Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr domeni

poruka: 26
|
čitano: 3.054
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr domeni".
15 godina
online
Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr domeni

Sada će žešći patrioti napokon biti na svom mjestu

recimonedvojezičnimtablama.hr zvuči bitno bolje sa č

 

 

Ali realno nekome tko želi internacionalne posjete na stranici i stavi dijakritičke znakove ovo je više medvjeđa usluga

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011. http://500px.com/mihovilm
 
9 0 hvala 0
15 godina
offline
Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr domeni

jel rezervirano "žuđeni_šašavi_ćevapčići.hr"? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr dom
Mitch kaže...

Ali realno nekome tko želi internacionalne posjete na stranici i stavi dijakritičke znakove ovo je više medvjeđa usluga

 +1 ne vidim smisla u URL-ima s dijakritickim znakovima, kome je tocno u cilju da mu je manja vjerojatnost da ce ga posjetiti internacionalna musterija ako ne moze nac znak na tipkovnici..... Palac dolje

mojpismonosa
12 godina
odjavljen
offline
Re: Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr dom
Mojpismonosa kaže...
Mitch kaže...

Ali realno nekome tko želi internacionalne posjete na stranici i stavi dijakritičke znakove ovo je više medvjeđa usluga

 +1 ne vidim smisla u URL-ima s dijakritickim znakovima, kome je tocno u cilju da mu je manja vjerojatnost da ce ga posjetiti internacionalna musterija ako ne moze nac znak na tipkovnici..... Palac dolje

 

"Internacionalne" web stranice najčešće koriste i više domena. (google.com, gooogle.com,...) tako da niti nije loša stvar možda staviti sa dijakritičkim znakovima i bez. Ja ponekad znam odkucati njuškalo.hr, čovjek se zezne.

S budalama se ne isplati svađati, jer prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!
13 godina
neaktivan
offline
Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr domeni

Lijepo je vidjeti da smo tako bogata zemlja koja potiče poduzetništvo kad si možemo priuštiti najskuplju domenu u Europi. Jednom takvom izmjenom pravilnika velik broj domena koje su interpretacijom tada važećeg pravilnika odobrene kao besplatne prebačene su u kategoriju naplatnih i vlasnici tvrtki su imali izbor mijenjati sve natpise ili kupiti vlastitu domenu. 

 

Mijenjajte pravilnike, birokratski žohari, i uvjeravajte se i dalje da radite nešto korisno.

 
7 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr dom
Mojpismonosa kaže...
Mitch kaže...

Ali realno nekome tko želi internacionalne posjete na stranici i stavi dijakritičke znakove ovo je više medvjeđa usluga

 +1 ne vidim smisla u URL-ima s dijakritickim znakovima, kome je tocno u cilju da mu je manja vjerojatnost da ce ga posjetiti internacionalna musterija ako ne moze nac znak na tipkovnici..... Palac dolje

Pa niti Njemačka nema znakove ä,ü,ö, ß u URL-ima, a mi ćemo ih s ponosom imati. Ova promijena od nacionalne važnosti i sveopćeg javnog interesa iziskuje samo godinu dana vijećanja skupine uhljeba kako točno to izvesti.

16 godina
offline
Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr domeni

Mem, .hr domena je preskupa i nezanimljiva, zato svi kupuju com.hr, pa čak i velike kompanije jer nisu glupi da plaćaju 550kn godišnje za nešto što realno treba biti 50kn. Drugo, slažem se ja sam jedan od onih kojem su na silu promjenili ime domene jer nije sadržavalo puni naziv. Rekli su da platim ako želim prijašnji naziv... a neprofitan udruga smo... sad umjesto peroxyz.hr imamo peroudrugazaistrazivanjerudaigubljenjevremena.hr koje nitko normalan nece ukucati ni zapamtiti. Ali njima je to logično.

http://www.zvonimirbuzanic.com/ - http://www.doom.com.hr/ - http://www.weboteka.net/
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr dom
Deawood kaže...

 

"Internacionalne" web stranice najčešće koriste i više domena. (google.com, gooogle.com,...) tako da niti nije loša stvar možda staviti sa dijakritičkim znakovima i bez. Ja ponekad znam odkucati njuškalo.hr, čovjek se zezne.

 Dobro, ali lako je imati više domena kada ih nabaviš po 10ak dolara godišnje (i manje količinski).

 

Ali kad jedna naša .hr domena košta 625,00 kn godišnje, a dobivanje papirologije za dobit besplatnu (i to samo 1 po poduzeću - makar imaš više firmi/zasebnih obrta, objekata unutar) traje po mjesec dana, čovjek se zapita...

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011. http://500px.com/mihovilm
8 godina
protjeran
offline
Re: Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr dom

Da smanje ciju na 250-300kn pa zaradili bi 10 puta više nego sada!

Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr domeni
www.čevapčići-od-šupčića.hr

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr dom
Mitch kaže...
, a dobivanje papirologije za dobit besplatnu (i to samo 1 po poduzeću - makar imaš više firmi/zasebnih obrta, objekata unutar) traje po mjesec dana, čovjek se zapita...

 Ovo nije točno. Predavao sam papirologiju (scan 2-3 dokumenta) i u roku 2-3 dana sam dobio besplatnu domenu.
edit: vidim kolege dolje kažu da je moguće čak i za jedan dan. Moguće da se krivo sjećam ili da se situacija s vremenom promijenila. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.7.2015 20:05 (Cordas).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr dom
Mitch kaže...
Deawood kaže...

 

"Internacionalne" web stranice najčešće koriste i više domena. (google.com, gooogle.com,...) tako da niti nije loša stvar možda staviti sa dijakritičkim znakovima i bez. Ja ponekad znam odkucati njuškalo.hr, čovjek se zezne.

 Dobro, ali lako je imati više domena kada ih nabaviš po 10ak dolara godišnje (i manje količinski).

 

Ali kad jedna naša .hr domena košta 625,00 kn godišnje, a dobivanje papirologije za dobit besplatnu (i to samo 1 po poduzeću - makar imaš više firmi/zasebnih obrta, objekata unutar) traje po mjesec dana, čovjek se zapita...

 

A što je jednoj firmi koja ima bruto zaradu 2-3m kuna godišnje dati 625kn godišnje. 

Realno, 2-3m kuna godišnje nije puno, ali ako ta neka firma ima koristi od web stranice, onda će tih 625kn rado dati.

S budalama se ne isplati svađati, jer prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!
13 godina
offline
Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr domeni

Ispravci netocnih navoda:

 

- papirologija ne traje mjesec dana, papirologija je gotova u jedan dan i sve se moze obaviti online; brze nego kod nekih poznatijih CC (country code) domena.

- domene se ne naplacuju, besplatne su za pravne osobe, jedino sta moraju odgovarati nazivu firme/obrta/udruge plusminus koja crtica.

- domene koje su prebacene u naplatne pretezno nisu imale veze sa osnovnom djelatnosti firme, i cesto bile iskoristavane maksimalno, i to do nekoliko komada po obrtu, sto je izmedju ostalog dovodilo do dosta prigovora/zalbi oko skvotanja domena. Prebacivanje tih domena u naplatne je bilo da se uvede reda. Peropericudruga i dalje ima mogucnost za peropericudruga.hr, skoro pa besplatnu .com.hr ili ako bas hoce nesto deseto, moze i platiti.

- VeriSign registrar (com) i .de registrar dopustaju "posebne znakove". http://äöü.com/http://www.gesäss.de/

- lokalizirane domene nisu predvidjene za "strane musterije".

- *CARNet ima svojih problema, ali je jedna od rijetkih drzavnih institucija koja radi kako spada, medjunarodno poznata i priznata, i gdje rade ljudi koji znaju svoj posao. Prozivanje uhljebima je prilicno besmisleno, pogotovo sto vecina ekipe koja radi tamo su prilicni strucnjaci na svojim poljima, i lako bi mogli raditi u privatnom sektoru za duplo+ veca primanja.

 

* nisam se vec duze vrijeme cuo sa ekipom koja radi u CARNetu, tako da postoji sansa da je u zadnje dve tri godine CARNet napustilo sve sta valja, a dosla generacija nesposobnih uhljeba, ali nekako sumnjam u taj razvoj situacije.

 
5 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr domeni

Sad gledam što se tu lupeta o plaćanju .hr domene za firme a ja prije par dana bez problema regao besplatnu .hr domenu za jedan auto servis.... O čem vi?

My name is Legion... For we are many!
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr dom
mcf kaže...

- domene koje su prebacene u naplatne pretezno nisu imale veze sa osnovnom djelatnosti firme, i cesto bile iskoristavane maksimalno, i to do nekoliko komada po obrtu, sto je izmedju ostalog dovodilo do dosta prigovora/zalbi oko skvotanja domena. Prebacivanje tih domena u naplatne je bilo da se uvede reda. Peropericudruga i dalje ima mogucnost za peropericudruga.hr, skoro pa besplatnu .com.hr ili ako bas hoce nesto deseto, moze i platiti.

 

Pravilnik je i prije te izmjene tvrdio da ime domene mora odgovarati imenu firme, a CARNet je uredno prihvaćao zahtjeve. Onda su se sjetili početi drukčije tumačiti pravilnik za te iste domene, i odlučili retroaktivno da se sve domene koje su uredno prihvatili i regali kao besplatne u skladbu s jednom te istom odredbom pravilnika proglase nesukladnima i prebace u naplatne.

 

Nitko ne sumnja u stručnost CARNeta, ali domenska politika im je bezveze.

 

 

16 godina
offline
Re: Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr dom
Mitch kaže...
Deawood kaže...

 

"Internacionalne" web stranice najčešće koriste i više domena. (google.com, gooogle.com,...) tako da niti nije loša stvar možda staviti sa dijakritičkim znakovima i bez. Ja ponekad znam odkucati njuškalo.hr, čovjek se zezne.

 Dobro, ali lako je imati više domena kada ih nabaviš po 10ak dolara godišnje (i manje količinski).

 

Ali kad jedna naša .hr domena košta 625,00 kn godišnje, a dobivanje papirologije za dobit besplatnu (i to samo 1 po poduzeću - makar imaš više firmi/zasebnih obrta, objekata unutar) traje po mjesec dana, čovjek se zapita...

Obično isti dan registriram besplatnu .hr domenu preko neta, po tome su se popravili, ne znam da li se nešto u zadnje vrijeme mijenjalo, ali uglavnom sam aktivirao putem provjere mobitela i sve pet. Ipak... registrirao sam samo obrte/udruge pa je to mozda jednostavnije neko firmu... ne bih znao, ali majstori su ponekada za komplicirati.

 

ps... ma ja nisam koristio domenu za neznam sto, dapace nazvao sam je po lokalnom mjestu jer udruga sadrzava ime mjesta i odrzavao stranice mjesta i tako i skupio ljude i interes, djelio besplatne email adrese zainteresiranima (ljekarna, skola, vrtic....), a kad su mi javili da to moram promijeniti, pokusaj razumjeti moju ljutnju jer sam sve for free radio i to za dobrobit svih, a oni meni pljusketinu... kazem necu jos i davati 550kn mjesecno iz svog đepa zato jer oni ne znaju poštivati ono što su odobrili. Lokalni političari su totalno nezainteresirani i eto već je prošlo 4 godine od kad su rekli da će oni uzeti domenu jer sam im rekao da ju oni mogu dobiti besplatno da se nastavi to što je bilo.. Ali shvatio sam, da što se više trudiš u Hrvatskoj to si veća budala.

http://www.zvonimirbuzanic.com/ - http://www.doom.com.hr/ - http://www.weboteka.net/
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.7.2015 19:59 (zbuzanic).
15 godina
offline
Re: Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr dom
Sum_of_all_fears kaže...

Sad gledam što se tu lupeta o plaćanju .hr domene za firme a ja prije par dana bez problema regao besplatnu .hr domenu za jedan auto servis.... O čem vi?

 .. ma to je ono APP.. ako ne tražiš free tad ti gurnu cijenu, nakon traženja se malo ''začude/podsjete'' i ..

--

 

dijakritici nisu problem. Bili su problem u prošlom tisućljeću.. danas ne.

šupćić je daleko konkretniji termin.. ako nema teh. prepreke, nema razloga ne koristiti ga. Tko će na njega doći? Pa svatko tko želi, goolgom ili autostopom.. (palcom). Ili neće.. pa što.

Sad mogu kvačkasti, to nije mana. Dal moraju je nevažno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
online
Re: Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr dom
mcf kaže...

Ispravci netocnih navoda:

 

- papirologija ne traje mjesec dana, papirologija je gotova u jedan dan i sve se moze obaviti online; brze nego kod nekih poznatijih CC (country code) domena.

- domene se ne naplacuju, besplatne su za pravne osobe, jedino sta moraju odgovarati nazivu firme/obrta/udruge plusminus koja crtica.

- domene koje su prebacene u naplatne pretezno nisu imale veze sa osnovnom djelatnosti firme, i cesto bile iskoristavane maksimalno, i to do nekoliko komada po obrtu, sto je izmedju ostalog dovodilo do dosta prigovora/zalbi oko skvotanja domena. Prebacivanje tih domena u naplatne je bilo da se uvede reda. Peropericudruga i dalje ima mogucnost za peropericudruga.hr, skoro pa besplatnu .com.hr ili ako bas hoce nesto deseto, moze i platiti.

- VeriSign registrar (com) i .de registrar dopustaju "posebne znakove". http://äöü.com/http://www.gesäss.de/

- lokalizirane domene nisu predvidjene za "strane musterije".

- *CARNet ima svojih problema, ali je jedna od rijetkih drzavnih institucija koja radi kako spada, medjunarodno poznata i priznata, i gdje rade ljudi koji znaju svoj posao. Prozivanje uhljebima je prilicno besmisleno, pogotovo sto vecina ekipe koja radi tamo su prilicni strucnjaci na svojim poljima, i lako bi mogli raditi u privatnom sektoru za duplo+ veca primanja.

 

* nisam se vec duze vrijeme cuo sa ekipom koja radi u CARNetu, tako da postoji sansa da je u zadnje dve tri godine CARNet napustilo sve sta valja, a dosla generacija nesposobnih uhljeba, ali nekako sumnjam u taj razvoj situacije.

Probaj registrirat više od jedne domene kao fizička osoba...nije tako jednostavno..čekao sam tjedan dana da mi odgovore na mail koje dokumente konkretno trebam poslati (budući da nigdje ne piše) jer kod moje konkretne situacije nije bilo dovoljno biti u registru trgovačkog suda, nego sam se naknadno morao registrirati u registar artista sto je po meni nebuloza?

ja sam na to i mislio, jer inace trosak od 625 kn godisnje je za jednu firmu zbilja nikakva lova

 

a za boldano dalo bi se raspravljat...Agrokor, T-HT, znam mlijun nasih firmi koji su na .hr i .hr/en za strance

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011. http://500px.com/mihovilm
8 godina
protjeran
offline
Re: Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr dom

Mislim da je htio reći da šđžčć u domeni nisu predviđene za strance :)

12 godina
offline
Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr domeni

evo prva domena je već aktivna -> www.čišćenje.com 

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.7.2015 21:25 (Syn).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr dom
Syn kaže...

evo prva domena je već aktivna -> www.čišćenje.com 

 Kakve to ima veze sa .hr domenom? 

WordPress ❤
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.7.2015 22:08 (OriginalEXE).
13 godina
offline
Re: Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr dom
Dre2 kaže...

 

Pravilnik je i prije te izmjene tvrdio da ime domene mora odgovarati imenu firme, a CARNet je uredno prihvaćao zahtjeve. Onda su se sjetili početi drukčije tumačiti pravilnik za te iste domene, i odlučili retroaktivno da se sve domene koje su uredno prihvatili i regali kao besplatne u skladbu s jednom te istom odredbom pravilnika proglase nesukladnima i prebace u naplatne.

 

Nitko ne sumnja u stručnost CARNeta, ali domenska politika im je bezveze.

 

 

Slazem se da se CARNet od pocetka trebao pridrzavati pravila oko domena, ali ipak i registranti snose svoj dio odgovornosti - prilikom (bivse) registracije domena, lijepo je pisalo na deset mjesta da domena mora odgovarati nazivu firme/obrta/udruge, a da u slucaju nepridrzavanja pravila/pokretanja arbitraze  (https://www.dns.hr/portal/disputes) CARNet zadrzava pravo "prtljanja" po domeni. Hebi ga, to se i desilo :)

13 godina
neaktivan
offline
Re: Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr dom
mcf kaže...

Slazem se da se CARNet od pocetka trebao pridrzavati pravila oko domena, ali ipak i registranti snose svoj dio odgovornosti - prilikom (bivse) registracije domena, lijepo je pisalo na deset mjesta da domena mora odgovarati nazivu firme/obrta/udruge, a da u slucaju nepridrzavanja pravila/pokretanja arbitraze  (https://www.dns.hr/portal/disputes) CARNet zadrzava pravo "prtljanja" po domeni. Hebi ga, to se i desilo :)

 

Isto kako se pridržavao da HT ima dvoslovnu domenu. I još ju ima, unatoč pravilniku. :-) 

 

Registranti bi bili odgovorni da je postojao neki drugi način kako doći do 2nd level domene.

 

CARNet je godinama štopao bilo kakvu komercijalizaciju domenskog prostora, a trgovački

sudovi registraciju tvrtki komercijalno upotrebljivog imena. Osim starogrčkog, to može.

 

Sa cijenama 10 puta višim od npr .de ili .com domena, čovjeku dođe da se pita - zašto?

Ne daj Bože da nekom klincu padne kakva dobra ideja na pamet, lijepo smo se pobrinuli

da se to ne realizira u .hr domenskom prostoru.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr dom
Mitch kaže...
Deawood kaže...

 

"Internacionalne" web stranice najčešće koriste i više domena. (google.com, gooogle.com,...) tako da niti nije loša stvar možda staviti sa dijakritičkim znakovima i bez. Ja ponekad znam odkucati njuškalo.hr, čovjek se zezne.

 Dobro, ali lako je imati više domena kada ih nabaviš po 10ak dolara godišnje (i manje količinski).

 

Ali kad jedna naša .hr domena košta 625,00 kn godišnje, a dobivanje papirologije za dobit besplatnu (i to samo 1 po poduzeću - makar imaš više firmi/zasebnih obrta, objekata unutar) traje po mjesec dana, čovjek se zapita...

 

U vezi svih kritika se slazem, no ovo jednostavno nije istina. Domenu za svoju firmu sam dobio gotovo isti dan kad sam predao papirologiju za istu. Proces je poprilicno jednostavan i brz. Da to osobno nisam radio ne bih povjerovao :)

15 godina
online
Re: Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr dom
Ha ne znam, ja onda izgleda nemam sreće s hrv. birokracijom :D
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011. http://500px.com/mihovilm
9 godina
neaktivan
offline
Od danas na snazi izmjene pravilnika o .hr domeni
Svašta bi mogao naprdit o ekipi Carneta. Surađivao sam s njima od prve 1Mb/sec veze Beč - Hrvatska, valjda je tad bilo 30-tak reganih .hr domena ali to nema sada smisla. Svojom rigidnošcu zajebali su početke interneta u Hrvata. Papirnato reganje i faksiranje istih prije nas naspustio je i Zimbabve, a to je samo jedan od mnoštva nelogičnosti. I na kraju ono besmisleno:" Čast izuzecima" tamo čiji glas nisu htjeli slušati. .
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.7.2015 23:55 (maximilian).
 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice