Je li zdravije u kući imati WiFi router ili korist

poruka: 145
|
čitano: 26.737
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Je li zdravije u kući imati WiFi router ili korist".
5 godina
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko
cristaln kaže...

Naravno, mislio sam na zračenje šteno po zdravlje kao što se i u članku pisalo

 Te male kućne stvari nemaju dovoljno snage da neionizirajuće zračenje pretvore u štetno, ali točno ću ti komentirat kad detaljno proučim ovaj gore link.

 

 

Microwaves are non-ionizing electromagnetic radiation. That means MW is a type of electromagnetic radiation which does not carry enough energy for ionization of atoms and molecules under normal conditions and unlike the ionizing radiation this kind of radiation generally has not enough energy for breaking the intermolecular bonds or for breakaway of electrons from atoms or molecules.

 

Podcrtano su 2 bitne stvari. Inače nije problem, ali ako dovoljno energije dodaš, pojačaš signal, onda se stvari mijenjaju. Zato priča o baznim stanicama. Kod ionizirajučeg zračenja (gama) ne treba bit jako zračenje, i male, slabe količine su dovoljne za razbijanje molekularnih veza ili elektrona i atoma...

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.6.2019 14:23 (Filox).
15 godina
offline
Je li zdravije u kući imati WiFi router ili korist

.. a sad opet povratak na sadržaj texta.. tj wifi i filetere.

-sve zrači, sve u nekoj količini može biti štetno-smrtonosno (ili lijek..).

-naivci tad plaćaju takve filtere, jer eto posoji i članak koji nešto dokazuje, znanstveni .. pa mada ne razumiju, ..

a kao btw, porast oboljelih od raka u njemačkoj.. populacija generalno stari, jedemo gmo hranu, oko nas čahure od plutonija-ratova, zagađenje zraka-vode.. itd.. tj broj oboljelih od raka iz članka nije nedvojbeno povezan s npr upotrebom mobitela, još manje s wifijem.. kojeg ne držimo na uhu dok korstimo, odnosno, treba tad zabraniti i slušalice itd.. (?).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.6.2019 14:27 (ihush).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko
Da, Ameri svako malo s našima vježbaju na slunjskom poligonu, a oni vole koristiti radioaktivnu municiju.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko
Filox kaže...
segregator kaže...
bariton kaže...
Kokobil50 kaže...
Baksa, dokazano je da povećana izloženost jakom em zračenju uzrokuje razne probleme, od oštećenja kože i tkiva, živaca pa sve do samih promjena u koštanoj srži i našoj dnk, uz sve ostale poremećaje i bolesti...

 Ovo me zanima... Možemo li vidjeti te dokaze?

 

https://www.powerwatch.org.uk/news/20050207_israel.pdf

 

 Reagirat ću s komentarom na sami NASLOV članka. Ovde se radi o blizini jakih baznih stanica, koje imaju neusporedivo jače signale od mobitela. NEUSPOREDIVO. Toliko jake da mogu izazvati opekotine na koži ako se grle antene dok rade. To nije isto kao i gama zračenje, ne radi ista oštečenja kože ni stanica. Radi više kao mikrovalna, doslovno skuha kožu, jer je i neionizirajuće zračenje tih stanica u sličnom dijelu spektra kao i mikrovalna, pa velika količina istoga može imati negativne posljedice, pogotovo ako su osobe duže izložene, posebno jakim signalima.

 

Nije problem maknit te bazne stanice od mjesta stanovanja, samo su korporacije retardirane i jebe ih se za vas i vaše zdravlje i bilo kakve smetnje.

 

Iako takva vrsta zračenja u normalnim količinama nije štetna, bar ne na način da uništava DNA i izaziva rak, bazna stanica je nešto drugo i ne spada pod "zračenje u normalnim količinama" ako živite u neposrednoj blizini. Ništa u prevelikim količinama nije dobro. Sunce je super, daje nam D vitamin, ali ajde svaki dan po cijeli dan budite goli na suncu. Jedna rakija može bit dobra za cirkulaciju, aj popij litru. Voda život znači, popij 5 litri odjednom i ostani živ. Smatram da je tako i ovde, mobiteli i neke normalne granice sličnih uređaja su OK i ne izazivaju rak. Extremno jaki signali baznih stanica bi ipak trebali bit dalje od stambenih zgrada, škola i vrtića, jer ne treba se nikome kuhat koža. Sigurno nam ne pomaže, a koliko točno šteti, još se raspravlja. Kao i kod svega, može se preventivno djelovati i pazit gdje se takve stvari postavljaju, pa jednog dana kad budemo pametniji, da smo spremni.

 

Citat s linka iz posta poviše:

Microwaves are non-ionizing electromagnetic radiation. That means MW is a type of electromagnetic radiation which does not carry enough energy for ionization of atoms and molecules under normal conditions and unlike the ionizing radiation this kind of radiation generally has not enough energy for breaking the intermolecular bonds or for breakaway of electrons from atoms or molecules.

 

Izgleda dobar članak, trebalo bi detaljnije pročitati

 

Stavio sam zato što mi je antenski stup 17 metara od glave, a u članku se navodi da je povećan rizik do 350 metara od bazne stanice

Evo slika s mog balkona (do prije par dana su bile 3 normalne antene, a sad su dodali iza svake po 4 ove kutijice za 5G i iako su povisili stup za otprilike 2 metra, zračenje na balkonu mi je sad oko 3 puta veća):

 

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.6.2019 14:42 (segregator).
5 godina
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko
segregator kaže...
Filox kaže...

Izgleda dobar članak, trebalo bi detaljnije pročitati

 

Stavio sam zato što mi je antenski stup 17 metara od glave, a u članku se navodi da je povećan rizik do 350 metara od bazne stanice

Evo slika s mog balkona (do prije par dana su bile 3 normalne antene, a sad su dodali iza svake po 4 ove kutijice za 5G i iako su povisili stup za otprilike 2 metra, zračenje na balkonu mi je sad oko 3 puta veća):

 

 E zajeb. Ovo ne bi volio imat 17 metara od glave. To su prejaki signali za tu blizinu, nebitno koja je vrsta zračenja. Jeli ti zimi toplo oko srca dok gledaš televiziju?   

 

Ovo su problemi u Lijepoj Našoj. Koga briga di ti spavaš i šta će se otkrit za 10 godina? Mislite li da u Švicarskoj bazne stanice stoje 17 metara od nečjeg kreveta?

 

Možeš li nekako sabotirat to? Neka jaka zračna puška, pa lagano po kabelima. Ili samostrel, to je bolje. Zolja...

 

U naslovu se pitamo jeli štetniji wifi router ili onaj strujno/mrežni adapter... To je nebitno i totalno zanemarivo oboje, kad ti je bazna stanica 17 metara od glave, 4g i 5g.

 

E da, a da nabaviš malo bakrenih traka i napraviš sebi faradijev kavez u sobi? Nećeš imat wifi ni mobitel signal u toj sobi, ali neće ti smetat ni ta bazna stanica. Ne bi znao koliko će koštat, ali je totalno izvedivo.

http://www.eiwellspring.org/emc/ShieldSimpleRoom.htm

 

Na primjer...

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.6.2019 14:53 (Filox).
16 godina
offline
Je li zdravije u kući imati WiFi router ili korist

malo jesmo odlutali od teme, ali nije ni to loše. Ovo što u članku piše je naravno OK, i bolje je imati

powerline nego wi-fi, i naravno ima puno "snake oil" sajtova po webu koji bez veze straše ljude, ali

nije SVAKA zabrinutost bezrazložna

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko
Ja se prije spavanja dobro zamotam u bakrenu foliju...zaštita od zračenja kao i da mi netko upadne u glavu dok spavam
https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Sarkazam
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.6.2019 19:43 (HCMAA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Je li zdravije u kući imati WiFi router ili korist

ma boli me za ovo novo zračenje. ja se još furam na černobilsko (u jarunu dvoglave žabe koje idu muuuuu) jer mi je fukushima predaleko. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko
Filox kaže...
cristaln kaže...

Naravno, mislio sam na zračenje šteno po zdravlje kao što se i u članku pisalo

 Te male kućne stvari nemaju dovoljno snage da neionizirajuće zračenje pretvore u štetno, ali točno ću ti komentirat kad detaljno proučim ovaj gore link.

 

 

Microwaves are non-ionizing electromagnetic radiation. That means MW is a type of electromagnetic radiation which does not carry enough energy for ionization of atoms and molecules under normal conditions and unlike the ionizing radiation this kind of radiation generally has not enough energy for breaking the intermolecular bonds or for breakaway of electrons from atoms or molecules.

 

Podcrtano su 2 bitne stvari. Inače nije problem, ali ako dovoljno energije dodaš, pojačaš signal, onda se stvari mijenjaju. Zato priča o baznim stanicama. Kod ionizirajučeg zračenja (gama) ne treba bit jako zračenje, i male, slabe količine su dovoljne za razbijanje molekularnih veza ili elektrona i atoma...

 Imam pitanje neveznao za clanak, krepao nam je fen za kosu pa sad gledam koji da kupim jer imamo malu bebu koja ponekad voli zaspat uz zvukove fena pa me zanima dal da kupim fen sa ionizacijom ili bez ako uopce takve jos proizvode? 

 

Navodno ti sa ionizacijom smanjuju elektricitet kose ili šta već??

 

Znam da se ionizacijom vole hvalisat ovi sto prodaju uređaje za omeksavanje i prociscavanje gradske vode...

15 godina
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko

-za fen ne znam, ali svakao šampon od koprive..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.6.2019 20:27 (ihush).
11 godina
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko

Kad budes imao djecu i obitelj onda se javljaj do tad jos si mamin boy.

10 godina
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko

... i dalje kad usporedimo gustoću zračenja tih baznih antena na 17 m naprema mobitelu na uhu mobitel je jači  

Sunce još jače zrači , pa za uru imaš opekotine na koži .

11 godina
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko
16 godina
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko
roby27 kaže...

 Imam pitanje neveznao za clanak, krepao nam je fen za kosu pa sad gledam koji da kupim jer imamo malu bebu koja ponekad voli zaspat uz zvukove fena pa me zanima dal da kupim fen sa ionizacijom ili bez ako uopce takve jos proizvode? 

 

Navodno ti sa ionizacijom smanjuju elektricitet kose ili šta već??

 

Znam da se ionizacijom vole hvalisat ovi sto prodaju uređaje za omeksavanje i prociscavanje gradske vode...

 Nevezani odgovor - imaš aplikacije za mob sa svakakvim zvukovima baš za tu svrhu. Jeftinije i učinkovitije od fena s ionizacijom.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
16 godina
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko
AF139 kaže...

... i dalje kad usporedimo gustoću zračenja tih baznih antena na 17 m naprema mobitelu na uhu mobitel je jači  

Sunce još jače zrači , pa za uru imaš opekotine na koži .

 

A da li si na suncu 24h na dan, ili telefoniraš 24h na dan?

 

 

Što se tiče pitanja oko ionizacije, ionizacijsko zračenje i generator negativnih iona su 2 potpuno različita pojma

 

Negativni ioni iz tzv bioionizatora povoljno djeluju na zdravlje, iako i tu ima dvojbi, ali sigurno nisu štetni

 

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.6.2019 11:12 (segregator).
5 godina
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko
segregator kaže...
AF139 kaže...

... i dalje kad usporedimo gustoću zračenja tih baznih antena na 17 m naprema mobitelu na uhu mobitel je jači  

Sunce još jače zrači , pa za uru imaš opekotine na koži .

 

A da li si na suncu 24h na dan, ili telefoniraš 24h na dan?

 

 

Što se tiče pitanja oko ionizacije, ionizacijsko zračenje i generator negativnih iona su 2 potpuno različita pojma

 

Negativni ioni iz tzv bioionizatora povoljno djeluju na zdravlje, iako i tu ima dvojbi, ali sigurno nisu štetni

 

 Kako znaš?

15 godina
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko
segregator kaže...
AF139 kaže...

... i dalje kad usporedimo gustoću zračenja tih baznih antena na 17 m naprema mobitelu na uhu mobitel je jači  

Sunce još jače zrači , pa za uru imaš opekotine na koži .

 

A da li si na suncu 24h na dan, ili telefoniraš 24h na dan?

 

 

Što se tiče pitanja oko ionizacije, ionizacijsko zračenje i generator negativnih iona su 2 potpuno različita pojma

 

Negativni ioni iz tzv bioionizatora povoljno djeluju na zdravlje, iako i tu ima dvojbi, ali sigurno nisu štetni

 

 -s flat tarifama pa i bez njih (muzika i sl..) korisnici su satima s mobačem na uhu, čak i kad nema sunca, po noći itd.. tak da možda se nakupi vrijeme, dok na suncu ne možeš biti 24 sata čisto zbog rotacije Zemlje ili moraš brzo trčati..

 

-nešto sigurno nije štetno? DDT? Bilo koji lijek?.. dokaz? ili kriterij (ne)vrijedi za sve jednako? ili ima dvojbi ili nema?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko
ihush kaže...
segregator kaže...
AF139 kaže...

... i dalje kad usporedimo gustoću zračenja tih baznih antena na 17 m naprema mobitelu na uhu mobitel je jači  

Sunce još jače zrači , pa za uru imaš opekotine na koži .

 

A da li si na suncu 24h na dan, ili telefoniraš 24h na dan?

 

 

Što se tiče pitanja oko ionizacije, ionizacijsko zračenje i generator negativnih iona su 2 potpuno različita pojma

 

Negativni ioni iz tzv bioionizatora povoljno djeluju na zdravlje, iako i tu ima dvojbi, ali sigurno nisu štetni

 

 -s flat tarifama pa i bez njih (muzika i sl..) korisnici su satima s mobačem na uhu, čak i kad nema sunca, po noći itd.. tak da možda se nakupi vrijeme, dok na suncu ne možeš biti 24 sata čisto zbog rotacije Zemlje ili moraš brzo trčati..

 

-nešto sigurno nije štetno? DDT? Bilo koji lijek?.. dokaz? ili kriterij (ne)vrijedi za sve jednako? ili ima dvojbi ili nema?

 U mobitelu je antena u samom aparatu, a ne u slušalicama. Ljudi koji slušaju mobitel (muzika), drže slušalice u ušima, a ne mobitel na uhu. Razlika je u zračenju glave u odnosu na to gdje je mobitel... Sve manje ljudi se može vidit da klasično drže mobitel i razgovaraju. Najčešće vidim i još uvijek ne razumijem zašto, ali ljudi drže mobitete ispred sebe i govore u mikrofon, kao da je CB stanica. 

 

Iako znam razliku između ionizirajućeg i neionizirajućeg zračenja, svejedno držim mobite dalje od glave kad spavam, gasim wifi i mobilne podatke kad mi ne trebaju, doma koristim žicu, a ne wifi... Ako nije neophodno, onda mi ni ne treba. Pa jednom ako otkriju da je ipak sve to masu štetno, ja sam uštedio zdravlja, ako ne otkriju, nisam si ni naškodio.

Live long and prosper.
14 godina
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko

Ništa, ništa.

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.6.2019 13:22 (Punti).
16 godina
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko
ihush kaže...
segregator kaže...
AF139 kaže...

... i dalje kad usporedimo gustoću zračenja tih baznih antena na 17 m naprema mobitelu na uhu mobitel je jači  

Sunce još jače zrači , pa za uru imaš opekotine na koži .

 

A da li si na suncu 24h na dan, ili telefoniraš 24h na dan?

 

 

Što se tiče pitanja oko ionizacije, ionizacijsko zračenje i generator negativnih iona su 2 potpuno različita pojma

 

Negativni ioni iz tzv bioionizatora povoljno djeluju na zdravlje, iako i tu ima dvojbi, ali sigurno nisu štetni

 

 -s flat tarifama pa i bez njih (muzika i sl..) korisnici su satima s mobačem na uhu, čak i kad nema sunca, po noći itd.. tak da možda se nakupi vrijeme, dok na suncu ne možeš biti 24 sata čisto zbog rotacije Zemlje ili moraš brzo trčati..

 

-nešto sigurno nije štetno? DDT? Bilo koji lijek?.. dokaz? ili kriterij (ne)vrijedi za sve jednako? ili ima dvojbi ili nema?

 

Slušanje glazbe (ko uopće sluša preko zvučnika na mobu, a ne sa slušalicama) ili dugi razgovori su moj izbor, antena na pošti nije

 

negativnih iona u zraku ima najviše u šumi nakon kiše, nisam još vidio preporuku da se tad ne šeta šumom zbog opasnosti za zdravlje

(a ako se potrudiš može se i izguglati), npr


http://ordinacija.vecernji.hr/zdravlje/ohr-savjetnik/znate-li-zasto-negativni-ioni-pozitivno-utjecu-na-zdravlje/

 

Edit: a da spriječim očekivano "haha, večernji list" i skratim prepucavanje, evo i:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213340/

 

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.6.2019 14:58 (segregator).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko
ddarknessfairyy kaže...

 AspartaM (slovo m na kraju riječi a ne aspartan kao što 90% ljudi piše) je odprilike štetan koliko i WiFi ruter 

Ne bih se složio, kad mi je WiFi ruter pao na glavu, to je bilo jako štetno, dok za aspartam nisam primjetio da mi šteti na isti način 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
offline
Je li zdravije u kući imati WiFi router ili korist

Mikroplastika koju svakodnevno jedemo i pijemo je štetnija od Wifija.

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
Je li zdravije u kući imati WiFi router ili korist

Šta se bojite umrijet!? To je baš fino iskustvo. Probajte 

Napad je najbolja obrana :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko
Filox kaže... 

Nije problem maknit te bazne stanice od mjesta stanovanja, samo su korporacije retardirane i jebe ih se za vas i vaše zdravlje i bilo kakve smetnje.

...

Extremno jaki signali baznih stanica bi ipak trebali bit dalje od stambenih zgrada, škola i vrtića, jer ne treba se nikome kuhat koža.

Zapravo, problem je maknuti bazne stanice od mjesta stanovanja i to iz više razloga: kvaliteta usluge i zdravlje korisnika.

 

Broj korisnika po čeliji je ograničen i ako se premaši, kvaliteta usluge opada. Bazna stanica izvan naseljenog mjesta pokriva veće područje, a ako je ono gusto naseljeno, onda je broj korisnika prevelik i kvaliteta usluge pada. Može se na isti stup staviti više čelija, ali kako se signali susjednih baznih stanica preklapaju, to predstavlja ograničavajući faktor jer isti pojas koji je zakupio od HAKOM-a operater ne može koristiti na antenama kojima se područja pokrivanja preklapaju.

 

Zbog toga se pribjegava drugom rješenju: jakim baznim stanicama na vrhovima brda i/ili visokim stupovima se pokrivaju velika ruralna područja s malo stanovnika, dok se za urbana područja pribjegava korištenju više znatno slabijih baznih stanica čime se osigurava manji broj korisnika po čeliji, te slabiji, ali i ravnomjerniji signal u području grada. Time se, osim bolje kvalitete usluge, značajno smanjuje izloženost zračenju korisnika u blizi antene. Primjerice, ova studija je uzela u obzir odašiljač od 1500 W i radijus od 350 metara, što za tipični gradski odašiljač od 10 W daje istu jačinu zračenja u radijusu od 29 metara. Drugi benefit takve konfiguracije leži u činjenici da mobitel držimo neposredno uz tijelo (glavu), a kako snaga zračenja opada s kvadratom udaljenosti, mobitel, kad je u području slabog signala i mora odašiljati maksimalnom snagom, preda tijelu daleko više energije nego odašiljač udaljen nekoliko desetaka metara. Kako je u urbanom području signal ravnomjeran, broj korisnika koji su u području slabog signala je sveden na minimum.

 

Što se tiče segregatorovog slučaja, moguće je da snaga prelazi dopuštenu, međutim, pitanje je i dijagrama zračenja antene - antena ne zrači u svim smjerovima istom snagom. U ovakvoj konfiguraciji, zračenje je najslabije točno između dvije antene, a fotka tek malo dostupa od tog pravca, te postoji i visinska razlika.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
neaktivan
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko
ihush kaže...

-za fen ne znam, ali svakao šampon od koprive..

 Za najbolji efekt je ipak najbolja opcija svježim koprivama po goloj guzici, kolega, ipak je to opće znanje 

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
15 godina
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko
MrBlc kaže...
Filox kaže... 

Nije problem maknit te bazne stanice od mjesta stanovanja, samo su korporacije retardirane i jebe ih se za vas i vaše zdravlje i bilo kakve smetnje.

...

Extremno jaki signali baznih stanica bi ipak trebali bit dalje od stambenih zgrada, škola i vrtića, jer ne treba se nikome kuhat koža.

Zapravo, problem je maknuti bazne stanice od mjesta stanovanja i to iz više razloga: kvaliteta usluge i zdravlje korisnika.

 

Broj korisnika po čeliji je ograničen i ako se premaši, kvaliteta usluge opada. Bazna stanica izvan naseljenog mjesta pokriva veće područje, a ako je ono gusto naseljeno, onda je broj korisnika prevelik i kvaliteta usluge pada. Može se na isti stup staviti više čelija, ali kako se signali susjednih baznih stanica preklapaju, to predstavlja ograničavajući faktor jer isti pojas koji je zakupio od HAKOM-a operater ne može koristiti na antenama kojima se područja pokrivanja preklapaju.

 

Zbog toga se pribjegava drugom rješenju: jakim baznim stanicama na vrhovima brda i/ili visokim stupovima se pokrivaju velika ruralna područja s malo stanovnika, dok se za urbana područja pribjegava korištenju više znatno slabijih baznih stanica čime se osigurava manji broj korisnika po čeliji, te slabiji, ali i ravnomjerniji signal u području grada. Time se, osim bolje kvalitete usluge, značajno smanjuje izloženost zračenju korisnika u blizi antene. Primjerice, ova studija je uzela u obzir odašiljač od 1500 W i radijus od 350 metara, što za tipični gradski odašiljač od 10 W daje istu jačinu zračenja u radijusu od 29 metara. Drugi benefit takve konfiguracije leži u činjenici da mobitel držimo neposredno uz tijelo (glavu), a kako snaga zračenja opada s kvadratom udaljenosti, mobitel, kad je u području slabog signala i mora odašiljati maksimalnom snagom, preda tijelu daleko više energije nego odašiljač udaljen nekoliko desetaka metara. Kako je u urbanom području signal ravnomjeran, broj korisnika koji su u području slabog signala je sveden na minimum.

 

Što se tiče segregatorovog slučaja, moguće je da snaga prelazi dopuštenu, međutim, pitanje je i dijagrama zračenja antene - antena ne zrači u svim smjerovima istom snagom. U ovakvoj konfiguraciji, zračenje je najslabije točno između dvije antene, a fotka tek malo dostupa od tog pravca, te postoji i visinska razlika.

 Sve to skupa pada u vodu kod 5G di bi ti idealna bazna trebala biti u podu po kojem hodaš tako da imaš sulude brzine i izuzetno niske latencije. A to što ćeš razviti plivajuće kožice za koju godinu od takve antene, neće te nitko pitati...jedino će te diksvalificirati protiv nekog novog Phelpsa 😁

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
15 godina
odjavljen
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko
genije_čudo_prirode kaže...

 Sve to skupa pada u vodu kod 5G di bi ti idealna bazna trebala biti u podu po kojem hodaš tako da imaš sulude brzine i izuzetno niske latencije. A to što ćeš razviti plivajuće kožice za koju godinu od takve antene, neće te nitko pitati...jedino će te diksvalificirati protiv nekog novog Phelpsa 😁

Upravo suprotno, mikro-bazna koja je namijenjena za udaljenosti do par metara može raditi na snagama reda veličine mW.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
5 godina
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko
MrBlc kaže...
Filox kaže... 

Nije problem maknit te bazne stanice od mjesta stanovanja, samo su korporacije retardirane i jebe ih se za vas i vaše zdravlje i bilo kakve smetnje.

...

Extremno jaki signali baznih stanica bi ipak trebali bit dalje od stambenih zgrada, škola i vrtića, jer ne treba se nikome kuhat koža.

Zapravo, problem je maknuti bazne stanice od mjesta stanovanja i to iz više razloga: kvaliteta usluge i zdravlje korisnika.

 

Broj korisnika po čeliji je ograničen i ako se premaši, kvaliteta usluge opada. Bazna stanica izvan naseljenog mjesta pokriva veće područje, a ako je ono gusto naseljeno, onda je broj korisnika prevelik i kvaliteta usluge pada. Može se na isti stup staviti više čelija, ali kako se signali susjednih baznih stanica preklapaju, to predstavlja ograničavajući faktor jer isti pojas koji je zakupio od HAKOM-a operater ne može koristiti na antenama kojima se područja pokrivanja preklapaju.

 

Zbog toga se pribjegava drugom rješenju: jakim baznim stanicama na vrhovima brda i/ili visokim stupovima se pokrivaju velika ruralna područja s malo stanovnika, dok se za urbana područja pribjegava korištenju više znatno slabijih baznih stanica čime se osigurava manji broj korisnika po čeliji, te slabiji, ali i ravnomjerniji signal u području grada. Time se, osim bolje kvalitete usluge, značajno smanjuje izloženost zračenju korisnika u blizi antene. Primjerice, ova studija je uzela u obzir odašiljač od 1500 W i radijus od 350 metara, što za tipični gradski odašiljač od 10 W daje istu jačinu zračenja u radijusu od 29 metara. Drugi benefit takve konfiguracije leži u činjenici da mobitel držimo neposredno uz tijelo (glavu), a kako snaga zračenja opada s kvadratom udaljenosti, mobitel, kad je u području slabog signala i mora odašiljati maksimalnom snagom, preda tijelu daleko više energije nego odašiljač udaljen nekoliko desetaka metara. Kako je u urbanom području signal ravnomjeran, broj korisnika koji su u području slabog signala je sveden na minimum.

 

Što se tiče segregatorovog slučaja, moguće je da snaga prelazi dopuštenu, međutim, pitanje je i dijagrama zračenja antene - antena ne zrači u svim smjerovima istom snagom. U ovakvoj konfiguraciji, zračenje je najslabije točno između dvije antene, a fotka tek malo dostupa od tog pravca, te postoji i visinska razlika.

 Lijepo objašnjenje nama neukima. Sad su neke stvari razumljivije. Kopiraj ovaj post kad god netko bude pitao o baznim stanicama.

 

Hvala.

Live long and prosper.
16 godina
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko
MrBlc kaže...
Filox kaže... 

Nije problem maknit te bazne stanice od mjesta stanovanja, samo su korporacije retardirane i jebe ih se za vas i vaše zdravlje i bilo kakve smetnje.

...

Extremno jaki signali baznih stanica bi ipak trebali bit dalje od stambenih zgrada, škola i vrtića, jer ne treba se nikome kuhat koža.

Zapravo, problem je maknuti bazne stanice od mjesta stanovanja i to iz više razloga: kvaliteta usluge i zdravlje korisnika.

 

Broj korisnika po čeliji je ograničen i ako se premaši, kvaliteta usluge opada. Bazna stanica izvan naseljenog mjesta pokriva veće područje, a ako je ono gusto naseljeno, onda je broj korisnika prevelik i kvaliteta usluge pada. Može se na isti stup staviti više čelija, ali kako se signali susjednih baznih stanica preklapaju, to predstavlja ograničavajući faktor jer isti pojas koji je zakupio od HAKOM-a operater ne može koristiti na antenama kojima se područja pokrivanja preklapaju.

 

Zbog toga se pribjegava drugom rješenju: jakim baznim stanicama na vrhovima brda i/ili visokim stupovima se pokrivaju velika ruralna područja s malo stanovnika, dok se za urbana područja pribjegava korištenju više znatno slabijih baznih stanica čime se osigurava manji broj korisnika po čeliji, te slabiji, ali i ravnomjerniji signal u području grada. Time se, osim bolje kvalitete usluge, značajno smanjuje izloženost zračenju korisnika u blizi antene. Primjerice, ova studija je uzela u obzir odašiljač od 1500 W i radijus od 350 metara, što za tipični gradski odašiljač od 10 W daje istu jačinu zračenja u radijusu od 29 metara. Drugi benefit takve konfiguracije leži u činjenici da mobitel držimo neposredno uz tijelo (glavu), a kako snaga zračenja opada s kvadratom udaljenosti, mobitel, kad je u području slabog signala i mora odašiljati maksimalnom snagom, preda tijelu daleko više energije nego odašiljač udaljen nekoliko desetaka metara. Kako je u urbanom području signal ravnomjeran, broj korisnika koji su u području slabog signala je sveden na minimum.

 

Što se tiče segregatorovog slučaja, moguće je da snaga prelazi dopuštenu, međutim, pitanje je i dijagrama zračenja antene - antena ne zrači u svim smjerovima istom snagom. U ovakvoj konfiguraciji, zračenje je najslabije točno između dvije antene, a fotka tek malo dostupa od tog pravca, te postoji i visinska razlika.

 

Pošto se izgleda razumiješ u ovo, ja sam iskopao da na stubu ima 6 odašiljača, sa 28.87 dBW snagom, koliko je to u Wattima za nas smrtnike...našao sam kalkulator na

 

https://www.qsl.net/v73ns/dbwcalc.html

 

ali mi 6 X 770W izgleda malo previše, uzevši o obzir ovo što si napisao

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
7 godina
offline
Re: Je li zdravije u kući imati WiFi router ili ko

dBm (decibeli nad miliwattom), a ne dBW (decibeli nad wattom).

Standardna snaga bazne stanice na 2G i 3G je 43dBm (u slučaju kad se ide na pokrivanje najvećeg područja, do cca. 40 km na 900 MHz), a u gradovima je uvijek puno manje jer su manje ćelije.

Kalkulator ti onda ni ne treba, svakih 3dB je pola snage (jer je snaga nad bazom 10), pa ideš ručno 43-3-3-3-3-3=28, a to ti onda ispadne 20:2:2:2:2:2=0,625 W i malo više onda od toga, jer je 28,87 dBm.

Tak da je to odokativno (na prste) oko 0,75 W, ali provjeri s nekim online kalkulatorom.

 

 

Kruha i igala...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice