Daktilografija umjesto rukopisa u finskim školama

poruka: 50
|
čitano: 6.796
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Daktilografija umjesto rukopisa u finskim školama".
15 godina
odjavljen
offline
Daktilografija umjesto rukopisa u finskim školama

Tipkanje na tipkvnici se ionak nauci vrlo dobro prilikom svakodnevnog koristenja racunala, mozda raspored prstiju nije ispravan, ali kako kome pase, i nije toliko bitno ako se postigne zeljena brzina tipkanja.

http://isvijet.com.hr, Siemens C60, SE K700i, Samsung D600, Sam. Omnia i900, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, Galaxy SIII, Nexus 5
 
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Daktilografija umjesto rukopisa u finskim školama

Nije baš prejasan članak, ako sam dobro shvatio ukidaju učenje pisanja rukom pisanih slova ali ne i štampanih slova ? U tom slučaju to podržavam, ali članak kao da sugestira da totalno ukidaju učenje pisanja rukom !? 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Daktilografija umjesto rukopisa u finskim školama

zašto ne bi učili oboje? čemu onda učenje tablice množenja kad imamo kalkulatore? zašto uopće išta učiti što nam ne treba za posao? idiokracija na djelu

 

pazi ovo, djeca nemaju vremena?!  

There is no job like cron job!
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.8.2015 20:17 (hrvooje).
 
15 3 hvala 3
16 godina
neaktivan
offline
Daktilografija umjesto rukopisa u finskim školama

Loša ti je usporedba, bez tablice množenja ne možeš ništa pomnožiti, ako nemaš vanjsku tehnološku pomoć tj. Pisana slova povrh štampanih ne donose nikakvu dodatnu praktičnu korist, oboje ti jednako omogućuje da staviš informacije na papir (ili drugdje), pisana neki možda mogu brže ali ja ih već jedno 15 godina uopće ne koristim jer mi je puno uredniji i brži rukopis ako pišem štampano. A gnjavit djecu samo zbog estetike pisanih slova je pretjerano.

 
8 1 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Daktilografija umjesto rukopisa u finskim škol
hrvooje kaže...

zašto ne bi učili oboje? čemu onda učenje tablice množenja kad imamo kalkulatore? zašto uopće išta učiti što nam ne treba za posao? idiokracija na djelu

 

pazi ovo, djeca nemaju vremena?!  

 BUG, Face, Reddit, Tumblr, Twitter.

 

Osobno sam skratio higijenu stražnjice za 80% jer jednostavno nisam imao vremena.

Tražim anime shoegaze djevojku. Slonovi, žbljohe i grobovi neka se ne javljaju.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Daktilografija umjesto rukopisa u finskim škol
Onjegin kaže...

 

Osobno sam skratio higijenu stražnjice za 80% jer jednostavno nisam imao vremena.

 

Školski primjer too much information. 

13 godina
neaktivan
offline
Daktilografija umjesto rukopisa u finskim školama

Ako ta odredba podrazumijeva nastavak učenja pisanja slova, a ukida učenje pisanja usranih pisanih slova koje ionako ne služe ničemu, onda to podržavam.

 
2 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Daktilografija umjesto rukopisa u finskim škol
Ray0 kaže...

Ako ta odredba podrazumijeva nastavak učenja pisanja slova, a ukida učenje pisanja usranih pisanih slova koje ionako ne služe ničemu, onda to podržavam.

 Koja si slova koristio za bilješke na faksu?

Tražim anime shoegaze djevojku. Slonovi, žbljohe i grobovi neka se ne javljaju.
16 godina
moderator
offline
Re: Daktilografija umjesto rukopisa u finskim škol
Enkidu kaže...

Nije baš prejasan članak, ako sam dobro shvatio ukidaju učenje pisanja rukom pisanih slova ali ne i štampanih slova ? U tom slučaju to podržavam, ali članak kao da sugestira da totalno ukidaju učenje pisanja rukom !? 

Pa lijepo ti sve piše (posljednja rečenica prvog pasusa), zašto ti to nije jasno?

...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Daktilografija umjesto rukopisa u finskim škol
Enkidu kaže...

Loša ti je usporedba, bez tablice množenja ne možeš ništa pomnožiti, ako nemaš vanjsku tehnološku pomoć tj. 

 bez znanja pisanih slova ne možeš pročitati štivo pisano pisanim slovima. 

 

naravno da ćeš upotrijebit argument kako ne možeš množi bez tehnološke pomoći, ali kako ćeš imati daktilkgrafiju bez vanjske tehnološke pomoći. koliko klinaca u praksi u finskoj nema vanjsku tehnološku pomoć? 

 

njihovo školstvo može komotno isto tako reći,  99% klinaca iznad 3. razreda ima mobitel.  ne moramo učiti tablicu množenja. možemo odmah na diferencijalne. sve ostalo je gubljenje vremena. 

There is no job like cron job!
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.8.2015 20:32 (hrvooje).
13 godina
neaktivan
offline
Daktilografija umjesto rukopisa u finskim školama

Pa članak ima 5 rečenica neznam zašto je nekima teško pročitati:

"Tako će od sljedeće godine mali Finci rukom pisati tek tiskana slova, a za sve ostalo koristit će računala."

 

Ja niti sad neznam zašto se uopće forsiraju toliko pisana slova u osnovnim školama. Prvo što su teža za čitanje, pa i na kraju ispadne da svi koji njima pišu koriste zapravo neku mješavinu pianih i tiskanih slova (npr. velika slova su tiskana..)

 

 

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Daktilografija umjesto rukopisa u finskim školama

meni nije jasno zbog čega jedno isključuje drugo? zbog čega ne bi i dalje pisali rukom (sva slova, iako je finski ... khm ... malo onak ...) i usporedno učili tipkati? kaj nemaju dovoljno nepismenih (i funkcionalno i općenito)? bumo im mi posudili ak treba. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Daktilografija umjesto rukopisa u finskim školama

Nemojte ukinuti učenje pisanih slova, buduća generacija ljudi će onda moći pročitati šta su im doktori napisali :S


 
9 0 hvala 0
12 godina
offline
Daktilografija umjesto rukopisa u finskim školama

pazi ti učenja pisanja, tj tipkanja na tipkovnici dovoljno je znat pravilan raspored prstiju i ostalo je samo praksa da se razvije motorika. ako je to potrebno uvodit u školu onda u qrac.

 

mislim da ne postoji nikakvo opravdanje za neučenje pisanja pisanih i tiskanih slova. kakvo je ovo objašnjenje - klinci od 6-7 godina nemaju vremena?!

 

Ne predaj se nikad osim kad moraš!
 
5 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Daktilografija umjesto rukopisa u finskim škol
hrvooje kaže...
Enkidu kaže...

Loša ti je usporedba, bez tablice množenja ne možeš ništa pomnožiti, ako nemaš vanjsku tehnološku pomoć tj. 

 bez znanja pisanih slova ne možeš pročitati štivo pisano pisanim slovima. 

 

naravno da ćeš upotrijebit argument kako ne možeš množi bez tehnološke pomoći, ali kako ćeš imati daktilkgrafiju bez vanjske tehnološke pomoći. koliko klinaca u praksi u finskoj nema vanjsku tehnološku pomoć? 

 

njihovo školstvo može komotno isto tako reći,  99% klinaca iznad 3. razreda ima mobitel.  ne moramo učiti tablicu množenja. možemo odmah na diferencijalne. sve ostalo je gubljenje vremena. 

 

Vid, ne moš kupovat ni prodavat povrće na pijaci ni mliko u trgovini ako ne znaš fakin tablicu množenja. Digitron ili mobitel (sa tvojim prstima) bi to obavio 50 puta sporije nego tvoj mozak. Dok ne naprave integrirane neuralne implantate za takve stvari tablica množenja je obavezna.

Što se tiče čitanja napisanog štiva, ja evo sad ne mogu čitati pisana slova hrvatskog i engleskog (koje inače znam) napisana u npr. 15. ili 12. stoljeću, jer su previše krasopisna a font se promijenio u međuvremenu. Pogotovo ne mogu čitati kineska slova i babilonsko klinasto pismo. Ali sve to se lako može naći u prijevodu / prepisu na modernoj latinici. S vremenom će pisana slova razumjeti samo povjesničari i arheolozi a ostali će imati novije resurse.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Daktilografija umjesto rukopisa u finskim škol
osta_os kaže...

Nemojte ukinuti učenje pisanih slova, buduća generacija ljudi će onda moći pročitati šta su im doktori napisali :S


 

Doktori su prešli na e-recepte... Besides, nikakva škola ti ne pomaže da razumiješ švrakopis nekih ljudi... 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.8.2015 21:09 (Enkidu).
15 godina
neaktivan
offline
Daktilografija umjesto rukopisa u finskim školama

Ako ova novina dolazi iz Finske, zemlje koja je u svemu "milenijama" ispred nas, onda ne sumnjam u ispravnost njihove odluke.

scientia est potentia
 
3 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Daktilografija umjesto rukopisa u finskim škol
Enkidu kaže...

 

Vid, ne moš kupovat ni prodavat povrće na pijaci ni mliko u trgovini ako ne znaš fakin tablicu množenja. Digitron ili mobitel (sa tvojim prstima) bi to obavio 50 puta sporije nego tvoj mozak. Dok ne naprave integrirane neuralne implantate za takve stvari tablica množenja je obavezna.

Što se tiče čitanja napisanog štiva, ja evo sad ne mogu čitati pisana slova hrvatskog i engleskog (koje inače znam) napisana u npr. 15. ili 12. stoljeću, jer su previše krasopisna a font se promijenio u međuvremenu. Pogotovo ne mogu čitati kineska slova i babilonsko klinasto pismo. Ali sve to se lako može naći u prijevodu / prepisu na modernoj latinici. S vremenom će pisana slova razumjeti samo povjesničari i arheolozi a ostali će imati novije resurse.

 zar zbilja otipkati u mobitel 5,5 kg x 8,5 kn je 50 puta sporije od mozga? ako to traje 3-4 sekunde po tvom treba 2-3 min.  kalkulatorom.  onda ja mogu nekoliko puta brže napisati pisanim slovima nego tipkovnicom, ako ćemo upotrijebiti taj argument. 

 

čitanje drugog fonta ili pisma od prije 800 godina nema veze s ovim primjerom, jer se pisana slova danas svugdje još uvijek koriste 

There is no job like cron job!
15 godina
offline
Re: Daktilografija umjesto rukopisa u finskim škol
Apachy kaže...

kakvo je ovo objašnjenje - klinci od 6-7 godina nemaju vremena?!

 

 

Začudio bi se koliko današnji klinci znaju više nego dok smo mi bili klinci. Da, klinci nemaju vremena jer se danas sve puno brže odvija. Znanje se u današnje vrijeme udvostručuje u periodu jednog osnovnoškolskog obrazovanja.

Potpuno podržavam ukidanje svih redundantnih i nepotrebnih vještina, a pisana slova su jedno od njih. Ima pametnijih stvari kojima se djeca mogu posvetiti, a informatika je sigurno jedna od njih.

16 godina
offline
Daktilografija umjesto rukopisa u finskim školama

Svaka čast Fincima na uspesima na PISA testovima, ali u poslednje vreme mi se čini da se previše trude biti avangardni sa svojim obrazovnim sistemom.

 

Pisanje pisanih slova je valjda efikasnije od pisanja štampanih?! Osim toga, možda je u pitanju nedostatak daktilografske obuke, ali najkvalitetnije beleške pravim rukom. Takođe, kada analiziram neki problem, bolje razmišljam ako njega i potencijalno rešenje skiciram na papiru nego ako to radim na računaru. Neko mi reče da je to zato što se pri pisanju aktiviraju dodatni delovi mozga. Zato mislim da nije sjajna ideja ostaviti buduće generacije sa tek polufunkcionalnom sposobnošću pisanja.

 

Tu je i onaj deo članka o razvoju mozga i motorike i ublažavanju disleksije, ali ko šiša neuroznanstvenike kada treba napraviti najmoderniji i najnapredniji obrazovni program?!

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Daktilografija umjesto rukopisa u finskim školama

daktilografija je mehaničko pritiskanje gumba. ajd da su rekli da će umjesto pisanja učiti scratch, to bi imalo veze s informatikom i kreativnošću

There is no job like cron job!
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Daktilografija umjesto rukopisa u finskim škol
hrvooje kaže...
 

čitanje drugog fonta ili pisma od prije 800 godina nema veze s ovim primjerom, jer se pisana slova danas svugdje još uvijek koriste 

Pa bas se i ne koriste, ne znam jesam li vidio pisana slova u zadnjih godinu dana osim goticu na tablama povijesnih zgrada. Sve zabiljeske koje radim su u tiskanim slovima, a jednako tako i kod drugih ljudi koje znam. Dodatno je sto je djeci poprilicno tesko koordinirati pokrete prstiju kako bi na mikrometar krasopisom napisali slovo onako kako je to uciteljica zamislila te ako nagnu slovo za 1,3 stupnja vise u stranu on onoga sto si je uciteljica zamislila, dobivaju minuse u skoli. Bolje je da ih se prvo nauci pisati normalna slova (tiskana), a kasnije neka sami eksperimentiraju sa pisanima ako zele.

 

PS sada sam se sjetio da su potpisi ipak jedino sto sam vidao od pisanih slova u zadnje vrijeme.

12 godina
odjavljen
offline
Daktilografija umjesto rukopisa u finskim školama

Fino, neka onda ovi naši ukinu TC rukom jer zašto bi crtali rukom ako imamo računalo koje je uz to još i preciznije?

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Daktilografija umjesto rukopisa u finskim škol
Dex.pwn kaže...

Fino, neka onda ovi naši ukinu TC rukom jer zašto bi crtali rukom ako imamo računalo koje je uz to još i preciznije?

 Možda da bolje učiš i ideš u neku pravu školu, a ne neku sa TC rukom? 

Tražim anime shoegaze djevojku. Slonovi, žbljohe i grobovi neka se ne javljaju.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Daktilografija umjesto rukopisa u finskim škol
Strojarska je prava škola, al vala umjesto da nas stave za kompove mi moramo na mamlazni pogon crtat kuke i poluge... Ko je još vidio pisat pisanim slovima, tko je još vidio crtat na mamlazni pogon?
12 godina
offline
Daktilografija umjesto rukopisa u finskim školama

@Bitanga - razumjem ja to sve, ali i dalje ne vjerujem da ne mogu pronaći sat vremena dnevno (ili manje) tokom prvog polugodišta prvog razreda da nauče pisat.

uostalom, zar nije brže i efikasnije pisati pisano nego pisati štampano? ne govorim o krasopisu, nego o "osobnom" fontu kojeg svatko razvije od onih osonova iz prvog razreda.

 

 

Ne predaj se nikad osim kad moraš!
 
6 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Daktilografija umjesto rukopisa u finskim škol
Apachy kaže...

@Bitanga - razumjem ja to sve, ali i dalje ne vjerujem da ne mogu pronaći sat vremena dnevno (ili manje) tokom prvog polugodišta prvog razreda da nauče pisat.

uostalom, zar nije brže i efikasnije pisati pisano nego pisati štampano? ne govorim o krasopisu, nego o "osobnom" fontu kojeg svatko razvije od onih osonova iz prvog razreda.

Nije. I ti si mogao svoj odgovor napisati na papir, pa to skenirati i umetnuti sliku u forum. Nisi, jer bi bilo i sporo i teško čitljivo. I članak je mogao biti tako objavljen; nije, jer je to loše. I ja sam mogao ovaj odgovor napisati pisanim slovima; kao i svi dosada, nisam jer je to najlošija i najružnija moguća varijanta. Čemu nametati drugima ono što, očigledno, sam ne radiš?

 

15 godina
offline
Re: Daktilografija umjesto rukopisa u finskim škol
Apachy kaže...

@Bitanga - razumjem ja to sve, ali i dalje ne vjerujem da ne mogu pronaći sat vremena dnevno (ili manje) tokom prvog polugodišta prvog razreda da nauče pisat.

uostalom, zar nije brže i efikasnije pisati pisano nego pisati štampano? ne govorim o krasopisu, nego o "osobnom" fontu kojeg svatko razvije od onih osonova iz prvog razreda.

 

 

 

Meni nije. Stvarno se ne sjećam da sam ikad išta dulje od dva reda napisao rukom u poslijednjih 20ak godina. Ako i pišem, radim to štampanim slovima jer mi je brže i jednostavnije i manje griješim.

Danas se ne pišu cijeli tekstovi rukom da ti treba brzina. Dosta ti je za napisati neku bilješku.

Također, danas djeca imaju mobitele u prvom razredu osnovne škole. To ti sve govori. Vremena se mijenjaju i treba se prilagoditi. Finci imaju muda, mi ćemo i dalje pametovati kako imamo najbolje škole na svijetu i kak su svi drugi glupi.

 

12 godina
neaktivan
offline
Daktilografija umjesto rukopisa u finskim školama

Jer zašto bi djeca znala više stvari. Raznovrsnost znanja 0 bodova. Zašto učiti jezike? Bolje neka ih nauče pravilno koristiti aplikacije Translate i riječnike.

 

Osobno pišem pisanim slovima jer neusporedivo brže i ljepše. Oni koji pišu tiskanim (osobito velikim sve) meni izgledaju malo zaostalo... u najmanju ruku. Ne znam kaj mi fali da znam pisati tiskanima, pisanima, glagoljicu, ćirilicu i tipkati sa svih deset prilično dobrom brzinom... i nisam potrošio previše vremena.

Slušaj svoje srce! o_O ..... Eem. Who am I kidding? Samo budi logičan! :-)
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.8.2015 13:19 (logik).
Moj PC  
1 7 hvala 0
12 godina
offline
Re: Daktilografija umjesto rukopisa u finskim škol
DigiMagic kaže...

Nije. I ti si mogao svoj odgovor napisati na papir, pa to skenirati i umetnuti sliku u forum. Nisi, jer bi bilo i sporo i teško čitljivo. I članak je mogao biti tako objavljen; nije, jer je to loše. I ja sam mogao ovaj odgovor napisati pisanim slovima; kao i svi dosada, nisam jer je to najlošija i najružnija moguća varijanta. Čemu nametati drugima ono što, očigledno, sam ne radiš?

 

Ne namečem nikom ništa. Ne stavljaj mi riječi u usta i ne vadi iz konteksta. Govorim o ljudskoj vještini zvana pisanje. Ručno pisanje koje se još uvijek koristi, vjerovao ili ne - izvan škole i faksa. Čitaj sa razumjevanjem, ne ovorim da se trebamo vratiti na golube pismonoše i zlatne bule pisane kaligrafijom, već da treba znati rukom pisati. EOD od mene

Bitanga kaže...

Meni nije. Stvarno se ne sjećam da sam ikad išta dulje od dva reda napisao rukom u poslijednjih 20ak godina. Ako i pišem, radim to štampanim slovima jer mi je brže i jednostavnije i manje griješim.Danas se ne pišu cijeli tekstovi rukom da ti treba brzina. Dosta ti je za napisati neku bilješku.Također, danas djeca imaju mobitele u prvom razredu osnovne škole. To ti sve govori. Vremena se mijenjaju i treba se prilagoditi. Finci imaju muda, mi ćemo i dalje pametovati kako imamo najbolje škole na svijetu i kak su svi drugi glupi.

 Ne znam, ja znam gro ljudi (mojih godina - u dvadesetima) koji redovito koriste ručno pisanje za posao, pa i u mom uredu dosta njih radi bilješke na bloku, a ne na OneNoteu ili Notepadu, a u branša je dosta vezana za IT. Ima dana kada napišem i po 2-3 lista obostrano. Ručno pisanje nije arhaično koliko se želi prikazati.

Ako ćemo se voditi samo vremenima i hipovima, onda slobodno možemo odustati od učenja tablice množenja, osnovnih računskih operacija. Usput možemo promjeniti kurikulum i izbaciti crtanje i slikanje sa likovnog. Možemo izbaciti i melodike i flaute iz glazbenog. Možemo i gramatiku, jer office alati sve sami rješavaju. Možemo izbacitii tehničko crtanje u tehničkim školama. Sve je to ostvarivo na mobitelu i PC-u kroz razne alate.

Ne predaj se nikad osim kad moraš!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice