Bitcoin - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 2.092
|
čitano: 892.393
|
moderatori: XXX-Man, vincimus, Lazarus Long, pirat, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Altcoins - Pitanja i odgovori
16 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Mene zanima kolike vi takse/naknade imate na SEPA plaćanja, i na primljene novce?


Potegnuo sam temu i na /r/croatia, ali ovo ja vidim od nakada: https://imgur.com/gallery/5L8qG

Čini se da je zaba najjeftinija sa "samo" 30 kuna po SEPA nalogu, i nisam uspio naći kolika je nakdnada za primanje deviza. Tipa Za erste kažu da je za primanje deviza SEPA nalogom 60 kuna. To zvuči kao i neke druge banke, jer sam nabasao na apsurdni slučaj gdje ako vam netko uplati npr. 1 kunu na račun preko SEPA, vi ste 49 kuna u minusu zbog naknade. To mi je glupo visoka taksa, uplatom, i isplata i isplate me košta minimalno 130 kuna.

 

Ekipa iz njemačke/austrije priča da imaju račune gdje imaj ubesplaten sepa transakcije, dolazne i odlazne. Kako se vi s time snalazite?

 

Ovo je moj potpis...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Bitcoin - hrvatske banke i kriptovalute

Pozdrav svima. Isprike ako je već bilo govora o ovoj temi, nemam sad vremena čitati sve postove.

 

Koja banka u HR omogućuje kupovatnje kriptovaluta? S obzirom da Zagrebačka banka to više ne dozvoljava. Ne prolazi ni SEPA uplata ni obična kupovina preko njihovog payment gatewaya.

 

Odgovor koji sam dobio od njih:

Nalog nije proveden jer plaćanja povezana sa kupnjom virtualnih valuta nisu dozvoljena sukladno pravilima Unicredit Grupe.

Atomska bubamara
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Kroz neko vrijeme će te molit da kupiš kod njih :) 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
6 1 hvala 0
12 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Tad ce bitcoin kostati 50k $..

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

Cekaj kako oni znaju da ti kupujes bitcoin?

13 godina
offline
Re: Bitcoin - hrvatske banke i kriptovalute
jurluk kaže...

Pozdrav svima. Isprike ako je već bilo govora o ovoj temi, nemam sad vremena čitati sve postove.

 

Koja banka u HR omogućuje kupovatnje kriptovaluta? S obzirom da Zagrebačka banka to više ne dozvoljava. Ne prolazi ni SEPA uplata ni obična kupovina preko njihovog payment gatewaya.

 

Odgovor koji sam dobio od njih:

Nalog nije proveden jer plaćanja povezana sa kupnjom virtualnih valuta nisu dozvoljena sukladno pravilima Unicredit Grupe.

 

ja sa pbz nisam nikad imao problema po pitanju kripto valuta

 

kolega je sa rba isto prešao u pbz jer su kenjali nešto

 

samo devizni i sepa, i sve ide, u oba smjera, bez pitanja

 

 

monetary revolution
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - hrvatske banke i kriptovalute

Ozbiljno?

O bože. Taman sam htio otvoriti račun kod njih jer od svih banaka u hrvatskoj imaju najpovoljnije SEPA transakcije (30 kuna)

 

EDIT: kakvi licemjeri UniCredit Releases Blockchain Paper, Launches US$200M Fintech Fund

Ovo je moj potpis...
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.11.2017 18:16 (dantex).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - hrvatske banke i kriptovalute
jurluk kaže...

Pozdrav svima. Isprike ako je već bilo govora o ovoj temi, nemam sad vremena čitati sve postove.

 

Koja banka u HR omogućuje kupovatnje kriptovaluta? S obzirom da Zagrebačka banka to više ne dozvoljava. Ne prolazi ni SEPA uplata ni obična kupovina preko njihovog payment gatewaya.

 

Odgovor koji sam dobio od njih:

Nalog nije proveden jer plaćanja povezana sa kupnjom virtualnih valuta nisu dozvoljena sukladno pravilima Unicredit Grupe.

 

 

Na što si uplaćivao, jer različite banke imaju različita pravila. Primjerice, Intesa San Paolo (PBZ), ima blacklistan Kraken i još neke burze. Bitstamp i Coinbase uredno funkcioniraju, barem zasad. Tako da je pitanje što je ZABA (odnosno Unicredit) blacklistao, do sada su i Bitstamp i Coinbase funkcionirali.

 

 

15 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Jel to znači da se više ne mogu povuči novci sa coinbase-a na ZABA devizni račun ili je riječ samo o uplatama?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
walentkane kaže...

Jel to znači da se više ne mogu povuči novci sa coinbase-a na ZABA devizni račun ili je riječ samo o uplatama?

 Zanima me ista stvar, kakvo je onda stanje sa ZABA visom i coinbase, dali mogu povuči novce ili ne ?

10 godina
offline
Re: Bitcoin - hrvatske banke i kriptovalute
jurluk kaže...

Pozdrav svima. Isprike ako je već bilo govora o ovoj temi, nemam sad vremena čitati sve postove.

 

Koja banka u HR omogućuje kupovatnje kriptovaluta? S obzirom da Zagrebačka banka to više ne dozvoljava. Ne prolazi ni SEPA uplata ni obična kupovina preko njihovog payment gatewaya.

 

Odgovor koji sam dobio od njih:

Nalog nije proveden jer plaćanja povezana sa kupnjom virtualnih valuta nisu dozvoljena sukladno pravilima Unicredit Grupe.

 Pošalješ novac sa zabe na bitpandu i kupujes bez problema ne vidim di je problem?

13 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Koji je na kraju postupak da dodes do love?

Prebacim bitcoin na Coinbase, ubacima tamo svoju karticu (visa pbz) onda na buy/sell - odaberem sell, i jedino sta mi nudi je deposit to: eur wallet

Može mala pomoć oko ovoga?

Također dali moram potvrditi onaj sepa racun, ili je dovoljno sto sam karticu nadodao?

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.11.2017 11:52 (IntelInside).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

Normalno je da ti nudi konverziju u EUR Wallet. Nakon konverzije novac je u EUR walletu. Odeš u EUR Wallet i pritisneš "Withdraw", što znači povlaćenje gotovine na bankovni račun. Tek tada ti nudi prebacivanje gotovine na račun koji si prethodno registrirao i autorizirao.

12 godina
online
Bitcoin - pitanja i odgovori

Mene i dalje kopa taj porez. Ovi naši lešinari od 1.1. 2018. imaju uvid i digitalnu sferu financija, pa bi vrlo lako mogli opajdarit kazne.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Pa koliko treba platiti porez?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
DarthMarkus kaže...

Mene i dalje kopa taj porez. Ovi naši lešinari od 1.1. 2018. imaju uvid i digitalnu sferu financija, pa bi vrlo lako mogli opajdarit kazne.

 Plaća se porez na dobit. 12 posto + prirez.

BF Nick: Xtreme_Switch
15 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Recimo da u btcu kupim komp, tako mogu izbjec porez koji bi recimo platio da sam cashouto?

As I walk through the valley of the shadow of death I have no fear because I am the meanest motherfucker in the whole valley
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
lucky_look kaže...

Recimo da u btcu kupim komp, tako mogu izbjec porez koji bi recimo platio da sam cashouto?

 Tako je.

BF Nick: Xtreme_Switch
14 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Evo jedan vrhunski channel ako netko već ne zna za njega.

 

Tko se želi baciti u ove crypto vode obavezno pogledati sve do jedan video! ;)

 

https://www.youtube.com/channel/UCJWCJCWOxBYSi5DhCieLOLQ

BF Nick: Xtreme_Switch
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

A jel ima neko da je platio porez? OK, kuzim da je 12% itd ali me muci da dođem na salter i onda prvo "obrazujem" covjeka koji vrag je bitcoin, pa kako sam ja procitao kako se to "treba" napraviti itd da bi dosli do papira. Da li mogu uzeti racun od bitcoin mjenjacnice kao pocetnu cifru i onda isplata od servisa kao zavrsna? Bilo bi krasno kad bi netko prosvijetlio ili savjetovao...

In vino veritas
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
GranDaddo kaže...

A jel ima neko da je platio porez? OK, kuzim da je 12% itd ali me muci da dođem na salter i onda prvo "obrazujem" covjeka koji vrag je bitcoin, pa kako sam ja procitao kako se to "treba" napraviti itd da bi dosli do papira. Da li mogu uzeti racun od bitcoin mjenjacnice kao pocetnu cifru i onda isplata od servisa kao zavrsna? Bilo bi krasno kad bi netko prosvijetlio ili savjetovao...

 nisam još plaćao porez na bitcoin, ali u svakom selu ima neke računovođe ljudi platite pitajte riješite, a ne da razbijate glavom jer se zna kakva je porezna u hrvatskoj. 

 

ja mislim da ide uplata na račun na kraju godine se radi obračun koji se plaća do kraja veljače 

 

i to nije sve morali bi se plaćati za svaku transkaciju porez, ali tko će to raditi kad dnevno možeš imati stotine istih 

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.11.2017 18:16 (Jim Carrey).
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Jim Carrey kaže...
GranDaddo kaže...

A jel ima neko da je platio porez? OK, kuzim da je 12% itd ali me muci da dođem na salter i onda prvo "obrazujem" covjeka koji vrag je bitcoin, pa kako sam ja procitao kako se to "treba" napraviti itd da bi dosli do papira. Da li mogu uzeti racun od bitcoin mjenjacnice kao pocetnu cifru i onda isplata od servisa kao zavrsna? Bilo bi krasno kad bi netko prosvijetlio ili savjetovao...

 nisam još plaćao porez na bitcoin, ali u svakom selu ima neke računovođe ljudi platite pitajte riješite, a ne da razbijate glavom jer se zna kakva je porezna u hrvatskoj. 

 

ja mislim da ide uplata na račun na kraju godine se radi obračun koji se plaća do kraja veljače 

 

i to nije sve morali bi se plaćati za svaku transkaciju porez, ali tko će to raditi kad dnevno možeš imati stotine istih 

 Kakav porez na transakcije? Transkacije bitcoinom su oslobođene plaćanja PDV-a. Porez se plaća samo na ostvarenu dobit. Znači ako sam za 1000kn kupio bitcoina i on naraste i sad imam 1500kn, ako si to isplatim na račun u banci, za dobit od 500kn moram platiti porez od 12% plus prirez. Za svaku isplatu se mora popuniti JOPPD obrazac.

BF Nick: Xtreme_Switch
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Switch kaže...

 Kakav porez na transakcije? Transkacije bitcoinom su oslobođene plaćanja PDV-a. Porez se plaća samo na ostvarenu dobit. Znači ako sam za 1000kn kupio bitcoina i on naraste i sad imam 1500kn, ako si to isplatim na račun u banci, za dobit od 500kn moram platiti porez od 12% plus prirez. Za svaku isplatu se mora popuniti JOPPD obrazac.

ista stvar kada se prodaje bitcoin na burzi za dollar euro.. te kada se ostvari dobit 

14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Jim Carrey kaže...
Switch kaže...

 Kakav porez na transakcije? Transkacije bitcoinom su oslobođene plaćanja PDV-a. Porez se plaća samo na ostvarenu dobit. Znači ako sam za 1000kn kupio bitcoina i on naraste i sad imam 1500kn, ako si to isplatim na račun u banci, za dobit od 500kn moram platiti porez od 12% plus prirez. Za svaku isplatu se mora popuniti JOPPD obrazac.

ista stvar kada se prodaje bitcoin na burzi za dollar euro.. te kada se ostvari dobit 

 Pa da, al taj ti je novac na burzi ne na računu. Tek kad ga isplatiš sa burze na račun onda plaćaš porez, ako si ostvario dobit (ako si si isplatio više nego si uplatio na burzu).

BF Nick: Xtreme_Switch
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Switch kaže...

 Pa da, al taj ti je novac na burzi ne na računu. Tek kad ga isplatiš sa burze na račun onda plaćaš porez, ako si ostvario dobit (ako si si isplatio više nego si uplatio na burzu).

pa i na burzi imaš račun, iskreno nemam pojma kakvo je stajalište za kriptovalute te rudarenje, ali ovo je za donice makar je izgledano da će prema tome ići. Samo se nadam da neće u dogledno vrijeme kao sa kladionicom da se možeš kladiti kod hrvatskih lihvarskim kladionicama

 

http://www.narodni-list.hr/posts/166915002

14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Jim Carrey kaže...
Switch kaže...

 Pa da, al taj ti je novac na burzi ne na računu. Tek kad ga isplatiš sa burze na račun onda plaćaš porez, ako si ostvario dobit (ako si si isplatio više nego si uplatio na burzu).

pa i na burzi imaš račun, iskreno nemam pojma kakvo je stajalište za kriptovalute te rudarenje, ali ovo je za donice makar je izgledano da će prema tome ići. Samo se nadam da neće u dogledno vrijeme kao sa kladionicom da se možeš kladiti kod hrvatskih lihvarskim kladionicama

 

http://www.narodni-list.hr/posts/166915002

 Pa račun na burzi nije isto što i bankovni račun. Eo ja imam na bitstampu određenu sumu novaca u litecoinu i rippleu. Mogu s tim trejdati koliko god hoću, mogu sve prebaciti u dolare ali to mi i dalje stoji na bitstampu. Tek kad bih to povukao na svoj bankovni račun morao bih platiti porez ako sam ostvario neku dobit.  

 

 

Ali nije uopće poanta povlačiti na račun i pretvarati u fiat valute. Cilj je koristiti samo kriptovalute no još dugo vremena to neće biti praksa.

Proučite detaljnije bitcoin. Kada je i zašto nastao, tehnologiju iz njega. Ali također i ostale altcoinove. Gore sam vam stavio odličan link koji će vam dati puno širiju sliku o svemu ovome.

BF Nick: Xtreme_Switch
6 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

Da se malo nadovežem - provjerio sam direktno u poreznoj upravi, a oni tražili mišljene Ministarstva financija. Ukratko, budite sigurni da u poreznoj svi jaaaako dobro znaju što su kriptovalute !!  I plaćanje porez anije niti bauk, niti siva zona. Jednostavno, ako ste tijekom kalendarske godine imali više prihoda nego rashoda, tada sami morate voditi evidenciju, popuniti obrazac JOPPD obračunati si 12% + prirez na razliku prihoda i rashoda (umanjeno za bankovne troškove) i taj porez uplatiti najkasnije do kraja veljače slijedeće godine. Ako su prihodi bili manji od rashoda, ne prijavljuje se ništa. Obračunati porez je konačan, što znači da nema veze s porezom na dohodak.

 

Pitanje za Switcha -  kupujem na Coinbase-u i tamo me dosta iritiraju velikom razlikom između prodajne cijene i trenutnog tečaja (dok ovo pišem, razlika je preko 600 €) i još dodatno zaračunaju proviziju. Tako da onoga trenutka kada kupim BTC odjednom imam puno manje love nego koju sekundu prije kupovine. A čitam da je  Coinbase jako povoljan. Kako je na Bitstampu? Nisam još registrirao bankovni račun, ali kada gledam njihov Tradeview, čini mi se da su prodajne i kupovne cijene gotovo jednake. Koliko oni još zaračunavaju na cijenu na ekranu?  

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.11.2017 20:36 (pucina).
15 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
pucina kaže...

Da se malo nadovežem - provjerio sam direktno u poreznoj upravi, a oni tražili mišljene Ministarstva financija. Ukratko, budite sigurni da u poreznoj svi jaaaako dobro znaju što su kriptovalute !!  I plaćanje porez anije niti bauk, niti siva zona. Jednostavno, ako ste tijekom kalendarske godine imali više prihoda nego rashoda, tada sami morate voditi evidenciju, popuniti obrazac JOPPD obračunati si 12% + prirez na razliku prihoda i rashoda (umanjeno za bankovne troškove) i taj porez uplatiti najkasnije do kraja veljače slijedeće godine. Ako su prihodi bili manji od rashoda, ne prijavljuje se ništa. Obračunati porez je konačan, što znači da nema veze s porezom na dohodak.

 

Pitanje za Switcha - vidim da kupuješ na Bitstampu. Pokušao sam napraviti 2-step authentication ali niko ne uspijevam. Kako se to točno radi? Ja dobijem izgeneriran 16-znamenkasti kod na ekranu i, koliko kužim, u roku od 30 sekundi moram upisati svoj kod generiran na mobitelu u Google Authenticatoru (6 znamenki). Međutim, uvijek mi javlja da kod nije točan. Nakon tga odmah izgenerira novi 16-znamenkasti kod. Što ja to ne kužim?

 

Isto tako, kupujem na Coinbase-u i tamo me dosta iritiraju velikom razlikom između prodajne cijene i trenutnog tečaja (dok ovo pišem, razlika je preko 600 €) i još dodatno zaračunaju proviziju. Tako da onoga trenutka kada kupim BTC odjednom imam puno manje love nego koju sekundu prije kupovine. A čitam da je  Coinbase jako povoljan. Kako je na Bitstampu? Nisam još registrirao bankovni račun, ali kada gledam njihov Tradeview, čini mi se da su prodajne i kupovne cijene gotovo jednake. Koliko oni još zaračunavaju na cijenu na ekranu?  

Koje su posljedice ako se to ne napravi? Pogotovo ako je rijec o manjim iznosima, recimo krenuo si sa kripto u 11 mjesecu ove godine i do veljace sljedece godine si u plusu 200kn, kripto su ti na 4 online mjenjacnice i ne mislis ih nikad vadit u fiat novac, kako oni misle to pratit?

As I walk through the valley of the shadow of death I have no fear because I am the meanest motherfucker in the whole valley
6 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
lucky_look kaže...
Koje su posljedice ako se to ne napravi? Pogotovo ako je rijec o manjim iznosima, recimo krenuo si sa kripto u 11 mjesecu ove godine i do veljace sljedece godine si u plusu 200kn, kripto su ti na 4 online mjenjacnice i ne mislis ih nikad vadit u fiat novac, kako oni misle to pratit?

Porezna ne prati mjenjačnice već tvoj devizni račun. Ako nikada ne vratiš kripto u fiat, porezna smatra da si potrošio lovu i gotovo. Njih interesira priljev fiat-a na račun i ništa više. Nije ih briga što si ti svoj novac bacio u vjetar. Ako iz tog vjetra jednom nešto dođe natrag, onda imaš posla s poreznom (samo ako je došlo više nego što je otišlo u tekućoj godini). Ako to ne napraviš, posljedica je 2.000 - 20.000 kn kazne.

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.11.2017 20:47 (pucina).
15 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Malo smo se pogubili u odgovorima pa da izvučemo neki zaključak:

što ako sam uložio u btc npr prošle godine i nešto zaradio s vremenom,  ali nisam nikad isplatio na svoj račun, nego je još uvijek u btcu i eurima na mjenjačnicama?

Trebam li u tom slučaju prijavljivati porez ili ne? 

Can't find a better Jam!
 
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Altcoins - Pitanja i odgovori
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice