Postdiplomski

poruka: 13
|
čitano: 6.886
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Postdiplomski

Zdravo.

 

Znate li koliko vrijedi završeni postdiplomski (iliti titula doktora znanosti) u praksi za informatičare?

Ima ikakav pošteni program postdiplomskog u Hrvatskoj? A vani?

Zna li tko je li redovna praksa rješavati postdiplomski uz rad (a da nisi asistent na fakultetu) ili ne?

 

Hvala

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Postdiplomski

Vjerojatno nisam netko tko je dovoljno pouzdan da ti odgovori na to pitanje,ali doktorat ti je više vezan uz istraživački rad,tj.ako misliš nastaviti raditi u znanstvenoj/akademskoj grani,stoga mislim da ti sa doktoratom ništa nisi vredniji od diplomiranog inženjera u inženjerskoj praksi.Možda bi ti neki postdiplomski specijalistički bio korisniji?

 

Koliko sam čuo po pričama,bolje otići van ako možeš dobiti stipendiju na nekom jačem sveučilištu koje bolje financira znanstvena istraživanja.

alrighty then
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Postdiplomski

Jel tebe zanima dal ces s doktoratom lakse dobit neki dobar posao? Vjerojatno neces. A i puno je muke potrebno ulozit za to.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Postdiplomski

Tak sam nekak i mislil, da je bitno samo u akademskim krugovima, ali isto tak po nekakvom općem zaključku. A nisam ni naišel dosad na neki zanimljivi postdiplomski u Hrvatskoj osim na FOIu, a obzirom da sam ga završil, prepoznajem predavače na postdiplomskom i magla mi se ne da kupovati.

 

Ne treba mi doktorat za nađem posao, ali zar viša akademska pozicija ne garantira veća primanja na radnom mjestu?

 

Plus, doktorat je ipak neka afirmacija sposobnosti i znanja osobe u "ozbiljnim" krugovima, nije?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Postdiplomski

Uglavnom slažem se gore, doktorat je više orijentiran prema istraživačkom radu. Neznam baš, možda su bolje 3 godine rada u kvalitetnom poslovnom okruženju gdje ćeš možda više korisnijih stvari naučiti nego na doktorskom studiju.

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Postdiplomski
Ranko Kukumar kaže...

Uglavnom slažem se gore, doktorat je više orijentiran prema istraživačkom radu. Neznam baš, možda su bolje 3 godine rada u kvalitetnom poslovnom okruženju gdje ćeš možda više korisnijih stvari naučiti nego na doktorskom studiju.

Zato pitam nije li praksa raditi i studirati postdiplomski istovremeno? :/

12 godina
offline
Re: Postdiplomski
Stonehead kaže...

Zato pitam nije li praksa raditi i studirati postdiplomski istovremeno? :/

Dobar dio tih studenata na postdiplomskom radi na fakultetu, bilo kao asistent ili nešto slično.

 

Neki diplomiraju, pa rade par godina, i onda upišu post diplomski. Uglavnom ja nebih upisivao postdiplomski odmah nakon diplomskog, radio bih koju godinu, a i sam postdiplomski nije baš jeftin. Osim ako je prva opcija, gdje dobivaš status "znanstvenog novaka" i gdje te sponzorira ministarstvo pa ne plaćaš.

16 godina
neaktivan
offline
Postdiplomski

Znam da je izuzetno skup i trenutačno radim, no rado bih razmotril eventualni povratak na fakultet da dovršim školovanje. Na žalost, posao znanstvenog novaka nije baš bajno plaćen, a može se sastojati od puno posla (ovisno pod kakvim se nositeljem završi).

 

E sad, zna li itko kak izgleda upisivanje postdiplomskog u inozemstvu? Uvjeti, ograničenja, mogućnosti?

 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Postdiplomski
Stonehead kaže...

 

E sad, zna li itko kak izgleda upisivanje postdiplomskog u inozemstvu? Uvjeti, ograničenja, mogućnosti?

 

Evo ja znam :)

Govorit cu za UK, pretpostavljam da je praksa manje vise svugdje ista.

Doktorski studij kao kod nas (predavanja, ispiti + rad) ne postoji, iako se radi na tome da se to uvede. Postoje razni seminari i radionice za doktorande i one su dosta ceste.

 

Gdje ici na doktorat odabires tako da pronadjes znanstvenu grupu ciji istrazivacki rad je blizak tvojim interesima i kontaktiras ih. Ukoliko vec postoje osigurana sredstva za novog doktoranda, raspise se natjecaj, organiziraju intervjui i sl.. U svakom slucaju, prvi korak je isti- kontaktiras potencijalnog supervisora. www.findaphd.com je odlicna baza trenutnih natjecaja.

Za doktorate se uglavnom odlucuju ljudi koji planiraju raditi u R&D. U UK jako puno firmi financira doktorske studente cisto uz razloga sto ih malo placaju (u odnosu na "normalne" zaposlenike), a sav IP koji tijekom studija naprave,ostaje njima. Naravno, ukoliko si financiran od strane neke kompanije, vrlo je izgledno da ces i nastavit radit za nih poslje.

 

Moram se jos samo osvrnit na motiv :).Mislim da upisati doktorski studij (pogotovo vani) zato sto je to "cjenjenije u akademskim krugovima" nije bas pametna odluka. To je 3-4 godine poprilicnog stresa i rada, koje za izdrzat stvarno volit.

 

I hope it helps :)

16 godina
neaktivan
offline
Re: Postdiplomski
copycat kaže...

Evo ja znam :)

Govorit cu za UK, pretpostavljam da je praksa manje vise svugdje ista.

Doktorski studij kao kod nas (predavanja, ispiti + rad) ne postoji, iako se radi na tome da se to uvede. Postoje razni seminari i radionice za doktorande i one su dosta ceste.

 

 

Moram se jos samo osvrnit na motiv :).Mislim da upisati doktorski studij (pogotovo vani) zato sto je to "cjenjenije u akademskim krugovima" nije bas pametna odluka. To je 3-4 godine poprilicnog stresa i rada, koje za izdrzat stvarno volit.

 

I hope it helps :)

 

Aha, dakle u biti se zaposliš na istraživačkoj poziciji i usput oblikuješ svoju dizertaciju.

 

A kaj se mog motiva tiče - to je nekaj kaj sam oduvijek htjel. Jedini razlog zakaj nisam razmatral ostati na svom fakultetu (osim sitnice da mi se ne sviđa postdiplomski program) je novac. Prosvjeta ne plaća dobro, pogotovo ne asistente (kol'ko čujem). A novac trebam, dok akademski rad želim. Trebam > želim. :/ (Ili je možda bolje reći samo da novac želim više, ali to je već filozofija :S)

14 godina
neaktivan
offline
Re: Postdiplomski

ako se nećeš i nenamjeravaš bavit u istraživačkom radu onda ni nemoj zato što ćeš onda samo izgubit i vremena i novaca za gotovo ništa 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Postdiplomski
Stonehead kaže...

 

Aha, dakle u biti se zaposliš na istraživačkoj poziciji i usput oblikuješ svoju dizertaciju.

 

A kaj se mog motiva tiče - to je nekaj kaj sam oduvijek htjel. Jedini razlog zakaj nisam razmatral ostati na svom fakultetu (osim sitnice da mi se ne sviđa postdiplomski program) je novac. Prosvjeta ne plaća dobro, pogotovo ne asistente (kol'ko čujem). A novac trebam, dok akademski rad želim. Trebam > želim. :/ (Ili je možda bolje reći samo da novac želim više, ali to je već filozofija :S)

 

"Zaposlis" se na mjestu PhD studenta. Najcesce stipendija pokriva skolarinu i djeparac (placu). To je uglavnom izmedju 11 000 i 16 000 funti godisnje + tuition fees. Ako si u Londonu, onda to jos ukljucuje i London allowance. Osim na svojoj disertaciji, tu i tamo vodis neke vjezbe i tutoriale za preddiplomce.

 

Netko je gore spomenio da na doktorat ne treba ic ako se ne planiras baviti znanoscu. Tu se donekle slazem, cisto iz razloga sto smatram da je Computer Science malo drugacije podrucje od na primjer kemije, biologije, geologije i sl. Veca je mogucnost odabira nekog programa koji ce ti omoguciti da se po zavrsetku studija bavis necim "svojim". Pri tome mislim da ono cime ces se baviti mozda nece zahtjevati ogormne investicije u opremu kao sto bi to npr bilo u jednoj od gore spomenutih znanstvenih disciplina, vec ce vise biti bazirano na nekim vjestinama i novim idejama koje ces razviti tokom studija.

 

Ne znam da li si zavrsio po starom ili novom programu i koja se titula dobija po zavrsetku FOI-a, ali mozda bi ti bilo dobro i pogledati neki od masters programa (netko je spomenio specijalisticki studij). Oni u UK traju uglavnom jednu godinu, tj. 2 semestra predavanja i 3 mjeseca zavrsnog rada te su odlicna uvertira za doktorski kasnije.

Jedino je problem sta je za MSc teze pronaci stipendiju :/.

13 godina
neaktivan
offline
Postdiplomski

mislim da ti doktorat sam po sebi ko informaticaru nece skoro pa nista pomoc u zivotu/da ces imat vecu placu. ne znam koji si smjer informatike zavrsio, ali magisterij + dobri i korisni certifikati je way to go u ITu, ako mislis radit to, a ne bavit se istrazivanjem i znanoscu.

druga stvar je ako te vise zanima taj znanstveni dio, istrazivanja ili rad na faksu ko predavac..

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice