Podržavate li provođenje cjelovite kurikularne ref

poruka: 36
|
čitano: 3.251
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug Onlinea. U nastavku se nalaze komentari na "Podržavate li provođenje cjelovite kurikularne ref".
11 godina
neaktivan

iskreno ovo je jako zalosno 62% nema pojma(kao i ja) ili zna nes malo o ovome! Kao i cijela ova drzava s na celom ovih politickih uhljeba koji prepostavljam isto ko i mi nemaju pojma o cem i kom se tu radi ali bitno je da znaju ko i kad dobiva place za nerad i nedolazenje na poso (sabor)! Iskreno pre jadno i bjedno!

edit:

to je bilo u 14:05 a pod tim podrazumjevam ovo zadnje dvoje:

premalo znam o tome da bih ima(la) jasan stav -- 30%

nemam pojma o čemu se tu radi------------------- 32%

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.5.2016 14:08 (zzXXy).
Moj PC  
5 0 hvala 0
10 godina

Pa nije bas neocekivan rezultat.

Problem je sto svo medijsko vrijeme u ovoj drzavi pojedu ustase i partizani.

Koliko je bilo emisija na drzavnoj televiziji o kurikularnim promjenama? Koliko je bilo o TTIP-u? Koliko o mnogim drugim zakonskim promjenama ( pritom ne mislim na gotov cin objave zakona koji je vec promijenjen)?

Ne bi li tome drzavna televizija trebala sluziti?

U biti pravo je cudo da svega ~30% ljudi nezna uopce o cemu se radi.

No, sto sam stariji sve sam svjesniji da ona stara "Narod ima vlast kakvu zasluzuje" ima itekako uporiste u realnom svijetu.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen

15 0 hvala 0
11 godina

Slažem se sa gornjim postovima. Kako ćemo biti upućeni u školstvo, hajde da pogledamo dnevne novine kladim se u što želite da prošli cijeli tjedan ni u jednima nije bilo ni slova o tome, 
osim mantre "reforma ovog-onog ide dalje, stoji predlaže usvaja neusvaja". Nevjerojatno je koliko je novina zauzela ona dimna zavjesa sa "pravom na život" - isto je ona ženska koja to
organizira uspjela odraditi prije sa onim gej pitanjem više se ni ne sjećam... A i koje licemjerje. Prvo su branili u školama najosnovnije obrazovanje o seksualnosti, sad bi se uplitali u posljedice
neznanja... Enivej, usred milijardu drugih stvari, eto na kraju neznamo ni osnovno iz gornjeg upitnika. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
5 0 hvala 0
11 godina

prvo je jedan "imocki" kadar (šuvar) uveo besmislenu reformu školstva (za socijalizam) i načeo obrazovanje (bio sam prvi naraštaj - žrtva). početkom rada jedan krivousti manijak i njegove ulizice zdušno su nastavile derogirati obrazovanje, a sve u službi proizvodnje neukih poslušnika kapitalinjara (bio sam profesor). naposljedtku, sadašnji "imocki" kadar želi zabiti i posljednji čavao u lijes hrvatskog školstva (više ne radim u prosvjeti jer to nema nikakva smisla). ova nadridržava ionako ide u mp3 a ja ne želim tome doprinijeti. mogu jedino tu i tamo prstima začepiti neke od milijuna rupa kroz koje voda nadire u čamac. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
8 1 hvala 0
11 godina

Meni nije jasno zašto i jednoj političkoj opciji ne bi bilo u interesu reforma školstva? Jel bitno što će osnovni plan i program složiti osobe koje nisu politički kadrirane? Zar vama ne bi bilo u interesu da sutra vi ili vaša djeca budete konkurentniji na tržištu rada ili na nekim drugim sveučilištima van HR?

Rvat katolik!

0 0 hvala 0
11 godina

Rezultati ankete su iznenađujuće pozitivni.

Anketirani su, naime, svjesni dosega svoga znanja o predmetu, te se uzdržavaju od donošenja neutemeljenih ocijena.

Kada bi svi bili toliko odgovorni u donošenju prosudbi, bilo bi to divno.

Kako sam ponešto upućen u tu materiju, evo moje jednostavne zamjedbe:

- temeljni problem obrazovanja je bio preveliko opterećenje učenika i preslab rezultat koji tako opterećeni učenici postižu na objektivnim testovima

- kurikularna reforma je, međutim, odmah i bez rasprave odustala od smanjenja opterećenja učenika. Zašto? Pa zato što bi time okrenuli protiv sebe učitelje koji bi ostali bez posla. Svako smanjenje satnice znači i manje posla za učitelje. Na žalost, kao i kod javne uprave, sustav ne postoji samo radi korisnika (đaka), već u mnogo čemu i zbog davatelja usluge (učitelja) koji se žilavo drže za svoju sisu. Tko im može zamjeriti?

- ovakav stav "reformista" doveo je do proizvodnje brda papira kojima će se sve još samo jednom zakomplicirati, a ništa riješiti. Iako oni lijepo govore na TVu, u dokumentima nema nikakvih konkretnih mjera koje stvarno guraju stvar naprijed. O preopterećenju učenika uvijek će na TV-u reći da su svjesni i da je to jedan od ciljeva kurikularne reforme, međutim kada pogledate prijedlog vidite da a) satnica ostaje ista b) škola se još produljuje za dva tzv. projektna tjedna

- u reformu su trebali biti uključeni i roditelji kao zainteresirana strana, možda bi tada došli do suvislijih prijedloga

Moj PC  
7 0 hvala 4
11 godina
Re: Podržavate li provođenje cjelovite kurikularne
tnakir kaže...

Meni nije jasno zašto i jednoj političkoj opciji ne bi bilo u interesu reforma školstva? Jel bitno što će osnovni plan i program složiti osobe koje nisu politički kadrirane? Zar vama ne bi bilo u interesu da sutra vi ili vaša djeca budete konkurentniji na tržištu rada ili na nekim drugim sveučilištima van HR?

njihova djeca idu u privatne škole, i dodatne satove. Zato im odgovara da im djeca nemaju konkurenciju, tj. da su ostala djeca zatucana i polupismena.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
11 godina
protjeran
tnakir kaže...

Meni nije jasno zašto i jednoj političkoj opciji ne bi bilo u interesu reforma školstva? 

Zato što političarima ne odgovara narod kojem kojem život neće biti definiran ustašama i partizanima, gejevima i crkvom. Mi hrvati smo u globalu vrlo glup i nazadan narod i kao takav imamo vlast kakvu zaslužujemo. Ta glupa većina uvjek će glasati po ključu HDZ ustaše i SDP komunjare i dok takvi ne izumru nema nam naprijed. Naš neradnički, parazitski, socijalistički rođo mentalitet je naša propast.

život je sladoled, liži ga, pazi da ti ne kapne na gaće, ako kapne, ne brini prat će oni deterdžent koji skida sve maće
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.5.2016 20:56 (Prince-Artas).
11 godina
uuY kaže...

- kurikularna reforma je, međutim, odmah i bez rasprave odustala od smanjenja opterećenja učenika. Zašto? Pa zato što bi time okrenuli protiv sebe učitelje koji bi ostali bez posla. Svako smanjenje satnice znači i manje posla za učitelje. Na žalost, kao i kod javne uprave, sustav ne postoji samo radi korisnika (đaka), već u mnogo čemu i zbog davatelja usluge (učitelja) koji se žilavo drže za svoju sisu. Tko im može zamjeriti?

- ovakav stav "reformista" doveo je do proizvodnje brda papira kojima će se sve još samo jednom zakomplicirati, a ništa riješiti. Iako oni lijepo govore na TVu, u dokumentima nema nikakvih konkretnih mjera koje stvarno guraju stvar naprijed. O preopterećenju učenika uvijek će na TV-u reći da su svjesni i da je to jedan od ciljeva kurikularne reforme, međutim kada pogledate prijedlog vidite da a) satnica ostaje ista b) škola se još produljuje za dva tzv. projektna tjedna

- u reformu su trebali biti uključeni i roditelji kao zainteresirana strana, možda bi tada došli do suvislijih prijedloga

da li si upoznat s time tko je radio na sadržaju reforme? ljudi iz struke, učitelji, profesori, znanstvenici, oni koji znaju kakva je škola iz prve ruke.

smanjenje opterećenja učenika se ne sastoji u smanjenju satnice nego u smanjenju količine nepotrebnih činjenica koje moraju bubati, u promjeni sadržaja koji moraju učiti, stvaranju obrazovne okoline koja će omogućiti da rješavaju probleme a ne samo da biflaju nešto što im nikad neće trebati, da se kvalitetno izražavaju (treba samo pogledati neke postove na ovom forumu da bi se vidjelo koliko je to potrebno, neki su toliko nepismeni da je bolno za čitati)

10 godina
tnakir kaže...

Meni nije jasno zašto i jednoj političkoj opciji ne bi bilo u interesu reforma školstva?

Zato jer sa skolovanim covjekom puno teze mozes manipulirati.

Primjera radi, primjeti obrnuto proporcionalni odnos izmedju religioznosti i stupnja obrazovanja populacije.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
11 godina

Mislim da nije ni toliki problem u reformi skolstva, koje cak da i bude najbolje, bojim da rezultati ne bi bili nista bolji, vec i sam odgoj te stav roditelja koji umjesto da rade djecom u usmjeruju ih, puste djecu da ih se sve u skoli nauci.
Nije problem sto tebe u skoli biflaju informacijama ako od tih informacija ti znas izabrat sto ti treba te ih iskoristit, problem je sto djeca u osnovnoj, srednjoj (pa posto ih nitko ne nauci i kasnije) to ne znaju, a po mom misljenju, zato su najvise roditelji krivi koji ne bi smjeli pasivno pustit/cekat da njihovo dijete odgajaju druge ustanove pa makar se one zvale odgojno obrazovne

2 0 hvala 1
11 godina
ShadoW kaže...

Mislim da nije ni toliki problem u reformi skolstva, koje cak da i bude najbolje, bojim da rezultati ne bi bili nista bolji, vec i sam odgoj te stav roditelja koji umjesto da rade djecom u usmjeruju ih, puste djecu da ih se sve u skoli nauci.
Nije problem sto tebe u skoli biflaju informacijama ako od tih informacija ti znas izabrat sto ti treba te ih iskoristit, problem je sto djeca u osnovnoj, srednjoj (pa posto ih nitko ne nauci i kasnije) to ne znaju, a po mom misljenju, zato su najvise roditelji krivi koji ne bi smjeli pasivno pustit/cekat da njihovo dijete odgajaju druge ustanove pa makar se one zvale odgojno obrazovne

Da, totalno smiješno od roditelja, očekivati da netko radi posao za koji je plaćen i za koji ih oni plaćaju. Budale roditelji. BTW, slažem se s tobom, sve što danas koristim u radu sam sam naučio u slobodno vrijeme. No žalosno je da je tako.

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.5.2016 9:28 (Bitanga).
8 godina

Meni je žao da baš moju generaciju neće obuhvatiti reforma, ali podržavam svakako.

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2016.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
Wolverine kaže...

da li si upoznat s time tko je radio na sadržaju reforme? ljudi iz struke, učitelji, profesori, znanstvenici, oni koji znaju kakva je škola iz prve ruke.

smanjenje opterećenja učenika se ne sastoji u smanjenju satnice nego u smanjenju količine nepotrebnih činjenica koje moraju bubati, u promjeni sadržaja koji moraju učiti, stvaranju obrazovne okoline koja će omogućiti da rješavaju probleme a ne samo da biflaju nešto što im nikad neće trebati, da se kvalitetno izražavaju (treba samo pogledati neke postove na ovom forumu da bi se vidjelo koliko je to potrebno, neki su toliko nepismeni da je bolno za čitati)

Upoznat sam sa svime, ali "struka" nije nikakakav jamac za suvisao projekt. Svi hrvatski glupi potezi, od privatizacije nadalje, imali su potporu "struke".

Naravno, struka se brzo povuče kada treba objasniti kako je npr. MOL sa 25% udjela dobio moć odlučivanja kao da posjeduje 51%, po kojoj računici farbanje može koštati 400 kn/m2 ili kako m2 zahoda može koštati 5000 eur.

Ne kažem da je kurikularna reforma promašaj ili pljačka te vrste, samo pojašnjavam zašto argument struke ne znači praktički ništa.

Što se tiče smanjenja satnice, evo još par zanimljivosti:

- državna agencija za obrazovanje odraslih ne prihvaća mogućnost edukacije odraslih koja traje dulje od 5 šk. sato dnevno. Smatra se da je to preveliko opterećenje i da se realno takva izobrazba ne održava već netko samo piše sate. Pazi, 5 sati za ODRASLE - motivirane, često samoprijavljene, sa stabilnim radom hormona.

- za djecu je, međutim već  u višim razredima osnovne škole normalno da imaju praktički svaki dan po 7 sati nastave (ako uzmu izborne predmete).

Mislim da bi svi trebali dobro razmisliti o ovim činjenicama.

Finska, jedna od najuspješnijih zemalja u tim testovima, ujedno ima i jednu od najkraćih satnica. Imaš i fini kratki prilog M. Moora na webu na tu temu.

11 godina

ajde se malo zapitajte, bar oni koji su u doticaju s racunalstvom u srednjim skolama, di je zapea "novi" program tehnicara za racunalstvo. stari je iz 1997 godine, a novi je, iako gotov, vec tri godine na cekanju dok se eksperimentalno ne provede u nekim izabranim skolama... a dotad, i taj ce bit zastaria... tako da nase skolstvo di su ruke profesorima vezane arhaicnim programima osudjeno na propast, pogotovo kad su u pitanju predmeti i smjerovi koji su iznimno dinamicni poput racunalstva... 

i onda kad cujem kako profesori uce zastarjele stvari, blago receno popizdim jer profesori su za to najmanje krivi - obratite se visim instancama ako vam smeta taj program, isti onaj koji sad otkriva toplu vodu, ponovo, po deseti put... 

1 0 hvala 0
11 godina
Bitanga kaže...

Da, totalno smiješno od roditelja, očekivati da netko radi posao za koji je plaćen i za koji ih oni plaćaju. Budale roditelji. BTW, slažem se s tobom, sve što danas koristim u radu sam sam naučio u slobodno vrijeme. No žalosno je da je tako.

Da... samo sto kad profesori uistinu pocnu raditi svoj posao pocnu dolaziti srditi roditelji prigovarati kako njihova djeca uce previse, kako njihovo dijete ima 2, ako profesor slucajno ne ide po planu i programu onda ga se prijavljuje, ako ide opet nije dobro itd. itd.
Na profesorima je da omoguce djeci koja zele nesto naucit da to nauce, da im odgovaraju na postavljena pitanja i sl. te oni sami ne mogu odgojiti svu tu djecu jer sto ih god oni naucili, oni nakon nastave odu kuci i pokupe odgoj roditelja (koji nazalost, rekao bih, u vecini slucajeva nije dobar)

11 godina
ShadoW kaže...
Bitanga kaže...

Da... samo sto kad profesori uistinu pocnu raditi svoj posao pocnu dolaziti srditi roditelji prigovarati kako njihova djeca uce previse, kako njihovo dijete ima 2, ako profesor slucajno ne ide po planu i programu onda ga se prijavljuje, ako ide opet nije dobro itd. itd.
Na profesorima je da omoguce djeci koja zele nesto naucit da to nauce, da im odgovaraju na postavljena pitanja i sl. te oni sami ne mogu odgojiti svu tu djecu jer sto ih god oni naucili, oni nakon nastave odu kuci i pokupe odgoj roditelja (koji nazalost, rekao bih, u vecini slucajeva nije dobar)

Isto tako vrijedi i obrnuto. Ako čovjek doma uči dijete nešto pametno, ono ode u školu i izgubi volju za znanjem od loših učitelja koji tamo rade iz navike i garantiranog radnog mjesta, a ne ljubavi prema poslu, površnog i zastarjelog programa sa previše nastavnih sati dnevno. Plus pokupi loše ponašanje od ostale djece u razredu, a svi znamo kakva je psihologija grupe.

Vidiš, da se uvijek filozofirati i generalizirati, najlakše je reći roditelj je kriv i sve je na roditelju, a zaboraviti da roditelj to sve već i financira. Jer roditelj je rodio dijete i dalje ono samo smeta svima.

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.5.2016 14:53 (Bitanga).
11 godina

Prvo, plan SDP tima koji predvodi netko sa prezimenom Jokić će kod "domoljubne" koalicije teško proći. (čitaj, neće nikako).

Drugo, dosta je više da fakultetski kadar odlazi van, treba to spriječiti.Ali kako !? Jednostavno.Učiniti ćemo naše buduće fakultetlije totalno zastarjelima i znanjima nekonkurentnima na vanjskim tržštima rada, tako da ih vani nitko neće niti htijeti zaposliti.Dakle biti će zaustavljen  odljev mozgova, u principu ruku, jer i današnji fakultetski kadar uglavnom završava na kojekakvom šalteru, ili nosi tacnu ( dobro da nisu bezveze potrošili vlastito vrijeme i mladost, te lovu roditelja i ostalih poreskih obveznika ).

Treće, i najbitnije.Ako obrazujemo ljude na adekvatan naćin, pa tko će glasati za HDZ ili SDP !? Otimate nam bud... khm, biraće.

PS

Ovo za šaltere i tacne uglavnom ide "humanističke" fakultete, STEMovce u 'rvackoj treba ipak izdvojiti, njima je puno bolje, ne sjede na šalterima i ne nose tacne, i zato im startna plaća uglavnom kreće od tri i pol do četiri soma.Ha, ipak ne možeš očekivati čuda, Hrvatska ti je to buraz, nije Dembelija.

Svaki politički sustav je idila.A idila je po svojoj prirodi svijet za sve.Stoga oni koji ne žele živjeti u toj idili, su negatori idile kojima je mjesto u zatvoru.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
Što se struke tiče, struka nije uvijek stručna

A to jednostavno vidiš kad pogledaš tko iz tvoje generacije ide za profesora
Nisu svi loši, ali kadar je uglavnom loš (ne možete pobjeći od istine da su to uglavnom neradnici s filozofskog. No nisu svi tamo neradnicj)

A sto se tice reforme, reforma je nužna
Samo mislim da je reformu trebalo sastavljati malo više znanstvenika

Jednostavno me boli to sto znam neke ljude koji nisu zaslužili biti u raznim odborima u vezi reforme jer o svom predmetu ne znaju vise od onog sto mogu pročitati u knjizi, a ni to ne razumiju
You have to be odd to be number one
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
Bitanga kaže...

Isto tako vrijedi i obrnuto. Ako čovjek doma uči dijete nešto pametno, ono ode u školu i izgubi volju za znanjem od loših učitelja koji tamo rade iz navike i garantiranog radnog mjesta, a ne ljubavi prema poslu, površnog i zastarjelog programa sa previše nastavnih sati dnevno. Plus pokupi loše ponašanje od ostale djece u razredu, a svi znamo kakva je psihologija grupe.

Vidiš, da se uvijek filozofirati i generalizirati, najlakše je reći roditelj je kriv i sve je na roditelju, a zaboraviti da roditelj to sve već i financira. Jer roditelj je rodio dijete i dalje ono samo smeta svima.

Problem je sto ide u krug: roditelji odgajaju djecu da trebaju ici na medicinu, bit inzenjeri i sl., ane profesori, takav se stav i stvori prema profesorima te ih se ne postuje. Zatim profesori dodu na radno mjesto koje ako su i voljeli, prestaju voliti kada su svi ucenici nezainteresirani, kada ih se vrijeda i omalovazava, kada ih se prijavljuje jer pokusavaju raditi svoj posao(a da ne spominjem one koji su otisli za profesore da bi zlostavljali djecu kao sto su njih njihovi profesori, cuo sam i za takve slucajeve). Nadalje, uciteljske fakultete upisuju oni koji nisu uspjeli vec navedene medicine, inzenjerske te je to "losiji" sloj dok bi trebalo biti bas suprotno. I tako, ide na sve gore i gore svakom generacijom.
Ono sto zelim reci: profesori, dakako, trebaju uciti djecu i odgajati ih, ali to ne mogu sami i bez pomoci roditelja. S obzirom u kojem smjeru ide/vec je profseorski kadar, smatram da roditelji moraju biti ono glavno u odgoju svoje djece (za odgoj zapravo uvijek smatram da roditelji trebaju imati punu odgovornost) a onda i obrazovanju.

Dakako, o tome se da puno puno vise teksta napisat, ali evo, moje sazeto misljenje.

A ovo da roditelji placaju itd. obrazovanje svoje djece, ufff, o tom bih mogo napisat jos hrpu teksta, ali evo ukratko:

djeca bi trebala biti ono glavno u zivotu roditelja, tako je kultura "odlucila". Inace mos sam rodit djecu i napravit ustanove u kojima oni odrastaju i obrazuju se, zasto bih itko uopce skrbio za svoju djecu? I da, nemam djecu, ali svjedno ne shvacam roditelje kojima njihova djeca smetaju (a takih je, nazalost, puno) dok gledaju sapunicu na TV-u. Pa ako cu radije gledat sapunice na TV-u i "zeljet se odmarat" onda necu ni imat djecu; pa necu rodit djecu da ih drugi odgajaju, zar nije cjiela "poanta" djece odgoj i da ti ostavis nesto svoje na njima sto ce onda dalje zivit i stvarat povijest? Zato kad dodu kuci trebali bi biti uz djecu, a ne uz TV-e, racunala, ici na druzenja (bez djece) itd.
Prestat cu prije nego sto pocnem sa "cijelom filozofijom zivota" i sto je "bitno" i cime mislim da se ljudi "trebaju bavit" 

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.5.2016 16:20 (ShadoW).
8 godina
Top Bugovac kaže...
Što se struke tiče, struka nije uvijek stručna

A to jednostavno vidiš kad pogledaš tko iz tvoje generacije ide za profesora
...

Ovo nije moglo biti bolje napisano ! 
Ne samo za profesora nego i za sve druge "stručnjake". Puno njih se gura radi posla, sigurne place ili ne znam cega, a jednostavno nisu za to. Naravno, ne svi.

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2016.
11 godina
ShadoW kaže...

Prestat cu prije nego sto pocnem sa "cijelom filozofijom zivota" i sto je "bitno" i cime mislim da se ljudi "trebaju bavit" 

Stvar je vrlo jednostavna. Ja radim ono što znam i volim i za to dobivam plaću. Djecu imam (dvoje) radi toga što želim i mislim da je to dobro za budućnost čovječanstva pa ću se žrtvovati. U isto vrijeme od svojih zarađenih novaca nekome plaćam (kroz poreze) da obrazuje moju djecu jer ja nisam dobar u obrazovanju niti mislim ponovo učiti to što se predaje u školi da bih mogao prenijeti djeci (naravno da ću pomoći koliko mogu, ali samo zato jer škola ne radi svoj posao).

I ako mi taj onda kaže da je odgovornost u obrazovanju i odgoju apsolutno na roditeljima, e onda poludim. Pošaljem dijete pola dana u školu gdje boravi sa hrpom ljudi i djece i gdje mene nema, gdje ih učiteljica uči od 1. razreda da cinkaju jedni druge, kaže roditeljima da će ona istrpit našu djecu ove 4 godine, sorry, ali apsolutna odgovornost tu prestaje. Škola je odgojno/obrazovna ustanova i treba preuzeti dio odgovornosti umjesto da sve prebacuju na roditelje... problem je što oni apsolutno ništa ne smiju, niti imaju ikakvih ovlasti. Smanjite mi onda porez i dozvolite da ispišem dijete iz škole pa ću ga obrazovati svojim novcima koje zaradim na poslu koji znam i volim raditi. A ne da mi u školi djeci nalupaju natuknice i daju 3h zadaće koje moramo mi roditelji još rješavati s djecom nakon našeg posla.

Ja svoje dijete volim i normalno da mu želim dobro, ali ako gledaš big picture društvo bi se još više trebalo brinuti o budućim naraštajima, ako se roditelji već ne brinu. Roditelj može sutra umrijet, a društvo ostaje s mladim naraštajima.

Ako kažeš da je samo roditelj odgovoran, onda ćeš to i dobiti. Hrpu mutavih i nazadnih idiota. Jer roditelji su često manje obrazovani od svoje djece. Kako bi oni mogli biti odgovorni za obrazovanje svoje djece (pa ponekad čak i odgoj)?

Čak i Finci koji su kao bogovi školstva kažu da se roditelji s djecom trebaju više baviti vanškolskim aktivnostima, izletima i sl. i da se svo učenje treba odvijati u školi.

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.5.2016 17:59 (Bitanga).
11 godina
ShadoW kaže...

Problem je sto ide u krug: roditelji odgajaju djecu da trebaju ici na medicinu, bit inzenjeri i sl., ane profesori, takav se stav i stvori prema profesorima te ih se ne postuje. Zatim profesori dodu na radno mjesto koje ako su i voljeli, prestaju voliti kada su svi ucenici nezainteresirani, kada ih se vrijeda i omalovazava, kada ih se prijavljuje jer pokusavaju raditi svoj posao(a da ne spominjem one koji su otisli za profesore da bi zlostavljali djecu kao sto su njih njihovi profesori, cuo sam i za takve slucajeve). Nadalje, uciteljske fakultete upisuju oni koji nisu uspjeli vec navedene medicine, inzenjerske te je to "losiji" sloj dok bi trebalo biti bas suprotno. I tako, ide na sve gore i gore svakom generacijom.

Da budemo iskreni, bilo tko može prenijeti gradivo osnovne i srednje škole djeci. Učitelji i profesori danas moraju najviše biti psiholozi, pedagozi, detektivi, diplomati, političari. A to ne može svatko, ja izuzetno poštujem učitelje i profesore i divim im se.

No ne volim dok onda odbacuju bilo kakvu odgovornost. Sorry, odgovoran si.

I da, naravno da ćeš djecu pokušati zainteresirati za neko zanimanje s kojim ima veće šanse bolje proći u životu, nažalost, sa profesorskim nećeš. I to je društvo krivo, naše društvo. Postoje društva gdje su učitelji face. Kod nas nisu, i to moramo mijenjati.

Al sa time dolazi i odgovornost, a ne ja sam faca, daj mi puno para i baš me briga. Ja na svom poslu imam puno para, ali i odgovornost.

11 godina

doista ne znam, citajuci prethodne komentare, sto tocno ocekujete da profesori naprave? ljudima vezete ruke, noge zacimentate u betonski blok, bacite u more i kazete - PLIVAJ! 

premotajte 40 godina unazad, ucitelj je bia posao koji se cijenia, ucitelj je ima prava i ovlasti nad svakim ditetom, a dica su isto tako imala postovanje, kako prema uciteljima, tako i prema roditeljima... dobit jedan u skoli, radit nered, a nakon cega je uslijedia poziv i sramocenje roditelja bilo je nesto sto takvo dite nebi tek tako zaboravilo... zna se nekakav red...

danas, jedinice i izostanci se mjere u stotinama... ocjene se sredjuju posljednjih dana skole, a ukupna razina znanja i vjestina je otisla u podrum... respekt prema profesorima, kako samih ucenika, tako i njihovih roditelja ravan nuli... 

i ok, nadje se profesor voljan radit, pun entuzijazma, znanja, volje i zelje za prenosenje tog znanja i sto dobije? izvoli, to je plan i program (iz sredine proslog stoljeca) i tribas ga se drzat. ok, neces se drzat? nema problema, ali kad ti se neko od ucenika/roditelja zali, tvoje se ocjene ruse, ti imas za vratom inspekciju i probleme jer si tia nesto prominit. kakva budaletina moras bit i za koga se uopce trudit kad sav taj tvoj trud moze oborit jedna anonimna prijava. 

svi koji misle kako bi oni to lako i bez po muke rijesili, evo, sluzbeno sa stranica ASOO, program za grane elektrotehnike i računalstva... http://www.asoo.hr/UserDocsImages/Nastavni%20planovi%20i%20programi/Elektrotehnika%20i%20ra%C4%8Dunalstvo/NPP%20Elektrotehnika%20A.pdf

pa tako samo primjer: racunalstvo 1 (str.21)

Ukljucivanje i iskljucivanje racunala (aloooo, ovo je srednja skola, u vrime kad dica vec 10 godina drkaju po mobitelu)

Rad s tipkovnicom???

Rad s disketama!!!!!!!!!!!! (evo samo da skoknem do Linksa po pak 3.5" disketa od 1.44MB)

Literatura koja se preporucuje:

DOS za pocetnike, Word 6.0, Windows 3.11 

Gospodo, prelistajte malo link prije nego krenemo i dalje po profesorima koji dicu nista ne uce... kriva vam je adresa odgovornih za ono sto se uci - obratite se ministarstvu! 

2 0 hvala 0
11 godina

pa obrazuju Hrvate da rade u velikim inozmenim firmama, pa ne kazu bezveze da NASA zaposljava Hrvate radije nego svoje  Američke državne službe troše milijarde dolara na održavanje starih računala

11 godina
ShadoW kaže...

pa obrazuju Hrvate da rade u velikim inozmenim firmama, pa ne kazu bezveze da NASA zaposljava Hrvate radije nego svoje  Američke državne službe troše milijarde dolara na održavanje starih računala

eto, bar sad znamo "Master plan" hrvatskog skolstva - izvoz u ameriku... 

11 godina

zanimljivo je kako je savim moguće da se sretnemo u masi protestanata a ne prepoznamo se međusobno (a možda ni sami sebe). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran

Svima koji podržavate u potpunosti ovu reformu, recite mi što mislite o tome da Vam dijete od 11 godina čita ovu lektiru, jer ako niste primjetili ona je uvrštena u reformu , i ovo je jedna od blažih verzija, čekaj da vidite one za 8 razred osnovne škole.

Zoran Ferić, Anđeo u ofsajdu, Zagreb: MD, 2001
– četvrti i peti ciklus (srednja škola)Forma amorfa: „Neosjetnoi posve prirodno, da smirim plač, počeo sam se zadovoljavati. Uskoro puštao sam tekućinu i gore i dolje, a kroz prozor, u parku, vidio sam jednu sasvim malu djevojčicu. I ona je ispuštala tekućinu, zadignute haljinice, čučeći. Kao da piški na moju tugu. „ (str. 26)

„Obrađivala me je prilično dugo rukama, a onda i ustima. Ležao sam na leđima i pustio je neka radi. Kad je zajašila bio sam već spreman. I počeli smo se gibati. Prvo polagano, a onda sve brže. Radila je dobro i podatno. Imala je jasnu računicu kao i većina kurvi: što bude uslužnija, to ću prije biti gotov. Tik pred sršavanje, sagnul se i počela mi grickati uho. Kad sam se istresao, čvrsto me stisnula nogama da joj ne pobjegnem …“ (str. 27)