Što učiti da bih zaradio?

poruka: 10
|
čitano: 4.151
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Što učiti da bih zaradio?

Zadnjih par dana čitao sam po netu, kao i po ovom forumu, dosta toga. Ali ne mogu naći konkretan odgovor na svoja pitanja.
Dakle, završio sam tehničku školu i proveo 2 godine na FOI-u. Informatika je ono što me zanima. Unatoč tome, moje znanje je jako površno i u principu znam samo nekakve osnove (c++, python, java, css, html,...). Može li mi netko dati savjet što da učim? kako uopće doći do zarade( makar ona bila 50kn) sa nekim svojim radom/projektom/aplikacijom? Može li mi netko ukratko opisati kako od ideje doći do konačnog proizvoda namjenjenog prodaji npr? može li mi netko napisati kakvo je znanje potrebno da bih napravio nekakvu aplikaciju za android? volio bih kad bi me netko usmjerio s čim da se bavim (programiranje/mobilne aplikacije/web dizajn/ nešto drugo), a da bih mogao na taj način zaraditi za nastavak školovanja (nekakvih 2000 mjesečno)? Voljan sam i učiti i raditi, volim to. sposoban sam sate provoditi uz kvalitetnu literaturu. 

 

 

unaprijed hvala na odgovorima. 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Što učiti da bih zaradio?

Prema promatranju tržišta ovo je korisnoi znati:

- HTML, CSS, JavaScript, PHP, HTML5

- SQL, MySQL i ostale baze podataka

- C# i .Net

- Java i razvoj Android aplikacija

- ASP, Python, jQuerry, ...

A plus su još i PhotoShop, Adobe Illustrator i slični.

Twitter: @191x7
Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
neaktivan
offline
Re: Što učiti da bih zaradio?

neki savjet odakle početi? :)

12 godina
offline
Što učiti da bih zaradio?

Ako ti je samo do zarade, rekao bih da ces sa web programiranjem najbrze doci do zadanog cilja, posto je, barem iz moga iskustva, najlakse naci male poslove u toj grani.

 

Moja osobna preporuka je smjer HTML + CSS -> javascript (+ jQuery) -> PHP (+ baze)

 

Sto se posla tice, ja sam isti lako nalazio putem Elance-a, naravno jednom kada sam imao nekakvo znanje, pa ti preporucam da tamo pocnes (daleko kvalitetnija stranica od ostalih freelance stranica, iz mog osobnog iskustva).

 

Sad kad sam iznio moje misljenje kako bih ja osobno dosao do tvog cilja, moram te pitati zasto uopce zelis nastaviti svoje skolovanje? Ukoliko si zainteresiran za informatiku, nadji si interesno podrucje na koje se zelis foksuirati i umjesto da sada radis samo radi studija, fokusiraj se na rad na toj grani u kojoj jednog dana zalis raditi. Cak i ako ti je cilj zaposliti se u nekoj od domacih tvrtci, diploma ti nece (ili ne bi trebala) biti od prevelike vaznosti pri zaposljavanju u ovoj grani (sad govorim o programiranju, dizajnu itd.), dok ti za neki posao online nece biti od nikakve. Jedino sto je bitno je tvoje znanje, iskustvo i da imas nesto za pokazati.

 

Dakle moj osobni prijedlog bi bio, ako si to mozes priustiti (mislim na vremenski, ako si zbrinut i mozes npr. zivjeti kod roditelja), radi na sebi i fokusiraj se na ono sto volis, puno ces brze tako napredovati nego kada nesto bubas samo da bi zaradio. Radi na osobnim projektima, ne radi love nego radi referenci, i onda kada si dovoljno siguran u svoje znanje, kreni polako sa Elance-om, sudjeluj u zajednici koja djeli tvoje interese i posao ce pronaci tebe.

WordPress ❤
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.3.2014 1:18 (OriginalEXE).
 
3 0 hvala 3
10 godina
neaktivan
offline
Što učiti da bih zaradio?

tako nekako sam i mislio. hvala na odgovoru.


diplomu zamišljam više kao poziv na razgovor za posao, ne kao nešto što će mi osigurati posao. no ipak, s obzirom u kakvoj državi živimo grabim svaku mogućnost na koju naiđem. na faxu i ne naučim nešto previše, više mi ukažu na mnoge stvari koje dalje mogu samostalno istraživati.

pitanje nisam ni postavio primarno zbog zarade kako ispada da jesam. pitao sam za savjet vas koje smatram iskusnijim, tako da mogu učiti ono što će netko jednog dana uistinu tražiti od mene. svoje učenje koje sad slijedi smatram užitkom, te uglavnom želim imati nekakvo kokretno znanje iza kojeg stoje i nekakvi radovi. a ako je moguće uz to dobiti i koju kunu, zašto ne? :) 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što učiti da bih zaradio?
tome1983 kaže...

svoje učenje koje sad slijedi smatram užitkom

{#}{#}{#}

 

{#}

everybody lies
11 godina
neaktivan
offline
Re: Što učiti da bih zaradio?
tome1983 kaže...

tako nekako sam i mislio. hvala na odgovoru.


diplomu zamišljam više kao poziv na razgovor za posao, ne kao nešto što će mi osigurati posao. no ipak, s obzirom u kakvoj državi živimo grabim svaku mogućnost na koju naiđem. na faxu i ne naučim nešto previše, više mi ukažu na mnoge stvari koje dalje mogu samostalno istraživati.

pitanje nisam ni postavio primarno zbog zarade kako ispada da jesam. pitao sam za savjet vas koje smatram iskusnijim, tako da mogu učiti ono što će netko jednog dana uistinu tražiti od mene. svoje učenje koje sad slijedi smatram užitkom, te uglavnom želim imati nekakvo kokretno znanje iza kojeg stoje i nekakvi radovi. a ako je moguće uz to dobiti i koju kunu, zašto ne? :) 

Počinješ učiti sa svoju 31 (trideset i jednu) godinu.

 

Valjda nikad nije kasno da se malo zaradi sa strane...

12 godina
offline
Re: Što učiti da bih zaradio?
tome1983 kaže...

tako nekako sam i mislio. hvala na odgovoru.


diplomu zamišljam više kao poziv na razgovor za posao, ne kao nešto što će mi osigurati posao. no ipak, s obzirom u kakvoj državi živimo grabim svaku mogućnost na koju naiđem. na faxu i ne naučim nešto previše, više mi ukažu na mnoge stvari koje dalje mogu samostalno istraživati.

pitanje nisam ni postavio primarno zbog zarade kako ispada da jesam. pitao sam za savjet vas koje smatram iskusnijim, tako da mogu učiti ono što će netko jednog dana uistinu tražiti od mene. svoje učenje koje sad slijedi smatram užitkom, te uglavnom želim imati nekakvo kokretno znanje iza kojeg stoje i nekakvi radovi. a ako je moguće uz to dobiti i koju kunu, zašto ne? :) 

Draz ove industrije je upravo u tome da nisi ogranicen na vlastitu drzavu. Pa cak i u hrvatsistanu, osobno znam sjajne firme iz vlastitog interesnog porducja za koje sam siguran da ne bi niti spomenuli diplomu na intervjuu za posao.

 

No ako igras na sigurno, diploma definitivno ne moze naskoditi, jedino kazem, dosta se dragocjenog vremena potrosi na studiranje (ako ti je cilj zavrsiti ga naravno :) ). Mene osobno je fakultet samo sputavao te sam zato od istog nakon dvije godine odustao da bih se potpuno posvetio onome sto volim raditi, to naravno ne bih mogao napraviti da vec tada nisam imao upotrebljivo znanje.

WordPress ❤
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.3.2014 1:59 (OriginalEXE).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Što učiti da bih zaradio?
Onjegin kaže...
Počinješ učiti sa svoju 31 (trideset i jednu) godinu.

Valjda nikad nije kasno da se malo zaradi sa strane...

1983 nije moja godina rođenja. ipak sam 10 godina mlađi. a to i nije toliko kasno za učenje, zar ne? :D

13 godina
neaktivan
offline
Re: Što učiti da bih zaradio?
Onjegin kaže...

Počinješ učiti sa svoju 31 (trideset i jednu) godinu.

 

Valjda nikad nije kasno da se malo zaradi sa strane...

 

Čak i ako ima 31, godine tu ne igraju bas neku ulogu. Ako si dobar i predan poslu kojem radis ne vidim razloga zasto nebi uspio. Znam dosta ljudi koji su krenuli u IT u kasnim 20-ima i sada rade na visokim pozicijama. Tvoje znanje, stručnost i predanost prema poslu koji radiš je ono što je važno nikako godine.

The most incomprehensible thing about the world is that it is all comprehensible
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice