Uvod u mrežne protokole

poruka: 24
|
čitano: 23.688
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Uvod u mrežne protokole

Pozdrav. U ovoj ću temi jednostavno i za početnike objasniti poznatije mrežne protokole pa krenimo s uvodom. U zagradama su engleski nazivi.

Među glavnim protokolima izdvaja se vrlo važni TCP/IP, no više o tome malo kasnije.

Ključne riječi :

  • mreža - skup računala koji su međusobno povezani i dijele neke datoteke i podatke

 

  • protokol - normirana pravila koja koriste računala za povezivanje i komuniciranje jedni s drugim preko mreže

 

  • Internet - globalna podatkovna mreža na koju se mogu spojiti računala i računalne mreže koja koriste isti protokol

 

  • uređaj (device) - "asistent" računalu koji obrađuje podatke, npr. printer, skener. Svaki uređaj koji je u mreži treba biti nekakva potpora drugom tako da su svi međusobno funkcionalni u mreži

 

  • segment mreže (segment) - dio cijele mreže, sustav nekoliko računala i uređaja

 

  • mrežni "čvor" (node) - radna stanica povezana s nekoliko segmenata

 

  • mrežni "oslonac" (backbone) - niz vrlo brzih računalnih mreža kroz koje radi mreža podataka

 

  • TCP/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol) - najvažniji PC mrežni protokol koji omogućuje komunikaciju preko raznih povezanih mreža

 

  • Internet Protocol - komunikacijski protokol za prijenos podataka preko Interneta koje koriste računala za uspostavu podatkovne komunikacije preko mreže

 

  • IP adresa (Internet Protocol address) - brojevni naziv svakog računala koje je u računalnoj mreži povezano Internet Protokolom

 

  • VPN (virtualna privatna mreža) - računalna mreža izgrađena koristeći javne mreže odnosno Internet kako bismo dobili siguran pristup željenoj lokalnoj mreži (poslovna itd.)

 

UDP (User Datagram Protocol) - jedan je od osnovnih protokola Interneta i radi sa TCP protokolom. Ne radi na principu veza, već na principu da stvara nespojive pakete.

Koristi se kad se podaci trebaju poslati brzo, kad je reakcija brzine važna, kad redoslijed dolaska paketa nije važan i kad nije veliki problem kad su podaci uništeni.

 

Najčešća uporaba su videokonferencije, DNS i multiplayer (online) video igre.

_________________________________________________________________________________________________

 

REFERENTNI MODELI :

 

OSI model omogućava stvaranje komunikacijskog "lanca" od proizvoda (modula) različitih proizvođača.

OSI model definira sedam komunikacijskih slojeva.
Između susjednih slojeva definirana su sučelja (interface). Između proizvoda na istom sloju definiran je protokol za razmjenu podataka.

 

OSI slojevi su: fizički, podatkovni, mrežni, prijenosni, sjednički, prezentacijski i aplikacijski

 

1. Fizički sloj osigurava prijenos «sirovih» jedinica informacija.
Fizički sloj definira medij, mehanička svojstva, konektor, električka svojstva te
procedure uspostave i prekida veze.

U ovaj sloj ubrajamo :  RS-232, Full duplex, RJ45, V.35, V.34, I.430, I.431, T1, E1, 10BASE-T, 100BASE-TX, POTS, SONET, SDH, DSL, 802.11a/b/g/n PHY, ITU-T G.hn PHY, Controller Area Network, Data Over Cable Service Interface Specification (DOCSIS)


2. Podatkovni sloj ostvaruje siguran prijenos podataka između dvaju ili više točaka,
formira pakete ili okvire podataka dodavanjem i skidanjem zaglavlja, provjerava
ispravnost podataka, prema potrebi ponavlja slanje, upravlja  protokom, upravlja
pristupom mediju u mrežama s dijeljenim medijem.

U ovaj sloj ubrajamo : 802.3 (Ethernet), 802.11a/b/g/n MAC/LLC, 802.1Q (VLAN), ATM, HDP, FDDI, Fibre Channel, Frame Relay, HDLC, ISL, PPP, Q.921, Token Ring, CDP, ARP (maps layer 3 to layer 2 address), ITU-T G.hn DLL
CRC, Bit stuffing, ARQ, Data Over Cable Service Interface Specification (DOCSIS)

 

3. Mrežni sloj

Prenosi pakete podataka unutar i između mreža, upravlja zagušenjima,
evidentira promet, transformira adrese  prema potrebi, prepakirava podatke prema
potrebi.

U ovaj sloj ubrajamo : IP (IPv4, IPv6)  , ICMP  , IPsec  , IGMP  , IPX  , AppleTalk




4. Prijenosni sloj, rastavlja informacije na pakete, osigurava ispravan redoslijed paketa
u prijemu, rastavlja razgovor u više veza (multiplex) i sastavlja više veza u jedan
razgovor (demultiplex), uspostavlja i prekida vezu, ponavlja podatke ako treba, upravlja
prijenosom s kraja na kraj, omogućava paralelne procese na računalu, omogućava
simboličke adrese računala.

U ovaj sloj ubrajamo : TCP  , UDP  , SCTP  , DCCP  , SPX

 

5. Sjednički sloj, se bavi uspostavom veze između krajnjih korisnika, i sinkronizacijom iste.

Najlakše ga je objasniti kod videa preko Interneta, gdje ne želimo imati ton bez slike, ili sliku bez tona, ili oboje ali bez sinkronizacije.

Primjeri za ovaj sloj : Named Pipes  , NetBIOS  , SAP  , L2TP  , PPTP  , SPDY

 

6. Prezentacijski sloj

Račnalni podaci se kodiraju na razne načine poput little-endian, big-endian te prelasci u novi red kod .txt datoteka na Windows-ima ili Mac-u.

Sve takve konverzije ako su implementirane se izvode u ovom sloju.

Primjeri : TDI, ASCII, EBCDIC, MIDI, MPEG

 

7. Aplikacijski sloj, obavlja korisnički posao: e-mail, prijenos datoteka, udaljeni
terminalski rad i sl.

Primjeri : NNTP  , SIP  , SSI  , DNS  , FTP  , Gopher  , HTTP  , NFS  , NTP  , SMPP  , SMTP  , SNMP  , Telnet  , Netconf

 

Primjenivost :

OSI model je «školski» i teoretski model
U praksi, komunikacijski sustavi ne moraju imati sve slojeve i istu raspodjelu funkcija

__________________________________________________________________________________________________

 

 

__________________________________________________________________________________________________

 

TCP/IP

je skup protokola prihvaćen je kao standard zbog pogodnosti koje je jedini u
danom trenutku nudio, neki od njih su:
•  Neovisnost o tipu računalne opreme i operacijskih sustava, te o pojedinom
proizvođaču
•  Neovisnost o tipu mrežne opreme na fizičkoj razini i prijenosnog medija, što
omogućava integraciju različitih tipova mreža (Ethernet, Token Ring, X.25...)
•  Jedinstveni način adresiranja koji omogućava povezivanje i komunikaciju svih
uređaja koji podržavaju TCP/IP
•  Standardizirani protokoli viših razina komunikacijskog modela, što omogućava
široku primjenu mrežnih usluga

 

Arhitektura TCP/IP modela
 
Naziv TCP/IP potječe od dva najčešće korištena protokola: TCP (engl. Transmission Control Protocol) i IP (engl. Internet Protocol).

TCP/IP protokol prisutan je danas na skoro svim računalima, u prvom redu zbog jednostavnog definiranja adresa uređaja
na mreži, te zbog mogućnosti povezivanja na Internet.


Tablica 1. Usporedba OSI i TCP/IP referentnih modela Tablica 1. Usporedba OSI i TCP/IP referentnih modela
Svaki sloj ima svoju strukturu podataka i terminologiju koja opisuje tu strukturu. Na aplikacijskom sloju TCP protokol za podatke koristi naziv tok (engl. stream),

dok se kod UDP protokola koristi naziv poruka (engl. message).

TCP na prijenosnom sloju naziva podatke segment, a UDP paket. Na internet sloju svi podaci su predstavljeni
datagramom, a na sloju pristupa mreži okvirom. 


Struktura podataka po slojevima TCP/IP modela Struktura podataka po slojevima TCP/IP modela
   
Protokoli unutar TCP/IP modela :


PPP (point-to-point) je jedan od TCP/IP protokola. Koristi se za uspostavu mreže između dva rutera ili nekoliko računala i mreže.
Najčešće se koristi za povezivanje računala preko modema na internet.
Shematski prikaz :

PPP PPP
 
__________________________________________________________________________________________________

PPTP (point-to-point "tunel" protokol) je naprednija verzija PPP protokola. Koristi se za produljenje sigurne veze na Internet.

 

Da bi se stvorila veza sa mrežnim PPTP pristupom, trebamo koristiti Dial-up umrežavanje i protokol za vanjski pristup (PPP).
Korisnici će primati i slati pakete podataka kad je veza s Internetom uspostavljena. Podaci koji prolaze kroz tu mrežu dobivaju formu PPP paketa.
Tada VPN veza postaje PPP server na LAN-u odnosno PPTP (point-to-point "tunneling" protocol).
Shematski prikaz : 

PPTP PPTP
__________________________________________________________________________________________________

CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access / Collision Detect).

Svako računalo povezano tim protokolom stalno provjerava kada je mrežna linija s drugim računalom slobodna tako da može poslati pakete.

Ako je linija slobodna, pošaljitelj će poslati prvi paket, no ako nije onda će morati čekati da prijenos paketa drugih računala završi.

Metoda sprječavanja dva računala u slanju datoteka jest da šaljete neprestano datoteke prema istom računalu koje već prima od drugog i tako

će drugo računalo zaključiti da njemu linija nije slobodna. Ovdje "upada" ovaj protokol.

 

Ovaj protokol dijelimo na tri dijela :

  • CS (Carrier Sense) - provjera računala da li je linija slobodna za prijenos ili ne
  • MA (Multiple Access) - Ako je linija slobodna, računalo počinje istovremeno slati pakete podataka
  • CD (Collision Detect) - Izvješće o slobodi linije te treba čekati vremenski interval prije ponovnog slanja.

 

Shematski prikaz :

CSMA/CD CSMA/CD

 

Protokoli koji surađuju sa TCP/IP

 

 

HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) - ovaj se protokol koristi za slanje i primanje web stranica. Koriste ga Web pretraživači poput Firefox, Opera, Google Chrome i dr.

 

Shematski prikaz :

HTTP HTTP
FTP (File Transfer Protocol) - koristi se za prijenos datoteka odnosno osigurava prijenos binarno numeričkih podataka preko TCP/IP.

 

Shematski prikaz :

FTP FTP
___________________________________________________________________________________________________

 

Telnet (Terminal Emulation Protocol) - korisnici ovim protokolom mogu odlučiti gdje će se ulogirati za korištenje sadržaja usluge od poslužitelja.

Može se koristiti u ruterima i switchevima.

 

POP (Post Office Protocol) - svjetski standardni protokol za primanje i slanje elektroničke pošte. Najčešći je oblik klijent/poslužitelj (client/server) preko kojeg se mogu poslati ili primati mailovi.

 

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) - dizajniran, no rijetko korišten za slanje e-mailova.

 

SNMP (Simple Network Managment Protocol) - koristi se za upravljanje nekom mrežom te podešava pristup uređaja mrežnim čvorovima.

 

DNS (Domain Name System) - protokol za polaganje veza između IP-a i domene. Koristi se kad tražite web stranicu na internetu.

 

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) - omogućuje ISP-u ili mrežnim administratorima da izaberu podijelu IP brojeva (npr. 93.164.13.56). Ako se ne koristi onda administrator mora ručno dodavati IP svakom klijent računalu.

 

 

Hvala na čitanju, LP. {#}

 

 

 

Atomska bubamara. ★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.4.2011 20:20 (Mitch).
 
21 0 hvala 16
14 godina
moderator
offline
Uvod u mrežne protokole

ajde modovi zakeljite temu :D

Ante Gotovina - HEROJ -- 15.04.2011. dan sramote........../// TROLLBUSTER /// ako sam ti pomogao slobodno stisni HVALA :) ///
Moj PC  
2 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Uvod u mrežne protokole

Nije li UDP neovisan o TCP-u?

CSMA/CD nije protokol.

Time is what happens between mistakes
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.4.2011 21:43 (D4RKL1NG).
15 godina
offline
Re: Uvod u mrežne protokole
D4RKL1NG kaže...

Nije li UDP neovisan o TCP-u?

CSMA/CD nije protokol.

Protokol je.


Samo što je MAC protokol a ne TCP/IP.

Atomska bubamara. ★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
16 godina
neaktivan
offline
Re: Uvod u mrežne protokole

Mislio sam na OSI model. Nisam napisao, my bad  {#}

 

Ali svejedno, cemu to uopce spominjes, ako je 99% danasnjeg etherneta full duplex? Radije opisi CSMA/CA...

Time is what happens between mistakes
15 godina
offline
Re: Uvod u mrežne protokole
D4RKL1NG kaže...

Mislio sam na OSI model. Nisam napisao, my bad {#}

 

Ali svejedno, cemu to uopce spominjes, ako je 99% danasnjeg etherneta full duplex? Radije opisi CSMA/CA...

hheehe ma nije ovo sve...bit će dnevnih ili tjednih dopuna

Atomska bubamara. ★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
14 godina
neaktivan
offline
Uvod u mrežne protokole

Možda bi trebao početi sa objašnjenjem i usporedbom TCP/IP modela i OSI modela,a zatim se usredotočiti na protokole.Thumbs up za trud.

alrighty then
 
1 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Uvod u mrežne protokole

Definitivno TCI/IP i OSI modele, to su osnove. Nakon toga mozes po slojevima grupirati protokole, pa ce biti i preglednije i jasnije. Svejedno, svaka cast na trudu!

Time is what happens between mistakes
15 godina
offline
Uvod u mrežne protokole

Mislim da si ti ovde puno toga zbrljavio. Npr TCP i UDP su dvije razlicite stvari.

Mentalist je moj idol...
 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Uvod u mrežne protokole
tnakir kaže...

Mislim da si ti ovde puno toga zbrljavio. Npr TCP i UDP su dvije razlicite stvari.

Fulao je layere, nije mi jasno kako UDP stavlja u isti koš s http-om.

 

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.4.2011 8:25 (Smooth Operator).
15 godina
offline
Uvod u mrežne protokole

I MAC nije protokol.

Mentalist je moj idol...
 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Uvod u mrežne protokole

Jedno je kad netko ide pisat o necem cime se bavi i razumije, a drugo kad copy-paste-a netko tko ima povrsno znanje o tome.

 

Ideja je dobra, samo ovo treba dobro pregledat, ispravit, nadopunit...

 

@mitch - mogao si si uzet neki laksi zalogaj ;)

mrezni protokoli i njihovo funckioniranje su fakat tezi dio u mrezama i fakat treba iskustva da znas kako oni rade i koje su im mane, gdje se koji primjenjuje i zasto...

http://www.mediafire.com/?er4ng2zenhm
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.4.2011 8:31 (Batista).
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Uvod u mrežne protokole
Batista kaže...

Jedno je kad netko ide pisat o necem cime se bavi i razumije, a drugo kad copy-paste-a netko tko ima povrsno znanje o tome.

 

Ideja je dobra, samo ovo treba dobro pregledat, ispravit, nadopunit...

 

@mitch - mogao si si uzet neki laksi zalogaj ;)

Mreze su puno vise od TCP-a/UDP-a. Tuneliranje je puno vise od PPTP-a. Di su osnove? OSI model? 

Mentalist je moj idol...
16 godina
offline
Re: Uvod u mrežne protokole
tnakir kaže...

Mreze su puno vise od TCP-a/UDP-a. Tuneliranje je puno vise od PPTP-a. Di su osnove? OSI model? 

A dobro, bude valjda stogod iskopao na netu pa zaljepio ovdje...

Ja sam koji idem na CCNP se nisam usudio pokrenut slicnu temu znajuci koliko je gradivo zahtjevno za napisat, a gdje tek za razumjet.

 

No valjda ima volje pa ce se potrudit.

@mitch savjetujem ti da radje napises nesto malo, ali da bude kako spada (detaljno), kasnije lako nadopises...

http://www.mediafire.com/?er4ng2zenhm
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.4.2011 8:34 (Batista).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Uvod u mrežne protokole
tnakir kaže...

Mreze su puno vise od TCP-a/UDP-a. Tuneliranje je puno vise od PPTP-a. Di su osnove? OSI model?

  Bez OSI modela se nema sta za pricati...

Time is what happens between mistakes
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.4.2011 8:41 (D4RKL1NG).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Uvod u mrežne protokole
Batista kaže...
tnakir kaže...

Mreze su puno vise od TCP-a/UDP-a. Tuneliranje je puno vise od PPTP-a. Di su osnove? OSI model? 

A dobro, bude valjda stogod iskopao na netu pa zaljepio ovdje...

Ja sam koji idem na CCNP se nisam usudio pokrenut slicnu temu znajuci koliko je gradivo zahtjevno za napisat, a gdje tek za razumjet.

 

No valjda ima volje pa ce se potrudit.

@mitch savjetujem ti da radje napises nesto malo, ali da bude kako spada (detaljno), kasnije lako nadopises...

Zgotovio CCNA već? Kakav je CCNP? Možda i ja nekad budem upisao, premda mi se bljuva od učenja.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
15 godina
offline
Re: Uvod u mrežne protokole
D4RKL1NG kaže...
tnakir kaže...

Mreze su puno vise od TCP-a/UDP-a. Tuneliranje je puno vise od PPTP-a. Di su osnove? OSI model?

  Bez OSI modela se nema sta za pricati...

Upravo tako. treba znati sto ide preko kojeg layera? Sto je layer 2, sto je layer 3 ili 4, layer 7...  Koji protokoli idu po kojem layeru i sl...

Mentalist je moj idol...
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.4.2011 8:50 (tnakir).
16 godina
offline
Re: Uvod u mrežne protokole
Smooth Operator kaže...

Zgotovio CCNA već? Kakav je CCNP? Možda i ja nekad budem upisao, premda mi se bljuva od učenja.

CCNA sam zavrsio prije cca 1,5 godinu. CCNP je puno zanimljiviji, jedino 2. semestar - switching je naporan, mislim nije dosadan nego je detaljiziran da boli. Bila je dobra cijena pa sam se odlucio da krenem. Steta je sam kaj vise nema vouchera za certove...

http://www.mediafire.com/?er4ng2zenhm
15 godina
offline
Re: Uvod u mrežne protokole
Mitch kaže...

Ključne riječi :

  • mreža - skup računala koji su povezani komunikacijskim mrežama te im omogućava komuniciranje i dijeljenje datoteka

 

 -već se u prvom koraku uvlači greška (logička-semantička)...

Kad objašnjavaš pojam (kao mreža) nemožeš u odgovoru dati isti pojam. (mreža je povezana mrežama?)

Kao i to da nisu skup računala, jer što su računala? Nego mrežni uređaji (router, frižider, mobitel.. pa i računala ili ABS na automobilima).

Tehnički podatci moraju biti 100% točni (precizni), pogotovo kad je izvor wiki ili copy-paste a cilj drugima prenjeti formalne informacije. (za razliku od kolokvijalnog žargona..).

Pa vidi samo tu crticu-rečenicu, mora biti precizno inače je (dez)informacija. Da je to recimo odgovor na ispitu ja bi tog učenika srušio jer je vidljivo da nije razumio  (nego samo naštrebao i k tome neprecizno, ali recimo da si samo koristio lošiji izvor informacija..). Ostale 'sitnice' su već iskritizirane...

 

inače, dobra ideja, pohvala autoru... {#}

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Uvod u mrežne protokole
Sigurno ću uvrstit vaše prijedloge.

No ovo je ipak puno i za mene (13. g.) kad je gotovo sve iz glave osim slika
Atomska bubamara. ★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
15 godina
offline
Re: Uvod u mrežne protokole
Evo update :)
Atomska bubamara. ★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
15 godina
offline
Uvod u mrežne protokole

Mogao si napisati sto spada u koji layer?

 

gdje ide mac (L2), gdje ide npr ip (L3), gdje spada tcp(L4), gdje ide http (POP, IMAP) i to? Kad se to ovako napise onda je malo preapstraktno, a ako je ovo namjenjeno njubovima onda im bas i nece pomoci. 

Mentalist je moj idol...
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Uvod u mrežne protokole
Mitch kaže...
Sigurno ću uvrstit vaše prijedloge.

No ovo je ipak puno i za mene (13. g.) kad je gotovo sve iz glave osim slika

Svaka cast ako je ovo istina...

tnakir kaže...

Mogao si napisati sto spada u koji layer?

 

gdje ide mac (L2), gdje ide npr ip (L3), gdje spada tcp(L4), gdje ide http (POP, IMAP) i to? Kad se to ovako napise onda je malo preapstraktno, a ako je ovo namjenjeno njubovima onda im bas i nece pomoci. 

Mos mu skinut kapu ako govori istinu u gornjem postu, ne znam za tebe tnakir, al ja sa 13 god jedva da sam cuo za TCP/IP protokol :)

Morat cu vam u jednoj temi pokazat kakvu sam danas antenu (omnicu) donio doma... Kabel je dosta debeo da koristi za švas-aparat :D

http://www.mediafire.com/?er4ng2zenhm
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.4.2011 20:49 (Batista).
15 godina
offline
Re: Uvod u mrežne protokole
Batista kaže...
Mitch kaže...
Sigurno ću uvrstit vaše prijedloge.

No ovo je ipak puno i za mene (13. g.) kad je gotovo sve iz glave osim slika

Svaka cast ako je ovo istina...

svaka čast mom profesoru i tati koji su si dali truda da me nauče

Atomska bubamara. ★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice