"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

poruka: 138
|
čitano: 57.942
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
BlackDog22 kaže...
Neuk kaže...

Ljudi, koji vam je klinac?

Osobnu iskaznicu vam nema pravo tražiti nitko osim policije. Apsolutno nitko!
Ni u diskoteci, ni u ljekarnoj, ni u banci,.. nigdje!

Pogotovo skeniranje (slikanje) osobne iskaznice (putovnice) i davanje nekom trećem licu.. Pa jeste li normalni ikako?

Odmah prijavljuj u policiju!!
Prijavi ili zloupotrebu osobne ili krađu i vadi novu jer pomoću takvih podataka može dići i kredit na tvoje ime.



P.S. Možda ne bi bilo loše da BUG.hr kao vodeći IT medij u RH opet prečešlja temu sigurnosti i prevara preko interneta jer izgleda da je ta tema uvijek aktualna. A potrebe za time ima kao što vidimo..

 Osobnu iskaznicu te ima pravo tražiti svatko, druga stvar je kome ju je ti MORAŠ pokazati. Moraš ju je pokazat policiji, ne moraš svima ostalima s tim da ako te ja zbog identifikacije (recimo pri sklapanju ugovora) tražim osobnu na uvid ti mi ju ne moraš dati, no isto tako ja ne moram s tobom sklopiti ugovor. Brkaš neke pojmove kao što je morati i htjeti. 

 -točno. Karikirat ću još dalje.. osoba može odbiti identificirati se i policiji, ali tad policija privede osobu u PU na identifikaciju, pa se tad riječ mora/može 'mora' koristiti pažljivije. :) Ostali ne mogu privoditi (lišti slobode), eventualno građani mogu zadržati osobu do dolaska policije no tu je već pitanje upotrebe sile i sl.

- kad se od nas traži identifikacija-dokumnet, ako odbijemo, nećemo dobiti uslugu/ugovor/odgovor s druge strane. Ne mora.. i tad je to dobrovoljno, kao što je u ovom slučaju naslov ''krađa'' (jer nije krađa).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
ihush kaže...

 -točno. Karikirat ću još dalje.. osoba može odbiti identificirati se i policiji, ali tad policija privede osobu u PU na identifikaciju, pa se tad riječ mora/može 'mora' koristiti pažljivije. :) Ostali ne mogu privoditi (lišti slobode), eventualno građani mogu zadržati osobu do dolaska policije no tu je već pitanje upotrebe sile i sl.

- kad se od nas traži identifikacija-dokumnet, ako odbijemo, nećemo dobiti uslugu/ugovor/odgovor s druge strane. Ne mora.. i tad je to dobrovoljno, kao što je u ovom slučaju naslov ''krađa'' (jer nije krađa).

Kad se kaže mora onda to znači da u suprotnom slijede sankcije. Za nedavanje osobne na uvid kod sklapanja ugovora za mobitel ne postoje sankcije, kod nedavanja osobne policajcu postoje sancije što znači da ovo u prvom slučaju ne moraš, a u drugom moraš. Jer ako ćemo relativizirat do kraja onda nam ostaje da jedino što se mora je umrijeti, sve drugo je opcionalno.

 

Zadržat osobu (protiv njene volje) do dolaska policije se zove građansko uhićenje (da li je to baš službeni naziv ne znam) i treba ga se koristit jako pažljivo jer je dozvoljeno samo za kaznena djela (s tim da, koliko je meni poznato, a možda sam u krivu, osobu se ne smije vezati i zatvarati, odnsono ostaje ti samo opcija doslovnog držanja dok ne dođe policija). E sad kako ljudi nisu baš ni policajci ni pravnici što je sve točno kazneno djelo, a što nije, na kraju se može dogoditi da ti nejb jer si nekom protuzakonito oduzeo slobodu ili napao ga jer nije platio kartu u tramvaju, što nije kazneno djelo.

 

 

7 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
@BlackDog22
Dobro, krivo sam se bio izrazio. Da si pročitao čitavu temu a ne se odmah uhvatio prvog posta, to bi i vidio.
12 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
I kad daš osobnu na fotokopiranje isto nije sigurno...
O Matijeviću jesi li pri piću?!Kud će boca nego da se joca.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Hmm, meni se prije 2mj javio neki lik iz osjeka kao da bi kupio mob koji sam stavio na njuskalo ali sve je slao preko SMSa, bez ikakvih pitanja je trazio broj racuna da uplati pare i da ja saljem mob postom. Dalje od toga razgovora nismo ni dosli jer sam ga odjebo u startu i reko samo osobno preuzimanje ne zanima me pošta ni slanje vlakovima autobusima i slicno. Mozda sam propustio priliku za prodati mob a mozda je bila i neka prevara u pitanju. Mob na kraju nisam prodao koristim ga dalje...

 
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
minarelli kaže...

Hmm, meni se prije 2mj javio neki lik iz osjeka kao da bi kupio mob koji sam stavio na njuskalo ali sve je slao preko SMSa, bez ikakvih pitanja je trazio broj racuna da uplati pare i da ja saljem mob postom. Dalje od toga razgovora nismo ni dosli jer sam ga odjebo u startu i reko samo osobno preuzimanje ne zanima me pošta ni slanje vlakovima autobusima i slicno. Mozda sam propustio priliku za prodati mob a mozda je bila i neka prevara u pitanju. Mob na kraju nisam prodao koristim ga dalje...

 

mislim da vas nemoze oštetit ako mu date samo broj računa za uplatu. jer on samo s tim brojem misim da nemoze nista. 

ja tako i kupim ili prodam većinu stvari nakon uplate. postoji rizik da nakon uplate ne dobijes stvar al tako mi je najbrze i najjednostavnije i najjeftinije. mene jos nikako nije tako prevario pa je mogu riskirat.

al ako nevolite taj način kupoprodaje i s malo većim rizikom sigurnija je uvijek primopredaja jest da i tu mozes naletit na lopova jer sam citao u novinama je bilo prije koju godinu da je lik namamio nekog da mu proda tablet ili mobitel u neke kasnije sate i kad mu je ovaj dao da provjeri mob ovaj je pobjego s njim bez da mu je platio.

 

 

 

9 godina
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Zar nije jednostavnije prijaviti nestanak osobne iskaznice (potrebno objaviti u narodnim novinama, mislim da stoji 35kn biljega), te zatražiti novu u PP-u za 50kn. Ionako idete prijavljivati policiji što se dogodilo, no "troškom" od bezbolnih 80kn dobivate "komociju" od raznoraznih prijava (policiji, operaterima, stavljati se na crne liste itd...) Ovim načinom ste automatski poništili sve moguće radnje sa osobnom koju ste prosljedili varalici. Znam, košta 80kn, no postupak je lakši i sigurniji za bilo kakve neugodnosti po vašem imenu.

Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
online
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
matrix777 kaže...

Zar nije jednostavnije prijaviti nestanak osobne iskaznice (potrebno objaviti u narodnim novinama, mislim da stoji 35kn biljega), te zatražiti novu u PP-u za 50kn. Ionako idete prijavljivati policiji što se dogodilo, no "troškom" od bezbolnih 80kn dobivate "komociju" od raznoraznih prijava (policiji, operaterima, stavljati se na crne liste itd...) Ovim načinom ste automatski poništili sve moguće radnje sa osobnom koju ste prosljedili varalici. Znam, košta 80kn, no postupak je lakši i sigurniji za bilo kakve neugodnosti po vašem imenu.

 lakse je, ali se tim ne stvara svijest o samom djelu. policija ne dobiva informaciju da se to dogodilo, ne stvara se "kriticna masa prijava" i samim time se ne pokrece nikakav postupak.

 

 

kad vec pisemo o tome, stavljam se u isti koš vjerovatno prevarenih. prodavao sam mobitel u 5-6 mj ove godine, covjek se javio preko watsapa da bi kupio, poslao tri slike osobne, trazio isto..ja kako sam takoder bio u poslu kao i kolega s foruma koji je pisao prije mene, nisam ni razmisljao o mogucnostima prevare dok nisam stisnuo "send".

 

kasnije je bilo vec kasno. no isto tako, ja nisam nista radio u stilu prijave policije niti sam mijenjao osobnu. cista lijenost, al sad kako citam ovo razmisljam si dal da napravim prijavu, makar za mijenjanje osobne. iako je vec puno prekasno. tj steta je odavno pocinjena.

Mozda imam Alzheimerovu.......ali barem nemam Alzheimerovu xD
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.12.2018 19:00 (lollik91).
5 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Bio sam u petak s prijateljem koji je isto prevaren kao i ja na policiji i rekli su da normalno ne mogu ništa učiniti posto nema nikakvih informacija o nekoj nastaloj šteti.

Isto su predložili mijenjanje osobne, tj. sam sam ih upitao i rekli su da bi bilo dobro da promjenimo, ali da to ne garantira da smo 100% sigurni od svega mogućega, jel zapravo promijeni ti se slika, potpis i br. osobne, a to zapravo ne traze svi kod sklapanja nekog ugovora... Vise su bitniji podaci i OIB...

 

Edit: i naravno preporučili su da se zaštitimo koliko možemo; prvenstveno kod operatera, jer je to možda najčešći slučaj za koji bi se mogli zloupotrijebiti nađi podaci.

 

I da... Meni se to dogodilo u 7. mjesecu, a sad sam reagirao. Odmah kako sam kontaktirao operatere isti su mi rekli da na moj OIB nije ništa ugovarano.

Znaci... Mozda se podaci koriste za nesto drugo. Zbilja moze biti svasta; tipa uvoz automobila.. eh.. tko zna

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.12.2018 19:24 (TrustInMeAndYouWillFindINFINIT).
15 godina
odjavljen
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Ne garantira 100%, ali značajno olakšava dokazivanje u slučaju spora.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
neaktivan
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Evo jos jedan mi se javio na WhatsApp koji je trazio prije uplate moju adresu, OIB i jmbg. Moguce da sam pristao da bi trazio fotku osobne ali nisam pa je traziotpouzecem ali sam odustao od prodaje jer mi je bio sumnjiv. 

 

Evo snimke razgovora.

http://imgur.com/gallery/ijhMsus

 

I ti sa outlook.com mailovima su mi sumnjivi jer sam prije dobivao s takvih mailova poruke kao SMS da posaljem stvar negdje van hr. Nisam ni odgovarao na takve ponude.

 

 

I jedan clanak o prodaji identiteta na dark webu koji je danas objavljen

 

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/vise-nije-pitanje-je-li-neciji-identitet-ukraden-nego-koliko-su-ga-puta-ukrali-i-prodali/8224811/

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.1.2019 10:32 (vlado051).
 
1 0 hvala 1
14 godina
online
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
TrustInMeAndYouWillFindINFINIT kaže...

Bio sam u petak s prijateljem koji je isto prevaren kao i ja na policiji i rekli su da normalno ne mogu ništa učiniti posto nema nikakvih informacija o nekoj nastaloj šteti.

Isto su predložili mijenjanje osobne, tj. sam sam ih upitao i rekli su da bi bilo dobro da promjenimo, ali da to ne garantira da smo 100% sigurni od svega mogućega, jel zapravo promijeni ti se slika, potpis i br. osobne, a to zapravo ne traze svi kod sklapanja nekog ugovora... Vise su bitniji podaci i OIB...

 

Edit: i naravno preporučili su da se zaštitimo koliko možemo; prvenstveno kod operatera, jer je to možda najčešći slučaj za koji bi se mogli zloupotrijebiti nađi podaci.

 

I da... Meni se to dogodilo u 7. mjesecu, a sad sam reagirao. Odmah kako sam kontaktirao operatere isti su mi rekli da na moj OIB nije ništa ugovarano.

Znaci... Mozda se podaci koriste za nesto drugo. Zbilja moze biti svasta; tipa uvoz automobila.. eh.. tko zna

 

vlado051 kaže...

Evo jos jedan mi se javio na WhatsApp koji je trazio prije uplate moju adresu, OIB i jmbg. Moguce da sam pristao da bi trazio fotku osobne ali nisam pa je traziotpouzecem ali sam odustao od prodaje jer mi je bio sumnjiv. 

 

Evo snimke razgovora.

http://imgur.com/gallery/lKAzCfp

 

I ti sa outlook.com mailovima su mi sumnjivi jer sam prije dobivao s takvih mailova poruke kao SMS da posaljem stvar negdje van hr. Nisam ni odgovarao na takve ponude.

 

 

I jedan clanak o prodaji identiteta na dark webu koji je danas objavljen

 

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/vise-nije-pitanje-je-li-neciji-identitet-ukraden-nego-koliko-su-ga-puta-ukrali-i-prodali/8224811/

 

 

po tom je onda apsolutno svejedno prijavljivao to ili ne, jer tko god ima nesto na internetu (face, paypal, bilo sta) je potencijalna zrtva ako ne i zrtva krade identiteta. najbolje zapravo iskopcati zicu interneta i otic u zivjet u sumu. bez zajebancije

Mozda imam Alzheimerovu.......ali barem nemam Alzheimerovu xD
5 godina
neaktivan
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Pozdrav

Evo i meni se javio netko na oglas preko njuskala i poslao mi 3 slike s osobnom i sa onom koju drzi u ruci. Kazem mu ja ne treba meni tvoja osobna samo novci a on odgovara to mi je da se osiguram bla bla... odem ja na fejs upisem njegovo ime (s osobne) kad ono tip studira u rijeci i posaljem ja njemu por na fejs evo ovo sam ja mozemo se nac i ne moram ti slat tiskom. Na fejsu odgovor ko si ti zas mi pises. Tako saznao da on nije ta osoba. On je prodavao ps4 pred mj dana i poslao je svoje dokumente medutim on nista ne sumnja cak mi govori da ne moze ga dobit da mu proda ps4. Ja mu rekao da odmah ode ponistit osobnu da ne najebe. Nasao se ja sa tim tipom (sta prodaje ps4) i popricali i kaze da malo vidim okolo da li je ko najebao ili slicno (malo je cudniji tip jos je i mene pitao ako bi kupio ps4). I tako sinoc naidem na ovaj forum i sad ja Vas pitam, posto ima nekih koji su poslali svoje osobne dosta davno prosle godine. Da li je ikome sta bilo? Dignut kredit, pretplata, mobitel, dosli mu neki ljudi na vrata i slicno? Bio bih vrlo zahvalan

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
vlado051 kaže...

Evo jos jedan mi se javio na WhatsApp koji je trazio prije uplate moju adresu, OIB i jmbg. Moguce da sam pristao da bi trazio fotku osobne ali nisam pa je traziotpouzecem ali sam odustao od prodaje jer mi je bio sumnjiv. 

 

Evo snimke razgovora.

http://imgur.com/gallery/ijhMsus

 

I ti sa outlook.com mailovima su mi sumnjivi jer sam prije dobivao s takvih mailova poruke kao SMS da posaljem stvar negdje van hr. Nisam ni odgovarao na takve ponude.

 

 

I jedan clanak o prodaji identiteta na dark webu koji je danas objavljen

 

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/vise-nije-pitanje-je-li-neciji-identitet-ukraden-nego-koliko-su-ga-puta-ukrali-i-prodali/8224811/

  Da bi ti uplatio lovu na račun...tražite OIB i broj osobne - hahaha. Čista prevara.

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.1.2019 10:47 (R36).
12 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

po tom je onda apsolutno svejedno prijavljivao to ili ne, jer tko god ima nesto na internetu (face, paypal, bilo sta) je potencijalna zrtva ako ne i zrtva krade identiteta. najbolje zapravo iskopcati zicu interneta i otic u zivjet u sumu. bez zajebancije

 

Pa ima smisla prijaviti ako misliš da ce se uhvatit krivac i biti brzo i efikasno procesuiran. U suprotnom ne vidim koristi osim mog utrošenog vremena.

 

Gledajući po sebi u sve ovo vrijeme korištenja interneta  i potencijalnih kradja podataka nisam ni jednom konkretno oštećen u smislu da sam osjetio po džepu pa onda mogu podnijet taj rizik a da se neiskapčam s neta.

12 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
R36 kaže...
  Da bi ti uplatio lovu na račun...tražite OIB i broj osobne - hahaha. Čista prevara.

Pa vjerojatno. Kad nisam htio poslat OIB i broj osobne je trazio da mu posaljem pouzecem pa sam odbio jer nisam htio s njim vise poslovati. Inace da me u startu trazio pouzecem bi poslao ovako mi vise nisam htio riskirati da mi se ne vrati paket pa da placam duplu postarinu. Iako to s pouzecem uvijek nosi taj rizik ali ovdje je bio jos veci.

Uz to je imao i outlook.com mail s kojeg sam dobivao samo prevare na koje ni ne odgovaram.

7 godina
neaktivan
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Ekipa, pozdravljam..evo kratko ću vam samo reć, ja sam također jedan od žrtava, prijavio sve već policiji.

Uglavnom sam se ja bavim klađenjem i tim glupostima i garantiram vam da šta se tiče ovih osobnih 99 % otvaraju se kladioničarski računi i internet walleti skrill.com ( možete možda provjerit registracijom na tu stranicu, pa vidite jesu li vaši podaci već zavedeni u njihovom sustavu ). Ništa drugo šugavi prevaranti nemogu s vašim osobnima, jer kako funkcionira situacija: Ekipa u kladioničarskoj mafiji ima dojave, na koje ulaže puno novca, nakon dobitka sama kladionica blokira taj račun jer shvati da je riječ o dojavi te korisnik nemože više ništa s tim računom osim isplate na skrill, te radi novi račun povezan s kladionicom i skrillom..i tako sve u krug. Nadam se da sam pomogao nekome, meni se dogodilo ima već godinu dana, ali već sam prevarantu napisao da se neće usrećit s mojom osobnom, jer imam račune na skoro svim online kladionicama :DDDD

 

Tako da chill out, ako želite promjenite osobnu, ali samo opušteno i pamet u glavu svima nama za sljedeći put, jedna velika škola ukratko..

Moj PC  
5 0 hvala 4
12 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Cervinjo kaže...

Ekipa, pozdravljam..evo kratko ću vam samo reć, ja sam također jedan od žrtava, prijavio sve već policiji.

Uglavnom sam se ja bavim klađenjem i tim glupostima i garantiram vam da šta se tiče ovih osobnih 99 % otvaraju se kladioničarski računi i internet walleti skrill.com ( možete možda provjerit registracijom na tu stranicu, pa vidite jesu li vaši podaci već zavedeni u njihovom sustavu ). Ništa drugo šugavi prevaranti nemogu s vašim osobnima, jer kako funkcionira situacija: Ekipa u kladioničarskoj mafiji ima dojave, na koje ulaže puno novca, nakon dobitka sama kladionica blokira taj račun jer shvati da je riječ o dojavi te korisnik nemože više ništa s tim računom osim isplate na skrill, te radi novi račun povezan s kladionicom i skrillom..i tako sve u krug. Nadam se da sam pomogao nekome, meni se dogodilo ima već godinu dana, ali već sam prevarantu napisao da se neće usrećit s mojom osobnom, jer imam račune na skoro svim online kladionicama :DDDD

 

Tako da chill out, ako želite promjenite osobnu, ali samo opušteno i pamet u glavu svima nama za sljedeći put, jedna velika škola ukratko..

 Ovo je prvi put nešto kokretno.

12 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Cervinjo kaže...
nakon dobitka sama kladionica blokira taj račun jer shvati da je riječ o dojavi te korisnik nemože više ništa s tim računom osim isplate na skrill, te radi novi račun povezan s kladionicom i skrillom..i tako sve u krug. ..

 

Mozete malo ovo pojasniti?, šta radi novi račun u banci na našu osobnu i onda sa Skrilla isplaćuje na taj racun. Jer skrill racun se otvara bez dokumenata na bilo koje ime i mail i on moze sa kladionice prebacit na njega i za tu transakciju mu netrebaju nikakvi dokumenti.

7 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

jedna osobna = jedan novi skrill račun..ne radi nikakve račune u bankama...skrill treba biti verificiran osobnom iskaznicom da bi se mogao na njega isplatiti veći iznos ( iznos koji je predhodno dobio na kladionici )

12 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Cervinjo kaže...

jedna osobna = jedan novi skrill račun..ne radi nikakve račune u bankama...skrill treba biti verificiran osobnom iskaznicom da bi se mogao na njega isplatiti veći iznos ( iznos koji je predhodno dobio na kladionici )

 Aha jer kod same registracije ne traže osobnu. Znaci tek poslije kad zelim uplatit na njega traže osobnu za verifikaciju

12 godina
neaktivan
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

https://www.jutarnji.hr/vijesti/crna-kronika/solinjaninu-ukrali-identitet-izgubio-sam-osobnu-sve-prijavio-policiji-i-napravio-novu-no-tek-tada-je-poceo-pravi-pakao/8316998/

 

evo novog slučaja da se i s izgubljenom nevažećom osobnom u A1 ( vipu) telefonski mogu dizat mobitel na pretplatu. znaci dovoljno je poslat fotku osobne i adresu na koju se salje mobitel, a racun i ovrha dolaze na adresu s osobne. tako da je dobro zablokirat otvaranje ugovora kod teleopratera.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
vlado051 kaže...

https://www.jutarnji.hr/vijesti/crna-kronika/solinjaninu-ukrali-identitet-izgubio-sam-osobnu-sve-prijavio-policiji-i-napravio-novu-no-tek-tada-je-poceo-pravi-pakao/8316998/

 

evo novog slučaja da se i s izgubljenom nevažećom osobnom u A1 ( vipu) telefonski mogu dizat mobitel na pretplatu. znaci dovoljno je poslat fotku osobne i adresu na koju se salje mobitel, a racun i ovrha dolaze na adresu s osobne. tako da je dobro zablokirat otvaranje ugovora kod teleopratera.

-teleoperater mora biti kažnjen, kao i svatko tko prihvati nevažeći dokument i na temelju takvog krene s naplatom-ovrhom.

-no nije ni tako jednostavno, par hipotetskih mogućnosti, npr što ako je osoba odlučila sama tako nešto napraviti-ukrasti? Koji dokaz je krivice-nevinosti ili kako dokazati da je osobna izgubljena, dok u ovoj temi ne mora uopće biti izgubljena nego su samo podaci dostupni nekome-svima, kao u primjeru žene s lotom-listićem, kojeg je netko treći podignuo ..

-smiješno-tužno/kažnjivo je da se može nešto bez provjere valjanosti dokumenta kao osobne, kad postoji baza, oib i kad već svi imaju sve podatke ... ukucavanjem u bazu, trenutno vide status dokumenta i ako je u policiji prijavljen nestanak, tad vide upravo to, nevažeći dokument i tad osim što ne smiju izdati ugovor na taj dokument, moraju to i prijaviti, jednako kao za lažnu putovnicu ili novac.. ista pravila. Zato moraju biti kažnjeni, jer su to očigledno propustili napraviti, a moguće je da i sam djelatnik ima prste u tome, odnosno, da to nije tako, tad bi bilo tko ako nađe osobnu, mogao počiniti istu stvar a prijava policiji služi upravo tome kao i za npr bankovnu karticu koja se trenutno blokira. Može se, mora se.. i za primjer-preventivno, treba kazniti operatera koji je to propustio, kao odgovornog .. a možda i kao kazneno djelo ako je npr djelatnik umješan. Ista stvar s tolučićevim fotkama ili bilo čemu. Kažnjavati odgovorne jer ne smiju biti neodgovorni, pronaći krivce, jer za sve postoji neki trag, ako ga nema, tad kazniti firmu+djelatnike. Tek tad će se nešto popraviti...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
neaktivan
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

To ti je kao na trafikama, stave na staklo osobnu i svaka budala moze slikat oib i raditi sto god hoce, a te glupace sto su stavile osobnu na staklo nista im ne bude, boli ih qurac. Ako ima neciju osobnu pa napisi na papir da je pronadena osobna na ime to i to i zaljepi na staklo, a ne hebenu osobnu stavljat na staklo -.-

 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Čudno da se samo tako sklapaju ugovori preko telefona. Ima li ikakvih mjera opreza i osiguranja od prevare?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Neuk kaže...
Čudno da se samo tako sklapaju ugovori preko telefona. Ima li ikakvih mjera opreza i osiguranja od prevare?

 -čudno? nema što biti čudno, ili rade po pravilima i tad se takve stvari ne mogu desiti, ili kazna. Po ovome je jasno. + sad zakon operatera obvezuje za npr ugovor, potpis i sl a kako će to operater osigurati-provjeriti je njegov rizik ako želi online bez provjere. + postoje logovi za sve, sve se snima i mora se čuvati upravo zbog dokazivanja-ugovora (jer je i telefonski ugovor dobio valjanost.. pa je jednako kao papirnato pravilo), dakle, operater ima log, broj telefona, podatke, operatera koji je sve obavio i adresu računa-isporuke.. ništa za šerloka, može običan policajac sve konce povezati i naći potrebno, ... samo netko mora dati protokol, netko mora mrdnuti dupetom, netko mora reći da je nadležan, da postoji kazneno djelo itd. da se sustav pokrene. Policija bi morala imati protokol, svaki biznis kao telekom također ima svoje interene protokole npr žalbe, servis.. i nije to ništa novog ili nerazumljivog, banke to rade, svi to rade kad im je u interesu ili kad moraju (zakonski). A kazne, pa zato da se operateri opamete, jer zakoni su tu odavno, na redu je i primjena.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
neaktivan
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Do sada sam saznala isto to za online klađenje (valjda za svakog dovedenog dobiju neke pare).

 

Pored toga, jedan lik mi je rekao da kada se bavis kripto vallutama, da se za otvaraje accounta isto trebas slikati pored osobne, ali da je to jako tesko jer trebas ispasti ful slicno kao i na slici. Onda steta nama nasjelima moze biti to sto nam moze doci na naplatu porez od njihove zarade.

 

To je sve sto znam, a sada- isto ne znam da se nekome nesto konkretno dogodilo. 

 

Imam trag svega u mobitelu, poslala sam pismo na adresu s osobne (naravno bez odgovora) i prijavila sam sve policiji...

 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Ima, npr. ja sam se kod svih operatera stavio na crnu listu da se za moj OIB, ime i prezime ne može ništa ugovoriti telefonski već u poslovnici, odnosno centru za kupce... i to funkcionira.

14 godina
neaktivan
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Pozdrav!

Imam pitanje ako mi netko može pomoći. Dakle, danas sam rezervirala smještaj preko Air bnb servisa, i prilikom rezervacije Airbnb je tražio da napravim ID verification. Radi se o tome da se preko njihove aplikacije uslika osobna (prednja i stražnja strana). Ja sam to obavila jer sam htjela što prije rezervirati smještaj. Kasnije sam malo razmišljala o tome da to i nije tako bezazleno. Gledala sam po njihovom forumu, i neki korisnici daju svoju osobnu i to im je skroz u redu da air bnb može potvrditi njihov identitet jer to kao pridonosi sigurnosti i gostiju i domaćina, a neki su izričito protiv toga zbog mogućnosti da netko hakira stranicu Air bnb-a i ukrade te podatke. Mnogi od korisnika pričaju da Air bnb nema tako siguran sustav, da bi mogao čuvati te podatke. Uglavnom, shvaćam da sam bila brzopleta i naivna, ali danas cijeli dan razmišljam o tome i prestravljena sam, zaista se bojim da bi im netko mogao hakirati stranicu i ukrasti te moje podatke, odnosno identitet. Da li mi možete dati neki savjet, ozbiljno razmišljam o tome da sutra odem na policiju i zatražim da napravim novu osobnu. Ne znam više da li sam samo paranoična ili se stvarno trebam zabrinuti? Poslala sam mail air bnb-u s upitom koliko su ti podaci sigurni, ali mi još ništa ne odgovaraju 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

-hakeri hakiraju u filmovima.. u reali onaj tko prikuplja podatke, prodaje/zloupotrebljava ih. Tako da je manje važno koliko su oni sigurni-neprobojni, dok sigurnosti 100% nema.

-osobnu ti svatko želi kopirati, npr banka, ali banci kao firmi-instituciji ipak vjeruješ jer tamo držiš novac. Legitimno a sigurnost-povjerenje je stvar npr renomea i tvoje odluke.

-u ovoj temi je npr whatsapp i nepoznata osoba, to je veći problem nego ipak pretpostavimo poštena firma (dok se ne otkrije nešto konkretno..). Nije isto.

-ako presliku tvoje osobne ima banka, zašto bi sad bilo rizičnije ili zašto bi sad panično mijenjala dokumente.. tj već postoji taj rizik samo je sad povećan ali ne treba paničariti jer ipak nisu svi lopovi. Kad dolaziš u hotel daješ dokumente, kad kupuješ avio kartu itd.. to je normalno, legitimno. Kad bi zbog tog mjenjali dokumente bilo bi recimo prenaporno.

-koliko su sigurni? Postaviti im takvo pitanje je besmisleno.. jer npr facebook hakiraju svaki tjedan (po skandalima, no pitanje koliko su hakeri a kolkiko prodaja podataka..) haknut je microsof, google, banke, .. ako su oni haknuti, kolike su šanse nekoj beznačajnoj firmi da ima resurse i sigurnost uz problem da ne postoji 100% sigurno. Koliko se piše o hakerima, npr izbori u USA, dok istovremeno upravo usa može sve jer oni imaju sve, sve moguće resurse, komunikacije-releje-čvorove ili UK koji prisluškuje Merkelicu.. oni to mogu mada će biti krvci neki hakeri iz rusije ili sj.koreje.. dok njima nisi zanimljiva do tad si mirna a bilo koja pljačka banke ili podataka je ugl insider job, ne hakerski kako to mediji i filmovi sugeriraju.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice