Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) računan

poruka: 51
|
čitano: 16.204
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) računan".
12 godina
neaktivan
offline
Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) računan

da

 
11 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) rač
Jamačno !! :)
 
6 0 hvala 0
7 godina
offline
Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) računan

ja sam za to da se ukinu i ljetno i zimsko vrijeme i da se vratimo u devesprvu, u vrijeme crvenih, zelenih i žutih vragova kad je još sauron hodo mordorom

ravna zemlja i šupalj mjesec
 
19 9 hvala 2
15 godina
offline
Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) računan

uz vrijeme ukinuo bih i prostor, jer su ionako navodno nerazdvojni (rek'o zweisteine) i podjednako sumnjive svrhe postojanja. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
21 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) računan

Super .... Sve je isto. Kada mladež ujutro ustane i pogleda na sat biće 12 sati umjesto 11...

Kradi bagro, kradi. Dabogda vam za lijekove trebalo!
Moj PC  
11 0 hvala 0
11 godina
offline
Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) računan

Ja sam za ukidanje zimskog racunanja vremena, neprirodno je i onemogucuje aktivnosti nakon radnog vremena.

 
20 3 hvala 0
15 godina
offline
Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) računan

-zašto je dozvoljena opcija ljetnog vremena? Koja čak po anketi vodi..

-ako se ukida, ostaje zimsko vrijeme jer je 'pravo'.. tj ljetno je dodatni +sat na GMT razliku koja je za našu zonu već +1 (kao i dodatno npr RI-OS razlika od cca pola sata dok je ZG-ST neka sredina/zona).

 

-uvedeno prije pedesetak godina zbog ušteda na rasvjeti (firme).. no tad se taj trošak preljeva na domaćinstva. Zaboravlja se važna činjenica, klasično radno vrijeme, koje je tad za 90% radnika bilo 6-14/14-20/20-6 .. ovisno o smjenama. Današnje radno vrijeme je npr 9-17, pomaknuto dok je klasična industrija skoro istrebljena (željezare i sl.). Uslužni ionako imaju 20-23/24 radno vrijeme.. tj sve je pomaknuto prema vremenu korisnika (kao i rad vikendom/sub/nedj... dio istog problema-uzroka tj radnog vremena/smjene).

+sad se ide u produljenje rada vrtića, 17-20.. upravo zbog roditelja koji rade duže tj kasnije tj zbog pomaka radnog vremena s 6-14 na 9-17..

 

-ili što želim reći? .. svaki pomak ima posljedice, dodatne pomake, kao inflacija.. i tad je svaki argument koji odmiče od 12-sunce u zenitu jednako 'nevažan' tj koje god bilo vrijeme, nema razloga ne biti ''točno''.. tj jedino zbog EU/susjednih zemalja i usklađivanja vremena na kontinentu, ima smisla imati neko 'srednje' vrijeme. Hoćemo li ostati na GMT+1 zapadna ili se prebaciti u istočniju zonu .. to je jedino logično pitanje. Pošto emotivno ljudi preferiraju 'zapad'.. ok, ostaje po starom. Ako želimo na istok.. onda ovisimo i o istočnim susjedima tj bilo bi 'neprirodno' imati istočniji sat od njihovog, karikirano vrijeme japana.. i što bi time dobili? Ništa, tj zombije (noćobdije).. nešto što je gamerima ok.. :)

 

+ napomena, ''mi'' nismo važni, mi se prilagođavamo prema drugima (većima/važnijima).. pa tako imamo i GMT koji je u UK, ne u HR. To je realnost, a mjerenje vremena može biti svakakvo. Zašto ne realno.. ili je to nerealno za naše podneblje? :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.3.2018 13:30 (ihush).
 
7 9 hvala 0
12 godina
offline
Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) računan

vala meni je nebitno da bude zimsko ili ljetno, samo neka ukinu

I told you that Chelsea were the best team in the world, and tonight we are
 
11 0 hvala 0
10 godina
offline
Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) računan

Eh, to mi je najveća briga u životu 

MISCREATED
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) rač
Louis Pluto kaže...

ja sam za to da se ukinu i ljetno i zimsko vrijeme i da se vratimo u devesprvu, u vrijeme crvenih, zelenih i žutih vragova kad je još sauron hodo mordorom

 A ja sam za to da jednonozi zive vjecno, da svi metalci postanu marsali i da Sava tece uzvodno...

11 godina
offline
Re: Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) rač
ihush kaže...

-zašto je dozvoljena opcija ljetnog vremena? Koja čak po anketi vodi..

-ako se ukida, ostaje zimsko vrijeme jer je 'pravo'.. tj ljetno je dodatni +sat na GMT razliku koja je za našu zonu već +1 (kao i dodatno npr RI-OS razlika od cca pola sata dok je ZG-ST neka sredina/zona).

 

-uvedeno prije pedesetak godina zbog ušteda na rasvjeti (firme).. no tad se taj trošak preljeva na domaćinstva. Zaboravlja se važna činjenica, klasično radno vrijeme, koje je tad za 90% radnika bilo 6-14/14-20/20-6 .. ovisno o smjenama. Današnje radno vrijeme je npr 9-17, pomaknuto dok je klasična industrija skoro istrebljena (željezare i sl.). Uslužni ionako imaju 20-23/24 radno vrijeme.. tj sve je pomaknuto prema vremenu korisnika (kao i rad vikendom/sub/nedj... dio istog problema-uzroka tj radnog vremena/smjene).

+sad se ide u produljenje rada vrtića, 17-20.. upravo zbog roditelja koji rade duže tj kasnije tj zbog pomaka radnog vremena s 6-14 na 9-17..

 

-ili što želim reći? .. svaki pomak ima posljedice, dodatne pomake, kao inflacija.. i tad je svaki argument koji odmiče od 12-sunce u zenitu jednako 'nevažan' tj koje god bilo vrijeme, nema razloga ne biti ''točno''.. tj jedino zbog EU/susjednih zemalja i usklađivanja vremena na kontinentu, ima smisla imati neko 'srednje' vrijeme. Hoćemo li ostati na GMT+1 zapadna ili se prebaciti u istočniju zonu .. to je jedino logično pitanje. Pošto emotivno ljudi preferiraju 'zapad'.. ok, ostaje po starom. Ako želimo na istok.. onda ovisimo i o istočnim susjedima tj bilo bi 'neprirodno' imati istočniji sat od njihovog, karikirano vrijeme japana.. i što bi time dobili? Ništa, tj zombije (noćobdije).. nešto što je gamerima ok.. :)

 

+ napomena, ''mi'' nismo važni, mi se prilagođavamo prema drugima (većima/važnijima).. pa tako imamo i GMT koji je u UK, ne u HR. To je realnost, a mjerenje vremena može biti svakakvo. Zašto ne realno.. ili je to nerealno za naše podneblje? :)

 koja masa besmislica :)

 

Ljetno racunanje vremena, odnosno GTM + 2 je nasa prirodna zona a GTM+1 koju ti spominjes je samo posljedica toga sto gotovo cijela EU ima istu zonu.... nama u RH GTM+2 odgovara najbolje a jedino moze smetati odredjenim poslovnim aktivnostima 2-3 mjeseca zimi... dok bi GTM+1 stvarao probleme ostatku od 9-10 mj u godini....

pa se ti racunaj :)

6 godina
offline
Re: Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) rač
Svaka tocka na svijetu neka ima svoje vrijeme. U Osijeku je 8.06, u zg 8.00 i svi zadovoljni, osim onih koji putuju 😂
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) rač
LudaRajcica kaže...

 koja masa besmislica :)

 

Ljetno racunanje vremena, odnosno GTM + 2 je nasa prirodna zona a GTM+1 koju ti spominjes je samo posljedica toga sto gotovo cijela EU ima istu zonu.... nama u RH GTM+2 odgovara najbolje a jedino moze smetati odredjenim poslovnim aktivnostima 2-3 mjeseca zimi... dok bi GTM+1 stvarao probleme ostatku od 9-10 mj u godini....

pa se ti racunaj :)

Zbog ovog boldanog je zato i najbolje pomaknuti satove zimi. S tim da ih ne bi trebali pomicati krajem listopada, već krajem studenog. A vratiti ljetno vrijeme krajem veljače.

 

Generalno gledano, nama najviše odgovara pomicanje sata. Zimi zbog mraka ujutro, ljeti zbog turističke sezone i dnevnog svjetla nakon posla. A ljetno vrijeme nam najviše koristi u prijelaznim razdobljima, dakle proljeće i jesen kad možemo uživati u više svjetla nakon radnog dana umjesto da ga prespavamo ujutro. Jer ipak, većina nas se ravna i planira aktivnosti u vezi s radnim vremenom.

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.3.2018 14:59 (lllnuclearlll).
10 godina
offline
Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) računan

Ako izuzmemo hipohondere, ove što ionako kukaju na sve i svašta(- kontra kompjuterskih igri, kontra Istanbulske konvencije, kontra rock'n'rolla, kontra ljudi što se vesele, bla, bla...), teoretičare zavjera (što vjerujuju da nas truju iz zraka, Zemlja je ravna , ovi kaj se ne cijepe, reptili, slobodni zidari, ovi-oni kako pjeva jedan "glazbeni idol"...), ostanu ljudi što imaju ozbiljen stvarne probleme sa promjenom računanjana vremena.

 

Pored toga kako računanje vremena utječe na zdravlje ljudi, treba uzeti i problem, recimo međunarodnog prometa. Ako npr. Hrvatistan pređe na isto račuanje vremena, a Slovenije ostane na starom načinu, što neće onda promet morati čekati??

Npr. tegljači, teretni promet gubiti će vrijeme na nekom ugibalištu kako ne bi negdje prerano stigao ili pak prekasno, isto tako i putnički promet(cestovni, željeznički...). 

Zamislite, da sva država u EU ima svoje vrijeme računanja...

 

Ujedineno Kraljestvo zaboravite i isključite iz ove priče...Ionako, oni neće nikada biti ničiji robovi, kako se i kaže njihova pjesma...

Rule, Britannia!

 

BTW, slažem se sa tim stihovima...

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
2 1 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) računan

Ocemo rostilj & pivu na "suncu" cijele godinelp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
6 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) rač
LudaRajcica kaže...

 koja masa besmislica :)

 

Ljetno racunanje vremena, odnosno GTM + 2 je nasa prirodna zona a GTM+1 koju ti spominjes je samo posljedica toga sto gotovo cijela EU ima istu zonu.... nama u RH GTM+2 odgovara najbolje a jedino moze smetati odredjenim poslovnim aktivnostima 2-3 mjeseca zimi... dok bi GTM+1 stvarao probleme ostatku od 9-10 mj u godini....

pa se ti racunaj :)

 

 

Krug ima 360 stupnjeva.

Zemlja, budući da je okrugla, podijeljena je na 360 stupnjeva zemljopisne dužine (koje još nazivaju i meridijanima). (-180 -> 0 -> +180).

Jednostavnom matematikom dođemo do zaključka da je na svakom stupnju zemljopisne dužine 4 minute više, odnosno manje od susjednih +/- 1 stupnja.

 

Ako kroz (ugrubo) London prolazi nulti meridijan, a kroz (ugrubo) Zagreb prolazi 16. meridijan, onda je 16*4 = 64 minute razlike. To je GMT+1 (ne GTM nego GMT).

 

Najzapadnija točka Hrvatske - otprilike Umag - je na 13,5 stupnjeva, što je 54 minute razlike od UTC-a (iliti starog GMT-a). Najistočnija točka - kod Bačke Palanke - je na 19,5 stupnjeva, što daje 78 minuta.

 

Tako da ne znam otkud ideja da je GTM+2 "prirodna zona".

 

BTW, ovi izračuni vremenskih zona uče se na zemljopisu/geografiji u osnovnoj školi.

12 godina
offline
Re: Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) rač
Zivot nije matematika. Nema veze koliko smo mi udaljeni od GMTa nego kako je zivot poslozen. A trenutno je to tako da vecina ljudi radi ujutro, a popodne zeli vrijeme za sebe. Zato treba zadrzati ljetno vrijeme i zimi, da barem jednu radnju obavljas po danu, u ovom slucaju odlazak i nesto nakon posla. A sad imas najgoru situaciju da i ides na posao i vracas se s posla po mraku, sto je vrlo depresivno.
6 godina
neaktivan
offline
Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) računan

Sredinom lipnja Sunce izlazi u 4:09 po ljetnom računanju vremena, što će reći da ostane po tzv. zimskom izlazilo bi oko 3:00 ako se nešto mora mijenjati bolje da ostane ljetno računanje tijekom cijele godine.

Paps
 
9 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) rač
Papillon kaže...

Sredinom lipnja Sunce izlazi u 4:09 po ljetnom računanju vremena, što će reći da ostane po tzv. zimskom izlazilo bi oko 3:00 ako se nešto mora mijenjati bolje da ostane ljetno računanje tijekom cijele godine.

Ovo sam i ja govorio...

Dakle, ujutro ako radiš od 8, prespavat ćeš 5 sati danjeg svjetla, a kad dođeš kući s posla bit će mrak... Ja ne da bih ostavio ljetno vrijeme, ja bih ga po ljeti pomaknuo za još sat vremena unaprijed jer mi ljeti sunce izlazi prerano i po ljetnom vremenu, a kamoli kako bi bilo po normalnom (zimskom).

 

Ali ljetno vrijeme cijele godine bilo bi super, makar meni je OK i ovo s pomicanjem sata, ne bih dirao ništa.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) rač
Stjepanj kaže...

Ocemo rostilj & pivu na "suncu" cijele godinelp

 Oćemoooo!!!!

Kradi bagro, kradi. Dabogda vam za lijekove trebalo!
15 godina
offline
Re: Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) rač
O ovome se već pisalo nedavno i komentiralo nedavno. Znam da nadrinovinari po javnim "glasilima" svako malo recikliraju stare vijesti, ali da će i Bug za tim posegnuti, usprkos liku i nedjelu Zlog Luđaka, ipak je žalosno.
Moj PC  
2 2 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) rač

Evo ja inače nikad ne pišem po bug forumu iako ga čitam ali na ovoj temi moram komentirati. IIInuclearIII je potpuno u pravu. Ne znam koji je razlog da se išta mjenja. Jedan sat razlike kod putovanja u drugu vremensku zonu se prilagodiš za jedan dan. Onda bi piloti koji svaki dan spavaju u drugoj vremenskoj zoni popadali mrtvi sa 35 godina.

 

Nego, ti "stručnjaci" koji kažu da je dva puta godišnje pomicanje od jednog sata tolko štetno za zdravlje - kakav će utjecaj na spavanje imat 5 sati dnevnog svjetla ujutro prije nego se krene na posao? Donedavno se govorilo da se mora spavati u mrklom mraku i da rasvjeta šteti za ljudski san. A sad žele ne pomicati satove pa da spavamo 5 satu u punom svjetlu. Osim ako ne kane pomaknut radno vrijeme da počinje u 5 ujutro i da se završi u 13 sati.

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.3.2018 17:28 (GhostLoveScore).
14 godina
offline
Re: Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) rač
imam ja bolji savjet. Neka naprave da kada pocne izlazak sunca da je 6 sati tokom cijele godine. Sad je bar tehnologija dovoljno napredovala za tak nes
nebi bilo sokova i prigovaranja ljudi kad bi se navikli na tako nesto
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.3.2018 17:59 (Gremlin144).
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) rač
LudaRajcica kaže...
..

 koja masa besmislica :)

..

- da. Pa?

- malo te muči matematika i/ili čitanje, pa i quotanje.. no svatko ima izbor, mišljenje.. pa?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) rač
Gremlin144 kaže...
imam ja bolji savjet. Neka naprave da kada pocne izlazak sunca da je 6 sati tokom cijele godine. Sad je bar tehnologija dovoljno napredovala za tak nes
nebi bilo sokova i prigovaranja ljudi kad bi se navikli na tako nesto

Na ovakvom principu ti kompletna priroda funkcionira, osim ljudi...

 

No za ovako nešto, morao bi ukinut spravu koja se zove sat... 

 

Ili bi nam vremenske jedinice postale varijabilne... Dakle, nemoguće.

 

 

16 godina
offline
Re: Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) rač
Bug je naporan s ovom temom svake godine.
 
1 2 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) računan

i ja sam za ukidanje ljetnog radnog vremena.

6/7/8 mjesec trebamo biti na moru.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
15 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) rač
F10EXX kaže...
Zivot nije matematika. Nema veze koliko smo mi udaljeni od GMTa nego kako je zivot poslozen. A trenutno je to tako da vecina ljudi radi ujutro, a popodne zeli vrijeme za sebe. Zato treba zadrzati ljetno vrijeme i zimi, da barem jednu radnju obavljas po danu, u ovom slucaju odlazak i nesto nakon posla. A sad imas najgoru situaciju da i ides na posao i vracas se s posla po mraku, sto je vrlo depresivno.

 Znaci lakse je promjeniti prirodnu definiciju podneva kao trenutka kad je dan na polovici (po-dne), nego pomaknuti radno vrijeme jednostavno na sat ranije? Sorry, meni ti to nikako ne ide u glavu.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) rač
exec kaže...

 Znaci lakse je promjeniti prirodnu definiciju podneva kao trenutka kad je dan na polovici (po-dne), nego pomaknuti radno vrijeme jednostavno na sat ranije? Sorry, meni ti to nikako ne ide u glavu.

 Da, evo jutros smo ju promijenili, bilo je lako zar ne?

 

Nema ničega u našem životu što bi diktiralo da sunce bude u zenitu u 12 sati, a većini ionako u podne sunce nije u zenitu. Španjolska je skoro cijela zapadno od Greenwicha, dakle njima je po zimi zenit iza 13, a sada im je poslije14, na zapadu zemlje i poslije 14:30.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Jeste li za ukidanje ljetnog (ili zimskog) rač
PzKpfw kaže...

Ako npr. Hrvatistan pređe na isto račuanje vremena, a Slovenije ostane na starom načinu, što neće onda promet morati čekati??

Npr. tegljači, teretni promet gubiti će vrijeme na nekom ugibalištu kako ne bi negdje prerano stigao ili pak prekasno, isto tako i putnički promet(cestovni, željeznički...). 

Misliš kao što su jutros vlakovi kasnili sat vremena, a na jesen stoje sat vremena na nekog stanici u sred ničega?

 

F10EXX kaže...
Zivot nije matematika. Nema veze koliko smo mi udaljeni od GMTa nego kako je zivot poslozen. A trenutno je to tako da vecina ljudi radi ujutro, a popodne zeli vrijeme za sebe. Zato treba zadrzati ljetno vrijeme i zimi, da barem jednu radnju obavljas po danu, u ovom slucaju odlazak i nesto nakon posla. A sad imas najgoru situaciju da i ides na posao i vracas se s posla po mraku, sto je vrlo depresivno.

Brkaš uzrok i posljedicu - vrijeme ne računamo tako kako računamo jer je život tako posložen, već je život tako posložen jer se prilagodio računanju vremena.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice