Bilijarda sličica u sekundi

poruka: 15
|
čitano: 2.951
|
moderatori: Danny_HR, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug Onlinea. U nastavku se nalaze komentari na "Bilijarda sličica u sekundi".
9 godina
neaktivan

Bolesno. Nemam riječi... {#}

EDIT: btw. trillion je bilijun, sredi naslov ako možeš ;)

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.8.2012 14:00 (rustweaver).

4 0 hvala 0
9 godina

mene samo zanima koliko bi to prostora zauzimalo zato što ove sadašnje slow motion kamere žderu gigabite bez problema 

1 0 hvala 0
7 godina
neaktivan

Malo ste se zaigrali. Ovo nije kamera sa 1000 milijardi sličica u sekundi u klasičnom smislu.

2 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
Re: Bilijarda sličica u sekundi
Cadza kaže...

Malo ste se zaigrali. Ovo nije kamera sa 1000 milijardi sličica u sekundi u klasičnom smislu.

Ma šališ se :D

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.8.2012 18:16 (rustweaver).
7 godina
neaktivan
rustweaver kaže...
Cadza kaže...

Ma šališ se :D

Pa 99% autora komentara po netu zaista misli da je brzina zatvarača (shutter speed) 1/1000000000000 sec.

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.8.2012 19:17 (Cadza).
9 godina
neaktivan
Cadza kaže...

Pa 99% autora komentara po netu zaista misle da je brzina zatvarača (shutter speed) 1/1000000000000 sec.

Što je sličica u filmu? Čovjekova kreacija kako bi mogao reproducirati iluziju pokreta iskorištavajući tromost ljudskog oka. Sličica filma nije ništa drugo doli skup fotona pristiglih u određenom vremenskom razdoblju.

Stvarnost ne radi u obliku sličica, i iako ova naprava ne koristi zatvarač (na toj brzini nikakav zatvarač nije potreban, a vjerojatno niti mehanički izvediv. Uza sve to digitalne kamere u biti niti ne trebaju zatvarač.), ne znači da se od fotona koji pristižu u različitim vremenskim razmacima (i kojima je zabilježeno vrijeme dolaska) ne mogu načiniti klasične sličice za film. Štoviše i jesu načinjene za potrebe demonstracija. Sve što treba je odrediti koji vremenski period se uzima za jednu sličicu, te se jednostavno uzmu svi fotoni koji su pristigli u tom periodu. Naravno tu je problem sve tamnije slike što je ekspozicija kraća, ali čovjek u filmu objasni kako su zaobišli taj problem.

7 godina
neaktivan

Problem je taj što iza klasičnog "OMG wow ovo je nevjerojatno!!" stoji pomisao da je ono u video zaista snimka putujuće svjetlosti i da se ista kamera može koristiti za "slow-motione" koje vidite na TV-u (vodeni baloni, šibice, metak, razbijanja stvari...)

Sam video veoma iskrivljava istinu.

0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
Cadza kaže...

Problem je taj što iza klasičnog "OMG wow ovo je nevjerojatno!!" stoji pomisao da je ono u video zaista snimka putujuće svjetlosti i da se ista kamera može koristiti za "slow-motione" koje vidite na TV-u (vodeni baloni, šibice, metak, razbijanja stvari...)

I može, samo što slika koju ćeš tada dobiti neće biti ono što očekuješ zbog ekstremno kratke ekspozicije. Ali ako bi produljio ekspoziciju na onu kakvom rade klasične super slow motion kamere onda bi dobio prilično istu stvar.

Posve je druga stvar to što su oni morali ići u više prolaza kako bi postigli zadovoljavajuću kvalitetu, to ponavljanje je neizvedivo kod pokretnih objekata, ali potrebno samo nama humanusima vulgarisima kako bi išta mogli vidjeti.

Cadza kaže...

Sam video veoma iskrivljava istinu.

Ne iskrivljava. Čovjek je lijepo objasnio problem ekspozicije i kako su oni ponovili prolaz svjetlosti više puta kako bi dobili dostatnu svjetlinu.

Opet kažem, što je jedna sličica? Skup fotona koji su pristigli u određenom vremenskom intervalu. Samo to i ništa više. Prema tome ako imaš kameru rezolucije 2 pikosekunde, tada znači i da je najkraća ekspozicija koju možeš postići 2 pikosekunde i to je najkraća sličica koju možeš snimiti.

Ovaj na wiredu je krivo shvatio stvari. Kada svjetlost pogodi onu bocu ona se također odbija i kreće prema kameri, na taj način može promatrati prolazak svjetlosti. A i crtež im je naivan jer se svjetlost ne može vidjeti ako se na svom putu ne odbije od nečega do naših očiju, sama činjenica da vidiš snop svjetlosti dok prolazi kroz neki medij ti govori da se dio te svjetlosti odbija u smjeru tvojih očiju, ako može do očiju može i do kamere. Postavili su se kao da dečki sa MIT-a u biti ne kuže što snimaju, a to im baš i nije kul.

Evo nabrzinu sam složio prikaz što se u biti događa kada kratak mlaz fotona putuje kroz bocu (ovo je drastično pojednostavljenje budući da nema refrakcije i ostalih prirodnih fenomena).

http://megaswf.com/s/2467365

Plavi pravokutnik predstavlja medij kroz koji putuje svjetlost (boca vode recimo), ono dolje zeleno je kamera, žuti kružić je kratak mlaz fotona, a crveni prsteni su pojednostavljeni prikaz refraktiranih fotona koji se šire izvan medija i od kojih neki dolaze i do kamere.

Iz animacije se također može primijetiti i da ono što kamera vidi u datom trenutku nije trenutna pozicija snopa svjetlosti, jer svjetlost koja se odbija prema kameri također treba određeno vrijeme kako bi došla do kamere, dok se za to vrijeme stvarna pozicija snopa svjetlosti također pomiče. To je slično kašnjenju svjetlosti/slike koja dolazi sa zvijezda. Dok ta slika dođe do nas prođe X godina, tako da mi u biti vidimo prošlu sliku, a ne ono kako ta zvijezda izgleda trenutno.

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.8.2012 0:26 (rustweaver).
7 godina
neaktivan

Ovo je pre dobro i jako korisno... to što zauzima veliki prostor na HDD-u za nekoliko godina neće biti problem.

Arian RIčko
7 godina
neaktivan

@rustyweawer: Pročitati ću sutra sve. Što se tiče tvog komentara na sliku sa Wireda: pročitaj rečenicu prije slike.

0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
Cadza kaže...

@rustyweawer: Pročitati ću sutra sve. Što se tiče tvog komentara na sliku sa Wireda: pročitaj rečenicu prije slike.

Da znam što su napisali, ali to nije ono što je gospodin sa videa pokazao. Sveli su ga na dijete iz vrtića i nacrtali ono što oni misle da on misli, kao što rekoh nije im to baš kul. Riječ je o MIT-u, a ne nekakvom provincijskom fakultetčiću...

Stvar uopće nije tako teška za shvatiti. Svjetlost pogađa bocu, prolazi kroz bocu i u međuvremenu se i lomi te neke od tih zraka se odbiju i u smjeru objektiva kamere. Ono što su ovi sa Wireda promašili je to što oni misle da MIT-ovci tvrde kako kamera "vidi" snop svjetlosti na istom mjestu na kojem se snop doista trenutno i nalazi, ali to nije tako niti je to itko tvrdio. Kamera vidi zakašnjelu sliku jer svjetlost treba putovati i do kamere.

Mislim da će animacija priložena u gornjem postu jasno pokazati što mislim pod kašnjenjem svjetla.

Dva problema koje lik sa wireda ima su:

• efekt stroboskopa, to je zbog ljudi jer nama treba dulja ekspozicija kako bi išta vidjeli, pa se aproksimira višestrukim pulsovima svjetlosti koji se onda sinkroniziraju sa prethodnim slikama kako bi se pojačao intenzitet. Dakle kameri ne treba, ona snima uredno sve fotone, ali treba nama ljudima da bi išta mogli vidjeti.
  • a ovo o prolasku svjetlosti im je debeli minus. To je praktički zlonamjerno shvaćeno jer je u videu jasno pokazano kako svjetlost prolazi kroz neki medij (vodu), a oni su se postavili kao da je lik rekao da može promatrati prolazak snopa svjetlosti u potpunom vakuumu.

Iskreno mislim da njega uopće nije briga što piskarala sa wireda misle da da je rekao. Uređaj je tu, i mislim da će se znanstvena zajednica u skorije vrijeme intenzivno igrati njime.

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.8.2012 0:25 (rustweaver).
7 godina
neaktivan

Važno je napomenuti da ovo nije trillion fps camera  u klasičnom smislu. S ovim uređajem se ne može snimiti pad balona, eksplozija i ostale "atraktivne" stvari. Ukoliko efekt nije ponovljiv, ova ga kamera ne može "snimiti". Koliko sam shvatio koriste skup fotoelemenata (piksela) dimenzija 1 x nekoliko stotina, uslikaju čitavu putanju svjetlosti na jednoj razini (vertikalno) i to u recimo 1000 sličica za cijelu putanju. Nakon toga ponove isti postupak nekoliko puta da bi se averagingom rješili šuma. Tek nakon toga ogledalom prelaze na slijedeću razinu (vertikalno).

Nije mi jasno zašto ne koriste čitav senzor nego samo 1 piksel po visini. Možda kamera ne može obraditi toliko informacija?

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.8.2012 10:57 (Cadza).

0 0 hvala 0
11 godina

Kad će početi ugrađivati "kameru" u mobitele? {#}

Da Bog da svi čiteri dobili rak kostiju,tako da ne mogu držati jebeni miš u ruci.Tada će imati barem malo opravdanja za varanje.
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.8.2012 13:02 (crozoki).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
Cadza kaže...

Nije mi jasno zašto ne koriste čitav senzor nego samo 1 piksel po visini. Možda kamera ne može obraditi toliko informacija?

Da, to je streak kamera. Obrađuje jednodimenzionalni snop svjetlosti, druga dimenzija u takvoj kameri je vrijeme. Koristi se za svjetlosna mjerenja jako velike preciznosti jer razvrstava fotone po vremenu dolaska.

http://www.optronis.com/support/streak-kameras.html

http://xraysweb.lbl.gov/peem2/webpage/Project/TutorialStreak.shtml

http://www.lps.cornell.edu/index.php?option=com_content&view=article&id=66&Itemid=93

Možda ti koncept bude jasniji kada pogledaš slikice na ova 3 linka. Valjda ti je sada jasno i zašto ne može snimati sliku u 2 prostorne dimenzije.

S time na umu moram se ispraviti za napisano gore, naime nisam imao pojma da je riječ o streak kameri nego sam samo odgledao video. Pa sam krivo povezao problem ekspozicije koji je spominjan u videu sa njihovom kamerom.

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.8.2012 12:11 (rustweaver).
10 godina
rustweaver kaže...

Bolesno. Nemam riječi... {#}

EDIT: btw. trillion je bilijun, sredi naslov ako možeš ;)

Skuzio sam sto sam napisao istog momenta nakon sto sam kliknuo na posalji {#}

Nazalost nisam otkrio nacin kako bih ispravio naslov.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice