Ne želim router od telekoma, hoću svoj router !?

poruka: 20
|
čitano: 11.793
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Ne želim router od telekoma, hoću svoj router !?

Pozdrav svima,

 

ovako, prije svega da kažem: Nisam neki pro, ne razumijem se puno i zbog toga ću postaviti slijedeće pitanje.

 

Vidim da ljudi kupuju svoje routere za internet, ne žele koristiti routere od telekoma već kupuju svoje, eh sad koja je razlika, zbog čega se kupuju drugi a ne koristiti se original "Njihovi" od telekoma ? Što je bolje, koja je prednost.

 

 

Eto ako ima netko vremena da me malo educira, tj. samo objasni..

 

Hvala unaprijed.

 

Lp

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ne želim router od telekoma, hoću svoj router

Stabilnost i brzina DSL linije, stabilnost, brzina i domet WiFi signala, dodatne funkcionalnosti poput podrške za dyndns, napredno konfiguriranje lokalne mreže, više portova, bolji quality of service...

 

Ja sam uvijek koristio router od telekoma, ovo samo nagađam. :-)

12 godina
offline
Ne želim router od telekoma, hoću svoj router !?

Pa ha čuj, ako mi telekom šalje npr brzinu neta 10mbits, ne vjerujem da će ga router podići haha. Možda bude kvalitetnija veza, ali opet ne vidim prednost neku koju bi ja primjetio 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Ne želim router od telekoma, hoću svoj router
Dodatne mogućnosti koje operaterov ruter nema, stabilniji wlan i veći domet, lakše upravljanje lokalnom mrežom, neke postavke za zahtjevnije korisnije i sl. Brzinu ti neće povećati. I u većini slučajeva se korisnikov ruter spaja na operaterov, koji je u bridge načinu rada, što znači, kao što naziv kaže, da je "most" do tvog rutera, jer zbog postavki operatera tvoj ruter ne može baš direkt na liniju.

To je za malo zahtjevnije korisnike koji baš žele stabilnu lokalnu mrežu koja je pod njihovim nadzorom i koju mogu konfigurirati kako žele.
 
1 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ne želim router od telekoma, hoću svoj router

Ne može ti povećati brzinu, ali može povećati iskoristivost. Neki routeri su znali imati problema s uploadom koji zaguši mrežu toliko da povratne informacije potrebne za download ne prolaze, pa ako nešto uploadaš, kompletan net ti je zagušen. Neki su čak bili i toliko bugoviti da bi i internu komunikaciju za održavanje veze zagušili, pa bi i veza znala puknit kod jačeg uploada.

 

Onda, dalje, ako imaš ikakvu potrebu za statičnim IP adresama za neke uređaje, a automatskom za ostale, pristup iz vani nekom mrežnom uređaju. Sve te dodatne opcije, čak i ako imaš na routeru od operatera, sutra ti ga mogu promijeniti, pa više nemaš.

 

Ili podesiš postavke za mrežni printer, a operater ti postavi novi router s podešenom različitim subnetom, pa mijenjaj sve da bi mogao pristupiti printeru i slično.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
offline
Ne želim router od telekoma, hoću svoj router !?

Nekoliko je temeljnih problema sa ISP routerime:

- večina je škart roba koja je negdje vani (ugl Njem.) otpisana - ovo je u zadnje vrijeme nešto bolje, ali do unazad 7-8 godina smo isključivo takve routere dobivali u RH

- dosta ih je limitirana opcijama ili su naprosto entry level routeri, pa se dešavaju raznorazni problemi, ako ništa drugo teško podržavaju rad više uređaja koji se bežično na njih spajaju - pod time ne mislim na 20 takvih uređaja, već 5-6, nekima je to problem

- operateri se prave blesavi i ne žele ti dati pristup routeru jer buš ga ti pokvaril (što nije neistina u večini slučajeva)

-tražiš dodatne opcije poput VPN-a, port-forwardinga, white/black liste... i naprosto je to elegantnije složit na svom routeru i ne razbijat glavu kako radi na njihovom, da li uopće radi i ako doista radi, koliko dugo će proć prije nego ta njihova škart-kanta rikne pa moraš sve opet iznova

 

 

Razloga može biti milion, ali u svakom slučaju oko 250-300kn košta profesionalni mikrotik router koji ima opcije koje nemoš vjerovat kad mu prvi put pristupiš, sve se podesi u jedno popodne, radi savršeno, backup/restore također radi, čak i između uređaja, a već godinama nije krepo stari. Za mjesec dana mijenjam ISP-a i opće me ne boli glava dal će taj dio proći OK, znam da hoće. Važnije mi je odabrat na kojeg operatera preći je vidim da je svima trend u zadnje 2 godine bio sa 230 dić na 330-350kn mjesečno cijenu usluga, a da sama usluga ostane ista - 10/1 recimo (iako ima puno 4/2 - WTF!?!?), mahom SD slika na IPTV sa sve više paketa programa, što ne znači da ima više programa, samo su ni podijeljeni u više kategorija koje koštaju jednako kao stare, loši programi i slično...

 

Ima ko ideju, što je best-buy izmežu optime, amisa, iskona, trenutno sam na VIP, ali VIP/Bnet je skoro isti, tcom preskup, kao i VIP?

Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Ne želim router od telekoma, hoću svoj router !?

Hvala vam na odgovorima.

 

Ja sam trenutno na Iskon, bio sam u HT 10 godina i prekinuo zbog raznih problema sa njima, Iskonov sam kroisnik 2-3 mjeseca i do sad nisam imao nikakvih problema.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Ne želim router od telekoma, hoću svoj router
Rhodin kaže...

Nekoliko je temeljnih problema sa ISP routerime:

- večina je škart roba koja je negdje vani (ugl Njem.) otpisana - ovo je u zadnje vrijeme nešto bolje, ali do unazad 7-8 godina smo isključivo takve routere dobivali u RH

- dosta ih je limitirana opcijama ili su naprosto entry level routeri, pa se dešavaju raznorazni problemi, ako ništa drugo teško podržavaju rad više uređaja koji se bežično na njih spajaju - pod time ne mislim na 20 takvih uređaja, već 5-6, nekima je to problem

- operateri se prave blesavi i ne žele ti dati pristup routeru jer buš ga ti pokvaril (što nije neistina u večini slučajeva)

-tražiš dodatne opcije poput VPN-a, port-forwardinga, white/black liste... i naprosto je to elegantnije složit na svom routeru i ne razbijat glavu kako radi na njihovom, da li uopće radi i ako doista radi, koliko dugo će proć prije nego ta njihova škart-kanta rikne pa moraš sve opet iznova

 

 

Razloga može biti milion, ali u svakom slučaju oko 250-300kn košta profesionalni mikrotik router koji ima opcije koje nemoš vjerovat kad mu prvi put pristupiš, sve se podesi u jedno popodne, radi savršeno, backup/restore također radi, čak i između uređaja, a već godinama nije krepo stari. Za mjesec dana mijenjam ISP-a i opće me ne boli glava dal će taj dio proći OK, znam da hoće. Važnije mi je odabrat na kojeg operatera preći je vidim da je svima trend u zadnje 2 godine bio sa 230 dić na 330-350kn mjesečno cijenu usluga, a da sama usluga ostane ista - 10/1 recimo (iako ima puno 4/2 - WTF!?!?), mahom SD slika na IPTV sa sve više paketa programa, što ne znači da ima više programa, samo su ni podijeljeni u više kategorija koje koštaju jednako kao stare, loši programi i slično...

 

Ima ko ideju, što je best-buy izmežu optime, amisa, iskona, trenutno sam na VIP, ali VIP/Bnet je skoro isti, tcom preskup, kao i VIP?

 Nisi naveo tcom, ali samo da kazem, u selu 25 km zapadno od Osijeka od njih imam 30mbita downloada za 215 kn, bilo je 205 ali zbog opcije vece brzine je 215

Alexandar-II
15 godina
offline
Ne želim router od telekoma, hoću svoj router !?

Imaš tripple play uslugu za 215kn mjesečno!? Dakle triple play usluga 10/1 od t-shita sa osnovnim paketom TVa i telefona je 299kn mjesečno. Ako dignem brzinu i/ili dodam prošireni paket tv programa, to se penje na 350kn.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Ne želim router od telekoma, hoću svoj router !?

Sa obzirom da  sam na takvomemjestu di nema mogucnosti za "žicu" T-scum mi je dao ovaj router

Inace nemam problema brzina mi je 8 MB/sec non stop,bez ikakvih varijacija.

Jedino mi je pušiona što nemam pojma kako podesiti Wifi password i tako te sitnice!

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Ne želim router od telekoma, hoću svoj router !?

Ja imam Iskonov modem za izlaz na internet, a za lokalnu mrežu koristim MikoTik.

Dobio sam sljedeće:

  • - Mogućnost kreiranja wifi hotspota da ne moram davati wifi lozinku. Kreiram korisnika, dodjelim mu lozinku i s tim se podacima spaja na moju wifi mrežu.
  • - S ovim gore dobio sam bolju manipulaciju korisnicima na lokalnoj mreži (QoS)
  • - Bolja pokrivenost wifi signalom
  • - Još neke napredne opcije (port forwarding, VPN itd.)

 

Neke stvari još nisam sredio, ali ono najbitnije jesam. (hotspot)

http://www.Hedonist385.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Ne želim router od telekoma, hoću svoj router !?

MikroTik je zakon, mislim da imam isti taj RB. Bolesna stvarčica pa 200njak kuna (koliko se sjećam, dobio sam i PDV nazad doduše) sa opcijama u rangu profi network opreme za malo kuna. Jačina signala naspram modema koje dobijete od ISPa se itekako osjeti, za razliku od nekih limitiranih uređaja, ovo je pravi router sa svim opcijama koje si možete zamislit.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Ne želim router od telekoma, hoću svoj router !?

Može li preko tog routera raditi tv? Ima li podršku?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Ne želim router od telekoma, hoću svoj router !?

Takodjer, kabelski modem je samo modem a mikrotik 2011Uias-2hnd je router koji hendla sve, od natiranja, firewalla, qos.a, usera, rutanja... etc etc..

Rvat katolik!
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.3.2016 14:49 (tnakir).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Ne želim router od telekoma, hoću svoj router
MacTheBig kaže...

Može li preko tog routera raditi tv? Ima li podršku?

 Ako pitaš hoće li ipTV prijemnik davati sliku ako ga spojiš na neki drugi router, a ne direktno na router od pružatelja Internet usluge, odgovor je ne, neće raditi.

Neka me netko ispravi ako griješim.

 

PSN - DeniZg80
14 godina
neaktivan
offline
Re: Ne želim router od telekoma, hoću svoj router
DeniZg kaže...
MacTheBig kaže...

Može li preko tog routera raditi tv? Ima li podršku?

 Ako pitaš hoće li ipTV prijemnik davati sliku ako ga spojiš na neki drugi router, a ne direktno na router od pružatelja Internet usluge, odgovor je ne, neće raditi.

Neka me netko ispravi ako griješim.

 

Znači ako sam dobro shvatio. IPTV mora ići preko routera od ISP-a, a internet mogu podesit da ide preko gore navedenog routera?

11 godina
offline
Re: Ne želim router od telekoma, hoću svoj router
MacTheBig kaže...
DeniZg kaže...
MacTheBig kaže...

Može li preko tog routera raditi tv? Ima li podršku?

 Ako pitaš hoće li ipTV prijemnik davati sliku ako ga spojiš na neki drugi router, a ne direktno na router od pružatelja Internet usluge, odgovor je ne, neće raditi.

Neka me netko ispravi ako griješim.

 

Znači ako sam dobro shvatio. IPTV mora ići preko routera od ISP-a, a internet mogu podesit da ide preko gore navedenog routera?

 Tako je. Meni je doma IPTV spojen na Optimin modem/router na kojem sam ugasio WLAN i na njega spojio svoj privatni router koji dalje šalje mrežu žično i bežično. 

PSN - DeniZg80
15 godina
offline
Ne želim router od telekoma, hoću svoj router !?

Pozdrav, da li je netko spajao svoj router na ovaj HTov speedport w724?

Kakva je procedura prebacivanja htovog routera u bridge mode obzirom da su mi uzeli pristupne podatke pa se ne mogu spojiti na njega a teta u HT shopu me blijedo gleda kada je pitam za prebacivanje u bridge mode.

Da li prebacivanje routera u bridge mode utječe na ostale usluge (Max tv)?

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Ne želim router od telekoma, hoću svoj router
Nazovi SZK. Od njih traži podatke i prebacivanje na bridge. Ova iz shopa je u prodaji i gotovo sigurno ne zna o čemu si govorio, ne uče ti oni to. Svoj ruter spojiš na njihov. Maxtv spajaš na njihov router i trebalo bi ti bez problem raditi.
9 godina
offline
Ne želim router od telekoma, hoću svoj router !?

Pozdrav!

 

Posto imam Huawei router od Tele2, i stalno pucketa mreza mislio sam prodati taj i kupiti bolji.Pa me zanima neki dobar LTE sa SIM karticom router, zapeli su mi za oko Asusovi samo bas ne kuzim koji uzeti.  Mislio sam na ovaj http://www.tia-mobiteli.hr/detaljan-prikaz.aspx?gid=143471&utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click samo da je LTE. Pa ako netko zna ili ima bolju ideju, bio bim zahvalan! Hvala!

 

Edit: Narucio sam taj pa cemo vidijeti!

Život je jednostavan ne treba komplicirati! ;))
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.5.2017 14:34 (veseli007).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice