eBay - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 14.377
|
čitano: 5.073.317
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
eBay - pitanja i odgovori

Kupio sat za 10€ iz Kine ima godinu dana preko ebaya. Pola gumba i male kazaljke su lažni ali sat radi evo bez greške. Možda je u godinu dana zakasnio par sekundi. Nisam ga namještao ni jedan jedini put tako da mogu reći da se kupovina isplatila. S druge strane prika kupio sat za desetak dolara, na slici krasan ali kad je došao ispala nekakva igračka. Susjed mi naručio za cijelu familiju satove sa ebaya, platio manje od 60$ 4 sata i svi rade bez problema već pol godine. 

Svoje spasenje dugujem samo svom preziru prema opasnosti i svojoj iskušanoj tehnici strateškog povlačenja.
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.11.2017 3:20 (planety).
Moj PC  
0 0 hvala 1
7 godina
neaktivan
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
Coder256

Stigel "geneva" sat neki dan normalno..

Potpis
9 godina
neaktivan
offline
eBay - pitanja i odgovori

Lijepi pozdrav! Htjela bih djeci kupiti poklone za pod bor, ali sam pravi laik u kupnji preko ebaya. Do sad naručivala nekoliko puta neke jeftine gluposti. Pa me zanima vaša preporuka i savjet je li ovo dobro što sam odabrala, bi li stiglo do Božića, kriju li se tu još neki troškovi, a ja ih ne vidim? I je li mi ta kupovina sigurna, ne bih željela ostati bez love. Ispričavam se na možda glupim pitanjima, ali stvarno sam seljo-beljo što se tiče kupovine preko ebaya.

https://m.ebay.com/itm/Sherlock-Holmes-The-Devil-s-Daughter-Xbox-One-New-Game-/391543598784?epid=2254406437

https://m.ebay.com/itm/Game-Of-Thrones-Puzzle-Of-Westeros-4D-Cityscape-Time-1400-Pieces-Plus-More/112652749671?hash=item1a3aa08b67:g:kMsAAOSwI8laFcM~

https://m.ebay.com/itm/4D-Cityscape-Game-of-Thrones-Westeros-Puzzle-Brand-New-Still-Wrapped/222610456250?epid=710165990&hash=item33d49dfeba:g:VBoAAOSw9EZZjkPA

Hvala unaprijed na odgovorima!

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
frankie7 kaže...

bi li stiglo do Božića, kriju li se tu još neki troškovi, a ja ih ne vidim? I je li mi ta kupovina sigurna, ne bih željela ostati bez love. Ispričavam se na možda glupim pitanjima, ali stvarno sam seljo-beljo što se tiče kupovine preko ebaya.

Prvi korak je pažljivo čitanje FAQ-a: https://www.bug.hr/forum/topic/internet/ebay-carinjenje-cesto-postavljana-pitanja-faq/167189.aspx

 

 

 

9 godina
neaktivan
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori

Hvala, pročitat ću!

6 godina
neaktivan
offline
eBay - pitanja i odgovori

Pozdrav! 

Prije nekog vremena sam uzeo slušalice koje su poslane iz kine. Nakon što je stigao paket, preko tracking numbera sam vidio da je zadržan na carini uz obrazloženje "Invoice missing/inappropriate". Jasno mi je da je u pitanju račun i da se samo treba dokazati vrijednost robe. E sada, budući da su slušalice poklon i stvarno mi je hitno da ih što prije preuzmem, jel moguće otići direktno u poštu na Branimirovoj i predati im papir sa PCP-em, isprintani račun/printskrin sa potvrdom narudžbe, platiti troškove i preuzeti paket ili moram slati mailom i čekati poštara da mi se pojavi na vratima pa njemu sve platiti? 

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
Mozes otic direktno k njima
Potpis
13 godina
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
Miki77 kaže...

Nekoliko puta sam narucivao preko Iherba. Sve 5.

Zadnja narudzba je stigla u Hrvatsku 11.11. (vidim po Tracking Number) ali paket ne stize kuci i nisam dobio poruku od DHL-a da treba proci carinu.

To je nesto sto inace uzimam.

Kome se obratiti za nedolazak paketa? DHL-u ili iHerbu ili mozda carini?

 

 Ista stvar samo moj doša 15-tog i još ne dolazi.

Vridnost 80kn.

14 godina
offline
eBay - pitanja i odgovori

Pitanje za iskusne. :D

Iz nekog razloga, tražilica na ebay.com i ebay.co.uk nisu iste, tj. ne funkcioniraju mi jednako. 

Kada nešto upisujem na .com ne izbacuje mi ponude, kao što izbacuje kod googla kada se nešto krene tipkati, dok mi na co.uk izbacuje.

 

Može li se ikako namjestiti da mi izbacuje prijedloge dok tipkam? 

Optimizam je nedostatak iskustva.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
eBay - pitanja i odgovori

trebam pomoć u slijedećem

kako nisam dobio robu naručenu sa e bay-a niti nakon 52 dana pokrenuosam refund

i pogriješio u podatcima za količinu:

 

naručeno ja 15 kom x,0,99 cad što iznosi 14.85 cad (jedno pakovanje) i tu sam pogriješio

zatražio sam refund za 1 kom i dobio natrag  0,99 cad,jer sam mislio da se to odnosi na jedno pakovanje ,jedna kutija kod istog prodavača

smatrao sam da se radi o jednom pakovanju

 

ima li nade za povratak ostatka i kako to ostvariti

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
robert1995 kaže...

Oce li mi udarit carinu na njega?

Ovdje ti piše: https://www.bug.hr/forum/topic/internet/ebay-carinjenje-cesto-postavljana-pitanja-faq/167189.aspx

 

10 godina
neaktivan
offline
RE: Kupnja preko ebay-a

Ebay.co.uk mi je draži od ebay.com jer mi nudi bolju opciju pretrage.

Pitanje kako da promjenim valutu u američki dolar za stalno ? 

 

Mogu li spremiti da mi uvjek prilikom pretrage stavi na buy it now i da mi uvjek prvo izlista jeftinije proizvode (poštarina & cijena proizvoda) 

Uvjek sam logiran sa svojim korisničkim imenom. 

 

Još me zanima, ako kupujem za nekog drugog tko je u drugoj državi recimo u azijskoj državi. Što da uradim, kako da kažem da mi jednostavnije prikaže cijenu sa poštarinom za tu zemlju ? 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.12.2017 19:15 (Markić7).
16 godina
moderator
offline
RE: Kupnja preko ebay-a
Markić7 kaže...

Ebay.co.uk mi je draži od ebay.com jer mi nudi bolju opciju pretrage.

Koju? Mislim da ebay.com pokriva veći spektar proizvoda. A i na njemu možeš ograničiti listu na proizvode koji se šalju iz EU.

 

Markić7 kaže...

Pitanje kako da promjenim valutu u američki dolar za stalno ?

Nisam nigdje vidio da je tako nešto moguće.

 

Markić7 kaže...

Mogu li spremiti da mi uvjek prilikom pretrage stavi na buy it now i da mi uvjek prvo izlista jeftinije proizvode (poštarina & cijena proizvoda)

Nisam vidio takvu opciju.

 

Markić7 kaže...

Još me zanima, ako kupujem za nekog drugog tko je u drugoj državi recimo u azijskoj državi. Što da uradim, kako da kažem da mi jednostavnije prikaže cijenu sa poštarinom za tu zemlju ?

Imaš pod Postage & Payments > Change country ako pitaš za individualni predmet. A već i kod pretrage u gornjem desnom kutu imaš Postage to...

7 godina
neaktivan
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
Ovako

Trebal bi narcit paket iz San Marina (200+€) e sad nisam 100% siguran jel ide pdv. Mislim da ide jer nije u EU ali trebam potvrdu
Potpis
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
eBay - pitanja i odgovori

dali se može promjeniti feedback ako sam već ocijenio prodavča?

 
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
online
eBay - pitanja i odgovori

http://100posto.hr/news/europski-parlament-odlucio-posta-vam-vise-ne-smije-naplacivati-male-pakete-svaki-takav-slucaj-prijavite-europskoj-komisiji

 

Zanimljivo...vidjet ćemo kako će to izgledati.

Siguran sam da će izmisliti neki novi način da naplate.

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8 Face: https://www.facebook.com/gearbest.coupons.discounts/
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori

Baš sam se jučer tipkao oko toga na fejsu na gripi za akvaristiku... Ovo su neke od mojih poruka:

 

Pažljivo čitaj što piše: to je nelogično, bla bla bla, to nema opravdanja, bla bla bla, to nije praksa u ni jednoj drugoj članici EU osim Hrvatske, bla bla bla, ali to po hrvatskim zakonima nije zabranjeno. Opa! Ma nemoj, nije zabranjeno?

I šećer na kraju - kaže da "to (naplata 4,5 kn) neće biti moguće ako Hrvatska pošta ne dokaže da je imala neke dodane, ekstra troškove za dostavu paketa". Ako ne dokaže. AKO! Kao da će joj to biti problem dokazati - HP ne nudi uslugu slanja malih paketa, shodno tome nema recipročnosti u odnosu na druge zemlje koje to nude pa samim tim HP ima dodatne troškove.

Dakle, posrijedi je ljigava samopromocija prema kojoj se ne zna koliko će doista pojeftiniti slanje paketa iz EU u Hrvatsku, te nema nikakve garancije da HP neće nastaviti praksu naplaćivanja 4,5 kune za male pakete. Na kraju možda i odustane od naplaćivanja 4,5 kune za male pakete iz EU, no što je s onim što zaista i jest najveći problem - mali paketi iz Kine?

Ti političari mi stvarno dignu tlak, jer su svi odreda puni bullshita. A tek novinari ili urednici koji stavljaju click-bait naslove koji govore nešto što u članku ne piše!

 

...

 

Sve dok netko ne citira dio nekog pravilnika po kojem se mali paketi ne smiju naplaćivati, ne vidim razlog koji bi poštu priječio da to radi. Ni gospođa samopromotorica, koja bi trebala biti dobro upućena u to, nije ništa takvo tvrdila. Nego je njoj problem u "nelogičnosti". A ne u kršenju pravilnika.

9 godina
offline
eBay - pitanja i odgovori

Neki link gdje ih prijaviti?

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
marsovac zemaljski kaže...

Neki link gdje ih prijaviti?

A za što konkretno bi ih prijavio? Koji to europski zakon, propis, uredbu HP krši?

8 godina
odjavljen
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
mbaksa kaže...

kakva je sitacija sa UK i kupnjom tamo, da li se plaća carina, uzeo bi si jedan uređaj za cca 1500kn a nisam više siguran ?

(oni su najavili izlazak iz eu ako se ne varam)

16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
Glavas_ZG kaže...
kakva je sitacija sa UK i kupnjom tamo, da li se plaća carina, uzeo bi si jedan uređaj za cca 1500kn a nisam više siguran ?

(oni su najavili izlazak iz eu ako se ne varam)

https://www.bug.hr/forum/topic/internet/ebay-carinjenje-cesto-postavljana-pitanja-faq/167189.aspx

9 godina
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
mbaksa kaže...
marsovac zemaljski kaže...

Neki link gdje ih prijaviti?

A za što konkretno bi ih prijavio? Koji to europski zakon, propis, uredbu HP krši?

 Piše u članku da ih se može prijaviti pa tražim link.

Ne znam koji zakon, kao kranji korisnik me ne zanimaju zakoni već ne želim davati 4.50kn za nešto što sam već platio nekom drugom.

Uhljebi dobivaju i previše novca, svaka lipa je previše.

Zašto podržavaš uhljebe?

16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
marsovac zemaljski kaže...
mbaksa kaže...
marsovac zemaljski kaže...

Neki link gdje ih prijaviti?

A za što konkretno bi ih prijavio? Koji to europski zakon, propis, uredbu HP krši?

 Piše u članku da ih se može prijaviti pa tražim link.

Ne znam koji zakon, kao kranji korisnik me ne zanimaju zakoni već ne želim davati 4.50kn za nešto što sam već platio nekom drugom.

Ti bi HP prijavio zato jer se tebi ne da davati 4,5 kune? Meni se ne da plaćati PDV. Gdje je link da Republiku Hrvatsku prijavim za to?

 

marsovac zemaljski kaže...
Zašto podržavaš uhljebe?

Ti se manta ili što?

16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
Nemoj se na mene ljutiti što si ti ispao glup. Ne možeš nekoga tužiti samo zato jer ti se nešto ne sviđa, nego trebaš za tužbu imati podlogu u zakonu, propisu, uredbi. I još izmišljaš da podržavam uhljebe...
 
5 0 hvala 0
16 godina
offline
eBay - pitanja i odgovori

Nivo tvoje inteligencije je jedak novinaru koji je pisao taj članak. Da, nešto se u EU parlamentu pričalo o tome, i navodno bi se takva razina 'usluge' trebala ukinuti, NO - u RH postoji zakon koji HPu DOPUŠTA da radi to što radi - i dok god se zakon ne promjeni HP to na svoju inicijativu teško da će ukinuti. Tako da malo opreznije čitati i ne vjerovati slijepo polu-pismenim ljudima koji se nazivaju novinari.

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
Hacker002 kaže...

Nivo tvoje inteligencije je jedak novinaru koji je pisao taj članak. Da, nešto se u EU parlamentu pričalo o tome, i navodno bi se takva razina 'usluge' trebala ukinuti, NO - u RH postoji zakon koji HPu DOPUŠTA da radi to što radi - i dok god se zakon ne promjeni HP to na svoju inicijativu teško da će ukinuti. Tako da malo opreznije čitati i ne vjerovati slijepo polu-pismenim ljudima koji se nazivaju novinari.

Ovdje svi djele savjete o inteligenciji, i svatko misli da je najpametniji, dok se za sve ostale misli da su najveći glupani.

Neću dalje opuštati raspravu, ne zato što se bojim ili što mislim da ste vi tu svi u pravu, nego ova tema nije vrijedna eventualnog bana, pogotovo što je "onaj" moderator pa će iskoristiti to za svoje interese.

Također me ne zanimaju stavke zakone ovog "uhljebistana", niti ih želim pročitati, jedino što želim propast korumpirane i lopovske tvrtke HP i protiv toga se borim.

A to što vi podržavate koruptivni sustav to govori o vama, "najbolje idemo šutiti jer je takav zakon" i "idemo druge pljuvati jer misle svojom glavom".

Možete mi dati TD koliko god želite, nemam dobro mišljenje o vama, ali kao što sam rekao, ova tema nije vrijedna bana sa bug foruma.

 

Odjava.

16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
marsovac zemaljski kaže...
mbaksa kaže...
Nemoj se na mene ljutiti što si ti ispao glup. Ne možeš nekoga tužiti samo zato jer ti se nešto ne sviđa, nego trebaš za tužbu imati podlogu u zakonu, propisu, uredbi. I još izmišljaš da podržavam uhljebe...

http://100posto.hr/news/europski-parlament-odlucio-posta-vam-vise-ne-smije-naplacivati-male-pakete-svaki-takav-slucaj-prijavite-europskoj-komisiji

Što je ovo glupane?

Mislio si ispast pametan, a na kraju si ispao dvostruko glup.

Nemoj se sramotiti. Sad si ispao još gluplji. 

 

Citiraj zakon, propis, uredbu koji HP-u zabranjuju naplaćivanje malih paketa. Nema toga, zar ne?

 

 

Pazi što u članku glupog "novinara" piše: 

Borzan kaže kako će nelogičnosti, poput onih gdje Hrvatska pošta naplaćuje uručivanje malih paketa 4,5 kuna, biti prijavljene Komisiji. Već je dobila potvrdu od Komisije da takva praksa ne postoji nigdje u EU.

Borzanica, dakle, nije rekla da HP radi išta protuzakonito ili protupropisno. Nego samo da radi nešto što nije praksa nigdje u EU. To što nešto nije praksa nigdje u EU ne znači da je protukazonito i da se ne smije raditi. Ovdje imaš odgovor EU Komisije na Borzaničino pitanje:

...

U Direktivi 97/67/EZ kako je izmijenjena direktivama 2002/39/EZ i 2008/6/EZ(1) (Direktiva o poštanskim uslugama) ne postoje odredbe kojima bi se zabranilo određivanje naknada primateljima.

 

Borzanica nije rekla da je donijet neki novi propis koji bi branio HP-ovu praksu. Rekla je samo da će takva praksa biti "prijavljena Komisiji"? Pa zar je već nije prijavila? U drugom članku sam vidio da je rekla da HAKOM to treba prijaviti Komisiji. Na temelju čega? Koji zakon, propis, pravilnik HP krši?

 

 

marsovac zemaljski kaže...
Ovdje svi djele savjete o inteligenciji, i svatko misli da je najpametniji, dok se za sve ostale misli da su najveći glupani.

Glupan je onaj koji u naslovu članka napiše nešto što u članku ne piše. I onaj koji se uhvatio za takav naslov.

 

marsovac zemaljski kaže...
Neću dalje opuštati raspravu, ne zato što se bojim ili što mislim da ste vi tu svi u pravu, nego ova tema nije vrijedna eventualnog bana, pogotovo što je "onaj" moderator pa će iskoristiti to za svoje interese.

Moj je interes informiranje forumaša i održavanje reda na forumu. Ban ćeš dobiti ako ćeš kršiti nešto od toga, a ne za bezveze.

 

marsovac zemaljski kaže...
Također me ne zanimaju stavke zakone ovog "uhljebistana", niti ih želim pročitati, jedino što želim propast korumpirane i lopovske tvrtke HP i protiv toga se borim.

O kakvom ti tu "uhljebistanu" pričaš? Zar nije poanta Borzanina djelovanja da se donesu određeni zakoni, propisi, pravilnici na razini EU? Što se onda ti tu vadiš na "uhljebistan" kad, kako se čini, EU nije ništa poduzela da spriječi HP u naplaćivanju malih paketa.

 

marsovac zemaljski kaže...
A to što vi podržavate koruptivni sustav to govori o vama, "najbolje idemo šutiti jer je takav zakon" i "idemo druge pljuvati jer misle svojom glavom".

Jesi ti retardiran ili što? Tko podržava koruptivni sustav?!

 
6 0 hvala 0
9 godina
offline
eBay - pitanja i odgovori

Ovako kako ja to shvaćam, ovih 4,5kn nije praksa u EU da se naplaćuje i EU moze donjeti smjernice po kojima traži uklađenje sa EU praksama. EU to može napraviti na svoju inicijativu ili tako nešto može netko drugi prijaviti, pa i sama članica EU i zatražiti stav EK po toj temi. To naravno ne znači automatski da će EU tražiti usklađenje i da se to ukine, nego im se skreće pažnja na to.

 

marsovac ima problema, ali mislim da mu je najveći sama rečenica kad kaže "ne želim čitati zakone, samo želim srušiti korumpiran i lopovski HP i protiv toga se borim".

Znači ne želi se minimalno potruditi i informirati se, ne razumije zapravo o čemu se govori (jer ne želi pročitati) nego traži link di će prijaviti to što HP nelegalno radi.

Ta rečenica nema smisla i onda dobije reakciju kakvu dobije od drugih forumaša, pa mu nije drago. ;)

 

 

 
4 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori

Ključna stvar je da je tu kolega marsovac "triggered". A trigger (okidač) mu je konstatacija da pošta smije raditi to što radi. On to doživljava kao mahanje crvenom krpom ispred očiju pa nestane razboritosti nakon toga - nije sposoban shvatiti da to što netko konstatira da pošta to smije raditi ne znači da taj isto konstatira da pošta to i treba raditi ili da joj treba biti dozvoljeno da to radi.

 

Ako je nekome okidač iznošenje činjenice - onda to nikako nije problem onoga koji iznosi činjenicu, nego onoga koji na to neracionalno reagira.

 

A činjenica je da ništa ne priječi HP da zaračunava tih 4,5 kune. To je potvrdila i teta iz Komisije Europskog parlamenta. Tu valja istaknuti još jednu stvar, a to je da je ta teta napisala da Komisija nije upoznata s time da bi pošte drugih zemalja zaračunavale uručivanje malih paketa, što ne isključuje da i neke druge zemlje to rade. A inače zaračunavanje primatelju ako nije plaćena cijela poštarina nije nepoznanica - recimo UK Royal Mail to radi - ako nisi nalijepio dosta markica na pismo koje šalješ nekome, (zla) pošta će primatelju zaračunati barem 1,5 funti.

 

 

I na čemu smo sad? Ovo su činjenice:

 

  1. Pošta zaračunava 4,5 kune za "male pakete" koji nisu poslani preporučeno, tj. s međunarodnim brojem za praćenje (tracking brojem)
  2. Kod tako poslanih "malih paketa" pošiljatelj nije platio punu poštarinu, nego samo poštarinu do ulaska u zemlju primatelja
  3. Uslugu "mali paket" od pošte traži pošiljatelj - znači, pošiljatelj je taj koji na primatelja prevali dio poštarine! Da je pošiljatelj poštu poslao bilo kojom drugom uslugom osim "mali paket" bez tracking broja, primatelj ne bi trebao ništa platiti; s druge strane, onda bi pošiljatelj platio veću poštarinu, odnosno zbog toga bi vam morao zaračunati malo višu cijenu robe ako poštarinu uračunava u cijenu proizvoda koji prodaje
  4. HP si na temelju toga dozvoljava zaračunavati primatelju 4,5 kune (na stranu sad to ima li doista troškove zbog tog paketa koji bi opravdali baš taj iznos)
  5. U Republici Hrvatskoj ne postoji zakon ili pravilnik koji bi HP priječio da zaračunava 4,5 kune
  6. U EU ne postoji ili barem nije postojao zakon ili pravilnik koji bi HP priječio da zaračunava 4,5 kune
  7. Borzan je zbog tih 4,5 kune postavila pitanje i dobila još 26. lipnja odgovor da Komisija nije upoznata s takvom praksom u drugim zemljama EU, no da takva praksa nije protivna odredbama
  8. Borzan u svom medijskom istupu priča o "nelogičnosti" naplate tih 4,5 kune, spominje da Uredbom (ne kaže kojom niti daje njezin tekst) HAKOM dobiva mogućnost prijave HP-a Komisiji
  9. HAKOM se još pred godinu i pol očitovao da HP ne krši nikakve zakone ili propise naplaćivanjem 4,5 kune
  10. HP na Borzanin istup kaže da se uredba ne odnosi na male pakete poslane izvan EU u EU (je li HP vidio tekst nove uredbe pa upravo na nju reagirao?)

 

 

 

To su činjenice. Ili barem se čini da su to činjenice, prema dostupnim informacijama. Ako netko može osporiti nešta od navedenog, neka ospori - dapače.

 

Pogledate li situaciju hladne glave, vidjet ćete tko je zapravo krivac svemu ovome - Univerzalna poštanska unija, dakle organizacija koja je dozvolila male pakete (na to ih je doduše možda Kina prisilila). Oni su dozvolili uslugu kod koje pošiljatelj plati samo dio poštarine, a ni Republika Hrvatska niti Europska Unija nisu donijele nikakav zakon ili propis koji bi HP priječio da si drugi dio poštarine naplati od primatelja paketa. Košta li HP hendlanje malog paketa 4,5 kune? Vjerojatno ne. Kako inače objasniti činjenicu da je do pred koju godinu uručivanje u pošti bilo besplatno, a uručivanje doma se naplaćivalo 4,5 kune? Ali nešto ih košta. Je li onda pošteno da primateljima naplaćuju 4,5 kune? Vjerojatno ne. Je li pošteno da im nešto naplaćuju? Vjerojatno da, jer se u suprotnom troškovi za hendlanje malih paketa moraju namiriti iz drugih izvora, a to nije pošteno prema onima iz čije će se love to namirivati.

 

I mene osobno, kao valjda i sve vas, iritira plaćanje tih 4,5 kune. Moraš uvijek kod sebe imati međeda-dva da to poštaru platiš. I odakle baš 4,5 kune? Zašto ne 4 kune? Ili 5 kuna? Bio bih veseo da se to ukine, iako sam svjestan da to nije idealno rješenje, nego da je jedino propisno rješenje zabrana slanja paketa s djelomično plaćenom dostavom.

 

Vi kao pojedinci nemate što kome prijavljivati HP zbog tih 4,5 kune - HP to radi posve u skladu s hrvatskim i europskim zakonima, propisima, pravilnicima. Osnova za prijavljivanje, ako je vjerovati Borzan, dobit će se tek za godinu dana, a ni tada opet vi nećete imati što kome prijavljivati, nego bi onda to HAKOM trebao učiniti po službenoj dužnosti. Drugim riječima, još barem godinu dana živcirat ćete se s tih 4,5 kune, a možda i dulje. Jer ne znamo što piše u novoj uredbi. Borzanica kaže jedno, HP kaže drugo. Kome vjerovati? Uredbu na sunce! Pa da sami pogledamo...

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice