"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

poruka: 138
|
čitano: 57.937
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
ida kaže...

 Ne znam više da li sam samo paranoična ili se stvarno trebam zabrinuti? 

 

Paranoična si! No, s druge strane, nitko ti ne može garantirati da se preslika tvoje osobne iskaznice neće zloupotrijebiti.

 

Što očekuješ kao odgovor od air bnba? Da su 100% sigurni? Jel' bi te umirio takav odgovor?

 

 

14 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Citam sve ove poruke i nemogu da vjerujem da su ljudi jos uvjek lakovjerni pogotovo kad je u pitanju prodaja preko oglasa.Evo navodim primjer iz prvog posta lik ti trazi osobnu iskaznicu da bi kupio telefon, kao prvo ako si voljan kupiti nesto onda ces se sigurno naci sa osobom ili ces zvati dostavu koja radi kao brza posta koju ces naravno platiti.A prilikom slanja posiljke ti si svakako duzan dati osobnu iskaznicu zbog i.d. broja pokazati sto saljes i ako nisi prevarant dopustit ces da suprotna strana ima pravo otvoriti posiljku i pogledati sto je unutra paketa.Zar je to danas tesko a te sve poruke koje dolaze sa vibera, whatsappa itd da se salje nekom osobna ili neki drugi dokument za potvrdu identiteta je cista prevara.
AMD AntiBoy
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

ihush:

Puno ti hvala na odgovoru :)

 

Juzerica:

Zapravo da, umirio bi me bilo kakav odgovor od Air bnb-a

 

dreadmoore:

Slažem se s tobom i potpuno sam svjesna vlastitog propusta i nepromišljenosti

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

nema na čemu.. nego nastavak na iduća dva posta:

- kakav god odgovor na upit daju, nema sigurnosti + postoji zloupotreba podataka na nivou firme ili djelatnika koji ima pristup i ako netko te podatke želi, može.. tako da njihov odgovor ''da su sigurni'' je netočan, relativan, dok suprotni ni ne smiju dati :)

 .. a brinuti se o svemu, čitav život je rizik, neke stvari ipak uzimamo 'vjerom'.. kao kad kupujemo šećer vjerujemo da je 1kg bez vaganja. Panika/strah ne pomažu tj više odmažu jer tad ništa ne bi funkcioniralo, npr nitko ne bi vozio zbog rizika.. a mora se.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
neaktivan
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Ja sam jucer napravio istu gresku i poslao iste tri slike, postovi su stari 10-ak mj. Zanima me dali se kome sta dogodilo, dali je osteceno neko na neki način?? Hvala 

 
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Dali ste na kraju osteceni na bilo koji način? Proslo je 10ak mj od vase objave, a ja sam jucer popusio istu foru 🤨

10 godina
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Kako misliš popušio? Poslao sliku osobne ili uređaj?

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Poslao sliku osobne, zvao sam danas lika ciju sam osobnu dobio, ja sam 20ti u zadnjih mjesec dana koji ga je zvao. On je poslao sliku jos u 12tom mj prosle godine i sad mu se ekipa pocela javljati, cuo sam se s drugim likom koji je isto napravio prije godinu i 3mj i njemu se javilo 50ljudi u tom periodu. Znaci slike krize okolo...

Oba lika su rekla da nisu novcano osteceni i oba su izvadila nove osobne, a to cu i ja u ponedjeljak napraviti.jbg kad si retardiran onda si retardiran

Samo sam ja nakon kaj sam poslao slike iste sam izbrisao za 30sec jer se nisam osjećao ugodno sa WhatsApp-a (za sebe i njega) i sad je pitanje dal' je on u tih 30sec uspio skrinšatat moje slike 

14 godina
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Imao sam i ja isti slučaj 11.09. sa broja sa screenshota pa pripazite. Nisam nasjeo na "ponudu" 

Tip je rekao da je uz Trogira.

Nakon mojeg pokušaja da to riješimo hp expressom gdje može i otvorit paket pred dostavom, tip se više nije javio. 

Pozdrav

Moj PC  
2 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Je li se sto desilo u meduvremenu, neka steta ili slicno? I meni se desilo isto jucer. Isla sam odmah zatraziti novu osobnu iskaznicu.

4 godine
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

 Je li itko skuzio da taj kriminalac to radi vec vise od godinu dana ??? Ocito mu se to nekako isplati...svi govorimo "ne moze nista s tim podatcima, sta ce mu moja osobna" a ocito je da mu za nesto sluzi kad nestane cim dobije te tri slike. Iz screenshatova vidim da se radi o istoj osobi, jer su su cak i pogreske u pisanju identicne kao u mom slucaju. Da ne moze  nista sa tim nebi isao na kiosk kupovat kartice svaki put novu kad nekog prevari... to znam jer se uvijek radi o drugom broju, a i raspitala sam se u T comu te su nam rekli da je kartica kupljena prije 2 dana na nekom kiosku. Oni ne mogu vidjet tocno gdje, to moze jedino policija koja je naravno odbila pomoci i rekla da se ponovno javimo ako se desi neka šteta. Nevjerujem da taj lik to radi iz dosade ili zabave,  sigurno ima neku korist i razlog zasto mu trebaju nase osobne. Moj prijedlog je da mi koji smo nasjeli napravimo grupu na facebooku i da se tamo dogovorimo i nešto poduzmemo jer ocito smo sami u tome. Ponavljam taj kriminalac to vec radi jako dugo vremena i nastavit ce posto ocito dobije sto zeli skoro svaki put, a nitko ga ne sprijecava u tome. Ja necu odustat dok to ne rjesim, ako netko zeli pomoc neka mi se javi na mail sasanezic25@gmail.com

11 godina
neaktivan
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Nemora nužno bit zloupotreba, možda ima fetiš na takve stvari.

 
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Pozdrav, eto... pa vi nikad niste pogrijesili (tj reci cu ti, jer smatram da osoba koju cu ja oslovljavat sa vi nebi ovakav komentar na sve ovo napisala) Mladi smo i zivot nas uci. Nismo mislili da se nesto moze s osobnom, pa nismo mu dali sliku kartice hahah. Vijerujemo ljudima (sto se danas ocito vise ne smije) Zna se ko misli i sumnja u prevaru drugih , upravo onaj koji i sam vara ...tako da molim te suzdrzi se od daljnjeg komentiranja, osim ako ne mislis pomoc. Ne kuzim uopce mozak koji bi potrosio 5 minuta svog zivota, da ude na ovu stranicu, procita sve ovo moje i onda napise tako nesto. Kako ti se da???

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Posmatrač kaže...

 On je kriminalac zato sto ste vi glupi? NBije vam provalio u kucu ili auto i ukrao dokument. Vi ste mu ga dali....

 

Jedino sto trebas istjerati na cistac jeste kad cete se dozvati pameti i razmisliti prije nego napravite takvu glupost....

 

Na tvoju žalost, nije jedino provala kriminal.

 

Prijevara Ĉlanak 236. (1) Tko s ciljem da sebi ili drugome pribavi protupravnu imovinsku korist dovede nekoga laţnim prikazivanjem ili prikrivanjem ĉinjenica u zabludu ili ga odrţava u zabludi i time ga navede da na štetu svoje ili tuĊe imovine nešto uĉini ili ne uĉini, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina. (2) Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovoga ĉlanka pribavljena znatna imovinska korist ili prouzroĉena znatna šteta, poĉinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do osam godina. (3) Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovoga ĉlanka pribavljena mala imovinska korist, a poĉinitelj je išao za pribavljanjem takve koristi, kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.

Raspala se naša slova kod copy paste, ali original je na https://pravosudje.gov.hr/UserDocsImages/dokumenti/Kazneni%20zakon-neslu%C5%BEbeni%20pro%C4%8Di%C5%A1%C4%87eni%20tekst.pdf

Moj PC  
3 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Dr. Zoidberg kaže...
Posmatrač kaže...

 On je kriminalac zato sto ste vi glupi? NBije vam provalio u kucu ili auto i ukrao dokument. Vi ste mu ga dali....

 

Jedino sto trebas istjerati na cistac jeste kad cete se dozvati pameti i razmisliti prije nego napravite takvu glupost....

 

Na tvoju žalost, nije jedino provala kriminal.

 

Prijevara Ĉlanak 236. (1) Tko s ciljem da sebi ili drugome pribavi protupravnu imovinsku korist dovede nekoga laţnim prikazivanjem ili prikrivanjem ĉinjenica u zabludu ili ga odrţava u zabludi i time ga navede da na štetu svoje ili tuĊe imovine nešto uĉini ili ne uĉini, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina. (2) Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovoga ĉlanka pribavljena znatna imovinska korist ili prouzroĉena znatna šteta, poĉinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do osam godina. (3) Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovoga ĉlanka pribavljena mala imovinska korist, a poĉinitelj je išao za pribavljanjem takve koristi, kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.

Raspala se naša slova kod copy paste, ali original je na https://pravosudje.gov.hr/UserDocsImages/dokumenti/Kazneni%20zakon-neslu%C5%BEbeni%20pro%C4%8Di%C5%A1%C4%87eni%20tekst.pdf

 Sta je od ovog taj lik napravio?

 

 

4 godine
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Posmatrač kaže...
Dr. Zoidberg kaže...
Posmatrač kaže...

 On je kriminalac zato sto ste vi glupi? NBije vam provalio u kucu ili auto i ukrao dokument. Vi ste mu ga dali....

 

Jedino sto trebas istjerati na cistac jeste kad cete se dozvati pameti i razmisliti prije nego napravite takvu glupost....

 

Na tvoju žalost, nije jedino provala kriminal.

 

Prijevara Ĉlanak 236. (1) Tko s ciljem da sebi ili drugome pribavi protupravnu imovinsku korist dovede nekoga laţnim prikazivanjem ili prikrivanjem ĉinjenica u zabludu ili ga odrţava u zabludi i time ga navede da na štetu svoje ili tuĊe imovine nešto uĉini ili ne uĉini, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina. (2) Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovoga ĉlanka pribavljena znatna imovinska korist ili prouzroĉena znatna šteta, poĉinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do osam godina. (3) Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovoga ĉlanka pribavljena mala imovinska korist, a poĉinitelj je išao za pribavljanjem takve koristi, kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.

Raspala se naša slova kod copy paste, ali original je na https://pravosudje.gov.hr/UserDocsImages/dokumenti/Kazneni%20zakon-neslu%C5%BEbeni%20pro%C4%8Di%C5%A1%C4%87eni%20tekst.pdf

 Sta je od ovog taj lik napravio?

 

 

Je postoji tu mogucnost crtanja drugome ? Evo pa cu izgubit jos malo vremena da tebi objasnim iako te se ovo ni ne tice i ne znam koji problem imas u glavi da te zanimaju ovakve stvari, ako nemaju veze sa tobom, ali ajde ...ima svega ocito na ovom svijetu.

 

UGL... s ciljem se lazno prikazivao i dovodio druge u zabludu kako bi ocito pribavio protupravnu imovinsku korist, a na dnu stoji da i ako nista NE UCINI sa tim kriv je ,jer se lazno prikazivao.

 

15 godina
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

-lažno predstavljanje je kazneno djelo (dovoljno samo za sebe, naravno obično povezano s prevarom/pokušajem.. tj drugim djelima, ali i samo za sebe je kazneno djelo, kao što je i prikupljanje neovlašteno itd.).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
kejtii.m kaže...
....

 Sta je od ovog taj lik napravio?

 

 

Je postoji tu mogucnost crtanja drugome ? Evo pa cu izgubit jos malo vremena da tebi objasnim iako te se ovo ni ne tice i ne znam koji problem imas u glavi da te zanimaju ovakve stvari, ako nemaju veze sa tobom, ali ajde ...ima svega ocito na ovom svijetu.

 

UGL... s ciljem se lazno prikazivao i dovodio druge u zabludu kako bi ocito pribavio protupravnu imovinsku korist, a na dnu stoji da i ako nista NE UCINI sa tim kriv je ,jer se lazno prikazivao.

 

 Ti taj cilj ne znas niti mozes dokazati a imovinsku korist nije pribavio barem niko ovdje nije prijavio....

 

Ne kuzis se u zakone. Namjeru je tesko dokazati..... 

 

Ja sam glup pa mi citiraj tacno koji clan ili stav zakona je prekrsio. Ovo sto je gore navedeno nije prekrsio....

 

Btw mozda sam glup ali ovakve stvari ja radim svaki dan....

A sta me se tice to nije tvoj problem. Forum je javan.... Ako ti to smeta to je tvoj problem....

16 godina
online
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Evo mogućeg razloga i načina upotrebe tuđe osobne...

https://sportske.jutarnji.hr/nogomet/navijaci/iz-splita-hns-u-stigla-vijest-koje-su-se-najvise-bojali-svi-su-ostali-u-soku-kada-je-policija-privela-tog-covjeka-zbog-ulaznica-za-madare/9406067/

Jučer na TV, prilog o prodaju ulaznica u Splitu, žena na šalteru upisuje podatke s slike osobe s mobitela.

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Možda otvaraju Revolut račune kad su im ove akcije po 50 kn, pa skupljaju pare. Nek proba netko tko je nasjeo otvorit račun, sustav im automatski odbija ako je s tom osobnom račun već otvoren

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Neuk. Moraš dati osobnu da uzme podatke i stanodavcu kad unajmljuješ stan ili kuću. Ili misliš da ćete pustiti unutra bez da zna tko si?
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Oldy kaže...
Neuk. Moraš dati osobnu da uzme podatke i stanodavcu kad unajmljuješ stan ili kuću. Ili misliš da ćete pustiti unutra bez da zna tko si?

 I on ce prihvatiti sliku sa telefona uz kakvo objasnjenje zasto mu ne mozes dati u fizickom obliku?????

8 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Pa s obzirom na priče iz medija zadnjih par mjeseci, da.
5 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Antoniio22 kaže...
Pa s obzirom na priče iz medija zadnjih par mjeseci, da.

 Koliko glup trebas biti za to.....

15 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Posmatrač kaže...
Antoniio22 kaže...
Pa s obzirom na priče iz medija zadnjih par mjeseci, da.

 Koliko glup trebas biti za to.....

 -dovoljno. (a to je vrlo mala količina ili neograničeno, čudni su zakoni fizike i logike, zar ne?) :)

 

-ljudi i ako nisu glupi, mogu biti naivni, može ih se vrlo lako prevariti, navesti da naprave glupost.. i onaj drugi je uvjek u prednosti jer to planira i zna kako, dok je prosječna osoba 'nespremna' i u dobroj (naivnoj?) vjeri .. kao što zanmo da nas mađioničar vara, uživamo u predstavi, kao što znamo da su u filmu glumci.. i to plaćamo za 'varanje'. Kad bi to sveli na mehaničku logiku tad bi bilo glupo plaćati gledanje filma iil mađioničarske predstave, kao i čekati djedmraza da dođe kroz dimnjak i slikati djecu s njim.. glupo? to je ljudski. To je dobro, loše je prevara-zloupotreba-koja to iskorištava.. a ljude samo treba naučiti kako razmišljati, kako ne nasjedati naivnim trikovima.. no karikirano, čak nije kranji cilj da ne vjeruju naivno ničemu.. jer u djedmraza treba vjerovati i biti na taj način ''glup''.. :)

 

-problem je kako ljudima objasniti razliku, granicu stvarnosti i opasnosti.. kao što je ova tema, dati nekome podatke koje on može zloupotrijebit za neku prevaru treće strane, dok osoba može imati neugodnosti pa i kazne za tuđe (ne)djelo. Samo zato ljudi moraju biti 'pametniji' a to je dio evolucije i učenja, kao i tehnologije koja će sutra izbacit nešto novo i neki novi način prevare-zloupotrebe i ne treba zato olako koristiti riječ glup/o/a.. jer to je prije svega OK, ljudski pa i poželjno, ona druga strana lopov-varalica je ono protiv čega trebamo biti kao što je to u slučaju silovanja itd itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Posmatrač. To ja nisam napisao. Filozofiraš. Nego je tip napisao da nikome drugome ne treba dati osobnu osim policiji. Ma nemoj. Kako će te pustiti u najam, ako nema tvoje podatke.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Oldy kaže...
Posmatrač. To ja nisam napisao. Filozofiraš. Nego je tip napisao da nikome drugome ne treba dati osobnu osim policiji. Ma nemoj. Kako će te pustiti u najam, ako nema tvoje podatke.

 -kad se govori o zakonima, pravilima tad treba biti kranje-maximalno precizan, eliminiraju se nejasnoće-nesporazumi.. :)

 

-točno, samo policija može legitimirati, ...

-točno, nitko normalan te neće pustiti u najam ako ne daš osobne podatke i dokažeš ih valjanim ispravama.. koje mogu biti prave ili lažne-fejk.. a jedini tko može provjeriti i potvrditi valjanost isprava je policija dok se podaci vezani uz OiB i sl. mogu samo djelomično provjeriti ili biti dostupni npr raznim institucijama, pa će tako netko vidjeti tvoju adresu stanovanja, netko registraciju automobila, netko samo ime tj ovisi o nivou pristupa-autorizaciji prisutpa osobnim podacima koji su pod zaštitom zakona ili gdpr. :)

 

-što kad imamo dvije točne tvrdnje koje se kao sukobe? ništa, i dalje su točne, i dalje te samo policija može legitimirati dok je sve ostalo tvoja slobodna volja-odluka ali i interes iz kojeg ćeš dati podatke ili nećeš. Ako podatke ne daš, tad druga strana ne sklapa posao s tobom ako je preduvjet sklapanja posla identifikacija ili bilo koja takva usluga koja to može zahtijevati kao nrp punoljetnost osobe. Posljednji primjer je kupnja nogometne ulaznice s osobnom, daješ je svojevoljno, ako ne daš nema karte i to je ok. Pri tome nije blagajnica dobila neko posebno pravo legitimiranja, i dalje je to isključivo pravo policije-države.

 

-pa je zapravo nebitno tko je što napisao jer jedna tvrdnja ne isključuje drugu mada su naravno povezane ali nisu iste stvari, odvojene-različite. Ne Miješati ih i bit će lakše.. i čitati ''precizno'' tko što kaže-napiše, pogotovo kad je oboje točno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Oldy kaže...
Posmatrač. To ja nisam napisao. Filozofiraš. Nego je tip napisao da nikome drugome ne treba dati osobnu osim policiji. Ma nemoj. Kako će te pustiti u najam, ako nema tvoje podatke.

 Ne zna na sta se referiras da ti  nisi napisao ali osobnu trebas dati kad to potreba zahtijeva naravno. To je identifikacijski doument. Ja sam pricao o prihvatanju slike sa mobitela kao vjerodostojnog dokumenta. Ako je neko glup da to prihvati sam je kriv..... A dati nekome i poslati sliku nekome su dvije otpuno razlicite stvari...

4 godine
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Isti slučaj imao danas, samo dok sam bio u žurbi nasjeo sam nisam ni razmišljao da je to toliko opasno. Tek mi se nakon 5 minuta upalila lampica i sam sebi ne mogu oprostiti koji sam debil. A uvijek sam se smatrao da me je nemoguće prevariti na internetu. Što je najsmješnije iste poruke, iste gramatičke greške, lik kao iz Trogira. Poslao sam mu sve tri verzije osobne, i on je meni vjerojatno od nesretnika prije mene. Ovo na policiju od mene ide sigurno, sad nadam se da će se skupiti neka kritična masa pa da će policija i reagirati na dotičnog.

Ne razumijem samo šta će mu IBAN od žiro računa. Milijun je kombinacija ovdje sada u igri, od revoluta,kladionica, pitaj ti boga. Ostaje mi samo otići prijaviti slučaj i moguću zloupotrebu identiteta, mjenjati osobnu tako da ako u budućnosti dođe koja ovrha il lik na vrata da me prebije jer sam " ga ja sjebao " da imam dokaz neki.

14 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Pa ja sam napisao da nije istina da te samo policija može tražiti osobnu. Može i stanodavac. Ende. Kraj ove glupe diskusije.
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice