Što nakon faksa?

poruka: 9
|
čitano: 8.577
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Što nakon faksa?

Molio bih neke odgovore u ovoj temi od osoba koje rade u IT struci.

Naime situacija je sljedeca. Trenutno sam student informatike i zanima me kako si olaksati buducnost jer jos imam nesto vremena do zavrsetka faksa.

1. Da li se isplati ici na dvije godine i imati magisterij ili je dovoljan i prvostupnik. Da li postoji neka velika razlika , jer naravno cilj mi je cim prije izaci na trziste rada i raditi posao koji volim i koji je posteno placen!

2. Nisam glup da mislim kad zavrsim afks da ce netko jedva cekati da me zaposli. Kako si mogu olaksati situaciju?

3. CertifikatI?Da ili ne?! Jesu li uopće toliko cjenjeni. Opredjelio bih se više na mreže i slične stvari. Ili da prvo pričekam i dobijem neko određeno radno iskustvo?

4. Dosad naravno sam radio sitnije poslove, nešto vezano uz struku nešto nevezano. Kako poslodavci gledaju na radnike koji su tek izašli sa faksa?

5. HR i dobra placa? Ili mogu odmah zaboraviti na to kao mladi radnik bez nekih prevelikih veza?

 

Nadam se da ce netko znati bar dati me odgovore na neka od ovih pitanja. Nisam izvrstan ucenik na faksu tako da se ne nadam da ce me netko "scoutat" ali sto se tice posla tu je sasvim druga prica.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Što nakon faksa?

IT struka ja jako jako jako širok pojam. U IT spadaju i serviseri koji imaju jednaku šansu za zapošljavanje kao i blagajnice i programeri koji idu kao vruće kifle. Ovo dolje pišem iz perspektive potonjeg.

 

1. Zavisi. Ja imam 3 godine - ove dvije nisam taknuo zbog razočaranosti znanjem koji se dobije na faksu i zbog zdrastvenih problema koje sam imao u tom periodu. Razlika je u tome što teško da možeš dobiti posao u državnoj upravi i ako imaš svih 5 godina, po zakonu dobivaš 2 dodatna dana godišnjeg odmora.

Osobno, nakon što sam krenuo raditi, imao sam dvije ponude za javnu (državnu) upravu da pređem kod njih (bez obzira što po državi nisam VSS), a za ova 2 dana, nakon nekog vremena, se jako lako dogovoriš (barem u privatnom sektoru).

 

2. Otvori račun na neki source repozitorij servis, piši kod i shareaj ga. Efektivno, barem kakvu ja predodžbu imam, boli neka stvar poslodavca što si završio već što znaš (barem u privatnom sektoru).

Otvori LinkedIn i držai profil up-to-date.

Otvori Moj-posao i drži profil up-to-date. Tu najviše nekako obitavaju lovci na mlado meso.

 

3. Ne. Certifikati, u nekim slučajevima, omogućuju poslodavcu da si mu jeftiniji - tako da će te on slati tamo gdje si mu bitan. Općenito, ako netko sa 0 dana iskustva uspije položiti neki certifikat, onda on ili nije početnik ili certifikat i nije nešto.

Inače, ovako na prvu, imam osjećaj da su jako cjenjeni kod agencija koje se bave traženjem zaposlenika.

 

4.  Očima.

 

5. Ovisi. Možeš završiti na 1600 (ili koliko je ta mizerija trenutno), pa ide do 5500 (za više nisam čuo osobno). Koliko ćeš izvući, zavisi o tebi i o tome koliko znaš i vrijediš poslodavcu. U državnim službama, ako ne završiš na mizeriji, mislim da se plaće kreću između 4.5k i 5k.

Inađe, po meni, stav "kako će biti nakon što završim s faksom" je promašen. Puno firmi jako rado zaposle i studente. Traži posao sada, ne kada završiš. 

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
12 godina
offline
Što nakon faksa?

1. Da isplati se. Da razlika postoji. Zamisli oglas za posao gdje ti treba VSS. Svi prijavljeni kandidati (a i ti) koji nemaju VSS (ako se drže oglasa, protokola) isti tren otpadaju (zato što traže VSS i točka). Kog briga šta ti znaš, oni traže VSS i otpadaš odmah. Osim ako nemaš vezu ... Razina znanja na diplomskom koju ćeš steći, ovisi isključivo o tebi. 

2. Ako ideš u programerske vode, napravi neku aplikaciju (malo kompliciraniju, web servisi i nešto povezivanje komunikacija neka nešto divlje) i tu si u prednosti u usporedbi s drugim kolegama koji će izaći s faxa. Ipak kad gledaš dva kandidata, jedan tvrdi da zna programirati, drugi je nešto programirao i može o nečem pričati i prezentirati neki rad svoj ... kojeg uzimaš ? :D

3. Ista stvar certifikati. Ima dva kandidata jedan priča da zna nešto, drugi ima certifikat kao "dokaz" određene razine znanja.

4. Gledaju na njih kao jeftinu radnu snagu, ako pogode nekog tko i zna radit posao, super, jeftino i radi dobro ... Jbg netko tko izađe s faksa ne može dati isto kao i netko s 5 godina iskustva, točka.

5. Ovisi gdje se zaposliš, tebi, trudu, kolegama i šefu, ništa drugo

 

Uzmite ove odgovore s dozom odstupanja. Tipa

točka 1. ovisno o kandidatu i životnim situacijama, isti nije mogao nastaviti školovanje, pa možda eventualno zaposlenje bi mu pomoglo, možda je marljiv itd. mogući zgoditak za poslodavca, a možda i promašaj itd itd

 
0 0 hvala 1
10 godina
neaktivan
offline
Što nakon faksa?

Hvala na odgovorima i vremenu sto ste odvojili.

Sto se tice ovog prvog, htio bih cim prije na trziste rada a ove dvije dodatne godine mi to nikako ne idu u korist. Ne zelim zivjeti na grbaci svojih do kasnih 20-ih . A naravno volio bih imati cim vece predispozicije kad izađem na trziste rada.

 

I da što se tice it sektora vise me zanimaju racunalne mreze,komunikacije i odrzavanje nego cisto programiranje ali tu sam jos u nedoumici.

 

A ovo sto se tice tipa "uradi sam" slazem se ali treba doci na ideju sto i kako to prezentirati.

 

Dodje mi muka kad se samo sjetim da nas faks odjednom zavrsi 50ak studenata mog smjera na mom faksu, gdje su ostali slicni smjerovi,ostali gradovi i onda kako biti unikatan i da te poslodavac prepozna :/

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Što nakon faksa?

Evo par mojih općenitih dojmova koji bi mogli odgovoriti na dosta tvojih pitanja.

 

Ja radim u Trikoderu kao PHP Developer. Firma se jako širi zadnjih godina i stalno zapošljavamo nove ljude. Ono što se moglo primjetiti da je jedino što je stvarno bitno je znanje. Dolaze nam ljudi na početku studiranja, usred studija, sa diplomama ili uopće bez ikakvog faxa. Jedino što im je zajedničko je znanje. Vjerujem (ili bar želim vjerovati) da je tako i u drugim firmama. Uz znanje ide i plaća, jače firme mogu ponuditi više potencijalnom kandidatu, manje firme sa svega par ljudi i malim klijentima naravno ne mogu toliko. A kako raste znanje raste i plaća.

 

U svakom slučaju sretno, i uči kolkiko god možeš. Fakultet će ti dati određena znanja, no uvijek traži još. Prati tehnologije kojima se želiš baviti, radi nešto sa strane, skupljaj iskustvo. A sa svim tim će i posao doći.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
10 godina
neaktivan
offline
Što nakon faksa?

Hvala na preporukama.

Da li bi mogao netko reci put koji je prosao da bi se uspjesno zaposlio (pod ovim uspjesno mislim naravno na solidnu placu i da ste zadovoljni radnim mjestom)

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Što nakon faksa?

Ja sam završio PMF matematiku i par mjeseci nakon diplome dobio posao u Trikoderu gdje sam 3.5 godine. Zadovoljan sam i poslom i plaćom i ljudima s kojima radim. Nije baš u struci (završio sam Primijenjenu matematiku), ali programiranje je uvijek bilo druga opcija pa sam slušao puno programerskih izbornih kolegija.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
10 godina
neaktivan
offline
Re: Što nakon faksa?
Luuka kaže...

Ja sam završio PMF matematiku i par mjeseci nakon diplome dobio posao u Trikoderu gdje sam 3.5 godine. Zadovoljan sam i poslom i plaćom i ljudima s kojima radim. Nije baš u struci (završio sam Primijenjenu matematiku), ali programiranje je uvijek bilo druga opcija pa sam slušao puno programerskih izbornih kolegija.

 Samo ste se javili na natjecaj za posao i to je to?

Kako je izgledao razgovor za posao , dali ste trebali nesto odmah pokazati da znate raditi?

15 godina
offline
Re: Što nakon faksa?
naPerk777 kaže...
Luuka kaže...

Ja sam završio PMF matematiku i par mjeseci nakon diplome dobio posao u Trikoderu gdje sam 3.5 godine. Zadovoljan sam i poslom i plaćom i ljudima s kojima radim. Nije baš u struci (završio sam Primijenjenu matematiku), ali programiranje je uvijek bilo druga opcija pa sam slušao puno programerskih izbornih kolegija.

 Samo ste se javili na natjecaj za posao i to je to?

Kako je izgledao razgovor za posao , dali ste trebali nesto odmah pokazati da znate raditi?

 Joj nemoj mi na "Vi" :)

 

A da, javio sam se na natječaj, prošao dva kruga razgovora i dobio posao. Razgovor je izgledao malo drugačije nego sad. Sad se sastoji od pismenog ispita, praktičnog zadatka koji se rješava na licu mjesta i usmenog razgovora. Kad sam ja bio nije bilo tog praktičnog, nego je bilo nešto za isprogramirati za doma. Ali svaka pozicija ima svoje, fronetnd developeri znam da imaju složiti responzive stranicu uz dani dizajn. Druge firm vjerojatno imaju svoje načine testiranja kandidata.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice