CARNet: Mnoge hrvatske škole su digitalne početnic

poruka: 15
|
čitano: 2.248
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "CARNet: Mnoge hrvatske škole su digitalne početnic".
13 godina
offline
CARNet: Mnoge hrvatske škole su digitalne početnic

Zaključak je malo jači "učenike treba dodatno senzibilizirati". Kako ako je Informatika izborni predmet u osnovnoj školi. Još kad se pogleda da tu Informatiku, često. predaju učitelji s "pojačanom" informatikom (što god to značilo) upitne kompetentnosti i znanja kako po pitanju novih tehnologija tako i po pitanju nekih koje su prilično arhaične. Jedini izlaz, koji ja vidim u cijeloj priči, je uvođenje informatike u svaki predmet. Informatika nije sama sebi svrha već djecu treba učiti da ju svakodnevno koriste za razne zadaće, jer će ju tako koristiti u životu. Najbrži i za djecu najzanimljiviji način je izrada prezentacija. Na taj način se može obraditi tema koja je zadana uz korištenje novih tehnologija. Dijete bi samo prezentiralo, pred cijelim razredom što je također dobro u smislu stjecanja samopouzdanja i sigurnosti kod javnog nastupa.

 

Od rujna, svaki tjedan držim dva sasta informatike nećaku i sinu (osnovna škola, niži razredi) i rezultat me oduševljava. Klinci upijaju sve što se tiče hardwera (sami su rastavili i sastavili računalo; znaju sve osnovne dijelove računala,...) i sposobni su reproducirati naučeno s odgodom od par dana (tjedana) što znači da su stekli novo znanje i vještinu. Zadnji zadatak je bila izrada prezentacije po njihovoj želji. Sve su odradili sami, odabrali temu, napisali natuknice, odabrali fotografije koje će koristiti, složili kompletnu prezentaciju s tranzicijama i dinamičkim efektima te ju na kraju prezentirali pred publikom (uopće se nije skužilo da su imali napisane bilješke koje su im pomagale tijekom prezentacije). Oba su odabrali teme koje obrađuju trebutno u školi i odradili su ih odlično. Istu takvu stvar bi mogli odraditi i za školu i pri tome naučiti jako puno, više nego što se nauči suhoparnim ponavljanjem gradiva na old school način.

Stručnjak za odmaganje...
 
8 0 hvala 1
16 godina
offline
CARNet: Mnoge hrvatske škole su digitalne početnic

Neki dan dadoh nećaku da mi stavi mobitel na punjenje i lik ga u garaži ukopča na trofaznu struju. Srećom nije nastradao on nego samo mobitel i punjač. Ali kad treba nešto naći i napistati na nekoj opskurnoj stranici amen ako vjeruje u boga nema greške.

Naučit će sve kako koristiti ali jako je teško naći i onoga kojeg zanima kako.

U besptičju i krava zvuči kao slavuj!
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.11.2016 22:01 (Azr43l).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: CARNet: Mnoge hrvatske škole su digitalne poče
Azr43l kaže...

Naučit će sve kako koristiti ali jako je teško naći i onoga kojeg zanima kako.

Jesi kada pokušavao prenijeti znanje na nekog klinca? Da jesi ne bi napisao ovo što si napisao. Klince jako zanima kako što funkcionira i moraš se jako dobro potruditi da im to objasniš. Problem je samo u tome kada se objašnajva na način koji oni ne razumiju.

Stručnjak za odmaganje...
8 godina
odjavljen
offline
Re: CARNet: Mnoge hrvatske škole su digitalne poče
mario.L_hr kaže...

 Još kad se pogleda da tu Informatiku, često. predaju učitelji s "pojačanom" informatikom (što god to značilo) 

 Učitelji koji imaju pojačane predmete su ti učitelji za niže razrede osnovne škole (1-4.) koji su imali dodatne sate iz odabranih predmeta te su na taj način "osposobljeni" obnašati dužnosti predmetnog nastavnika.

 

13 godina
offline
Re: CARNet: Mnoge hrvatske škole su digitalne poče
Slicer kaže...

 Učitelji koji imaju pojačane predmete su ti učitelji za niže razrede osnovne škole (1-4.) koji su imali dodatne sate iz odabranih predmeta te su na taj način "osposobljeni" obnašati dužnosti predmetnog nastavnika.

 

Hoćeš reći da su prošli dodatni tečaj kako bi mogli predavati određeni predmet. To je baš prava stvar za informatiku.

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.11.2016 22:04 (mario.L_hr).
8 godina
odjavljen
offline
CARNet: Mnoge hrvatske škole su digitalne početnic

Ne tečaj, ali su imali dodatne sate iz tih kolegija na faxu. Ni meni se to ne sviđa jer ruku na srce, sumnjam da Učiteljski može proizvesti takav kadar sposoban za prenošenje takvog specifičnog znanja.

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.11.2016 22:14 (Slicer).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
CARNet: Mnoge hrvatske škole su digitalne početnic

Nažalost dosta učitelja u osnovnim školama nije na razini i svoje predmete kao da rade na silu.

 

Vćeinu stvari možeš po knjigama i držat se strikno teorije i općenitog. No predmete poput matematike, fizike, kemije, informatike jednostavno moraš voljeti. Moraš voljati svoje područje biti dobar u tome i najbitnije moreš znati isto prenjeti klincima. Njabolje kroz primjere, obajšnjenja kako nešto radi jer većina klinaca to voli i time ih zainteresiraš. Uostalom slažem se sa ovime što je mario napisao.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
CARNet: Mnoge hrvatske škole su digitalne početnic

Svima je jasno da informatiku treba još jučer uvesti kao obavezan predmet u osnovnu školu, makar od 5. razreda, ali je isto tako jasno zašto se to neće dogoditi. Kad i ako ikada politika u našoj zemlji počne biti od koristi za samu zemlju i njene građane, a ne za partikularne interese onda možemo očekivati značajnije pomake naprijed.

Što se posla učitelja i nedostatka kadra, mi FER-ci, PMF-ci i slični koji imaju stručnih znanja neće u pravilu raditi u školi jer plaća nije stimulativna, a treba znati da se u školi ne radi zbog materijalne koristi, već jednostavno moraš to voljeti, jer u protivnom si teret samom sebi, a i štetan za obrazovni proces. Ipak je to odgojno obrazovna institucija i treba dolaziti s voljom i elanom pred tu djecu. Neposredan rad s ljudima je najzahtjevniji od svih i nerijetko vrhunsko stručno znanje nije dovoljno za uspjeh na tom poslu.

 
4 0 hvala 1
7 godina
neaktivan
offline
Re: CARNet: Mnoge hrvatske škole su digitalne poče

S ovim neznanjem informatike baš nikakve veze nema tih nekoliko učitelja sa završenim modulom informatike koji su trenutno zaposleni na tome mjestu. Kažem nekoliko zato što su ovi trenutno zaposleni  većinom lijeni i arogantni propali elektraši pred mirovinom koji su usput završili pedagoške predmete samo kako bi mogli predavati u školi, a ne ti učitelji s dodatnim satima infromatike koje se ovdje spominje. Znam ih nekoliko koji ni nemaju kvalifikacije da bi predavali u školi, a ipak to rade još od vremena Juge pa mi je opet drago što barem netko predaje nešto vezano za infromatiku. 

Informatika treba biti obvezna od prvog razreda jer djeca računalo shvačaju kao igračku,  a ne kao alat s kojim će velika većina njih za 15-ak godina zarađivati za kruh. Hrvatskoj djeci ne bi pomogao ni Wozniak budući da bi mu se na informatici pojavila skupina osmaša koji su došli gledati youtube jer nikada drugo ništa nisu ni radili na računalu. Da se uvede od prvoga rezreda i da ju predaje moja baka, opet bi stanje bilo bolje nego sada. I sad netko problem ide tražiti u osobama koje predaju ono malo sati koji se održe. Bravo  clap clap

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.11.2016 1:39 (Nindza123).
16 godina
offline
Re: CARNet: Mnoge hrvatske škole su digitalne poče
Inovator kaže...

Svima je jasno da informatiku treba još jučer uvesti kao obavezan predmet u osnovnu školu, makar od 5. razreda, ali je isto tako jasno zašto se to neće dogoditi. Kad i ako ikada politika u našoj zemlji počne biti od koristi za samu zemlju i njene građane, a ne za partikularne interese onda možemo očekivati značajnije pomake naprijed.

Što se posla učitelja i nedostatka kadra, mi FER-ci, PMF-ci i slični koji imaju stručnih znanja neće u pravilu raditi u školi jer plaća nije stimulativna, a treba znati da se u školi ne radi zbog materijalne koristi, već jednostavno moraš to voljeti, jer u protivnom si teret samom sebi, a i štetan za obrazovni proces. Ipak je to odgojno obrazovna institucija i treba dolaziti s voljom i elanom pred tu djecu. Neposredan rad s ljudima je najzahtjevniji od svih i nerijetko vrhunsko stručno znanje nije dovoljno za uspjeh na tom poslu.

 

Ovo je vrlo konstruktivno i lijepo objašnjeno, svaka čast. Da je takvih više, nešto bi se i napravilo u tom obrazovanju.

14 godina
neaktivan
offline
Re: CARNet: Mnoge hrvatske škole su digitalne poče
Dosta dobrog si napisao. Ali opet moras imati na umu da si ti objasnjavao dvojici a u razredu ih ima puno vise i to jako razlicitih intelektualnih sposobnosti.. Predajem informatiku vec 5 i pol godina i mislim da bi je bilo idealno primjenit na sljedeci nacin. Ukomponirat je u svaki predmet odredeni dio godine npr. Kao jednu cjelinu (mozda bi bilo najbolje da tu cjelinu drzi prof iz tog predmeta) a predmet informatiku kao obveznu stavit jednu do dvije godine (office alati, obrada slika, izrada filmica, osnove os-a) a ostalo bi stavio kao izborno (programiranje, web, mreze...).
Definitivno bih odjelio ucenike ranije od srednje skole. Velika je intelektualna razina od ucenika do ucenika u 7-8 razredu.
8 godina
odjavljen
offline
Re: CARNet: Mnoge hrvatske škole su digitalne poče
Nindza123 kaže...

S ovim neznanjem informatike baš nikakve veze nema tih nekoliko učitelja sa završenim modulom informatike koji su trenutno zaposleni na tome mjestu. Kažem nekoliko zato što su ovi trenutno zaposleni  većinom lijeni i arogantni propali elektraši pred mirovinom koji su usput završili pedagoške predmete samo kako bi mogli predavati u školi, a ne ti učitelji s dodatnim satima infromatike koje se ovdje spominje. Znam ih nekoliko koji ni nemaju kvalifikacije da bi predavali u školi, a ipak to rade još od vremena Juge pa mi je opet drago što barem netko predaje nešto vezano za infromatiku. 

Informatika treba biti obvezna od prvog razreda jer djeca računalo shvačaju kao igračku,  a ne kao alat s kojim će velika većina njih za 15-ak godina zarađivati za kruh. Hrvatskoj djeci ne bi pomogao ni Wozniak budući da bi mu se na informatici pojavila skupina osmaša koji su došli gledati youtube jer nikada drugo ništa nisu ni radili na računalu. Da se uvede od prvoga rezreda i da ju predaje moja baka, opet bi stanje bilo bolje nego sada. I sad netko problem ide tražiti u osobama koje predaju ono malo sati koji se održe. Bravo  clap clap

 Itekako ima veze. Ovo za "propale elektraše" može proći ako gledaš na srednje (pogotovo strukovne) škole, ali ne i osnovne. 

 

Učiteljski fakultet je propao, jedva da je mrvicu bolji od ekonomskog po kvaliteti kadra koju proizvodi što rezultira općenito lošim stanjem u školstvu. Nema ih dovoljno, loši su i ne žele poduzeti ama baš ništa (čast iznimkama, cca. 5%). 

Vidio sam i najbolje i najgore, no eto, najgore prevladava sa 95%. I neće se promijeniti ama baš ništa zbog zatucanog balkanskog mentaliteta. 

 

Tko misli normalno obrazovati svoje dijete, taj je već odavno spakirao kofere.

15 godina
offline
CARNet: Mnoge hrvatske škole su digitalne početnic

ovako to izgleda "malo" jednostavnije napisano. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: CARNet: Mnoge hrvatske škole su digitalne poče
Ne kužim što su svi zapeli za informatizaciju školstva u hrvatskoj.
Mislim da bi pametnije bilo uvesti neke predmete tipa "Survival by Bear Grills" pošto se polako ali sigurno vraćamo u kameno doba i jedan od bitnijih skillova koji će u budućnosti biti potreban mladim, bogobojaznim, nacionalno osvještenim hrvatima, jest uspješno paljenje vatre pomoću stvari koje se mogu pronaći u prirodi.
“From the naturalistic point of view, all men are equal. There are only two exceptions to this rule of naturalistic equality: geniuses and idiots.”
Moj PC  
2 0 hvala 0
7 godina
offline
CARNet: Mnoge hrvatske škole su digitalne početnic

 Moram priznati da se stvari kreću u dobrom smjeru, barem u obližnjoj osnovnoj školi.

Danas sam baš bio u gostima kod jednog prijatelja čiji je sin 7. razred, i popričao sam s njim o njihovoj nastavi informatike.

Uglavnom, pozitivno sam šokiran, još i od prije.

Naime, taj me prijatelj nedavno zvao zbog kvara na računalu, i kad sam došao da pogledam, ostao sam šokiran.

Njegov sin otvorio PC, izvadio pokvareni hard disk, i testira napajanje multimetrom 

Rekoh: kaj ste me uopće zvali, vidim da je situacija pod kontrolom 

Uglavnom, stavimo mi drugi disk, i popričam s malim.

Njihova nastava informatike: počeli su s Officeom (mali rastura macroe u Excelu), prešli na audio i video obradu (za zadatak su dobili i snimiti i montirati film od 3 minute, u čemu sam im pomogao- horor u stilu Exorcista), a sad počeli rasturat Python.

A klinci su toliko zagrizli da su sve primjere koje su dobili za odradit, odradili u jednom danu i skužili gdje Python stoji u ozbiljnim vodama, pa sad zagrizli za C.

Budući da igraju stalno Minecraft, WoT i FNaF, sad ciljaju napraviti svoj engine, a kad su navratili neki dan kod mene, on i jedna kolegica iz prve prepoznali PLC (imam starog Berghoffa) i prebacio sam im simulator da savladaju logiku doma, jer nemam više ni jedan vanjski modul, tak da im je moj PLC beskoristan za vježbu.

E da, prošli tjedan su imali kvar na par PC-a u školi, nastavnik nije znao riješiti, i odmah su uletili i popravili sve.

I jedan njegov kolega je umrežio učionicu sam (mislim samo fizički dio, ali....).

I na engleskom 50% razreda dobilo zabranu odgovaranja kad učiteljica pita, jer znaju sve 

A kaj je najjače, klinac ima nevjerovatan izgovor, i to s british naglaskom.

Razgovarao sam s njim na engleskom, sram me je, jer ja zapravo rasturam i u izgovoru i gramatičkoj ispravnosti, a nula sam u usporedbi s njim, onda znate koliki je mali talent......

A kaj je najbolje, sve im je to veselje i zabava, a ne teret 

Kruha i igala...
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice