TSMC investira 25 milijardi dolara u 5-nanometarsk

poruka: 13
|
čitano: 4.683
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "TSMC investira 25 milijardi dolara u 5-nanometarsk".
6 godina
offline
TSMC investira 25 milijardi dolara u 5-nanometarsk

Cisto informativno...koja je najmanja velicina..odnosno sto kad dođemo do te granice

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: TSMC investira 25 milijardi dolara u 5-nanomet
HCMAA kaže...

Cisto informativno...koja je najmanja velicina..odnosno sto kad dođemo do te granice

 Veličina silicijevog atoma je oko 0.2nm, ali ne možeš napraviti tranzistor od jednog atoma. Ovih 5nm je koliko ja znam uglavnom za memoriju i takve stvari, njih je lakše smanjiti jer ne troše puno energije. 

 

Bit će potrebno nešto novo, a sad što, mislim da to tek ljudi čak i u Intelu počinju stavljati na whiteboard u razvojnom centru.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
6 godina
protjeran
offline
TSMC investira 25 milijardi dolara u 5-nanometarsk

Mene je to slično oduvijek zanimalo.

Gdje je ENDE u tome.

To mi je slično ludilu s ovim najnovijim automobilima.

Nije mi jasno kako automobil stigne od nula do 100km/h za manje od 2 sekunde kao Hennessey Venom GT ?!

Ništa mi tu nije jasno ?

Kako oni to mjere ? s mjesta ili iz zaleta 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put sub 23.6.2018 5:47 (Anđeo bez falinge).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: TSMC investira 25 milijardi dolara u 5-nanomet
Kad vec ulazu 25 milijardi sta ga odmah ne naprave najmanjeg sto mogu... Ali ne.. Ima se moze se pomalo...
 
0 4 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: TSMC investira 25 milijardi dolara u 5-nanomet

Tamo davne 2004 se govorilo o 5nm porcesorima kao neki tamo znanstvenici su ga napravili u IBM-u. Dobro kažeš što nisu odmah napravili 5nm a ne pomalo svake godine samo mažu oči kupcima.

9 godina
neaktivan
offline
Re: TSMC investira 25 milijardi dolara u 5-nanomet
bnaci kaže...
Kad vec ulazu 25 milijardi sta ga odmah ne naprave najmanjeg sto mogu... Ali ne.. Ima se moze se pomalo...

 Da, treba uložiti 25 milijardi dolara da bi se napravilo nevjerojatno napredan novi proces, ali još napredniji i još nevjerojatniji bi koštao isto? Baš me zanima zašto se jedan direktor toga nije sjetio i pokupio bonus od nekoliko desetaka milijuna dolara. Zašto su se praljudi mučili s proizvodnjom kotača kad su mogli malo pričekati i napraviti auto...

zeroname kaže...

Tamo davne 2004 se govorilo o 5nm porcesorima kao neki tamo znanstvenici su ga napravili u IBM-u. Dobro kažeš što nisu odmah napravili 5nm a ne pomalo svake godine samo mažu oči kupcima.

 Moguće da je to bio jedan tranzistor, i to probno. IBM je inače sredinom 2017. g. razvio 5nm čipove, ali to je testno, za male čipove s malo tranzistora, treba to još razviti da bi se na takvome procesu mogli proizvoditi veliki čipovi.

 

Razvoj nakon 5nm i dalje će postajati sve skuplji i skuplji jer se pojavaljuje kvantno tuneliranje gdje elektron dođe do barijere, ali se jednostavno pojavi na drugoj strani kao da te barijere nema i to je jedan od vjerojatno najzahtjevnijih problema s kojim će se susretati.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
15 godina
offline
Re: TSMC investira 25 milijardi dolara u 5-nanomet

14nm pa 10 pa 7 pa 5 a sad vec vidim da samsung priča o 3nm. E sad, ako oni imaju da izvale 25 milijardi za svaki onda je to vise muznja love.

9 godina
neaktivan
offline
Re: TSMC investira 25 milijardi dolara u 5-nanomet
bnaci kaže...

14nm pa 10 pa 7 pa 5 a sad vec vidim da samsung priča o 3nm. E sad, ako oni imaju da izvale 25 milijardi za svaki onda je to vise muznja love.

 Mužnja love gdje? Po kojoj logici? Ako razvoj košta 25 milijardi, onda košta 25. Ako ih košta 100 milijardi, onda ih košta toliko. Oni dobro znaju koliko smiju uložiti u razvoj a da im to bude komercijalno isplativo. 

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
15 godina
offline
Re: TSMC investira 25 milijardi dolara u 5-nanomet
Pa eto, uloze 25 milijardi, smanje proizvodni proces pa zarade 50 milijardi, pa opet uloze 25 malo smanje pa opet zarade...

Da odmah idu na 3 mikrona jednokratno bi zaradili a ovako izmuzu 5 puta vise.


Jel ti sad ima logike?
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.6.2018 11:30 (bnaci).
9 godina
offline
TSMC investira 25 milijardi dolara u 5-nanometarsk

Pa mislim da nije problem primarno u mužnji love. Trenutačno je jako teško napraviti i 7 nm. Treba čekati da tehnologija sazrije.

Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: TSMC investira 25 milijardi dolara u 5-nanomet
pqweasdyxc kaže...

Pa mislim da nije problem primarno u mužnji love. Trenutačno je jako teško napraviti i 7 nm. Treba čekati da tehnologija sazrije.

Žutanjak je živ i aktivan, dok mi tu pišemo TSMC ekipa štanca AMD Vege na 7nm.AMD Epyc ista priča testiranje za završeno, i uskoro kreče standardna proizvodnja opet na 7nm.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/tsmc-intenzivira-proizvodnju-7-nanometarskih-cipov/259250.aspx?page=0&jumpto=5685565&sort=asc&view=flat

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
9 godina
neaktivan
offline
Re: TSMC investira 25 milijardi dolara u 5-nanomet
bnaci kaže...
Pa eto, uloze 25 milijardi, smanje proizvodni proces pa zarade 50 milijardi, pa opet uloze 25 malo smanje pa opet zarade...

Da odmah idu na 3 nanometra jednokratno bi zaradili a ovako izmuzu 5 puta vise.

Jel ti sad ima logike?

 Potpuno pogrešan način razmišljanja i bez ikakve zdrave logike.

 

Ako oni mogu uložiti 25 milijardi i iz toga zaraditi 50 milijardi čistog profita, treba im se nakloniti i čestitati. To je velik uspjeh i vrlo malo tko može samo tako udvostručiti uloženo.

 

Stvar je u tome, uzmimo tvoj slijed iznosa, da kad oni ulože 25 milijardi i neka zarade 50 iako je to poptuno nerealno, sljedeći proces smanjivanja ne košta 25 milijardi nego će koštati 40 ili 50. To nije linearan graf, nego je eksponencijalan rast troškova. Druga stvar, da oni sad ne razvijaju pomak sa 7 na 5, nego sa 7 na 3 nanometra to bi koštalo vjerojatno dva ili tri puta više. A prema tvojoj logici to uvijek košta isto, što nije ni blizu istine. 

 

Tu nema nikakve mužnje. Postoji samo ponuda i potražnja i ako oni mogu povećati zaradu, a da ne naštete prodaji zašto to ne bi trebali napraviti?

 

Dosta je ovakvog socijalističkog mentaliteta, zbog njega smo i ovdje gdje jesmo, da imamo kapitalistički metalitet u glavi bismo bili miljama ispred toga gdje smo sad.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
14 godina
offline
TSMC investira 25 milijardi dolara u 5-nanometarsk

Kako ta tehnologija ide pa to nije normalno. Danas je ovo fora a sutra je to prastaro. Jos sam na starom Phenom II koji sam kao klinac slinio kad je izasao a danas ga nabavis za 150 kn i udaris se nogom u guzicu a prije je koliko ono par tisuca kostao?

Ni sam ne znam kad da na novu platformu krenem, kada ovo rikne ili kada se malo ta tehnologija stablizira skup s cijenama?

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice