AlphaGo vs Lee Sedol

poruka: 5
|
čitano: 1.391
|
moderatori: Danny_HR, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug Onlinea. U nastavku se nalaze komentari na "AlphaGo vs Lee Sedol".
3 godine
neaktivan
AlphaGo vs Lee Sedol

Odličan članak.

Samo jedna stvar:

Što je AlphaGo naučio, ustvari ne znamo, ni kako je pobijedio Leeja Sedola.

Zaista, je li praćenje učenja AIa, tj. konkretno u ovom slučaju AlphaGoa doista tako apstraktno da nakon neke razine više jednostavno ne možemo pratiti tijek njegovog napredka?

0 0 hvala 0
9 godina
AlphaGo vs Lee Sedol

Pa to cisto sumnjam. Inteligenciju covjeka je nemoguce pratiti, jer nemamo uvid u svaki elektricni impuls koji prolazi kroz mozak i tijelo, dok je racunalo ipak isprogramirano, netko ga je debugirao, sigurno postoje logovi i sl.

Ne kazem da je lako, vjerojatno se tu jako puno podataka vrti, ali opet, tvorci imaju mogucnost svaki bajt provjeriti i logirati svaki postupak ili 'misao' racunala. Svaki postupak racunala ima svoj razlog i algoritam koji je odabrao bas taj postupak. Zasto je racunalo odabralo bas taj potez, opet bi mogao objasniti tvorac algoritma, er na kraju opet se sve svodi na isprogramirani kod. Pa cak i da racunalo zna samo sebe isprogramirati, netko je i to prvo isprogramirao, i zna na koji nacin ce racunalo to uciniti i kada.

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw

1 0 hvala 0
9 godina
AlphaGo vs Lee Sedol

čudni su ti ljudi. google translate otpočetka tako funkcionira (potpuno samostalno "uči" i djeluje - što većina ljudi ili ne zna ili ne želi znati) a većina pljuje po tome. google je s GT i počeo čitav taj AI cirkus. ovo  s go-om je samo jedan od vidljivijih napredaka. i sad se, odjednom, svi čude tome k'o pura dreku. procesuiranje prirodnih jezika je ipak malo složenije od kamenčića na ploči. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.4.2016 17:03 (Ajar).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
AlphaGo vs Lee Sedol

Jedva čekam da pređu na StarCraft II, pa kasnije čak WoW, GTA i sl. 

Igre su idealna platforma za A.I. da se uči nekim radnjama i orjentaciji u (virtualnoj) okolini.

Zamislite A.I. botove koji 'žive' na GTA V mapi i uče razne stvari (kretanje, interakciju s predmetima, vožnju, borbu...). 

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
Re: AlphaGo vs Lee Sedol

@Ajar: Računala oduvijek uče. Sortiranje i selekcioniranje je isto učenje, prepoznavanje što je što i razvrstavanje. To je definicija učenja svijeta oko sebe. Čim bilježe ima signala nema signala već uče što se dogadja u svijetu. OK Google translate  je naučen da uči, to je viša razina, no još uvijek uči od drugih, kako drugi prevode.  Za razliku od AlphaGo koji uči sam od sebe, igra go sam sa sobom. Google Translate ne uči prevodeći sam sebe.

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.4.2016 5:28 (ZeljkoI).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice