Kako radi internet

poruka: 8
|
čitano: 2.192
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Kako radi internet

Mozda malo glupo pitanje, ne znam je li netko vec postavio ovo pitanje ovdje.... No zanima me kako to radi internet? Na tavanu imam kabal koji ide do kutije koja je spojena sa zidom izvan kuce, a u tome svi kablovi idu do nekoga stupa koji se nalazi ispred kuce? . I onda to sve ide do centrale, no dokle ti kablovi iz centrale idu?

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.7.2016 17:53 (tireN1337).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako radi internet
tireN1337 kaže...

Mozda malo glupo pitanje, ne znam je li netko vec postavio ovo pitanje ovdje.... No zanima me kako to radi internet? Na tavanu imam kabal koji ide do kutije koja je spojena sa zidom izvan kuce, a u tome svi kablovi idu do nekoga stupa koji se nalazi ispred kuce? . I onda to sve ide do centrale, no dokle ti kablovi iz centrale idu?

 

Kablovi u centrali prikopčani su na računalo (DSLAM) koje sabire sav promet sa svih susjednih linija uključujući i tvoju, te ih potom velikom brzinom putem optičkih linkova šalje prema centralnim serverima tvog ISP-a tj. davatelja internetske usluge gdje se vrši autentikacija prometa (tvojim pppoe podacima koji su upisani u router), dodjeljuje ti se IP adresa i potom se taj promet dalje šalje u svijet.

 

Internet u biti čini ogroman broj routera koji su međusobno umreženi optičkim linkovima te usmjeruju promet diljem svijeta ovisno o IP adresi sa koje pokušavaš skinuti neki sadržaj. Ako te više zanima mrežna tehnologija, na youtube-u ima stvarno mnogo tutoriala koji objašnjavaju kako stvar funkcionira in great details.

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako radi internet

tvoja mrežna kartica --- UTPom do routera u tom IADu (ona kutijica koju svi pogrešno zovu router a obavlja svašta, uključujuć i NATiranje) --- modem u IADu ---- tel. kabelom do kutije na tavanu (sekundar) ---- tel. kabelom do kutije na stupu (primar) ---- tel. kablovima (6 do 32 parice tj. tel žice) do centrale ---- razdjeljnik (HDF) ---- port na DSLAMu (ADSL) ili miniDSLAMu (VDSL) ---- optika do BRASa --- optikom do POPa (hrpa Ciscovih carrier-grade routera koji koštaju ko nov auto) ----  optikom do tvog ISPa (providera) i njihove hrpetine opreme koja obavlja sve - autorizacija korisnika, praćenje, billing...) --- optikom do IXa (kod nas CIX) i onda dalje u Frankfurt prema europskom IXu i dalje u beli svet...

 

Jako puno žica (do 4km do centrale, 1600 m u slučaju VDSLa), opreme (routeri, switchevi, DSLAMovi...) i softvera (uglavnom Cisco i IBM) da bi ti mogao postaviti ovo pitanje.

 

To gore je hardver i pasiva, a komunikacijski dio je još kompliciraniji. Moduliranje signala da bi uopće išao kroz žicu (OFDM), sinkronizacija modema i DSLAMa, NATiranje prometa ("varanje" mreže radi uštede IP adresa), routanje prometa (kako da paket iz mreže A (tvoj LAN doma) stigne do mreže C (bug.hr server) preko mreže od providera C1, C2...), razmjena (opet routanje) prometa između 2 i više ISPova, TCP komunikacija, DNSovi (pretvaranje bug.hr u IP adresu), billing, loggiranje podataka (IP adresa), fault-tolerancija (u svakom trenutku jedan od routera u toj mreži je iz nekog razloga mrtav)....

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.7.2016 19:49 (Sum_of_all_fears).
8 godina
offline
Kako radi internet

Poz drugari imam jedno pitanje, da li moze da se koristi drugi modem koji nije od vaseg operatera, tj ja koristim jer sam sa proslim imao problema u fifi online, zanima me da li sme zakonski. Hvala

Svako prolece na Zvezdu mirise...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako radi internet

- ISP-operater daje svoju opremu (modem, svaki uređaj se naziva po promarnoj funkciji, ruter je samo dio onog što ta 'kutija' radi).

- tim modemom imaš liniju (ADSL-VDSL-Optika..), to je sve što ti treba (ako imaš svoj router..). Možeš od operatera tražiti prebacivanje u bridge mod (tad su sve ostale funkcije kao router isključene).

- normalan router ima na sebi i WAN-port, na njega priključiš modem mrežnim kablom. Defaultne postavke bi trebale odraditi sve.

- prednost svoje opreme je što sve radi, ne resetira se i ISP nema pristup. Njihova oprema je ugl. ograničena (nemaš potpunu kontrolu).

- normalan router je kupljen u trgovini (ne dobijen od ISPa), ako kupuješ, možeš birati s nekom dodatnom funkcijom ako ti je potrebno npr print server, media server, dok su wlan i swich-4-port uobičajeni na većini modela pa do nekih iz više klase s DMZ-ili više ulaznih WAN portova za baancing, web server itd..

 

tvoja interna oprema kad je jednom podesiš radi neovisno o operateru, tako da i kad promjeniš operatera dalje nema razlike.

 

naravno, ako je neki problem s linijom, opterećenjem.. sve od njihovog modema, žica do centrale, tu baš ništa ne možeš. Ostat će isti problemi koje samo operater može fixat.

 

edit: telefonski priključak RJ11 i mrežni priključak RJ45 su najjednostavniji za vidjeti razliku između modema i routera (ili cable modema), tel-linija-RJ11=tel.modem.. sve ostalo su mrežni konektori RJ45=mreža (stari ISDN je korsitio mmrežni konektor samo četiri srednja pina kao za telefon=tel.RJ11 samo druga veličina, da te to ne zbuni ako negjde naiđeš).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.8.2016 12:56 (ihush).
8 godina
offline
Re: Kako radi internet
ihush kaže...

- ISP-operater daje svoju opremu (modem, svaki uređaj se naziva po promarnoj funkciji, ruter je samo dio onog što ta 'kutija' radi).

- tim modemom imaš liniju (ADSL-VDSL-Optika..), to je sve što ti treba (ako imaš svoj router..). Možeš od operatera tražiti prebacivanje u bridge mod (tad su sve ostale funkcije kao router isključene).

- normalan router ima na sebi i WAN-port, na njega priključiš modem mrežnim kablom. Defaultne postavke bi trebale odraditi sve.

- prednost svoje opreme je što sve radi, ne resetira se i ISP nema pristup. Njihova oprema je ugl. ograničena (nemaš potpunu kontrolu).

- normalan router je kupljen u trgovini (ne dobijen od ISPa), ako kupuješ, možeš birati s nekom dodatnom funkcijom ako ti je potrebno npr print server, media server, dok su wlan i swich-4-port uobičajeni na većini modela pa do nekih iz više klase s DMZ-ili više ulaznih WAN portova za baancing, web server itd..

 

tvoja interna oprema kad je jednom podesiš radi neovisno o operateru, tako da i kad promjeniš operatera dalje nema razlike.

 

naravno, ako je neki problem s linijom, opterećenjem.. sve od njihovog modema, žica do centrale, tu baš ništa ne možeš. Ostat će isti problemi koje samo operater može fixat.

 

edit: telefonski priključak RJ11 i mrežni priključak RJ45 su najjednostavniji za vidjeti razliku između modema i routera (ili cable modema), tel-linija-RJ11=tel.modem.. sve ostalo su mrežni konektori RJ45=mreža (stari ISDN je korsitio mmrežni konektor samo četiri srednja pina kao za telefon=tel.RJ11 samo druga veličina, da te to ne zbuni ako negjde naiđeš).

 E hvala ti na opsirnom objasnjenju, meni je i njihov modem radio ok samo sam sa fifom imao problema online, seckala mi svakih par sekundi, kad sam promenio modem radi sve super, mislim da je na provajderu da obezbedi da sve radi, mislio sam da trazim da mi zamene modem, ali nisam jer sa ovim starim sve radi ok, jedino mi je druga ip adresa cini mi se i kad idem na speed test ne pise mi dole beotelnet(moj provajder) nego telekom(zbog modema) 

Svako prolece na Zvezdu mirise...
15 godina
offline
Re: Kako radi internet

- ISP nema ništa s problemima koje imaš s nekim softwareom ili web stranicom-serverom.. ako ti internet normalno radi (surfanje speedtest.. ili nešto s YT) tad je to stvar igre/servera/tvog PCja.. pa i regije. Ništa zakonski prema ISPu što bi morao popravljati.

 

to što piše na speednetu nema veze (glavni telekom iznajmljuje linije ostalima.. važna je sama kvaliteta, brzina pinga i sl.. a to je povezano i s fizičkom udaljenošću, grad-država.. i interkont linije).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Kako radi internet
Posto mi sad sve lepo radi sa ovim modemom, nista necu da diram, koristicu ga i u buduce.
Svako prolece na Zvezdu mirise...
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice