Audio CD polagano umire

poruka: 56
|
čitano: 7.976
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Audio CD polagano umire".
15 godina
offline
Audio CD polagano umire

Good riddance....

 
1 0 hvala 0
14 godina
online
Audio CD polagano umire

Eh, nekad je to bilo vaaaau! Staviš ga u player i odabereš pjesmu koju želiš. Bez potrebe za dosadnim premotavanjem trake kao kod MC-a (kasno sam tek nabavio liniju koja je prepoznavala razmake između pjesama na kaseti). Pa prekrasni zvuk učitavanja CD-a... Uzbuđenje kada novi, skupo plaćeni CD doneseš doma. Miris novog CD-a...

 

A danas? Danas sam se toliko razmazio sa empetricama i jubituom da mi kopanje kroz kolekciju CD-a ne pada na pamet.

 

R.I.P. CD.

But Father, I have dreams and courage, and the name of an excellent cosmetic surgeon. Fear not, one day word will reach you of the success of me, the great Eskimo actor, Jennifer Love Hewitt.
Moj PC  
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Audio CD polagano umire
Mr. Fugitive kaže...

Eh, nekad je to bilo vaaaau! Staviš ga u player i odabereš pjesmu koju želiš. Bez potrebe za dosadnim premotavanjem trake kao kod MC-a (kasno sam tek nabavio liniju koja je prepoznavala razmake između pjesama na kaseti). Pa prekrasni zvuk učitavanja CD-a... Uzbuđenje kada novi, skupo plaćeni CD doneseš doma. Miris novog CD-a...

 

A danas? Danas sam se toliko razmazio sa empetricama i jubituom da mi kopanje kroz kolekciju CD-a ne pada na pamet.

 

R.I.P. CD.

Ali ja se drzim principa: try it, buy it.

{#}

The right side man, the right side of life.
14 godina
offline
Audio CD polagano umire

Ja se ne sjećam kada sam ga uopće i koristio skupa sa dvd-om, potrpao sam sve u jednu veliku kutiju i tamo stoje, sve što trebam je na netu i hardu, to mi zaista ničem ne koristi a i OS instaliram sa usb-a ni za to ne trebaju jbga tehnika ide dalje

bug caruje, um klade valja
 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Audio CD polagano umire

Ja sam jučer izgubio sat vremena tražeći jedan CD i ova tema mi je savršeno legla za malo jadikovke.

 

Počeo sam u Croacia Recordsu u Bogovićevoj pa u Algoritmu, pa sam prošao do Preradovićeve gdje je onaj dućan što se čuje po cesti. Zatim Dallas u Teslinoj, pa Aquarius, pa dancing Bear pa nazad u Bogovićevu do Megastora i sve uzalud.

 

Kad naručim neki CD na Amazonu, ako je uz knjigu dođe za tjedan-dva. Ako su samo CD/DVDi unutra onda treba i do dva mjeseca - valjda čuči na carini beskonačno. Kad će više iTunes biti dostupan u Hrvatskoj?

 

Ako stvar potraje još malo svi ćemo se pretvoriti u naciju torrentora a onda je gotovo. Nikad više nećemo imati muziku kakva je bila početkom osamdesetih ili imati onaj kratki dance uzlet sredinom devedesetih. Eh, da. U svim spomenutim dućanima sam bio jedini kupac - izuzev CR i Dancing Beara i naravno Algoritma i Megastorea koji su imali masu kupaca, ali na ostalim odjelima. CD je stvarno gotov.

 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Audio CD polagano umire

Ja samo želim reči da ja ne namjeravam plačati 149 kn za 12 mp3-ja s interneta i cijena će morati debelo pasti, možda na nekih 40-tak kn da bi ja to kupovao sa takve internet trgovine u tom obliku. Neznam kolke u tom slučaju ostaju margine izvođačima, prilično je to jalov posao.

 

Usput osječao bih se da kupujem faličnu robu, ja od albuma kojeg PLATIM očekujem puno više od 12 mp3-ja kolko god on koštal.

 

No zanimljivo je da večina ljudi glazbu iako ju ima u digitalnom obliku ne kupuje istu nego ju nabavlja nelegalnim putem i samim time nemaju ništa sa ovim člankom neg spadaju u rubriku, kako zaustaviti nelegalnu krađu autorske glazbe preko interneta.

 

Usput ja slušam glazbu gdje se isplati kupiti cijeli album i svaka sljedeča pjesma može biti samo bolja od one predhodne, dok nažalost današnji slušači emo, hip-hop, rnb, pop... hitova od svojih zvijezda (svake godine nova) dobivaju tek jednu dobru pjesmu na albumu i za to se ne isplati kupovati cijeli album. Tu jednostavno izvođači sami po sebi ubijaju prodaju albuma i tek se mogu nadati prodaji mp3 singla sa internet trgovine.

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.11.2011 2:34 (davorko17).
 
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Audio CD polagano umire

Šteta.

 

Više volim imati CD u ruci, pogledati tekstove pjesama, slike, pročitat booklet što se dobije.

U teoriji nema razlike između teorije i prakse ali u praksi ima.
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Audio CD polagano umire
sirka666 kaže...

Šteta.

 

Više volim imati CD u ruci, pogledati tekstove pjesama, slike, pročitat booklet što se dobije.

i to sve uglavnom mozes, na web stranici izvodjaca :)

I lost one of my machines... I can ping it and everything, but I can't seem to find it in my apartment...
16 godina
offline
Audio CD polagano umire

šteta, dan danas slušam audio CD na kompu... nadam se da će bitrate kupljene pjesme biti veći od 320kps kada CD umre

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Audio CD polagano umire
igy kaže...

šteta, dan danas slušam audio CD na kompu... nadam se da će bitrate kupljene pjesme biti veći od 320kps kada CD umre

Baš sam počeo pisati kako nije tragedija to što će se CD kao medij vrlo vjerojatno marginalizirati u doglednoj budućnosti, već to što nestaje i kvaliteta audio masteringa, a razmjer lossy kompresije MP3-ca i derivacija samo doljeva ulje na vatru i daje vjetar u leđa izdavačima. Fora je što se u novije vrijeme audiofili okreću transferima s vinila. Nadam se samo da neće doći vrijeme kad ćemo se morati okretati transferima s CD-a ;-)

Deckard
13 godina
neaktivan
offline
Audio CD polagano umire

Možda drugima umire, ja ću svoje vrtiti dok sam živ. {#}

Cemetary gates
Moj PC  
6 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Audio CD polagano umire
deckard kaže...
igy kaže...

šteta, dan danas slušam audio CD na kompu... nadam se da će bitrate kupljene pjesme biti veći od 320kps kada CD umre

Baš sam počeo pisati kako nije tragedija to što će se CD kao medij vrlo vjerojatno marginalizirati u doglednoj budućnosti, već to što nestaje i kvaliteta audio masteringa, a razmjer lossy kompresije MP3-ca i derivacija samo doljeva ulje na vatru i daje vjetar u leđa izdavačima. Fora je što se u novije vrijeme audiofili okreću transferima s vinila. Nadam se samo da neće doći vrijeme kad ćemo se morati okretati transferima s CD-a ;-)

Kvalitetan audio mastering? Taj je umro još pred 10 godina, jbg... Kad poslušam prosječni današnji album dođe mi da zaplačem... Ili nedajbože pogledam kako izgleda val audiozapisa i vidim tamo da je cijela pjesma između 0 i -2 dBFS... Tako da, realno, većina albuma ima toliko loš zvuk i na CD-u da ne bih dao kune za njih... I onda još kupiš to prekomprimirano smeće u prekomprimiranom MP3-u koji uništi i ono malo kvalitetnog zvuka što je ostalo u zapisu.

 

Što je najgore, prodaja preko interneta bi mogla zapravo jednostavnije donijeti veću kvalitetu audiozapisa, a ne manju... Mogli bi se bez problema prodavati albumi s golemim dinamičkim rasponom, u 192 kHz/24-bita itd. što ne možemo imati na Audio CD-u, multichannel zapisi (ako ima netko da se loži na to, jel), ali to se sve očito neće dogoditi baš skoro. Umjesto da napretkom tehnologije imamo sve kvalitetniji zvuk koji je itekako moguć, događa se obrnuto.

14 godina
protjeran
offline
Re: Audio CD polagano umire
davorko17 kaže...

dok nažalost današnji slušači emo, hip-hop, rnb, pop... hitova od svojih zvijezda (svake godine nova) dobivaju tek jednu dobru pjesmu na albumu i za to se ne isplati kupovati cijeli album. Tu jednostavno izvođači sami po sebi ubijaju prodaju albuma i tek se mogu nadati prodaji mp3 singla sa internet trgovine.

Čitam komentare i dobro se zabavljam. Jednog dana će nekima ovdje netko mlađi od njih reći da su stari i za otpad. {#} Jedino što me je kod CD-ova ikada smetalo bila je previsoka cijena. Na pohlepu diskografskih kuća koje su bandove i soliste tjerale da štancaju albume na pokretnoj vrpci bez obzira na kvalitetu, nikada kao kupac nisam mogao imati utjecaja, ali mi je CD drag kao medij. Kao što je netko napisao, uvijek je bilo nešto posebno otpakirati novi CD, staviti ga u player uz miris nove plastike i čekati da zasvira prva pjesma (slično kao kod gramofonskih ploča).

 

Ovo što opisuješ proživjeli su i moji roditelji u obliku singlica (sliku možeš vidjeti na: http://surftheearthnow.com/?attachment_id=42) koje su čuvali u posebnim PVC albumima poput albuma s fotografijama (na papiru). Cijele generacije su rasle slušajući te singlice, pa ne vidim razlog zašto bi danas bilo drugačije, bez obzira na medij. Jedino su diskografske kuće postale još pohlepnije uz nedostatak pravih glazbenih talenata, pa su CD kao nosač zvuka same dovele do propasti. Usput, rijetke su se diskografske kuće prilagodile internetu, a već su odavno mogle imati svoje vlastite trgovine na internetu, tako da nema potrebe dizati u nebo iTunes, jer je i prije bilo sličnih ideja, samo tada tržište još nije bilo zrelo za takav način prodaje glazbe (kao što su IT firme u n-tom pokušaju uspjele prodati "cloud", premda se sličan koncept u informatici pojavio ranije pod drugim nazivima).

14 godina
protjeran
offline
Re: Audio CD polagano umire
robycro kaže...
sirka666 kaže...

Šteta.

 

Više volim imati CD u ruci, pogledati tekstove pjesama, slike, pročitat booklet što se dobije.

i to sve uglavnom mozes, na web stranici izvodjaca :)

Nije to isto.

14 godina
protjeran
offline
Re: Audio CD polagano umire
deckard kaže...
igy kaže...

šteta, dan danas slušam audio CD na kompu... nadam se da će bitrate kupljene pjesme biti veći od 320kps kada CD umre

Baš sam počeo pisati kako nije tragedija to što će se CD kao medij vrlo vjerojatno marginalizirati u doglednoj budućnosti, već to što nestaje i kvaliteta audio masteringa, a razmjer lossy kompresije MP3-ca i derivacija samo doljeva ulje na vatru i daje vjetar u leđa izdavačima. Fora je što se u novije vrijeme audiofili okreću transferima s vinila. Nadam se samo da neće doći vrijeme kad ćemo se morati okretati transferima s CD-a ;-)

Meni se čini da nije tolik problem u tehničkoj kvaliteti snimke, koliko u nekvaliteti današnje glazbe. Nekada se u stvaranje albuma ulagao velik trud, danas veći dio posla obavi kompjuter uz pripovjedanje ili urlanje pjevača (ovisno o slučaju, ali to definitivno nije pjevanje). Zato mi se sviđa Adele, jer pokazuje da još ima talentiranih ljudi koji znaju koristiti svoj glas, za razliku od Beyonce i Rihanne čije "uratke" smatram običnom bukom.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Audio CD polagano umire
Golem je problem i u tehnickoj kvaliteti snimke, negdje od sredine 90-tih; pogledaj na Wikipediji "Loudness War", ako nisi upoznat s tim pojmom.
14 godina
neaktivan
offline
Audio CD polagano umire

Ako postoji audio medij za kojim sam zalio to je bila gramofonska ploca. Za CD me bas zaboli, iako imam solidnu kolekciju originala nisam ga kupio ima vec skoro desetak godina. MP3 (ili FLAC ako zelim nesto kvalitetnije) su daleko prakticniji formati, a i glupo se opirati promjenama...

 
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Audio CD polagano umire

Šteta, prelazimo na sve nesigurnije platforme i dalje, i dalje...

Žalim, ja ću i dalje kupovat (ili "dobivat") CD-e

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Audio CD polagano umire
Mirko935 kaže...
Golem je problem i u tehnickoj kvaliteti snimke, negdje od sredine 90-tih; pogledaj na Wikipediji "Loudness War", ako nisi upoznat s tim pojmom.

Nisam upoznat s tim pojmom, a kad mi je dosta buke, ugasim radio.

13 godina
neaktivan
offline
Audio CD polagano umire

Ne znam zašto ja imam dojam da mi, možda je subjektivno jbg. bolje zvuče CD-i koje sam nabavio iz 80-tih, originali Metallice, Maidena ili Slayera, nego njihovi posljednji CD-i, ili među posljednjima. Govorim čisto o mediju, dalo bi se vjerojatno i o kvaliteti snimka, ne znam u čemu je problem ali zakleo bi se da su mi ti stari CD-i iz 80-tih osjetno boljeg zvuka, izvornijeg.

 

 

Cemetary gates
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Audio CD polagano umire

Ne treba zaboraviti niti budalastine sa DRM-om kada su legalni kupci audio CD-a tretirani kao zadnje smece. Nije bas nesto za cim bih zalio...

 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Audio CD polagano umire
Stari CD-i i jesu daleko boljeg zvuka, 80-tih pogotovo i pocetkom 90-tih... Osim nekih danasnjih audiofilskih "labela" koji jos rade dobar mastering, ali oni se bave uglavnom klasicnom i slicnom glazbom. U danasnjoj mainstream muzici ces jako tesko naci dobro snimljen album.
16 godina
offline
Audio CD polagano umire

Ne znam sad tko je tu lud; Denis piše da će digitalna glazba preteći CD tek krajem desetljeća, dok su izdavačke kuće najavile da će CD, kao format, u potpunosti napustiti do kraja 2012., a možda i prije.

 

Kako piše business.hr, eventualno će se moći kupiti kakvo limited edition izdanje ili sl., dok će se preostali CD-i distribuirati isključivo putem Amazona.

It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Audio CD polagano umire
deckard kaže...

  Fora je što se u novije vrijeme audiofili okreću transferima s vinila. Nadam se samo da neće doći vrijeme kad ćemo se morati okretati transferima s CD-a ;-)

  Samo dragi Bog zna da li je taj transfer nastao na skupu MC zvucnicu ili na Technicks jeftikaneru sa losom geometrijom i MM zvucnicom. Ja mislim da nijedan audiofil nece unistavati ultra skupe vinilke (trose se) da bi ih postavio na torrent ili jos strasnije za zadrte audiofile, "trositi" igle, cistiti ploce....

 

I nije u pitanju samo gramofon vec i Phono sekcija na pojacalu koje je koristeno za transfer a to i najcesce unisti vrlo slab napon zvucnice.

Sto se tice masteringa CD-a tu stvari stoje li-la. Generalno, masteri su dobri ali je los nacin izrade i tiskanja CD-a

 

Ekscentricni diskovi sa plitkim zapisima zvuce katastrofalno lose zato sto slusamo muziku od sklopova za korekcije gresaka. Zato "Crkni vec jednom" dragi moj Audio CD

Dajte nam SACD ili "nesto multichannel" sa nabrijanim oversamplingom :)

Max Headroom
15 godina
offline
Re: Audio CD polagano umire
thedream kaže...

Ne znam zašto ja imam dojam da mi, možda je subjektivno jbg. bolje zvuče CD-i koje sam nabavio iz 80-tih, originali Metallice, Maidena ili Slayera, nego njihovi posljednji CD-i, ili među posljednjima. Govorim čisto o mediju, dalo bi se vjerojatno i o kvaliteti snimka, ne znam u čemu je problem ali zakleo bi se da su mi ti stari CD-i iz 80-tih osjetno boljeg zvuka, izvornijeg.

 

 

Ne trebaš se tome čuditi, to je stara stvar. Nema do CD-a s kraja 80-ih i početka 90-ih, osim kakvih poštenih remastera ili audiofilskih CD-a koji izlaze na kapaljku. Nađem se ovih dana slušati vinilni transfer u 24/96 prastarih stvari koje mi opet vraćaju smijeh na facu. Baš sam slušao neke stare albume Supertrampa s vinila, i to zvuči strava. Kad ih već spominješ, Maideni su meni živi primjer loše napravljenih CD-a. Što noviji to gori. Mislim, po audiofilskim pitanjima.

Deckard
15 godina
offline
Re: Audio CD polagano umire
Lazarus Long kaže...
deckard kaže...

  Fora je što se u novije vrijeme audiofili okreću transferima s vinila. Nadam se samo da neće doći vrijeme kad ćemo se morati okretati transferima s CD-a ;-)

  Samo dragi Bog zna da li je taj transfer nastao na skupu MC zvucnicu ili na Technicks jeftikaneru sa losom geometrijom i MM zvucnicom. Ja mislim da nijedan audiofil nece unistavati ultra skupe vinilke (trose se) da bi ih postavio na torrent ili jos strasnije za zadrte audiofile, "trositi" igle, cistiti ploce....

 

I nije u pitanju samo gramofon vec i Phono sekcija na pojacalu koje je koristeno za transfer a to i najcesce unisti vrlo slab napon zvucnice.

 

Imaš ekipe koja pažljivo radi transfere na ozbiljnoj opremi uz brdo informacija što, kako, s čime i na čemu + declicking, HiRes konverzija itd. itd. A i sam rezultat govori za sebe.

Deckard
16 godina
neaktivan
offline
Audio CD polagano umire

CD kao medij ne volim, ali MP3 je jako loša zamjena. Jedino što priznajem u današnje doba je FLAC, no to mi je totalna gnjavaža jer ako želim to slušati u auto treba se namučiti da bi našao neki skupi player tako da za sad ostajem na audio CD-u. Kvaliteta zvuka na MP3 je u 90% slučajeva stvarno katastrofa i nije mi jasno kako to ljudi vole slušati. Ok, jeste da je prenosivo i nezahtjevno po kapacitetu, ali time se gubi smisao slušanja glazbe

There's no business like showbusiness
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Audio CD polagano umire

pohlepa izdavačke industrije je kriva za sve, bilo da se radi o glazbi, igrama, ili filmovima.. 80-te, rane 90-te su bile godine!

Poslije toga šrot..

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Audio CD polagano umire
PaleRider kaže...

pohlepa izdavačke industrije je kriva za sve, bilo da se radi o glazbi, igrama, ili filmovima.. 80-te, rane 90-te su bile godine!

Poslije toga šrot..

  Nije u pitanju samo pohlepa vec i zastarjelost Audio CD kao format odnosno kao nosac zvuka. Naime, Audio CD je granicnik formata, njega su ustanovili Sony i Philips 1980 i vrlo je "primitivan" za danasnja poimanja i napredak potrosacke elektronike.

Kada se pojavio i kasnije vrlo masovno koristio bio je iznad ostatka sustava.

 

Medutim osim sto je prevazisao sve mane vinilne ploce nikad se nije priblizio zvuku iste u smislu dinamike i kompleksnosti snimljenog materijala (na LP je moguce snimiti signal iznad 24 kHz a na CD do 22 kHz)

Max Headroom
13 godina
neaktivan
offline
Audio CD polagano umire

Koji je idući korak uopće, a da se ne ide isključivo na elektronsku trgovinu glazbom / distribuciju glazbe i formata? Postoji li neki superiorniji medij CD-u na tržištu? Audio DVD {#}

Cemetary gates
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.11.2011 15:18 (thedream).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice