Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?

poruka: 55
|
čitano: 14.448
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?".
7 godina
protjeran
offline
Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?

Iskreno, ta tendencija da sve bute Touch je veoma opasna,

osobito kod mladih koji cijelo vrijeme nesto cackaju po ekranu.

 

Sad ponovno pocinju vracati "knob-ove", dakle analogne potenciometre

za pojacavanje i biranje stanica, sto je dobro - ne moras gledati u display,

samo pod prstima lagano vrtis dok ne postignes zeljeni rezultat.

 

Meni je ionako display iskljucen cijelo vrijeme, a zvuk pojacavam i smanjujem

preko tipki na volanu, isto tako i mjenjam stanice, pjesme itd, sve preko tipki volana,

najsigurnije i najugodnije rijesenje.

 

Dali bi mogao zivjeti bez tableta radija? Bi, i vjerovatno bi revers display za kameru bio ugradjen u retrovizor,

kao sto to kod mnogih i je slucaj, ili recimo kao kod Forda, mali display samo za kameru i informacije,

ali nije touch i ne ometa u voznji.

 

Po meni je tipkanje na mobitelu ili tipkanje po sredisnjoj konzoli jednako opasno,

i zato kod ponekih vozila se touch iskljuci nakon odredjene brzine - i dobro i lose,

osobito ako suvozac zeli nesto izmjeniti, ali nevazno, sigurnost prije svega.

Moj PC  
16 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?

Da.

 
7 0 hvala 0
12 godina
offline
Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?

Autonomni automobili ce sve to rijesiti, a ti ces drzati PS7 kontroler u ruci i ubijati protivnike. 

 
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?

Razgovor na mobitel se karakterizira kao opasan i kaznjiv je a s druge strane forsiraju da je sve na dodir. Trebas maknuti pogled sa ceste i koncentrirati se na sredisnji display da bi nesto napravio i to ne za 1 sec. Da stvar bude jos slozenija, forsiraju ugradnju raznoraznih senzora za sigurnost (pracenje brzine, putanje....) koji ce donekle nivelirati neopreznog vozaca koji cacka displej. Ljudi opcenito zatupljuju zbog sve vece digitalizacije a cini mi se da ce biti i sve vise vozaca koji to nisu.

 
8 0 hvala 0
12 godina
offline
Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?

Ja i onako 90% vremena gledam u mobitel tako da mi je svejedno.

 
26 0 hvala 0
14 godina
offline
Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?

dakle potencijalni dobitnik Darwinove nagrade....

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
5 0 hvala 0
6 godina
offline
Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?

Ja samo preko ekrana i vozim auto, sakrijem se u gepeku i sa kamerama vozim auto, tako da ako me i slika kakva kamera ili policija zaustavi vidi prazan auto i nema kazne. A di si sad????

Moj PC  
15 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji
Prvo sta sam napravio kad sam kupio auto je bilo to da sam hitio radio na touch koji je bio nutra..
------ Battlelog ~ UrbanFsk ------
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji
Opet se istražuje očito. Da, biranje broja ometa koncentraciju, ali i sam razgovor preko spikerfona ometa gotovo jednako kao i mobitel u ruci, ali eto - treba ostaviti dojam da se nešto napravilo. Isto kao s dječjim sjedalicama - pojas je jednako dobar u sprječavanju smrti, čak i bolji je ga je gotovo nemoguće neispravno postaviti. Navigacija, ako uzmemo da je korisna, se daleko lakše isprogamira na velikom ekranu za razliku od smješnih navigacija iz prethodne generacije. Radio bi trebao imati jedan kotač i dvije velike tipke odmah uz ručku mjenjača tako da se ne mora gledati a ruka ima siguran oslonac... ali ako ne izgleda kao božićno drvce nitko ga neće kupiti...
Ja rekoh
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?

-Ako se po sunčanom danu pri približavanju raskrsnici odjednom uključe brisači onda je:

1. žena za volanom

2. skreće lijevo

 

Hm, touchscreen - pa neki jedva savladaju i kvačilo :)

morrisoN
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji
Ma koji touchscreen.. Automobil je pravo okruženje za glasovno upravljanje. Ako može na mobitelu, zašto ne u autu?
A navigaciju riješiti kao hud projekciju na staklo da se ne diže pogled s ceste i to je to.
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?

Apsolutno se slažem, ne samo da ometaju nego i umaraju oči. Pogotovo u kombinaciji sa forsiranjem ovih novih digitalnih komandnih ploča. Daj ponudite analogne kao standard a digitalne kao opciju ili kako god, može i obrnuto. Kupujem novi auto i na kraju ću morati uzeti rabljeni jer skoro svi oni koji mi se sviđaju imaju ogromne ekrane (gledam u tebe nova A klasa, fuj)...

 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?

Meni je to isto očito, ali dok sam čitao članak, shvatio sam da i na ovom običnom ekranu, pri vrhu konzole, nepotrebno često gledam informacije poput temperature zraka samo zato što su tamo.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji
uuY kaže...
Ma koji touchscreen.. Automobil je pravo okruženje za glasovno upravljanje. Ako može na mobitelu, zašto ne u autu?
A navigaciju riješiti kao hud projekciju na staklo da se ne diže pogled s ceste i to je to.

Ovo što ti pričaš postoji.


Prouči malo novu Mercedesovu tehnologiju MBUX



A ovo za hud projekciju postoji pod head up display i već je neko vrijeme zastupljeno

 

Vozio sam E klasu s head up display tehnologijom i u idealnim uvjetima je odlična stvar.
Ali u nekim rubnim slučajevima prilično zna zasmetati. Pogotovo noću!

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
12 godina
protjeran
offline
Re: Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji
Radim cca 35k km godisnje, mobitel mi stoji na nosacu s desne strane pored volana kad mi je sezona s poslom imam i po 60-tak poziva tokom radnog vremena, u par navrata tokom tipkanja skoro sam skrivio nesrecu zbog tog buljenja u display, sto je jos gore kod poruka mislis da je to samo sekunda no kako sam par puta isao tipkati rijec dvije to na kraju traje puno duze, rekao sam sam sebi nikad vise...tesko zlo jer odvraca pogled, definitivno sam protiv toga.lp
Intel Core™ i7 Forever
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.2.2019 12:33 (Stjepanj).
Moj PC  
9 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji
Ometaju i to jako. Stari auto je sve osim radia imal tipke i sve sam znal bez gledanja na opip gdi je za pritisnut. Novi auto ima veliki ekran i par tipki koje mi nisu bitne. Najbitnije mi je klima i ventilacija a to je na sugavom ekranu. Ostatak tipki je na volanu a navigacija je na headup displayu. Gurat sve na ekran je jedna od vecih debilana autoindustrije.
16 godina
offline
Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?

Na qrac mi ide kada se sve mora radit po zadnjoj modi ne pitajuci jel to realno bolje ili nije od onog prethodnog... Da ne pricam o mobitelima koji su svi manje vise sa dijagonalama ekrana >6"... Mozda samo starim prebrzo, ali tehnologija mi je sve ogavnija...

U autu sam nekad mogao natipkat sms poruku ili nazvat nekog bez da pogledam u mobitel zbog dodira na fizicke tipke. Jebes touch!

Truth in engineering.
 
9 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?

Gledam od pajde novi 3008, divan auto ... masivan izvana, minijaturan iznutra ... mjesta jedva za 4 čovjeka. I naravno, sve je na jednom ekranu, i sve je digitalno. Kaj god želiš promijenit, moraš blejat u sredinu auta, i petljat po tome. Od ventilacije nadalje.

Ne bih želio poginuti u prometnoj jer sam palio klimu.

 

Imam osjećaj da nas je sve manje koji cijenimo analogno.

https://www.youtube.com/user/ddokmanic
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.2.2019 15:45 (Jarvan).
Moj PC  
18 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji
Mozes ti i danas imati novi telefon s tipkama...

A sto se auta i sredisnjeg ekrana tice, apsolutno sam protiv. I ovi virtualni kokpiti su uzas, previse informacija odjednom, precesto gubis nekoliko sekundi gledajuci u izbornik, a to moze biti kobno. Ali obzirom da je sad to sve must have, tko kupi auto bez ekrancine taj je papak.
13 godina
offline
Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?

Zbilja sve danas na jebenim ekranima, hoće svu mehaniku izbaciti, ni ventilaciju više ne mogu poštediti. I onda kad ti nešto krepa od te današnje elektronike kakva je neću ni znati koliki bi bio popravak. Recimo na ovom A6 novom, sami ekrani bokte...

 

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
online
Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?

Ekran treba za navigaciju, kameru i mjuzu. Dakle treba i touchscreen jer se jedino tako neke opcije mogu namjestiti.

Osim ako mislite da treba izbaciti to sve iz auta.

 

Mercedes nema touch nego ima onaj neki kotačić-joystick koji je katastrofa za korištenje, pogotovo suvozaču.

Ali prolazi kao zamjena za touch.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?

Nemam ništa protiv ekrana ali osnovne stvari poput klime, tipke za štelit po radiju tipa glasnoća, šaltanje stanica i pali gasi sistem za proklizavanje, parking senzori.... moraju bit na tipke, jer tipke u roku sat vremena znaš točno di stoje i nemoraš niti pogledat.

Kolega ima novog Citroena gdje sam brojao da mora točno 4 puta dodirnit ekran za promjenit bilo šta na klimi. Što znači da moraš minimalno 4 puta po cca 2 sekunde pomaknit pogled sa ceste.... hm baš neznam šta se sve moće dogodit u tih cca 8 sekundi dok ti podebljavaš grijanje jer djeca plaču ozada kako se smrzavaju.

Ili tipkanje ili konkretno glasovno upravljanje kojem ne moraš 7 puta na engleskom ponavljat koji k.... očeš.

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji

E baš to, imam i ja radio na touch s navigacijom ali ovo ostalo... Ovo s klimom je žešće sranje, em to napikavaj em još kad ti se neće upaliti ponekad ekran kao na nekim 308-icama pa ti onda gledaj na navigaciju i slaži ventilaciju ako možeš. Pogotovo sad u zimi.

 

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
15 godina
online
Re: Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji
nikonja kaže...

Nemam ništa protiv ekrana ali osnovne stvari poput klime, tipke za štelit po radiju tipa glasnoća, šaltanje stanica i pali gasi sistem za proklizavanje, parking senzori.... moraju bit na tipke, jer tipke u roku sat vremena znaš točno di stoje i nemoraš niti pogledat.

Kolega ima novog Citroena gdje sam brojao da mora točno 4 puta dodirnit ekran za promjenit bilo šta na klimi. Što znači da moraš minimalno 4 puta po cca 2 sekunde pomaknit pogled sa ceste.... hm baš neznam šta se sve moće dogodit u tih cca 8 sekundi dok ti podebljavaš grijanje jer djeca plaču ozada kako se smrzavaju.

Ili tipkanje ili konkretno glasovno upravljanje kojem ne moraš 7 puta na engleskom ponavljat koji k.... očeš.

 

Da, klima i ventilacija obavezno mora biti na tipkama, ovo ostalo što si nabrojao mora biti na volanu :-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
12 godina
neaktivan
offline
Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?

mogu iz vlastitog iskustva reci, ne

 

imao sam u svom autu obicni vw radio. Nakon toga sam si ugradio Touch ekran sa apple car play. Moram reci da je koristenje multimedije postalo dosta jednostavnije.Glasnocu pojacavam preko volana. Tako da tu nemam problema

 

Sta je po meni opasno je klimatizacija preko ekrana kao sto Audi ugradjuje u svoje modele.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?

Zato ja vozim staru baraku, nema niti radio ( za sad )

Telefon uvijek na BT handsfree, a poruke nikada u voznji... skoro sletio radi poruke i nikad vise...

A navigacija na mobitelu koji je sa magnetom stavljen na nosac pored volana, dakle ne trebam se zezati sa stezanjem stezaljki oko mobitela nego ga bacim na magnet

 

Simple life

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.2.2019 22:04 (Fake_Alert).
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?

Moja škoda nema touchscreen il moderni infotainment, iz 2009. je. Ima aux, mob uključim tu i uzeo sam jedan Bluetooth Daljinski što se zalijepi na volan il bil godje sa ebay za jedno 5$ da kontrolira glazbu na mobu. Vozio sam Clio iz 2017 koji mi majka vozi, on ima touchscreen, i iskreno me ne ometa jer ga nisam ni koristio puno jer bi se mobitel preko BT spojio i ima kontrole na Volanu, i uz to bluetooth handsfree za javljanje isto. 

404 Greške a nema ih nigdje
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji?

Čitam i čudim se kako svi znaju da ekrani u autima ne valjaju, kako je to glupost, opasno itd. Maksimalno pojednostavljen - nemate pojma i vjerojatno ste svi vrlo mladi i neiskusni te željni pažnje.

Moderan automobil danas ima toliko funkcija da se ne može s njima upravljati ako nemate zaslon. Podešavam tvrdoću amortizera, omjer mijenjanja brzina DSGa, trozonsku klimu, hoće li se bočna zrcala sklapati prilikom zaključavanja automobila, biranje izvora glazbe s SD, USB, AUX i još puno drugih uključujući navigaciju i kameru za vožnju unazad. Moglo bi se naravno natisnuti hrpu dugmadi koja bi mogla zamijeniti namještanje nekih od tih funkcija ali bi bila manje pregledna i praktična.

Nije problem u tome ima li auto zaslon, kako je velik i za što ga se sve koristi nego kao i uvijek koliko je korisnik inteligentan i vozi li pod utjecajem. Ako voziš 100 km na sat po brdima i namještavaš navigaciju nije problem u zaslonu nego u budali za upravljačem.

Kad još tome dodamo da sve češće na volanu imaš multifunkcijske tipke koje omogućuju vožnju uz najmanje odvlačenja pažnje te sve veći stupanj autonomije vožnje (recimo moj Passat s uključenim tempomatom sam ubrzava i usporava sve do zaustavljanja vozila te gašenja motora pa ponovo samostalno pali, pokreće i održava razmak a sa Lane Assistom drži vozilo u traci te skreće u zavojima, dok će ovogodišnji model imati čak i prilagođavanje znakovima ograničavanja brzine vožnje) rasprava o tome kako zasloni nisu dobri te da bi ih trebalo izbaciti iz vozila su u najmanju ruku izvan pameti. 

Zasloni su napredak, potrebni su, uz napredak automobila će postati neizostavni dio vozila. Otiđite na probnu vožnju auta koji ima automatski mijenjač, zaslon te neke od autonomnih opcija vožnje pa ćete shvatiti o čemu govorim. A možete i pogledati kolikim se funkcijama automobila upravlja preko zaslona današnjih auta.

 

 

PS

Easy to understand

Ako gledate preko Youtubea ovdje možete vidjeti za što se sve upotrebljava zaslon. I naravno osim dodira zaslonom se može upravlkjati pomoću dva okrugla gumba ili preko tipki na volanu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.2.2019 11:14 (gardist).
Moj PC  
4 5 hvala 1
16 godina
offline
Re: Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji

Nauci citati sa razumijevanjem. Ekrani ometaju ali su daleko od toga da ne valjaju. Najradije bi imal ko u Mercedesu ekran prek pol auta.
Ekrani ometaju te klima i ventilacija nemaju kaj trazit na touchscreenu.

Znaci ovak sam imal u 159 fino sve na dohvat prsta, tocno sam znal sve bez gledanja u ekran, a ovak imam u Espace. Ako u novom autu ocu pojacat ili smanjit puhanje, stavit da grije samo po prozoru ili samo po nogama onda moram gledat u ekran i pipkat po njemu. Imam ovaj kotacic dolje s kojim znam "na pamet" kolko je "klikova" do ventilacije i mogu skoro ali skoro bez gledanja u ekran. Ja ocu bez gledanja a ne skoro bez gledanja. Nemam kaj skidat pogled s ceste. Imam HUD i opce me ne zanima nist osim ceste.

 

6 godina
offline
Re: Ometaju li touchscreen zasloni vozače u vožnji

točno tako, amortizere, brisače i ostale te sitne gluposti namjestiš jednom i večina neće nikad više ni pogledat, ako i da, namjestit češ prije vožnje. Za klimu, radio, grijanje sjedala, volana... se sigurno nečeš svaki put zaustavit kad želiš nešto promjenit nego češ naravno drkat ko idiot po ekranu usred vožnje, i za k.. ti svi asistenčni sistemi ako je idiot iza volana.

 

Imam i ja brdo ku... palaca za asistenciju ali za klimu imam tipke, za radijo imam skoro sve na volanu a izvor muzike (radio, usb...) promjenim sa jednom tipkom na ekranu. Ljepi su ti ekrani, daleko od toga, ali tamo je previše nebitnih informacija koji samo odvlače pažnju od vožnje, a oslanjat se da će te svi ti asistenčni sistemi spasti od tvojih grešaka je velika glupost. Pomoći oće sigurno dosta puta, ali samo jednom neka ne naprave to jer je neki senzor negdje umazan, zaleđen.... i eto lako velikog sranja.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice