Fakultet ili tečaj?

poruka: 32
|
čitano: 23.072
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Fakultet ili tečaj?

Bok svima!

Zanimaju me druga mišljenja vezano za posao programera ili web dizajnera.

Trenutno sam izgubila pravo školovanja na fakultetu {#} , i imam opcije za druge fakultete, ali sam razmišljala i ne da mi se nakon dvije godine opet sve ispočetka prolazit. Stvarno volim vezano sve za taj posao, i mogu reći da imam talent i poprilično znanje dosad steceno.

Kolike su mi šanse za posao u struci ako završim više tečajeva i potrudim se? Tj. koliko su mi manje šanse nego s fakultetom? {#}

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Fakultet ili tečaj?

kako gdje .... neke firme ni ne prihvaćaju ljude bez diplome, neke gledaju samo znanje (koje ćeš prije steći raznim tečajevima, nego na fakultetu sa xy bespotrebnih predmeta).

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Fakultet ili tečaj?

Veoma jednostavno, prije češ dobiti posao s diplomom. Danas na stotine ljudi zavrašava fakultet, i uz to rade na raznim projektima, "stažiraju", polažu tečajeve... Jednostavno oni će uvijek biti ispred nekoga tko nije završito niti jedan fakultet. 

Naravno uvijek ima iznimaka i specijalih slučajeva, ali znaš i sam da tu statistika nije na strani pojedinca.

 

Slažem se da je puno kolegija bespotrebno, ali bolje imati zaposleno radnika koji je slusao bespotreban kolegij, nego radnika koji nikad nije slušao niti jedan kolegij. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.10.2014 14:32 (Nilturion).
 
1 1 hvala 0
10 godina
offline
Fakultet ili tečaj?

Probaj izvanredno + posao,nekao najsigurnije.

 

Ja sam probao i bar mi je posao ostao.

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.10.2014 14:35 (Spacecraft).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Fakultet ili tečaj?

Moras uciti, vjezbat i imas jako puno posla pred sobom.

Moje je misljenje da si s diplomom mozes rit obrisat, a bez nje pak ostanes posran.

Koji fakultet?

Pred par godina sam prosao kroz istu stvar, onda malo zaradio sa strane i vratio se nazad studirat sljedece godine(morao sam pisat DM jer sam starija generacija). Posao je bilo ne moguce pronac, pogotovo ako nemas vozacku i zivis u manjem gradu i nemas izbora. Jedino ako zelis do kraja zivota pilit plastiku i smrzavat se u hladnjacama za samo 2000 kuna( da nebi bilo zabune, problem je u maloj placi, ne poslu).

 

Upisi drugi studij i idi ispocetka ako treba, gledaj oglase za developere i probaj savladati sto vise stvari koje se traze u tim oglasima. Trenutno nemas iskustva, mozda nesto malo znanja i mozes studirat ispocetka dok se ucis/vjezbas ili se oces luftat dok ne nadjes posao...

 

 

 

 

 

Linux, Arch Linux. Dvorak keyboard layout.
12 godina
offline
Fakultet ili tečaj?
Ante kaže...

Moje je misljenje da si s diplomom mozes rit obrisat, a bez nje pak ostanes posran.

Predobro rečeno i nema se šta tu dodat. Platio bi pivu čovjeku odmah.

 

@ the malla, ti bi najbolje trebao znat kakva je situacija kod tebe.

Da li ćeš redovno ili vanredno.

Ako ideš vanredno imaš vremena za radit nešto, zaradit novce ( situacija kakva je, treba nać posao definitivno inače vanredno studiranje i ne radit ništa je idiotizam i to mogu sinčići onih koji će kao "sam nek završi bum ga ugural negdje ", osim ako se dodatno ne uhvatiš knjige / certifikata / tečajeva i slično ).

Ako odeš redovno i planiraš u roku sve, sumnjam / gotovo sam siguran da nećeš moć radit i studirat ( postoje iznimke ali eto, teško je to ). Jedan primjer radiš od 8 do 4 a tada ti je redovni fax, npr predavanja obavezna, šta moš ? sex u mozak

 

Zamisli oglas za posao: Tražimo xyz VŠS / VSS. Ti imaš srednju onda si SSS i možeš se ... sex u mozak. Kladim se da bih mogao na prste nabrojat koliko je oglasa bilo na jednom portalu [ ne znam smiju li se linkat stvari ] a da nisu tražili VŠS barem ...

Ok nema veze koliko ih je bilo nekad, istraži / pogledaj sada koliko imaš oglasa da traže ispod VŠS i dobit ćeš isto.

 

Definitivno po meni faultet > tečaj ( još bolje uz fakultet uzet knjigu ( bit će tamo praznika i lufta, zaradit koju kunu), naučit i direkt na certifikat, ćemu plačat tečaj [ dobro dalo bi se diskutirat al ... ] ? )

Sretno

 

 

 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Fakultet ili tečaj?

Pozdrav, molio bih pomoć ( savjet), želim upisati neki od tečajeva ovdje: http://www.algebra.hr/edukacija/ , pa što vi sugerirate, što je isplativo. Nisam laik za računala, sa programiranjem se dosada nisam susretao pa to ne znam uopće.

Ako je tko imao kakva iskustva sa Algebrom neka podjeli isto.

Hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Fakultet ili tečaj?

@Point-X upišeš ono što te zanima ? -.-'

 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Fakultet ili tečaj?
ContoNick kaže...

@Point-X upišeš ono što te zanima ? -.-'

 Znam, samo to nije uvijek i isplativo niti traženo. Ne želim dati novce za nešto da od toga nemam ništa opet.

15 godina
neaktivan
offline
Fakultet ili tečaj?

Ako ti je cilj radit za nekoga - Fakultet

Ako želiš pokrenuti vlastiti biznis - tečaj; i to ne nužno tečaj programiranja nego poslovni tečaj. U pet godina koliko izgubiš na fakultetu već se možeš pozicionirati na tržištu u svojoj branši makar radeći besplatno.

Kad poslovi počnu kucati na vrata zaposliš par magistara za 1600 kn i gledaš kako rade.

 
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Fakultet ili tečaj?
Glamdring kaže...

Ako ti je cilj radit za nekoga - Fakultet

Ako želiš pokrenuti vlastiti biznis - tečaj; i to ne nužno tečaj programiranja nego poslovni tečaj. U pet godina koliko izgubiš na fakultetu već se možeš pozicionirati na tržištu u svojoj branši makar radeći besplatno.

Kad poslovi počnu kucati na vrata zaposliš par magistara za 1600 kn i gledaš kako rade.

 

Jel svakog magistra za 1.600 kn, ili sve zajedno za tu lovu?

 

Fascinantna je lakoća s kojom neki ovdje obezvrjeđuju formalno obrazovanje.

 

Naravno, istina je da tečajevi predstavljaju "shortcut" do para, ali to radi na kratke staze i bez dugoročne sigurnosti. Mišljenja sam da je za tehničku profesiju dobro formalno obrazovanje nezamjenjivo (dakle, MS u kontekstu Bologne, ili nekadašnji dipl.ing.). Uloga diplome u uređenim društvima i nije da izbaci ljude od prvog trena konkurentne na tržištu (što je i nemoguće s obzirom na brzinu tehnoloških promjena) već da oni dobiju široku teoretsku podlogu i misaono logički sklop ili aparat koji će im omogućiti da budu prilagodljivi na način da i 20 godina nakon diplome taj sklop "štima" i bude primjenjiv na nove paradigme koje će se pojaviti. To je kroz tečajeve, zbog same njihove koncepcije i svrhe, tj. uske usmjerenosti, nemoguće napraviti.

 

Druga je stvar što se ta teoretska podloga i osnovni koncepti može nekome utući u glavu na ovaj ili onaj način, pa su vani nastavni programi dosta relevantniji u kontekstu trenutnih tržišnih potreba, a i sustav je takav da studenti paralelno sa studiranjem rade real-world projekte, angažirani su u open-source zajednici, ljeti stažiraju u velikim firmama umjesto da odmaraju (ne kažem da je to kod nas moguće, budući da nam je i industrija tu gdje jest) - uglavnom cijelo vrijeme im je jasno da nije uloga faksa da im "podigne konkurentnost" već da im "poštima neurone" na način da mogu znanstveno ili tehnički razmišljati, a sami su za sebe odgovorni u tehnološkom smislu pa si onda tu cijenu dižu kroz internshipe i tečajeve...

 

Ukratko - najbolja opcija bi prema meni bila, ako si to možeš priuštiti - nastaviti faks, i paralelno posao i pokoji tečaj. Naravno, relevantan faks, ako upišeš štajaznam studij političkih znanosti tek tako, radi diplome, onda to jest bačeno vrijeme i novac.

Try to look unimportant - the enemy may be low on ammo...
15 godina
neaktivan
offline
Fakultet ili tečaj?

Nisam ti ja obezvrijedio diplomu nego država. Danas ljudi nakon faxa rade za 1600 ako imaju sreće, ako ne doma vrte palčeve.

Sama odluka ovisi i o branši. baviti se medicinom, pravom, strojarstvom nije moguće uz pomoć tečaja, ali za programiranje i web design fax je overkill.

To je nešto što čovjek mora izvježbati sam i imati urođenu žicu i nijedan fax ga za to ne može pripremiti. Tečaj samo malo usmjerava taj samostalni dio rada.

 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Fakultet ili tečaj?
Glamdring kaže...

Nisam ti ja obezvrijedio diplomu nego država. Danas ljudi nakon faxa rade za 1600 ako imaju sreće, ako ne doma vrte palčeve.

Sama odluka ovisi i o branši. baviti se medicinom, pravom, strojarstvom nije moguće uz pomoć tečaja, ali za programiranje i web design fax je overkill.

To je nešto što čovjek mora izvježbati sam i imati urođenu žicu i nijedan fax ga za to ne može pripremiti. Tečaj samo malo usmjerava taj samostalni dio rada.

 

Stoji da nam je država u banani, tu se posve slažemo. Ali, zašto misliš da su programiranje ili web design zanimanja inferiorna navedenim profesijama? Promotri ove rečenice:

 

- Fax je overkill ako se želiš baviti strojarstvom. Svaki priučeni kovinotokar ili CNC operater će ti na stroju napraviti bilo koji dio bolje od bilo kojeg netom svršenog inženjera strojarstva, pogotovo ako mu još doneseš lijepi model koji si generirao u Solidworksu ili Catia-i.

- Fax je overkill ako se želiš baviti medicinom. Moja baba Lončaruša je znala svaku bolest izliječiti prikladnom ljekovitom travom, a  još je k tome i ravnala iščašene zglobove i slomljene kosti, što stoci što ljudima.

- Fax je overkill ako se želiš baviti pravom. Obližnji javni bilježnik ionako već ima sve šprance svih mogućih ugovora koji se mogu pojaviti. A imam i ja par knjiga sa tim šprancama pa si mogu sam sastaviti. Štoviše, čak i kod javnog bilježnika to ne radi on koji ima faks, već curica sa srednjom birotehničkom sve natipka i samo stavi njegov štambilj.

- Fax je overkill ako se želiš baviti građevinom. Nepismeni bauštelac Mujo bolje zna koliko treba ići željeza u armiranu ploču ili stup negoli tek svršeni inženjer građevine. Dodatno, koliko taj inženjer može kvadrata cigle sazidati dnevno, a koliko može Mujo?

 

Ili:

 

- Treba nam sastaviti model podataka za novu bazu podataka za fiskalizaciju u Poreznoj upravi i napisati kod koji će davati rezultate upita u realnom vremenu. Bilo bi dobro kad bi se podaci korelirali i s bazom Carinske uprave tako da se automatski otkrivaju pokušaji porezne prijevare. Dnevno ima oko terabajt novih podataka i mora biti dostupna 24/7, ali ne trebaju nam za to magistri i inženjeri. Imam ja susjeda, klinca od 22 godine, nije završio faks, ali razvaljuje WoW, slaže web stranice ko lud, a završio je i tečaj C#-a tu u kvartu, on će to časkom...

- Treba nam novi portal za izložbu arhitekture dubrovačke renesanse. Trebao bi sadržavati vizualne elemente tipične za renesansu, nikako ne smijemo pomiješati ništa iz gotike, ali niti iz baroka. A trebao bi imati i moderni štih, neki dobar typeface koji će biti suvremen, ali ipak neće odudarati od teme. Ali ne trebaju nam diplomirani dizajneri, ovaj mali iz prošle rečenice će nam skrpati stranice, da vidiš kakve je samo napravio za piceriju tu u kvartu. A ako zapne s bojama, cura mu dizajnira nakit i obleku, a završila je i tečaj web dizajna, ona će pomoći.

 

 

Vidiš li kud ciljam?

Try to look unimportant - the enemy may be low on ammo...
15 godina
neaktivan
offline
Fakultet ili tečaj?

Želiš reći da si na faxu naučio kako se rade porezni sustavi?

Nego izrada baze podataka je ravna poslu onoga kovinotokara iz tvoje priče.

 

Ti klinci iz kvarta ako završe godinu-dvije tečajeva Oracla i Adobea će ti svakako moći odraditi taj posao.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.3.2015 12:24 (Glamdring).
 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Fakultet ili tečaj?
Supermano kaže...

 

. Uloga diplome u uređenim društvima i nije da izbaci ljude od prvog trena konkurentne na tržištu (što je i nemoguće s obzirom na brzinu tehnoloških promjena) već da oni dobiju široku teoretsku podlogu i misaono logički sklop ili aparat koji će im omogućiti da budu prilagodljivi na način da i 20 godina nakon diplome taj sklop "štima" i bude primjenjiv na nove paradigme koje će se pojaviti. To je kroz tečajeve, zbog same njihove koncepcije i svrhe, tj. uske usmjerenosti, nemoguće napraviti.

 

 

 

 Jel mi jos pricamo o 'rvackoj ili? Ovo o mentalnom sklopu koji štima 20 godina ti vrijedi za fakultete tipa Bocconi u Milanu gdje mi studira bratić i gdje se za godinu istrese na tisuće eura, ali si zato gospodin po zavrsetku. Izjavit da te u rvackoj fakultet uštima za narednih 20 godina.. a nezz sta bi ti rekao na to osim da se suzdrzim od suvisnih komentara. pa da zaustavim sad prosjecnog studenta na cesti i pocnem ga ispitivat tablicu mnozenja 90% njih bi palo. ako cura misli ostat u hrvatskoj nek upise algebru i uhvati se posla, ako misli ic van onda nek skupi prnje i ode rintat u inozemstvo. fino neka se tamo paralelno i skoluje pa ce papir i vrijedit nesto, za razliku od ovog balakanskog di fakulteti jedva imaju radnu dozvolu.

 

Supermano kaže...

- Fax je overkill ako se želiš baviti građevinom. Nepismeni bauštelac Mujo bolje zna koliko treba ići željeza u armiranu ploču ili stup negoli tek svršeni inženjer građevine. Dodatno, koliko taj inženjer može kvadrata cigle sazidati dnevno, a koliko može Mujo?

 

 

imam građevinski obrt i više taj nepismeni mujo zna od bilo kojeg referenta i ing. gradevine na terenu. nađem se sa par takvih gospodina dosta cesto pa filozofiraju danima, a posao čeka. posaljem nepismenog muju, posao za 3 dana gotov. lako je seruckat na papiru, danas se jako malo cijeni rad i iskustvo. trziste je zasiceno wannabe direktorima i menadzerima. svi bi sa 25 u odijelo i aktovku, a niko se oznojio nebi. ne moze to tako stari moj.

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Fakultet ili tečaj?
Glamdring kaže...

Želiš reći da si na faxu naučio kako se rade porezni sustavi?

Nego izrada baze podataka je ravna poslu onoga kovinotokara iz tvoje priče.

 

Ti klinci iz kvarta ako završe godinu-dvije tečajeva Oracla i Adobea će ti svakako moći odraditi taj posao.

 

Na faksu možeš naučiti načela po kojima se trebaju isprojektirati visokopouzdani masivni distribuirani sustavi za rad u realnom vremenu s visokom dozom redundancije. A na tebi je da stečeno opće teoretsko znanje povežeš sa "zanatskim" znanjem (koje možeš steći na godinu-dvije tečajeva Oraclea plus desetak godina programiranja u istome), i jedino će to rezultirati kvalitetom. Jedno bez drugoga ne ide, i ako promatraš naše ljude koji su otišli van, najuspješniji su slijedili upravo taj put - uz faks su puno radili sa strane, i zato im vani rijetko ima ravnih. Faks bi ti (u teoriji, tj. u određenoj mjeri, ako pričamo o uvjetima u HR) trebao dati ovo prvo, a na ovo drugo te faks (opet, ako pričamo o uvjetima u HR) nažalost neće natjerati nego se za to moraš pobrinuti sam.

 

I da,u informatičkom kontekstu izrada baze podataka (tj.štrikanje SQL-a i izrada stored procedura po špranci, prema projektu koji je izradio sistemski analitičar  - inženjer koji raspolaže teoretskim znanjem o informacijskim sustavima - nakon razgovora sa poreznicima koji posjeduju domensko znanje) je ravna poslu kovinotokara iz moje priče ako pričamo u strojarskom kontekstu. Kovinotokar jednostavno zna istokariti osovinu prema nacrtu koji mu je izradio inženjer, koji poznaje strojarsku teoriju pa sukladno korisničkim potrebama zna odabrati materijal određenih svojstava čvrstoće, elastičnosti, tvrdoće, zna koje su potrebne tolerancije, kako izbjeći rezonanciju i još sto čuda...

 

A odgovor na inicijalno pitanje od strane kolegice svakako ovisi o tome u kojoj ulozi ona sebe vidi za 10-15 godina...

Try to look unimportant - the enemy may be low on ammo...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Fakultet ili tečaj?
neznalica90 kaže...
Supermano kaže...

 

. Uloga diplome u uređenim društvima i nije da izbaci ljude od prvog trena konkurentne na tržištu (što je i nemoguće s obzirom na brzinu tehnoloških promjena) već da oni dobiju široku teoretsku podlogu i misaono logički sklop ili aparat koji će im omogućiti da budu prilagodljivi na način da i 20 godina nakon diplome taj sklop "štima" i bude primjenjiv na nove paradigme koje će se pojaviti. To je kroz tečajeve, zbog same njihove koncepcije i svrhe, tj. uske usmjerenosti, nemoguće napraviti.

 

 

 

 Jel mi jos pricamo o 'rvackoj ili? Ovo o mentalnom sklopu koji štima 20 godina ti vrijedi za fakultete tipa Bocconi u Milanu gdje mi studira bratić i gdje se za godinu istrese na tisuće eura, ali si zato gospodin po zavrsetku. Izjavit da te u rvackoj fakultet uštima za narednih 20 godina.. a nezz sta bi ti rekao na to osim da se suzdrzim od suvisnih komentara. pa da zaustavim sad prosjecnog studenta na cesti i pocnem ga ispitivat tablicu mnozenja 90% njih bi palo. ako cura misli ostat u hrvatskoj nek upise algebru i uhvati se posla, ako misli ic van onda nek skupi prnje i ode rintat u inozemstvo. fino neka se tamo paralelno i skoluje pa ce papir i vrijedit nesto, za razliku od ovog balakanskog di fakulteti jedva imaju radnu dozvolu.

 

Supermano kaže...

- Fax je overkill ako se želiš baviti građevinom. Nepismeni bauštelac Mujo bolje zna koliko treba ići željeza u armiranu ploču ili stup negoli tek svršeni inženjer građevine. Dodatno, koliko taj inženjer može kvadrata cigle sazidati dnevno, a koliko može Mujo?

 

 

imam građevinski obrt i više taj nepismeni mujo zna od bilo kojeg referenta i ing. gradevine na terenu. nađem se sa par takvih gospodina dosta cesto pa filozofiraju danima, a posao čeka. posaljem nepismenog muju, posao za 3 dana gotov. lako je seruckat na papiru, danas se jako malo cijeni rad i iskustvo. trziste je zasiceno wannabe direktorima i menadzerima. svi bi sa 25 u odijelo i aktovku, a niko se oznojio nebi. ne moze to tako stari moj.

 

 

A gle, drago mi je što si tvoj bratić može priuštiti tisuće i tisuće eura za Bocconi, ali nisam još čuo za slučaj da bi diploma FER-a bila negdje vani odbijena kao papir koji ništa ne vrijedi.

 

Što se tiče tvog nepismenog Muje (i ovom prigodom se ispričavam zbog korištenja tog politički nekorektnog stereotipa, ali on nije bio korišten iz nikakvih nacionalističkih pobuda već kao opća referenca koja je nažalost ukorjenjena u našoj popularnoj kulturi), pitat ću te samo bi li mirne duše prelazio betonskim mostom, sjedio na tribini stadiona, spavao na 30. katu nebodera u potresnoj zoni, ako bi znao da u projektiranju istog objekta nije sudjelovao nitko od "gospodina koji seruckaju danima", već ga je, sukladno svom znanju i iskustvu, izgradio taj isti Mujo, koji je još pritom imao imperativ da sve skupa mora što manje koštati, nametnut od investitora...

Try to look unimportant - the enemy may be low on ammo...
15 godina
neaktivan
offline
Fakultet ili tečaj?

Više manje je svejedno jesi li ti neki vrhovni inženjer sa svim znanjem ovog svijeta ili Mujo, Razlika koja je bitna jest radiš li za sebe ili nekog drugoga?

Sigurno je u boljoj situaciji tokar koji ima svoju radnju i sam gospodari svojim novcem i vremenom od prekaljenog inženjera o kojem ovise razne carine i izbori, stadioni... koji
mora rintati 10+ sati dnevno za neku plaćicu, 20 dana godišnjeg i eventualno dodatno obrazovanje.

 

Ako će te tečaj dovesti do toga da budeš sam svoj gazda svakako ga preporučam.

Ako želiš biti bot koji radi od 9 do 17, ali nakon posla može baciti mozak na pašu onda bježi na fax ili u stranku.

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.3.2015 14:13 (Glamdring).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Fakultet ili tečaj?

Ima još jedna stvar vezana za 4 godine fakulteta, a to je bildanje mozga, ne u smislu da će ti ostati znanje koje si morao učiti, već kapacitet i sinapse...

Također, ima nešto i u polaganju ispita, koje te uči određenom pristupu problemu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.3.2015 14:33 (Punti).
 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Fakultet ili tečaj?
Glamdring kaže...
 

Ako će te tečaj dovesti do toga da budeš sam svoj gazda svakako ga preporučam.

Ako želiš biti bot koji radi od 9 do 17, ali nakon posla može baciti mozak na pašu onda bježi na fax ili u stranku.

 

Zašto misliš da će sa faksom biti bot? Ja ga nemam završenog i radim dobar (i dobro plaćen) posao u IT branši. Imam masu kolega sa završenim fakultetima i ne smatram nikoga od njih botovima. To su ljudi koji imaju priliku pokazati svoju kreativnost, i uživaju u svom poslu. Uopće ne mislim da je ikoji od ta dva puta isključiv kao što si ti to prezentirao. Mislim da si zapravo vrlo mlad pa imaš to tako zacrtano u glavi ili si jednostavno podložan nekakvim stereotipnim razmišljanjima pa prihvaćaš takve stvari zdravo za gotovo.

Freak Show Inc.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Fakultet ili tečaj?
Punti kaže...

Ima još jedna stvar vezana za 4 godine fakulteta, a to je bildanje mozga, ne u smislu da će ti ostati znanje koje si morao učiti, već kapacitet i sinapse...

Također, ima nešto i u polaganju ispita, koje te uči određenom pristupu problemu.

Mudro zboriš, fax je teretana za mozak.

Ali jeli čovjeku zbilja potrebna teretana ako želi biti u formi?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Fakultet ili tečaj?
Friday kaže...
Glamdring kaže...
 

Ako će te tečaj dovesti do toga da budeš sam svoj gazda svakako ga preporučam.

Ako želiš biti bot koji radi od 9 do 17, ali nakon posla može baciti mozak na pašu onda bježi na fax ili u stranku.

 

Zašto misliš da će sa faksom biti bot? Ja ga nemam završenog i radim dobar (i dobro plaćen) posao u IT branši. Imam masu kolega sa završenim fakultetima i ne smatram nikoga od njih botovima. To su ljudi koji imaju priliku pokazati svoju kreativnost, i uživaju u svom poslu. Uopće ne mislim da je ikoji od ta dva puta isključiv kao što si ti to prezentirao. Mislim da si zapravo vrlo mlad pa imaš to tako zacrtano u glavi ili si jednostavno podložan nekakvim stereotipnim razmišljanjima pa prihvaćaš takve stvari zdravo za gotovo.

Završio sam FSB dosta davno, konstruiram kompleksne strojeve od 100+ tona. Mogu u svakom tenutku otici negdje van raditi sličan posao za red veličine veće novce ali o čemu razmišljam?

O otvaranju male vlastite radionice/ inženjerskog ureda.  Trebalo mi je puno godina da osvjestim da je u biti to ono što želim.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Fakultet ili tečaj?
Glamdring kaže...

Završio sam FSB dosta davno, konstruiram kompleksne strojeve od 100+ tona. Mogu u svakom tenutku otici negdje van raditi sličan posao za red veličine veće novce ali o čemu razmišljam?

O otvaranju male vlastite radionice/ inženjerskog ureda.  Trebalo mi je puno godina da osvjestim da je u biti to ono što želim.

 

I zato je za društvo u globalu bolje da se fakulteti pozatvaraju? Zato što ti želiš turpijati u svojoj garaži?

Freak Show Inc.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Fakultet ili tečaj?
Glamdring kaže...
Friday kaže...
Glamdring kaže...
 

Ako će te tečaj dovesti do toga da budeš sam svoj gazda svakako ga preporučam.

Ako želiš biti bot koji radi od 9 do 17, ali nakon posla može baciti mozak na pašu onda bježi na fax ili u stranku.

 

Zašto misliš da će sa faksom biti bot? Ja ga nemam završenog i radim dobar (i dobro plaćen) posao u IT branši. Imam masu kolega sa završenim fakultetima i ne smatram nikoga od njih botovima. To su ljudi koji imaju priliku pokazati svoju kreativnost, i uživaju u svom poslu. Uopće ne mislim da je ikoji od ta dva puta isključiv kao što si ti to prezentirao. Mislim da si zapravo vrlo mlad pa imaš to tako zacrtano u glavi ili si jednostavno podložan nekakvim stereotipnim razmišljanjima pa prihvaćaš takve stvari zdravo za gotovo.

Završio sam FSB dosta davno, konstruiram kompleksne strojeve od 100+ tona. Mogu u svakom tenutku otici negdje van raditi sličan posao za red veličine veće novce ali o čemu razmišljam?

O otvaranju male vlastite radionice/ inženjerskog ureda.  Trebalo mi je puno godina da osvjestim da je u biti to ono što želim.

 

Inženjerski ured ne možeš otvoriti ako nisi inženjer, kao što i sam znaš. Niti možeš postati član Komore i time dobiti pravo na ovjeru strojarskog projekta, što je preduvjet da bi stroj napravljen po svom projektu uopće stavio na tržište, atestirao itd.. A čak da i imaš pečat, ja bih, prije kupovine kakvog osjetljivog stroja od tebe, pogledao imaš li ozbiljne reference u projektiranju. Hoću reći, i sam vidiš da tek sad nakon ozbiljnog rada možeš razmišljati o zasnivanju vlastitog "tihog obrta". Ali to je put koji svatko mora prijeći.

 

Kod nas bi svi sve, i to odmah...

 

I još da kažem, ne tvrdim ja da ljudi bez faksa ništa ne znaju, da su manje vrijedni, niti da oni s faksom mogu bolje i više napraviti, ili da je to najbolji izbor za svakoga. Jednostavno, faks ti kroz (ajmo reć) osmišljeni pristup daje široki spektar apstraktnijih znanja i preduvjet je za neke sfere kojih uopće nisi svjestan ako ga nisi završio. Ali apsolutno nije nužan za sve... Sve ovisi o tome gdje se vidiš..

 

Try to look unimportant - the enemy may be low on ammo...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Fakultet ili tečaj?

Ne moraju se pozatvarati, fakulteti prodaju diplome, a ne znanje. Za znanje i iskustvo se ionako moraš sam potruditi,

a diploma ti treba ako tražiš gazdu koji će ti govoriti što da radiš. Ako znaš što želiš raditi ne treba ti gazda ni diploma.

Ako je to što radiš dobro okolina će to prepoznati i bit ćeš uspješan, bio ti umjetnik, stolar, programer ili političar.

U hrvatskoj ima možda 3-4 relevantna fakulteta, ostali su na razini tečaja, pa ako se ide na PMF ili FER super, nećeš omašit
koštat će te 6-7 godina života i nešto sitno novaca. Ali ako te resurse uložiš na neki žblj fax diplome radi, žali bože izgubljenog vremena.

13 godina
offline
Fakultet ili tečaj?

Čini mi se da ste svi otišli u krajnosti. :)

I jedno i drugo je dobro.

 

Diplomu je dobro imati, negdje je uvjet za posao, ali pola predmeta na većini fakulteta je totalni promašaj i ničemu ne služe.

Suprotno tome razni tečajevi ti daju konkretno znanje.

 

Sve u svemu ništa to nije dovoljno(ako nemaš vezu, dobro ti dođe diploma + par certifikata kao prednost kod zapošljavanja), pravo znanje tek stekneš u praksi kada počneš raditi.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Fakultet ili tečaj?

Možeš ti raditi što hoćeš, samo moraš platiti nekome tko ima pečat da ga udari na tvoje nacrte.

Kerum može sutra otvoriti inženjerski ured.

15 godina
neaktivan
offline
Fakultet ili tečaj?

Vi ljudi svi "znanjem" nazivate ono što je zapravo "zanatsko umijeće". Činjenica jest da je danas u Hrvatskoj, sukladno već dugo važećem principu "kilo mozga dvije marke", puno lakše kapitalizirati zanatsko umijeće negoli znanje, pa tako okretniji vodoinstalater zarađuje mjesečno više od interniste kardiologa.

 

No nije svugdje tako, niti to znači da će tako još uvijek biti u HR za kojih 20 godina, a gospođica s početka threada mora biti radno aktivna još kojih 40-ak godina.

 

Dakle, zanatsko umijeće koje možeš naučiti na tečajevima i u praksi, dapače. Ali znanje ne može škoditi, ako već (trenutno) ne koristi.

Try to look unimportant - the enemy may be low on ammo...
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Fakultet ili tečaj?
Glamdring kaže...

Možeš ti raditi što hoćeš, samo moraš platiti nekome tko ima pečat da ga udari na tvoje nacrte.

Kerum može sutra otvoriti inženjerski ured.

 

Balkan... Probaj takvo nešto predložiti kakvom njemačkom ili austrijskom projektantu, pa ćeš vidjeti kako brzo će ti pred kućom zasvjetlucati rotirke. A da ne spominjemo da se nadam vremenu kad će i ovdje biti tako, što će značiti da izlazimo iz banane u kojoj se trenutno nalazimo. Ili opet, da ne bih volio prespavati u objektu čija je projektna dokumentacija ovjerena na opisani način.

 

Zapravo ne može. Za regulirane profesije postoje i određeni formalni uvjeti, od kojih je jedan taj da moraš biti inženjer. A kad bi i mogao, sumnjam da je kolegica koja je otvorila thread glavom i bradom Kerum ili puna kao Kerum.

Try to look unimportant - the enemy may be low on ammo...
11 godina
neaktivan
offline
Fakultet ili tečaj?

Slažem se s OP-om u većini točaka.


Fakultet je jedan od najboljih načina da osijediš do 23-eće učeći stvari koje mrziš, u društvu ljudi koje mrziš koji mrze ono što uče, učen od profesora koji mrze svoj život i mrze svoj posao kako bi do svoje 75-e mogao raditi loše plaćeni posao kojeg mrziš.

 

Postoje i bolji načini. Ja sam, poučen osobnim iskustvom, protiv fakulteta.

Moj PC  
3 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice