Apple iPhone X - Nedovršena revolucija

poruka: 168
|
čitano: 49.933
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Apple iPhone X - Nedovršena revolucija".
14 godina
neaktivan
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija
knight kaže...
miki1981 kaže...

 Ne kužim ovakav komentar...pa zar ti stvarno misliš da ima bilo što osim ćistog subjektivnog doživljaja što će ljude natjerati da kupe išta?

Gledaj, kontam i ja sta ti zelis reci. Ali ne govorim ja o objektivnosti u smislu specifikacija, niti o apsolutnoj objektivnosti. Ali kad ti je "zakucavanje" na kraju price i glavni adut  svjetlucanju ociju i "ono nesto" - onda zbilja nisi puno odmakao od zenske koja je odlijepila na cipele u izlogu. Mogao je jednostavno napisati "aaaaj svidja mi se". Ali nije to na kraju jedini problem - nesto sto je i subjektivno i objektivno LOSE, kao sto je notch pokusava relativizirati, umjesto da ga objektivno uvrsti u lose stvari na uredjaju.

Ne ocekujem da popljuje iPhone X, za koji mislim da je kvalitetan uredjaj, ali ako radis review, valjda bi bilo OK da stvari koje ne valjaju, kazes da ne valjaju i obrnuto.

Problem je sto Apple u dobroj mjeri na tronu drzi ovakvi "novinari" koji poput zagrizenih fanova zazmire na sve nedostatke i vazda pricaju suplju pricu o "onom necemu".

 Kao i sam uređaj...i review se nekome sviđa, nekome ne, meni je super, i na mjestu, iako nisam nikakav fan Appleovih uređaja.

Ali ne možeš pobjeć od činjenica, a činjenica je da se Appleovi uređaji i prodaji toliko zbog toga jer na mnoge imaju taj neki "ono nešto" efekt.

Mislim kao što se na kraju krajeva i bilo koja stvar nekome extra sviđa, nekome ni najmanje...

 

A zanimljivo, što se tiče notcha...meni je ustvari genijalan, čisto zato jer volim kako izgleda kad je ekran upaljen, i jer mi se sviđa da se onaj prostor gore sa strane iskoristi kao prostor za notifikacije ili nešto slično izdvojeno. Čisto sa strane izgleda više volim kad je na takvm stvarima malo razbijena cjelina, pogotovo ako je razbijena na čisti, pravilan način, nego da nema notcha. Ovako mi je jednostavno ljepše. Naravno to mi nikad nebi bio razlog za kupnju, niti išta presudno, ali realno meni se notch baš sviđa i ja bi ga stavio u plus za dizajn.

Tonči kaže...
miki1981 kaže...

objektivno, ili ćisitim specifikacijama uređaj uopće nije na nekoj extra razini ali subjektivni dojam rada na njemu, korištenja i posjedovanja je nešto posve drugo.

I nema smisla da si lažemo, svatko od nas, čak i onaj najzadrtiji "objektivni kupac" kojemu je ravanje po specifikacijama amen, čak i takav ima negdje neki artikl na čiju ga je kupnju natjeralo nešto sasvim drugo, nešto kao "ono nešto".

Ja ne kužim ovaj argument. Postoji samo jedna stvar koja utječe na to kako percipiramo neki uređaj: korisničko iskustvo. Dio toga su:

- dizajn

- performanse

 

Specifikacije niti zanimaju koga niti su kome bitne, barem ne nikome normalnome. Meni kao inženjeru omogućavaju da procijenim mogućnosti uređaja, ali krajnjem korisniku, izuzev prostora, veličine ekrana i trajanja baterije, ne znače ništa.

 

"Po specifikacijama nije ništa posebno" - osim što ima najbolji mobilni ekran ikad? Objektivno, po specifikacijama.

Malo je bitno što neki Android telefon (neimenovani ovdje) ima 8 jezgara i 6GB memorije, ako je iPhone 8/X drastično brži od njega, ne samo u testovima, nego i upotrebi.

 

Normalni ljudi stvari kupuju i zbog izgleda, osim kad kupuju bušilicu, bager i sl. stvari (a ni tad nismo posve sigurni da će dizajn biti neprimijećen, jer često biraju marku zbog imena i statusa). To je normalno, ma koliko neki mislili da nije. 

Ne znam što želiš reći ovime o cipelama, ali i ja patike i cipele kupujem po izgledu. Kao i žene. Mislim da je i to posve normalno. Tako mi je drago i ako mobitel dobro izgleda. Recimo, Pixel mi je strašno ružan i ne bih ga kupio ni da se prodaje ovdje. Barem ne kao privatni uređaj. Eventualno možda zbog kamere, ako je bolja od iPhoneove, jer mi je kamera najvažniji dio mobitela.

 Malo sam se nespretno izrazio...više sam mislio u smislu onoga da je uređaj mogao biti i bolji, nije ponudio nešto toliko extra koliko mu je extra cijena, i nije ono što je, ajmo reći možda mogao biti. Kažem, iako sam ga koristio samo par sati, pa i to uzmeš u obzir.

 

Hm, vidiš, meni je Pixel, uz Xperie, jedan od naljepših uređaja koji postoji...

 

Znači žene kupuješ isključivo po izgledu, ništa ostale karakteristike? Jer izgled često vara...

9 godina
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija
Tonči kaže...

Znaš gdje bi ovaj svijet bio kad bismo se u znanosti mjerenjem bavili dodirom prsta? :P

Inače, ekran je objektivno najbolji ikad (mjereno po hrpi toga). Rupa u ekranu? Pa da, iritantno je ako gledaš filmove na njemu. Ja nisam pa mi je svejedno. Za burn-in ti nitko ne daje garanciju. To je problem OLED-a i neće nestati.

 

Vrlo je zabrinjavajuće da mi daješ YT video startanja aplikacija kao benchmark. Ne samo da to uopće nema veze s brzinom uređaja, nego je krajnje bizarno testirati startanje aplikacija na različitim sustavima, arhitekturama... 

za burnin (ako se dogodi) SVI daju garanciju, apple ne.

video startanja aplikacija, prebacivanja iz aplikacije u aplikaciju, surfanje i sl. vidljivo iz navedenog videa je ono sto TI navodis kao prednost ajfona - korisnicko iskustvo. dakle poklopljen si svojim argumentom. 

osim ako ne mislis da je korisnicko iskustvo mjerenje benchmarka i obrada videa na mobitelu..

nitko ne kaze da x nema jaci proc itd, radi se o opcenitom koristenju uredaja za svakodnevne potrebe, dakle otvaranje stranica na webu, otvaranje aplikacija, prebacivanje iz jedne u drugu, dvije odjednom na ekranu (ups).. 

15 godina
offline
Apple iPhone X - Nedovršena revolucija

najte kaj zameriti ali epl je tu isti kao i ostali: nema nikakve revolucije već samo recikliranja istih muda pod nove bubrege. i dalje se jedino bitno - baterija - nije "maklo dalje od početka" 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija
Feudalac kaže...
digitall kaže...

kupis "najnapredniji" i najskuplji uredaj i onda ga zbog zatvorenosti ne mozes korisiti za napredne stvari...

https://www.tportal.hr/tehno/clanak/zaba-uvela-placanje-mobitelom-koje-plasticne-kartice-salje-u-povijest-20171121

 ako nisi primjetio apple malo dulje vrijeme ima beskontaktno plaćanje od jedne zabe i više korisnika nego oni uopće i skupa s matičnom bankom i cijelom italijom. i da, ta aplikacija te efektivno veže za zabu i zatvara u njihov sustav paketa od 80 kn mjesečno samo zato što vodiš račun kod njih. Naprosto se radi o korištenju postojeće tehnologije za zatvaranje u njihov sistem. moja erste za 13 kuna mjesečno ima već odavno beskontatkne kartice, mobilno bankarstvo, beskontaktne bankomate... btw, kartica mi stoji uz mobitel i samo primaknem terminalu. neš ti zabine inovacije :))

 

Ako ćeš tako Gogle ima još dulje beskontaktno plaćanje, još od 2011., dok je Apple ušao s tom "revolucijom" 2014.

Druga stvar, PBZ ima ovo već više od godinu dana i košta 4-5kn mjesečno i malo je bolje rješenje nego naljepiti beskontaktnu karticu na mobitel s obzirom da se autoriziraš na mobitelu.

 

Onda još malo govoriš o vezivanju uz zabu, dok braniš sustav koji je ograničen na jednog proizvođača i banke s kojima on potpiše ugovor, i koji nije dostupan ni kod nas ni u okolnim državama? Daj malo razmisli prije nego napišeš takve gluposti.

https://support.apple.com/hr-hr/HT206637

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.11.2017 9:21 (Chronosus).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija
Tonči kaže...

Vrlo je zabrinjavajuće da mi daješ YT video startanja aplikacija kao benchmark. Ne samo da to uopće nema veze s brzinom uređaja, nego je krajnje bizarno testirati startanje aplikacija na različitim sustavima, arhitekturama... 

 

https://www.bug.hr/forum/post/komentari-it-vijesti/iphone-7-plus-50-vise-ram-prethodnog-mod/5162086.aspx

Tonči kaže...

 

 

Pa dobro...

15 godina
odjavljen
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija

Pa, bezveze su ti dosjetke, ja se nisam ni pokušavao dosjetiti, iskreno. Ne znam što ti zapravo hoćeš, osim osnovnoškolkih igara riječima oko iNotcha? Što je smisao? Nisi, očito, tržište koje Apple cilja niti si kupac tako da ne vidim zašto te sve to skupa muči?

Nope.
14 godina
neaktivan
offline
Apple iPhone X - Nedovršena revolucija

"Tipka Home je nadomještena gestom poteza prsta s dna ekrana prema gore te Apple, kad je to u pitanju – i ovaj put – zaslužuje sve pohvale. Na to se iznimno lako naviknuti, do te mjere da se pitate kako se toga nitko, pa niti sam Apple, prije nije sjetio?"

 

Pa nije li se BlackBerry sjetio nečeg vrlo sličnog prije mnogo godina?

Apple brings some BlackBerry 10 flavor to the iPhone X | CrackBerry.com

Moj PC  
7 0 hvala 2
15 godina
odjavljen
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija
miki1981 kaže...

 Malo sam se nespretno izrazio...više sam mislio u smislu onoga da je uređaj mogao biti i bolji, nije ponudio nešto toliko extra koliko mu je extra cijena, i nije ono što je, ajmo reći možda mogao biti. Kažem, iako sam ga koristio samo par sati, pa i to uzmeš u obzir.

 

Hm, vidiš, meni je Pixel, uz Xperie, jedan od naljepših uređaja koji postoji...

 

Znači žene kupuješ isključivo po izgledu, ništa ostale karakteristike? Jer izgled često vara...

 Pa da, probam i kupim ako su udobne i izgledaju dobro. Kako ti kupuješ cipele? :)

Što se tiče izgleda Pixela, pa da, nema svatko isti ukus. Meni je jako ružan. Meni je Razer Phone jako ružan, ali ću ga kupiti. Xperie su mi lijepe, ali ih neću kupiti, HTC U11 mi je bezveze pa ga neću kupiti...

iPhoneu ne treba jači hardver za postizanje rezultata koje želi. To je sva priča. Ja bih mu zamjerio da nema dovoljno RAM-a, tu bih svakako nagurao još barem 1GB, zbog multitaskinga. 

digitall kaže...

za burnin (ako se dogodi) SVI daju garanciju, apple ne.

video startanja aplikacija, prebacivanja iz aplikacije u aplikaciju, surfanje i sl. vidljivo iz navedenog videa je ono sto TI navodis kao prednost ajfona - korisnicko iskustvo. dakle poklopljen si svojim argumentom. 

jedne u drugu, dvije odjednom na ekranu (ups).. 

Da? Jer, meni je Samsung odbio garanciju za to, isto nije prihvatio ni Google za Huaweijev Nexus 6P. Gdje si ostvario garanciju za burn-in?

Što se tiče brzine prebacivanja, meni to ide instantno, imam baš jedan video negdje. Startanje mi ne treba, jer je instantno. Nikad ne radim cold boot aplikacija (osim, jednom, naravno) jer nema smisla.

Dvije aplikacije na istom ekranu? Da, to je zgodno za velike ekrane i volio bih taj feature na nekom velikom uređaju, no iPhone X trenutno postoji samo kao mali telefon i tu nema ni mjesta ni smisla da imaš dvije aplikacije. iPad (iOS također) ima iznimno dobro, bolje nego Android, riješeno više aplikacija na ekranu.

 

Meni je ovaj način switchanja dosad najbolje iskustvo na nekom telefonu uopće:

(youtube video inc).

Ajar kaže...

najte kaj zameriti ali epl je tu isti kao i ostali: nema nikakve revolucije već samo recikliranja istih muda pod nove bubrege. i dalje se jedino bitno - baterija - nije "maklo dalje od početka" 

Nažalost, jedini telefon koji je ikad imao impresivnu bateriju i trajanje, a nabavljiv je u Europi, bile su stare Xperie i Xperie Compact. Osim toga jedino Galaxy Active koji je američka ekskluziva.

Mirko935 kaže...
Tonči kaže...

Vrlo je zabrinjavajuće da mi daješ YT video startanja aplikacija kao benchmark. Ne samo da to uopće nema veze s brzinom uređaja, nego je krajnje bizarno testirati startanje aplikacija na različitim sustavima, arhitekturama... 

 

https://www.bug.hr/forum/post/komentari-it-vijesti/iphone-7-plus-50-vise-ram-prethodnog-mod/5162086.aspx

Tonči kaže...

 

 

Pa dobro...

U kontekstu držanja aplikacija u RAM-u, da. U kontekstu brzine startanja NE. Postoji znatna razlika u tome, ne misliš li tako?

Nope.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija
Tonči kaže...
Ajar kaže...

najte kaj zameriti ali epl je tu isti kao i ostali: nema nikakve revolucije već samo recikliranja istih muda pod nove bubrege. i dalje se jedino bitno - baterija - nije "maklo dalje od početka" 

Nažalost, jedini telefon koji je ikad imao impresivnu bateriju i trajanje, a nabavljiv je u Europi, bile su stare Xperie i Xperie Compact. Osim toga jedino Galaxy Active koji je američka ekskluziva.

Sad ga malo pretjeruješ...  Ima Kineza koliko hoćeš s impresivnim baterijama (ja imao prije par godina jednog s 5000 mAh, trajao tri dana ako treba), BB KEYone navodno ima izvrsnu bateriju itd. da ne nabrajam bezveze.

 

Tonči kaže...

U kontekstu držanja aplikacija u RAM-u, da. U kontekstu brzine startanja NE. Postoji znatna razlika u tome, ne misliš li tako?

Ne pokazuju li oba videa i jedno i drugo? Nemam baš vremena pola sata gledati kako ekipa pali i gasi appove , ali ovako brzinskim skimmanjem mi se učinilo da su videi na istu foru.

A za appove koje rijetko koristim mi zna biti bitna brzina startanja. Offtopic, ali baš imam (ili sam imao do nekog nedavnog updatea, nebitno) čudan problem s HERE maps na mobu. Ako ih ne koristim tipa mjesec dana, zna im trebati doslovno 5 minuta da se pokrenu. Ako ih koristim svakodnevno pokrenu se za, štajaznam, 10 sekundi. Čak i nakon force stopa, restarta moba, whatever. Nema baš smisla, ali eto. U tom slučaju, kad sam taman na crvenom na semaforu i imam 45 sekundi za pokrenuti navigejšn, a njemu se baš u tom trenu, eto, ne da, mi brzina startanja naglo postane dovoljno bitna da skinem sve svece i bogove s neba. (smajl upućen developerima appa, ne tebi )

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.11.2017 10:43 (Mirko935).
9 godina
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija
Tonči kaže...

Da? Jer, meni je Samsung odbio garanciju za to, isto nije prihvatio ni Google za Huaweijev Nexus 6P. Gdje si ostvario garanciju za burn-in?

 

mesc servis, osobno imao na lg-u (lcd ekran - toliko o tome da se dogada samo amoledu), sogor na samsung u agram, frend s kojim sam svaki dan isto na samsung, ne znam tocno koji servis, ali sve bez prihvaceno bez najmanjeg problema, primjedbe, dodatnog upita i sl., zamjenjeni ekrani besplatno i tjeraj dalje.. sogorov je bio pred istek garancije.. nikad nitko nije ni pomislio da to nebi islo pod garanciju..

a gdje si ti to nosio da nisu prihvatili jer to prvi puta cujem (a svakodnevno svasta o mobitelima cujem i vidim), jebeno me zanima. imas neki dokaz, mail, upit, odgovor, ovo, ono..?

13 godina
offline
Apple iPhone X - Nedovršena revolucija

Evo jedan review koji nije svrš... na sve te "neopipljive" genijalne stvari. 

 

 

Btw, stvarno ne znam kako je dizajn 10, kad je nakon izlaska gotovo svaki portal imao članak tipa "how to hide the notch"? Notch je kompromis, nešto što bode u oči i što je direktno u koliziji s onim spikama o čistim linijama koje su propovijedali u Appleu. 

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija
Mirko935 kaže...

Sad ga malo pretjeruješ...  Ima Kineza koliko hoćeš s impresivnim baterijama (ja imao prije par godina jednog s 5000 mAh, trajao tri dana ako treba), BB KEYone navodno ima izvrsnu bateriju itd. da ne nabrajam bezveze.

 

Ne pokazuju li oba videa i jedno i drugo?

kad sam taman na crvenom na semaforu i imam 45 sekundi za pokrenuti navigejšn, a njemu se baš u tom trenu, eto, ne da, mi brzina startanja naglo postane dovoljno bitna da skinem sve svece i bogove s neba. (smajl upućen developerima appa, ne tebi )

 "Kinezi" imaju svu silu drugih problema i nedostataka. Zadržimo se na ozbiljnim brendovima. Što se startanja tiče, na ovim mobitelima su razlike u milisekundama, ništa bitno i ništa što bi me iskreno smetalo. Zapravo, jedina aplikacija čiji start mi je bitan je foto, ali i tu su razlike nikakve. "Instantno"...

digitall kaže...

mesc servis, osobno imao na lg-u (lcd ekran - toliko o tome da se dogada samo amoledu), sogor na samsung u agram, frend s kojim sam svaki dan isto na samsung, ne znam tocno koji servis, ali sve bez prihvaceno bez najmanjeg problema, primjedbe, dodatnog upita i sl., zamjenjeni ekrani besplatno i tjeraj dalje.. sogorov je bio pred istek garancije.. nikad nitko nije ni pomislio da to nebi islo pod garanciju..

a gdje si ti to nosio da nisu prihvatili jer to prvi puta cujem (a svakodnevno svasta o mobitelima cujem i vidim), jebeno me zanima. imas neki dokaz, mail, upit, odgovor, ovo, ono..?

 To se nikad ne bi smjelo dogoditi na IPS-u... teoretski je moguće, ali me šokira da se zaista nekome dogodilo. Imam telefone stare 6 godina pa nema toga. Doduše, ni na AMOLED-u nisam to vidio... Ali, LG ima problema s malim ekranima, vidimo to na Pixelu 2 XL, koji je postao poznat po cijelom nizu failova s ekranom.

Nope.
16 godina
neaktivan
offline
Apple iPhone X - Nedovršena revolucija

Hvala, fasciniran sam odličnom vještinom pisanja recenzije. Ugodno za um u svakom pogledu. Informativno, pitko. U epohi ili neobjašnjivo oskudnih recenzija ili karnevalski kitnjastih, iz tko-zna-kojih ego-pobuda, ovaj tekst Dragana Petrica je jedan primjer za udžbenike žurnalistike. iPhone X je tema kojoj stvarno treba pristupiti tako pažljivo i mudro kako je to na zen način učinio autor ovog članka. Super.

Let go of any expectations and look to generate curiosity in the process, rather than expectation in the result. ~Andy Puddicombe
 
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Apple iPhone X - Nedovršena revolucija

Evo najobjektivnija recenzije iPhonea X, onima koji prigovaraju Petricu na subjektivnosti.

 

https://www.apple.com/iphone-x/specs/

 

 

Već smo tu temu sto puta diskutirali. Jedina objektivna recenzija je tablica specifikacija. Bilo kakav pridjev pretvara recenziju u subjektivnu.

Ako uzmemo ekran od 5.5 inča, jedan će recenzent napisati da je taj ekran premal, drugi da je prevelik, treći da je taman veličine. To su već tri subjektivna mišljenja, od kojih je svako ispravno i krivo.

Recenzent ne treba čak ni isticati da mu se nešto sviđa ili ne, dovoljno je da napiše da mu dobro leži u ruci, već je recenzija subjektivna.

 

Ako se svaki odabir i mišljenje zasniva na prostim činjenicama, uglavnom se bez iznimke uvijek loše odabire. Taj osjećaj, odnosno "to nešto", intuicija ili šesto čulo, najbolja je stvar kojoj uvijek treba vjerovati.

 

 
3 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija
Sinatra kaže...

 

 

Već smo tu temu sto puta diskutirali. Jedina objektivna recenzija je tablica specifikacija.

 

da si malo vise upucen u svijet mobitela, vidio bi koliko je ta tvrdnja bolno pogresna.

inace, postoje uredaji sa slabijim hardverom koji rade bolje, brze, glade, stabilnije od nekih koji imaju jaci hardver a losiji softver/drivere/rom i sl.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija
digitall kaže...
Sinatra kaže...

 

 

Već smo tu temu sto puta diskutirali. Jedina objektivna recenzija je tablica specifikacija.

 

da si malo vise upucen u svijet mobitela, vidio bi koliko je ta tvrdnja bolno pogresna.

inace, postoje uredaji sa slabijim hardverom koji rade bolje, brze, glade, stabilnije od nekih koji imaju jaci hardver a losiji softver/drivere/rom i sl.

Pa to i on kaže...u ostatku posta.

16 godina
offline
Apple iPhone X - Nedovršena revolucija

Joj, ne znate nego u krajnost. Niko ne zamjera sto se on nije bavio specifikacijama. Ali ima valjda izmedju price o specifikacijama i "sjaja u ocima" zbog "ono neceg" i ponasanja kao tinejdzerka - neka umjerenost i sredina.

Niti koristi od specifikacija, niti od ovakvog "reviewa".

Osim toga, o tome da autor pise nezrelo poput tinejdzera, govori samo poredjenje s njegovim prethodnim reviewom (koji je takodje bezvezan).

 

A s Toncijem ne vrijedi raspravljati.

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.11.2017 17:08 (knight).
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija
Tonči kaže...

Pa, bezveze su ti dosjetke, ja se nisam ni pokušavao dosjetiti, iskreno. Ne znam što ti zapravo hoćeš, osim osnovnoškolkih igara riječima oko iNotcha? Što je smisao? Nisi, očito, tržište koje Apple cilja niti si kupac tako da ne vidim zašto te sve to skupa muči?

 

Kak da ti ja sad objasnim koliko tog je tu krivo u tome što si napisao?

 

Konstatacija "meni kao inženjeru specifikacije ne znače ništa" je u startu loša.
Reći da one nisu odlučujući faktor - da, to bi stajalo.
Ovako, to samo znači da te kao inženjera nikad ne bi zaposlio, jer sam ne vjeruješ u ono što apostrofiraš.
Tome je još pritom prethodila rečenica:
"Postoji samo jedna stvar koja utječe na to kako percipiramo neki uređaj: korisničko iskustvo."
Sintagma "samo jedna stvar" je preisključiva, ne samo za inženjere.
Apsolutizam koji slijedi iza tog je besmislen u kontekstu predstavljanja uređaja: Apple (tm) pr buzzword "korisničko iskustvo".
Čije iskustvo? Tuđe? Tvoje iskustvo uređaja koji nemaš i tek misliš kupiti, bazirano na nepostojećem iskustvu?
Korisničko iskustvo, bazirano na sličnim uređajima ili drugim uređajima istog "brenda", pretpostavljam.
Ovako, postoji i druga riječ za to, zove se "predrasude". Ili ti doista vjeruješ da plastične "Nike patike" vrijede više zato jer na njima piše "Nike"?

 

E sad, unatoč tome što ti "specifikacije ne znače ništa", nastavljaš sa:
"Po specifikacijama nije ništa posebno" - osim što ima najbolji mobilni ekran ikad? Objektivno, po specifikacijama.

Ne moram ti valjda objašnjavati da je ovo vrlo subjektivno a ne objektivno (ad acta što si se prije sam isključio od objektivnog rasuđivanja o specifikacijama).
Zamisli da imaš na automobilu najbolje vjetrobransko staklo ikad po tehničkim specifikacijama, osim što se kroz njega - ne vidi. Ili je djelomično zaklonjen pogled. Ima "notch". Takva šajba može biti najbolja u kategoriji samo takvih šajbi, ne općenito jer su to kruške i jabuke.
Slična stvar je i sa ovim ekranom: da, po većini teh. specifikacija je to najbolji ekran ikad, no nažalost to je nestandardno riješenje (pa čak i svojevrsna prijevara kupaca) jer dio ekrana u stvari nije funkcionalan već "rezerviran".
Inženjer (nisam to ja stavljao u "korisničko iskustvo" već ti) si ne bi trebao dopuštati zanemarivanje tih "malih distinkcija" između priloženih i nedostajućih teh. podataka. Ovako je to cherry picking. Koja je specifikacija mono zvuka npr?
Zato sam naveo pitanje "kako mjeriš dijagonalu?" jer je ovaj ekran nema, ako uključuješ gornji sporni dio (nije četverokutan). Ako se gleda dio bez "ušiju", onda to valja i naglasiti.
Sad da cjepidlačim do kraja, jedna od bitnijih teh. spec. je i fiz. veličina samog ekrana (sigurno bitnija od golom oku nevidljive razlike između 400-40000ppi). Naravno da ovo nije najveći ekran ikad, pa posljedično ne može imati "najbolji ekran ikad".

 

Ima toga još ali nema svrhe da tu sad masakriram dalje nešto ovlaš napisano.
Poanta je da ti je glavni argument "Normalni ljudi stvari kupuju i zbog izgleda" (što potpisujem, apsolutno). Međutim ovdje nije riječ o nečemu "normalnom", uobičajenom već o apsolutno krajnjem ekstremu - prvenstveno po cijeni. A ako zanemariš i taj "detaljčić", sve ostalo postaje apsurdno.
(edit typos)

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.11.2017 18:12 (Zechina).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija
Zechina kaže...

 Konstatacija "meni kao inženjeru specifikacije ne znače ništa" je u startu loša.

Ovako, to samo znači da te kao inženjera nikad ne bi zaposlio, jer sam ne vjeruješ u ono što apostrofiraš.

Ne paziš na satu, dozvoli da se citiram na ispravan i točan način: 

Tonči kaže...

Specifikacije niti zanimaju koga niti su kome bitne, barem ne nikome normalnome. Meni kao inženjeru omogućavaju da procijenim mogućnosti uređaja, ali krajnjem korisniku, izuzev prostora, veličine ekrana i trajanja baterije, ne znače ništa.

Ali to je dobro, jer osim što nemaš novca da mene zaposliš, ne bih ni radio za nekoga tko ne razumije osnove tržišta, dizajna i prodaje, a postavlja se tako kao što si ti krenuo i onim dječjim forama i ovim sad postom.

 

Zašto Apple može rasprodati uređaj od 1100-1500 eura, a zašto su Sonyjev i HTC-ov odjel pred gašenjem? Apple ima reputaciju i track record zadovoljstva korisnika i u vrhu je već deset godina. Novi uređaji se kupuju temeljem iskustva drugih.

 

www.displaymate.com/iPhoneX_ShootOut_1a.htm#Best_Smartphone

 

Kako kažu:


The Best Smartphone Display
· The iPhone X is the most innovative and high performance Smartphone display that we have ever tested.
· First we need to congratulate Samsung Display for developing and manufacturing the outstanding OLED display hardware in the iPhone X.
· But what makes the iPhone X the Best Smartphone Display is the impressive Precision Display Calibration that Apple developed that transforms the OLED hardware into a superbly accurate, high performance, and gorgeous display!!

 

To što tebi smeta "notch", je subjektivno. Testiranje i recenzija DisplayMatea su objektivni. Da ti odgovorim na ovo, iako i tu patroniziraš kao da si u najmanju ruku Appleov strateg:

 

Prodaja je proces subjektivne prirode i mobiteli se prodaju ljudima, a ne robotima koji mjere tehnikalije, pa je zato AAPL trenutno s m.capom na 895 milijardi dolara i nešto sitniša u milijunima. To je samo po sebi dovoljno za raspravu o tome koliko je notch naštetio Appleu. Realno, dizajn ekrana je mogao imati crnu crtu na vrhu. I što onda? Big deal. Ako ti smeta notch, nemoj ga kupiti i to je to. Note 8 košta isto, koliko vidim: MSRP $999.

 

 

P.S. Pitao si me gore negdje što meni kao inženjeru znači notch? - Zaradu, kao i svaki iPhone dosad... iOS je najljepša platforma ikad za mnoge.

 

Edit više puta jer sam rezao nepotrebno dug komentar i seciranje tvojih besmislica.

Nope.
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.11.2017 19:26 (Tonči).
8 godina
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija
Moj 3 godine stari HTC One M8 se otkljucava potezom prsta od dna ekrana prema gore ili s dva tapkanja. Tako da ovo nije prvi takav slucaj.
Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija
Macumba kaže...
Moj 3 godine stari HTC One M8 se otkljucava potezom prsta od dna ekrana prema gore ili s dva tapkanja. Tako da ovo nije prvi takav slucaj.

 Bi li prodao M8? :P

 

Nego, tapkanje je tek kasnije uvedeno, ali potezanje ovdje je home, a ne otključavanje. Prvi s tapkanjem je bio LG.

Nope.
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.11.2017 21:10 (Tonči).
16 godina
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija
Notch nije subjektivno, vec objektivno los. Reci da je subjektivan osjecaj nedostatka komada ekrana, moze modni dizajner, nikako ozbiljan inzenjer. :) Znam da jeste praksa medju zagrizenim ljubiteljima Applea da kad nesto nedostaje, tvrde da to i ne treba, ali ovo je malo previse samoobmanjivanja.
 
3 2 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija

To ti je više perspektiva: gledam li da je "notch" manjak ekrana ili su "uši" višak. Naravno da će netko tko ne voli Apple uzimati ovu prvu opciju, jer mu paše u narativ. :) To je ok, nemam ništa protiv. Neće se manje prodavati zbog takvog stava.

Nope.
8 godina
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija
digitall kaže...

za burnin (ako se dogodi) SVI daju garanciju, apple ne.

video startanja aplikacija, prebacivanja iz aplikacije u aplikaciju, surfanje i sl. vidljivo iz navedenog videa je ono sto TI navodis kao prednost ajfona - korisnicko iskustvo. dakle poklopljen si svojim argumentom. 

osim ako ne mislis da je korisnicko iskustvo mjerenje benchmarka i obrada videa na mobitelu..

nitko ne kaze da x nema jaci proc itd, radi se o opcenitom koristenju uredaja za svakodnevne potrebe, dakle otvaranje stranica na webu, otvaranje aplikacija, prebacivanje iz jedne u drugu, dvije odjednom na ekranu (ups).. 

 Ja sam na jednoj drugoj raspravi zatražio da netko kopira jamstvo iz svog samsunga (može i papirnato) gdje eksplicitno piše da je burn-in pokriven. Još uvijek čekam.

To pitam jer na službenim stranicama nisam uspio naći, a dao sam si i previše vremena.

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija
digitall kaže...

nisam ni sumnjao na odgovor "u nasoj amerki ima toga odavno e", kog briga, fulao si ceo fudbal.. zna se gdje i kako funkcionira ejpl pay, a kako i gdje sve ostalo.. to od zabe je samo primjer kako ce to izgledati u buducnosti, tj. bez ikakve dodatne kartice u depu.. jednostavno. radi. kako bi neki ovdje rekli. :)

 

inace i ja imam bezkontaktno putem kartice od prvog dana postojanja u hr, ali to nije poanta, poanta je mogucnost obicne nfc komunikacije za razno raznu upotrebu..

a kad vec hvalis ejpl pay, on se ne moze ni priblizno usporediti sa dostupnosti npr. jednog samsung pay, kojeg namjerno nisam ni spomenuo da se nekome ne digne kosa na glavi..

Poanta pojedinačne aplikacije je poanta nošenja jedne kartice jedne banke u džepu. Kaj, ako imam dvije, a svi ih imamo toliko ili više, onda moram imati i toliko aplikacija i to je sad prednost? Kaj će se dogoditi ako na svom HTC-u instaliram dvije aplikacije od dvije banke, obje će se aktivirati u pozadini i odraditi plaćanje? To je tebi prednost? Prebacivanje plaćanja na mobitele koji svi imamo sa sobom ima potencijal u praktičnosti, ali dok se ne uvede jedinstveni standard koji pokriva sve ili većinu, to će biti samo još jedna komplikacija pored svih ovih postojećih... Hvala ali ne.

Ja rekoh
14 godina
neaktivan
offline
Apple iPhone X - Nedovršena revolucija

Realno gledano apple je mogao napraviti iphone x bez notcha,

sa obzirom da mobitel košta beskonačno novaca i da će se prodavati kao vruće kifle mogli su omotati cijeli telefen u amoled i sa ljeva nadesno i ostaviti gornje i donje rubove metalnim (kad već fantaziram i stavit utor za slušalice i usb-c) za I/O + mic i zvuk, a sa nazovimo tako stražnje strane oduzet komad (ili vertikalno ili horizontalno) ekrana za kamere, fingerprint i govance animator sustav. koštalo bi ih 100$ više za takav ekran i mogli bi vikat 10 incha ekran na 5,5 incha uređaju O.O... I imaš ekran straga ak oš selfače uzimat, kuiš 2 kamere i dubina ono selfi do jaja, kakav portrait mode, zvalo bi se pro photo selfie studio magic.... U biti, mogli su bolje, al nije bilo stevice da ih bičuje dok ne dođu do boljeg rješenja

 

p.s. inače sječam se prvog keynota za iPhone kad je Steve naglašavao "PHONE, INTERNET COMUNICATOR, iPOD" za iPhone... kažem to jer odkad su izbacili utor za sluške vidi se da nemaju više jasnu viziju šta žele od svog uređaja i da glavnu rječ vode prodajni rezultati a ne neki ekscentrik sa vizijom

 

p.s.2. nisam apple funboy al sam cijenio Steva je si je dopustio voditi tvrtku stvarajuči uspješne simple to use (često i nauštrb nekih funkcija) proizvode i prodavati ih za dobre pare, tad je postojala i neka razlika između appla i ostatka svijeta, sad svi žele biti kao jedni drugi i sve je to sad isti animirani obijekt a drugo pakovanje

 

p.s.3. nema smisla prepirati se da je proizvod x tvrtke bolji ili lošiji od proizvoda y tvrtke osim ako nisi placeni PR-ovac neke od tih, a da su ljudi objektivni svi bi vozili bicikl

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija

Zapravo, ako si htio novi telefon s ekranom naprijed, onda nisi mogao bez ili notcha ili china, tj. foreheada. S obzirom da im ne treba forehead, dakle, cijeli vrh u crnome, rubove su ostavili kao uši. Netko će ostaviti uši, netko zatvoriti sve. Ima li tu problema? Ima, u formatu, ali imperativ je bio zadržati manji telefon. Ne žele svi Plus diva. Ne treba svima.

 

Što se tehnologije tiče, jako je dobra: https://blogs.unity3d.com/2017/11/03/arkit-face-tracking-on-iphone-x/

Nope.
11 godina
online
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija
Tonči kaže...

· But what makes the iPhone X the Best Smartphone Display is the impressive Precision Display Calibration that Apple developed that transforms the OLED hardware into a superbly accurate, high performance, and gorgeous display!!

 odmah da priznam da sam lajbek to pitanju displeja, ali....

 

bar malo, samo malo, mrvičak čak, mi je sumnjivo da je apple, bez ikakvog prijašnjeg iskustva sa oled ekranima, nekim svojim specifikacijama i "razvojem" (koji se obično svodi na krađu tuđih ideja i patentiranje istih) uspio toliko utjecati na ekran kojeg samsung razvija već godinama i to toliko da je "daljinski" uspio unijeti, ne evoluciju, nego u najmanju ruku revoluciju u samsungov proizvodni proces oled ekrana

toliko malo mi je to sumnjivo da mi isto toliko puno smrdi na plaćeni oglas za ajfon x

 

isprika ukoliko sam nešto promašio, krivo interpretirao ili ukoliko je dotična stranica poznata baš po svojoj objektivnosti i nepodmitljivosti

8 godina
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija
picajzla0707 kaže...

 

bar malo, samo malo, mrvičak čak, mi je sumnjivo da je apple, bez ikakvog prijašnjeg iskustva sa oled ekranima, nekim svojim specifikacijama i "razvojem" (koji se obično svodi na krađu tuđih ideja i patentiranje istih) uspio toliko utjecati na ekran kojeg samsung razvija već godinama i to toliko da je "daljinski" uspio unijeti, ne evoluciju, nego u najmanju ruku revoluciju u samsungov proizvodni proces oled ekrana

toliko malo mi je to sumnjivo da mi isto toliko puno smrdi na plaćeni oglas za ajfon x

 Nije tu Apple napravio nešto što je bolje dva puta. Samsung jedini radi OLED ekrane odlične kvalitete. Apple je mrvicu izmijenio oblik pod piksela od onog što se može vidjeti, time su smanjili promjenu spektra prema plavom kod gledanja iz kuta, ali kod njih nikad nije bilo idemo uzeti s police dobavljača, baciti unutra pa kako bude. Prvo, tolerancije (razlika od komada do komada) su minimalne, kalibracija se obavlja individualno za svaki uređaj, poradili su dodatno na sub-pixel renderu, tu je nativna podrška upravljanju bojama tako da uređaj sam prepoznaje sadržaj i automatski prilagođava prikaz, malo su još povećali svjetlinu pa je krajnji rezultat najbolji ekran ikada proizveden za opću populaciju. Nije ni samsungov S8 daleko od toga, razlika je u sitnicama ovdje ili ondje.

Ja rekoh
9 godina
offline
Re: Apple iPhone X - Nedovršena revolucija
Feudalac kaže...
digitall kaže...

za burnin (ako se dogodi) SVI daju garanciju, apple ne.

video startanja aplikacija, prebacivanja iz aplikacije u aplikaciju, surfanje i sl. vidljivo iz navedenog videa je ono sto TI navodis kao prednost ajfona - korisnicko iskustvo. dakle poklopljen si svojim argumentom. 

osim ako ne mislis da je korisnicko iskustvo mjerenje benchmarka i obrada videa na mobitelu..

nitko ne kaze da x nema jaci proc itd, radi se o opcenitom koristenju uredaja za svakodnevne potrebe, dakle otvaranje stranica na webu, otvaranje aplikacija, prebacivanje iz jedne u drugu, dvije odjednom na ekranu (ups).. 

 Ja sam na jednoj drugoj raspravi zatražio da netko kopira jamstvo iz svog samsunga (može i papirnato) gdje eksplicitno piše da je burn-in pokriven. Još uvijek čekam.

To pitam jer na službenim stranicama nisam uspio naći, a dao sam si i previše vremena.

al te taj samusung muci, vidim da ne mozes spavat od njega.. popij par tabletica za laku noc.. bit ce ti lakse.. jebiga znam da je note8 milijardama svjetlosnih godina ispred svega sto postoji po funkcionalnosti, a da ne pricam o snobovskoj igraćkici za dječje igjice (ajfonćiću)

nemam sad bas za tvoj omiljeni samsung nista od papira, ali mogu vjerojatno pronaci papir od servisa gdje mi na lg-u zamijenjen ekran radi burnin-a.. u kojem formatu da ti posaljem?

ali imam cak i bolju ideju; nazovi npr. mesc ili tako neki servis i pitaj koliko su u zadnjih par godina zamijenili ekrana besplatno zbog burnina. eto. jel posteno? mozda dobijes i podatak posebno sa samsung.. pa si objesis na zid ili nesto.. a posto ces odmah slagat sto god da ti kazu, jer ne ide u tvoju korist i jer nije moguce da ejpl pr zaposelnik kaze nesto protiv ejpla, e onda cu i ja nazvati pa cemo usporedit podatak.. 

 

Feudalac kaže...
digitall kaže...

nisam ni sumnjao na odgovor "u nasoj amerki ima toga odavno e", kog briga, fulao si ceo fudbal.. zna se gdje i kako funkcionira ejpl pay, a kako i gdje sve ostalo.. to od zabe je samo primjer kako ce to izgledati u buducnosti, tj. bez ikakve dodatne kartice u depu.. jednostavno. radi. kako bi neki ovdje rekli. :)

 

inace i ja imam bezkontaktno putem kartice od prvog dana postojanja u hr, ali to nije poanta, poanta je mogucnost obicne nfc komunikacije za razno raznu upotrebu..

a kad vec hvalis ejpl pay, on se ne moze ni priblizno usporediti sa dostupnosti npr. jednog samsung pay, kojeg namjerno nisam ni spomenuo da se nekome ne digne kosa na glavi..

Poanta pojedinačne aplikacije je poanta nošenja jedne kartice jedne banke u džepu. Kaj, ako imam dvije, a svi ih imamo toliko ili više, onda moram imati i toliko aplikacija i to je sad prednost? Kaj će se dogoditi ako na svom HTC-u instaliram dvije aplikacije od dvije banke, obje će se aktivirati u pozadini i odraditi plaćanje? To je tebi prednost? Prebacivanje plaćanja na mobitele koji svi imamo sa sobom ima potencijal u praktičnosti, ali dok se ne uvede jedinstveni standard koji pokriva sve ili većinu, to će biti samo još jedna komplikacija pored svih ovih postojećih... Hvala ali ne.

a sta ti nosis dvije kartice na pozadini telefona pa moras pazit koju ce ti ocitat na blagajni, jednu vadis, mices, gledas koja je.. sta? bravo..upucao si se vlastitim "argumentom"

nisam ni mislio da ces dat smislen odgovor na cinjenice, ali eto.. sta da ti kazem, skuzit ces jednog dana sto sam htio reci, tj. koliko prednosti ima kada te jedna firma ne drzi u saci i svaki detalj ovisi o njoj.. znam ja da neki to vole, taj mazohozam kada ti netko non stop namece svoje ideje, nacine i da nemas vlastite, i to je ok.. ali brate pretjerujete ga do jaja po svim parametrima... da vam se apple posere u usta, progutali bi to i rekli amazing.. i usput bi smislili barem 100 razloga zasto je to bas super i nevideno.. ja mislim da oni tamo crkavaju od smijeha.. lol pa pojavila se aplikacija za x koja "sakriva rupu u ekranu" i mora se platiti hahahahh.. plakati ili smijati se, pitanje je sad..

mislim da sad kroz smijeh smisljaju kako ce napraviti rupu ovaj put na sred ekrana, i da ces morati platiti 100 dolara da se taj dio ekrana aktivira.. 99,9% njihovih korisnika bi to pojelo bez beda.. uz povike amazing, pa ovo se nitko nije sjetio.. bas me zanima do kada ce taj socioloski ekspriment trajati, gdje je granica.. koliko vidim nema je na vidiku.. divim se ejplu na tome.. 

a sad ozbiljno; ajfoncic je dobar mobitel, android je racunalo. kraj.

moze se gledati i ovako: note8 (i slicni) je svicarski nozic, a ajfon je tupi noz za mazanje pekmeza.. i to samo onog pekmeza koji ti kazu da smijes mazat..

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice