Crijevnim bakterijama do univerzalne krvne grupe

poruka: 18
|
čitano: 4.180
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Crijevnim bakterijama do univerzalne krvne grupe".
8 godina
offline
Crijevnim bakterijama do univerzalne krvne grupe
Malo mi se čitava ta ideja čini nategnutom, točnije ne vidim neku praktičnu korist od nje. Da bi se uklonili antigeni s eritrocita trebalo bi ih izožiti djelovanju enzima, izoliranih iz ovih ili onih bakterija - nije važno. No kako to činiti? Davati pacijentu prije transfuzije introvenozno enzime za razgradnju eritrocitnih antigena? To sigurno nije moguće učiniti ako je zahvat hitan. Poseban je problem moguća alegrija na taj enzim, a konačno i njegova specifičnost. Ne bi li enzim razgrađivao i nešto drugo, a ne samo erotrocitne antigne? U obrađivanju prikupljene krvi tim enzimom opet ne vidim mnogo smisla jer što znači svu prikupljenu krv pretvoriti u 0? Grupa 0 uz A je najčešća krvna grupa, pa je ne bi trebalo uzmanjkati.
 
0 2 hvala 0
15 godina
offline
Crijevnim bakterijama do univerzalne krvne grupe

sad tek razumijem vampire. fala, doc. godinama sam bio zbunjen zašto mi, iako sam unizveralni davatelj, poslodavci i žene nemilice piju krv (osim komaraca). sad je sve sjelo na mjesto. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Crijevnim bakterijama do univerzalne krvne gru

Možda sam u krivu, ali ja sam shvatio da se krv donora tretira tim enzimima i tek tada, da se takva krv daje pacijentima. Dakle, banke krvi bi mogle prema potrebi svoje zalihe krvi naknadno pretvoriti u u grupu 0.

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.12.2018 10:29 (Yuda).
 
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Crijevnim bakterijama do univerzalne krvne gru
Yuda kaže...

Možda sam u krivu, ali ja sam shvatio da se krv donora tretira tim enzimima i tek tada, da se takva krv daje pacijentima. Dakle, banke krvi bi mogle prema potrebi svoje zalihe krvi naknadno pretvoriti u u grupu 0.

 Tako sam i ja shvatio

morrisoN
6 godina
protjeran
offline
Crijevnim bakterijama do univerzalne krvne grupe

gdje je zapelo istraživanje matičnih stanica za stvaranje umjetne krvi ?

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Crijevnim bakterijama do univerzalne krvne grupe

Doc, moze li dodatno pojasnjenje - je li cilj doniranu krv pretvoriti u grupu 0 ili bi se ljudi tretirali kako bi se krv u njihovom tijelu pretvorila u grupu 0?

 

Takoder, ukoliko nije problem, moze li kratko pojasnjenje kako je moguce da se pojedincu nakon transfuzije promijeni krvna grupa? Kolega s krvnom grupom A je bio na operaciji te sada ima grupu 0.

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Crijevnim bakterijama do univerzalne krvne gru
kerum kaže...

Doc, moze li dodatno pojasnjenje - je li cilj doniranu krv pretvoriti u grupu 0 ili bi se ljudi tretirali kako bi se krv u njihovom tijelu pretvorila u grupu 0?

 

Takoder, ukoliko nije problem, moze li kratko pojasnjenje kako je moguce da se pojedincu nakon transfuzije promijeni krvna grupa? Kolega s krvnom grupom A je bio na operaciji te sada ima grupu 0.

Cilj je doniranu, pohranjenu krv koja je izvan tijela, u vrećici, "na lageru", po potrebi pretvoriti u nultu grupu, jer nju se kao hitno rješenje može dati pacijentu s bilo kojom krvnom grupom.

 

A ovo drugo - nije moguće. Krvna grupa je posljedica genetike. Transfuzija ne može promijeniti gene.
To bi bilo kao da muškarac primi transplantirani ženski bubreg ili srce i zbog toga postane - žena. Netko s krvnom grupom A ima tu krvnu grupu zauvijek. Ako primi veliku količinu krvne grupe 0 (ali zaista veliku: čovjek ima preko 5 litara svoje krvi, a doza za transfuziju je rijetko kada veća od 0.5 L), moguće je da testovi za određivanje krvne grupe pogriješe ukoliko ih se radi nekoliko dana nakon transfuzije. Međutim, primljena krv "traje" u primatelju najduže dva-tri mjeseca, i potom "tuđi" eritrociti budu zamijenjeni novostvorenim vlastitim, koji imaju genetski nepromjenjivu grupu.

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
12 godina
offline
Re: Crijevnim bakterijama do univerzalne krvne gru
Doc Berecki kaže...
kerum kaže...

Doc, moze li dodatno pojasnjenje - je li cilj doniranu krv pretvoriti u grupu 0 ili bi se ljudi tretirali kako bi se krv u njihovom tijelu pretvorila u grupu 0?

 

Takoder, ukoliko nije problem, moze li kratko pojasnjenje kako je moguce da se pojedincu nakon transfuzije promijeni krvna grupa? Kolega s krvnom grupom A je bio na operaciji te sada ima grupu 0.

Cilj je doniranu, pohranjenu krv koja je izvan tijela, u vrećici, "na lageru", po potrebi pretvoriti u nultu grupu, jer nju se kao hitno rješenje može dati pacijentu s bilo kojom krvnom grupom.

 

A ovo drugo - nije moguće. Krvna grupa je posljedica genetike. Transfuzija ne može promijeniti gene.
To bi bilo kao da muškarac primi transplantirani ženski bubreg ili srce i zbog toga postane - žena. Netko s krvnom grupom A ima tu krvnu grupu zauvijek. Ako primi veliku količinu krvne grupe 0 (ali zaista veliku: čovjek ima preko 5 litara svoje krvi, a doza za transfuziju je rijetko kada veća od 0.5 L), moguće je da testovi za određivanje krvne grupe pogriješe ukoliko ih se radi nekoliko dana nakon transfuzije. Međutim, primljena krv "traje" u primatelju najduže dva-tri mjeseca, i potom "tuđi" eritrociti budu zamijenjeni novostvorenim vlastitim, koji imaju genetski nepromjenjivu grupu.

Hvala na objasnjenjima. Sva logika mi je vristala da je to nemoguce, ali kolega se kleo da se upravo to dogodilo. Znaci ili je doslo do greske ili mi je lagao.

6 godina
protjeran
offline
Re: Crijevnim bakterijama do univerzalne krvne gru
Anđeo bez falinge kaže...

gdje je zapelo istraživanje matičnih stanica za stvaranje umjetne krvi ?

 meni Igor nije ništa objasnio niti mi je rekao o čemu se tu radi.

normalno, liječnik je, ne može on sve znati, niti je najpametniji čovjek u Hrvatskoj...

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
6 godina
offline
Re: Crijevnim bakterijama do univerzalne krvne gru
Anđeo bez falinge kaže...
Anđeo bez falinge kaže...

gdje je zapelo istraživanje matičnih stanica za stvaranje umjetne krvi ?

 meni Igor nije ništa objasnio niti mi je rekao o čemu se tu radi.

normalno, liječnik je, ne može on sve znati, niti je najpametniji čovjek u Hrvatskoj...

Pa kad i nemam što objasniti na tako postavljeno pitanje: "Gdje je zapelo?"  :-)
Nigdje nije "zapelo", sve ide svojim tokom.
Potencijal korištenja "besmrtnih" matičnih staničnih linija u produkciji krvnih stanica se nalazi u ranim pretkliničkim fazama istraživanja (tzv. early safety trials), što znači da će trebati - gledajući prosječno vrijeme potrebno da se iz tih faza prijeđe u prave pretkliničke, a potom kliničke, a potom masovne testne faze -  još barem dvedesetak godina do dobivanja praktično primjenjivih rezultata. A i to pod uvjetom da se sve odvija onako kako je zamišljeno i željeno. Što se pak ostvari u manje od 5% projekata i ideja  :-)

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
12 godina
offline
Re: Crijevnim bakterijama do univerzalne krvne gru
Doc Berecki kaže...
Anđeo bez falinge kaže...
Anđeo bez falinge kaže...

gdje je zapelo istraživanje matičnih stanica za stvaranje umjetne krvi ?

 meni Igor nije ništa objasnio niti mi je rekao o čemu se tu radi.

normalno, liječnik je, ne može on sve znati, niti je najpametniji čovjek u Hrvatskoj...

Pa kad i nemam što objasniti na tako postavljeno pitanje: "Gdje je zapelo?"  :-)
Nigdje nije "zapelo", sve ide svojim tokom.
Potencijal korištenja "besmrtnih" matičnih staničnih linija u produkciji krvnih stanica se nalazi u ranim pretkliničkim fazama istraživanja (tzv. early safety trials), što znači da će trebati - gledajući prosječno vrijeme potrebno da se iz tih faza prijeđe u prave pretkliničke, a potom kliničke, a potom masovne testne faze -  još barem dvedesetak godina do dobivanja praktično primjenjivih rezultata. A i to pod uvjetom da se sve odvija onako kako je zamišljeno i željeno. Što se pak ostvari u manje od 5% projekata i ideja  :-)

Ima li trenutno ikakve koristi od pohranjivanja maticnih stanica (ne u produkciji krvnih stanica vec opcenito) ili je sve u nadi da ce se nesto iskristalizirati u buducnosti?

6 godina
offline
Re: Crijevnim bakterijama do univerzalne krvne gru
Anđeo bez falinge kaže...

 Ima li trenutno ikakve koristi od pohranjivanja maticnih stanica (ne u produkciji krvnih stanica vec opcenito) ili je sve u nadi da ce se nesto iskristalizirati u buducnosti?

Gle... ljudski život se općenito bazira na nadi da će se iz stvari od kojih trenutno nema neke koristi u budućnosti iskristalizirati nešto dobro.
Ne vrijedi uopće živjeti bez nade da ono što činimo jednom mora donijeti plodove, makar sada od toga ne bilo koristi.

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Crijevnim bakterijama do univerzalne krvne gru
Doc Berecki kaže...
Anđeo bez falinge kaže...

 Ima li trenutno ikakve koristi od pohranjivanja maticnih stanica (ne u produkciji krvnih stanica vec opcenito) ili je sve u nadi da ce se nesto iskristalizirati u buducnosti?

Gle... ljudski život se općenito bazira na nadi da će se iz stvari od kojih trenutno nema neke koristi u budućnosti iskristalizirati nešto dobro.
Ne vrijedi uopće živjeti bez nade da ono što činimo jednom mora donijeti plodove, makar sada od toga ne bilo koristi.

 Hvala dr. Phil, možemo li ipak dobiti odgovor?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
6 godina
offline
Re: Crijevnim bakterijama do univerzalne krvne gru
Visak kaže...
Doc Berecki kaže...
Anđeo bez falinge kaže...

 Ima li trenutno ikakve koristi od pohranjivanja maticnih stanica (ne u produkciji krvnih stanica vec opcenito) ili je sve u nadi da ce se nesto iskristalizirati u buducnosti?

Gle... ljudski život se općenito bazira na nadi da će se iz stvari od kojih trenutno nema neke koristi u budućnosti iskristalizirati nešto dobro.
Ne vrijedi uopće živjeti bez nade da ono što činimo jednom mora donijeti plodove, makar sada od toga ne bilo koristi.

 Hvala dr. Phil, možemo li ipak dobiti odgovor?

Pitanje je pogrešno postavljeno kao "ili-ili".
Odgovor je "da" i "da".

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
6 godina
protjeran
offline
Re: Crijevnim bakterijama do univerzalne krvne gru
Doc Berecki kaže...

Pa kad i nemam što objasniti na tako postavljeno pitanje: "Gdje je zapelo?"  :-)
Nigdje nije "zapelo", sve ide svojim tokom.
Potencijal korištenja "besmrtnih" matičnih staničnih linija u produkciji krvnih stanica se nalazi u ranim pretkliničkim fazama istraživanja (tzv. early safety trials), što znači da će trebati - gledajući prosječno vrijeme potrebno da se iz tih faza prijeđe u prave pretkliničke, a potom kliničke, a potom masovne testne faze -  još barem dvedesetak godinado dobivanja praktično primjenjivih rezultata. A i to pod uvjetom da se sve odvija onako kako je zamišljeno i željeno.Što se pak ostvari u manje od 5% projekata i ideja :-)

sve ide svojim tijekom..."za vrijeme čega" :-)

vi ste pedijatar i zanima me gdje ste pronašli ove postotke 5% te "dvadeset godina do "praktično" primjenjivih podataka" (Nostradamus) 

bili smo dvadesetak puta u zajedničkom društvu ...hihihihihi... 

moram malo trolati za nadolazeće blagdane...

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
15 godina
neaktivan
offline
Re: Crijevnim bakterijama do univerzalne krvne gru
Doc Berecki kaže...

Pitanje je pogrešno postavljeno kao "ili-ili".
Odgovor je "da" i "da".

 S obzirom da roditelji prilikom poroda mogu odlučiti zadržati posteljicu (a što malo njih zna), mislim da bi bilo korisno navesti koje koristi već sada od toga mogu očekivati.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
offline
Re: Crijevnim bakterijama do univerzalne krvne gru
Visak kaže...
Doc Berecki kaže...

Pitanje je pogrešno postavljeno kao "ili-ili".
Odgovor je "da" i "da".

 S obzirom da roditelji prilikom poroda mogu odlučiti zadržati posteljicu (a što malo njih zna), mislim da bi bilo korisno navesti koje koristi već sada od toga mogu očekivati.

Tocno radi toga sam i pitao. Za par tjedana cu i sam morati odluciti.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Crijevnim bakterijama do univerzalne krvne gru
kerum kaže...
 Za par tjedana cu i sam morati odluciti.

 Čestitam! 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice