Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji

poruka: 53
|
čitano: 17.767
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji".
15 godina
offline
Re: Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji
Dooz kaže...

 

.. 

.. Malo je poznata činjenica da je Commodore najvažnije dijelove tadašnjeg AmigaOS-a napisao u assembleru (uključujući i Exec - AmigaOS kernel). Zato je AmigaOS bio tako brz na skromnim brzinama 680x0 procesora...

.. Neznam točno, ali mislim da je "Exec NG" najvjerojatnije opet prebačen iz C-a u PowerPC assembler da bi se dobilo na brzini.

..

..

- izbaci odlomak, bolje nego objašnjavati nešto u što nisi siguran (i ne razumiješ..) :)

- ostatak je klasičan PR materijal, nevažno. Jedini dio koji objašnjava je WinUAE. Time se u startu kaže, nema PC-HWa, samo soft/licenca, uopće se ne razmišlja ozbiljno o proizvodnji računala... (na navedenoj platformi/cijeni..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji

 

U G-Electronic u Samoboru imaju praksu kako se to radi na Amigama. Bila je tamo na popravku moja A1200 kao i mnoge druge. Dao sam im i sheme A1200 pa znaju i spojiti vodove na ploči koji su prekinuti zbog razlijevanja elektrolita. Kod mene su morali nažalost spajati vodove, ali eto srećom sve radi OK.

 

www.g-electronic.hr

 

Pa koliko to ljudi ima još Amige doma!?

7 godina
neaktivan
offline
Re: Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji

Nema potrebe za izbaciti nešto što je tehnički na mjestu :-) Sve informacije o AmigaOS i pripadnom kernelu su na:

 

http://wiki.amigaos.net/wiki/Introduction_to_Exec

 

Ovu wiki stranicu uređuje Hyperion - vlasnik AmigaOS 4. Znači prije u doba Commodorea je bio čisti 680x0 ASM, sada PowerPC native. Ako se baš zahtijeva točna informacija - veći dio kernela je napisan ekskluzivno u C-u, ali je u PPC ASM napisan kompletan 680x0 emulator koji je dio ExecNG. Znači....čak bi se moglo napraviti recompile na x86, ali nam treba novi 680x0 emulator (ovaj je u PPC ASM).

 

Neophodnost PR materijala ili nekakva zarada od prodanih par tisuća primjeraka i slične stvari na ovim Amigama NE POSTOJE i smiješne su. Sav posao rade entuzijasti kojima je to užitak raditi za novu Amigu. BETA testeri plaćaju svoje Amige X5000 odnosno A1222 i testiraju potpuno besplatno. Svoju sam A1222 kupio i testiram free u slobodno vrijeme. Ak bude potražnje proizvesti će se još....obično se proda sve što se proizvede.

 

WinUAE nije službeno podržan od vlasnika AmigaOS4 (koji je ujedno i vlasnik starog AmigaOS-a) niti s njime ima veze. WinUAE rade neki drugi ljudi čisto na svoju ruku i to nema veze sa strategijom novih Amiga. Ali ipak Hyperion zarađuje prodajom AmigaOS koji radi na WinUAE pa neizravno financiraju čitavu stvar ;-)

 

Ipak AmigaOS4 na x86 nikad neće biti u smislu brzine ono što se dobije na PowerPC native hardveru.

 

IMHO, ja nikad nebi htio Amigu koja se vrti na x86. Kome to treba.... još jedna x86 varijanta? Bolje imati pravi Amigu....veći gušt! Evo recimo Nintedno se ipak nije odlučio za x86/AMD kombinaciju nego će na svojoj novoj konzoli Nintedno Switch upotrijebiti NVIDIA Tegra procesor. Isto tako IBM za svoje servere koristi Power Arhitecture procesore (aktualan je Power 8 u pripremi Power 9) na Linuxu koji cijenom i performansama ugrožavaju Intel Xeon. Power procesore upotrebljavaju i AmigaONE X5000 odnosno A1222.

 

Raznovrsnost i konkurencija je zdrava...to treba poticati...... da je barem više toga ;-)

 

Evo još malo PR-a makar nitko nema zarade.......novi Warp3D driveri na AMD RadeON u akciji na AmigaOS4 (AmigaONE X5000):

 

 

 

-Dooz

 

16 godina
offline
Re: Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji
Dooz kaže...

 

U G-Electronic u Samoboru imaju praksu kako se to radi na Amigama. Bila je tamo na popravku moja A1200 kao i mnoge druge. Dao sam im i sheme A1200 pa znaju i spojiti vodove na ploči koji su prekinuti zbog razlijevanja elektrolita. Kod mene su morali nažalost spajati vodove, ali eto srećom sve radi OK.

 

www.g-electronic.hr

 

Pa koliko to ljudi ima još Amige doma!?

 

Viš, to je dobro znati. Ja sam lemim i krpam, no ako naletim na neki veći zajez nije loše imati i neke kojima je to posao :).

 

Zapravo razmišljam malo smanjiti kolekciju, npr. imam za A500 Amiga A590 eksterni hard disk sa dodatnih 2 MB rama. Origigi disk je bio 20 MB :D, ali nažalost nije IDE nego stariji standard XTIDE, a to se ne proizvodi barem 30 godina :D. Srećom ima i SCSI kontroler pa radi sa tim diskovima. Stavio sam IBM od 8 GB stvar fercera, samo je sporo, da formatiram 200 MB particiju na WB1.3 je trajalo oko 3 sata :D. Tako da si sve mislim da to prodam nekome tko bi se sa tim "igrao", meni nije nužno i samo stoji.

15 godina
offline
Re: Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji
Solo761 kaže...
drag kaže...

zanimljivo, moja 1200-tica je jos ziva negdje, maturalni i diplomski napisao na njoj.

 

Nemoj biti 100% siguran :D, ako ti je draga nađi nekog elektroničara da joj zamijeni kondenzatore. Amige koje koriste SMD tehologiju (A600/1200/4000/CD32) su notorne po lošoj kvaliteti kondenzatora koji bi nakon nekog vremena iscurili i onda bi elektrolit pojede vodove na matičnoj ploči, ako ne bi bili zamjenjeni, a matična očišćena. Zapravo relativno, kondenzatori imaju rok upotrebe, a te Amige su ipak stare 20+ godina. Jedino je ispalo da su ove stare (500/1200) sa old school komponentama ispale izdržljivije, ili barem njihovi kondenzatori :).

 Bas cu ukljucit popodne da vidim :-)

14 godina
neaktivan
offline
Re: Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji
spojka kaže...

riječi kako opisati. kupujem čim izađe ploča i stari Quantum fireball hdd pikam i udri brigu na veselje.

 Nabavi si odmah jednog za rezervu sa Ebay-a

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
16 godina
offline
Re: Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji
drag kaže...
Solo761 kaže...

 

Nemoj biti 100% siguran :D, ako ti je draga nađi nekog elektroničara da joj zamijeni kondenzatore. Amige koje koriste SMD tehologiju (A600/1200/4000/CD32) su notorne po lošoj kvaliteti kondenzatora koji bi nakon nekog vremena iscurili i onda bi elektrolit pojede vodove na matičnoj ploči, ako ne bi bili zamjenjeni, a matična očišćena. Zapravo relativno, kondenzatori imaju rok upotrebe, a te Amige su ipak stare 20+ godina. Jedino je ispalo da su ove stare (500/1200) sa old school komponentama ispale izdržljivije, ili barem njihovi kondenzatori :).

 Bas cu ukljucit popodne da vidim :-)

 

 Ako su samo iscurili, a nisu stigli oštetiti ništa čak će i raditi. Za to treba otvoriti komp i pregledati matičnu. Ako lemovi na kondenzatorima nemaju sjaj i/ili oko kondenzatora izgleda "masnjikavo" onda su procurili.


Čak ni to nije sigurna metoda, jednostavno kondićima je prošao rok upotrebe i krepali su, a kod SMD elektrolitskih, barem te koje je Commodore koristio, je to posebno izraženo. Prije 2 godine sam kupio jednu A1200 koja je bila "new old stock". Nikada korištena, glanc nova. Matična je izgledala savršeno čisto i komp je radio, no svejedno sam išao zamjeniti ih i kada bi kojeg skinuo ispod bi se vidjelo da je ipak procurio. Plus miris "po ribi" kada bi to lemilica zagrijala, to je isto znak da su procurili :D. Za dug život je preporuka poskidati stare, očistiti gdje su bili alkoholom i onda zalemiti nove :).

 

Amige 500+ su još gore prošle. One su imale RTC na matičnoj i NiMH punjivu bateriju. E ta baterija kada je procurila, a u pravilu su davno procurile, je praktički uništila matičnu ploču. Ima hrpa primjera na netu, zato su A500+ prilično rijetke u usporedbi sa ostalima :).

7 godina
neaktivan
offline
Re: Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji

 

Prvi sam ovdje išao kod u g-electronic sa svojom A1200 iz 1993-e jer mi je zvuk bio stišan uz krckanje. To su bili znakovi da su otišli kondići kod audio filtera. Amiga je radila, ali zvuk užas. Tražio me serviser sheme jer je morao je prespajati vodove...ima opremu da izvodi takve stvari jer popravlja audio sustave i općenito svu elektroniku, uz to je entuzijasta pa mu se svidjelo što od njega tražim ;-)

 

Ta moja A1200 ima na sebi ugrađen phase5 Blizzard PPC 603e/200 MHz i grafičku BVision. Sustav ima za klasičnu A1200 nezamislivih 256 MB RAM (2x 128 EDO). Na toj A1200 vrtim AmigaOS 4.1 FE tj. isti koji koriste i ove nove AmigeONE A1222/X5000. Ako hoću stari AmigaOS3 onda samo napravim reboot na drugu particiju i u upotrebi bude ugrađeni 68040/25 MHz koji je BlizzardPPC kartici kao drugi procesor. Eto fotke u prilogu ;-) To je prva BlizzardPPC kartica na ovim prostorima, sigurno u Hrvatskoj. Sada je ovo također prva A1222 u HR.

 

Na ovoj novoj AmigaONE A1222 je situacija drugačija. Pod AmigaOS 4.1 FE rade normalno sve stare aplikacije koje su pisane za 680x0 procesor, ovdje se radi o programima koji rade pod Workbench + RTG. Uopće se ne vidi da su to 680x0 programi jer se u pozadini vrti JIT emulacija, ali koristi resurse AmigaOS 4.1 pa je sve brže i bolje. Jedino rješenje za AGA/ECS/OCS igre je upravo JIT UAE pod AmigaOS 4.1 FE.

 

Zbog NDA ne smijem pokazivati AmigaOS 4.1 FE na AmigaONE A1222, ali zato mogu pokazati kako mi stvari recimo rade pod Debian Linuxom ;-)

 

Ovdje se pod Debian Linuxom u jednom prozoru vidi legendarni AGA Slamtilt pod UAE JIT Amiga emulacijom + Quake Darkplaces u isto vrijeme. A1222 je opremljena samo sa prastarom RadeON HD5450 512 MB DDR2:

 

Misli da je ovo najmanja Amiga ikad proizvedena - prilažem još dvije fotke AmigaONE A1222....bolje se vidi veličina ploče. Mala slatka Amiga ;-)

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.10.2016 0:23 (Dooz).
10 godina
offline
Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji

Matična ploča izgleda "bogato", da ne kažem smiješno, poput onih s početka 90-ih godina a prodaju je po zlato .. Procesore su mogli nabaviti od IBM-a pretpostavljam ali u ploče su morali masno investirati kao i pripadajuće čipsete .. Lijepo, nostalgično ali posve Nezanimljivo zbog - pretjerane cijene .. Ali ako želite biti zaštićeni od svih mogućih virusa i sl. prijetnji zbog binarne nekompatibilnosti powerPC čipa u odnosu na x86/64 strojeve Isplativo !! Samo je problem što ćete biti "zaštićeni" i od 99,99% današnjeg software-a (vjerovatno će raditi dobar dio toga sa Linux-a ALI ..) .. Pa ko voli .. :(

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.5.2017 13:20 (W2000).
 
1 0 hvala 1
7 godina
neaktivan
offline
Re: Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji

Od IBM-a se mogu dobiti samo čisti serverski čipovi poput Power8 ili Power9 koji su rangu Xeona. Nisu za desktop povoljni nego su još puno skuplji nego ovi od Freescale. IBM više ne nudi ništa dostupno u desktop rangu.

 

A i Macovi dosta koštaju pa se prodaju zar ne? ;-) Ovo je high-end model, čeka se još četverojezgrena verzija.

 

Ali ipak svugdje se cijena navodi kao osnovni nedostatak. Tako navode i i u ovim neovisnim review AmigaONE X5000:

 

https://arstechnica.com/gadgets/2017/05/the-a-eon-amiga-x5000-reviewed-the-beloved-amiga-meets-2017/

https://hothardware.com/news/retro-revival-a-eon-resurrects-the-amiga-with-the-amigaone-x5000-and-they-arent-the-only-ones

 

Ko želi danas Amigu - to je to. Nije da je nema i prodaje se sve što se proizvede! Do jeseni će izaći AmigaONE A1222 za "samo" 400 EUR kao low-end model. Nešto poput nasljednice A1200 pa možda to bude dostupnije i lakše za donijesti odluku o kupnji.

 

Inače AmigaOS 4.1 koji se vrti na novim Amigama moguće je isprobati na PC-u pod WinUAE emulacijom. Ima PowerPC mod emulacije. Nije nešto naročito u vezi brzine ali možda dovoljno dobro za "probati" prije nego li se išta kupi. Naravno to je dosta spora slika onog što nudi AmigaONE X5000 ili A1222.

 

- Dooz

 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji

Modem 14.400 i neprospavane noci na IRCu 1994. 2,5 GB 3,5 HDD i CD spojen na AGU. 2,5 na 3,5 konverter je rađen tako da se pricvikao 2,5 na kraju i 3,5 na pocetku i lemi ko budala cijelu noc 40 žičica. A kad je ušao Blizzard u nju samo šta nije vatru rigala. Glavni baja san bija u selu. Suza suzu goni...

there are 2 tips of girls: 1.FAT 2.NTFS
7 godina
neaktivan
offline
Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji

 

U principu najjeftinija varijana AmigaONE X5000 je kupnja samo matične ploče pa se sve ostalo nabavi tu doma kod lokalnih PC trgovina. Prima normalno SATA diskove, DDR3 1333 MHz memoriju i RadeON gfx kartice (ima drivere za odabrane).

 

Matična ploča košta: €1,656.00 u što je uključen porez (VAT).

 

http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/product_info.php?manufacturers_id=43&products_id=1121

 

 

 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji
Dooz kaže...

 

..

Matična ploča košta: €1,656.00 u što je uključen porez (VAT).

 

http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/product_info.php?manufacturers_id=43&products_id=1121

 

 

dodati cca 5% za razliku PDVa (ako je standardni GB porez 20%...) i moguće carinske troškove.. uobičajena razlika +10%,  GB 1.440 funti.

previše za nostalgiju.. isprsiti se za 2.000€ do funkcionalnog tamagučija :)

.. nema ništa novog o samom proizvodu? Dostupnost, planovi.. ah, da, očekivano ;-)

 

edit + dolje.. :)

Dooz kaže...
.. blizu 2000 EUR. ..

 

 :) marke.. al, da..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.6.2017 15:50 (ihush).
14 godina
offline
Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji

Nekad je to bio vrhunski stroj i visoka cijena je imala smisla. Danas teško da će ju netko kupiti po toj cijeni. Pitam se sad gdje je moja 500-tka završila... Uh, kakva je to bila zvijer, dva dana nisam spavao od uzbuđenja prije nego ću ju dobit. 

Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji
ihush kaže...
Dooz kaže...

 

..

Matična ploča košta: €1,656.00 u što je uključen porez (VAT).

 

http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/product_info.php?manufacturers_id=43&products_id=1121

 

 

dodati cca 5% za razliku PDVa (ako je standardni GB porez 20%...) i moguće carinske troškove.. uobičajena razlika +10%,  GB 1.440 funti.

previše za nostalgiju.. isprsiti se za 2.000€ do funkcionalnog tamagučija :)

.. nema ništa novog o samom proizvodu? Dostupnost, planovi.. ah, da, očekivano ;-)

 

Nisam niš carinu platio za AmigaONE A1222. Stiglo u kutiji bez dodatnih davalja, platio preko paypal za matičnu ploču 400 EUR. Problem je što još dostava košta da stigne iz UK. Ali ja kao "zakleti Amigaš" nisam htio kupiti X5000 jer je preskupa ;-) Neznam... neki kupuju!? BETA tester sam za A1222 koja u prodaju dolazi tek na jesen i misljenja sam da je to koliko-toliko normalno dati 400 EUR danas za Amigu. Onda sam DDR3 memoriju od 4 GB za skinuo sa nekog laptopa gdje to za Windows nije bilo dovoljno (stavljali su 8 GB). Kupio sam neku low-end karticu RadeON R250 sa 2 GB GDDR5 za koliko se sjećam oko 600 KN. Opet našao neko PC kučište + napajanje + SATA disk. Uzmu se komponete koje su "odbačene" u PC svijetu kao "prespore" dok na A1222 sve to jako brzo funkcionira. AmigaOS4 je jako brz u odnosu na Windows. Ne trebaju mu takvi resursi. Tak da na kraju nisam baš ništa dodatno kupio osim grafičke, a mogao sam i to preko oglasa ;-)

 

Sjećam se da sam svoju prvu A500 sa monitorom platio blizu 2000 EUR. Koje je to bilo uzbuđenje....4096 boja na ekranu a godina 1988-a ili koja već. Sve leti po ekranu....Workbench...multitasking...igre..... nema spavanja...........

 

Mislim da mi više niti jedna mašina nikad neće biti takva revolucija :-)

 

-Dooz

 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji
jozef kaže...

Nekad je to bio vrhunski stroj i visoka cijena je imala smisla. Danas teško da će ju netko kupiti po toj cijeni. Pitam se sad gdje je moja 500-tka završila... Uh, kakva je to bila zvijer, dva dana nisam spavao od uzbuđenja prije nego ću ju dobit. 

 

Slažem se - danas se više ne može takva revolucija napravit kakvi su bili Amiga specijalni grafički čipovi osamdesetih. Vrijedilo je dati novce kad je toliko iskakalo iz prosjeka.

 

-Dooz

7 godina
neaktivan
offline
Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji

 

Da ne pričam samo u prazno - evo par fotki sa mojeg BETA sustava za testiranje AmigaONE A1222 + Asus AMD RadeON 250 2 GB GDDR5. Dovršeni s novi grafički driveri za AMD, 3D subsystem Warp3D Nova, OpenGL i druge stvari. Teško je i dugotrajno operativni sustav dovesti do današnjih standarda.

 

Nažalost ne smijem pokazivati operativni sustav AmigaOS 4.1 FE jer sam pod NDA ugovorom. To mi nažalost brane da pokazujem :-(

 

-Dooz

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji

 

Ovo je A1222 sa AmigaOS 4.1 prije tri mjeseca u akciji. To je ono što je proizvođač objavio. Stare igre + operativni sustav + nove stvari. Napominjem to je to A1222 sa alpha driverima i OS. U konačnici je već sve puno brže/bolje već sada.

 

 

 

Jako je pozitivno to što veliku pažnju dau kompatibilnosti sa starim Amigama.

 

Naravno....sve se ovo ne može mjerit sa današnjim PC-em. Ali ovo je ipak Amiga A1222 ;-)

 

 

-Dooz

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji

Saga se nastavlja

 

http://www.generationamiga.com/2018/03/25/amigaone-a1222-development-continues/

 

očekujem sličnu vijest opet za 2 godine

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji

 

Mogu samo dati informaciju da se razvitak Amiga One A1222 i dalje nastavlja. Nije stalo nego su resursi za ovu prvu seriju novih Amiga ograniceni. Trudimo se i razvijamo i testiramo.

 

A1222 ce sigurno izaci u prodaju i tko zeli moci ce ju kupiti 😀

 

U medjuvremenu dostupna je i u prodaji Amiga One X5000 koja je high-end model na www.amigakit.com. Amiga One X5000 se najbolje prodaje (za Amiga mjerila) u USA. 

 

Za A1222 ce biti dostupni novi graficki driveri za Radeon RX graficke kartice pod AmigaOS 4.

 

- Dooz

 

 

 

15 godina
offline
Re: Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji
segregator kaže...

..

očekujem sličnu vijest opet za 2 godine

 -optimista?

 

Dooz kaže...

 

Mogu samo dati informaciju da se razvitak Amiga One A1222 i dalje nastavlja. Nije stalo nego su resursi za ovu prvu seriju novih Amiga ograniceni. Trudimo se i razvijamo i testiramo.

 ..

 

 -nije šija nego vrat.. najavljuju i nastavak commanderkeena + dukenukema kao poslasticu na dotičnoj amigi..

 

btw, kad se za 'problem drivera' ne može ni približno-ofrlje navesti neki datum/godina, to znači .. ''klik-next'' (ništa od toga, ne u razumnom vremenu civilizacije, možda za startrek TNG kao tema..), ako zvučim negativno, to je zato jer ne vjerujem PRu i najavama koji višestruko ponavljaju istu priču-pattern. Sretno! :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
neaktivan
offline
Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji

Sve je bilo ok dok nisam vidio cifru!!

Hebeš nostalgiju kad te stjera u stečaj.

"As I picked myself up, all I could hear was a ceaseless drone of traffic. Life went on around me, but the explosion was to change my life forever."
 
1 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Amiga iz 21. stoljeća je u prodaji

Slazem se! Ipak proizvodjacu ne nedostaje kupaca za male serije X5000 (po 1000 komada). Ocito nekima nije skupo niti im je opterecenje platiti toliko za najjacu Amigu ikad proizvedenu. Trenutno maticna ploca sa CPU, AmigaOS 4.1 i dodatni softver Enhancer package kosta 1581 EUR.

 

Dobra vijest je da X5000 postoji i prodaje se. Proizvodjac je dovrsio proizvod i plasirao ga je na trziste. Znaci nisu bile najave i da proizvoda nema......

 

To daje nadu da ce tako i A1222.

 

-Dooz

 

 

 

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice