Najbolje kamere na mobitelima analiziraju profi fo

poruka: 38
|
čitano: 12.399
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Najbolje kamere na mobitelima analiziraju profi fo".
16 godina
offline
Najbolje kamere na mobitelima analiziraju profi fo

Nisam citao clanak ali naslov mi je zapeo i tako je godinama jedno te isto.i

 Vec generacijama su usporedivi s DSLR.

Ovo sto imam Huawei G7 je za mene DSLR taman za cukmuza.

A sve ostalo je previse pretjerano i besmisleno. Za mene.

Moj PC  
0 2 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof
Ove godine rapidni napredak? LOOOOOL, dalje nisam ni citao pogotovo ove usporedbe s dslr-om.lp
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof
Ne znam. Imam početni DSLR Nikon D5200 iz 2013. god. i flagship iz 2017. g. Samungov Galaxy S8 i fotografije s Nikona su neusporedivo bolje. Toliko o mom iskustvu.
Moj PC  
17 0 hvala 0
14 godina
offline
Najbolje kamere na mobitelima analiziraju profi fo

Sve je usporedivo. Spectrum i Dual Xeon su također usporedivi. Full frame SLR prima oko 30x više svjetla na senzor nego najbolji flagship. 

Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Najbolje kamere na mobitelima analiziraju profi fo

Koliko god bile napredne današnje kamere na smartphoneima,ipak još uvijek ne mogu biti usporedivi sa kvalitetom kod večih senzora ugrađenim u SLR fotoaparatima jer spoznajom fizike i materije svima je jasno da sićušni senzor na smatphoneu nikako ne može uhvatiti više svjetlost od profi senzora osjetno večih dimenzija.

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.5.2018 16:21 (3n3m1).
Moj PC  
10 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof
carobna komponenta OPTIKA
8 godina
offline
Najbolje kamere na mobitelima analiziraju profi fo

Hmm da jer fotoaparat je samo senzor i megapikseli

/s

 
 Jedne novine imaju svoje fotografe dok druge su svoje fotografe potjerale i koriste slike sa mobitela ili od amatera.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.5.2018 17:50 (Santana).
Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof
Ljudi daj pogledajte video. Ima i video... To je kad amateri uče profesionalce kojima je to kruh, poslu. Oni to sve što ste napisali znaju ali i znaju u kojim prilikama da mobitel ipak.
 
2 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof
Oldy kaže...
Ljudi daj pogledajte video. Ima i video... To je kad amateri uče profesionalce kojima je to kruh, poslu. Oni to sve što ste napisali znaju ali i znaju u kojim prilikama da mobitel ipak.

 Al ulaze u krajnosti, ogroman DSLR i maleni mobitel. Kao da nema nist između. 
Naravno neces uzet ogroman DSLR na rođendan sestrinog klinca, al bi mogo uzet recimo Fuji X70 koji ima odlican APS-C senzor, a stane ti u džep 

 
Na njega mozes stavit i neki mali flash(tipa godox TT350) i dobit ces fotografije vrhunske kvalitete koje bez problema mozes printat 30x20 cak i vece.

Savrsen za putovanja i takve prigode kao rođendani gdje ne zelis nikoga plašit sa fotoaparatom. 

Uz to imas prave kontrole i ergonomiju za fotografiranje.

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.5.2018 18:06 (Santana).
14 godina
offline
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof
Možeš mada oni direktno uspoređuju konketno flagshipe sa dslr-om. To je tema. Naravno da postoji i nešto između. Naravno da se vidi napredak kod smartphona i naravno da će rijetkima od nas tu s foruma fotke osvanuti na nekoj naslovnici pa se još uvijek možemo igrati s fotkama a za ta igranja imamo i sve bolje alate. Za razliku od nas oni kao profići se baš i ne mogu igrati. Oni imaju traženo i zadano što mogu prodati a što ne mogu. :)
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof
Oldy kaže...
Možeš mada oni direktno uspoređuju konketno flagshipe sa dslr-om. To je tema. Naravno da postoji i nešto između. Naravno da se vidi napredak kod smartphona i naravno da će rijetkima od nas tu s foruma fotke osvanuti na nekoj naslovnici pa se još uvijek možemo igrati s fotkama a za ta igranja imamo i sve bolje alate. Za razliku od nas oni kao profići se baš i ne mogu igrati. Oni imaju traženo i zadano što mogu prodati a što ne mogu. :)

To kaj su profici ne znaci da mi drugi ne smijemo imat svoje misljenje i da su oni automatski u pravu.  
Drugo DSLR je dao sto je imao, mirroless fotoaparati sad nose tehnologiju dalje jer ih mehanika  ne koci. (Sony a9)

Cemu ih uspoređivat kad si nisu nikakva konkurencija ? 

Nece si tvoja tetka kupit Canon 5Dmk4 za dokumentaciju mjesta koje je posjetila, nit ce fotograf na olimpijadi kupit najnoviji Samsung mobitel za to. 

Ono OCITO! Cemu rasprava o tome.

Na kraju fotoaparat svest samo na senzor je glupo. I da mobiteli imaju 100mpix i ne znam kakvu ostrinu opet u dobrom dijelu fotografije nebi mogli zamjenit fotoaparate.

 

 


Mobiteli su zamjenili point and shoot fotoaprate kod ljudi koje nit nije zanimao velik fotoapart

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.5.2018 18:39 (Santana).
6 godina
offline
Najbolje kamere na mobitelima analiziraju profi fo

Zadnjih 10 godina ljudi imaju realno najgore fotke ikada. Svaka usporedba s mobitelom nema smisla za svakog ko imalo brine o slikanju

 
7 2 hvala 0
6 godina
offline
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof
2015 sam kupio mirrorless sony A6000...tad sam od mobitela imao nokia pureview 808....sad imam S7 edge...ne postoji smartphone koji se moze usporedivati sa boljim fotoaparatima....na malim ekranima....to prolazi...ali kad stavis sliju na 100% na vecem ekranu....onda vidis koliko sranje(u tehnickom smislu) su slije sa mobitela....međutim fotografija ima i svoju umjetnicku komponentu....kod umjetnicke komponente nije bitna tehnicka komponenta...
Moj PC  
5 0 hvala 0
6 godina
online
Najbolje kamere na mobitelima analiziraju profi fo

Staro pravilo je da je najbolji fotoaparat onaj kojeg imaš kod sebe kad ga trebaš, a pošto velika večina nas smartphone ima skoro cjeli dan kod sebe, mislim sve je rečeno. Sam osobno imam DSLR Canona 6D i čudo opreme i obožavam fotografiju, ali kod dileme dali da na neki ne tako važni događaj vučem svu tu opremu ili slikam sa telefonom (SGS 7) u dosta slučajeva se odlučim za telefon.

Ali uspoređivat ih nažalost nemožeš, iz slike u RAW formatu sa Canona mogu izvuči čudo detalja koje sa bilo kojeg smartfona je mišn imposbl. 

 

Svako ima svoju svrhu i nemogu bit sretniji da živim u tom vremenu kada i ako moram slikat samo sa telefonom neću dobit neki razmazani drek nikakve rezolucije.

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
online
Najbolje kamere na mobitelima analiziraju profi fo

Meni se više čini da je ovo više ego boost i (besplatna?) reklama gostima nego što gosti imaju detaljnog pojma o potrebi i namjeni trostrukih ois kamera i 960fps@720p na smartphoneu, i 
usporedbi sa slr. Pričaju godinama stare fraze za birtije. Činjenica je da su se u međuvremenu razvile čitave karijere i to nemalih zarada na upotrebi gotovo isključivo smartphone kamera. 
Instagram celebrity, influenceri, youtube vlogeri - koliko god bili iritantni i oni i platforme na kojima nas maltretiraju sisama, guzicama, makeupom i krpicama, što je in i kako jutros izgledaju na selfiju, to donosi nemalu zaradu. 
Ogromnom broju daleko veću nego našim profi dslr fotografima (između ostalog i jer ih danas ima toliko, da sami sebi podmeću klipove). Usput, ide mi na onu stvar forsanje samo i jedino "napretka" kamera na smartphoneima, 
dok nismo godinama vidjeli nikakvu inovaciju ili novu funkcionalnost. Ali to je tako. http://www.index.hr/black/clanak/izgubila-je-90-kilograma-i-postala-instagram-zvijezda-sa-savrsenim-tijelom/1044556.aspx

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
5 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof
Stjepanj kaže...
Ove godine rapidni napredak? LOOOOOL, dalje nisam ni citao pogotovo ove usporedbe s dslr-om.lp

 Da, napredak. 

 

Imaš dva gpsta koji fotografijom zarađuju kruh. Oni bi prvi trebali govoriti kako su mobiteli i DSLR-ovi neusporedivi. Međutim gosti nisu seronje pa kažu ono što zaista misle. Kad stavim njihovo i tvoje mišljenje na vagu, nekako mi preteže na njihovu stranu.

12 godina
offline
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof
Santana kaže...
Oldy kaže...
Ljudi daj pogledajte video. Ima i video... To je kad amateri uče profesionalce kojima je to kruh, poslu. Oni to sve što ste napisali znaju ali i znaju u kojim prilikama da mobitel ipak.

 Al ulaze u krajnosti, ogroman DSLR i maleni mobitel. Kao da nema nist između. 
Naravno neces uzet ogroman DSLR na rođendan sestrinog klinca, al bi mogo uzet recimo Fuji X70 koji ima odlican APS-C senzor, a stane ti u džep  
Na njega mozes stavit i neki mali flash(tipa godox TT350) i dobit ces fotografije vrhunske kvalitete koje bez problema mozes printat 30x20 cak i vece.

Savrsen za putovanja i takve prigode kao rođendani gdje ne zelis nikoga plašit sa fotoaparatom. 

Uz to imas prave kontrole i ergonomiju za fotografiranje.

 Problem mirrorlessa je upravo to što su ni tu ni tamo. Optički nisu na razini DSLR-a (osim ako govorimo o astronomskim iznosima) a softverski nisu na razini smartphonea. Za napraviti jednu fotografiju snimljenu prosječnim mirrorlesom boljom od one snimljene smartphoneom treba ti pola sata u Lightroomu ili Photoshopu. Algoritmi koji stoje iza smartphone fotografije puno su učinkovitiji od automatike na mirrorlessu. Naravno kad smartphone ima 100x jači procesor koji će odraditi što treba dok će kod mirrorlesa i DSLR-a to morati raditi korisnik. Znači smartphone mijenja vrijeme i znanje. Niti ljudi imaju vremena (volje) postprocesirati svaku fotografiju niti imaju znanje za to. O praktičnosti i utjecaju na ljude koje se snima nema smisla, objasnio je Hoyka u videu.

16 godina
online
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof
BlueMax kaže...
Stjepanj kaže...
Ove godine rapidni napredak? LOOOOOL, dalje nisam ni citao pogotovo ove usporedbe s dslr-om.lp

 Da, napredak. 

 

Imaš dva gpsta koji fotografijom zarađuju kruh. Oni bi prvi trebali govoriti kako su mobiteli i DSLR-ovi neusporedivi. Međutim gosti nisu seronje pa kažu ono što zaista misle. Kad stavim njihovo i tvoje mišljenje na vagu, nekako mi preteže na njihovu stranu.

 Misliš da oni ne odrađuju dio posla sa smartphoneima? Ili da ne čitaju barem okvirno gigapiksel i dpreview slične sajtove? Jer i striktno fotografski izdavači odavno imaju u testovima kamere svih novih relevantnih smartphona. Nemožeš baš živjeti ispod kamena, tako da bi ikakav drugi odgovor bio kompletno neočekivan. 
Tako recimo imamo usporedne testove ovakvog tipa. Tu zaključe da boj ne bije ljuto oružje... nego tema, mjesto i vrijeme, iskustvo i oko.

 

SamsungS8 SamsungS8
NikonD610 NikonD610
http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.5.2018 21:51 (overhaul).
8 godina
offline
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof
BlueMax kaže...
Santana kaže...
Oldy kaže...
Ljudi daj pogledajte video. Ima i video... To je kad amateri uče profesionalce kojima je to kruh, poslu. Oni to sve što ste napisali znaju ali i znaju u kojim prilikama da mobitel ipak.

 Al ulaze u krajnosti, ogroman DSLR i maleni mobitel. Kao da nema nist između. 
Naravno neces uzet ogroman DSLR na rođendan sestrinog klinca, al bi mogo uzet recimo Fuji X70 koji ima odlican APS-C senzor, a stane ti u džep  
Na njega mozes stavit i neki mali flash(tipa godox TT350) i dobit ces fotografije vrhunske kvalitete koje bez problema mozes printat 30x20 cak i vece.

Savrsen za putovanja i takve prigode kao rođendani gdje ne zelis nikoga plašit sa fotoaparatom. 

Uz to imas prave kontrole i ergonomiju za fotografiranje.

 Problem mirrorlessa je upravo to što su ni tu ni tamo. Optički nisu na razini DSLR-a (osim ako govorimo o astronomskim iznosima) a softverski nisu na razini smartphonea. Za napraviti jednu fotografiju snimljenu prosječnim mirrorlesom boljom od one snimljene smartphoneom treba ti pola sata u Lightroomu ili Photoshopu. Algoritmi koji stoje iza smartphone fotografije puno su učinkovitiji od automatike na mirrorlessu. Naravno kad smartphone ima 100x jači procesor koji će odraditi što treba dok će kod mirrorlesa i DSLR-a to morati raditi korisnik. Znači smartphone mijenja vrijeme i znanje. Niti ljudi imaju vremena (volje) postprocesirati svaku fotografiju niti imaju znanje za to. O praktičnosti i utjecaju na ljude koje se snima nema smisla, objasnio je Hoyka u videu.

 Ne kuzim, kak nisu opticki na razini DSLR-a ? 
Objektivi za fullframe Sony E aparate su izvrsni. Sony 85mm 1.4, 70-200,24-70.... ne kaskaju nist za canon ili nikon objektivima za DSLR, a cijena im je tu negdje. 
Isto tak za Fuji sa APS-C senzorom. 
Pa oni su isti drek kao i dslr samo kaj nemaju zrcalo i opticko trazilo nego elektronsko. Optika nema tu nikakve veze, cak im je lakse kontstruirat jako siroke objektive za mirroless nego za DSLR.

Sama bit fotoaparata je da si ti u kontroli i da si ti mozak operacije, a ne neki tamo snapdragon koji pogađa kaj bi trebalo bit. 
Fotoaparat je instrument kojeg treba naucit koristit. 

 

 

Inace meni Jpg direktno iz fotoaparta na mom fuji-u izgleda bolje daleko bolje nego jpg sa mobitela, a nisam utrosio nit sekunde 

Evo ti jedna od danas  https://flic.kr/p/262DcWW
Poslikana i wifiem prebacena na mobitel preko kojeg sam stavio na flickr. Nikakav edit nije napravljen.

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.5.2018 22:11 (Santana).
13 godina
offline
Najbolje kamere na mobitelima analiziraju profi fo

Obozavam ovakve glupe usporedbe, postoji scenarij di kamera na mobitelu daje sličan rezultat kao aparat, al nek neko molim digne 2 blende ekspoziciju u lightroomu na tamnijoj slici sa mobitela, da i ja mislim....

Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof
nikonja kaže...

Staro pravilo je da je najbolji fotoaparat onaj kojeg imaš kod sebe kad ga trebaš, a pošto velika večina nas smartphone ima skoro cjeli dan kod sebe, mislim sve je rečeno. Sam osobno imam DSLR Canona 6D i čudo opreme i obožavam fotografiju, ali kod dileme dali da na neki ne tako važni događaj vučem svu tu opremu ili slikam sa telefonom (SGS 7) u dosta slučajeva se odlučim za telefon.

Ali uspoređivat ih nažalost nemožeš, iz slike u RAW formatu sa Canona mogu izvuči čudo detalja koje sa bilo kojeg smartfona je mišn imposbl. 

 

Svako ima svoju svrhu i nemogu bit sretniji da živim u tom vremenu kada i ako moram slikat samo sa telefonom neću dobit neki razmazani drek nikakve rezolucije.

 

Večina ljudi ne zna kak izgleda dobra fotografija, pa u tom slučaju ide ono ako alat ne znaš iskoristit onda ga fučkaj.

 

Jedan usputni primjer, moj stari Samsung Galaxy S2 pa ako ove fotke okačiš na internet realno niko neče imat prigovora.Ništa nije idealno jel, samo treba znat iskoristi ono kaj imaš i onda nema problema.

 

https://drive.google.com/drive/folders/1idtFukrx-pTuQUOqTqC_eAoVAvlyA_iv?usp=sharing

 

Kaj se tiče Pametnjakovič mobova, tu u praksi imaš jedan prilično čest i veliki problem koji odma upropasti fotku.Dakle manje ili više zamusane leče, pa onda na kraju fotke ispadnu maglovite ili za bacit u smeče.Badave ti Google Pixel 2, ako si brzoplet a leča malo zamusana fotka/video je snimljen onak na brzinu i onda ga fučkaj.

 

https://drive.google.com/drive/folders/1XfcV7VU2_On5HZJkweIiBba370L4CNre?usp=sharing

 

Kaj se tiče videa jel(nis ja snimal), ili prvi primjer badave ti alat kad ne znaš kaj bi s njime="blago maglovito 4-3 sranje".

 

 

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.5.2018 22:45 (rambox).
12 godina
offline
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof
overhaul kaže...
BlueMax kaže...
Stjepanj kaže...
Ove godine rapidni napredak? LOOOOOL, dalje nisam ni citao pogotovo ove usporedbe s dslr-om.lp

 Da, napredak. 

 

Imaš dva gpsta koji fotografijom zarađuju kruh. Oni bi prvi trebali govoriti kako su mobiteli i DSLR-ovi neusporedivi. Međutim gosti nisu seronje pa kažu ono što zaista misle. Kad stavim njihovo i tvoje mišljenje na vagu, nekako mi preteže na njihovu stranu.

 Misliš da oni ne odrađuju dio posla sa smartphoneima? Ili da ne čitaju barem okvirno gigapiksel i dpreview slične sajtove? Jer i striktno fotografski izdavači odavno imaju u testovima kamere svih novih relevantnih smartphona. Nemožeš baš živjeti ispod kamena, tako da bi ikakav drugi odgovor bio kompletno neočekivan. 
Tako recimo imamo usporedne testove ovakvog tipa. Tu zaključe da boj ne bije ljuto oružje... nego tema, mjesto i vrijeme, iskustvo i oko.

 

 O iskustvu i govorim. Imam DSLR, mirrorless i smartphone. Otprilike 90% fotografija snimljeno je smartphoneom. Zašto? Zato jer ispadaju bolje. I to u dva aspekta. U biti tri. Prvi, najbitniji, je da su fotografije spontane. Sin mi na svakoj fotografiji snimljenoj DSLR-om izgleda kao da je ispred streljačkog voda. Cijeli se ukoči a kad mu kažem da se malo opusti i nasmije taj osmijeh je ko da si mu ga skalpelom nacrtao. Nimalo čudno kad je prema njemu okrenuta cijev ko u topa. Kad ga snimim smartphoneom on to uglavnom ni ne zna pa su fotografije prirodne i spontane.

Drugi aspekt je da fotografije bez obrade ispadaju tehnički bolje. Automatika u smartphoneima je nemjerljivo naprednija od one u fotoaparatima. Ako ću snimati sa manualnim postavkama pa kasnije obrađivati u lightroomu, aparatom ću dobiti bolju fotografiju. Ali to mi se ne da raditi za 100 fotografija koje sam taj dan snimao. Ljudi griješe (primjer imaš par postova ranije) što kvalitetu fotografije procjenjuju na 100% zoomu. Izradi fotografiju ili je cijelu stavi na ekran i onda je procijeni. Pixel peeping mnogi fotografi smatraju bolešću. Ajde, ponekad ima smisla, ako se radi o predlošku za crop ili specifičnim kadrovima no uglavnom je to potpuno besmisleno. Puno puta sam doživio da netko neku fotografiju smatra boljom zato jer se na 100% uvećanju vidi prištić na konobaričinom nosu. To što je nebo iznad nje potpuno spaljeno, faca podeksponirana a kadar kompozicijski promašen njemu je nebitno.

 

Primjer koji si postao je upravo iznimka koja potvrđuje pravilo. Radi se o pejzažu koji je kod DSLR-a snimljen dugom ekspozicijom i upotrebom jakog ND filtera. Fotografija je postprocesirana. Za ovakve kadrove smartphone se nikako ne može mjeriti niti je tome namijenjen.

Koliko imaš ovakvih fotografija doma? Ako ti je za pet od sto fotografija DSLR bolji izbor, to znači da ti je za 95 od 100 smartphone bolji izbor. I tu ova priča završava jer je u videu jasno objašnjeno da je profesionalcima DSLR ipak glavni alat iako dio posla sasvim adekvatno mogu i rade s mobitelima, dok je amaterima DSLR uglavnom besmislen pored mogućnosti koje današnji smartphonei pružaju. Profesionalci su taj svoj alat spremni i platiti jer od njega žive. Amateri će smartphone svakako kupiti i uz njega će dobiti kameru. DSLR im je dodatni trošak a 99% vremena i 99% propuštenih fotografija će provesti u ormaru. Dosta ljudi sam uspio odgovoriti od kupovine DSLR-a i ako baš žele kvalitetniju fotografiju nagovorio na napredne kompakte. Oni koji me nisu poslušali uglavnom kažu kako im je žao zbog toga.

 

12 godina
offline
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof
Santana kaže...

 Problem mirrorlessa je upravo to što su ni tu ni tamo. Optički nisu na razini DSLR-a (osim ako govorimo o astronomskim iznosima) a softverski nisu na razini smartphonea. Za napraviti jednu fotografiju snimljenu prosječnim mirrorlesom boljom od one snimljene smartphoneom treba ti pola sata u Lightroomu ili Photoshopu. Algoritmi koji stoje iza smartphone fotografije puno su učinkovitiji od automatike na mirrorlessu. Naravno kad smartphone ima 100x jači procesor koji će odraditi što treba dok će kod mirrorlesa i DSLR-a to morati raditi korisnik. Znači smartphone mijenja vrijeme i znanje. Niti ljudi imaju vremena (volje) postprocesirati svaku fotografiju niti imaju znanje za to. O praktičnosti i utjecaju na ljude koje se snima nema smisla, objasnio je Hoyka u videu.

 Ne kuzim, kak nisu opticki na razini DSLR-a ? 
Objektivi za fullframe Sony E aparate su izvrsni. Sony 85mm 1.4, 70-200,24-70.... ne kaskaju nist za canon ili nikon objektivima za DSLR, a cijena im je tu negdje. 
Isto tak za Fuji sa APS-C senzorom. 
Pa oni su isti drek kao i dslr samo kaj nemaju zrcalo i opticko trazilo nego elektronsko. Optika nema tu nikakve veze, cak im je lakse kontstruirat jako siroke objektive za mirroless nego za DSLR.

Sama bit fotoaparata je da si ti u kontroli i da si ti mozak operacije, a ne neki tamo snapdragon koji pogađa kaj bi trebalo bit. 
Fotoaparat je instrument kojeg treba naucit koristit. 

 

 

Inace meni Jpg direktno iz fotoaparta na mom fuji-u izgleda bolje daleko bolje nego jpg sa mobitela, a nisam utrosio nit sekunde 

Evo ti jedna od danas  https://flic.kr/p/262DcWW
Poslikana i wifiem prebacena na mobitel preko kojeg sam stavio na flickr. Nikakav edit nije napravljen.

 Mislim da sam jasno napisao "osim ako govorimo o astronomskim iznosima". Tema je usporedba DSLR-smartphone, u koju smo mi još ubacili mirrorlesse. Zanemarimo činjenicu kako sa smartphoneom možemo komunicirati, pregledavati internet, slušati glazbu, igrati igrice.... ta kamera (S9+, P20 PRO) košta 1000$. Za taj iznos možeš kupiti nekog entry DSLR npr. Nikona i par dobrih objektiva. Što mirrorless Sony nudi za taj iznos? FF Sony samo tijelo košta više od duplo. Objektiv o kojem govoriš košta dodatnih 2000$. I to nije sve! Novo Sony mirrorless APS-C tijelo (a6500) košta 1500$.

 

Foografija ti je dobra. Prelistaj malo internet za dobrim fotografijama snimljenim smartphoneom. Postoji dosta natjecanja i većina tih fotografija kvalitativno je debelo iznad onoga što će Bugovi forumski stručnjaci snimiti da im daš neograničen budžet za nabavu profesionalne opreme.

 

EDIT: Zaboravio sam napisati nešto na ovaj dio "sama bit fotoaparata". Bit je rezultat, ne proces i tvoje sudjelovanje u njemu.

Kolega upravo radi jedno pojačalo. Njemu je bit da ga napravi sam od komponenti koje je sam izabrao, dizajna kakvog je on zamislio, nacrtao i napravio, vlastoručno spojen... to je njemu bit i ja to cijenim. S druge strane, moja (i svačija osim dotičnog kolege) bit tog pojačala je njegov zvuk. I činjenica da za manje love mogu kupiti bolje gotovo pojačalo nego što će to njega na kraju koštati. Ono što ti spominješ je tvoja subjektivna bit. Objektivna bit je ono što je bitno drugome kad gleda tvoju fotografiju. Recimo kod sportske fotografije, neki kadrovi su ulovljeni baš u pravom momentu. Koga briga da li je fotograf okinuo u pravom trenutku ili je ta fotografija izdvojena iz bursta od 100 fotografija? Samo autoru je to bitno.

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.5.2018 23:30 (BlueMax).
16 godina
offline
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof
Htio sam samo dodati naslovu
Najbolje TOZ-ove drvene bojice su sad usoiredive s uljanim bojicama
DSLR- Mona Lisa
Smartphone Fotich- ja osobno cukmuz, izgledom poput Homera

ma ovaj clanak smatram reklamno i ...... da nisam jos procitao .. naslov hebi ga moram procitati jedino ga tak mogu naci, a jest vala dosadi naslov citati)
:)
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof
BlueMax kaže...
Santana kaže...

 Problem mirrorlessa je upravo to što su ni tu ni tamo. Optički nisu na razini DSLR-a (osim ako govorimo o astronomskim iznosima) a softverski nisu na razini smartphonea. Za napraviti jednu fotografiju snimljenu prosječnim mirrorlesom boljom od one snimljene smartphoneom treba ti pola sata u Lightroomu ili Photoshopu. Algoritmi koji stoje iza smartphone fotografije puno su učinkovitiji od automatike na mirrorlessu. Naravno kad smartphone ima 100x jači procesor koji će odraditi što treba dok će kod mirrorlesa i DSLR-a to morati raditi korisnik. Znači smartphone mijenja vrijeme i znanje. Niti ljudi imaju vremena (volje) postprocesirati svaku fotografiju niti imaju znanje za to. O praktičnosti i utjecaju na ljude koje se snima nema smisla, objasnio je Hoyka u videu.

 Ne kuzim, kak nisu opticki na razini DSLR-a ? 
Objektivi za fullframe Sony E aparate su izvrsni. Sony 85mm 1.4, 70-200,24-70.... ne kaskaju nist za canon ili nikon objektivima za DSLR, a cijena im je tu negdje. 
Isto tak za Fuji sa APS-C senzorom. 
Pa oni su isti drek kao i dslr samo kaj nemaju zrcalo i opticko trazilo nego elektronsko. Optika nema tu nikakve veze, cak im je lakse kontstruirat jako siroke objektive za mirroless nego za DSLR.

Sama bit fotoaparata je da si ti u kontroli i da si ti mozak operacije, a ne neki tamo snapdragon koji pogađa kaj bi trebalo bit. 
Fotoaparat je instrument kojeg treba naucit koristit. 

 

 

Inace meni Jpg direktno iz fotoaparta na mom fuji-u izgleda bolje daleko bolje nego jpg sa mobitela, a nisam utrosio nit sekunde 

Evo ti jedna od danas  https://flic.kr/p/262DcWW
Poslikana i wifiem prebacena na mobitel preko kojeg sam stavio na flickr. Nikakav edit nije napravljen.

 Mislim da sam jasno napisao "osim ako govorimo o astronomskim iznosima". Tema je usporedba DSLR-smartphone, u koju smo mi još ubacili mirrorlesse. Zanemarimo činjenicu kako sa smartphoneom možemo komunicirati, pregledavati internet, slušati glazbu, igrati igrice.... ta kamera (S9+, P20 PRO) košta 1000$. Za taj iznos možeš kupiti nekog entry DSLR npr. Nikona i par dobrih objektiva. Što mirrorless Sony nudi za taj iznos? FF Sony samo tijelo košta više od duplo. Objektiv o kojem govoriš košta dodatnih 2000$. I to nije sve! Novo Sony mirrorless APS-C tijelo (a6500) košta 1500$.

 

Foografija ti je dobra. Prelistaj malo internet za dobrim fotografijama snimljenim smartphoneom. Postoji dosta natjecanja i većina tih fotografija kvalitativno je debelo iznad onoga što će Bugovi forumski stručnjaci snimiti da im daš neograničen budžet za nabavu profesionalne opreme.

Velis "Optički nisu na razini DSLR-a" kaj je totalna glupost i sad je kao argument astronomska cijena objektiva, a na kraju je takav objektiv za Nikon jos skuplji...
Ja ovdje pricam o usporedbi fullframe Mirrolessa i Fullframe DSLR-u i njihovoj optici.

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1175033-GREY/nikon_af_s_nikkor_24_70mm_f_2_8e.html
https://www.bhphotovideo.com/c/product/1222774-REG/sony_sel2470gm_fe_24_70mm_f_2_8_gm.html

 

Nisam nit pricao o a6500. Sony APS-C mirrorless fotoaparati meni uopce nisu privlacni, zato sam odabrao Fuji koji istina ima skuplje objektive, no nije bezveze skuplji.(no opet nisu astronomski skupi)


Slobodno das link za ta natjecanja. :)

 


Kompozicija, svijetlo i motiv su bitni za fotografiju, nije bitno na cem je fotografirano, no ako mi je problem nosit svoj mirroless sa sobom prije cu si onda kupit nesto kao spomenuti Fuji X70 pa ostat na APS-C senzoru i uzivat u dodanim mogucnostima nego da koristim mobitel. 
Ja uzivam i u samom procesu koristenja fotoaparata pa mi je pomisao koristenja mobitela za fotografiranje fuj :P

8 godina
offline
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof

 ocito sa mobitela kad se jasno vidi kao DOF simulacija faila, ja to nebi koristio. 
Inace vrlo dobri rezultati koji su fotografirani u idelanim uvjetima vise manje.

13 godina
odjavljen
offline
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof
Santana kaže...

 ocito sa mobitela kad se jasno vidi kao DOF simulacija faila, ja to nebi koristio. 
Inace vrlo dobri rezultati koji su fotografirani u idelanim uvjetima vise manje.

Pustimo ovaj fake bokeh sto dobijemo na smartphonu, sto fali ovakvim fotkama koje si upravo vidio sa linka?

 

Imam DSLR doma, ne koristim ga vec dobre 2 godine za fotografiranje uspomena. Zasto? Rade cu to napraviti smartphonom kojeg ionako imam u dzepu 24/7, nego vuci za sobom toliko opreme za bolju fotku (puno bolju, ali ne u svim uvjetima toliko bolju). Koristio sam Note 8 na zadnjem putovanju u Budimpesti, koristio sam Pixel prve generacije na par putovanja, te sad koristim Pixel 2 XL. Svi mi daju zadovoljavajuce fotke za bilo kakve uspomene koje mi trebaju. Da ne pricam koliko nekad znam biti i IMPRESIONIRAN fotkama koje dobijem.

 

Vise su mi dosadni ljudi koji pricaju "Mobitel nikada nece dati fotke kao jedan DSLR ili Mirrorless aparat", ma nemoj mi reci, nebi to znao da mi nisi rekao. Mobitel nije tu uopce da pruzi bolje fotke, nego da te natjera da dvaput razmislis zelis li nositi sa sobom DSLR u svakoj prigodi

8 godina
offline
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof
MARKOZD15 kaže...
Santana kaže...

 ocito sa mobitela kad se jasno vidi kao DOF simulacija faila, ja to nebi koristio. 
Inace vrlo dobri rezultati koji su fotografirani u idelanim uvjetima vise manje.

Pustimo ovaj fake bokeh sto dobijemo na smartphonu, sto fali ovakvim fotkama koje si upravo vidio sa linka?

 

Imam DSLR doma, ne koristim ga vec dobre 2 godine za fotografiranje uspomena. Zasto? Rade cu to napraviti smartphonom kojeg ionako imam u dzepu 24/7, nego vuci za sobom toliko opreme za bolju fotku (puno bolju, ali ne u svim uvjetima toliko bolju). Koristio sam Note 8 na zadnjem putovanju u Budimpesti, koristio sam Pixel prve generacije na par putovanja, te sad koristim Pixel 2 XL. Svi mi daju zadovoljavajuce fotke za bilo kakve uspomene koje mi trebaju. Da ne pricam koliko nekad znam biti i IMPRESIONIRAN fotkama koje dobijem.

 

Vise su mi dosadni ljudi koji pricaju "Mobitel nikada nece dati fotke kao jedan DSLR ili Mirrorless aparat", ma nemoj mi reci, nebi to znao da mi nisi rekao. Mobitel nije tu uopce da pruzi bolje fotke, nego da te natjera da dvaput razmislis zelis li nositi sa sobom DSLR u svakoj prigodi

 Pa napisao sam da su dobre, no fotografirane su u idelanim uvjetima. 

Pa i ja to velim da su te teme dosadne. To recim ovima sa bug-a da prestanu s tim ;)


I kao sto sam reko nisu DSLR-i jedini fotoaparati sa vecim senzorom, zato sam i presao sa DSLR-a na mirrorless na kojeg mogu stavit pancake objektiv i onda je zbilja mali, ak mi treba veci i ozbiljniji objektiv stavim grip na njega. 

Svaki vikend planinarim s njim, a to planinarenje zna trajat od 8 pa do 18h i nije mi nikakav problem. Da mi je problem uzeo bi si recimo Fuji X100F (iti X100T) ili vec spomenuti FUji X70 ili recimo Ricoh GR II. 
Naravno imam i mobitel sa sobom s kojim ne fotografiram uopce. 

 

Gle moje misljenje je nebitno isto kao i tvoje. Svaki zna za sebe sto mu najbolje odgovara. 

9 godina
offline
Re: Najbolje kamere na mobitelima analiziraju prof
Santana kaže...
MARKOZD15 kaže...
Santana kaže...

 ocito sa mobitela kad se jasno vidi kao DOF simulacija faila, ja to nebi koristio. 
Inace vrlo dobri rezultati koji su fotografirani u idelanim uvjetima vise manje.

Pustimo ovaj fake bokeh sto dobijemo na smartphonu, sto fali ovakvim fotkama koje si upravo vidio sa linka?

 

Imam DSLR doma, ne koristim ga vec dobre 2 godine za fotografiranje uspomena. Zasto? Rade cu to napraviti smartphonom kojeg ionako imam u dzepu 24/7, nego vuci za sobom toliko opreme za bolju fotku (puno bolju, ali ne u svim uvjetima toliko bolju). Koristio sam Note 8 na zadnjem putovanju u Budimpesti, koristio sam Pixel prve generacije na par putovanja, te sad koristim Pixel 2 XL. Svi mi daju zadovoljavajuce fotke za bilo kakve uspomene koje mi trebaju. Da ne pricam koliko nekad znam biti i IMPRESIONIRAN fotkama koje dobijem.

 

Vise su mi dosadni ljudi koji pricaju "Mobitel nikada nece dati fotke kao jedan DSLR ili Mirrorless aparat", ma nemoj mi reci, nebi to znao da mi nisi rekao. Mobitel nije tu uopce da pruzi bolje fotke, nego da te natjera da dvaput razmislis zelis li nositi sa sobom DSLR u svakoj prigodi

 Pa napisao sam da su dobre, no fotografirane su u idelanim uvjetima. 

Pa i ja to velim da su te teme dosadne. To recim ovima sa bug-a da prestanu s tim ;)


I kao sto sam reko nisu DSLR-i jedini fotoaparati sa vecim senzorom, zato sam i presao sa DSLR-a na mirrorless na kojeg mogu stavit pancake objektiv i onda je zbilja mali, ak mi treba veci i ozbiljniji objektiv stavim grip na njega. 

Svaki vikend planinarim s njim, a to planinarenje zna trajat od 8 pa do 18h i nije mi nikakav problem. Da mi je problem uzeo bi si recimo Fuji X100F (iti X100T) ili vec spomenuti FUji X70 ili recimo Ricoh GR II. 
Naravno imam i mobitel sa sobom s kojim ne fotografiram uopce. 

 

Gle moje misljenje je nebitno isto kao i tvoje. Svaki zna za sebe sto mu najbolje odgovara. 

upravo to, ja u zadnje vrijeme puno vise koristim mob nego dslr cak i kad su neke prigode ili putovanja, sto mi je do nedavno bilo nepojmljivo..

raduje me ogroman napredak fotografskih mogucnosti mobitela, tako da za moje amaterske potrebe tegljenje 100 kila necega da bi dobio mozda malo bolju fotku u nekoj situaciji mi se sve manje pada na pamet...

 

naravno tu dolazi i onaj najbitniji dio; treba se prilagoditi i znati iskoristiti alat (bio to fotic ili mob). I kod moba je proslo vrijeme da ima mogucnost samo okinuti i to je to..

rezultati sa dasnjih mobitela znaju biti impresivni, cak i za ljude koji se bave fotografijom...

 

btw ovo sto kazes da su fotkane u idealnim uvjetima, pa jesu, ali ne sve.. pogledaj dinamicki raspon, sto ne uspjeva ni nekim skupljim foticima, jer se ovdje koriste trikovi za iskoristavanje velike procesorske snage mobitela..

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.5.2018 8:42 (digitall).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice