Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim riječim

poruka: 56
|
čitano: 20.283
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim riječim".
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Moj zeko, nokia je bila čudo od firme, ali su potpuno propustili vlak zvan touchscreen. Kad je n9 izašla apple je prodavao 4s u preko sto milijuna primjeraka po cijeni 650 naviše. Čelik i dvostruko staklo protiv plastike u kanarinac bojama tada već jako sposoban i ispoliran os. Nokia je, po mom mišljenju mogla opstati uz vlastiti OS, ali falilo im je agilnosti. Google je, primjerice, potpuno odbacio sav android koji je bio već predstavljen izlaskom prvog iphonea jer su bili u stanju shvatiti i prihvatati da je došao gamechanger i da više ništa neće biti isto.
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
ihush kaže...

ček..ček..  a jes prolupo.

-gle, nokija je bankrotirala, možda usporedba s agrokorom.. i tad kad te netko kupuje, malo se naguziš, prođe..

MS je uništio nokiju? Bankrotirali su, pa ih je MS kupio-rentao. Kad si gazda, odlučuješ, kad bankrotiraš, nisi gazda (osim onog u londonu).

Eto, sad je opet nokija by nokija.. i što im fali? Što se desilo? Izgubili jumf..? next. U toj transakciji je MS luzer, planovi im propali, msphone je abortiran.. baš nemaš ni malo srcanježnosti prema ''ocu'' u ovoj priči? .. :))) a oče to.

 

Sad je opet nokija mlada, zgodna.. možda i djevica. Ima svoje planove za dalje.. a što će biti, oćel se dovoljno majmuna ulovit za bananu.. vidjet ćemo, no zašto bi za to bio kriv 'otac' :)) i kakve veze ima s ničim..

 

Više puta ponavljana dezinformacija neće je ponavljanjem učiniti točnom.

 

Poluistine su gore od laži, što tek reći za poluinformacije?

 

Budi egzaktan, daj mi točne godine/vrijeme i cifre, pa možemo razgovarati. Ja ih imam ili ih mogu lako pribaviti. Provjerljive. Ne ovo rekla-kazala.
U dobroj namjeri, proslijedit ću ti par točnih.
Nokia je imala krizu, ali samo dugoročno gledano. U trenutku davanja ovlasti MS klaunu Elopu, Nokia je bila profitabilnija nego li ikad (ali je tržište puno brže raslo, i to je bilo zabrinjavajuće). Nokia je mogla u mrtvom hodu, bez rasprodaje imovine, još 1-2 godine mirovati i biti "nebankrotirala". Agrokor je odavno bio živi mrtvac ("dead man walking").
Usporedbe radi, Nokijin marketshare je bio tad veći nego li Apple i Samsung zajedno. Sve ovo mogu lako dokazati.
Tek djelomično je (u knjizi) otkrivena tajna da je, za tzv. "Asha" dumbphones, Microsoft Nokia "poskrivečki" koristio Meltemi Linux (koji u Nokiji, službeno, nikad nije razvijen do kraja itd), i da su te "Ashe" MS Nokiji bile najveći izvor prihoda još 2 godine nakon što je Lumia predstavljena. A MeeGo & Meltemi službeno prethodno eutanizirani.
Toliko o bankrotu tada. To što je Elop izveo je priča za sebe.
Razmisli malo: ako su (zajedno sa Intelom) od 2005.-2009. razvijali MeeGo i imali ga gotovog, a mogao je vrtiti Android kao i ove Nokije danas (HMD Global, ne Nokia Corp!), danas smješno mala firma HMD (u odnosu na ono što je bila Nokia, tek ćetvrtinu slabija od Microsofta) zarađuje enormno - ali Nokia sa svim svojim kapaciteta nije mogla? A još dvije godine potom je prihodovala na Ashama i sl. (dok je MS razvijao svoje WP7, 7.x, 8, 8.x...).
Znam točno koji su problemi bili s Nokijom, ima ih desetak međuovisnih. Ali Elop se nije smio dogoditi, trebao je biti najuren prvi put kad je samovoljno a u ime nadređenog odbora donio odluku. Zašto nije (morao je biti, po internim pravilima)... e za to pročitaj knjigu.

Pitaj se zašto, za razliku od Nokije, kad je u isto vrijeme, po istom receptu i sličnom zadatku Leo Apotheker došao u HP iz SAP-a (MS sw partner kao i npr Intel za hw), bio odmah (cca u par mjeseci)  najuren?
Makar je već uspio uništiti Palm / WebOS Linux...

During (Apotheker) tenure as chief executive at HP, the company lost more than $30 billion in market capitalization after a series of strategic missteps by the company, leading to his resignation.



8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
A šta misliš koliko je koštao vanjski modem za pc tada? Plus sam priključak telefona od 1000 maraka u kešu ili 1200 tzv zvonko-telefonko. To su bila takva vremena, ja bio zadovoljan da mogu na internet po cijeni od 3,5 kune po satu 😀uz fantastičnih 9,6 kbps
Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Zechina kaže...
..
Nokia je imala krizu, ali samo dugoročno gledano. ..



 -gle, nije tema teorije zavjere.. (je, mutno al takav je biz). Ugl oni veliki-jaki su šefovi, može se usporediti s npr sanader-ina.. ali kakve to ima veze s kompjuterskim temama, soft-OSom i sl.

Veliki su odlučili, gazde odlučuju, tako je to. Što bi ih sad trebao braniti ili o čemu brbljamo? O Elopu i/ili ostalim sličnim peruzimanjima, o sanaderu-todoriću? nedamise.. :)

Tko je postavio Elona? Gazde.. jednako tako je gazda-sanader prodao inu.. a ja i ti možemo o softu trkeljat dalje.

 

Tebe kao da više ljuti malimeki, .. MS :) propast će oni kad-tad.. il neće.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Feudalac kaže...
Moj zeko, nokia je bila čudo od firme, ali su potpuno propustili vlak zvan touchscreen. Kad je n9 izašla apple je prodavao 4s u preko sto milijuna primjeraka po cijeni 650 naviše. Čelik i dvostruko staklo protiv plastike u kanarinac bojama tada već jako sposoban i ispoliran os. Nokia je, po mom mišljenju mogla opstati uz vlastiti OS, ali falilo im je agilnosti. Google je, primjerice, potpuno odbacio sav android koji je bio već predstavljen izlaskom prvog iphonea jer su bili u stanju shvatiti i prihvatati da je došao gamechanger i da više ništa neće biti isto.

 Opet navlačiš? 

Ključna godina je bila 2009. 4s je došao 2 godine kasnije, 2011.


Android je došao na tržište smartphonea "od nigdje", nakon iPhonea, i preuzeo mu tržište... ali Nokia nije mogla koja je bila na tom tržištu globalno od ranije?

 

@touchscreen - hmmm, samo djelomično točno.

Naravno, tipkovnica je bila strateški precijenjena (a touchscreen podcijenjen). Ali drugdje je bio problem, finjare se nisu znali uvlačiti Qualcommu analno kao Jobs.
Nokia je imala touchscreen, nije u tome bio problem (MeeGo N770 je predstavljen 2005!), već u partnerima i nedostatku istih. Nokia je imala gadan clash sa Qualcommom (kao i Apple kasnije pa i danas), a on je imao monopol za smartphone soc.

Bila je "osuđena" na rezistivni ekran umjesto kapacitativnog; tadašnji glavni dugogodišnji partner Texas Instruments naprosto nije mogao pružiti hw support za touchscreen (itd) kakav je Nokia željela. A onda ju je još Intel zakucao.

Evo kad nećete čitati knjigu, donosim je ovdje 

neki bitni dijelovi - problemi prije Elopa


To fully appreciate Ollila’s difficulties in carrying out the task, one has to be aware of the perception of Nokia in California. An American analyst believes that the board overestimated its chances to attract a top American corporate executive for the next Nokia CEO. California is at the core of America’s own cell phone service technology CDMA (Code Division Multiple Access). “Everyone there is in the system-on-chip manufacturer Qualcomm’s camp. All Google and Apple executives, are close to Qualcomm and live in the CDMA-world. These people have always seen Nokia as a dinosaur representing the European GSM (Global System for Mobile communication), the past. From California, the view is somewhat different to the one from Espoo."

 

One of the hardest parts of creating mobile phones is embedding the software operating system onto hardware electronics. Nokia built their smartphones using processors from the American chip manufacturer Texas Instruments. In addition, Nokia now needed to align MeeGo with Intel’s processors. The work was cumbersome, and especially power consumption proved difficult. Intel’s chipsets were designed for laptop computers, so in Intel’s world, power consumption was not a problem. Nokia’s competitors, however, were using processors from Qualcomm which were specifically designed for small devices with a low power consumption.

 

MeeGo was delayed and delayed.
This proved costly. The original Texas Instruments chipset was becoming obsolete and the replacement from Intel did not work either. At the same time, competition was moving onto Qualcomm’s second generation processors. Nokia was running propeller airplanes while others had moved onto jets.

 

However, a major mistake had been made at Nokia. Who did it and why, remains unclear. It had to do with the previously mentioned collaboration with Intel. The new operating system needed strong ecosystem partners across the industry. In addition, Nokia wanted to steer the microprocessor hardware technology development because the archrival Samsung had that expertise in-house, and Nokia felt this to be a key competitive advantage. Despite Intel’s power management problems inherited from the PC world, Nokia’s technologists felt that those can be resolved. One person later commented that Intel had been really anxious to start the collaboration. Of their competitors Texas Instruments was in a worse condition and negotiations with Qualcomm were not progressing. Therefore Intel.

 

Nokia had been highly popular in North America during 1999–2000. Nokia mobiles had been forerunners in technology and design. Owners of the Nokia candy bar phones with their embedded antennas had received looks of admiration from Americans with their old fashioned whip antenna Motorolas. Nokia’s phones had sold like hotcakes at the turn of the century and the its market share had been over 50 percent. In 2001, the market share had started to decline. The reason was that Nokia could not offer CDMA phones to network providers because Nokia had become fallen out with Qualcomm.

Qualcomm was a thorn on Nokia’s side. Almost a four-letter word, if you asked the Nokians.

The home base of Qualcomm, founded in 1985, was in San Diego, California. Its main products were components for mobile phones, data transfer standards, and satellite positioning systems. Qualcomm had sold its own mobile phone manufacturing base to the Japanese Kyocera and focused on making money with the technologies it owned. The mode of operation of this American company had been unscrupulous. It had exclusive rights to the CDMA technology it had developed which had been chosen as the prevailing communications standard in the
United States. In Europe, the chosen standard was GSM.

Nokia did use Qualcomm’s chipsets at one time, but the contract had terminated in 2005. Negotiations for the renewal of the licence contract pitted two giants against each other: Nokia was at the pinnacle of its success and Qualcomm had acquired an unambiguously solid position in the American mobile ecosystem. The contract had not been renewed, and the companies had ended up in a three-year patent war. When the dispute was resolved in October 2008, Nokia paid a one-time fee of $2.29 billion to Qualcomm for the patent contract.

14 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Feudalac kaže...
A šta misliš koliko je koštao vanjski modem za pc tada? Plus sam priključak telefona od 1000 maraka u kešu ili 1200 tzv zvonko-telefonko. To su bila takva vremena, ja bio zadovoljan da mogu na internet po cijeni od 3,5 kune po satu 😀uz fantastičnih 9,6 kbps

Kakvih 9,6kbps? Na BBSove se išlo već 14,4kbps, dakle prije nego je pristup internetu kod nas postojao. U doba kad se pojavio komercijalni pristup internetu V34 je bio normalna stvar. 

10 godina
offline
Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim riječim

Naš vrijedni drPetric nas je ugodno iznenadio javljaljem iz Barcelone sa zgodnim video i tekstualnom recenzijom najnovijeg noviteta na svjetskom tržištu....

 

....Zmija je kao igra u svoje vrijeme bila toliko popularna da su svi tražili one koji su imali mobać sa njom, da igraju istu. Več su svi znali kako se ulazi u igru, čim se mobitel uzeli u ruke...

Dobar mi je ovaj revival iz prošlosti, jer stariji imaju nostalgiju, a mlađi priliku da vide kako je eto radila stara garda.

Lajkam.


-lijepi pozdrav drugim high-tech kolegama, ali BUG je najbolji...

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim riječim

najnoviji novitet. mora da je baš nov.

What could possibly go wrong?
 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim riječim

dok Baja koji je napravio najbolji review originala ne recenzira bananu, ništa ne vjerujem!

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
jozef kaže...
/cut

Kakvih 9,6kbps?

 

/cut

 

Ovakih od legendarnog US Roboticsa

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.2.2018 11:38 (memulica).
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Zekić, slušaj me pažljivo. Ja sam bio veliki obožavatelj nokia mobitela, jos uvijek ih imam mislim tri komada u kući. Ima sam ih sve bitne, čak sam radio aplikacije za njih.

Vezano za qualcomm i cdma podršku, knjiga koji citiraš je nedorečena. Iphone je tek od četvorke imao podršku za cdma, do tada se prodavao samo u att, evropa i jos par zemalja gdje je postojao gsm. Cijeli taj dio priče je od povijesne važnosti samo za globalni udio na sad tržištu. Ali oni nisu mogli uvaliti svoje telefone ni att-u kao što je apple uspio iako je apple u startu išao toliko grubo s operaterima da je to njima izgledalo kao pljuska u lice za razliku svih dotadašnjih proizvođača koji su kao i danas bili vrlo susretljivi i spremni raditi posebne verzije za svakog većeg operatera, dati im da stave vlastite aplikacije, glazbene servise itd. Iphone je naprosto bio toliko dobar korisnicima da su operateri morali pristati na sve što je apple tražio uključujući dio profita od data prometa. Nokia je 2005. pokušavala podržavati flash na ekranima od 1,5 inča koji uopće nisu imali tač. Normalno da nisu mogli naći hardver koji bi to pogonio i normalno da nitko to nije koristio jer je mobitelu trebalo nekoliko minuta da učita i renderira stranicu s flashom koji uopće nisi mogao skrolati, frame rate je bio tipa 0,5, doslovce jedna slika u dvije sekunde. Apple je išao suprotno - podržati samo ono što može fluidno raditi na tadašnjem hardveru uz brutalno pojednostavljeno korištenje. Nokia to nije shvatila nikad, a ni google nije daleko, još i danas. I to je sukus cijele te priče koji se vidi i iz knjige koju sam na tvoju sugestiju pročitao u jednom dahu. Elop je na to sve dodao još jednu razinu krivih procjena i samo ubrzao pad koji je bio neminovan.
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Možeš li razumjeti da govorim o 1997. godini i surfanju preko mobitela. Ako ti kažem da je podržana brzina bila 9,6 kbps, onda je bila. Skupo sam je platio da ne bih znao što sam točno dobio.
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Feudalac kaže...

 Ne vidim koliziju, u stvari da nisi uvalio 

"Iphone je naprosto bio toliko dobar korisnicima da su operateri morali pristati na sve što je apple tražio uključujući dio profita od data prometa. "

(što je činjenično točno, malo je timeline pomaknut no dobro... ali je prvi dio rečenice pomalo neukusan)

...mogao bi potpisati valjda sve.

 

Knjiga objašnjava interne okolnosti koje se nisu znale, kako je uopće šarlatan od Elopa uspio toliko štete u toliko kratkog vremena učiniti. Pratio sam Tomi Ahonena još dok je apelirao na Elopa da ne radi krive poteze jer i Microsoftu radi medvjeđu uslugu. Bolesno je bio precizan s podacima i "zloguki prorok", no kao da je živio u paralelnom svijetu ("činjenice nisu bitne, bitan je hype").

Naletio sam bio na odličan komentar bivšeg zaposlenika Nokije, neke stvari su mu u koliziji s knjigom (krivci za guranje Symbiana i posljedično gušenje MeeGo), evo link pa baci oko.
Ne pljuje po iProduktima ili Androidu (možda malo po A.), ali stavlja neke stvari u vremenski kontekst.
https://forums.theregister.co.uk/user/65546/

>Elop je na to sve dodao još jednu razinu krivih procjena i samo ubrzao pad koji je bio neminovan.

HMD global je živući dokaz da pad nije bio neminovan. Nokia ove godine ponovno ulazi u top 10 globalno, treća je u GB npr (Btw Apple-iPhone je globalno pao na 3. mjesto po prodaji u 2017., BBK sa Vivo|Oppo|OnePlus ga je prestigao).

Knjiga podosta abolira Elopa, unatoč očiglednim činjenicama koje sami iznose; odbacuje u startu da je bilo riječi o predumišljaju (čak i dobro znan Balmerov pokušaj incognito leta u Helsinki, gdje nikad nije dokazano da je išao "podmazati" odbor da prihvati Elopa kao CEO)... pretpostavljam da su se bojali tužbe, jer bi MS (naravno, donekle opravdano) htio sve zataškati.

Tomi Ahonen s druge strane ima brojke u ispravnom timelineu koje dokazuju seriju loših poteza.
Nokia Under Elop - His 3 Years: Performance Review - Worst CEO of All Time - All the Facts - In Pictures
Who Wants Numbers? Lumia on T-Mobile? Lumia 800 vs Lumia 710? How Many Nokia N9?
Ova slika bi ti se mogla svidjeti, prouči je dobro: 

 
 

edit: morao sam dodati i drugu sliku koja se nadovezuje na prvu. "Elop effect"odn. "Burning Platforms Memo".

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.2.2018 19:03 (Zechina).
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Zechina kaže...
Feudalac kaže...

 Ne vidim koliziju, u stvari da nisi uvalio 

"Iphone je naprosto bio toliko dobar korisnicima da su operateri morali pristati na sve što je apple tražio uključujući dio profita od data prometa. "

(što je činjenično točno, malo je timeline pomaknut no dobro... ali je prvi dio rečenice pomalo neukusan)

...mogao bi potpisati valjda sve.

 

Knjiga objašnjava interne okolnosti koje se nisu znale, kako je uopće šarlatan od Elopa uspio toliko štete u toliko kratkog vremena učiniti. Pratio sam Tomi Ahonena još dok je apelirao na Elopa da ne radi krive poteze jer i Microsoftu radi medvjeđu uslugu. Bolesno je bio precizan s podacima i "zloguki prorok", no kao da je živio u paralelnom svijetu ("činjenice nisu bitne, bitan je hype").

Naletio sam bio na odličan komentar bivšeg zaposlenika Nokije, neke stvari su mu u koliziji s knjigom (krivci za guranje Symbiana i posljedično gušenje MeeGo), evo link pa baci oko.
Ne pljuje po iProduktima ili Androidu (možda malo po A.), ali stavlja neke stvari u vremenski kontekst.
https://forums.theregister.co.uk/user/65546/

>Elop je na to sve dodao još jednu razinu krivih procjena i samo ubrzao pad koji je bio neminovan.

HMD global je živući dokaz da pad nije bio neminovan. Nokia ove godine ponovno ulazi u top 10 globalno, treća je u GB npr (Btw Apple-iPhone je globalno pao na 3. mjesto po prodaji u 2017., BBK sa Vivo|Oppo|OnePlus ga je prestigao).

Knjiga podosta abolira Elopa, unatoč očiglednim činjenicama koje sami iznose; odbacuje u startu da je bilo riječi o predumišljaju (čak i dobro znan Balmerov pokušaj incognito leta u Helsinki, gdje nikad nije dokazano da je išao "podmazati" odbor da prihvati Elopa kao CEO)... pretpostavljam da su se bojali tužbe, jer bi MS (naravno, donekle opravdano) htio sve zataškati.

Tomi Ahonen s druge strane ima brojke u ispravnom timelineu koje dokazuju seriju loših poteza.
Nokia Under Elop - His 3 Years: Performance Review - Worst CEO of All Time - All the Facts - In Pictures
Who Wants Numbers? Lumia on T-Mobile? Lumia 800 vs Lumia 710? How Many Nokia N9?
Ova slika bi ti se mogla svidjeti, prouči je dobro: 

  

edit: morao sam dodati i drugu sliku koja se nadovezuje na prvu. "Elop effect"odn. "Burning Platforms Memo".

 Idemo unatrag. HMD po optimističnim procjenama ima 1% tržišta u zadnjem kvartalu, vjerojatno na dobroj promociji legendarne 3110. Ne mogu to raditi dovijeka; moraju konstantno se klati s kinezima i ostalima te iz kvartala u kvartal isporučivati desetke ili stotine milijuna uređaja. Živi bili pa vidjeli; konzistentnost u tom dugoročno imaju samo Samsung i Huawei; oba zbog prednosti u hardveru. Nokia to više nema, imaju samo ime koje većini današnjih kupaca znači kao lanjski snijeg meni i tebi. Uzgred samo da spomenem, brojke još nisu vani, ali posve je izvjesno da je Apple zacementirao drugo mjesto i popravio UDIO na tržištu; zadnji kvartal im je bio brutalan.

 

To je bila Nokia sada i da još malo skomentiram situaciju od nekada. Grafikone koje tako dobro izgledaju lako je uzeti zdravo za gotovo. Kvartalni udio u pravom mjerilu također izgleda odlično. Međutim, ono što knjiga nikako ne želi nacrtati je sljedeće: 2008. i 2009. nokijini pametni telefoni su flat na 80 milijuna. 2010. imaju 100 milijuna računajući pod pametne telefone i one symbiane koji su imali ekran od cca 1 inč s 256 boja, ali s podrškom za flash. U isto to vrijeme iphone je poletio, a android EKSPLODIRAO, uglavnom tržište je raslo eksponencijalno, a nokia puno manje od toga i stalno gubila tržište. Kad pogledaš godišnji tržišni udio nokie u pametnim telefonima to ti od pojave iphonea izgleda kao ravna crta s nagibom prema dolje koja u 5 godina, sa 60% dolazi na nulu. Elop se na toj krivulji praktično ne vidi. Pa daj molim te, google je trenutno abandonao android čim je vidio prvi iphone. Nokia je 2009. i 2010. još pokušavala prodavati tablet s rezistivnim single touch ekranom od 3,5 inča (koliko je imao originalni iphone), bez pristupa internetu, s manje memorije od tog istog preskupog iphonea, ali sa tastaturom, olovkom, prepoznavanjem rukopisa i podrškom za flash. To je bio prepakirani komunikator s istom idejom korisničkog sučelja iz 1995. godine. Pa normalno da im je ELOP sve to abandonao jer je bilo suludo; android ih je već bio pregazio iako se, možda, djelomično, testirao na njima. Imao sam istovremeno 3gs i jednu od zadnjijh nokia iz serije 6xxx te n95; bolja ali očajno spora navigacija; sve ostalo je lakoćom korištenja, brzinom i izgledom bilo sto puta bolje na iphoenu. Jaka kamera koja ima snimanje HD videa a mogla je snimiti par minuta i memorija je bila puna; video je imao tipa 10-15 očajno prejako kompresiranih fps-a, varijabilno, grozan tearing, a ako si memoriju pokušao proširiti SD karticom niti jedna nije mogla zadovoljiti brzinom zapisivanja pa bi se očajne performanse pretvorile u neupotrebljive. To je bila nokia koja je pokušavala konkurirati iphoneu kada ju je preuzeo Elop. Sve je trebalo odbaciti još tri godine prije da bi imali bilo kakvu šansu s vlastitim softverom. Ne zaboravi da je android naprosto eksplodirao 2009. a njima nije konkurencija bio iphone već android i bilo je prekasno kako god lokal patrioti masirali statistike...

 

Finci su mala nacija, to im je jedini uspjeh i normalno da traže krivca negdje drugdje. Međutim, kako su brzo reagirali na objavu GSM standarda izbacivanjem prvog komercijalnog mobitela, prvog mobitela s podrškom za SMS, tako su zaspali na svom uspjehu pokoravanja tržišta prodajom prljavo jeftinih bezveznih telefona za zemelje bez razvoja i prespavali napad s vrha koji je postao novo dno, sredina i vrh. A njihova ekspertiza - od hardvera, softvera i prodaje je bila upravo u velikim brojevima prljavo jeftinih telefončića s marginom od 5% kaj je ok u pekari ili proizvodnji automobila ali nije u brzo mijenjajućoj IT industriji.

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Feudalac kaže...

 

> Idemo unatrag. HMD po optimističnim procjenama ima 1% tržišta u zadnjem kvartalu (...) 

And ahead of both... is the rapidly returning Nokia, via HMD, which is at roughly 4.4 million units by my estimate. They are going to make a run for a Top 10 position this year, and could breach the Top 10 ranking as early as by late summer data and hopefully by Christmas Quarter at least.

 

> Uzgred samo da spomenem, brojke još nisu vani, ali posve je izvjesno da je Apple zacementirao drugo mjesto i popravio UDIO na tržištu; zadnji kvartal im je bio brutalan.

 

Ovo ti je čista manipulacija što radiš. TI vrlo dobro znaš (ili bi trebao) za Q4 / Christmas sale oscilaciju prodaje kod Applea. Prodaje se koliko cijele godine. Gleda se godina, a ne bira ono što ti paše, kad ti paše.

Ili kako je već T. Ahonen napomenuo:

What is worth mentioning? Remember the iPhone annual sales pattern. There is no sudden surge by Apple. Samsung is SAFELY the largest smartphone maker (Annually) but for every year, the Christmas sales cycle produces the best quarter for Apple. Their share now declines in the next 3 quarters as it has done every year.  

Brojke jesu vani, za one koji ih znaju pronaći:

 

2017 FULL YEAR SMARTPHONE MANUFACTURER SALES STATISTICS


Rank . . Manufacturer (Brands) . . . 2017 units . . Share . . 2016 units . . Share . . 2015 units . . Share

1 (1). . Samsung (Galaxy)  . . . . . 317.2 M  . . . 21.1% . . 308.9 M  . . . 20.8% . . 322.0 M  . . . 22.4%
2 (3). . BBK (Vivo Oppo OnePlus) . . 225.0 M  . . . 14.9% . . 174.0 M  . . . 11.8% . .  85.0 M  . . .  5.7% 
3 (2). . Apple (iPhone)  . . . . . . 215.8 M  . . . 14.3% . . 215.4 M  . . . 14.6% . . 231.4 M  . . . 16.1%
4 (4). . Huawei (Honor)  . . . . . . 153.0 M  . . . 10.2% . . 139.0 M  . . .  9.4% . . 108.0 M  . . .  7.5%
5 (7). . Xiaomi  . . . . . . . . . .  92.5 M  . . .  6.1% . .  54.3 M  . . .  3.7% . .  71.0 M  . . .  4.9% 
6 (5). . ZTE (Nubia) . . . . . . . .  60.8 M  . . .  4.0% . .  57.0 M  . . .  3.8% . .  57.2 M  . . .  4.0%
7 (6). . LG  . . . . . . . . . . . .  55.0 M  . . .  3.7% . .  55.1 M  . . .  3.7% . .  59.7 M  . . .  4.2%
8 (8). . Lenovo (Motorola) . . . . .  48.9 M  . . .  3.2% . .  53.1 M  . . .  3.6% . .  76.3 M  . . .  5.3%
9 (-). . Gionee  . . . . . . . . . .  39.0 M  . . .  2.6% . .  - - -  . . . - - - . .  - - -  . . . - - -  
10 (9) . TCL (Alcatel, Blackberry..)  24.7 M  . . .  1.6% . .  38.0 M  . . .  2.6% . .  43.5 M  . . .  3.0%
Other  . . . . . . . . . . . . . . . 285.6 M  . . . 19.0%
TOTAL  . . . . . . . . . . . . . . 1,505.5 M  . . . . . . . 1,480.9 M . . . . . . .  1,437.3 M

Source: TomiAhonen Consulting 27 Feb 2018
This data may be freely used and repeated

 

Ako gledaš samo "brandove" (jer Apple ima samo jedan), onda je iPhone zadržao drugo mjesto (s time da će ga Huawei vjerojatno prestići do 2020). 

 

Molio bih da ne ulazimo u raspravu tko je T. Ahonen, jer onda možemo i o chemtrailsima i ljudima gušterima. Imaš posebno dodatak za Apple, pa tamo u komentarima ispravljaj "krive Drine":

By the way, for those who 'hate Apple' (and please don't count me into that group..) ...

 

> To je bila Nokia sada i da još malo skomentiram situaciju od nekada. Grafikone koje tako dobro izgledaju lako je uzeti zdravo za gotovo. Kvartalni udio u pravom mjerilu također izgleda odlično. Međutim, ono što knjiga nikako ne želi nacrtati je sljedeće:

 

Grafikoni nisu iz knjige već od T. Ahonena, sa Community Dominate Brands.

Kilometre je napisao analizirajući i predviđajući, točniije od svih Gartnera, IDC itd zajedno. Sve ti je dokumentirano. 

Opet bi ti gledao samo što ti paše. Objasnit ću ti zašto ne možeš gledati samo smartphone 2008-2012.

Ugrubo imaš 3 segmenta: dumbphones/featurephones (S40>Meltemi>Asha), old smartphones (Symbian), new smartphones (MeeGo, Windows Phone)

 

Featurephones su držali Nokiju iznad vode do 2014. (Asha, već je to MS iirc). Emerging markets. Vrlo bitno tržište. Nokia/MS Windows Phone se NIKAD nije toliko dobro prodavao/zarađivao kao MS Nokia Asha (a i ostali Nokia featurephones). To je ono za što Ballmer, Jobs i ti kažete "telefončići" - tržište u stotinama milijuna korisnika, kvantitativno veće od USA & EU zajedno.

 

Symbian (old smartphones) je bio predviđen za postepeno gašenje do 2012. Ništa sporno, jer je trebala biti planirana, kontrolirana tranzicija na MeeGo. Operateri su to znali i očekivali. Meego se razvija od <2005! 

Problem je nastao zato što je Elop idiotski, javno, najavio skoro i naprasno gašenje Symbiana, u totalu! I još nadodao da to ništa ne valja. "Burning platform memo" "Elop effect", najgluplja poslovna odluka u povijesti, uopće. Dan prije predstavljanja N8 Symbian "flagshipa"! Nijedan operater ga, naravno, tad nije htio prodavati.

A onda još najavio naprasno gašenje MeeGo "čak i ako bude hit". I to samo 2 dana nakon predstavljanja! I da će isključivo ići sa WP (v7, tada). Za koji su i operateri i developeri znali da ne funkcionira - da ne postoji kao relevantno riješenje. I za koji su i Ballmer i Elop 2010. morali znati da je predviđen za gašenje, a da nemaju alternativu do razvoja Windows Phone 8-8.x (2012-2014!).
Čak i da su samo privremeno prodavali Android umjesto Symbiana / MeeGo, (Android se mogao automatski postaviti umjesto MeeGo), Nokia ne bi propala.
Ali Ballmer nije htio dozvoliti Nokiji ni da se prodaje pod imenom Nokia, već isključivo pod Windows Phone, kamo li neki Linux tamo (klauzula Microsoft-Nokia ugovora).

Klaun je imao osobnu prioritetnu misiju uništiti Linux, već godinama:

Linux is a cancer that attaches itself in an intellectual property sense to everything it touches. That's the way that the license works."

Ludio je na Android gotovo kao Steve Jobs:

"I will spend my last dying breath if I need to, and I will spend every penny of Apple's $40 billion in the bank, to right this wrong. I'm going to destroy Android, because it's a stolen product. I'm willing to go thermonuclear war on this."

 

New smartphones

Meego Linux je: taj famozni tablet (N770, N800) koji spominješ iz 2006., ili onaj poslije N810 iz 2007. - koji je već bio pripremljen da bude smartphone (N8 - ali je izašao sa Symbianom), ali nije samo zbog idiotske interne politike guranja umirućeg Symbiana, pod svaku cijenu. Da se ne bi zamjerili operatorima koji nisu htjeli ni instant messaging, kamo li VOIP - Skype koji je već bio prisutan na N810 2007., a iPhone tada o tome mogao samo sanjati.

Pogledaj kako izgleda N810 (wiki), to je smartphone a ne tablet; kao i njegov "punokrvni smartphone" nasljednik N900. N810 fali SIM - ali je bio pripremljen (dijelio se u sim verziji developerima), no onda je izdan kao N8 - sa Symbianom. Dan prije ga je Elop pokopao, kad mu je u javnost procurio "Burning platform memo" (Meego-u je isto napravio 2 dana nakon predstavljanja).

 
 
 
 
 

^ N810, N900, N8, N9, N950


N8 je N810 ali bez tipkovnice i sa nasilno uguranim Symbianom. Njegovi MeeGo nasljednici, N9 i N950 također su išli u 2 varijante - sa tipkovnicom i bez. N950 je Elop zaustavio tako da službeno nije ni išao u prodaju. N9 se rasprodao iako je umjetno štopan do 2011 (silom se htjelo neku Symbian varijantu ubaciti). Imaš u knjizi lažne podatke (kako se kasnije uspostavilo) koji su prezentirani Elopu za MeeGo i Symbian tada (edit: i rezultirali opetovanom nepotrebnom odgodom MeeGo N9). Možda je i zato toliko pretjerano reagirao.

 

I sad pazi, N810 "tablet" je iz 2007. N900 je iz 2009.

I onda ti opet natežeš činjenice:

 

> Nokia je 2009. i 2010. još pokušavala prodavati tablet s rezistivnim single touch ekranom od 3,5 inča (koliko je imao originalni iphone), bez pristupa internetu, s manje memorije od tog istog preskupog iphonea, ali sa tastaturom, olovkom, prepoznavanjem rukopisa i podrškom za flash. 

 

Internet tablet sa Firefoxom i Skypeom ali bez pristupa internetu??? Pa na čemu si ti?  

N810 wiki - ajd još jednom probaj...

 

 

Imao sam istovremeno 3gs i jednu od zadnjijh nokia iz serije 6xxx te n95

Opet ti uspoređuješ kruške i jabuke. Hebo te Symbian 2009. nadalje! To ti je kao da danas uspoređuješ Tizen OS ili ZTE cheapdroid sa iPhoneom. To ima svoje tržište ali zbog inercije. 

 

N900 - 2009.

glavna kamera: 5 MP, Carl Zeiss optics, autofocus, Dual-LED flash
druga ("selfie") kamera: VGA
Ovi Maps +GPS (još dugo bolje od Google maps)
izmjenjiva baterija, microSD card, infrared port, Stereo zvuk, FM radio, TV-out, MP3 ringtones (po želji), MP3 player, MP4/DivX player...
(iPhone je tek sa v4 2010. dobio reprodukciju MP3/MP4, ali ne i za ringtones još godinama)

 

iPhone najnoviji model je bio 3GS - igraćka spram ovog.

iPhone NIŠTA od ovog nije imao. I još sa rezolucijom od 320 x 480 pixela (N900 = 800 x 480) 


(edit: typos)

edit2 - Zaboravih napisati: na N900 si pored surfanja sa gsm, wifi imao i bluetooth za prijenos podataka; na iPhoneu je bluetooth služio samo za - iSlušalice.
edit3 - ispravak typo na edit 2 :-) Feudalče, da ne kažeš kasnije da mijenjam činjenice ;-)

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=2917&idPhone2=2826

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.3.2018 14:44 (Zechina).
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Zeko: fiksiraš se interno, na pogrešku prenaglog ubijanja glupih telefončića dok se ne napravi nešto bolje. Svi odreda zaboravljaju reći da je to bio biznis s vrlo malom zaradom, stotine milijuna telefona stotine tisuće zaposlenih da bi na kraju ostali par milijuna keša. U toj situaciji je bio i rizik prodati jos sto milijuna uređaja koje ne namjeravaš i ne možeš održavati. Nokiaši bi rado uvaljali šroteks telefone dok ne smisle kako napraviti bolje a kupce tog sroteksa tko šiša?!

Ja ti uporno ukazujem na detalj s vremenske crte- pusti šta je elop napravio 2010 ili 2011. Pogledaj gdje je svijet bio i nokia u njemu prije toga, dakle gdje se nokia samo dovela.
Velim ti kad su apple i samsung prodavali kompaktne, moćne, vrlo fluidne i brze uređaje u99-oj, nokia je još mislila da ljudi trebaju tablet s ekranom od tri i pol inča, bez gsm modula (dakle samo wifi koji je u to doba bio poprilično rijedak) i ono najvažnije kaj je govno posramilo u svakom kupcu - rezistivni ekran je bilo tako teško koristiti da su se ljudi pravili kao da ga nema dok je u blizini bio iphone. Oni su u to doba imali smrt high end uređaja, prestali su biti lideri već sramota koja se nije ni tridila previše na zapadu. Zato su doveli elopa. Ponavljam ti malu crticu iz povijesti - rubin, kojeg je google kupio skupa s njegovim androidom i već gotovim uređajima je izlaskom iphonea trenutno zaključio da je sve što su radili do tada bezvrijedno, krenuo kopirati iphone što je Jobsa navelo na rant o termonuklearnom ratu da bi za dvije godine imali solidne android prizvode koji su u idućih još 3-4 sustigli i u nekim stvarima prestigli ios/iphone. Eto vidiš, dolaskom elopa nokia je već bila u zakašnjenju dobre tri godine, ništa se od meegoa nije moglo iskoristiti jer je bio miš-maš symbiana, tastature, prevelikih hardverskih zahtjeva itd.
Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij

Da, Nokia je bila u banani, to nitko ne osporava, ali ti si taj joji uporno ignorira bitnu činjenicu: Nokia je imala već gotov proizvod u koji je uložila puno i koji je taman poceo vraćati ulozebo, imala je i proizvod koji je bio praktički market ready u koji je također uložila puno i koji je mogao i trebao vratiti uloženo, imala je plan prijelaza je jednog sustava na drugi uz zadržavanje korisnika i ekosustava, te je imala safety net u vidu dumbphonea. Elop je to sve potezom tipkovnice ubio, bacio milijune eura uložene u razvoj i uništio kompaniju praktički životareći na tom safety netu za kojeg ti sad tvrdiš za je bio neisplativ.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Feudalac kaže...

 

> Svi odreda zaboravljaju reći da je to bio biznis s vrlo malom zaradom, stotine milijuna telefona stotine tisuće zaposlenih da bi na kraju ostali par milijuna keša.


S tobom nikad ne znam kad se praviš glup, kad manipuliraš a kad si pravi ajfonaš - evo ti slikica, srednji stupac. 35% prihoda ili skoro pa 8 milijardi $ zadnjih 12 mjeseci Elopove vladavine (2013.) od- "glupih telefončića". Zadnjih 12 mjeseci Do Elopa, za vrijeme bivšeg CEO - preko 14 milijardi $ zarade od "glupih telefončića". Daj se suoči sa realnošću. 

 Ne možeš po vlastitom stablu mjeriti šumu: Od tadašnjih 6,5-10 milijardi ljudi (cca 2005.-2010.) 3/4 nije moglo niti htjelo priuštiti iPhone (HTC, Samsung Galaxy...). Ali su htjeli i morali imati mobilni telefon.

 

 > Velim ti kad su apple i samsung prodavali kompaktne, moćne, vrlo fluidne i brze uređaje u99-oj, nokia je još mislila da ljudi trebaju tablet s ekranom od tri i pol inča, bez gsm modula

Kako se u tu tvoju priču uklapa N900 (2009!)? Problem je bio samo što mu vladajući Symbian tabor nije davao marketinška sredstva, rezao sredstva za r&d (zbog MeeGo) itd.

Sad ti navlačiš na tablete, odn. iPad.

Tu Jobsu skidam kapu kako je to izveo. Preskup uređaj ali gotovo bez prave konkurencije i danas. Nokia tu tada nije imala što tražiti (internet radio su precijenili npr); opet, HP Slate se kasnije rasprodao... a sjećam se najava o razmjeni appova između Slatea (WebOS), Blackberryijevog QNX OS PlayBooka, MeeGo i Androida. Ne znam koliko je to bilo realno, mislim da je išlo od Qt ekipe iz Nokije. Neki su tvrdili da ih je Elop prodao Digia-i kako bi uništio priču oko Linuxa. No kasnije je u panici probao ponovno raditi tablet (2011.), a MS mu je sakrio (???) Surface za 2012. koji je naglo "uskrsnuo"... Onda je opet najavljivao Nokia tablet 2013. (nagovjestio Linux / Android?)... tako da je to sve čudno. Kao i nenadana Nokia X / X2 na Androidu, koji je očito bio otpor MS-u. Ironično, Nokia X mob se odmah počeo odlično prodavati za razliku od raspadujećeg WP Lumia tržišta, pa ga je MS brzo ukinuo.

Danas: Vrhnje je tu pobrano i kraj je priče; problem je danas u drastičnom sužavanju tablet tržišta, a pogotovo za iOS. Za 2 mjeseca na Google I/O ćemo znati hoće li Googletovo stado krenuti u fight sa MS ili Apple: procurio je bio neki projekt "Nautilus" - detachable Chromebook "iPad" - na Kaby Lake cpu. Huawei & Samsung dotle grizu iPad.

 

 

@3,5 inča - iPhone!

Od Kanade, Skandinavije, Ukrajine... Sibira, sj. Kine - iPhone nisi mogao koristiti vani, jer si morao skinuti rukavice na -500 C. Džaba ti multitouch onda na također 3.5 inčnom (!) iPhone 3g/3gs/4/4s. Tržište je postojalo.

 

> rezistivni ekran je bilo tako teško koristiti da su se ljudi pravili kao da ga nema dok je u blizini bio iphone.

Gle, iPhone je imao jednu stvar, samo jednu pravu prednost - multitouch. Međutim kapacitativni ekran je imao i dosta mana u odnosu na rezistivan. Rezistivni ekrani su puno jeftiniji, otporniji i precizniji - možeš preciznije crtati prstom ili stylusom (ili koristiti optičko prepoznavanje rukopisa). Kapacitativni u pravilu ljepše izgleda - vjernije boje/kontrast, pa obavezno staklo ("lepe blešći") itd. A ne moraš ga ni dotaknuti (r. moraš skoro pa "stisnuti"). Jest da ga ne možeš koristiti sa rukavicama - ali who cares, selfije ne radiš sa rukavicama.
Druga stvar koja je generirala prodaju je - pojednostavljeno sučelje za najsporije primjerke među nama. Ljudi su se oduvijek bojali nepoznatog, kamo li ne moćne, ubrzano nadolazeće mobilne tehnologije koja u masovnoj percepciji graniči sa magijom. 1 tipka na mobitelu? To! Primi prstima i odaberi na ekranu - to može i nepismeni... To je Jobs elaboriao odavno (samo je preskočio dio kome je namijenjen - ali iz njegove arogancije je vidlijvo što doista misli o svojim fanovima. I zašto nije dao vlastitoj djeci iProdukte da zaglupe).

Nokia je išla kontra: nakon stravično kompliciranih "komunikatora", i dalje su gurali tipkovnicu kao za kompjuter ljudima koji su htjeli - telefon. Iskreno, kako bi se Trump snašao na N900 / N9? Za njega je ajfon.

 

> ništa se od meegoa nije moglo iskoristiti jer je bio miš-maš symbiana, tastature, prevelikih hardverskih zahtjeva itd.

MeeGo nema veze sa Symbianom, niti je imao problema sa kapacitativnim ekranima (za razliku od Symbiana) ili podrškom hardwareu/multimediji (za razliku od S.), već su pred MeeGo stavljali preduvjete da mora biti nalik Symbianu (komplicirano sučelje naprednih Symbiana), mora imati tipkovnicu itd.
MeeGo je običan prepakirani dobri stari Debian Linux. Gotovo isti kernel kao i Android.
Što se pak tiče hardverskih zahtjeva, to je onaj dio iz knjige sa lažnim podacima. Elopu su prezentirani podaci sa hardverski zahtjevima za Symbian, koji je zbog 10+ godina nadogradnji postao memorijski i hardverski zahtjevan. Već "manji brat" MeeGoa, Meltemi Linux, imao je sve što je trebalo da radi kao iPhonea tada na slabijem harveru. Nemoj zaboraviti da je iOS BSD Unix, i ako izuzmemo iOS specifični "microkernel" (što je nonsens per se), nema tu razlike osim u GUI.

onaj ex zaposlenik Nokije:

Killing Meego on the other hand was a strategic blunder. And killing it's secretive little brother Meltemi was bordering on criminally insane. Google is still trying to execute the strategy with Android Go that Nokia had for Meltemi to ship mobile linux on dirt cheap phones. It got shot down within months of the first product launches.

 

@Rubin

Daj mi neki link za to: u knjizi je dokumentirano da je Rubiin htio nastaviti čvrstu suradnju sa Nokijom ali je Elop to zakopao (prije ugovora s MS).

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.3.2018 17:47 (Zechina).
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Što ja volim kako ti odgovaraš na poruke laganom izmjenom subjekta. Dok ja pričam o zaradi, ti drviš o prometu. Nije sporan, bio je dosta velik, tako velika i uhodana firma ne umire u jednom danu. Međutim, čim je zarada bliska nuli, biznis je na jednoj nozi koja stoji na kori od banane.

Detalji o apple-google odnosu: https://www.amazon.com/Dogfight-Apple-Google-Started-Revolution-ebook/dp/B00BIV1R98

Kaj se tiče Applea, nikad neće imati 40 posto udjela u Africi, Indiji i pakistanu koji tek sad doživljavaju procvat mobitela, odnosno pametnih mobitela. Apple je doomed koliko i mercedes, pola zarade na telfonima je njihovo, jos vise udjela imaju kod razvijatelja aplikacija. Ako je poslovni model da s manje rada uzmeš zaradu veću od svih ostalih loš - onda netko treba novu definiciju lošeg. To bi značilo da bi apple trebao prodavati ČETIRI PUTA više mobitela da bi uzeo još dvadeset posto novca koji se vrti u biznisu. Super ideja. A sta ce onda šaomi, noa i ostali raditi?
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Feudalac kaže...
Što ja volim kako ti odgovaraš na poruke laganom izmjenom subjekta. Dok ja pričam o zaradi, ti drviš o prometu. Nije sporan, bio je dosta velik, tako velika i uhodana firma ne umire u jednom danu. Međutim, čim je zarada bliska nuli, biznis je na jednoj nozi koja stoji na kori od banane.

Detalji o apple-google odnosu: https://www.amazon.com/Dogfight-Apple-Google-Started-Revolution-ebook/dp/B00BIV1R98

Kaj se tiče Applea, nikad neće imati 40 posto udjela u Africi, Indiji i pakistanu koji tek sad doživljavaju procvat mobitela, odnosno pametnih mobitela. Apple je doomed koliko i mercedes, pola zarade na telfonima je njihovo, jos vise udjela imaju kod razvijatelja aplikacija. Ako je poslovni model da s manje rada uzmeš zaradu veću od svih ostalih loš - onda netko treba novu definiciju lošeg. To bi značilo da bi apple trebao prodavati ČETIRI PUTA više mobitela da bi uzeo još dvadeset posto novca koji se vrti u biznisu. Super ideja. A sta ce onda šaomi, noa i ostali raditi?

 

OK, vidio sam da je riječ o "prometu" kako ti veliš a ne o čistoj neto zaradi, my bad ali ne mijenja na stvari (nisam htio ispravljati), jer se svodi na isto (na godišnjoj razini, kratkoročno) - nije odbijen trošak ulaganja koji je prethodio  -  kod ove industrije je to bar godinu dana unatrag. Znači, nije čista zarada nego income, bruto. Ne mijenja na stvari, jer ako interpoliramo na neto, ista slika isti graf, zaključak ostaje isti - "telefončići" su još 2013. donosili 35% prihoda Nokiji.
Bilo bi zanimljivo vidjeti koliko je Vertu (ekskluzivna Nokia linija, veći ajfon od ajfona poslovno gledano) pridonosio income-u kroz godine.

Što se tiče ovog:
Ako je poslovni model da s manje rada uzmeš zaradu veću od svih ostalih loš - onda netko treba novu definiciju lošeg
Načelno si u pravu. T. Ahonen je više puta pisao o tome, polijevajući hladnom vodom Apple hejtere: Apple ima upravo kako si rekao, izuzetno profitabilan poslovni model, i za hardware i za software (ekosustav, store). Druga stvar je još da, enorman akumulirani kapital dopušta da npr sam mijenja trendove - diktira tržišne uvjete i posljedično iznos zarade (fenomen monopola u nekim segmentima npr), a također da si, poput Microsofta npr, može priuštiti loše poslovne poteze (ili nedovoljno dobre) bez rizika da bankrotira kao npr Nokia.
Apple je tu da ostane, još jako dugo.
Ono što nije dobro za Apple je da ako ne "izumi" analogiju sa Orwellovom 1984 (trajni vlastodršci, recimo to tako), taj biznis model je dugoročono neodrživ, u teoriji a do sad i u praksi. Istina je da se Apple vrlo pribiližio tom sustain (trajnom) modelu perpetuum mobilea, kao i da bi se trebalo puno faktora posložiti da "rokne" (ehm, Nokia again).
Ahonen (s pravom) upozorava zašto je ovakav biznis model dugoročno neodrživ: specijalizacija (sužavanje) tržišta, profiliranjem samo na top segment, uvjetuje dizanje cijena da bi bila bar konstanta profita. To za sobom povlači dodatno smanjenje udjela na tržištu, što opet onda diktira dodatno povećanje cijena, i tako ukrug. To je tzv Rolls Royce sindrom, gdje se prodavalo sve manje tih produkata (kvaliteta nije u pitanju), a bivali sve skuplji. Na kraju su to bili dijamantni auti u par primjeraka (karikiram). Ili kao Vertu linija kod Nokije (doslovce dijamantni mobiteli).
Prije nego li je došao na ovaj level danas, Steve Jobs je bar dva puta s Appleom / Nextom bankrotirao (odn. gotovo pa bankrotirao), zbog istog "niche" fenomena.
Razlog je bio identičan: sužavanje tržišta zbog pozicioniranja u "kut", makar i onaj gornji, najprofitabilniji (niche vs mass market).
Mogao se Jobs infantilno ljutiti koliko hoće i prijetiti termonuklearnim ratom - dokle god on (odn. Apple) i de facto i de jure nije BigBrother himself (itself), biznis model ima general failure. 

Uglavnom, čovjek je to ponovno napisao pa da ne otkrivam toplu vodu:

Don't fall into the silly trap to think, that Apple is somehow 'doing fine'. It is LOSING the battle. Market share down AGAIN and now the reality is starting to come home to various developers, especially in the Emerging World, that actually, all you need is Android. This is EXACTLY the same disaster that hit the Mac world back way before Apple went close to bankruptcy. The believers were finally forced to face reality, that even as the Mac was far superior - as a user interface - to the early Windows - the Windows personal computers were 'good enough' and most users wanted the major platform. And then the developers stopped supporting the tiny platform. The Mac OS never had 10% market share. iOS touched twice that, but is headed towards similar levels to ten percent. Currently at 14% and still declining.

 

Ono u čemu je fora (i bitna razlika od ranije) da ovaj put Apple ima izbora (u teoriji, može npr izaći iz postojećeg biznisa i baviti se samo e-bankarstvom). Također, može u svakom trenutku promijeniti / prilagoditi poslovnu strategiju. Nastavak citata:

Now, if Apple 'wanted to' - it COULD reverse this decline. But will they do that, or will they just continue to milk the rich users, until the users get fed up with paying the iTax? Who knows. Currently Apple is the richest company in the world. It won't remain that if it continues to abuse its customers. But still today, iPhone loyalty and customer satisfaction is incredibly strong. Apple has a long time to figure out what it wants. Yet, as I've said for years, the mistake of abandoning the future will come back to haunt Apple. Now most sane people see that iOS is a niche market, and only Android is a mass market. I told you so ten years ago...

U svakom slučaju, Apple ne treba brinuti još bar 5 godina (Nokia & Elop su presedan, ne pravilo).

 

edit - link na intervju s autorom "Dogfighta"

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.3.2018 11:26 (Zechina).
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Zechina:
Mobiteli su gotovi, dolazi do zasićenja, svi su sada dovoljno dobri. Rasta nekig velikog neće biti, ali ce se stvari preslagivati između postojećih igrača. Samsung ima dobru poziciju sa svojim hardverom, manje troškove, već sada su prisutni u cijelom svijetu. Iz nekog razloga kinezi ih ne vole pa je to otvoreno pitanje i vjerojatno razlog velike ekspanzije njihovih brendova koji nisu huawei. Usluge koje nude povrh prodanog hardvera su uglavnom nepostojeće i s vrlo malo šanse da se to promijeni u skorije vrijeme. To mi sve govori da će hardver biti sve bolji, uz sve manju zaradu pa će biti preslagivanja u korist konglomerata poput samija i huaweia.
Apple, obzirom na hardversku osnovu može i ide s dodatnim uslugama poput fenomenalnog imessagea, glazbe itd a onda dodaci poput airpodsa, homepoda i tko zna što još. Puno se događa na polju fitnesa i zdravlja kaj je vezano na njihov sat i gdje sve više surađuju sa znanstvenom zajednicom kako bi dobili, npr. predviđanje srčanog udara. Mogućnosti je puno, a oni očito idu u smjeru nadograđivanja platforme s proizvodima koji su važni, odnosno koji su obožavani od korisnika. Sve u svemu, iphone je vrlo sticky, jednom unutra i teško ćeš van
Ja rekoh
15 godina
neaktivan
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij

N900 je super mobitel, imam ga još uvijek, no međutim šta dođe Nokia i uradi... prestane nadograđivat, znači nema novije zamjene od njega ni išta, ostao i zapeo u vremenu, zato nevolim takve proizvođače, gruvaju u sve, da se svima svide pa 100vrsta mobitela, a onaj koji je meni dobar prestanu proizvodit nadogradnju bravo nokia, ugradi svoj OS i daleko ćeš ko i dosad

15 godina
odjavljen
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
To možeš zahvaliti Elopu koji je tim potezom pokušao spasiti Windows mobile, a zapravo je uništio Nokiu.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
vickokill kaže...

N900 je super mobitel, imam ga još uvijek, no međutim šta dođe Nokia i uradi... prestane nadograđivat, znači nema novije zamjene od njega ni išta, ostao i zapeo u vremenu, zato nevolim takve proizvođače, gruvaju u sve, da se svima svide pa 100vrsta mobitela, a onaj koji je meni dobar prestanu proizvodit nadogradnju bravo nokia, ugradi svoj OS i daleko ćeš ko i dosad

 Koliko se ja sjećam, Nokia nikada nije imala nekakvu spomena vrijednu podršku; eventualno si dobio jednu beznačajnu nadogradnju firmvera i to je to, servis striktno po zakonu, sve izvan toga za vrlo masne pare. Po tom pitanju ELOP nije napravio baš ništa, sve je ostalo po starom, a tako je i danas u cijelom svijetu osim googleovih vlastitih mobitela, donekle i applea u potpunosti. Kad netko izbaci noviji model u istoj seriji, vlasniku starog bi to trebalo značiti nešto?

Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
Symbian je uvijek dobijao nadogradnje kad bi se imalo što popravljati. Jedino nisu išle nadogradnje na novije verzije, ali su zato uvijek bili SW i HW u skladu, a ne ko danas, iziđe ti nadogradnja pa ti se mobitel uspori.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Igrali smo zmiju na novoj banani... Drugim rij
MrBlc kaže...
Symbian je uvijek dobijao nadogradnje kad bi se imalo što popravljati. Jedino nisu išle nadogradnje na novije verzije, ali su zato uvijek bili SW i HW u skladu, a ne ko danas, iziđe ti nadogradnja pa ti se mobitel uspori.

 To ti je ekvivalent današnjih x.1 nadogradnji koje su uvijek brže i stabilnije. Nikad nisi dobio x.1+ verziju a kamoli x+1. nadogradnju jer je to tada bio nepoznat koncept.

Ja rekoh
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice