Uhićena financijska direktorica i kći osnivača Hua

poruka: 111
|
čitano: 21.763
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Uhićena financijska direktorica i kći osnivača Hua".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
passat kaže...

 Ne ne ne. Po tvom bi to ovako izgledalo: Njemac neda da se ubijaju Bugari, Francuz ubije Bugara, Francuz ode u Rumunjsku, Njemac uhiti Francuza. 

Njemac - petlja se gdje mu nije mjesto.

 Evo i tebi za posebno odjeljenje. Ženu ne uhitila SAD, ženu uhitila Kanada u Kanadi. Za one koji žele naučiti više: na temelju međunarodnih ugovora u području pravosuđa i policijskih poslova. 

 

Zadatak za doma na primjeru RH: https://www.mup.hr/UserDocsImages/minstarstvo/Me%C4%91unarodni%20bilateralni%20ugovori.pdf 

https://pravosudje.gov.hr/pristup-informacijama-6341/zakoni-i-ostali-propisi/zakoni-i-propisi-6354/medjunarodne-konvencije-i-ugovori/bilateralni-ugovori-7275/7275

16 godina
neaktivan
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
BuhaBT kaže...

 Da, baš... vidimo u hrvatskoj...

 Pa to bar vidimo u hrvatskoj u najboljem primjeru. Kod nas svatko koga uhite na kraju ispadne nevin, pogotovo oni koji imaju para. 

 

Očito nisi pročitao što sam napisao kako treba.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
Louis Pluto kaže...
BlackDog22 kaže...

 

Nisu uhitili milijune drugih kineza zato jer milijuni drugih kineza nisu na čelu firmi koje krše ono za što nju sumnjiće. Odnosno još pojednostavljenije na nivou prvog razreda, posebno odjeljenje. Trump reko ne trgovat s Iran, Huawei reko ko jeb Trump mi prodavat naše proizvod u Iran, mi prodavat naše proizvode i u SAD, žena potpredsjednik Huawei, ženu uhvatili, ženu hoće kazniti, žena glupa jer je putavala u Kanada, žena drugi put ostat u Kina. 

 ti si puko!

 Bitno da si ti na kraju shvatio o čemu se radi, meni je zbog toga drago.

16 godina
offline
Uhićena financijska direktorica i kći osnivača Hua

Jel ovo BlackDog komentariše u vezi Snowdena, Prizme i inih drugih skandala gdje su posisali sve podatke gdjegod su ih mogli posisati.

 

Ko će njih hapsiti?

 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
BlackDog22 kaže...
passat kaže...

 Ne ne ne. Po tvom bi to ovako izgledalo: Njemac neda da se ubijaju Bugari, Francuz ubije Bugara, Francuz ode u Rumunjsku, Njemac uhiti Francuza. 

Njemac - petlja se gdje mu nije mjesto.

 Evo i tebi za posebno odjeljenje. Ženu ne uhitila SAD, ženu uhitila Kanada u Kanadi. Za one koji žele naučiti više: na temelju međunarodnih ugovora u području pravosuđa i policijskih poslova. 

 

Zadatak za doma na primjeru RH: https://www.mup.hr/UserDocsImages/minstarstvo/Me%C4%91unarodni%20bilateralni%20ugovori.pdf 

https://pravosudje.gov.hr/pristup-informacijama-6341/zakoni-i-ostali-propisi/zakoni-i-propisi-6354/medjunarodne-konvencije-i-ugovori/bilateralni-ugovori-7275/7275

 je uhićena je u kanadi jer se trampu ne sviđa kakvu joj tvrtka ima prodajnu politiku za bliski istok... što je sljedeće, zatvaranje francuske ambasade jer mcdonalds prodaje premasni pomfri

ravna zemlja i šupalj mjesec
16 godina
moderator
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
BlackDog22 kaže...

 Da, to je relano, ne znam koji dio ti nije jasan u tome?

 

Njemci uhitili Francuza koji je u Rumunjskoj ubio Bugarina. Po tebi taj godrijski čvor ne bi otpetljao ni veliki aco, a lopovi i ubojice bi mogli radit što žele i kad žele. Naime da ti objasnim polako, postoji nešto što se zove međunarodni ugovor. Pa tako država Rumunjska ne želi da se itko na njenom teritoriju ubija bez obzira tko oni bili, pa sklopi s Njemačkom ugovor o uzajamnoj suradnji i izručenju. 

 

Pa tako njemci na zahtjev rumunjskog pravosuđa uhite na svom teritoriju nekog pripadnika neke treće zemlje zato jer je napravio nešto protiv nekog državljanina četvrte zemlje. Zamisli ti tu glupost.

 

 

Ovo je totalno krivo i ne da analogija nema veze s konkretnim slučajem (ako je istina da je uhićena u Kanadi zbog kršenja trgovinskog embarga prema Iranu), nego nema veze s mozgom. 

Huawei je kineska tvrtka sa sjedištem u Kini. Jurisdikcija nacionalnog zakonodavstva svake zemlje odnosni se na vlastito ozemlje, a ne na cijeli svijet. 

Da bi netko bio pod udarom zakonodavstva neke zemlje moraju biti zadovoljeni uvjeti: 

 

- da je prekršen konkretni zakon neke zemlje i 
- da je kršenje zakona počinjeno u predmetnoj zemlji ili na teritoriju koji predmetna zemlja kontrolira

 

U Americi može biti zabranjeno korištenje anaboličkih steroida u nemedicinske svrhe, ali u susjednom Meksiku ili Rusiji to nije. Rus koji u Rusiji papa anabolike kao lud, pa čak i Amerikanac koji u Rusiji (ili Meksiku) papa anabolike ne može biti suđen u Americi (ili Burkini Faso) zbog toga što je radnja počinjena u stranoj zemlji, na teritoriju koje vrijede vlastiti zakoni, a ne tuđi, pa čak ni američki i gdje ti zakoni ne sprečavaju papanje anabolika.

Ako se stvarno radi o prodaji opreme Iranu od strane Huaweija (pod uvjetom da roba nije išla preko Amerike i da je točno nagađanje novina da je zbog toga uhićena) po niti jednoj međunarodnoj konvenciji ne može biti na udaru američkog pravosuđa. 

Kanadski sud će morati odlučiti o evtl. ekstradikciji Americi, odnosno vidjeti postoji li uopće ikakva pravna supstanca u tom zahtjevu, pa ćemo onda vidjeti zašto je Amerika izdala tjeralicu.

 

 

This space for rent!
16 godina
odjavljen
offline
Uhićena financijska direktorica i kći osnivača Hua

Cijeli svijet bi trebao preventivno u zatvor

Freak Show Inc.
 
9 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
Koliko sam shvatio iz drugih izvora, nije riječ o prodaji Huaweijevih proizvoda Iranu (dakle Amerika ne može uvesti sankcije na način da trećoj strani zabrani prodaju drugoj strani - ono što rade je da takvim firmama zabranjuju poslovanje na američkom tržištu). Amerika je uvela zabranu prodaje američkih proizvoda Iranu, a Huawei se sumnjiči da je prodavao američke proizvode Iranu. Za takvo što, ako se polaže istinitim, ima kaznene odgovornosti.

Ne znam samo detalje - je li riječ baš o američkim proizvodima ili možda o američkom IPu ili nekim ključnim dijelovima koji su dio Huaweijevih proizvoda.
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.12.2018 16:21 (Van Nistelrooy).
 
2 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
Van Nistelrooy kaže...
Koliko sam shvatio iz drugih izvora, nije riječ o prodaji Huaweijevih proizvoda Iranu (dakle Amerika ne može uvesti sankcije na način da trećoj strani zabrani prodaju drugoj strani - ono što rade je da takvim firmama zabranjuju poslovanje na američkom tržištu). Amerika je uvela zabranu prodaje američkih proizvoda Iranu, a Huawei se sumnjiči da je prodavao američke proizvode Iranu. Za takvo što, ako se polaže istinitim, ima kaznene odgovornosti.

Ne znam samo detalje - je li riječ baš o američkim proizvodima ili možda o američkom IPu ili nekim ključnim dijelovima koji su dio Huaweijevih proizvoda.

 Hm. Da, ali opet bi moralo biti primijenjivo kako je Drago opisao. Ovako ispada da ameri mogu lupati sankcije po svijetu kako im se digne i onda hapsiti po svijetu za koga god misle da ih krsi!

8 godina
online
Uhićena financijska direktorica i kći osnivača Hua

https://www.gsmarena.com/uks_bt_telecom_is_removing_4g_huwei_equipment-news-34584.php

UK pomaže Australiji i Novom Zelandu u lizanju američkog šu*ka 

Najbolje je koristit američku 4g opremu jer se ona sigurno ne koristi za špijuniranje + takva oprema je proizvedena u SAD.  samo se šalim, proizvedena je u Kini  

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
BlackDog22 kaže...
Dex.pwn kaže...
Znači Ameri uhitili direktoricu kompanije čije je sjedište u Kini(drugi kontinent) zato što su Ameri dali sankcije Iranu?
Jel to realno, ili sam ja nešto krivo skužio?

 Da, to je relano, ne znam koji dio ti nije jasan u tome?

 

Njemci uhitili Francuza koji je u Rumunjskoj ubio Bugarina. Po tebi taj godrijski čvor ne bi otpetljao ni veliki aco, a lopovi i ubojice bi mogli radit što žele i kad žele. Naime da ti objasnim polako, postoji nešto što se zove međunarodni ugovor. Pa tako država Rumunjska ne želi da se itko na njenom teritoriju ubija bez obzira tko oni bili, pa sklopi s Njemačkom ugovor o uzajamnoj suradnji i izručenju. 

 

Pa tako njemci na zahtjev rumunjskog pravosuđa uhite na svom teritoriju nekog pripadnika neke treće zemlje zato jer je napravio nešto protiv nekog državljanina četvrte zemlje. Zamisli ti tu glupost.

 

Stari moj, tebi je ispran mozak nekom supstancom.

Izjednačavaš ubojstvo s trgovinskim ratom.

 

Jedno je uhititi čovjeka koji se sumljići za ubojstvo a drugo je uhitit čovjeka jer trguje s nekom zemljom.

Šta boli kurac Amere dal netko trguje s Iranom ili ne?! To što su oni dali sankcije Iranu ne znači da sad cijeli svijet ne smije trgovat s istom. Glupi su ko kurac.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
AntonioTech kaže...

Dobro kad prdnem ne izađe nafta jer ću se odjednom naći na crnoj listi 

 

Ide plin. Pazi se :D

13 godina
neaktivan
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
dtdtdt kaže...

https://www.gsmarena.com/uks_bt_telecom_is_removing_4g_huwei_equipment-news-34584.php

UK pomaže Australiji i Novom Zelandu u lizanju američkog šu*ka 

Najbolje je koristit američku 4g opremu jer se ona sigurno ne koristi za špijuniranje + takva oprema je proizvedena u SAD.  samo se šalim, proizvedena je u Kini  

 

 

 Ameri ne proizvode 4g opremu...

15 godina
neaktivan
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
Ako odem u Sloveniju hoće li me oni uhapsiti i izručiti Saudijskoj Arabiji, jer sam jučer doma popio pivu?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
16 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
Malto kaže...
morrisoN kaže...

Shvati logiku:

-Američani nametnu ekonomske sankcije Iranu

-Neka suverena država odluči da je to stvar Amera i Iranaca

-Neka firma iz suverene države odluči da ih zabole neka stvar o odnosima neke tamo Amerike i Irana

-Kćerka gazde te firme putuje svijetom, kao svaka normalna, slobodna osoba na planetu

-Amerikanci, slijedeći svoju uvrnutu logiku, zaključe da svi na svijetu, uključujući i gorepomenute državu, firmu, pa i kćerku gazde te firme, trebaju da se ponašaju u skladu sa njihovom odlukom o sankcijama

-Amerikanci uhapse navedenu osobu.

 

Dobrodošli na planetu Zemlju, na kojoj prividno postoje suverene države i slobodni homo sapiensi.

 Što je još gore, Kanada, koju Trump kad stigne pljuva i vrijeđa se povinuje ovoj izvrnutoj logici i uhiti spomenutu da bi je isporučila. Kao da više nema suverene države na svijetu.

Suverene države u povijesti su bile samo one najsnažnije, ovo ostalo je uvijek bila kukaljev koja sluša, danas i prije 5000 godina. Kada su UK i Francuska dali Hitleru da otefteri pola Češke u zamjenu za garanciju da su mu to zadnje pretenzije Česi nisu ni bili pozvani na taj sastanak, niti iz formalnosti. Dobili su dopis. Svijet funkcionira kako jučer tako i danas, sve ostalo su iluzije.

16 godina
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
Visak kaže...
Ako odem u Sloveniju hoće li me oni uhapsiti i izručiti Saudijskoj Arabiji, jer sam jučer doma popio pivu?

 Neće,

 

oni će poslati stručni tim u rezidenciju i završiti to na licu mjesta, čuo sam da imaju dobrih sjekača. Brzo to završe.

8 godina
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
Drago kaže...

Da bi netko bio pod udarom zakonodavstva neke zemlje moraju biti zadovoljeni uvjeti: 

 

- da je prekršen konkretni zakon neke zemlje i 
- da je kršenje zakona počinjeno u predmetnoj zemlji ili na teritoriju koji predmetna zemlja kontrolira

 

Potpisujem sve, samo bih htio naglasiti ono što bode u oči:
Reciprocitet u praksi ne funkcionira, kad je riječ o međunarodnoj legislativi. Naime, u praksi, Ameri se stavljaju iznad zakona kad im to odgovara, iz tko zna kojeg razloga.
Poznata je npr fora da se odluke haškog tribunala ne mogu primjenjivati na državljane USA, makar su oni - ironije li - suosnivači istog.
Ne znam je li ispravna analogija, ali otprilike bi po istom aršinu za ovo sa Huaweijem mnogi Ameri trebali fasovati naokolo zbog Guantanama, Blackwater / Academi paravojnih "arkanovaca" itd. Ajde ih uhapsi. Znamo u kojem svijetu živimo.

Osobno mislim da je ovo Trumpizam na najjače, jer paralelno dok se vrši represija ovog tipa, Trump uvijeno (ali javno) poziva uhapšenog Manaforta da ne svjedoči protiv njega a da će ga on ionako pomilovati. (> sapunica na hrvatskom)

 
Možda je ovo početak sumraka međunarodnog prava, no USA će, dugoročno, sigurno najviše fasovati zbog savijanja prava. Ako sve ne ode u tri... treći svjetski rat, ostatak civilizacije će biti primoran reorganizirati se mimo brutalne maloumnosti (ili maloumne brutalnosti) američanske vanjske politike.  

16 godina
neaktivan
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
Drago kaže...

 

 

 

 

 

 

Kao prvo ja nisam rekao da je ono istoznačnica, ja sam rekao da onda po njegovoj logici onaj slučaj ne bi mogli rješiti nikad jer bi to bilo nezamislivo da se jurisdikcija jedne države izvršava u drugoj državi nad pripadnikom treće države za zločin nad državljaninom četvrte države. Imaš pravo, da to nije isto, ovaj slučaj je puno jednostavniji. 

 

Kao drugo to što Huawei ima sjedište Kini ne znači pod milim bogom aposlutno ništa. Jer pod a) to bi značilo da kompanije koje imaju sjedišta u drugim državama ne bi morale poštivati zakone u zemljama u kojima djeluju (ja se nadam da znaš da to nije istina), a pod b) Huawei djeluje na području SAD-a te je prilikom ulaska na američko tržište pristao i na to da će poštivati zakone SAD-a. Jedan od tih zakona je bio i da će se poštivati uvjeti sankcija koje SAD uvede Iranu ili bilo kome trećem. Apropo tome apsolutno je istina (iako ustvari nije, kasnije u tekstu) da SAD nema nikakvu jurisdikciju nad kompanijama koje imaju sjedište u nekoj drugoj državi, ALI SAMO AKO TA KOMPANIJA NE SUDJELUJU NA TRŽITU SAD-A. Samim time što kompanija trguje u SAD-u znači da SAD ima jurisdikciju nad tom kompanijom u stvarima koje se tiću njenog zakonodavstva. Sudjelovanje na tržištu neke države je aposlutno dobrovoljno i Huawei se u svakom trenutku mogao povući i svoje marketinške napore okrenut Iranu.

 

Po tebi Valve (steam) ne bi morao poštovati zakone o zaštiti potrošaća EU zato jer mu je sjedište u SAD-u? Na našu sreću to nije istina i ako Valve želi prodavat ljudima u EU mora poštovat zakone EU. U slučaju da ih ne poštuje može postat odgovoran za kršenje tih zakona i u slučaju da postoji osobna odgovornost nekog u kompaniji za to, taj netko može biti uhićen kad stupi na tlo te države ili neke druge prijateljske države s kojom ta država ima zakone o policijskoj i pravosudnoj suradnji. 

 

Ono o čemu mi ovdje možemo pričati je da li dotična gđa. ima osobnu odgovornost za to što Huawei radi, da li SAD ima jurisdikciju nad kompanijom koja radi na njenom teritoriju je ja mislim valjda svima jasno da ima. No to opet nema nikakve veze za tim da SAD može izdat nalog za njeno uhićenje i da ona može biti uhićena u Kanadi. 

 

3. Nije istina ono za ona dva uvjeta. Amerikansko zakonodavstvo raspoznaje više vrste jurisdikcije neke od njih su: 

 

a) Teritorijalnu - primjer je jednostavan, ako počiniš nešto protuzakonito na teritoriju države, normlano

b) Nacionalnu - kao državljanin si odgovoran da poštuješ zakone svoje države bez obzira gdje se nalaziš i ako radiš nešto ilegalno vani može te se procesuirati i kad se vratiš bez obzira što možda zločin nisi počinio na njenom teritoriju. Pogotovo ako država i u drugoj strani ima interesa. Primjer: ubiješ bračnog partnera u zemlji skojom SAD nema ugovor o suradnji (i uspiješ pobjeć nazad u SAD) ne znači da si se izvuko s ubojstvom iako nisi zločin počinio na njenom teritoriju, sudit će ti se u SAD-u.

c) načelo zaštite ili "injured forum theory" gdje država štiti svoje interese bez obzira tko je i gdje zločin počinio - kao državljanin xy države krivotvoriš američki dolar na teritoriju xyz države. Inače ovo načelo ima sve više primjene u naše digitalno doba gdje je nikad lakše kao državljanin jedne države, na fizičkom teritoriju druge države kršiti zakone treće države. Mislim da bi netko s Buga tko se bavi informatičkim tehnologijama to trebao znati.

 

Btw. Kim Dotkom (dvojni državljanin Finske i Njemačke) je uhitila policija Novog Zelanda po nalogu SAD-a za prevaru kompanije koja je svoje središte imala u Hong Kongu.

 

Sukladno tome Amerikanac koji papa anaboličke steroide u Meksiku u teroji može biti uhićen i suđen u SAD-u po načelu nacionalne jurisdikcije. (Ne može pošto uzimanje anaboličkih steroida nije protuzakonito, zakonito je njihovo posjedovanje i prodaja, kao i sa manje više svim drugim drogama. Biti nadrogiran u principu nije ilegalno barem u većini zemalja). Ali kad smo kod droga u tom grmu leži zec, tu su primjeri gdje SAD, Mexico, Columbija odlično surađuju. Pa tako jedan Columbijac može biti ekstradiran u SAD zbog sumnje da je kao pripadnik kartela (udruženi zločinački poduhvat ili kako to već naše pravosuđe zove) sudjelovao u trgovini i krijumčarenju droge u SAD, iako možda čovjek nikad nije ni bio u SAD-u, a da ne pričamo o amerikancu, njega u meksiku uhiti direkt DEA.

 

Tako da apsolutno nema nikakve sumnje da SAD ima nadležnost nad Huaweiem, prvenstveno zato što ta kompanija djeluje na njenom teritoriju. Ono što će ovdje biti pitanje je prvo da li su prekršeni uvjeti sankcija i da li je ona osobno odgovorna za to. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.12.2018 20:10 (BlackDog22).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
Van Nistelrooy kaže...
Koliko sam shvatio iz drugih izvora, nije riječ o prodaji Huaweijevih proizvoda Iranu (dakle Amerika ne može uvesti sankcije na način da trećoj strani zabrani prodaju drugoj strani - ono što rade je da takvim firmama zabranjuju poslovanje na američkom tržištu). Amerika je uvela zabranu prodaje američkih proizvoda Iranu, a Huawei se sumnjiči da je prodavao američke proizvode Iranu. Za takvo što, ako se polaže istinitim, ima kaznene odgovornosti.

Ne znam samo detalje - je li riječ baš o američkim proizvodima ili možda o američkom IPu ili nekim ključnim dijelovima koji su dio Huaweijevih proizvoda.

 To je čak u ovoj raspravi i nebitno pošto se ovo tiče direktno uvjeta sankcija. Da li su uvjeti sankcija prekršeni ili ne je nešto što će odlučiti sud, odnosno u ovom slučaju čak na kraju neće ni biti ključno samo to da su prekršeni uvjeti sankcija nego da li je ona, kao zamjenik direktora ili šta je već, bila ili mogla biti osobno odgovorna u slučaju da sankcije stvarno jesu bile prekršene. Možda žena nije imala pojma o čemu se radi nego je neki menadžerčić iz neke Pakistanske podružnice prodao nekakv kamion nečega i to se nekako otkrilo da postoji u Iranu.

 

Ono što ljudima ovdje nije jasno kako to da SAD može zatražiti od Kanade da uhiti Kineza zbog Irana. Najjednostavniji odgovor je dogovor, međunarodni zakoni su ništa drugo nego dogovori između zemalja.

 

Ako se SAD i Kanada dogovore da će Kanada poštivat američke uvjete ekonomskih sankcija Iranu i ako postoje ugovori o policijskoj i pravosudnoj suradnji ne postoji apsolutno ni jedan razlog zašto netko ne bi onda mogo biti uhićen i izručen. Ono što mogu napraviti države koje se ne slažu s tim je da prekinu ugovore i dogovore s Kanadom i SAD-om.

11 godina
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača

Koliko sam ja skuzio, stvari su ovakve, barem ono za sto ih SAD optuzuje:
- SAD je stavio sankcije na Iran
- Huawei je potpisao ugovor da kupljenu opremu ili komponente americkog porijekla nece prodavat Iranu, inace americka firma od koje Huawei uvozi ne bi dobila export dozvolu.
- Huawei je svejedno prodavao opremu/komponente americkog porijekla Iranu.

Logicno da Ameri nece samo slegnuti ramenima, ono, sta se moze. Na stranu opravdanost sankcija Iranu, ali Huawei je sam pristao na uvjete uvoza.

14 godina
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
Drago kaže...

Ako se stvarno radi o prodaji opreme Iranu od strane Huaweija (pod uvjetom da roba nije išla preko Amerike i da je točno nagađanje novina da je zbog toga uhićena) po niti jednoj međunarodnoj konvenciji ne može biti na udaru američkog pravosuđa. 

Kanadski sud će morati odlučiti o evtl. ekstradikciji Americi, odnosno vidjeti postoji li uopće ikakva pravna supstanca u tom zahtjevu, pa ćemo onda vidjeti zašto je Amerika izdala tjeralicu.

 Ako je vjerovati medijima "U.S.-origin products to Iran."

 

Također, vezano za ZTE "That same month Washington barred Huawei rival ZTE Corp from exporting US technology in a separate case over exports to Iran and North Korea Trump has threatened to raise tariffs on Chinese goods in response to complaints that Beijing improperly pressures foreign companies to hand over technology."

 

Navodno jer Kitajci koriste (ili bi mogli potencijalno koristiti, ili zbog propusta u sigurnosti itd) telefone za špijuniranje,

https://www.bbc.com/news/technology-45281495

https://techcrunch.com/2018/08/22/australia-bans-huawei-and-zte-from-supplying-technology-for-its-5g-network/?guccounter=1

https://www.news.com.au/technology/gadgets/mobile-phones/huawei-banned-from-australian-5g-network/news-story/d1d6ec001747ba51e7c5c8738021f7ee

 

Novi zeland:

https://www.theguardian.com/business/2018/nov/28/new-zealand-blocks-huawei-5g-equipment-on-security-concerns

https://www.newshub.co.nz/home/new-zealand/2018/12/chinese-state-media-warns-of-backlash-over-new-zealand-s-huawei-ban.html

'

Ne tvrdim ništa, da ne bi bilo zabune - zanimljiva tema pa idem čitati dalje. Nekako mi se nameće zaključak iz nekih novina - to je 90% geopolitika, 10% to što zaista tvrde da je razlog (promjena tehnologije mobilnih mreža). Valjda kad si jak ko amer, sve možeš nazvat "geopolitičkim interesom".

16 godina
neaktivan
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
Da citiram index.hr i njihove gluposti

"treba uzeti u obzir da je utjecaj službenog Washingtona na američke kompanije značajno manji nego što je to utjecaj kineske vlade na kineske kompanije"

Eto u šta vjeruju Ameri i njihove sluge
*** nisam ovlašten da dajem potpis ***
Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
Zechina kaže...

Potpisujem sve, samo bih htio naglasiti ono što bode u oči:
Reciprocitet u praksi ne funkcionira, kad je riječ o međunarodnoj legislativi. Naime, u praksi, Ameri se stavljaju iznad zakona kad im to odgovara, iz tko zna kojeg razloga.

 

Istina je da Amerikanci ne poštuju mnoge međunarodne norme i pravila, ali ovdje se, srećom, radi o Kanadi koja treba odlučiti o američkom zahtjevu. 

This space for rent!
16 godina
offline
Uhićena financijska direktorica i kći osnivača Hua

Potez očajnika, jer im ništa drugo ne preostaje.

 

Čak ni vojno im više ne mogu parirati, jer su im Kinezi pokrali cijeli vojni arsenal skupa sa nuklearnim naoružanjem.

 

Amerika od Prvog zaljevskog rata ide samo prema dolje. Sad samo čekamo građanski rat i konačni pad njihove hegemonije.

 

 

 

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Uhićena financijska direktorica i kći osnivača Hua

Baš me zanima koliko će od vas izbaciti Intel ili AMD iz svojih kompova, prestati koristiti Android, Google servise, iOS ili možda Windowse? Baš me zanima koliko će od vas prestati koristiti Office, Adobe ili prestati surfati Firefoxom, Chromeom i ostalim web browserima?
Koliko će od vas prestati koristiti Facebook, YouTube, Twitter, Reddit, Steam i ostale US servise?
Sigurno ćete i prestati kupovati preko Amazona ili eBaya, a Uber evo propao u Hrvatskoj od bojkota. Coca-Cola i Pepsi pripremaju krizni stožer zbog protesta Bug forumaša.
Ali najvjerojatnije ćete kao i zadnjih xy godina kukati i pljuvati po nečemu o čemu poima nemate i nastaviti sa svojim licemjernim životima. Oni najžešći će baš iz principa kupovati samo Huawei mobitele koji se baziraju na američkom Androidu i koristit će barem pola od navedenih servisa i programa. :-))

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
BlackDog22 kaže...

 Smiješan si. Kompanija ima sjedište van SAD-a, ali da bi mogla poslovati u SAD-u, onda mora biti tamo registrirana tj. imati svoju podružnicu. E ta podružnica je sasvim različta pravna osoba koja posluje unutar SAD-a i ima odgovorne osobe tu. Nad njima SAD ima potpunu nadležnost, ali ne nad sjedištem.

 

Po tvom shvaćanju pojam nadležnosti apsolutno gubi smisao. Ako SAD i ima nadležnost nad nečim isključivo zato što SAD tako kaže (a ne zato što je to po nekim međunarodno prihvaćenim pravilima), onda ima nadležnost nad svime. Tad nema nikakvih pravila za utvrđivanje nadležnosti pa svatko radi što hoće i onda nema smisla uopće govoriti o nadležnosti kao pravnom pojmu.

 

Štićenje svojih interesa i interesa prijateljskih zemalja je jedna stvar i sasvim je ok reći da SAD ovim štiti svoje interese, ali je krajne ridikulozno pokušati to opravdati nekom pravnom logikom jer to jednostavno nije pravo.

15 godina
offline
Uhićena financijska direktorica i kći osnivača Hua

najgore je to što u iranu ima prekrasnih žena (za ne povjerovati), a sad su peeeec i fujto! grozomorno frustrirajuće. koji li nas kreten ubaci u nato?! 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
BlackDog22 kaže...

 Mnogo si toga nadrobio, ali ovdje se radi o fabriciranim uvjetima da bi se kvalificiralo za nalog za uhicenje. 

Dakle nema tvrdih dokaza.

 

Sve ti je jasno iz cinjenice da su je mogli uhapsit bilo di u Aziji ili EU, ali su to odlucili napravit u Kanadi jer im tamo treba najmanje pravnih uvjeta.

 

 

E sad nakon one farse s novinarom WSJ, Trumpu je ovo zadnje sto mu je trebalo.

 

Ja sam osobno neutralan oko ovog uhicenja jer su realno i jedni i drugi govna. To sta zivim u US ne mijenja bas nista.

 

No sad sam dosao iz Kine i mogu ti reci da na 2500 m nadmorske visine, Huawei u najmanjem selu koje nema nijedan hotel/sobe niti postene ceste ima postavljen LTE+ repetitor. E sad zasto....

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.12.2018 6:15 (Mitch).
12 godina
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
devotion kaže...

Baš me zanima koliko će od vas izbaciti Intel ili AMD iz svojih kompova, prestati koristiti Android, Google servise, iOS ili možda Windowse? Baš me zanima koliko će od vas prestati koristiti Office, Adobe ili prestati surfati Firefoxom, Chromeom i ostalim web browserima?
Koliko će od vas prestati koristiti Facebook, YouTube, Twitter, Reddit, Steam i ostale US servise?
Sigurno ćete i prestati kupovati preko Amazona ili eBaya, a Uber evo propao u Hrvatskoj od bojkota. Coca-Cola i Pepsi pripremaju krizni stožer zbog protesta Bug forumaša.
Ali najvjerojatnije ćete kao i zadnjih xy godina kukati i pljuvati po nečemu o čemu poima nemate i nastaviti sa svojim licemjernim životima. Oni najžešći će baš iz principa kupovati samo Huawei mobitele koji se baziraju na američkom Androidu i koristit će barem pola od navedenih servisa i programa. :-))

 

Zato si ti izbacio svaki uređaj koji ima i jednu komponentu proizvedenu u Kini, trljaš nos Amerima jer im je Kina jedna od najvećih poslovnih partnera, bojkotiraš Apple jer usko i bratski surađuje s Kinezima, provjeravaš na benziskoj je li gorivo iz neke zemlje koja podržava terorizam i fundamentalizam i točiš samo ono iz Saudijske Arabije jer oni to isto podržavaju ali nema veze, 90-te, kad je tadašnja američka administracija rekla da neće podržati komadanje Juge si reko "gasi mješalicu, motaj kablove, ništa od toga, gazda je rek'o - ne može" Evo, Kina propada od našeg bojkota, jedino vidim da Ameri sporo prate trend pa bi trebalo skoknuti do njihovih foruma i natrljati im nos licemjerni i malo trkeljati o kriznim stožerima. Inače sam žešći amerofil i volim njihovu što industriju zabave, što dostignuća na polju znanosti, u ovom slučaju ne sudim jer imam premalo informacija ali se ipak osvrćem na ovaj tvoj licemjerni argument.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Uhićena financijska direktorica i kći osnivača
captain_soap_McTawish kaže...
BlackDog22 kaže...

 Smiješan si. Kompanija ima sjedište van SAD-a, ali da bi mogla poslovati u SAD-u, onda mora biti tamo registrirana tj. imati svoju podružnicu. E ta podružnica je sasvim različta pravna osoba koja posluje unutar SAD-a i ima odgovorne osobe tu. Nad njima SAD ima potpunu nadležnost, ali ne nad sjedištem.

 

Po tvom shvaćanju pojam nadležnosti apsolutno gubi smisao. Ako SAD i ima nadležnost nad nečim isključivo zato što SAD tako kaže (a ne zato što je to po nekim međunarodno prihvaćenim pravilima), onda ima nadležnost nad svime. Tad nema nikakvih pravila za utvrđivanje nadležnosti pa svatko radi što hoće i onda nema smisla uopće govoriti o nadležnosti kao pravnom pojmu.

 

Štićenje svojih interesa i interesa prijateljskih zemalja je jedna stvar i sasvim je ok reći da SAD ovim štiti svoje interese, ali je krajne ridikulozno pokušati to opravdati nekom pravnom logikom jer to jednostavno nije pravo.

 Je, ali je osoba na čelu Huawei globalne firme ista ona koja je načelu podružnice. Logično. Huawei sa sjedištem u Kini je vlasnik Huaweia koji djeluje na tržištu SAD-a, pa ako je netko direktor sjedišta automatski je nadležan (i odgovoran) za podružnicu. Logično.

 

Očito ti ne kužiš što je nadležnost. Ne postoji primordijalna nadležnost dana od boga čije dijelove onda na korištenje dobiju pravni sustavi država iz nekog nadpravnog sustava. Ne postoji nadzakon ili nekakv vrhovni moral. Svi zakone su države odredile za sebe i sebi. I zakoni su točno to, zato što su neke države tako rekle, a neke su rekle malo drugačije. I to kako su one rekele je zakon. 

 

Nadležnost svoju snagu vuće direktno iz zakona pojedinih država, odnosno imaš onoliku nadležnost koju tražiš i onoliku nadležnost koju dobiješ (ili uspiješ nametnuti). To znači da ti kao Srbija možeš smatrat da imaš nadležnost nad Srbima na Kosovu, ali ako ti Kosovo to ne priznaje (ne da), a ti nadležnost nisi uspio nametniti, po zakonima svoje zemlje de jure ju imaš, a de fakto nemaš (i može ti se dogoditi da ako stupiš na teritorij Srbije da te srpsk a policija uhiti i suditi ti za nešto što si napravio na Kosovu, jer oni ne priznaju kosovo kao nezavisnu državu). Isto tako ako Njemačka, SAD, Francuska, Engleska dogovore da nekakav sud u Den Haagu ima nadležnost na prostor bivše Juge u stvarima rata (nadležnost koju su tražili) i onda tu nadležnost dobiješ (Hrvatska i Srbija i BiH pristanu) onda tu nadležnost i imaš. Ili ako 45e u Nurnbergu sudiš nacističkim zločincima tada si nadležnost nametnuo, jer oni nisu pitali Njemačku da li se slaže (ili Japan u Tokijskim suđenjima).

 

I ovo nije moje shvaćanje, to tako je, to što ti ili netko drugi smatra da je svijet crno-bijeli i da su sve zemlje jednake i da imaju Božansko pravo biti jednake i da su zakoni pojedinih država uredno posložene pločice, umjesto hrbapa nabacanih bilateralni, trilateralni ili multilateralnih ugovora pomiješanih s unilatelarnim odlukama, ultimatumima i prijetnjama to je druga stvar. No svijet na našu žalost nije crno-bijel već je milijun nijansi sive između crnog i bijelog.

 

A pravila za utvrđivanje nadležnosti ima i po 126 put ponavljam ta pravila se zovu međunarodni ugovori o suradnji na području policije i pravosuđa. (i drugi ugovori, ovo je generički naziv prilagođen našem jeziku) Ti ugovori definiraju točno to što si ti pitao. A da budem još jasniji definiraju to da SAD može tražiti izručenje osoba koje, po svojim zakonima, sumnjiči da su nešto zgriješili. Od koga to može tražiti? Može tražiti od svakoga (ko što ti možeš pitat svaku da ti da, a sad od koje ćeš dobit je druga stvar), ali će dobiti od država koje imaju potpisan ugovor. Recimo može tražiti od Kine i službeno se traži, no Kina recimo ima politiku ne izručivanja SAD-u, nemaju potpisane ugovore i Kina te zahtjeve odbija. SAD i dalje smatra da ima nadležnost za nešto no Kina tu nadležnost ne priznaje, a SAD (bez svjetskog rata) nema mogućnost nadležnost nametnuti, no to opet ne znači da nećeš biti uhićen ako stupiš na teritorij države koja priznaje nadležnost SAD-a, recimo Kanadu.

 

Ili recimo u slučaju Assangea kojeg traži Švedska i koji se nalazi u Londonu. Švedska je od Engleske zatražila njegovo izručenje no on se sakrio u Ekvadorsku ambasadu (koje se smatra teritorijem Ekvadora) koji ima politiku ne izručivanja V. Britaniji. Zašto eng policija jednostavno ne provali u ambasadu. Zbog međunarodnih ugovora o diplomaciji.

 

I sad ova zadnja rečenica samo da prokomentiram još jednanput. Pravo je ono što države odluče da je pravo i ono što se dogovore da je pravo. Prije 1000 godina je pravo bilo da te svežu za 4 konja i vuku dok se ne raspadneš, pravo je također bilo da se kao kmet ne smiješ udaljiti više od jednog dana od imanja koje obrađuješ, a u engleskoje je pravo bilo da ti lokalni vlastelin jeb ženu prvu bračnu noć.

 

Valjda si shvatio da je pravo pravo poprilično fleksibilan pojam koji ovisi o tome što je netko napisao i odlučio u određenom vrmenu i na određenom prosotru pod određenim društveno političkim uvjetima. Ne postoje apsolutne pravne norme.

 

Tko su ti neki koji odlučuju, pa manje više ti je to nekih 100-500 ljudi (ili manje, zavisno o stupnju razvoja demokracije svake zemlje) koji sjede u nekakvim prostorijama, kod nas se to zove Sabor. Pa sad ti odluči što je zakon i pravo.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice