Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

poruka: 62
|
čitano: 10.918
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
Sve starije i nemoćne osobe, koje u pravilu danas ni ne izlaze na izbore, netko bi nagovorio ili prisilio da glasaju kako on želi. Razni gazde bi od svojih podčinjenih tražili da pred njima glasaju.

Glasanje treba biti privatno i tajno, znači da nitko ne može vidjet kako netko drugi glasa. Zato je slikanje listića zabranjeno, što dakako našu precjednicu nije spriječilo.

Drugi problem je teže nadziranje elektroničkih podataka. HDZ (koji dokazano vara na svakim izborima) je optuživao APIS da su varali u obradi, iako postoje fizički listići i uvijek ih je moguće naknadno prebrojiti. Što bi tek bilo s potpuno digitalnim podacima?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
3 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
Dex.pwn kaže...

Net bankarstvo nije radila država već XY banka.

Predpostavljam da bi na el. glasanju radila država - dakle ne.

 

 Sustav internet bankarstva je radio tim (tvrtka, jedan čovjek) koji se bavi software developmentom. Tako bi i sustav za glasanja radio netko sličan, a ne država (organizirana društvena zajednica ujedinjena pod zajedničkim političkim sustavom).


Ta tvoja "država" je radila i sustav e-građani, s kojim ja do sada nisam imao problema, tako da smatram da je to dobro odrađeno.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko

Mislim na padove sustava(i slične događaje) kao što je bilo kad sam se upisivao u srednju(CARNetovi serveri). Također svake godine(školske) kad dođe vrijeme zaključivanja ocjena eDnevnik krene lagat, pada itd... Sad zamisli da trebaš/želiš glasat a ne možeš.

Kad sam rekao da će država raditi, nisam mislio da će Plenki pisati kod.

Uz to bi nadodao da će sigurno bit barem jedan DDoS napad u toku glasanja/glasovanja.

 

Btw već kad si kod eGrađanina - Nedavno sam vadio majci neki potvrdu, malo malo me je negdje prebacivalo, više nisam znao na kojoj sam stranici. Dosta je bilo loše iskustvo, neintuitivno sučelje čak i za mene koji sam '99. rođen

 

Možda da naprave nešto slično što Ameri imaju. S tim da je sve lokalno. S tim bi izbjegli moguće DDoS-ove, a ne bi trebali ko robovi brojati listiće. Samo jave koliko ko ima glasova i tjt.

Ali to opet ne riješava problem mrtvih birača

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.6.2019 15:08 (Dex.pwn).
14 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
Top Bugovac kaže...
bus kaže...

Ozbiljno? Koja banka je imala problema sa raspadom sistema ili nekim krivotvorenjima? 

 

nema nikakvog internog pregleda i brojanja.. niti pristup iz vana... probati napraviti takav sustav, pustiti u probni rad koji nebi bio relevantan u pocetku. ... pa vidjeti kakvih nedostataka ima i kako ih rjesiti...

 

ako je kompletan svjetski bankarski sistem pouzdan, nema razloga ni da se sva ova pitanja ne rjese poudano, osim ako se to ne zeli rjesiti

 Bankarski sustav nema iste zahtjeve kao sustav e glasovanja. To nisu slicni sustavi pa ni ne mozes reci "ako radi jedan, mora i drugi" jer ne mora.

 

Istina, bankarski sustav mnogo, mnogo kompliciraniji i zahtjevniji, baš zbog toga sustav za e-Glasovanje je u biti prejednostavno za odraditi kako sa tehničkog tako i sigurnosno manipulativne pozicije. Ako se sve dobro napravi, nema manipulacije, i u svakom trenutnu se može videjti tko od kuda želi pristupiti i šta pokušava i želi napraviti. 

 

Uostalom zašto se ne proba potrošiti neki iznos iz proračuna da se proba napraviti sistem, i neka ga probaju hakirati da se vidi koje su mu to slabe točke. Bez da se taj sistem koristi kao relevantan, dok god se ne pokaže učinkovit. Neka se raspiše natječaj i neka ekipa radi na tome i ona ekipa koja to odradi najbolje dobije posao.

 

 

@visak....  Sve starije i nemoćne osobe, koje u pravilu danas ni ne izlaze na izbore, netko bi nagovorio ili prisilio da glasaju kako on želi. Razni gazde bi od svojih podčinjenih tražili da pred njima glasaju. 

 

.....isto kao da te GAZDE, ekipa, političari, obitelj....... prisiljavaju da pristupiš preko svog internet bankarstva i kupiš proizvod koji oni žele... jer eto u suprotnom dobiješ otkaz?? wtf. daj nemoj me hebat ti imaš takvih situacija?  

 

postojeći sistem je puno više podložan manipulaciji... a i sama izlaznost bi vjerujem bila puno veća kad bi se sve obavljalo putem smatphona....  ovako se može desiti da ekipa možda zbog nekog lokalnog šerifa i njegovih ljudi na izbornom mjestu.... ni ne želi izaći na mjesto glasovanja da izbjegne neugodnosti

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.6.2019 15:32 (bus).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
Dex.pwn kaže...

Mislim na padove sustava(i slične događaje) kao što je bilo kad sam se upisivao u srednju(CARNetovi serveri). Također svake godine(školske) kad dođe vrijeme zaključivanja ocjena eDnevnik krene lagat, pada itd... Sad zamisli da trebaš/želiš glasat a ne možeš.

Kad sam rekao da će država raditi, nisam mislio da će Plenki pisati kod.

Uz to bi nadodao da će sigurno bit barem jedan DDoS napad u toku glasanja/glasovanja.

 

Btw već kad si kod eGrađanina - Nedavno sam vadio majci neki potvrdu, malo malo me je negdje prebacivalo, više nisam znao na kojoj sam stranici. Dosta je bilo loše iskustvo, neintuitivno sučelje čak i za mene koji sam '99. rođen

 

Možda da naprave nešto slično što Ameri imaju. S tim da je sve lokalno. S tim bi izbjegli moguće DDoS-ove, a ne bi trebali ko robovi brojati listiće. Samo jave koliko ko ima glasova i tjt.

Ali to opet ne riješava problem mrtvih birača

 

Za sve sustave što se školovanja tiče zadužen je CARNet, i to je njihova odgovornost. Dok za sustav e-građana CARnet nema ništa, što bi bilo i za "e-glasanje". Za napade i slično ne bih komentirao - jer to bi bio sustav koji bi morao biti zaštićen i koji bi se 'čuvao' tijekom glasovanja. Imamo mi u Hrvatskoj dosta pametnih i sposobnih ljudi za to napraviti. 

 

Nadalje, ne znam, meni je sustav e-građana jako dobar. Predavao sam zahtjev za putovnicu, davao punomoć, vadio razne potvrde, domovnicu, rodni list i sl. Mislim da je to vrlo korektno napravljen sustav.

Nisam upućen u Američki sustav glasanja, pa ne želim komentirati.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko

14 godina
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

Jeli znate što se radi u manjim mjestima kod brojanja glasova, zaokružuju se oni koji nisu izašli,a onima koji nisu glasali za "naše", poništavaju se listići, zaokruživanjem još jedne liste ili kandidata, naravno, zna se koja se lista zaokružuje. Smatram da se elektroničko glasanje može provjeriti i nakon objavljenih rezultata. Naravno to će odraditi stručne osobe, ne uhljebi i poslušnici i teško je prikriti trag malverzacije, kao kad se radi ručno.

uključite logiku, prije postavljanja pitanja
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
Dex.pwn kaže...

 

Lik priča o mašinama za glasanje koje bi se nalazile na biračkom mjestu, a ja pričam o glasovanju od kuće sa svog računala jer smo vukli paralelu sa net bankarstvom i sličnim sustavima. I svejedno se ne slažem s većinom što je rekao, no nebitno.

I video je napravljen 2014.g., mi smo na polovici 2019. - moramo ići u korak s vremenom.

Iako meni ne smeta trenutno glasovanje, nije mi problem prošetati do biračkog mjesta svake 'neke' godine. Prije sam da se uvede obvezno glasovanje, ali ni ovo nije loša ideja.

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.6.2019 16:36 (TheMenstalist).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
bus kaže...

@visak....  Sve starije i nemoćne osobe, koje u pravilu danas ni ne izlaze na izbore, netko bi nagovorio ili prisilio da glasaju kako on želi. Razni gazde bi od svojih podčinjenih tražili da pred njima glasaju. 

 

.....isto kao da te GAZDE, ekipa, političari, obitelj....... prisiljavaju da pristupiš preko svog internet bankarstva i kupiš proizvod koji oni žele... jer eto u suprotnom dobiješ otkaz?? wtf. daj nemoj me hebat ti imaš takvih situacija?  

 Uspoređuješ različite stvari. Osim toga taj profil ljudi u pravilu ni nema elektroničko bankarstvo.

 

Kad smo imali IPO (mislim HTa) išli su 'torbari' okolo i tražili ljude da se prijave u njihovo ime. Mislim da su Mamiću to i dokazali, pa nikome ništa. U manjim sredinama manipulacije na izborima su normalna stvar, ovo bi ih samo olakšalo, jer se sele s izbornog mjesta, koje je javno, u privatnost kuće. Tko to ne shvaća nema pojma gdje živi.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
odjavljen
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
Ako se ne varam, spomenio je i glasanje od kuće, tj. online glasanje
10 godina
neaktivan
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
Dex.pwn kaže...
Ako se ne varam, spomenio je i glasanje od kuće, tj. online glasanje

 Možda i je. Nisam pogledao do kraja, živcirao me.

Mislim da nam neki deseti Britanac ne treba biti referentna točka, iznio je svoje mišljenje kao što danas može svatko, tako da...

13 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
bus kaže...
Top Bugovac kaže...
bus kaže...

Ozbiljno? Koja banka je imala problema sa raspadom sistema ili nekim krivotvorenjima? 

 

nema nikakvog internog pregleda i brojanja.. niti pristup iz vana... probati napraviti takav sustav, pustiti u probni rad koji nebi bio relevantan u pocetku. ... pa vidjeti kakvih nedostataka ima i kako ih rjesiti...

 

ako je kompletan svjetski bankarski sistem pouzdan, nema razloga ni da se sva ova pitanja ne rjese poudano, osim ako se to ne zeli rjesiti

 Bankarski sustav nema iste zahtjeve kao sustav e glasovanja. To nisu slicni sustavi pa ni ne mozes reci "ako radi jedan, mora i drugi" jer ne mora.

 

Istina, bankarski sustav mnogo, mnogo kompliciraniji i zahtjevniji, baš zbog toga sustav za e-Glasovanje je u biti prejednostavno za odraditi kako sa tehničkog tako i sigurnosno manipulativne pozicije. Ako se sve dobro napravi, nema manipulacije, i u svakom trenutnu se može videjti tko od kuda želi pristupiti i šta pokušava i želi napraviti

 

Uostalom zašto se ne proba potrošiti neki iznos iz proračuna da se proba napraviti sistem, i neka ga probaju hakirati da se vidi koje su mu to slabe točke. Bez da se taj sistem koristi kao relevantan, dok god se ne pokaže učinkovit. Neka se raspiše natječaj i neka ekipa radi na tome i ona ekipa koja to odradi najbolje dobije posao.

 

 

@visak....  Sve starije i nemoćne osobe, koje u pravilu danas ni ne izlaze na izbore, netko bi nagovorio ili prisilio da glasaju kako on želi. Razni gazde bi od svojih podčinjenih tražili da pred njima glasaju. 

 

.....isto kao da te GAZDE, ekipa, političari, obitelj....... prisiljavaju da pristupiš preko svog internet bankarstva i kupiš proizvod koji oni žele... jer eto u suprotnom dobiješ otkaz?? wtf. daj nemoj me hebat ti imaš takvih situacija?  

 

postojeći sistem je puno više podložan manipulaciji... a i sama izlaznost bi vjerujem bila puno veća kad bi se sve obavljalo putem smatphona....  ovako se može desiti da ekipa možda zbog nekog lokalnog šerifa i njegovih ljudi na izbornom mjestu.... ni ne želi izaći na mjesto glasovanja da izbjegne neugodnosti

ne, ne, ne

Gle, mozda se cini jednostavno, ali nije.

 

Postojeci sustav je teze manipuilrati jer postoje fizicki prisutna nadlezna tijela i jer su glasovi u fizickom obliku pa ih je teze rucno izmijeniti.

Cim stavljas osobne podatke na mrezu tu stvar vec nije sigurna i podlozna je lomljenju.

 

Iskreno, rado bih sad pisao detaljnije kako i zasto, mozda nisam bio dovoljno jasan u prethodnim objavama, ali imam za uciti

 

Probaj sloziti sustav koji zadovoljava sve ono sto sam ti napisao u prethodnim objavama i vjeruj mi da ce se trgati za tebe

 

 

You have to be odd to be number one
16 godina
neaktivan
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas
Uvođenjem internetskog glasovanja, a bez valjane kontrole (strane i domaće), samo bi se dodatno povečalo sumnje u muljanje na izborima. Jer sa ovakvim APIS-om i kuščevićima potvrdila bi se već odavno usvojena i primjenjena izreka J.V.Staljina: "Ljudi koji daju svoje glasove ne odlučuju o ishodu izbora. O izborima odlučuju oni koji broje glasove."

Težak je život nas konceptualnih umjetnika.
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

Ma sve je lako napravi kad se hoće, i rijese svi potencijalni problemi ... banke i kapital koji sigurno prebacuju su definitivno dokaz sigurnosti, sve ostalo su izgovori da netko moze brljati po sustavu i bazama a da se ne zna da je netko upao u sustav i da se poniste izbori u krajnjem slucaju.. 

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

Ako ce elektronsko glasovanje biti zasnovano na blok-chain tehnologiji, zasto ne?

 

Svakom registriranom biracu dati jedan "crocoin" i nakon izbora nek stranke pokazu novcanike.

 

Em' transparentno, em'  anonimno i koliko znam jos uvijek nitko nije stvorio bitcoin mimo sistema.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
syncmaster245b kaže...

Ako ce elektronsko glasovanje biti zasnovano na blok-chain tehnologiji, zasto ne?

 

Svakom registriranom biracu dati jedan "crocoin" i nakon izbora nek stranke pokazu novcanike.

 

Em' transparentno, em'  anonimno i koliko znam jos uvijek nitko nije stvorio bitcoin mimo sistema.

 Definitivno najinteresantniji prijedlog. Samo, nema toga sustava kojega mi ne možemo zahebat' kada je politika u pitanju. Već vidim kako umjesto raskošnih automobila SDP naručuje najskuplje grafičke za majnanje glasova, Merzelica postaje moderator na podforumu o grafuljama, Bandić mijenja ime od "Rad i solidarnost" u "Rudarenje i solidarnost 365", vraća se nagrada "Alija Sirotanović, rudar godine", a HDZ određuje Sauchu kao odgovornu osobu za digitalne potpise i certifikate. Struja ide gore za 45%, djedovi i bake otimlju računala unucima i muče se kako instalirati potreban softver uz slogan "vježbajte, p. vam materina stara".

 

No, ima tu prostora i za uštedu. Neki kažu, staviš opremu od Huaweija i ne trebaš brojati glasove, samo pitaš njihovu tajnu službu za ishod. Njima je Hrvatska kao izborna jedinica nešto poput mjesne zajednice ili biranje predstavnika stanara. Opet, ako je vjerovati drugima, izbori nam ni ne trebaju jer mi smo washingtonska i briselska bitch, samo  pitamo njih tko treba pobijediti, uštedjeli bismo znatna sredstva.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.6.2019 7:44 (ante_etna).
15 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
ante_etna kaže...

 Definitivno najinteresantniji prijedlog. Samo, nema toga sustava kojega mi ne možemo zahebat' kada je politika u pitanju. Već vidim kako umjesto raskošnih automobila SDP naručuje najskuplje grafičke za majnanje glasova, Merzelica postaje moderator na podforumu o grafuljama, Bandić mijenja ime od "Rad i solidarnost" u "Rudarenje i solidarnost 365", vraća se nagrada "Alija Sirotanović, rudar godine", a HDZ određuje Sauchu kao odgovornu osobu za digitalne potpise i certifikate. Struja ide gore za 45%, djedovi i bake otimlju računala unucima i muče se kako instalirati potreban softver uz slogan "vježbajte, p. vam materina stara".

 

No, ima tu prostora i za uštedu. Neki kažu, staviš opremu od Huaweija i ne trebaš brojati glasove, samo pitaš njihovu tajnu službu za izhod. Njima je Hrvatska kao izborna jedinica nešto poput mjesne zajednice ili biranje predstavnika stanara. Opet, ako je vjerovati drugima, izbori nam ni ne trebaju jer mi smo washingtonska i briselska bitch, samo  pitamo njih tko treba pobijediti, uštedjeli bismo znatna sredstva.

 

 Care!!!

 

Nisam se dugo ovako nasmijao na neki tekst.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
9 godina
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
Avensac kaže...

"Amsterdamska priznala kako je njen kandidat glasovao za njih samo kako bi dokazala da ih je DiP pokrao za sve glasove. 

 Zašto bi trebali to 'priznavati', pa normalno je da glasaju za sebe, nije to Eurovizija.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
9 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko

Okej, onda je to trebalo ovako formulirati: "Amsterdamska iznijela informaciju kako su zakinuti za glasove, DiP potvrdio"

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.6.2019 23:21 (Avensac).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
ante_etna kaže...

 ... Opet, ako je vjerovati drugima, izbori nam ni ne trebaju jer mi smo washingtonska i briselska bitch, samo  pitamo njih tko treba pobijediti, uštedjeli bismo znatna sredstva.

 

 Zašto bi vjerovali drugima kod svojih očiju. Red je da se konačno kaže jasno i glasno "Car je gol". Na mjesto kancelara postaviti američkog ambasadora u RH, a njegov zamjenik neko iz Brisela. I nek se svakih par godina zamijene. Ionako su oni stvarna vlast u Hrvatskoj. Pravili se mi slijepi koliko hoćemo. Kakvi izbori kakvi bakrači. Ma, ajte molim vas.

Težak je život nas konceptualnih umjetnika.
12 godina
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

Mislim da ne treba uvesti elektronicko glasanje!

Manipulacija glasovima bi bila laksa,te bi bilo namještanja koliko god hoces.

Prije bih uveo zakon da se krenu kaznjavati ovi sto ne izlaze na izbore,jer je vise pun k...c ove manjine metuzalema koji upravljaju nasim zivotima!

Ne vjeruj ženi koja laže!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

E-glasanje je stvar za koju nije pitanje da li će se uvesti, nego samo "kada".

To, također, nije nešto što zavisi od ovih naših, balkanskih, prćija. To je nešto što je globalni deal i dio je agende o jedinstvenom digitalnom identitu kojem se teži, no teško to danas proturiti mladom e-Che Guevari.

No, naizgled je teško bilo uvesti i mnoge restriktivne zakone u liberalnoj Evropi, no uskoro se slučajno desi neko terorističko sranje, i vidi vraga, zakoni idu u hitne procedure, a mladi nadobudni revolucionari radosno plješću i kliču vladama, ničice im bendaju knee, što su tako pametni i spasiše nas sve adekvatnim mudrim mjerama u vidu novih zakona. I, kroz par slučajnih sranja, dok se okreneš, nema ni L od liberalne evrope, građanske slobode niko ne spominje (koji će nam qratz, kad je bitnije da država konroliše sve).

 

Znači, agenda veli da se ljudi bolje drže za uzdu kad ih osim na ulici, putem policajaca i nadzornih kamera u Matinom dućanu, možeš efikasno identificirati u svakom momentu, čak i dok masturbiraju gledajući NatGeo wild sa dokumentarcem o razmnožavanju dupina.

 

Treba samo da se izmisli neko globalno sranje koje će većinu protivnika jedinstvenog digitalnog identiteta uvjeriti da su u zabludi i da je JDI dar s neba protiv "anamo-onih" koji dolaze da nam uzmu naša e-Radna mjesta, siluju naše e-Majke i e-Kćerke. Tada će e-Revolucionari da bendaju knee pred e-Jedinstvenim identitetom i da gledaju u njega kao u e-Isusa koji je došao da nas sve spasi.

 

Tada će se uvesti jedinstven i učinkovit globalni sistem e-Glasanja, a mi se o tome nećemo pitati.

 

I, da, na anketi sam glasao da sam ZA uvođenje e-Glasanja sa mogućnošću glasanj putem interneta, jer je to puno bolje od ovog što danas imamo, čak uz sve iznesene bojazni o pateru familie koji bi od sve nejači (babe, tetke, strine) u familiji mogao uzurpirati pravo na tajno glasanje.

morrisoN
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.6.2019 11:21 (morrisoN).
 
1 1 hvala 1
14 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
U biračkim sam odborima već zadnjih 15 ili 20-ak godina i veliki sam zagovornik e-glasovanja. Nevjerojatno je kako država troši novce na (ne)rad. Recimo, nedavni manjinski izbori imali ekstremno nisku izlaznost, a broj odbora veliki. Na jednom mjestu bilo 7 glasača. A honorar bio 400 kn (inače 300). Jedan birački odbor mogao pokriti 5 manjina i tek onda zaslužiti plaću.
Birački odbori su mjesto da stranke jednom u 4 godine nahrane gladna usta.
 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

J... vas internet da vas ....

Nije dovoljno što su nam djeca zombiji pred ekranima, što se u banci moraš naručiti da podigneš svojih pet kuna, što ljudi i kad se nađu u društvenim okolnostima (čitaj u birtiji), zure u vražje ekrane i lajkaju plastične guzice koji nisu ni za masturbaciju, sad treba ukinuti i ono malo normalnog ljudskog druženja odnosno osobne interakcije među ljidima. S kojom svrhom? Niste pitali moju babu maru ima li e-osobnu, e-računalo, e-čitač i znali generirati e-token da bi glasovala za e-HDZ. Možda da joj generiramo i e-dedu za njezine e-potrebe? Treba vam staviti e-čip čim se e-rodite, kao e-pesu, pa glasajte e-mišlju, ionako ste prelijeni za mrdnuti (s više od) dva prsta e-odjednom.

 

Ovo je satira, ako je tko cijepljen protiv zajebancije. Protiv sam, dakako. Ljudi se i sada previše pasivni po pitanju društvenog angažmana pa im samo treba dati još jednu izliku da ne mrdnu prstom. Ništa se neće promijeniti sjedenjem iza ekrana.

Ja rekoh
Moj PC  
0 2 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

Da, slažem se u potpunosti s el.glasovanjem u kombinaciji s glasovanjem s lističima uz obveno na glasačkom mjestu potpisati se na stranici svog imena ne samo da član komisije samo zaokruži tvoje ime jer tu su velike manipulacije i mislim jedine.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
BarbaVeli kaže...
U biračkim sam odborima već zadnjih 15 ili 20-ak godina i veliki sam zagovornik e-glasovanja. Nevjerojatno je kako država troši novce na (ne)rad. Recimo, nedavni manjinski izbori imali ekstremno nisku izlaznost, a broj odbora veliki. Na jednom mjestu bilo 7 glasača. A honorar bio 400 kn (inače 300). Jedan birački odbor mogao pokriti 5 manjina i tek onda zaslužiti plaću.
Birački odbori su mjesto da stranke jednom u 4 godine nahrane gladna usta.

 Trošak biračkih odbora je 20-tak milijuna kuna po izborima, ostatak do 100 milijuna su naknade strankama i drugi troškovi, misliš da će si oni to ukinuti uvođenjem e-glasovanja? A tko će provesti elektroničko glasovanje, Data iz StarDreka, besplatno, bez mita i pogodovanja?

Ja rekoh
10 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko

 

@bus

 

Frende, dragi 'ajd đido, malo delati u bank IT sustave, pa bušvidel kaj je to pouzdano....

Nije to baš tako pouzdano kako se čini, jer eto kod e-glasovanja, sve bi trebalo biti tajno, transpretno, itd. Iza onih bankarskih reklama itd, nije sve baš tako krasno, te nitko one koje upravaljaju takvim sustavom ne kažnjava ako su malo zločesti...Ako su pak puno zločesti u najgorem slučaju dobiju otkaz. U bank IT kroz puno očiju prolaze transakcije sa vaših računa, pa ti vidi...

Nažalost naš pravni sistem nema dovoljno znanja niti mogućnosti da adekvatno kažnjava e-prekrištelje zakona.

 

 

Zato kod e-glasovanja, samo neki stranci, gdje ćeš se ti eto moći prijaviti na taj sustav, te glasati za neku političku opciju.

Kao kada Bugari pozovu nekog engleskog suca da im sudi važne, derbi tekme za ozbiljne novce iz engleskog kuta gledanja. 

Sve drugo je maksima:"Imamo Hrvatsku!".

 

E, da ljudi izlazite na izbore, da Vam neki drugi ne bi krojili sudbinu.

Srećom, ovi posljednji izbori su pokazali da na razini cijele Evrope još uvijek nisu zombiji prošlosti uspjelili mobilizirati mase za svoje zločinčke naume. Europa je zasada spašena.

SF-SN!

Panzerkampfwagen.d-ZG.Hard work, pays off.
14 godina
offline
Treba li omogućiti elektroničko i internetsko glas

Naravno da treba uvesti elektroničko glasovanje. Mogućnosti za manipulaciju se neće promijeniti, štoviše čak bi se uz određene mehanizme mogle i smanjiti ili potpuno ukloniti. No, onaj tko želi varati na izborima, radit će to i dalje.

Ono što je bitno jest da elektroničko glasovanje olakšava (i pojeftinjuje!) provođenje raznih referenduma za bilo koje pitanje. Zakonodavno-upravljačka tijela na žalost nije moguće sasvim ukloniti jer upravljanje državom zahtjeva strategiju (no u našoj vlasti toga ionako nikad nije niti bilo) kao i kvalifikacije (iako u saboru ima i nemali broj nepismenih i neobrazovanih, možda i retardiranih), a na izborima glas nepismene bakice od 90 godina koja nije uopće svjesna što se događa i glas sveučilišnog profesora vrijede jednako. Teoretski bi ulogu parlamenta mogla odrađivati i javnost, ali tko bi imao volju čitati stotine i tisuće stranica raznih prijedloga i rješenja. To je ipak posao.
Također, takav sustav bi trebao prvo proći probni period od nekoliko godina jer će se sigurno pronaći nekih manjkavosti, ne tehničkih već društvenih (jer nema sustava kojeg Balkanci nisu zeznuli).

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Treba li omogućiti elektroničko i internetsko
jozef kaže...

Naravno da treba uvesti elektroničko glasovanje. Mogućnosti za manipulaciju se neće promijeniti, štoviše čak bi se uz određene mehanizme mogle i smanjiti ili potpuno ukloniti. No, onaj tko želi varati na izborima, radit će to i dalje.

Ono što je bitno jest da elektroničko glasovanje olakšava (i pojeftinjuje!) provođenje raznih referenduma za bilo koje pitanje. Zakonodavno-upravljačka tijela na žalost nije moguće sasvim ukloniti jer upravljanje državom zahtjeva strategiju (no u našoj vlasti toga ionako nikad nije niti bilo) kao i kvalifikacije (iako u saboru ima i nemali broj nepismenih i neobrazovanih, možda i retardiranih), a na izborima glas nepismene bakice od 90 godina koja nije uopće svjesna što se događa i glas sveučilišnog profesora vrijede jednako. Teoretski bi ulogu parlamenta mogla odrađivati i javnost, ali tko bi imao volju čitati stotine i tisuće stranica raznih prijedloga i rješenja. To je ipak posao.
Također, takav sustav bi trebao prvo proći probni period od nekoliko godina jer će se sigurno pronaći nekih manjkavosti, ne tehničkih već društvenih (jer nema sustava kojeg Balkanci nisu zeznuli).

 Mogućnost varanja je poprilično mala i nebitna u cijeloj priči. Jednog dana će netko tužiti državu jer mu je zbog njegovog materijalnog statusa (nema za računalo/smartphone) onemogućila glasanje. Ni nema svaka kuća internet ili pametni telefon. A koliko god se pravili da ne postoje, imamo i dosta beskućnika. Hoćemo li svima njima uvesti internet, dati im računalo i specijalni softver da/ne samo za tu svrhu? Nećemo. I onda i dalje moraš imati biračke odbore i cijelu mašineriju samo što će tada stvarno raditi ništa, a platit ćemo i paralelni e-sustav. Glupa ideja s kojom se ne dobiva ništa, a troškovi rastu. Estonija je to uvela jer su fantasičnim, genijalnim gospodarskim programom, u roku par godina izvezli (prijevod: pobjegli glavom bez obzira) nezaposlene u Evropu, njih 30% stanovništva i na ovaj način ih nutkaju da se barem malo interesiraju o domovini, čitaj pošalju koji euro natrag.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.6.2019 15:16 (Feudalac).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice