Minimalna brzina interneta za gledati stream u 4k?

poruka: 16
|
čitano: 21.386
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Minimalna brzina interneta za gledati stream u 4k?

koliki otprilike download speed treba imati da se mogu gledati streamovi u 4k? npr konkretno netflix i youtube jel 15ak dovoljno?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Minimalna brzina interneta za gledati stream u 4k?

Oko 25 mbit.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Minimalna brzina interneta za gledati stream u

ovisi o biterateu (ne o rezoluciji, više o codecu-kompresiji), naravno uz ostala štucanja linije-servera.. neka margina koja eliminira usko grlo za keširanje pa se od nazivnih računa dodaje recimo 10-20%.. poželjno i više, jer nitko ne želi štucanje dok gleda film. Za iptv i telefoniju, o tome se brine qos, kod internetskog sadržaja nemaš takav prioritet.

tako da ti za sirovi materijal ni jedan bw nije dovoljan, za kompresirani ovisi o kompresiji koja je jednaka mjera (bit) i lako je zaključiti... za probu, skini neki video, pogledaj properties/bitrate kod većine je neki default 4.5/9/25.. (za 4k nisam gledao postavke, može biti bilo što, npr 4x4,5 a može biti samo 4,5.. to postavlja onaj tko enkodira sadržaj, ponekad u letu priloagođava dostupnoj propustnosti..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Minimalna brzina interneta za gledati stream u
Minneyar kaže...

Oko 25 mbit.

 znam sta ''sluzbeno'' pise na stranici netflixa,ali vidim da po drugim portalima pise da s 15mbs normalno funkcionira..pa sam samo htio cuti iz prve ruke jel to stvarno tako...
jer ce mi se povisit sad internet sa 8mbs na 20mbs (maximalno 20,lako moguce da to bude ipak malo nize)

15 godina
offline
Re: Minimalna brzina interneta za gledati stream u

na 20mbs .. zakonski (po hakomu) moraju u vršnom opterećenju (vikend/večer i sl. kad susjedi gledaju tv, surfaju) isporučiti 50% nazivne usluge kao minimum. Operateri većinom navode (kao reklamu) garantiranih 70% brzine (ali za razliku od hakoma, nema procedure žaljenja ili vršnog opterećenja, nije zakon..). Tako da ćeš dobiti 10-15/16 možda nešto i više.. ovisi o kvaliteti linije i ostatku do centrale. Ako tome dodaš mobitele, ostale ukućane (tv..) tad je pitanje što će raditi OK ako je s 15 normalno.. (jer ne znamo što je to normalno, tj ne znaš ostale detalje tog korisnika).

-jednostavnije, ne gledaš 4k :) ili uzmeš optiku, vdsl.. brzine 30-50-100.. pa i 4g.

 

no koliko je stvarno potrebno, i dalje ovisi o videomaterijalu, njegovom bitrateu, pa tek tad o mogućnostima tvoje linije. Bez tog podatka je nagađanje.

btw speedtest ne pomaže, jer nije isto imati pristup do nekog servera i njegovo opterećenje.. npr nije isto YT ili neki opskurni site kao i količina juzera koja u tom trenu pristupa serveru. Trzanje može biti nevezano s tvojom linijom. Znat ćeš tek kad probaš-vidiš..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Minimalna brzina interneta za gledati stream u 4k?

ne zivim ja u hrv jbg...

i kad gledamo netflix onda ni ja ni zena nismo spojeni mobitelima na wifi,a nit je komp upaljen...

vidjet cemo

evo sad npr bas gledam..netflix mi radi na 1080p i koristi samo 4.10mbs (brzina mi je 7.52mbs)...pa jebemu po tome bi sa karikiram 15 trebalo radit bez problema..

 
1 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Minimalna brzina interneta za gledati stream u 4k?

na 15 bi trebalo raditi bez vecih problema, ja vrtim na 10, no opet cesto zna zastajkivati, tako da bi 15 trebao biti minimum bez stajanja barem sto se tice 30fps-a filmova!lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Minimalna brzina interneta za gledati stream u 4k?

za sada na netflix nikad nisam imao nikakvog zastajkivanja

znalo je recimo mjenjat sa 1080p u 720p ako smo zena i ja na mobitelima na instagramu,youtube ili tako..ali to onda nije da slika zastane,nego se to na tv-u promjeni da ti to gotovo ni neskuzis...samo odjednom bude neprimjetno skoro losija slika

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Minimalna brzina interneta za gledati stream u

Od 1.1.2017. moras isporuciti 70%. https://www.hakom.hr/default.aspx?id=7860

 

ZAGREB, 5. svibnja 2016. – Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) donijela je Izmjene i dopune Pravilnika o načinu i uvjetima obavljanja djelatnosti elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga. Izmjene i dopune tiču se korisničkih prava i obveza operatora i stupaju na snagu za dva mjeseca, osim obveze operatora da korisnicima moraju osigurati minimalnu brzinu širokopojasnog pristupa internetu od 70 posto maksimalno ugovorene brzine za sve usluge ugovorene od 1. siječnja 2017.
 
Izmjenama Pravilnika povećana je minimalna brzina pristupa internetu s 50 posto na 70 posto maksimalno ugovorene brzine, za sve ugovorene usluge nakon 1. siječnja 2017., bez obzira na ugovorenu maksimalnu brzinu. Na ovaj način su se ujednačili postotci minimalnih brzina u odnosu na maksimalne brzine za sve usluge pristupa internetu. Ukoliko operator zbog tehničkih razloga ipak ne može redovito isporučivati najmanje 70 posto maksimalne ugovorene brzine, Pravilnik je, pored prava na raskid ugovora bez plaćanja naknade za prijevremeni raskid ili prelaska na neki drugi paket s nižom brzinom, operatorima omogućio da korisnicima ponude i popust na uslugu.

 

Meni za youtube 4k vuce od 30-40Mbit/s s bufferom od 5-6 sekundi http://imgur.com/a/Z3Q8c

Linux, Arch Linux.
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.3.2017 19:54 (Ante).
15 godina
offline
Re: Minimalna brzina interneta za gledati stream u

-može, ali pitaš za 4k, ne za 1k..

ako usporediš brojeve, 4 je pola od 8.. i naravno da radi OK, a kako nazivne brzine idu prema gore, rastu problemi (centrala, opterećenje ostalih korisnika.. kao auto na cesti, gužva, ferrari jednako stoji mada je brži od fiće). Drugačijom matematikom, za 4k trebaš stvarnih 4x4.5 .. a to je već iznad očekivanog prosjeka, mada možda dobiješ i stvarnu brzinu višu od 20... ne možeš znati prije nego dobiješ liniju i probaš.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Minimalna brzina interneta za gledati stream u 4k?

 meni na yt cugne oko 30 mbit, bez bufferinga.

What could possibly go wrong?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Minimalna brzina interneta za gledati stream u

buffer je dobra stvar, uvijek imas par sekundi videa unaprijed u memoriji.

Linux, Arch Linux.
12 godina
offline
Re: Minimalna brzina interneta za gledati stream u
A znam da, velim, nema obe sive crte pa kad prebacim unaprijed onda ucitava po 3-4 sekunde
What could possibly go wrong?
12 godina
offline
Re: Minimalna brzina interneta za gledati stream u
Mortiis kaže...
Minneyar kaže...

Oko 25 mbit.

 znam sta ''sluzbeno'' pise na stranici netflixa,ali vidim da po drugim portalima pise da s 15mbs normalno funkcionira..pa sam samo htio cuti iz prve ruke jel to stvarno tako...
jer ce mi se povisit sad internet sa 8mbs na 20mbs (maximalno 20,lako moguce da to bude ipak malo nize)

 Pa i kazem iz prve ruke :) Meni youtube tek oko 25 mbit radi bez bufferinga svakih 10 sec. 

13 godina
neaktivan
offline
Minimalna brzina interneta za gledati stream u 4k?

Sad sam probao na YT i brzina skidanja je 40-47 mbit-a.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Minimalna brzina interneta za gledati stream u 4k?

eto da obavijesti,prije par dana sam dobio taj novi net..brzina bude oko 30mbs..a za pokrenit ultrahd(4k) video na netflixu bude dovoljno već nekakvih 7-8mbs...ali onda ga digne na 15.25mbs i tu stoji cijelo vrijeme,neide nikad na vise od toga...pa eto misterij je rijesen...

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice