Već je 10.000 Europljana naručilo novi električni

poruka: 54
|
čitano: 16.298
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Već je 10.000 Europljana naručilo novi električni ".
7 godina
online
Re: Već je 10.000 Europljana naručilo novi elektri
Mirko935 kaže...

Ajde, bar priznaš

 

A šta li je PGS?

 

Postgemištalni sindrom 

Kruha i igala...
8 godina
offline
Re: Već je 10.000 Europljana naručilo novi elektri
Nema nikakve falinge, govorim o problemu kokoš-jaje, općenito. Doma mi je jeftinije skuhati ručak pa opet jedem i vani. A šta će onaj koji nema kuhinje, prevedeno živi u neboderu?
Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Već je 10.000 Europljana naručilo novi elektri
Xidrus kaže...
..bilo bi dobro da Bugovci naprave test elekticnih vozila..

 bug ili (neki) autoclub.. :) .. al' oče to ni garant, možda i OC + vodeno powered by msan :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: Već je 10.000 Europljana naručilo novi elektri
Jednostavno. Nećeš plaćati direktno. Odes po speceraj i daju ti besplatno da dopunis, jer si bio njihov kupac. (gost hotela i slicno)
15 godina
odjavljen
offline
Re: Već je 10.000 Europljana naručilo novi elektri
Feudalac kaže...
Nema nikakve falinge, govorim o problemu kokoš-jaje, općenito. Doma mi je jeftinije skuhati ručak pa opet jedem i vani. A šta će onaj koji nema kuhinje, prevedeno živi u neboderu?

Vani jedeš iz dva razloga: gušt i praktičnost.

 

Gušt tu kao razlog otpada, a praktičnost se svodi na dva scenarija:

- ne da ti se kuhati - kod auta ti je ista pašta spojio utikač doma ili u trgovačkom centru, pa i to otpada

- nisi doma, a gladan si - auti, unatoč relativnom lošem dometu i dalje imaju značajno veću flaksibilnost od ljudi po tom pitanju

 

Dakle, isplati ti se puniti vani ili ako si se preračunao ili ako putuješ negdje dalje. Dodatna napomena: onaj tko redovito putuje negdje dalje neće ni kupiti EV jer mu predstavlja ograničenje.

 

Lisica kaže...
Jednostavno. Nećeš plaćati direktno. Odes po speceraj i daju ti besplatno da dopunis, jer si bio njihov kupac. (gost hotela i slicno)

Sve je to divno i krasno kad je auta malo, pa ti punjači služe kao poprilična jeftina reklama. Kad se na istima krene stvarati gužva, onda imaš trošak poslovanja koji moraš kompenzirati dizanjem cijene. Nema džabe ni u stare babe.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Već je 10.000 Europljana naručilo novi elektri
MrBlc kaže...

 

Dakle, isplati ti se puniti vani ili ako si se preračunao ili ako putuješ negdje dalje. Dodatna napomena: onaj tko redovito putuje negdje dalje neće ni kupiti EV jer mu predstavlja ograničenje.

 

...

Sve je to divno i krasno kad je auta malo, pa ti punjači služe kao poprilična jeftina reklama. Kad se na istima krene stvarati gužva, onda imaš trošak poslovanja koji moraš kompenzirati dizanjem cijene. Nema džabe ni u stare babe.

 Ovo je zbilja nagađanje; struja se može prodavati uz zaradu po istoj cijeni kao i sada. Vidim da se svi otimaju kako bi došli do novih kupaca pa čak daju i popuste. Veleprodajna cijena struje konstantno pada već 10-tak godina, sada se kreće oko 4 eurocenta po kWh što ostavlja prostora za zaradu čak i kod nas po sadašnjim cijenama.

Ja rekoh
10 godina
offline
Već je 10.000 Europljana naručilo novi električni

Vidim ljudi trkeljaju o zamjenama baterija svakih 7-8 godina, kao da se bezinci i dizelaši ne održavaju i ne treba ih popravljati. 

 

U 7-8 godina koliko se voziš na 90% besplatnom punjenju uštediš za 10x baterija nego koliko ti treba. Ali o tome je teško razmišljati. Boli glava od jednostavne logike.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
4 3 hvala 0
7 godina
online
Re: Već je 10.000 Europljana naručilo novi elektri

A to su očito likovi koji svaki dan dva puta dnevno voze zagreb-split i namjerno uključuju konstantno trip mode da unište bateriju čim prije.

Ipak treba napravit 500000-1000000 kilometara u 7-8 godina, ali očito oni to mogu.

Kruha i igala...
8 godina
offline
Re: Već je 10.000 Europljana naručilo novi elektri
Entry Point kaže...

Vidim ljudi trkeljaju o zamjenama baterija svakih 7-8 godina, kao da se bezinci i dizelaši ne održavaju i ne treba ih popravljati. 

 

U 7-8 godina koliko se voziš na 90% besplatnom punjenju uštediš za 10x baterija nego koliko ti treba. Ali o tome je teško razmišljati. Boli glava od jednostavne logike.

 Idemo se malo igrati matematikom. Uz domet Leafa od 200 km, u 8 godina će auto napraviti oko 100.000 km po prosječnoj hrvatskoj kilometraži za što bateriju treba puniti minimalno 500 puta. Minimalno zato što je nikad nitko neće isprazniti do kraja jer bi tako ostao na cesti. Nakon tih 500 punjenja baterija je u najboljem slučaju na 80% što znači da je tehnički mrtva. Goriva bi potrošio za manje od 60.000 kuna, struje ćeš potrošiti oko 20.000 kuna, razlika je 40 tisuća i to ti nije dosta za jednu bateriju. Još uvijek je ušteda, ali u tu uštedu ide i nužnost posjedovanja još jednog automobila jer je ovo stvarno samo za grad, ekstremno velik gubitak vrijednosti, najgori od svih automobila na svijetu - 50% u prvoj godini tako da je to ženidba za prilično ružnu i lijenu babetinu

Ja rekoh
13 godina
offline
Već je 10.000 Europljana naručilo novi električni

Cijene kreću od ~ 230 000 kuna i 1% hrvata će si ga moći priuštiti, a za možda 5 godina bude dostupan i nama ostalima (kad cijena polovnjacima padne 50%).

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.12.2017 10:40 (pet).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Već je 10.000 Europljana naručilo novi elektri
pet kaže...

Cijene kreću od ~ 230 000 kuna i 1% hrvata će si ga moći priuštiti, a za možda 5 godina bude dostupan i nama ostalima (kad cijena polovnjacima padne 50%).

1 posto? Pa čiji su onda svi ti Audiji, BMV-i, Mercedesi, Passati i slične vozilice za one malog kurtza??? To što ti, ja i ostatak ekipe ovdje na forumu nemamo love ne znači da nemaju drugi (Hrvati). Ima se novaca, ali ekipi s lovom je zadnja stvar na svijetu razmišljati o ekologiji kad cajke i sponzoruše čekaju u redu.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Već je 10.000 Europljana naručilo novi elektri
DexCro kaže...
pet kaže...

Cijene kreću od ~ 230 000 kuna i 1% hrvata će si ga moći priuštiti, a za možda 5 godina bude dostupan i nama ostalima (kad cijena polovnjacima padne 50%).

1 posto? Pa čiji su onda svi ti Audiji, BMV-i, Mercedesi, Passati i slične vozilice za one malog kurtza??? To što ti, ja i ostatak ekipe ovdje na forumu nemamo love ne znači da nemaju drugi (Hrvati). Ima se novaca, ali ekipi s lovom je zadnja stvar na svijetu razmišljati o ekologiji kad cajke i sponzoruše čekaju u redu.

Oni koji razmišljaju o ekologiji se voze busom, tj. javnim prijevozom. Kupovina el. auta zbog ekologije je bajka za malu djecu.

14 godina
neaktivan
offline
Već je 10.000 Europljana naručilo novi električni

Eh, za razliku od večine ekipe ovdje, ja sam si složio ekonomsku računicu. Kompletna ekselica sa simulacijama uštede sa obzirom na moju vožnju. Realno sa mojom kilometažom koju radim na razini godine i uzeto u obzir cijenu sa poticajima, meni se isplati. Ušteda na gorivu mi je godišnje oko 2500 eura. Da nebi bilo zabune, uzeo sam u obzir čak i iskoristivost punjača. Za dvije i pol godine sam break even kao da sam uzeo novu micru. Za oko 5 godina dođem na isto kao da sam uzeo dizelaša nekog Polića starog par godina. Naravno, ponavljam, samo ukoliko uzmem poticaje. Inače bi mi se to produžilo za 5 godina. Sa druge strane, nisam uzeo u obzir servise koji su trivijalni na elektroncu, a na dizelašu svi znamo koliko se mora izdvojiti. Al gle, ja imam idealne uvijete za električni auto:

 

  • svakodnevno radim poštenu kilometražu
  • imam kuću i garažu pa mogu fino puniti kada je jeftina struja
  • električni bi mi bio drugi auto (zbog posla i klinaca žena i ja moramo imati dva auta)

 

Isto tako, ako gledamo za koliko Musk misli prodavati Roadster i kamijon za par godina, možemo samo zaključiti da će cjene baterija ići drastično dolje. Ako za 10 godina trebam promijeniti bateriju, neće biti neki problem koliko već sada svaku godinu cijena po kilovatu pada. Inače, procijena baterija je oko 20+ godina ako se prazni do 20%, puni do 80% na sporim punjačima (doslovno moja situacija).

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.12.2017 22:34 (Leryan).
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Već je 10.000 Europljana naručilo novi elektri
Mirko935 kaže...

Oni koji razmišljaju o ekologiji se voze busom, tj. javnim prijevozom. Kupovina el. auta zbog ekologije je bajka za malu djecu.

Jesi probao voziti dijete u jaslice busom? Ili ići u kupovinu? Naravno da nisi. To rade tata i mama za tebe.

Ekološki svjesnih ljudi ima puno više nego što misliš. Druga je stvar što ne shvaćaš zašto.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Već je 10.000 Europljana naručilo novi elektri
DexCro kaže...
Mirko935 kaže...

Oni koji razmišljaju o ekologiji se voze busom, tj. javnim prijevozom. Kupovina el. auta zbog ekologije je bajka za malu djecu.

Jesi probao voziti dijete u jaslice busom? Ili ići u kupovinu? Naravno da nisi. To rade tata i mama za tebe.

Ekološki svjesnih ljudi ima puno više nego što misliš. Druga je stvar što ne shvaćaš zašto.

 lol, ajde, baš kad spominješ mamu i tatu... Za Božić smo bili kod njih na ručku i popizdio sam kad je rekla da je išla u, jel, božićnu kupovinu sama. Dakle, busom, na dvije štake (nedavno je strgala neku kost u stopalu, a inače ima sjebano rame), noseći u vrećicama puru, par vrsta sokova i hrpu drugih p* maternih...

 

A bogami su i odgojili dva sina bez da su ikad imali auto. Tako da to što si ti prerazmažen (ili možda preslab, ne bih znao) da poneseš stvari u busu je druga stvar.

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.12.2017 11:20 (Mirko935).
8 godina
offline
Re: Već je 10.000 Europljana naručilo novi elektri
Mirko935 kaže...

 lol, ajde, baš kad spominješ mamu i tatu... Za Božić smo bili kod njih na ručku i popizdio sam kad je rekla da je išla u, jel, božićnu kupovinu sama. Dakle, busom, na dvije štake (nedavno je strgala neku kost u stopalu, a inače ima sjebano rame), noseći u vrećicama puru, par vrsta sokova i hrpu drugih p* maternih...

 

A bogami su i odgojili dva sina bez da su ikad imali auto. Tako da to što si ti prerazmažen (ili možda preslab, ne bih znao) da poneseš stvari u busu je druga stvar.

 Vrlo je jednostostavno ozeleniti svijet. Odreknemo se civilizacije i tehnologije pa nema beda. Problem je samo što je to bez aktiviranja svih postojećih nukica nemoguće izvesti. Sad kad smo se usuglasili da je cilj zadržati način života koji imamo, možemo govoriti što bi se moglo popraviti. Autobus nije opcija mnogima, a to kako je tvoja mama riskirala život zbog jednog šopinga nije nikakav argument jer je moglo rezultirati novim ozljedama, izlaskom hitne i radom cijelog tima stručnjaka s pripadajućom tehnologijom, lijekovima itd na popravljanju štete. Gdje je tu ušteda? Padovi su vrlo čest uzrok smrti starijih ljudi i moraju se spriječiti po bilo koju cijenu. Lom kuka, npr., uglavnom je smrtna presuda starijima. 

Ja rekoh
14 godina
neaktivan
offline
Re: Već je 10.000 Europljana naručilo novi elektri
Feudalac kaže...
Mirko935 kaže...

 lol, ajde, baš kad spominješ mamu i tatu... Za Božić smo bili kod njih na ručku i popizdio sam kad je rekla da je išla u, jel, božićnu kupovinu sama. Dakle, busom, na dvije štake (nedavno je strgala neku kost u stopalu, a inače ima sjebano rame), noseći u vrećicama puru, par vrsta sokova i hrpu drugih p* maternih...

 

A bogami su i odgojili dva sina bez da su ikad imali auto. Tako da to što si ti prerazmažen (ili možda preslab, ne bih znao) da poneseš stvari u busu je druga stvar.

 Vrlo je jednostostavno ozeleniti svijet. Odreknemo se civilizacije i tehnologije pa nema beda. Problem je samo što je to bez aktiviranja svih postojećih nukica nemoguće izvesti. Sad kad smo se usuglasili da je cilj zadržati način života koji imamo, možemo govoriti što bi se moglo popraviti. Autobus nije opcija mnogima, a to kako je tvoja mama riskirala život zbog jednog šopinga nije nikakav argument jer je moglo rezultirati novim ozljedama, izlaskom hitne i radom cijelog tima stručnjaka s pripadajućom tehnologijom, lijekovima itd na popravljanju štete. Gdje je tu ušteda? Padovi su vrlo čest uzrok smrti starijih ljudi i moraju se spriječiti po bilo koju cijenu. Lom kuka, npr., uglavnom je smrtna presuda starijima. 

Ako si dobro pročitao moju poruku mogao si primijetiti dio gdje kažem da sam popizdio zbog toga. Samo kažem da je "Imam (bez obzira kakav) auto zbog ekologije" bajka. Ako ti je zaista stalo do ekologije vozit ćeš se biciklom i busom. Osobni automobil imaš zbog komfora i svega ostalog što on pruža. "Moj auto je električni", "Moj auto malo troši" i sve slično je u rangu iskopčavanja punjača iz zida preko noći radi vata u decimalama, a preko dana 10 h gledaš TV.

8 godina
offline
Re: Već je 10.000 Europljana naručilo novi elektri
Mirko935 kaže... 

Ako si dobro pročitao moju poruku mogao si primijetiti dio gdje kažem da sam popizdio zbog toga. Samo kažem da je "Imam (bez obzira kakav) auto zbog ekologije" bajka. Ako ti je zaista stalo do ekologije vozit ćeš se biciklom i busom. Osobni automobil imaš zbog komfora i svega ostalog što on pruža. "Moj auto je električni", "Moj auto malo troši" i sve slično je u rangu iskopčavanja punjača iz zida preko noći radi vata u decimalama, a preko dana 10 h gledaš TV.

 Kad smo kod ekologije i toga što možemo učiniti kao jedinke, prilično sam skeptičan. Teško je. Primjerice, bio sam razočaran pojavom bežičnog punjenja prenosivih uređaja jer to u startu narušava efikasnost za barem 30%. S druge strane, ponukan appleovom aferom s baterijama vidim da bi upravo bežični punjači uz malu prilagodbu softvera mogli smanjiti količinu odbačenog tehno smeća za red veličine. Pojedinac tu ne može ništa. Prelaskom na obnovljive izvore struje ponašanje potrošača postaje irelevantno, cijenom ih se natjera na šparanje i bok. Nažalost, tehnološki razvoj povećanjem efikasnosti i skidanjem cijena uvijek rezultira većom konzumacijom pa tako promjene na strani ponude ostaju jedino ostvarivo rješenje. 

 

Ja sam osobno opičen po tom pitanju pa sam si izgradio niskoenergetsku kuću koju grijem centralno na drva kamin (ima nešto primitivno privlačno u promatranju plamena) uz razvod toplog zraka po sobama. Trošim ispod pet metara drva za kuću od skoro sto kvadrata dok moji susjedi za slične objekte troše pet puta više i jos uvijek im nije toplo kako meni. Gradnja me koštala nešto manje, ali ne očekujem da će za 20 godina itko osim par frikova poput mene krenuti istim putem. Mora ih se natjerati, zakonom i guranjem u pravom smjeru. 

Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Već je 10.000 Europljana naručilo novi elektri
Zapravo, autobus mnogima nije opcija upravo zbog loše mreže javnog prijevoza i lošeg stanja vozila. U državama u kojima se ulaže u javni prijevoz umjesto da se istim novcima daju poticaji bogatima, autobus je opcija daleko većem broju ljudi.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Već je 10.000 Europljana naručilo novi elektri
Kako misliš 'istim novcima'? Netko obilježi novčanice, pa kaže 'ove smo mislili potrošiti na bogate, ali ćemo potrošiti na autobuse'?
Nemaju li baš zemlje s dobrim javnim prijevozom poticaje za EV?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Već je 10.000 Europljana naručilo novi elektri

Poticaje baš i ne, povlastice da. Možda možemo reći da nije govno nego se pas posra, ali ipak nije isto ako moraš doplatiti 30% umjesto 60% za davanja državi ili kad ti država uplati 30% natrag.

 

Međutim, sve to je ipak gledanje izvan konteksta. Naime, te države su imale visoka davanja na osobna vozila i razvijen i povoljan javni prijevoz i prije pojave EV-a, pa je novac već uložen u javni prijevoz u koji više ne treba ulagati već treba samo održavati postojeće.

 

Zanimljivo da je recimo u Danskoj osobni automobil skuplji nego kod nas, ali su i taxi i Rent-A-Car daleko jeftiniji.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.12.2017 21:16 (MrBlc).
15 godina
offline
Re: Već je 10.000 Europljana naručilo novi elektri
Jedan kaže domet 400km, drugi 240km. Na hladnoći baterije imaju još manji kapacitet, a ovi dometi su mjereni bez grjanja vjerojatno. Kad po zimi upališ grijanje, domet je valjda 140km :) Ili se smrzavaš u jakni i nadaš se doći do 200km di je prva punionica na kojoj ćeš čekati pola sata-sat da se dovoljno napuni da možeš doći do sljedeće punionice.
Don ne izume bolje baterije, nebu lako.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Već je 10.000 Europljana naručilo novi elektri
fer-de-lance kaže...

A to su očito likovi koji svaki dan dva puta dnevno voze zagreb-split i namjerno uključuju konstantno trip mode da unište bateriju čim prije.

Ipak treba napravit 500000-1000000 kilometara u 7-8 godina, ali očito oni to mogu.

 

Feudalac kaže...
Entry Point kaže...

Vidim ljudi trkeljaju o zamjenama baterija svakih 7-8 godina, kao da se bezinci i dizelaši ne održavaju i ne treba ih popravljati. 

 

U 7-8 godina koliko se voziš na 90% besplatnom punjenju uštediš za 10x baterija nego koliko ti treba. Ali o tome je teško razmišljati. Boli glava od jednostavne logike.

 Idemo se malo igrati matematikom. Uz domet Leafa od 200 km, u 8 godina će auto napraviti oko 100.000 km po prosječnoj hrvatskoj kilometraži za što bateriju treba puniti minimalno 500 puta. Minimalno zato što je nikad nitko neće isprazniti do kraja jer bi tako ostao na cesti. Nakon tih 500 punjenja baterija je u najboljem slučaju na 80% što znači da je tehnički mrtva. Goriva bi potrošio za manje od 60.000 kuna, struje ćeš potrošiti oko 20.000 kuna, razlika je 40 tisuća i to ti nije dosta za jednu bateriju. Još uvijek je ušteda, ali u tu uštedu ide i nužnost posjedovanja još jednog automobila jer je ovo stvarno samo za grad, ekstremno velik gubitak vrijednosti, najgori od svih automobila na svijetu - 50% u prvoj godini tako da je to ženidba za prilično ružnu i lijenu babetinu

 Prijatelj ima Teslu S P85, i po njegovim proracunima, na 150 000km i 5 godina starosti izgubio je nekih 4-5%

Keso kaže...
Jedan kaže domet 400km, drugi 240km. Na hladnoći baterije imaju još manji kapacitet, a ovi dometi su mjereni bez grjanja vjerojatno. Kad po zimi upališ grijanje, domet je valjda 140km :) Ili se smrzavaš u jakni i nadaš se doći do 200km di je prva punionica na kojoj ćeš čekati pola sata-sat da se dovoljno napuni da možeš doći do sljedeće punionice.
Don ne izume bolje baterije, nebu lako.

 A pa nije iphone baterija da se smrzne :) Baterija se grije sama od sebe kad se puni i kad se trosi, na 380km u optimalnim uslovima, Recimo 300 u normalnim, i onda skini jos 20% kad je -15. Hladnoca manje utice na duzim voznjama nego na kratkim. Zivim u Skandinaviji 25 godina, znam sta je zima :)

ccna, ccda, ccnp, ccdp, ccie written, eci peci pec ti si mali zec, a ja mala vjeverica, eci peci pec
14 godina
neaktivan
offline
Već je 10.000 Europljana naručilo novi električni

Ma meni i više nego dovoljan domet, al naravno, kao drugi auto koji me fura svaki dan na posao. Za na more bu dizlo... :D

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice