BBC, Apple i iskorištavanje radnika

poruka: 13
|
čitano: 2.416
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "BBC, Apple i iskorištavanje radnika".
15 godina
neaktivan
offline
BBC, Apple i iskorištavanje radnika

Neki će sada reći da se to Applea zapravo ne tiće jer oni su samo naručitelj, a ne proizvođač; te da sve druge velike korporacije rade isto, pa zašto se sada toliko pažnje daje Appleu. To je sve istina, samo što je stvar u tome što je baš Apple obećao da će se boriti za poboljšanje radnih uvjeta u tim tvornicama, te se redovito hvali u javnosti da je poboljšao njihova radnička prava (što u biti znači da redovito laže). 

But where did he come from, this fleck of spite in an abandoned paradise?
 
8 0 hvala 0
14 godina
offline
BBC, Apple i iskorištavanje radnika

Zar Foxconn nije veći krivac nego Apple?

Zašto se ne proziva Acer, HP, Google...?

 

I da, Apple se bori za veća prava radnika, ali oni ne mogu ništa napraviti na području kineskih zakona i pravilnika.

Swedish latin super funk.
Moj PC  
1 15 hvala 0
15 godina
offline
BBC, Apple i iskorištavanje radnika

kriv je onaj koji im je dao proizvoditi i postavio takve uvjete (količinske, cjenovne itd.). mogli su to kod kuće, ali onda ne bi zgrtali takve profite. kupnjom proizvoda tvrtke apple (i njima sličnih - nike, nestle itd.) plaća se ovakvo mrcvarenje radnika. svakome na savjest. zamislite si da ste među tim radnicima. {#}

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.12.2014 18:00 (Ajar).
Moj PC  
5 0 hvala 0
12 godina
offline
BBC, Apple i iskorištavanje radnika

Osobno mislim da osoba prosjećne inteligencije može stvoriti logićki model vrjednosti proizvoda koji kupuje. I kad mu se servira jeftinije, da je svijestan da tu cijenu nešto mora rušit.
Na žalost, svi mi gledamo da prođemo što jeftinije i držimo da je vrjednost onoga što sami posjedujemo ima nekakvu veću vrijednost.
Ideje sa fair trade je plemenita, ali mi se ćini da je svijest ljudi preniska da zaživi.
Što je sve uračunato u cijenu iphona mogu samo nagađati, ali vjerujem da on nebi bio toliko ispoliran proizvod da oni koji ga osmišljvaju ne dobivaju gadne novce.
Hipotetski postavljeno, da se daje više za proizvodnju, kvaliteteta proizvoda bi pala i onda bi kupac to kaznio jer bi našao drugi uređaj koji za manje novaca daje bolju kvalitetu, ne razmišljajući zašto.
Ne znam koliko je realan komentar, ali si uzimam za pravo optužiti i nas potrošeče zato što mi u principu diktiramo naćin na koji tržište funkcionira.

 
4 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
BBC, Apple i iskorištavanje radnika

Ne bi branio Apple, ali mislim da je glavni krivac Kinez koji to radi svojim radnicima. A radi samo zato da bi imao sto vecu zaradu. Takodjer imamo i Kinesku drzavu koja mora na to reagirati, a ne reagira jer je suvlasnik u firmi i profiitira. A prva recenica clanka govori i zasto "Međutim, Apple kao tvrtka koja najviše zarađuje na prodaji uređaja izrađenih u nehumanim uvjetima često je u središtu svake ovakve priče". Drugim rijecima, oni koji zaradjuju manje ne iskoristavaju.

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: BBC, Apple i iskorištavanje radnika
sirka666 kaže...

Zar Foxconn nije veći krivac nego Apple?

Zašto se ne proziva Acer, HP, Google...?

 

I da, Apple se bori za veća prava radnika, ali oni ne mogu ništa napraviti na području kineskih zakona i pravilnika.

 

Mogu oni napravit svašta, pa ne piše u kineskim propisima da radniku NE SMIJEŠ dati veću platu od X dolara pod x uslovima. Apple ima marže od preko 70%(prema nekim izvorima i 93%), mislim da lagano mogu da barem 1% od toga prenesu na najugroženije radnike.

16 godina
neaktivan
offline
BBC, Apple i iskorištavanje radnika

Da li su kupci željeza također krivi kada je svojedobno ona bitanga Mao naredio da farmeri prestanu raditi na zemlji i počnu lijevati željezo u kučnoj radinosti. Parola je bila:"Prestiči Britaniju u proizvodnji čelika".

Majmun je prouzručio ogromno umiranje od gladi i ljudsku tragediju do tada neviđenih razmjera. (Kasnije ga je nadmašio Džugašvili)

Ljudi iskorištavaju jedni druge dok mogu - nema tu milosti

 

 
2 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
BBC, Apple i iskorištavanje radnika

Da se razumijemo ovo nije samo apple 100% sam siguran da i druge tvornice rade slicno

moze ih samo biti sram, izvlacit ce se na foru kako nisu znali i kako ce sve uciniti da to "poprave".

cisto se nadam da su im dionice pukle barem malo da se znoje tamo.

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: BBC, Apple i iskorištavanje radnika

ja mislilm da oni vrlo dobro znaju kakvi su zakoni u kini i to iskorištavaju dobrano

14 godina
offline
BBC, Apple i iskorištavanje radnika

Naravno da svi sve znaju. Nije valjda da netko vjeruje kad kažu da nisu znali? Kako je novinar koji je snimio emisiju znao? Nikoga nije briga. Svi žele zaraditi više i iskorištavaju priliku za to. U cijeloj priči Apple nije jedini, a siguran sam da nije niti najgori. Zašto bi prenijeli 1% profita na nekoga ako ne moraju? Radi se o jeftinom poslu za radnike niske kvalifikacije. To je jedan dubok i složen problem. Radnike u Kini nitko ne prisiljava da rade u Foxconnu (tužna je ali istinita činjenica da je Foxconn za mnoge najbolji poslodavac kojeg mogu imati). Nitko nije kriv za to što se rodio u nekom zabačenom ruralnom kraju, ali isto tako nitko nikoga ne prisiljava da radi za Foxconn. Troškovi života u tim selima su minimalni i vjerojatno si ljudi nakon par godina u Foxconnu mogu kupiti kuću i to je ono što ih tjera da rade za njih. To je i druga kultura i školovanom manageru iz zapadne kulture ne bi palo na pamet tako tretirati radnike, ali to kod njih očito daje dobre rezultate. Naravno da se vlasnici brandova i ne želi zamjerati Kinezima jer ipak je to tržište velikog potencijala - koji se doduše vjerojatno nikada neće realizirati.
Ima tu još jedna za njih pozitivna stvar. Da taj posao ne radi sirotinja u Kini, radila bi ga imigrantska sirotinja u matičnoj zemlji što donosi nove probleme druge vrste. Bolje da su problemi negdje daleko a korist se prelijeva ovamo.

Zaključak- nema to veze sa Appleom, on je samo najpoznatiji pa je najzanimljivije o njemu snimiti film. U cijeloj Kini je situacija isti i svi pokrivaju oči kako to ne bi vidjeli. Uključujući kineske vlasti. Ne znam zašto bi mene bilo briga ako njih nije briga.

Moj PC  
0 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: BBC, Apple i iskorištavanje radnika
sirka666 kaže...

Zar Foxconn nije veći krivac nego Apple?

 

Foxconn prodaje elektroniku, Apple prodaje imidž da su njihovi proizvodi za "prosvijetljene" ljude.

9 godina
neaktivan
offline
Re: BBC, Apple i iskorištavanje radnika

Nadam se da svi nemaju takav pristup tome "Ne znam zašto bi mene bilo briga ako njih nije briga."

Korporacije su uvjek tako radile i bas zbog toga sto nas "nije briga za nekoga dokle god se nedogađa nama",oni pobjeđuju

Vec vidim da za tjedan dana o ovome se vise nece pisati,doci ce neka nova tema i oni ce opet biti zaboravljeni i sve ce se vratiti na staro.

14 godina
offline
Re: BBC, Apple i iskorištavanje radnika
Benisonny kaže...

Nadam se da svi nemaju takav pristup tome "Ne znam zašto bi mene bilo briga ako njih nije briga."

Korporacije su uvjek tako radile i bas zbog toga sto nas "nije briga za nekoga dokle god se nedogađa nama",oni pobjeđuju

Vec vidim da za tjedan dana o ovome se vise nece pisati,doci ce neka nova tema i oni ce opet biti zaboravljeni i sve ce se vratiti na staro.

Ako kineske vlasti i sve one koji bi trebali brinuti o radnom pravu u njihovoj zemlji nije briga i zatvaraju oči na taj problem što bih ja trebao? Ovo je stanje najmanje štete. Ako ti ne paše ne kupuj proizvode koji nastaju u takvim tvornicama (iako se pitam što ćeš onda kupiti?!). To je jedino što možeš učiniti. Niti ti niti ja nismo tjerali kineske seljake da se prijavljuju na posao u Foxconn, dakle ne snosimo nikakvu odgovornost. Uostalom, imamo mi i kod nas radnika koji ne primaju plaću, možda rade 300 sati mjesečno i pri tome su zlostavljani... ako želiš biti pravednik pozabavi se lokalnim problemima.
Očita je tvoja dobronamjernost, ali ovo ti je promašena postavka.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice