Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj

poruka: 87
|
čitano: 20.801
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj".
16 godina
online
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
DanijelX kaže...
Old Iggy kaže...

To nije dirigirana ekonomija već kriminal.

 

Kriminal je koliko je i "dirigirana" ekonomija. Dzapa je na papiru kriminal, kad je u stvarnosti opceprihvaceni nacin funckioniranja jednog drustva, de facto vs. de jure.

Javna nabava je svjetski prihvaćena norma. Korupcija nije ni RH izmišljotina.

Na stranu svi oni koje "uhvate", kriminal tog tipa treba vremena za nestajanje - a to mnogima ne odgovara, na stranu problem demokracije kao najmanje lošeg uređenja.

6 godina
protjeran
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Old Iggy kaže...
dankodr kaže...
Upravo tako - priča je o LOPOVLUKU !
Nema to veze sa pravnom državno. Kad znaju da neće biti sankcija za lopovluk.... onda i kradu.

Kako se od države i financiranja startupa došlo do lopovluka?

 

 Neplaćanje poreza?

6 godina
protjeran
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Damok kaže...

Zašto ja kao obrtnik moram plaćati spomeničku rentu i harač turističkoj zajednici županije?
Kakve su to gluposti i gdje točno toga ima vani?


 Traži od lokalne turističke zajednice da te besplatno reklamira.

6 godina
protjeran
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Mar kaže...

Hrvatska nema poštene fakultete i to je najveći problem.


 Još jednom, fakultet je samo jedna epizoda u životu. A što nakon njega?

 

"Only some 10% of adults engage in any kind of learning. That’s nowhere near the massive involvement that we need to see in adult learning. "Paul Holdsworth from the European Commission talks about EPALE in the ELM Magazine."

 

https://www.elmmagazine.eu/articles/building-community-top-down/

15 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj

Kod nas nikada nije niti bilo prave starup scene.

 

Ako u subotu dođem u jedan inkubator a tamo nađem ljudi manje nego što imam prstiju na jednoj ruci - to nisu startupovi. Nekako imam osjećaj da je velika većina njih samo htjela na brzi način izmusti novac sa upitnom idejom i busati se u prsa da su neki C-zvijezdica pozicija. Čast iznimkama.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
6 godina
protjeran
offline
Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj

Bukva

 

Jesi li ti odselio u Irsku ?

Pisao si još 2015 da buš otišel tam ?

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Visak kaže...
@syncmaster
A institucije su što, zgrade, stolovi i stolice? Institucije ne rade svoj posao jer u njima sjede isti ljudi kakvi su i izvan njih, a koji misle da Modrić ne treba odgovarati za lažno svjedočenje, jer je 'heroj', i 'tko je pametan taj se snađe'.

Jesmo li zaboravili da je nakon dva korumpirana premijera ponovo ista stranka izabrana?

 

Nisi me razumio, jer govorimo o istome samo sa razlicitog aspekta.

Drzava= to smo svi mi

 

Dakle, tko bi trebao biti u hrvatskim institucijama? Urugvajci? Koga si tamo ocekivao da se ovako iscudjavas?

Institucije su odraz 15-20% ukupnog birackog tijela koje nam odluci tko ce biti premijer, a samim time i tko ce sjediti u institucijama.

 

~50% birackog tijela uopce ne izadje na izbore ali nakon toga kukaju kako su sve lopovi oko njih.

 

 

Uostalom i ona bivsa "mrska tvorevina" od Jugoslavije je imala bolje uvjete za obrtnike nego ovaj nas kapitalizam, sto je poseban oksimoron kada se uzme u obzir kako se tada gledalo na privatno vlasnistvo.

Otac kada je otvarao obrt (1988) prve dvije godine je bio oslobodjen poreza, 3. godinu je placao 50% a tek cetvrtu je trebao puni porez platiti.

 

Ja kada sam prije 15 godina bio otvorio firmu, prije nego sto sam uopce izdao prvi racun, dosla mi je uplatnica od nekih drzavnih krvopija.

 

I sad se kao cudimo da ni Startupovi kod nas ne rade.

 

Dasta neg' da je drzava kriva.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.7.2018 17:34 (syncmaster245b).
16 godina
neaktivan
offline
Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj

Oporezivat treba dobit, a ne rad.

 

A netko je tu spomenuo i javnu nabavu, jedini transparentan način javne nabave je javna licitacija, sve ostalo je tu zbog pogodovanja i korupcije.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Licitacijom se dolazi do dampinga i rusenja kvalitete radova, sto nikako nije dobro.
I sada je problem sto najnize ponude pobjeđuju s upitnom kvalitetom i VTRovima.
Pokusajte zamisliti da sve u zivotu sto imate morate nabaviti putem javne nabave, npr mobitel:
4GB, 32GB mem. Shvacate li da bi imali odvratnu ciglu za 90€, ako spomenete ppi ekrana ili boju, ispast ce da pogodujete nekome ( MUP i gepek sa litrazom octavije :)).
Uglavnom, nista sto imate ne bi imali, a sve sto bi imali - bilo bi skart.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Vortac kaže...

"Društvena odgovornost" je skoro isto kao i "društveno vlasništvo" - nejasan i nedefiniran pojam koji se može rastezati kao žvaka, a glavni zagovaratelji istog su redovito prvi kad treba nešto maznuti, i to upravo pod okriljem države.

 To je vrlo jasan pojam koji se kao i većina važnih stvari nauči odgojem. Tko nije imao tu priliku teško će to shvatiti i čudit će se budalama koji misle i na druge, a ne samo na sebe.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
online
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
BlackDog22 kaže...

Oporezivat treba dobit, a ne rad.

 

A netko je tu spomenuo i javnu nabavu, jedini transparentan način javne nabave je javna licitacija, sve ostalo je tu zbog pogodovanja i korupcije.

Javna nabava se dobija puno prije nego natječaj uopće izađe.

Nema to veze s cijenama, licitacijama itd.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Umbel kaže...
Licitacijom se dolazi do dampinga i rusenja kvalitete radova, sto nikako nije dobro.
I sada je problem sto najnize ponude pobjeđuju s upitnom kvalitetom i VTRovima.
Pokusajte zamisliti da sve u zivotu sto imate morate nabaviti putem javne nabave, npr mobitel:
4GB, 32GB mem. Shvacate li da bi imali odvratnu ciglu za 90€, ako spomenete ppi ekrana ili boju, ispast ce da pogodujete nekome ( MUP i gepek sa litrazom octavije :)).
Uglavnom, nista sto imate ne bi imali, a sve sto bi imali - bilo bi skart.

Ni jedna od ovih stvari nema nikakve veze niti bi uzrok bio zbog javne licitacije. I dumping i loša kvaliteta su u potpunosti moguće i događaju se kod tajnih ponuda. Niti postoji ijedan uzročno/posljedični razlog zašto bi se to počelo višre događati kad bi se uvela javna licitacija. 

 

Licitira se za točno definirane poslove/stvari i nema ništa više opasnosti od loše kvalitete nego što je to kod tajnih ponuda. Određena stvar mora zadovoljavat određene uvjete, da li je to veličina ekrana ili obujam tanka potpuno nebitno. I ono što je bitno ako je nešto definirano da mora biti točno tako moralo bi biti naveden razlog zašto se traži. A da li će to biti cigla od mobitela mislim da stvarno nije predmet javnih nabava, ako svojom funkcionalnošću ispunjava zadane praktične uvjete. 

 

Ono što kod javne licitacije nije moguće to je da nitko ne zna koliko je rođo ponudio i da svi znaju da ako je rođo ponudio toliko da oni mogu isti posao napraviti za manje. 

 

10 godina
offline
Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj

Odličan tekst našeg Dragana koji pogađa u sridu problema.

Država se odnosi previše paraztski i nepošteno prema svojim najboljim ljudima koji bi htjeli nešto stvarati.

Rumunjska i država Izrael mogu samo biti primjer kako urediti kod nas tržište rada vezano za ICT.

 

Al' bitno je da smo mi drugi u svijetu u nogaću, te tko ukazuje na stvarne probleme i bitne stvari, ZNA SE što je...

 

Srećom, uvijek mi je sloboda pojedinca prije svega, te se čovjek može sam od sebe percipitati u odnosu na truli kolektiv kao što je ovaj naš.(tzv.društvo)

Jako me veseli pretposljednji odlomak u ovome odličnom tekstu.

 

BTW, Židovi su super ljudi, te tko želi uvijek može od njih naučiti nešto pametno.

Taj sam, koji je uči od židovstva, te ih volim.

 

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Na koliko si se javnih natjecaja javio kada toliko sigurno znas sto je dobro?

Ako za neki posao trazim 30.000 kn, to znaci da je to moja cijena koju nisam bubnuo, nego izracunao. Mozda mi se i isplati raditi za 25k, ali posao se ne radi da bi se nesto radilo, nego da se zaradi. Pogotovo u drzavi koja pritisce sa svih strana nametima i visokim porezima, i gdje je samo poslovanje velik rizik.
Koliko je "rođak" ponudio saznat ces na otvaranju ponuda. Ako je ponuda niža od tvoje, zapitaj se koliko si konkurentan u svom poslu ako te netko koga, ocito je smatras manje sposobnim od sebe uspio pobjediti.

Zbog svega gore navedenog niti jedna drzavna firma nikada nije niti nece biti konkurentna imalo ozbiljnoj privatnoj firmi, upravo iz razloga jer je sistemom javne nabave gdje je najniza cijena kljucan faktor nemoguce poslovati.
Drzavna građevinska firma npr., kada bi sve kupovala sistemom javne nabave nikada ne bi dosla do iole ozbiljnog alata (Bosch, Makita, Dewalt, Milw.) osim ako ne bi namjestila natjecaj na nacin da busilica mora imati između 7410 i 7420 grama ili biti određenog tona zelene, plave, žute ili crvene boje.

10 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Startup scena je ionako uhljebska samo pos sebi. Ne nuzno sva, ali kad je moto startupa da ce samo najbolji proći a 98% ce propast. (Da, to zaista govore u inkubatorima). Zamislite da se ozbiljni poslovi kao elektrotehnika i medicina vode takvim poslovnim modelom...

Baš iz tog razloga najplodnije je tlo u IT sektoru koji je najnereguliraniji i ima najvise mladih naivaca koji puše takve stvari. Startupovi van IT sektora gotovo i ne postoje. Još zanimljivije je da van IT sektora plaće su manje, tržiste uglavnom domaće, konkurentno i osrednje plaćeno, troškovi veći (materijalni i odgode plaćanja) a ljudi se svejedno manje bune na namete nego informatičari.

U tekstu se kritizira što država nije u stanju poticati startupove (sto nije istina jer ima podosta EU natječaja koji nisu za velike igrače) poput Izraela, a istodobno kritizira i uhljebnost iste. Rekao bih da je licemjerno ali nisam siguran koji opis ide uz to da kritiziras tromi sustav zato što ti nije u stanju dati pare koje ne moraš vratit ako posao i ne napraviš, kako bi se igrao kod kuće bez imalo rizika.
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Ovo je najveća istina od svih. I sam živim u gradu gdje su započele dvije loše do osrednje ideje koje se guraju kroz medije, inkubatore i vjerojatno fondove:
1. "Pametna klupa" koja je sve samo ne to i košta kao 20ak običnih. Svaka čast što ima ljudi koji ne djele moje mišljenje pa im posao ide.
2. Sustav monitora slobodnih parking mjesta. I to bez ikakve metode za "rezervaciju" istog, u gradu gdje se parkirno mjesto zauzima u roku od 10ak sekunda. Ovo je bila čista pljačka gradskog trezora.
10 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
.
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.7.2018 9:12 (freman).
7 godina
protjeran
offline
Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj

S obzirom da branitelji i politicari u HR jedini imaju novaca za placanje gluposti,

predlazem da se napravi aplikacija nesto slicno kao i PokemonGO, al tipa

"Cavoglavonija"

gdje ces sa mobitelom hodat po HR i sa rvaCkim samokresom fatat chetNike,

i to objavljivat po fejsicu, a najbolji na list ce biti najveca rvatna, jer je naslagao sve!

Copy and Trade Rights Pending

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.7.2018 9:14 (Čitatelj).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
BlackDog22 kaže...
Umbel kaže...
Licitacijom se dolazi do dampinga i rusenja kvalitete radova, ......

Ni jedna od ovih stvari nema nikakve veze niti bi uzrok bio zbog javne licitacije. I dumping i loša kvaliteta su u potpunosti moguće i događaju se.........

 

 John Glenn je to najslikovitije objasnio

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Umbel kaže...
Na koliko si se javnih natjecaja javio kada toliko sigurno znas sto je dobro?

Ako za neki posao trazim 30.000 kn, to znaci da je to moja cijena koju nisam bubnuo, nego izracunao. Mozda mi se i isplati raditi za 25k, ali posao se ne radi da bi se nesto radilo, nego da se zaradi. Pogotovo u drzavi koja pritisce sa svih strana nametima i visokim porezima, i gdje je samo poslovanje velik rizik.
Koliko je "rođak" ponudio saznat ces na otvaranju ponuda. Ako je ponuda niža od tvoje, zapitaj se koliko si konkurentan u svom poslu ako te netko koga, ocito je smatras manje sposobnim od sebe uspio pobjediti.

Zbog svega gore navedenog niti jedna drzavna firma nikada nije niti nece biti konkurentna imalo ozbiljnoj privatnoj firmi, upravo iz razloga jer je sistemom javne nabave gdje je najniza cijena kljucan faktor nemoguce poslovati.
Drzavna građevinska firma npr., kada bi sve kupovala sistemom javne nabave nikada ne bi dosla do iole ozbiljnog alata (Bosch, Makita, Dewalt, Milw.) osim ako ne bi namjestila natjecaj na nacin da busilica mora imati između 7410 i 7420 grama ili biti određenog tona zelene, plave, žute ili crvene boje.

 Šta to mene briga dal se tebi isplati za 30, a ne za 28, ako imam nekog drugog kome se to isplati. Meni kao naručitelju je bitno da što manje platim, tvoje troje djece i kredit meni ne igra kao faktor u tome koliko ću te platiti. 

 

Ovo drugo što pričaš možeš mantrat nekom drugom jer su totalne besmislice i gluposti, kao dio jave nabave uvjet može biti i kontrola kvalitete. Iole ozbiljan alat nije jer se uozbiljio nego jer garantira kvalitetu rada, a garanciju kvalitete rada možeš staviti u javni natječaj isto kao što ga dobiješ u trgovini. Znači želim bušilicu s tolko i tolko okretaja i xy sati rada uključenih u garanciju. Sve se može samo što to nikom ne paše kad se radi pošteno, a na žalost znam dobro kako izgledaju natječaji i dodjeljivanje poslova.

 

A državne firme nikad neće biti konkurentne zbog socijalističkog mentaliteta gdje je sve svačije, a kad je sve svačije to znači da je ničije, a osobna odgovornost za rad ne postoji u sustavu gdje je nemoguče dobit otkaz i odgovarat za svoje propuste na poslu (počevši od onogna dnu koji dođe pijan i izgubi alat od 500kn do onog na vrhu koji sjebe kontrolu posla i napravi štetu od 2 milijuna).

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.7.2018 10:12 (BlackDog22).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
syncmaster245b kaže...

 

 John Glenn je to najslikovitije objasnio

 I preživio.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Jozo uvijek ponudi najnižu cijenu. Onda kad krenu radovi se ispostavi da to nije dovoljno, pa se pišu aneksi. Tako se dobiva svaki natječaj.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
9 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Umbel kaže...
Na koliko si se javnih natjecaja javio kada toliko sigurno znas sto je dobro?

Ako za neki posao trazim 30.000 kn, to znaci da je to moja cijena koju nisam bubnuo, nego izracunao. Mozda mi se i isplati raditi za 25k, ali posao se ne radi da bi se nesto radilo, nego da se zaradi. Pogotovo u drzavi koja pritisce sa svih strana nametima i visokim porezima, i gdje je samo poslovanje velik rizik.
Koliko je "rođak" ponudio saznat ces na otvaranju ponuda. Ako je ponuda niža od tvoje, zapitaj se koliko si konkurentan u svom poslu ako te netko koga, ocito je smatras manje sposobnim od sebe uspio pobjediti.

Zbog svega gore navedenog niti jedna drzavna firma nikada nije niti nece biti konkurentna imalo ozbiljnoj privatnoj firmi, upravo iz razloga jer je sistemom javne nabave gdje je najniza cijena kljucan faktor nemoguce poslovati.
Drzavna građevinska firma npr., kada bi sve kupovala sistemom javne nabave nikada ne bi dosla do iole ozbiljnog alata (Bosch, Makita, Dewalt, Milw.) osim ako ne bi namjestila natjecaj na nacin da busilica mora imati između 7410 i 7420 grama ili biti određenog tona zelene, plave, žute ili crvene boje.

Bez brige, rodijak će ponuditi iste radove za 10000kn uz odgodu plaćanja od 6 mjeseci. Ti ćeš se u prvi tren pitati kako je to moguće kad tebe goli posao košta 18316kn i sve si optimalno isplanirao. Zbog "nepredviđenih okolnosti" početak radova će kasnit godinu dana (što znači da će bit plaćeno 6 mjeseci unaprijed, a penali nisu ugovoreni), a prije početka radova, kad već svi na natječaj pomalo zaborave će se potpisati aneks ugovoru na dodatnih 50kkn.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Umbel kaže...
Licitacijom se dolazi do dampinga i rusenja kvalitete radova, sto nikako nije dobro.
I sada je problem sto najnize ponude pobjeđuju s upitnom kvalitetom i VTRovima.
Pokusajte zamisliti da sve u zivotu sto imate morate nabaviti putem javne nabave, npr mobitel:
4GB, 32GB mem. Shvacate li da bi imali odvratnu ciglu za 90€, ako spomenete ppi ekrana ili boju, ispast ce da pogodujete nekome ( MUP i gepek sa litrazom octavije :)).
Uglavnom, nista sto imate ne bi imali, a sve sto bi imali - bilo bi skart.

 

Ne nuzno ako se ugovorom dogovori trazena kvaliteta tj. penali nekvalitetu. Cesto se dade jako dobro definirati sto se zeli i sto se ne zeli, recimo ne zelis da ti cesta pocne pucati xy mjeseci nakon sto je napravljena. Pa uzmes najnizu ponudu onog tko je spreman prihvatiti te uvjete.

 

Druga stvar je sto u mojem kraju taj posao dobije uvijek ista firma jer dobiju na uvid ponude svih ostalih ponudaca, pa budu uvijek za par kuna jeftinijom ponudom od druge najjeftinije ponude (cak se vise ni ne trude sakriti), sto je tzv. "javna tajna" u mom kraju. Od takvih ne mozes ocekivati da ce uopce pokusati uvjetovati ista osim ako ih netko ne prisili na to.

 

Recimo dobar anti-primjer je zracna luka Francek koja je dana u koncesiju. Mogli su u ugovoru staviti da bude penala ako se dogode sigurnosni incidenti, ili ako ce luka morat preusmjeravat avione jer nemaju dovoljno osoblja. Ali nisu. Pa nam se sad dogada da nam se pijanci autom dovezu na pistu (!!?) jer je hrpa osiguranja otpustena, da su se pojavila uzasna kasnjenja jer su previse ljudi otpustili (sto stvara ugromne gubitke CA) i da nam nekad nocne letove preusmjeravaju na par stotina kilometara udaljenje luke jer nocu vise nemamo dovoljno ljudi za uopce prihvatiti ih.

 

https://tangosix.rs/2017/11/07/kolumna-alena-scurica-koliko-je-sigurna-zracna-luka-zagreb/

https://www.24sata.hr/news/u-zracnoj-luci-franjo-tu-man-sigurnost-je-ozbiljno-ugrozena-532043

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.7.2018 10:24 (DanijelX).
8 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Tvrtke srednje velicine najcesce nemaju sta traziti na natjecajima, jer ili su preskupe, ili premale.
Osobno, preskup sam najmanje duplo u odnosu na ponude sto prolaze na natjecajima, i ne zavidim nimalo onima koji ih dobiju.

Nismo svi te srece da prodajom WC papira drzavi vozimo Teslu.
15 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Visak kaže...
Jozo uvijek ponudi najnižu cijenu. Onda kad krenu radovi se ispostavi da to nije dovoljno, pa se pišu aneksi. Tako se dobiva svaki natječaj.

 

jozef kaže...

Bez brige, rodijak će ponuditi iste radove za 10000kn uz odgodu plaćanja od 6 mjeseci. Ti ćeš se u prvi tren pitati kako je to moguće kad tebe goli posao košta 18316kn i sve si optimalno isplanirao. Zbog "nepredviđenih okolnosti" početak radova će kasnit godinu dana (što znači da će bit plaćeno 6 mjeseci unaprijed, a penali nisu ugovoreni), a prije početka radova, kad već svi na natječaj pomalo zaborave će se potpisati aneks ugovoru na dodatnih 50kkn.

 

Radio sam u firmi koja je 2001 godine pristupila natjecaju za nabavku opreme u vrijednosti oko 700 tisuca kn. Tadasnji gazda je odlucio spustiti gace i  na tu svotu stavio marzu od svega 2% (s obzirom na uvjete posla i to je cak mozda bilo previse). Konkurentske firme su bile skuplje redom za 50 do 100 tisuca kuna, osim jedne za koju se zna da inace dobija sve poslove sa gradom koja  je dala ponudu okruglo u lipu, 100kn jeftiniju. Naglasimo da su u pitanju bile "zapecacene" koverte

 

3 godine kasnije sreo sam poznanika koji je radio u toj institiuciji za koju je oprema bila namjenjena i pitao kako je to sve skupa proslo?

Upravo onako kako su Visak i Jozef opisali.

Doslovno!!!

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
8 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Volio bi vidjeti ko bi ti se javio da trazis da ti netko garantira broj radnih sati alata. Bi. MirkoSusjed d.o.o. koji bi dao najbolju ponudu i zatvorio firmu nakon 3 mjeseca, a servis bi radio jos dodatnih godinu dana. Poslao bi busilicu na taj isti servis koji bi (desilo mi se) odbio primiti paket. Pa ga osobno odneses i prime ga, nakon 45 dana zoves ne javljaju se. Odes opet tamo, kazu tuzi me.
Cijelo to vrijeme ti nemas busilicu, a neka privatna firma sa svojom i dalje radi, jer nije morala kupiti najjeftiniju, nego je kupila najpouzdaniju i onu koja odgovara njihovim potrebama. I zato umjesto prosipanja pameti po forumu bi bilo pozeljno da imas nekog trzisnog iskustva, a ne patetike sa foruma Živog zida
16 godina
online
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
Umbel kaže...

Cijelo to vrijeme ti nemas busilicu, a neka privatna firma sa svojom i dalje radi, jer nije morala kupiti najjeftiniju, nego je kupila najpouzdaniju i onu koja odgovara njihovim potrebama. I zato umjesto prosipanja pameti po forumu bi bilo pozeljno da imas nekog trzisnog iskustva, a ne patetike sa foruma Živog zida

Na stranu što se javni natječaji daju precizno definirati s izbjegavanjem ovakvih problema, no najniža cijena nije jedini i isključivi uvjet odabira.

8 godina
offline
Re: Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj
O tome i govorim, i pokusavam to objasniti.
12 godina
offline
Kraj startupskog hypea u Hrvatskoj

Ok, da se vratimo na temu članka. To je odnos državnih nameta i startupa. Što bi po mišljenju autora država konkretno trebala napraviti kako bi olakšala stvar? Tvrdi se da dobrih ideja (smatram da se time podrazumijeva nešto što ima prođu na tržištu, a ne nešto što nam je zgodno ali ne bismo nikada kupili) samo one ne mogu zaživjeti jer su nameti previsoki. Ako je tako to onda nije samo problem startupa nego svih prisutnih na tržištu. Koje bi namete država trebala njima maknuti i koliko dugo? Znam da postoje poticaji za samozapošljavanje i neke obrtnike početnike pa su oslobođeni nekih poreza ili doprinosa neko početno vrijeme.

 

Osim toga i pojam "dobra ideja" je malo nejasan pojam. Ako dobra ideja znači prođu na tržištu, pa onda problema za početni kapital ne bi smjelo biti kada su prihodi garantirani. Potvrda "dobre ideje" može biti tek kada ona prođe test tržišta, a tržište je čudna 'tica. Neki proizvod slabo ide, uz određen marketing odjednom prođe, taman proizvođač krene planirati s većim serijama, a ljudi se odjednom okrenu nečem drugom.. plus, put do maloprodaje i krajnjeg kupca može biti trnovitiji nego izrada prve serije....

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice