"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

poruka: 138
|
čitano: 57.713
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Oldy kaže...
Pa ja sam napisao da nije istina da te samo policija može tražiti osobnu. Može i stanodavac. Ende. Kraj ove glupe diskusije.

 Moze ti traziti i baba sera ali policiji i sluzbenim licima moras pokazati. Baba seri i stanodavcu ne moras. To je razlika.....

8 godina
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Neznam dali je itko napisao, no mislim da je bitno ovdje razlikovati 2 stvari - trazenje osobne na UVID, ili trazenje osobne (ili nekog drugog dokumenta) u vidu nekakve fizicke KOPIJE - slike, fotokopije, skena...

 

Dok je prvo relativno normalna pojava - od policije, prilikom ulaska u neke institucije, od zastitara prilikom ulaska u opet neke druge institucije..... ovo drugo je vec kategorija za koju mora postojati a)nuznost i b)mehanizam osiguranja tih podataka koje dajes nekome

 

A je samo po sebi objasnjivo - sklapanje ugovora o iznajmljivanju, unajmljivanju necega, kupovina kod tele operatera, otvaranje racuna, izdavanje kartica..... B) je ugradjeno u mehanizam svakoga tko te to trazi, da postoji razlog, postoji tvoja privola da isti dokument pokazes, dozvolis njegovo kopiranje, i tu je manje vise transparentno.

 

Jasno ovo ne govori nista o tome dali je dokument original, dali je uopce tvoj - to za ovaj dio price i nije bitno.....

 

Davati KOPIJU nekog svog identifikacijskog dokumenta, da bi nekome nepoznatome dokazao da si ozbiljan kupac je posebna kategorija besmislenosti....

 

No opet, svi smo mi ljudi, i radimo greske....desi se, jbg....

Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Evo danas se i meni ista stvar dogodila, isti taj lik isto sve, odmah sam poništio osobnu iskaznicu i predao zahtjev za izradu nove.

Doduše meni su u policiji rekli da nije ovo dovoljno da bi ušlo u zapisnik tj da bi se slučaj prijavio.

 

Zanima me jel netko od dosad prevarenih imao ikakve poslijedice, ugovor u t-com/A1, nekakve malverzacije s kladionicama i slično?

5 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Dogodilo ti se? 😎
4 godine
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Evo samo brzi update. Uglavnom, jedan od slučajeva gdje je ovaj iz "Trogira" koristio naše osobne iskzanice su sportske kladionice. Sve koje zahtjevaju samo presliku osobne ( ove tri slike što smo mu slali) me već imaju u sustavu, a nikad nisam bio registriran kod njih , jedva da sam obični tiket u poslovnici u životu uplatio. Supersport i germania me imaju u sustavu, dok PSK nema. Naime PSK zahtjeva dodatnu provjeru gdje morate osobno otići u poslovnicu da vas djelatnica potvrdi ili video chat obaviti s njima. Pokušati ću ovo nekako proslijediti policiji, a i vama eto traga. Očito ganja bonuse za nove korisnike ili tako nešto. Uglavnom, vidjet ćemo što policija kaže. Lijep podrav svima.

 
1 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
markec997 kaže...

Evo samo brzi update. Uglavnom, jedan od slučajeva gdje je ovaj iz "Trogira" koristio naše osobne iskzanice su sportske kladionice. Sve koje zahtjevaju samo presliku osobne ( ove tri slike što smo mu slali) me već imaju u sustavu, a nikad nisam bio registriran kod njih , jedva da sam obični tiket u poslovnici u životu uplatio. Supersport i germania me imaju u sustavu, dok PSK nema. Naime PSK zahtjeva dodatnu provjeru gdje morate osobno otići u poslovnicu da vas djelatnica potvrdi ili video chat obaviti s njima. Pokušati ću ovo nekako proslijediti policiji, a i vama eto traga. Očito ganja bonuse za nove korisnike ili tako nešto. Uglavnom, vidjet ćemo što policija kaže. Lijep podrav svima.

 Može li se u te kladionice prijaviti bez oib-a i broja osobne iskaznice a da se ima ostale podatke sa osobne?

Pomalo, šegavo i vajka!
10 godina
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

 

 

Ma, čim saznate ili sumanjte da Vam je netko ukrao podatke na bilo koji način, javljate policiji, AZOP i svugdje gdje možete.

Dignite tužbu, ako treba kada su Vam podaci zloupotrebljeni.

 

Panzerkampfwagen.d-ZG.Hard work, pays off.
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Pozdrav!

U četvrtak sam imao slučaj. Javlja mi se lik za oglas na njuškalu za mobitel, želi kupiti ali da mu pošaljem Tiskom, za svaki slučaj želi da razmjenimo slike osobnih, jer je imao loše iskustvo. Šalje mi svoju sliku kako drži osobnu i dvije slike osobne, pregledam ništa ne sumnjajući, pošaljem mu svoje slike osobne. Bio sam u nekoj gužvi i ne obraćam pažnju na to. U petak ujutro šaljem poruku ne odgovara mi. Po osobnoj tip je iz Trogira  M.M., kasnije zovem nitko se ne javlja. Po osobnoj nađem broj u imeniku koji se razlikuje od onog koji me kontaktirao. Zovem, javlja se muški glas , jel ste taj i taj, DA glasi odgovor. Zovem Vas u vezi mobitela kontaktirali smo preko Whsatappa. Niste sa mnom odgovara mi, netko drugi je uzeo moju sliku i šalje vam, ja sam nasjeo isto kao i vi, niste prvi, već me više ljudi zvalo.Brže idem u policiju, dočeka me službenik na šalteru, uzme osobnu, ode razgovara s nekim, pita me da li sam oštećen, ja kažem za sada ne, ali lako mogu biti. Mi vam ne možemo pomoći, doki nema elemenata kaznenog djela, ukoliko nešto napravi da zloupotrijebi onda se javite, ali obratite se u vašu policijsku postaju. Odem tamo, ista priča, ja želim prijaviti krim. policiji on mi govori isto kao policajac u prethodnoj postaji: dok nema elemenata kaznenog djela policija ništa ne poduzima. Da bar uzmu neku izjavu- ništa.

Odem na šalter za izradu osobnih i podnesem zahtjev za izradu nove, uz istodobno poništenje stare, ne samo fizički nego i u sustavu. Malo sam službenici morao objašnjavati zašto to tražim , ali pristala je uz moju pisanu izjavu da to želim. Tako da sam od petka bez osobne dok ne dobijem novu.

Pokušao sam zvati teleoperatere, da vidim da li je uvremenu od kada je imao osobnu negdje podigao mobitel ili slično, ali nije hval Bogu nigdje ništa.

Sad čitam da je mogao zloupotrijebiti u kladionicama, to nisam provjeravao. Nadam se da ni neće ništa biti, jer od petka je osobna nevažeća. Provjeravao sam i u banci da li mi može nešto napraviti, jer sam mu poslao IBAN na koji mi je trebao uplatiti, ali kaže mi službenica da sa IBAN brojem bez kartice ne može ništa.

 
0 0 hvala 1
5 godina
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Dzaba pricati.....

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

@DavidG

 

Javi se AZOP da vidiš dal ti onu mogu nekako pomoći. 

 

Dajte više naučite čuvati svoje dokumente. Pročitajte u zakon u kome ste dužni davati osobne podatke i na koji način.

Druga je stvar kada daješ nekome u banci prilikom podizanja para svoje dokumente, u raznim instituacijama kada rješavaš birokratske stvari i tome slično.

 

Kod prodaje preko oglasnika, kada vidim pare na računu šaljem ono što prodajem.

Kada kupujem idem na primopredaju, a nikako da prvo novci, a ono što kupujem nikada ne vidim. Uglavnom, ne volim kupovati rabljene stvari, a pogotovo ne preko oglasnika na neviđeno. 

Ili barem da su ozbiljne stranice za kupoprodaju, gdje možeš vidjeti reputaciju prodavača.

 

Mislim ljudi kod ovakih situacija u životu budite uvijek sumnjičavi i naučite se reći ne.

To što se nekom žuri, imao je loša iskustva, treba mu brzo novac i tome sličn i nije i ne smije biti Vaš problem. Vi uvijek morate držati svoju stranu.

 

Tako da ljudi pazite što radite. Na ovaj način kako Vas preveslaju mogli se nekome dati i osobne podatke, te potpisati ugovor za novi mobitel ili pak biti jamac za neki veliki kredit.

 

 

 

Panzerkampfwagen.d-ZG.Hard work, pays off.
10 godina
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Može li se podaci sa osobne iskaznice iskoristiti za bilo koju malverzaciju ili kriminalnu radnju ako na njoj nije vidljiv OIB i broj osobne iskaznice?

Pomalo, šegavo i vajka!
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Nema ti šta iskoristit ako nema oib i broj osobne... sliku i ime ti može nać i na facebooku :)
10 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

 

@Truljo

 

 

Ako nisi baš ti slikan kraj osobne iskaznice, ne bi trebalo...ali nikome ne šaljite sebe sa svojom osobnom na slici. Osim, ako to ne radite namjerno za neku svrhu.

 

Inače, osobna se daje samo na uvid po zakonu. Druga je stvar kod poslodavca ili izdavanja raznih dokumenata koristite kopiju osobne iskaznice.

 

 

I, dajte ljudi čuvajte svoje podatke i privatnost. Najte baš sve pucati na društvene mreže.

Panzerkampfwagen.d-ZG.Hard work, pays off.
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.11.2019 12:04 (PzKpfw).
14 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Kako može zloupotrjebiti u kladionicama?
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.12.2019 15:59 (Oldy).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Oldy kaže...
Kako može zloupotrjebiti u kladionicama?
Asking for a friend... 

 

 

Kruha i igala...
14 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Ok. To nije odgovor. :)
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
fer-de-lance kaže...
Oldy kaže...
Kako može zloupotrjebiti u kladionicama?
Asking for a friend... 

 

 

 I mene zanima kako se može zloupotrijebiti u kladionicama?

Pomalo, šegavo i vajka!
7 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Ma, pisali su neki kolege, na nekim kladionicama dobiješ bonus kao novi član, a trebaš samo presliku osobne za registraciju, i slikat se uz nju.

Valjda je to to, premda nemam pojma, samo sam zajebavao kolegu 

 

A kaj se toga tiče, tak sam ja jednom junkiju napravio sliku prije jedno 6 godina, nekom liku je poslao za malo speeda, tak da se očito može još nekaj.

 

Kruha i igala...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice