NASA-in eksperiment najhladnijeg mjesta u svemiru

poruka: 8
|
čitano: 3.192
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "NASA-in eksperiment najhladnijeg mjesta u svemiru ".
8 godina
offline
NASA-in eksperiment najhladnijeg mjesta u svemiru

Hmm, na ISS-u ima gravitacije. Što je izgubljeno u prijevodu?

Ja rekoh
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: NASA-in eksperiment najhladnijeg mjesta u svem

Ova stranica prilično dobro objašnjava što se događa unutar ISS-a. Barem meni laiku to zvuči kao dobro objašnjenje ;)

 

 

origin: mrxa
11 godina
offline
Re: NASA-in eksperiment najhladnijeg mjesta u svem

Svugdje u svemiru ima gravitacije. Negdje je jača, negdje slabija (ovisno o blizini neke mase) ali je sveprisutna. Ali ako je uravnotežiš nekom drugo silom (recimo centripetalnom kao na ISS) onda imaš dojam kao da je nema.

 

A za eksperiment nije bitno ima li ili nema gravitacije. Bitno je da je njen utjecaj poništen nekom drugom silom.  

42
14 godina
offline
NASA-in eksperiment najhladnijeg mjesta u svemiru

Pogledao sam video... i mislim se jadni znanstvenici - u obraćanju javnosti moraju obavezno spomenit da neki eksperiment ima potencijalnu primjenu u praksi, jer nedaj bože da istražuju nešto od čega građani neće imati direktnu korist u bliskoj budućnosti. I pravdat se zbog troškova, koji su presmiješni kad se usporede sa drugim stvarima na koje se troši novac poreznih obveznika.

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.5.2018 17:13 (KIKI3ooo).
 
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: NASA-in eksperiment najhladnijeg mjesta u svem
markoBT kaže...

Svugdje u svemiru ima gravitacije. Negdje je jača, negdje slabija (ovisno o blizini neke mase) ali je sveprisutna. Ali ako je uravnotežiš nekom drugo silom (recimo centripetalnom kao na ISS) onda imaš dojam kao da je nema.

 

A za eksperiment nije bitno ima li ili nema gravitacije. Bitno je da je njen utjecaj poništen nekom drugom silom.  

 Ako govorimo o znanosti, onda se moramo držati korektnih termina.

Ja rekoh
16 godina
offline
Re: NASA-in eksperiment najhladnijeg mjesta u svem
Feudalac kaže...

Hmm, na ISS-u ima gravitacije. Što je izgubljeno u prijevodu?

Slažem se da nije uopće pojašnjeno zašto na ISS-u "nema gravitacije". Objašnjenje koje je dano već u postovima iznad s protusilom prihvatljivo je, ali nije u duhu Einsteinove opće teorije relativnosti, već u duhu starog, Newtonovskog, viđenja gravitacije kao sile. U općoj teoriji relativnosti gravitacija nije sila, već posljedica zakrivljenosti prostorvremena. Po Einsteinu ni jedan eksperiment izoliran u zatvorenoj kutiji (najčešće se spominje lift) ne može odrediti da li se nalazi u slobodnom padu u gravitacijskom polju, ili naprosto na njega ne djeluje gravitacija. Odnosno obrnuto, ako netko taj lift potegne akceleracijom "a" koja je jednaka ubrzanju Zemljine sile teže "g", čovjek u dizalu ne može zaključiti nalazi li se u lift na Zemlji ili ga netko ubrzava na neki drugi način. To je aksiomatski postavljeno u teoriji, ali do dan danas nije eksperimentalno utvrđeno odstupanje od tog da je "a" = "g".  Stoga je odgovor zašto na ISS-u nema gravitacije taj što je ISS u stalnom slobodnom padu i to je po, ponavljam, po OTR-u ekvivalentno kao da se ISS nalazi izvan domašaja Zemlje, u beskonačnosti :-)

In the land of the blind, the one-eyed man is stoned to death. - Joan D. Vinge
15 godina
offline
NASA-in eksperiment najhladnijeg mjesta u svemiru

nalazim kako nema potrebe dodatno se sprdati s ovakvim "ajmoneštradit" pokusima, jer je to već odavno učinjeno u igri portal (we do what we must because we can"): 

 

 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: NASA-in eksperiment najhladnijeg mjesta u svem
4ndY kaže...
Feudalac kaže...

Hmm, na ISS-u ima gravitacije. Što je izgubljeno u prijevodu?

Slažem se da nije uopće pojašnjeno zašto na ISS-u "nema gravitacije". Objašnjenje koje je dano već u postovima iznad s protusilom prihvatljivo je, ali nije u duhu Einsteinove opće teorije relativnosti, već u duhu starog, Newtonovskog, viđenja gravitacije kao sile. U općoj teoriji relativnosti gravitacija nije sila, već posljedica zakrivljenosti prostorvremena. Po Einsteinu ni jedan eksperiment izoliran u zatvorenoj kutiji (najčešće se spominje lift) ne može odrediti da li se nalazi u slobodnom padu u gravitacijskom polju, ili naprosto na njega ne djeluje gravitacija. Odnosno obrnuto, ako netko taj lift potegne akceleracijom "a" koja je jednaka ubrzanju Zemljine sile teže "g", čovjek u dizalu ne može zaključiti nalazi li se u lift na Zemlji ili ga netko ubrzava na neki drugi način. To je aksiomatski postavljeno u teoriji, ali do dan danas nije eksperimentalno utvrđeno odstupanje od tog da je "a" = "g".  Stoga je odgovor zašto na ISS-u nema gravitacije taj što je ISS u stalnom slobodnom padu i to je po, ponavljam, po OTR-u ekvivalentno kao da se ISS nalazi izvan domašaja Zemlje, u beskonačnosti :-)

Moje mišljenje je da je to samo matematički nusprodukt modela-teorije, a ne stvarno stanje. Gravitacija nam bježi, još uvijek.

Kako god, još u osnovnoj školi se uči razlika između mase i težine, NASA govori o mikrogravitaciji na MSP-u, a ne kako je napisano u članku. Novinarstvo je otišlo u...

Ja rekoh
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice