Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronomi do

poruka: 75
|
čitano: 20.418
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronomi do".
7 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom

Imaš pravo, energija je masa, pa materija ne može postojati bez energije.

Onda je vrijeme očito po Heisenbergovu načelu, tj. uvijek, dok god nekaj postoji.

A relativna je naša percepcija i za nas vrijeme i postoji i ne postoji.

Bar tak ja zdravoseljački smatram.

 

P.S. pasmater, sad sam počeo čitat nekaj na tu temu....

Gotovo je, mind=blown.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.12.2017 15:55 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Louis Pluto kaže...

 pa kako se onda zbivaju događaji ako postoji samo prostor?

 ma ništa se zapravo ne zbiva. barem ne ništa stvarno bitno. sve ti je to u oku/uhu/grlu/nosu promatrača/slušatelja/gutatelja/šnjofatelja. zbiva se nešto pojedincima tu i tamo (eo, ja naš'o jučer 50 ćn na cesti) no u velikoj slici to je manje od milijuntog dijela pikotočkice. dakle, nebitno. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
9 godina
offline
Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronomi do

Pitanje autoru - s obzirom na prostornovremenske uvjete u crnoj rupi, može li se crna rupa smatrati zapravo objektom iz druge dimenzije koji se preklapa s našom dimenzijom?

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
fer-de-lance kaže...

Imaš pravo, energija je masa, pa materija ne može postojati bez energije.

Onda je vrijeme očito po Heisenbergovu načelu, tj. uvijek, dok god nekaj postoji.

A relativna je naša percepcija i za nas vrijeme i postoji i ne postoji.

Bar tak ja zdravoseljački smatram.

 

P.S. pasmater, sad sam počeo čitat nekaj na tu temu....

Gotovo je, mind=blown.

ima prijepora o vremenu kao fundamentalnoj i emergent (pojavnoj) kategoriji... bilo bi lijepo kad bi nam autor mogao malo razjasniti ili čak napisati članak o relativističkim i kvantnomehaničkim razilaženju u pogledu na vrijeme

ravna zemlja i šupalj mjesec
8 godina
odjavljen
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Louis Pluto kaže...
Glavas_ZG kaže...

Događaji se zbivaju zbog svojstava učesnika u događajima prema nekoj logici.

 

 zar ne postoji vrijeme u kojem će se svojstva učesnika ispoljiti ili misliš da će se sva svojstva zbiti odjednom?

Vrjeme o kojem ti ovdje govoriš je period ako sam dobro shvatio ?

Taj period je u principu svojstvo ispoljavanja također i nije dio '' dimenzije vremena''. On je svojstvo koje je karakteristično za različite procese i dio je procesa koji se odvija u prostoru.

Ne vidim kako se tu uklapa odvojena dimenzija ''vremena''. Po meni period i ''dimenzija vremena'' nemaju veze, niti je period dio dimenzije vremena iako se to u žargonu govori. Nema logike jer:

Ako je period dio ''dimenzije vremena, ispada da vrijeme ne teče jednako brzo za proceose sa različitim svojstvima, što nije moguće, vrijeme bi trebalo teći približno jednako brzo (barem koliko je nama zamjetno) za sve osim za one koji se kreću brzinom približnom brzini svjetlosti.

A na brzini svjetlosti opet dolazimo u situaciju gdje ''dimenzija vremena'' gubi smisao.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.12.2017 16:45 (Glavas_ZG).
7 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Glavas_ZG kaže...
snip

....A na brzini svjetlosti opet dolazimo u situaciju gdje ''dimenzija vremena'' gubi smisao.

 

 onda gubi smisao i prostor kako ga ti vidiš jer i on nije nepromjenjiv već se zakrivljujje pod utjecajem velikih masa... jedino što je nepromjenjivo u priči o relativnosti je brzina svjetlosti

ravna zemlja i šupalj mjesec
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.12.2017 17:00 (Louis Pluto).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Louis Pluto kaže...
Glavas_ZG kaže...
snip

....A na brzini svjetlosti opet dolazimo u situaciju gdje ''dimenzija vremena'' gubi smisao.

 

 onda gube smisao i prostorne dimenzije kako ih ti vidiš jer i one nisu nepromjenjive već se zakrivljuju pod utjecajem velikih masa... jedino što je nepromjenjivo u priči o relativnosti je brzina svjetlosti

Prostor bio zakrivljen ili nezakrivljen i dalje je tu.

 

Bilo bi dobro da autor teksta proba objasnit stvar sa ''dimenzijom vremena''.

7 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Glavas_ZG kaže...
Prostor bio zakrivljen ili nezakrivljen i dalje je tu.

 teklo sporije ili brže vrijeme je i dalje tu

ravna zemlja i šupalj mjesec
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.12.2017 17:02 (Louis Pluto).
8 godina
odjavljen
offline
Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronomi do

Ima smisla.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Louis Pluto kaže...

 

 onda gubi smisao i prostor kako ga ti vidiš jer i on nije nepromjenjiv već se zakrivljujje pod utjecajem velikih masa... jedino što je nepromjenjivo u priči o relativnosti je brzina svjetlosti

 https://www.sciencenews.org/article/speed-light-not-so-constant-after-all

 

To je upitno. Još mi nitko nije odgovorio na pitanje - ako ja letim brzinom svjetlosti i svemirci dolete iza mene i blendaju mi svojim farovima, da li ja vidim njihovo blendanje ili ne, sustignu li mene fotoni ispaljeni iz njihovih žaruljica ili ne.

9 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Laički odgovor:
Prvo, ne mogu "doletiti" jer bi se morali kretati brze od tebe odnosno brze od svjetlosti.
Drugo, svjetlost te ne bi te stigla, kao sto te ne bi stigao zvuk aviona koji ide iza tebe a krecete se brze od zvuka.
 
3 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronomi do

Kakve crne rupe do neki dan mislio da u TV žive mali ljudi.

 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
LunKraljPonoci kaže...
Laički odgovor:
Prvo, ne mogu "doletiti" jer bi se morali kretati brze od tebe odnosno brze od svjetlosti.
Drugo, svjetlost te ne bi te stigla, kao sto te ne bi stigao zvuk aviona koji ide iza tebe a krecete se brze od zvuka.

Prvo, ne nužno, mogu doletjeti iz drugog smjera istom brzinom i "prestrojiti" se iza mene.

Drugo, znači li to da žarna nit njihove lampe ne "ispali" niti jedan foton u mom smjeru a svim drugim smjerovima "ispaljuje"? Znači li to da ja ne vidim da su oni uopće farove uključili? Znači li to da ja onda uopće ne vidim ništa u svom retrovizoru jer putujem brzinom svjetlosti?

7 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Thinker kaže...

 https://www.sciencenews.org/article/speed-light-not-so-constant-after-all

 

To je upitno. Još mi nitko nije odgovorio na pitanje - ako ja letim brzinom svjetlosti i svemirci dolete iza mene i blendaju mi svojim farovima, da li ja vidim njihovo blendanje ili ne, sustignu li mene fotoni ispaljeni iz njihovih žaruljica ili ne.

 nije stvar u tome koliko brzo će se kretati foton u nekim uvjetima bitno je da se nikakva čestica ne smije kretati brže od 299,792,458 metara u sekundi, ta brzina se mogla zvati i nekako drugačije npr. brzina kauzalnosti ;-)

ravna zemlja i šupalj mjesec
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.12.2017 22:41 (Louis Pluto).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Thinker kaže...
LunKraljPonoci kaže...
Laički odgovor:
Prvo, ne mogu "doletiti" jer bi se morali kretati brze od tebe odnosno brze od svjetlosti.
Drugo, svjetlost te ne bi te stigla, kao sto te ne bi stigao zvuk aviona koji ide iza tebe a krecete se brze od zvuka.

Prvo, ne nužno, mogu doletjeti iz drugog smjera istom brzinom i "prestrojiti" se iza mene.

Drugo, znači li to da žarna nit njihove lampe ne "ispali" niti jedan foton u mom smjeru a svim drugim smjerovima "ispaljuje"? Znači li to da ja ne vidim da su oni uopće farove uključili? Znači li to da ja onda uopće ne vidim ništa u svom retrovizoru jer putujem brzinom svjetlosti?

 Ovdje nije stvar tako jednostavna.

Pri tako velikim brzinama se uzimaju "referentni" sustavi da bi se uopce izmjerila brzina kojom se krećeš.

Primjer:

Ako ti sjediš u vlaku koji se u odnosu na tračnice (referentni sustav) kreće brzinom od 100 kmh znači da se i ti obzirom da sjediš krećeš brzinom od 100 kmh u odnosu na tračnice.

No ako se ti ustaneš i počmeš hodati u smjeru u kojem ide vlak, tad se krećeš u odnosu na tračnice 100kmh + brzina tvog hodanja.

U odnosu na vlak (drugi referentni sustav prisutan) ti se krećeš samo koliko je brzina tvog hoda naravno.

Kojim se ti brzinom krećeš generalno gledajući, je ovosno o referentnom sustavu sa kojim ss kompariraš.

Treba imat na umu i to da je jednoliko pravocrtno kretanje i stajanje u točci za referentne sustave identično.(ovo navodim jer se svjetlost uvijek krece jednoliko pravocrtno)

 

E sad nazad na tvoje pitanje, kad dođemo do brzine svjetlosti stvari postaju interesantne, prema nekim zakonima čestica ne bi smjela teoretski moc probit brzinu svjetlosti u nikojem slucaju (nebitno kojom brzinom se krece referentni sustav). Dakle ako ss kreces brzinom svjetlosti i ispalis pri tome svjetlosnu zraku ona nece prec brzinu svjetlosti ali ce ipak biti odaslana, kako?

Stvar je u tome da kad se priblizimo brzini svjetlosti prostor se izoblici na nacin da se sve sto se ne krece tom brzinom "uspori" mnogo vise nego kad se kreces bilo kojom drugom brzinom, tj tvoj referentni sustav u odnosu na koji si postigao tu brzinu se "uspori" radi rekompenzacije i održanja zakona o brzini svjetlosti. Prema tome, vidjet ces kad ti netko bude blicao dok se budete vozili tim brzinama. Ne zato sto svjetlost ide brze od svjetlosi nego jer tvoja brzina nije definirana fiksno nego u odnosu na nesto sto se takoder krece. U svemiru se sve krece.

Ili pojednostavljeno kad vlak shvati da se kreces brzinom pribliznom brzini svjetlosti u odnosu na tracnice i hoces blicat nekome on ce smanit brzinu tracnica da svjetlost moze odradit svoj posao.

14 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Thinker kaže...
Louis Pluto kaže...

 

 onda gubi smisao i prostor kako ga ti vidiš jer i on nije nepromjenjiv već se zakrivljujje pod utjecajem velikih masa... jedino što je nepromjenjivo u priči o relativnosti je brzina svjetlosti

 https://www.sciencenews.org/article/speed-light-not-so-constant-after-all

 

To je upitno. Još mi nitko nije odgovorio na pitanje - ako ja letim brzinom svjetlosti i svemirci dolete iza mene i blendaju mi svojim farovima, da li ja vidim njihovo blendanje ili ne, sustignu li mene fotoni ispaljeni iz njihovih žaruljica ili ne.

 Ako juriš s autom 100km/h i baciš kamen brzinom 20km/h taj kamen će ići 120km/h, znači brzina će se dodati na već postojeću brzinu. Međutim, brzina svjetlosti je konstanta i ništa ne može ići preko nje. Znači ako se auto iza tebe kreće brzinom svjetlosti i upali farove, fotoni proizvedeni iz tog izvora se neće kretati dva puta brže od brzine svjetlosti.

9 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
KIKI3ooo kaže...

 Ako juriš s autom 100km/h i baciš kamen brzinom 20km/h taj kamen će ići 120km/h, znači brzina će se dodati na već postojeću brzinu. Međutim, brzina svjetlosti je konstanta i ništa ne može ići preko nje. Znači ako se auto iza tebe kreće brzinom svjetlosti i upali farove, fotoni proizvedeni iz tog izvora se neće kretati dva puta brže od brzine svjetlosti.

A što se dogodi s fotonima? Naime, ako bacim kamen u smjeru vožnje - on izleti brzinom bacanja kamena + brzina kretanja vozila, nije nestao. Isto tako zbog zakona o očuvanju energije, fotoni ne mogu nestati. Ako za brzine koje se kreću oko brzine svjetlosti vrijede druga fizikalna pravila onda ne vidim razlog zašto bi maksimalna brzina NEČEG bila jednaka brzini svjetlosti ako imamo faktor X u cijeloj priči. To pitanje ne postavljam zbog neznanja već je do nedavno postojala tvrdnja da samo fotoni mogu putovati brzinom svjetlosti a sad se u cijeloj priči pojavljuju i gravitacijski valovi koji putuju brzinom svjetlosti a oni opet potežu pitanje postojanja gravitona. Gravitoni još nisu dokazani, za razliku od gravitacijskih valova, što znači da još uvijek baratamo s premalo činjenica i da su sve pretpostavke i izračuni još uvijek samo pretpostavke i izračuni koji mogu biti i netočni ili važeći samo pod posebnim uvjetima i ostat će to dugo dok nećemo imati veće znanje. Još jedna stvar koju ću spomenuti, crvotočina (wormhole) i mogućnost savijanja prostora također sa strane objekta koji putuje kroz samu crvotočinu ne krši fizikalne zakone ali gledajući taj skok trenutnog prolaza iz točke A u točku B u svemiru sa strane promatrača koji vidi da je objekt ušao u točki A a izašao isti tren u točki B izgleda kao putovanje koje je nadmašilo brzinu svjetlosti.

Zamislite da sutra dođu svemirci i podijele s nama svoju tehnologiju i da vidimo da oni u svojim letjelicama mogu stvoriti svoje vlastito gravitacijsko polje koje nije ovisno o okolnoj gravitaciji. Onda za njihove letjelice vrijede sasvim drugi fizikalni izračuni jer u toj letjelici ne bi kao osnovnu stvar osjećali inerciju.

15 godina
offline
Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronomi do

Pretpostavljam da zaboravljate da se definicija odnosi na zatvoreni sustav.

Rvat katolik!
 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronomi do

A i brzine se ne zbrajaju samo tako, posebno kad su u pitanju brzine koje su blizu c.

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Thinker kaže...
KIKI3ooo kaže...

 Ako juriš s autom 100km/h i baciš kamen brzinom 20km/h taj kamen će ići 120km/h, znači brzina će se dodati na već postojeću brzinu. Međutim, brzina svjetlosti je konstanta i ništa ne može ići preko nje. Znači ako se auto iza tebe kreće brzinom svjetlosti i upali farove, fotoni proizvedeni iz tog izvora se neće kretati dva puta brže od brzine svjetlosti.

A što se dogodi s fotonima? Naime, ako bacim kamen u smjeru vožnje - on izleti brzinom bacanja kamena + brzina kretanja vozila, nije nestao. Isto tako zbog zakona o očuvanju energije, fotoni ne mogu nestati. 

 Taj bi se foton kretao prema tebi brzinom svjetlosti i nikad te nebi uhvatio jer putujete istom brzinom jer je tvoja početna točka je bila npr. 20m ispred izvora fotona.

 

Thinker kaže...

zašto bi maksimalna brzina NEČEG bila jednaka brzini svjetlosti 

 Ne znamo zašto je to maksimalna brzina ali to tako jest. To vidimo.

 


Thinker kaže...

zašto bi maksimalna brzina NEČEG bila jednaka brzini svjetlosti ako imamo faktor X u cijeloj priči. To pitanje ne postavljam zbog neznanja već je do nedavno postojala tvrdnja da samo fotoni mogu putovati brzinom svjetlosti a sad se u cijeloj priči pojavljuju i gravitacijski valovi koji putuju brzinom svjetlosti a oni opet potežu pitanje postojanja gravitona. 

 Ne putuje čestica. Gravitacijski val je deformacija samog prostora, te prostorno-vremenske tkanine. Školska demonstracija gravitacije je ono kad razvuću i zategnu neku gumenu površinu, pa u sredinu stave neku kuglu, recimo za kuglanje (što bi predstavljalo zvijezdu), koja će udubit tu tkaninu, jel, i ako onda zavrtimo franju/špekulu (što bi predstavljalo planet) po rubu udbine, špekula će se vrtit oko te kugle, u putanji oko te kugle, dok god ne izgubi brzinu i padne/zaustavi se kod kugle. Slika 1. Slika 2. I sad, kod sudara super masivnih objekata se cijela ta prostorno-vremenska tkanina deformira, a to su naravno mikro nepravilnosti koje se mogu registrirati samo sa super osjetljivim istrumentima.

 


Thinker kaže...

Gravitoni još nisu dokazani, za razliku od gravitacijskih valova, što znači da još uvijek baratamo s premalo činjenica i da su sve pretpostavke i izračuni još uvijek samo pretpostavke i izračuni koji mogu biti i netočni ili važeći samo pod posebnim uvjetima i ostat će to dugo dok nećemo imati veće znanje. 

 Ovo što znamo bi zaključili i ja i ti sa ovim podacima s kojima baratamo. Točno bi se pogledali i rekli da na temelju ovoga što vidimo možemo zaključit samo sljedeće. I to nebi napravili samo ja i ti nego svaki čovjek na planetu, da svi imamo mozak za bit matematičari i fizičari. To je zdrava ljudska logika. Ostat će dugo nepoznanice a možda nikad nećemo ni znati, jer znati te stvari je znati pravu prirodu stvarnosti koja će nam možda zauvijek biti neuhvatljiva kao bićima koja žive u njoj, jel. Ali i da provedemo cijelo naše postojanje istražujući svemir to neće biti uzalut utrošeno vrijeme. Imamo li nešto pametnije za raditi? A koliko znamo, možda smo i jedini predodređeni za otkrivanje prave prirode stvarnosti, kao bića koja žive na jednom od rijetkih planeta u zlatnoj zoni, u kojoj voda može biti u tekućem stanju, planetu potrebne mase i sa potrebnim odnosom vode i kopna za stvaranje života, koji kruži oko zvijezde koja nije crveni patuljak sa velikim praskovima radijacije kakve su većina zvijezda u svemiru, u jednom od rijetkih zvjezdanih sustava koji nije binaran (koji nema 2 zvijezde) kakvi su većina zvjezdanih sustava u svemiru, koji ima plinovite divove u vanjskim putanjama koji štite od kometa i asteroida, za razliku od drugih zvjezdanih sustava kojima su plinoviti divovi u unutarnjim putanjama i koji su izbacili svoje zemljolike planete van zlatne zone - a još uz sve to, možda smo jedina bića koja imaju ovakvu inteligenciju u svemiru... jer se npr. u povijesti dogodio neki kataklizmički događaj koji je napunio atmosferu otrovom i pobio sve osim par tisuća ljudi, od kojih se samo kod jednog zbog izglaganja plinovima u atmosferi u glavi desio neki kemijski poremećaj, od kojeg je to biće postalo svjesno sebe i svoje okoline, i naš DNA Adam. Možda je tako rođena ova inteligencija koja je nešto neprirodno, nešto što se nije trebalo dogoditi, nekakava bolest zbog koje moramo pušit, piti, drogirat se (makar i s kofeinom) - i istraživati, jer ne možemo kao druga bića u svemiru samo raditi, spavati, hraniti se i seksati. 

 



Thinker kaže...

Još jedna stvar koju ću spomenuti, crvotočina (wormhole) i mogućnost savijanja prostora također sa strane objekta koji putuje kroz samu crvotočinu ne krši fizikalne zakone ali gledajući taj skok trenutnog prolaza iz točke A u točku B u svemiru sa strane promatrača koji vidi da je objekt ušao u točki A a izašao isti tren u točki B izgleda kao putovanje koje je nadmašilo brzinu svjetlosti.

 Pa kako ne znaš kako crvotočina funkcionira u teoriji? Ako uzmemo list papira i napravimo na njegovim krajevima rupe u istoj ravnini, pa savijemo taj papir po sredini da se te dvije rupe koje su prije bile udaljene spoje, i što tako uđe u jednu će isti tren izaći iz druge. Slika. Nema puta kojeg treba preći, ni putovanja - ikakvom brzinom. 

 


Thinker kaže...

Zamislite da sutra dođu svemirci i podijele s nama svoju tehnologiju i da vidimo da oni u svojim letjelicama mogu stvoriti svoje vlastito gravitacijsko polje koje nije ovisno o okolnoj gravitaciji. Onda za njihove letjelice vrijede sasvim drugi fizikalni izračuni jer u toj letjelici ne bi kao osnovnu stvar osjećali inerciju.

 Želiš reći kad bi se njihova letjelica nalazila u vlastitom "prostorno-vremenskom mjehuru", u vlastitom malom svemiru unutar našeg svemira? Onda ništa iz ovog svemira nebi djelovalo na taj svemir. To je i koncept za warp pogon ali u njemu postoje neki nepremostivi teoretski problemi, kao što je npr. činjenica da bi se nešto cijelo vrijeme trebalo nalaziti "izvan mjehura" a da ujedno "bude povezano sa onim što je unutar mjehura" što onda stvara nelogičnosti u tom konceptu.

A možda već postoji svemir unutar svemira. Koliko mi (ljudi/znanstvenici) znamo, možda se ovaj tren nalazimo u crnoj rupi.

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.12.2017 15:38 (KIKI3ooo).
15 godina
offline
Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronomi do

jučer sam na jarunu na jedan oveći oblutak napisao debelim flomasterom "kamen kušnje". danas ga više nema. ovo dovoljno govori jednako o konceptu vremena, kao i o crvenom pomaku. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Ajar kaže...

jučer sam na jarunu na jedan oveći oblutak napisao debelim flomasterom "kamen kušnje". danas ga više nema. ovo dovoljno govori jednako o konceptu vremena, kao i o crvenom pomaku. 

 Ocito ga netko kusao.

 

Jesi provjerio dezurne zubare?

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
7 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Thinker kaže...

zašto bi maksimalna brzina NEČEG bila jednaka brzini svjetlosti

 to možeš pitati za dobar dio fundamentalnih fizičkih veličina, npr. zašto je masa neke elementarne čestice baš tolika kolika jest ili zašto je jakost fundamentalnih sila tolika kolika jest... na ta pitanja zasad ima tri odgovora, kreacionistički, kreator je tako zamislio, antopološki, kada bi bilo drugačije ne bi bilo ljudi koji bi to pitanje postavili i multiverse odgovor, postoji n svemira a mi se nalazimo baš u onome koji ima upravo onakva svojstva kakva smo izmjerili dok u drugima može biti i drugačije...

 

ne znamo zašto je upravo ta brzina najveća brzina koju neki objekt može postići u zatvorenom sistemu, reference frameu (hvala tnakir) ali znamo zašto je bitna, pogledaj filmić:

 

 

kada ne bi postojalo ograničenje vožnje ne bi znali što se desilo prije a što kasnije, što je čemu uzrok a što posljedica, sve što se ima desiti desilo bi se odmah instantno, vrijeme bi potpuno izgubilo smisao, stvari bi letjele beskonačno brzo baš kao i informacije o njima, zato brzina svjetlosti najmanje govori o svjetlosti a puno više o konceptu logike, uzročnoposljedičnog zbivanja ovog svemira u kojem živimo i zato će se ovaj svemir potruditi izobličiti sve svoje atribute, zakriviti i prostor i vrijeme ne bi li se poštovalo ograničenje brzine svjetlosti, u biti brzine kauzalnosti...

 

...također shvatiti povezanost vremena i brzine svjetlosti je luk i voda, što se nešto brže kreće vrijeme mu sporije prolazi do postizanja brzine svjetlosti kada vrijeme u potpunosti staje, svjetlost je vječno mlada

 

btw. sve čestice s rest masom jednakom nuli moraju se kretati brzinom svjetlosti a poznajemo još jednu takvu česticu gluon - bozon, medijator jake nuklearne sile (međutim kretanje gluona nitko nikada nije vidio niti je itko vidio slobodan gluon, zbog njegovog jakog međudjelovanja uvijek je dio složenih čestica, hadrona)

ravna zemlja i šupalj mjesec
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.12.2017 20:43 (Louis Pluto).
9 godina
offline
Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronomi do

Sve ste mi super objasnili ali onda mi nekako objašnjenje Big Beng teorije ne štima. Svemir se u početku širio brzinom svjetlosti. Kako je materija putovala u prvim trenucima nastajanja svemira?

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Thinker kaže...

Sve ste mi super objasnili ali onda mi nekako objašnjenje Big Beng teorije ne štima. Svemir se u početku širio brzinom svjetlosti. Kako je materija putovala u prvim trenucima nastajanja svemira?

 materija uopće nije postojala u prvim trenutcima svemira, uvjeti su bili preekstremni za postojanje materije, u početku je bilo samo zračenje...

 

ravna zemlja i šupalj mjesec
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.12.2017 23:41 (Louis Pluto).
8 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Thinker kaže...

Sve ste mi super objasnili ali onda mi nekako objašnjenje Big Beng teorije ne štima. Svemir se u početku širio brzinom svjetlosti. Kako je materija putovala u prvim trenucima nastajanja svemira?

 

Bez uvrede, ali stalno se držiš krive premise i onda po stablu mjeriš šumu.

Odnosno:

Poimaš vrijeme i prostor iz naše perspektive.

Što se više približavaš brzini svjetlosti, prostor se sve više beskonačno rasteže (ili skuplja - ovisi o rakursu - kolega je rekao o referentnoj točci ako se ne varam).

Ili drugačije gledano, pretapa se jedno u drugo (vrijeme-prostor).

Ideja o žmigavcu u retrovizoru postaje besmislena jer - recimo da bljesak uzmeš kao materijalni (fizički mjerljiv) ekvivalent nečega i on se ne miče već se po potrebi rasteže manje ili više blizu beskonačnosti, i to u situaciji u kojoj si ti gotovo beskonačno rastegnut (jer si gotovo u brzini svjetlosti) - toliko je apstraktna našem poimanju vrijeme-prostora da postoji samo u apsurdnom filozofskom konceptu. Fake paradoks a la Oscar Wilde, samo high-tech.

 

Sad to prenesi i na ovo pitanje o putovanju materije i dobit ćeš sličan odgovor.

 

Mislim da ono što tebe u stvari muči je tipičan domaći dišpet (ili pak drugačije gledano, intuitivno inteligento zaključivanje):

"Ako je baš sve relativno, zašto je brzina svjetlosti konstanta?"

Mislim da postoje dva odgovora na to.

Jedno je de facto konsenzus o brzini svjetlosti kao apsolutnoj referentnoj točci. Moraš o nečemu mjeriti (tračnice u onom gore primjeru).
Dobra analogija bi bila s Teslom, koji je razvio svoj "ekosustav" tumačenja ne samo struje već svijeta uopće - činjenično ispravan, a s druge strane potpuno nekompatibilan konvencionalnom znanstvenom bilježenju.

Drugo objašnjenje za konstantu (apsolut) brzine svjetlosti jest da višedimenzionalnim bićima svjetlost (i sve što to uključuje, brzina, lineranost, "masa"...) nije konstanta. Ali nas se to opet ne dotikava osim vrlo granično (eksperimentalno i uglavnom nedokazivo).

 

8 godina
odjavljen
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Thinker kaže...

Sve ste mi super objasnili ali onda mi nekako objašnjenje Big Beng teorije ne štima. Svemir se u početku širio brzinom svjetlosti. Kako je materija putovala u prvim trenucima nastajanja svemira?

 Svemir se širi brziom koja je možda (vjerovartno) i veća od brzine svjetlosti, obzirom da se širenje svemira ubrzava u jednoj točki prelazi brzinu svjetlosti.

No tu treba imat na umu da se materija ne kreće brzinom svjetlosti u osnosu na prostor/svemir nego se ''tkivo svemira/prostor'' kreću tim brzinama noseći ''materiju i energiju'' unutar sebe, materija i svjetlost se unutar svemira ponašaju prema zapaženim zakonitostima. No, a ovim pitanjem uključuješ u igru neke igrače za koje je svjetlost samo igračka koja se kreće sporije od puža koji želi obić zemaljsku kuglu milion puta, a radi se o ''tamnoj materiji i tamnoj energiji'', to dvoje ćini osnovu svemira.

9 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Louis Pluto kaže...

 materija uopće nije postojala u prvim trenutcima svemira, uvjeti su bili preekstremni za postojanje materije, u početku je bilo samo zračenje...

 

Mislio sam da je za nastanak crne rupe neophodna materija. I kako je onda ova crna rupa nastala ako u trenutku širenja svemira još nije bilo dovoljno materije za njen nastanak? 

 

Zechina kaže...

 

Bez uvrede, ali stalno se držiš krive premise i onda po stablu mjeriš šumu.

Odnosno:

Poimaš vrijeme i prostor iz naše perspektive.

Što se više približavaš brzini svjetlosti, prostor se sve više beskonačno rasteže (ili skuplja - ovisi o rakursu - kolega je rekao o referentnoj točci ako se ne varam).

Ili drugačije gledano, pretapa se jedno u drugo (vrijeme-prostor).

Ideja o žmigavcu u retrovizoru postaje besmislena jer - recimo da bljesak uzmeš kao materijalni (fizički mjerljiv) ekvivalent nečega i on se ne miče već se po potrebi rasteže manje ili više blizu beskonačnosti, i to u situaciji u kojoj si ti gotovo beskonačno rastegnut (jer si gotovo u brzini svjetlosti) - toliko je apstraktna našem poimanju vrijeme-prostora da postoji samo u apsurdnom filozofskom konceptu. Fake paradoks a la Oscar Wilde, samo high-tech.

 

Sad to prenesi i na ovo pitanje o putovanju materije i dobit ćeš sličan odgovor.

 

Mislim da ono što tebe u stvari muči je tipičan domaći dišpet (ili pak drugačije gledano, intuitivno inteligento zaključivanje):

"Ako je baš sve relativno, zašto je brzina svjetlosti konstanta?"

Mislim da postoje dva odgovora na to.

Jedno je de facto konsenzus o brzini svjetlosti kao apsolutnoj referentnoj točci. Moraš o nečemu mjeriti (tračnice u onom gore primjeru).
Dobra analogija bi bila s Teslom, koji je razvio svoj "ekosustav" tumačenja ne samo struje već svijeta uopće - činjenično ispravan, a s druge strane potpuno nekompatibilan konvencionalnom znanstvenom bilježenju.

Drugo objašnjenje za konstantu (apsolut) brzine svjetlosti jest da višedimenzionalnim bićima svjetlost (i sve što to uključuje, brzina, lineranost, "masa"...) nije konstanta. Ali nas se to opet ne dotikava osim vrlo granično (eksperimentalno i uglavnom nedokazivo).

 

 Upravo si sam potvrdio ono što sam i napisao, mi iz naše perspektive imamo samo konsenzus o brzini svjetlosti kao apsolutno referentnoj točki.

 

Glavas_ZG kaže...

 Svemir se širi brziom koja je možda (vjerovartno) i veća od brzine svjetlosti, obzirom da se širenje svemira ubrzava u jednoj točki prelazi brzinu svjetlosti.

No tu treba imat na umu da se materija ne kreće brzinom svjetlosti u osnosu na prostor/svemir nego se ''tkivo svemira/prostor'' kreću tim brzinama noseći ''materiju i energiju'' unutar sebe, materija i svjetlost se unutar svemira ponašaju prema zapaženim zakonitostima. No, a ovim pitanjem uključuješ u igru neke igrače za koje je svjetlost samo igračka koja se kreće sporije od puža koji želi obić zemaljsku kuglu milion puta, a radi se o ''tamnoj materiji i tamnoj energiji'', to dvoje ćini osnovu svemira.

OK, ako okolni prostor putuje zajedno s fotonima koji putuju brzinom svjetlosti, izvan tog sustava ti fotoni putuju brže od brzine svjetlosti. Opet se vrtimo u krug gdje ja tvrdim da imamo premalo znanje da bismo mogli nepobitno ustvrditi da znamo što se događa kad objekt putuje brzinom svjetlosti. Razmisli samo koliko je stara postavka da svjetlost putuje i kao čestica i kao val.

7 godina
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Thinker kaže...

Opet se vrtimo u krug gdje ja tvrdim da imamo premalo znanje da bismo mogli nepobitno ustvrditi da znamo što se događa kad objekt putuje brzinom svjetlosti.

Mislio sam da je za nastanak crne rupe neophodna materija. I kako je onda ova crna rupa nastala ako u trenutku širenja svemira još nije bilo dovoljno materije za njen nastanak?

 definiraj početak svemira, misliš unutar sekunde, tri ,unutar dana, godine, 5 hiljada godina .... a zašto jednostavno sam ne pogledaš u kojim se vremenskim razdobljima što događalo u povijesti svemira, zašto od sugovornika očekuješ da ti budu google?

Thinker kaže...

Opet se vrtimo u krug gdje ja tvrdim da imamo premalo znanje da bismo mogli nepobitno ustvrditi da znamo što se događa kad objekt putuje brzinom svjetlosti.

 

ukoliko ti nešto ne možeš shvatiti zašto misliš da to ne mogu drugi?

 

ravna zemlja i šupalj mjesec
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.12.2017 11:48 (Louis Pluto).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Otkriven dosad najudaljeniji kvazar – astronom
Thinker kaže...

OK, ako okolni prostor putuje zajedno s fotonima koji putuju brzinom svjetlosti, izvan tog sustava ti fotoni putuju brže od brzine svjetlosti. Opet se vrtimo u krug gdje ja tvrdim da imamo premalo znanje da bismo mogli nepobitno ustvrditi da znamo što se događa kad objekt putuje brzinom svjetlosti. Razmisli samo koliko je stara postavka da svjetlost putuje i kao čestica i kao val.

 Ne možeš postavljat tezu kako si ju gore postavio jer nema smisla, nije primjenjivo. Zašto ?

Tvoja teza ''izvan tog sustava'' u principu znači izvan ''prostora svemira'' što već prelazi u 100% teotetiziranje, dok unutar svemira ipak imamo neke podatke.

Mislim da te spriječava da si vizualiziraš stvar to što ideš od činjenice da se nešto kreće nekom brzinom i to je to, i na tome gradiš logična pitanja.

No kretanje svih objekata je relativno, dakle i brzina im je relativna tako da ne možeš to uzet kao osnovu izračuna.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice