Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

poruka: 108
|
čitano: 25.502
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.".
11 godina
protjeran
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Louis Pluto kaže...
Jarvan kaže...

 

Ribu jedem samo u snovima, nije da mi ne valja, nego mi nema gorega da 3 puta pregladnim dok je čistim.

 dobra odluka, ipak možda malo manje životinjske masti... ako ćeš jesti prženu ribu i ako je veća napravi si filete gdje prije prženja očistiš srednju kost, prije odrežeš glavu sa škrgama i finim potezom noža izrežeš kosti po grudnom košu, naravno utroba i krljušt (ukoliko je bijela riba) isto idu... nije teško, naučiš jednom i znaš za gotovo 90% riba... manje morske, inćun, sardela, girice jedem s kostima, nešto veće pišmolje, trilje... nije problem očistiti u tanjuru, izvadiš srednju i gotovo... problem je kod brodeta, na lešo etc... kako s riječnim ribama uistinu ne znam

 Tu duboko u kontinentu je skoro nemoguće nabaviti svježu morsku ribu, a prastare 5 puta smrznute isprdke iz sjeverne Afrike ne želim. Riječna riba je ok, bio sam ribolovac, može se i uhvatiti po želji, ali to za koju godinu dok djeca porastu, dok ove iz trgovine nebi ni da mi plate.

Druga je pjesma ljudima sa južnijih krajeva, znam ih dosta koji si ulove, ili imaju člana obitelji ili susjeda koji redovito lovi lijepe primjerke, pa se uvijek jede svježa i kvalitetna riba.

https://www.youtube.com/user/ddokmanic
7 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Jarvan kaže...

 Tu duboko u kontinentu je skoro nemoguće nabaviti svježu morsku ribu, a prastare 5 puta smrznute isprdke iz sjeverne Afrike ne želim. Riječna riba je ok, bio sam ribolovac, može se i uhvatiti po želji, ali to za koju godinu dok djeca porastu, dok ove iz trgovine nebi ni da mi plate.

Druga je pjesma ljudima sa južnijih krajeva, znam ih dosta koji si ulove, ili imaju člana obitelji ili susjeda koji redovito lovi lijepe primjerke, pa se uvijek jede svježa i kvalitetna riba.

 eh jebi ga, nema mi većeg gušta nego na ribarnicu, radim pored pa na marendi pogledati ša ima, cjenkati se s babama i donijeti doma dobar ulov, možda bi ti bilo pametno tu i tamo pojesti štogod iz mora, ako ništa ledo ima kvalitetne stvari a i konzerve nisu loše, ponekad pojedem koju sardinu u salamuri s lukom, maslinovim i kap limuna, sardele odležane u konzervi imaju specifičan meni perfektan okus

 

ukoliko tko nije znao, u konzervama ćete naći najmanje konzervansa od svih gotovih/prerađenih jela, u slučaju sardina tek sol koja više služi okusu jela nego konzerviranju

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2019 16:29 (Louis Pluto).
8 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Louis Pluto:

Šta fali paradajzu iz španjolske? Sve. Nije da je onaj iz okolice Zagreba išta bolji. Hoću reći, staklenički proizvodi, pogotovo na početku sezone, su obična voda s malo mirisa povrća. Onome tko ima domaći, u sezoni, redovito, za referencu. To je problem o kojem treba govoriti, udaljenost i troškovi prijevoza u ekološkom smislu su zanemarivi. Nekome je sjajno što može kupiti paradajz u siječnju ili jabuku u lipnju, ali zdrava hrana je ukusna, jeftina i stvarno zdrava samo u sezoni.

Kaj se tiče ribe u konzervi, ista stvar je s ostalim mesom. Posoljeno i malo podimljeno postaje trajni proizvod. Pa kad još specifične plijesni odrade svoj dio posla... mljac mljac. Kiseljenje čuva povrće, sušenje voće. Sve je već izmišljeno samo što čovjel nikad nije zadovoljan
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2019 18:34 (Feudalac).
14 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

mda... ali zar nije najveća učestalost raka debelog crijeva u Hrvatskoj, u Međimurju, povezana s tipičnim dimljenjem suhomesnatih proizvoda ?

 

Konzerviranje uvijek znači nečega previše da se ubije prirodan proces - truljenje..

 

Da smo si jasni, i ja volim pod 45 odrezat na tanko, pa malo pršuta, pa čvarčić koji...

 

Idealna prehrana je svježa i sezonska - i tu je ona priča o 100 km okolice iz koje jedeš hranu...

 

ali ekonomija ti diktira patagonsku lignju, španjolsku rajčicu, kineski češnjak i onu grozomornu 20+ godina staru zaleđenu govedinu koja putuje oceanima u brodovima hladnjačama...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Ovo sa soli stoji - sol je kancerogena. Sve do pojave frižidera rak želuca bio je najčešći oblik raka. Mornari i vojnici su zbog soli (jer su se hranili dvopekom i usoljenim medom) umirali prije 50. godine života, a i sam je Napolenon od toga umro. No kako izbjeći da nam usoljena hrana (koju treba umjereno konzumirati) ne naškodi? Odgovor je jednostavan: nemojte soliti drugu hranu (krumpir, lisnato povrće) koju uz nju jedete. Inače, nije teško odvići se soli. Svaki dan dodajte soli sve manje i na kraju ćete se na to naviknuti. Ja jedem hranu s tako malo soli da mi je već muka kad idem negdje vani jesti. Imam osjećaj da će mi usta izgorjeti od soli. (Čitao sam, u dosta pouzdanom izvoru, da ljudožderi nisu htjeli jesti mornare jer su im bili preslani. Lovački narodi uopće ne troše sol. Sol (natrij) trebaju uzimati biljožderi zato da napravi protutežu kaliju iz biljne hrane. Zato kravama treba davati sol, a psima i mačkama nikako ne soliti.)
 
3 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Stric_Jura kaže...

mda... ali zar nije najveća učestalost raka debelog crijeva u Hrvatskoj, u Međimurju, povezana s tipičnim dimljenjem suhomesnatih proizvoda ?

 

U Istarskoj županiji je najviše raka debelog crijeva, međimurije je top po raku prostate. Problem s industriskim suhomesnatim proizvodima je u nitritima koje stavljaju zato što je manje zlo. Naveo sam posebno ovo industrijsko pošto u kućnoj proizvodnji se ne stavljaju nikakvi E-ovi i slična sranja. Zato suhomesnato ne treba kupovati u trgovinama. U svima ima nitrita. Ja svaki put gledam deklaraciju. U trgovini je najmanje zlo, barem mi je tako rećeno uzimati mortadelu. 

7 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
danen kaže...
Ovo sa soli stoji - sol je kancerogena. Sve do pojave frižidera rak želuca bio je najčešći oblik raka. Mornari i vojnici su zbog soli (jer su se hranili dvopekom i usoljenim medom) umirali prije 50. godine života, a i sam je Napolenon od toga umro. No kako izbjeći da nam usoljena hrana (koju treba umjereno konzumirati) ne naškodi? Odgovor je jednostavan: nemojte soliti drugu hranu (krumpir, lisnato povrće) koju uz nju jedete. Inače, nije teško odvići se soli. Svaki dan dodajte soli sve manje i na kraju ćete se na to naviknuti. Ja jedem hranu s tako malo soli da mi je već muka kad idem negdje vani jesti. Imam osjećaj da će mi usta izgorjeti od soli. (Čitao sam, u dosta pouzdanom izvoru, da ljudožderi nisu htjeli jesti mornare jer su im bili preslani. Lovački narodi uopće ne troše sol. Sol (natrij) trebaju uzimati biljožderi zato da napravi protutežu kaliju iz biljne hrane. Zato kravama treba davati sol, a psima i mačkama nikako ne soliti.)

 ja sada prvi put čujem da je kuhinjska sol kancerogena, može li kakav link na stručnu literaturu ili nešto? znam da nije dobar prekomjeran unos kod bolesnika krvožilnog sustava i srca, ekstreman unos može izazvati smrt od infarkta i zatajenja bubrega... bitan je i omjer kalija i natrija u organizmu ali kancerogenost soli... prva riječ... TIA

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.1.2019 8:53 (Louis Pluto).
7 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Feudalac kaže...
Louis Pluto:

Šta fali paradajzu iz španjolske? Sve. Nije da je onaj iz okolice Zagreba išta bolji. Hoću reći, staklenički proizvodi, pogotovo na početku sezone, su obična voda s malo mirisa povrća. Onome tko ima domaći, u sezoni, redovito, za referencu. To je problem o kojem treba govoriti, udaljenost i troškovi prijevoza u ekološkom smislu su zanemarivi. Nekome je sjajno što može kupiti paradajz u siječnju ili jabuku u lipnju, ali zdrava hrana je ukusna, jeftina i stvarno zdrava samo u sezoni.

 imaš pravo da kakvoća okusa i nije nešto ali poma mi je jedno od najdražih namirnica i jeo bih je u svakom obliku a najbolje svježu... iako i koncentrat nije za baciti u brodetima, salsama... štoviše preporučuju ga zbog velikih koncentracija likopena, napravim za zimnicu salsu i sušenu pomu, sušena pa odležana u maslinovom je perfektna...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.1.2019 8:40 (Louis Pluto).
6 godina
protjeran
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
danen kaže...
Ovo sa soli stoji - sol je kancerogena. 

 izvor ?

NaCl, obična kuhinjska sol nije kancerogena.

možda je ako uneseš dnevno pola kilograma u sebe... 

 

štetni su u većim količinama natrijeva sol dušičaste kiseline, u suštini su svi nitriti, kalijev nitrat, itd...(konzervansi) relativno opasni po zdravlje.

relativno, dakle, ako se unose u prevelikim količinama.

 

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.1.2019 9:05 (Anđeo bez falinge).
6 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Louis Pluto kaže...
danen kaže...
Ovo sa soli stoji - sol je kancerogena. Sve do pojave frižidera rak želuca bio je najčešći oblik raka. Mornari i vojnici su zbog soli (jer su se hranili dvopekom i usoljenim medom) umirali prije 50. godine života, a i sam je Napolenon od toga umro. No kako izbjeći da nam usoljena hrana (koju treba umjereno konzumirati) ne naškodi? Odgovor je jednostavan: nemojte soliti drugu hranu (krumpir, lisnato povrće) koju uz nju jedete. Inače, nije teško odvići se soli. Svaki dan dodajte soli sve manje i na kraju ćete se na to naviknuti. Ja jedem hranu s tako malo soli da mi je već muka kad idem negdje vani jesti. Imam osjećaj da će mi usta izgorjeti od soli. (Čitao sam, u dosta pouzdanom izvoru, da ljudožderi nisu htjeli jesti mornare jer su im bili preslani. Lovački narodi uopće ne troše sol. Sol (natrij) trebaju uzimati biljožderi zato da napravi protutežu kaliju iz biljne hrane. Zato kravama treba davati sol, a psima i mačkama nikako ne soliti.)

 ja sada prvi put čujem da je kuhinjska sol kancerogena, može li kakav link na stručnu literaturu ili nešto? znam da nije dobar prekomjeran unos kod bolesnika krvožilnog sustava i srca, ekstreman unos može izazvati smrt od infarkta i zatajenja bubrega... bitan je i omjer kalija i natrija u organizmu ali kancerogenost soli... prva riječ... TIA

 Link na literaturu: https://wiki.cancer.org.au/policy/Position_statement_-_Salt_and_cancer_risk

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
6 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Anđeo bez falinge kaže...
danen kaže...
Ovo sa soli stoji - sol je kancerogena. 

 izvor ?

NaCl, obična kuhinjska sol nije kancerogena.

možda je ako uneseš dnevno pola kilograma u sebe... 

 


 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15649247

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22296873

https://wiki.cancer.org.au/policy/Position_statement_-_Salt_and_cancer_risk

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
6 godina
protjeran
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

dakle, kao što sam i mislio...

 

Salt is a compound of the elements sodium and chlorine, and is commonly used to flavour and preserve foods. Most of the salt we eat comes from processed and packaged foods such as sauces, processed meats, stock cubes and soups as well as breads and cereals. 

 

 

 

..........High amounts of salt in the diet have been linked with stomach cancer

 

ako ćemo tako ne postoji hrana koja nije kancerogena.

jedi samo zob, raž, pšenicu dobit ćeš kancer zbog nedostatka drugih nutritijenata...

 

sve je to patnja....

opustite se ljudi i živite normalno, jedite raznoliku hranu, pijte umjereno... 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.1.2019 9:17 (Anđeo bez falinge).
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Problem je što se sol ne jede umjereno, nego se troši daleko iznad biološkog optimuma. Soljenje hrane je navika, i to loša: jer kako se možemo naviknuti na malo soli, možemo se naviknuti i na mnogo soli. Pa što je onda bolje: prva ili druga navika?
 
1 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
MrBlc kaže...

Tehnički, vegetarijanska i veganska dijeta ne bi uopće trebale biti na tom popisu jer se ne radi uopće o konkretnim dijetama, već o skupu različitih dijeta kojima je zajednički nazivnik grupa zabranjenih proizvoda. Činjenica da netko ne jede meso ne govori baš ništa o tome što jede i kvaliteta njegove prehrane može varirati od usporedive s mediteranskom (pogotovo oni polu-vegetarijanci koji jedu ribu), pa do opasne, temeljene na čipsu i čokoladi.

 i jos kad im stavis koliko zivotinja bude ubijeno da oni imaju tu travuljinu na stolu

ispadne da mi mesojedi jos malo zivotinja i istrebimo usporedbo s njima

onda je rat ti si glup bla bla bla, teraj vodu na svoj mlin price itd ...

 

12 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

Preferiram lokalno i ribu i još me jeftinije izađe. Petkom skoknem do obližnjeg McDonnaldsa na fishburger ne potrošim ni pola litre supera, da idem na drugi kraj grada u Burger King izašlo bi me tri puta toliko.

 
1 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Cim pojedem ovaj hamburger i popijem pepsi okrecem novu stranicu...
------ Battlelog ~ UrbanFsk ------
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Doc Berecki kaže...
Anđeo bez falinge kaže...
danen kaže...
Ovo sa soli stoji - sol je kancerogena. 

 izvor ?

NaCl, obična kuhinjska sol nije kancerogena.

možda je ako uneseš dnevno pola kilograma u sebe... 

 


 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15649247

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22296873

https://wiki.cancer.org.au/policy/Position_statement_-_Salt_and_cancer_risk

 Nekako su mi svi ovi tekstovi kosooki. Mala im je vrijednost na zapadu ako je uopće i ima.

Ja rekoh
7 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

možda bi bilo pametno jodirati vodu ili koju drugu namirnicu ukoliko se preporučeni dnevni unos soli i joda razlikuju? mnogim bolesnicima je ograničen dnevni unos soli, kako onda do dovoljne količine joda, koja ga hrana sadrži?

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

Jaja. 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Najbogatija hrana jodom je riba te drugi morski organizmi (rakovi, školjke). 200 g skuše nadoknađuje sve dnevne potrebe za jodom. Meso je u tom pogledu slabo, povrće dobro, posebice kelj. Od ostalih namirnica mlijeko i jaja. Dnevne potrebe su 150 mikrograma. Što se pak tiče jodiranja vode za piće to nije dobra ideja. Nikad se ne zna koliko tko pije, a i mnogo se joda potroši bez veze. U SAD su dodavali vodi fluor (fluoride), da bi se oporavila zubna caklina, ali to se nije pokazalo dobrim. Fluor je naime otrovan, pa ga je vrlo riskantno davati na ovakav, nedoziran način.
 
4 1 hvala 1
12 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
"Meso i krumpir (u bezbrojnim kombinacijama) - to je jedino što Hrvat zna jesti. A ima tisuća vrsta biljaka, riba, morskih organizama koji su ne samo zdrava nego i izvanredno ukusna hrana."
Pretjeruješ. Zar misliš da svi ljudi u Hrvatskoj imaju na jelovniku meso?
Ili da je do pred malo sva moguća hrana bila dostupna? Moji roditelji nisu imali takvo djetinjstvo.
Danas jedemo sve živo, što raznovrsnije i što više domaće. Kada pogledaš recepte, neki su dosta stari. Na starim slikama možeš vidjeti kako magarci gaze po slanutku i sl. Znači da su i naši stari jeli raznovrsno.
vicious
15 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
viciousone kaže...
Pretjeruješ. Zar misliš da svi ljudi u Hrvatskoj imaju na jelovniku meso? 

Isto dobra poanta. Svako ljeto idem kući u Slavoniju cijepat drva. Reko neću više, poslje me tjedan dana bole zglobovi ne mogu za komp a to je nezgodno za programera :D. Platio čovjeku od 65+ godina godina 200 kn a on na +40 cijepa drva. Sjedne s vremena na vrijeme pa iznesem rakije i soka. Lista on prospekt od kaflanda a ono neki margarin pola kile 8 kn. Oduševljen i sretan. Moja žena nerazmišljajući kaže pa jel zar ne znate koliko je to nezdravo. Kaže on sine ja jedva imam za kruh i taj margarin novaca, ja nemam novaca da živim zdravo. Moram samo napomenuti da je on fakultetski obrazovana osoba te riznica znanja oko uzgoja voća i povrća. 

 

Drugom susjedu nakon svake svinjokolje dajemo ostatke za psa, na kraju on to jede, nema od čega živjeti.

 

Jesu li oni glupi zato što jedu nezdravno, nisu, jednostavno su siromašni. 

10 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

 

 

@Gajotres

 

Frende, na stranu priča o zdravoj hrani i skupoći iste, al' kada to ti nemreš sebi nacijepati drva?

Slavonac, pa nisi u stanju sebi nacijepati drva? Još si odrastao u kući???

 

Zdrav život, u koji ulazi i zdrava prehrana i fizička aktivnost kroz trening, donosi takve benefite pojedincu da isti bez imalo problema radi sve fizičke poslove od cijepanja drva, prevoženja 10 kubika šljunka u jednom danu, košenje trave, sve radne aktivnosti oko kuće itd....

 

A, kaj se tiče zdrave prehrane i skupe hrane, pa jedna pizza dođe 30-40 koju pojedeš u jednom obroku, a ja cijeli dan zdravo jedem za manje od 50 kuna.

 

Nemoj, mislite da te hejtam, jer to nikada ne radim na Internetu, ali mene je privatno sramota kada moram ležati i gledati TV, kao kada me prehlada obori na 36h u krevet.

Mlad sam čovjek(35 godina) i za mene je najveća sramota reći da nešto ne mogu ili neću.

Bilo da cijepam drva ili testiram softver na poslu. 

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
15 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

Frende zamjenio si me s nekim tko gleda TV, jedva imam vremena iskenjat se a gdje biti 36 sati pred TV-om. Da imam 36 sati već bi bio u šumi ili na biciklu. Djetetu ne dam gledat TV osim vikendom sat vremena bio bih licimur ako bih ga ja gledao.

Meni nije sramota reći da ne želim cijepati. Cijepam otkako mi je tata umro dok sam bio klinac, ja sam se nacijepao. Ako znam da ne mogu raditi svoj posao od kojeg živim zbog toga. 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.1.2019 9:11 (Gajotres).
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Odakle to da je zdrava hrana skupa? Zar su skupi žganci, grah, kupus, srdele? Koliko stoji kila pšenice ili ječma? Ja ih kupujem na placu na 10 kg kilu (može i jeftinije ako se na veliko kupuje), a to je koliko stoji jedna kava u kafiću. Uzmite primjerice ručak: 50 g srdela (5 kn) + 20 dag kuhanog ječma (2 kn) + još malo za ulje i začine (3 kn) = 10 kn. Naravno da je skupo ako se kupuje nekakva "zdrava hrana", egzotično voće i sl., baš kao što je skupo ako se kupuje najbolje meso. Maslinovo ulje je skupo, no nije skuplje od čvaraka, da ne govorimo od neke bolje kobasice. 100 g ulja ima 900 kcal, što znači da s 270 grama ulja možemo pokriti sve dnevne energetske potrebe (2500 kcal), što čini 25 kn za maslinovo ulje - a to je najskuplja namirnica u zdravoj prehrani. Ovakvi bi se proračuni dali dalje razrađivati, no iz vlastitog iskustva znam da su mi izdaci za hranu izuzetno mali, iako baš ni na čemu ne štedim.
 
3 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

kada ljudi govore o "zdravoj hrani" misle na organski odn eko uzgoj.

taj jeftini fini ječam i pšenica koje vi kupujete su tretirani pesticidima koji je, je lˇ istima tretiran a kancerogen je. 😁

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Anđeo bez falinge kaže...

kada ljudi govore o "zdravoj hrani" misle na organski odn eko uzgoj.

taj jeftini fini ječam i pšenica koje vi kupujete su tretirani pesticidima koji je, je lˇ istima tretiran a kancerogen je. 😁

 pa i organski uzgoj je tretiran pesticidima, fungicidima i inim cidima...

edit. sorry zbrzao sam i krivo shvatio

danen kaže...
Odakle to da je zdrava hrana skupa? Zar su skupi žganci, grah, kupus, srdele? Koliko stoji kila pšenice ili ječma? Ja ih kupujem na placu na 10 kg kilu (može i jeftinije ako se na veliko kupuje), a to je koliko stoji jedna kava u kafiću. Uzmite primjerice ručak: 50 g srdela (5 kn) + 20 dag kuhanog ječma (2 kn) + još malo za ulje i začine (3 kn) = 10 kn. Naravno da je skupo ako se kupuje nekakva "zdrava hrana", egzotično voće i sl., baš kao što je skupo ako se kupuje najbolje meso. Maslinovo ulje je skupo, no nije skuplje od čvaraka, da ne govorimo od neke bolje kobasice. 100 g ulja ima 900 kcal, što znači da s 270 grama ulja možemo pokriti sve dnevne energetske potrebe (2500 kcal), što čini 25 kn za maslinovo ulje - a to je najskuplja namirnica u zdravoj prehrani. Ovakvi bi se proračuni dali dalje razrađivati, no iz vlastitog iskustva znam da su mi izdaci za hranu izuzetno mali, iako baš ni na čemu ne štedim.

 mislim da je veći problem u pripremi, ljudi ili nemaju ili ne žele imati vremena pripremiti jelo... često ne znaju niti ih interesira...

 

prije je po Rijeci bilo fingerfooda, npr. prženih sardelica, što i nije pretjerano zdravo ali je domaće, ne znam kako danas, uopće ne jedem po restoranima i ne znam može li se naći jeftin normalan obrok po marendarnicama i restoranima

 

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.1.2019 11:06 (Louis Pluto).
15 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

Nazovimo ga "eko" uzgojem. Jedini eko uzgoj koji priznajem je onaj od mame i punice. Šukurac odeš na plac pa ti uvaljuje  "eko" paradajz baš njen. Vidiš 10 paradajza svaki isti bez fleke. Znam barem jednu osobu koja se ako obogatila s prodajom "eko/bio" hrane ili ti u narodu znani kako prekupac sa zelene tržnice. 

 

Nema mi ništa ljepše nego svi oni plastenici oko petruševca ili aerodroma. Sve zdravo i lijepo. 

 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
danen kaže...
Problem je što se sol ne jede umjereno, nego se troši daleko iznad biološkog optimuma. Soljenje hrane je navika, i to loša: jer kako se možemo naviknuti na malo soli, možemo se naviknuti i na mnogo soli. Pa što je onda bolje: prva ili druga navika?

sol je pojačalo okusa a ja neslani Jovan, odvratna mi je bljutava i nezačinjena hrana... već sam u godinama, morat ću okusne pupoljke prilagoditi na slabiji intenzitet, jebi ga...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
8 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Ja ne znam što ljudi imaju protiv "jeftino uzgajane pšenice" koja je "puna pesticida"? Molim lijepo, od kakve se pšenice melje brašno i peče kruh? Od kakvog se ječma vari pivo? Valjda od onog "organski uzgojenog"? Strah od pesticida je umnogome pretjeran, a podržavaju ga proizvođači "zdrave hrane".
 
2 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice