Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek

poruka: 25
|
čitano: 4.346
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek".
15 godina
offline
Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek

Sada negdje groznicavo u ZAMPU razmisljaju koliki namet stavit na medij za pohranu sa vijekom trajanja od 13.8 milijardi godina.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
 
34 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek
syncmaster245b kaže...

Sada negdje groznicavo u ZAMPU razmisljaju koliki namet stavit na medij za pohranu sa vijekom trajanja od 13.8 milijardi godina.

  da, valja pripremiti "tarifu za guljenje"

14 godina
offline
Re: Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek
Da, da. Tako su u Bug-u testirali DVD-e i došli do cifre od 100-tinjak god. Meni krepase par njih nakon par godina. Nikad korišteni, jasno osim snimanja i jednom za test. Sto je najbolje, gore su bili filmovi na kojim sam radio DVD-e klinca i familije.
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek
Da, da. Tako su u Bug-u testirali DVD-e i došli do cifre od 100-tinjak god. Meni krepase par njih nakon par godina. Nikad korišteni, jasno osim snimanja i jednom za test. Sto je najbolje, gore su bili filmovi na kojim sam radio DVD-e klinca i familije.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek
Strani mediji kazu 13.8 milijardi godina na 190C, to nije sobna temp., bar ne kod mene :-)
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek
PaleRider kaže...
Strani mediji kazu 13.8 milijardi godina na 190C, to nije sobna temp., bar ne kod mene :-)

 Možda ti strani mediji ne znaju napisati "°" (°C)

14 godina
offline
Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek

Jel to circa ili baš zicer procjena?  Kakva ekipa :D

 

A koliko traje taj mikroskop što čita te podatke?

 

Ajde nek neko ode da vidi pa nek nam javi jel backup još fercera nakon isteka roka :)

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.2.2016 18:27 (Colossus7).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek
syncmaster245b kaže...

Sada negdje groznicavo u ZAMPU razmisljaju koliki namet stavit na medij za pohranu sa vijekom trajanja od 13.8 milijardi godina.

 Ne brini ti previše za ZAMP, uskoro če sva ta ekipa završit u Remetincu pa nema frke.

Brk kaže...
Da, da. Tako su u Bug-u testirali DVD-e i došli do cifre od 100-tinjak god. Meni krepase par njih nakon par godina.Nikad korišteni, jasno osim snimanja i jednom za test. Sto je najbolje, gore su bili filmovi na kojim sam radio DVD-e klinca i familije.

 Tvoji DVD mediji su crkli s dobrim razlogom, prvi je to da po kvaliteti gotovo sigurno ne spadaju u prvi klasu, a drugi razlog je neadekvatno skladištenje ili čuvanje optičkih medija.Meni niti jedan optički mediji iz prve klase nije krepal, nisu klase kvalitete bezveze+adekvatna pohrana i eto onda nema nikakvih problema.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/tdk-odustaje-blu-raya/186327.aspx?page=0&jumpto=3622307&sort=asc&view=flat

 

http://www.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/tdk-odustaje-blu-raya/186327.aspx?page=0&jumpto=3622987&sort=asc&view=flat

https://www.malwarebytes.org/antiexploit/index.html
15 godina
offline
Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek

Ako me pamćenje dobro služi, tako su nekad 'davno' tvrdili i da obični CD ima trajnost od stotinu i kusur godina, ali su ubrzo nakon toga zaključili da ipak nisu bili u pravu, i da prve serije proizvedenih CD-a imaju vijek trajanja od svega desetak godina, jer se boja (koju su nanosili na gornju stranu CD-a) sastojala od kemikalija koje su malo pomalo nagrizale plastični medij i uništavali sloj sa podacima.

 

Da ne govorimo o tome kako bi, po standardu, CD trebao bez problema reproduciti medij na kojem je rupa do cca. 2 mm promjera, a većina CD-ova postaje nečitljiva od ogrebotina koje nastaju zbog struganja CD-a o ladicu u kojoj se nalaze (prilikom ispuštanja u ladicu sa osovine za okretanje).

 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek
maxym kaže...

Ako me pamćenje dobro služi, tako su nekad 'davno' tvrdili i da obični CD ima trajnost od stotinu i kusur godina, ali su ubrzo nakon toga zaključili da ipak nisu bili u pravu, i da prve serije proizvedenih CD-a imaju vijek trajanja od svega desetak godina, jer se boja (koju su nanosili na gornju stranu CD-a) sastojala od kemikalija koje su malo pomalo nagrizale plastični medij i uništavali sloj sa podacima.

 

Da ne govorimo o tome kako bi, po standardu, CD trebao bez problema reproduciti medij na kojem je rupa do cca. 2 mm promjera, a većina CD-ova postaje nečitljiva od ogrebotina koje nastaju zbog struganja CD-a o ladicu u kojoj se nalaze (prilikom ispuštanja u ladicu sa osovine za okretanje).

 mislim da te slabo pamcenje sluzi u doba cd-a pisano pravilo je bilo cc 50g u kontroliranim uvjetima( dakle skladiste zatamljeno od direktnog svijetla na cca 20°c) 20g cd koji je "przen" na kucnim przilicama pri niskim brzinama na kvalitetnom cd mediju(kao sto je onda bio traxdata gold)! eno imam ih doma hrpu i sve i jedan radi stari su prek 10+g!

rupe od 2mm nema smisla komentirati jer ni jedan nebi radio s tolikom rupcagom!  cd je mogao biti zgreban i to dobrano no kako ce ga citati ovisilo je opet najvise o samom laseru! jer bilo ih je tako losih da ni nove cd-e nisu htjeli citati kamoli zgrebane!LP

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
14 godina
offline
Re: Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek
Stjepanj kaže...
maxym kaže...

Ako me pamćenje dobro služi, tako su nekad 'davno' tvrdili i da obični CD ima trajnost od stotinu i kusur godina, ali su ubrzo nakon toga zaključili da ipak nisu bili u pravu, i da prve serije proizvedenih CD-a imaju vijek trajanja od svega desetak godina, jer se boja (koju su nanosili na gornju stranu CD-a) sastojala od kemikalija koje su malo pomalo nagrizale plastični medij i uništavali sloj sa podacima.

 

Da ne govorimo o tome kako bi, po standardu, CD trebao bez problema reproduciti medij na kojem je rupa do cca. 2 mm promjera, a većina CD-ova postaje nečitljiva od ogrebotina koje nastaju zbog struganja CD-a o ladicu u kojoj se nalaze (prilikom ispuštanja u ladicu sa osovine za okretanje).

 mislim da te slabo pamcenje sluzi u doba cd-a pisano pravilo je bilo cc 50g u kontroliranim uvjetima( dakle skladiste zatamljeno od direktnog svijetla na cca 20°c) 20g cd koji je "przen" na kucnim przilicama pri niskim brzinama na kvalitetnom cd mediju(kao sto je onda bio traxdata gold)! eno imam ih doma hrpu i sve i jedan radi stari su prek 10+g!

rupe od 2mm nema smisla komentirati jer ni jedan nebi radio s tolikom rupcagom!  cd je mogao biti zgreban i to dobrano no kako ce ga citati ovisilo je opet najvise o samom laseru! jer bilo ih je tako losih da ni nove cd-e nisu htjeli citati kamoli zgrebane!LP

 Stipe, počni polako prisnimavat!!

15 godina
neaktivan
offline
Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek

Meni je zanimljivija činjenica da pohranjuju čak 360 TB

scientia est potentia
 
7 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek
LogicusMPS kaže...

 Stipe, počni polako prisnimavat!!

 cim ovo staklo pojeftini

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
15 godina
odjavljen
offline
Re: Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek
Stjepanj kaže...

rupe od 2mm nema smisla komentirati jer ni jedan nebi radio s tolikom rupcagom!  cd je mogao biti zgreban i to dobrano no kako ce ga citati ovisilo je opet najvise o samom laseru! jer bilo ih je tako losih da ni nove cd-e nisu htjeli citati kamoli zgrebane!LP

 E sad, nije rupa ali, Quake 1 na puknutom traxdata zlatnom (od one rupice u sredini pa prema bridu je išla pukotina) je radio samo tako. Doduše tu i tamo bi zaštekao ali je radio. Prešao sam igru bez večih problema. 

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll try again Try to die again, try to live through this night Try to die again.....
8 godina
odjavljen
offline
Re: Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek

TO sa rupom je vrijedilo na Audio CD-u a na cdu sa podacima za komp naravno da ne vrijedi...

13 godina
neaktivan
offline
Re: Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek
Piše kako je otporan disk na ogrebotine.
Samo ne govore je li krhko :)
15 godina
neaktivan
offline
Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek

Ovo bili bilo super npr za filmove. Kupiš one time only kolekciju filmova u 4K formatu

 

Na taj jedan disk stali bi svi filmovi ikad snimljeni. Još kad bi postojao neki jeftinin čitač za te diskove.

 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek

Ključno je bilo to da je CD medij kvalitetan (što je uvijek variralo od tvornice do tvornice čak unutar samog brenda pa tako niti Traxdata nije uvijek bio pravi), da je snimljen na malim brzinama sa kvalitetnim uređajem, se čuva u kotroliranim mikroklimatskim uvjetima, da se prilikom korištenja čuva od grebanja (ne packati po njemu prstima i čuvati ga u kutiji) itd.isl. Tako zaprženi potraju 10ak godina sigurno. Međutim kod DVD-ova je stvar malo lošija. Općenito su se pokazali osjetljiviji od CD-a.

Ali podsjetio bi svekoliko pučanstvo na sad već relativno novu stvar - DTD - http://www.bug.hr/molex/data-tresor-disc/97060.aspx

Nema čuvanja u kontroliranim uvjetima, ništa mu ne smeta jer se podaci graviraju u neku vrst keramike! Kvaliteta se čuva jer je proizvodnja još uvijek kontrolirana pa od tuda (su)luda garancija od 160 g.!

Jedina mana (po nekima) je kapacitet.. ipak je to DVD format.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek
Ključno je bilo to da je CD medij kvalitetan (što je uvijek variralo od tvornice do tvornice čak unutar samog brenda pa tako niti Traxdata nije uvijek bio pravi), da je snimljen na malim brzinama sa kvalitetnim uređajem, se čuva u kotroliranim mikroklimatskim uvjetima, da se prilikom korištenja čuva od grebanja (ne packati po njemu prstima i čuvati ga u kutiji) itd.isl. Tako zaprženi potraju 10ak godina sigurno. Međutim kod DVD-ova je stvar malo lošija. Općenito su se pokazali osjetljiviji od CD-a.

Ali podsjetio bi svekoliko pučanstvo na sad već relativno novu stvar - DTD - http://www.bug.hr/molex/data-tresor-disc/97060.aspx

Nema čuvanja u kontroliranim uvjetima, ništa mu ne smeta jer se podaci graviraju u neku vrst keramike! Kvaliteta se čuva jer je proizvodnja još uvijek kontrolirana pa od tuda (su)luda garancija od 160 g.!

Jedina mana (po nekima) je kapacitet.. ipak je to DVD format.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek
rambox kaže...
syncmaster245b kaže...

Sada negdje groznicavo u ZAMPU razmisljaju koliki namet stavit na medij za pohranu sa vijekom trajanja od 13.8 milijardi godina.

 Ne brini ti previše za ZAMP, uskoro če sva ta ekipa završit u Remetincu pa nema frke.

Brk kaže...
Da, da. Tako su u Bug-u testirali DVD-e i došli do cifre od 100-tinjak god. Meni krepase par njih nakon par godina.Nikad korišteni, jasno osim snimanja i jednom za test. Sto je najbolje, gore su bili filmovi na kojim sam radio DVD-e klinca i familije.

 Tvoji DVD mediji su crkli s dobrim razlogom, prvi je to da po kvaliteti gotovo sigurno ne spadaju u prvi klasu, a drugi razlog je neadekvatno skladištenje ili čuvanje optičkih medija.Meni niti jedan optički mediji iz prve klase nije krepal, nisu klase kvalitete bezveze+adekvatna pohrana i eto onda nema nikakvih problema.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/tdk-odustaje-blu-raya/186327.aspx?page=0&jumpto=3622307&sort=asc&view=flat

 

http://www.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/tdk-odustaje-blu-raya/186327.aspx?page=0&jumpto=3622987&sort=asc&view=flat

 

 

Ključno je bilo to da je CD medij kvalitetan (što je uvijek variralo od tvornice do tvornice čak unutar samog brenda pa tako niti Traxdata nije uvijek bio pravi), da je snimljen na malim brzinama sa kvalitetnim uređajem, se čuva u kotroliranim mikroklimatskim uvjetima, da se prilikom korištenja čuva od grebanja (ne packati po njemu prstima i čuvati ga u kutiji) itd.isl. Tako zaprženi potraju 10ak godina sigurno. Međutim kod DVD-ova je stvar malo lošija. Općenito su se pokazali osjetljiviji od CD-a.

Ali podsjetio bi svekoliko pučanstvo na sad već relativno novu stvar - DTD - http://www.bug.hr/molex/data-tresor-disc/97060.aspx

Nema čuvanja u kontroliranim uvjetima, ništa mu ne smeta jer se podaci graviraju u neku vrst keramike! Kvaliteta se čuva jer je proizvodnja još uvijek kontrolirana pa od tuda (su)luda garancija od 160 g.!

Jedina mana (po nekima) je kapacitet.. ipak je to DVD format.

 

15 godina
offline
Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek

diskovi ne pohranjuju ništa. eventualno čuvaju pohranjeno na njih. no vidjet ćemo za 13,8 milijardi godina, kad više ničega ne bude. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek

Imam nekoliko komada (4-5) Kodak GOLD CD-a snimljenih na 1x snimacu na Amigi tamo 1996-7me i jos rade :).

https://www.preservationequipment.com/Store/Products/Archival-Storage/CD-$4-Digital-Storage/Kodak-Gold-CD-

One Traxdate silver i black su krepali nakon 4-5 godina :(.

--- Lewis --- www.lewis.tomsoft.hr --- Skype: lewis3d ---
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek
sisko93 kaže...
PaleRider kaže...
Strani mediji kazu 13.8 milijardi godina na 190C, to nije sobna temp., bar ne kod mene :-)

 Možda ti strani mediji ne znaju napisati "°" (°C)

 

Ma ja sam pisao preko moba i nisam mogao ubacit simbol ° :-)

Zato fali..

16 godina
offline
Re: Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek
syncmaster245b kaže...

Sada negdje groznicavo u ZAMPU razmisljaju koliki namet stavit na medij za pohranu sa vijekom trajanja od 13.8 milijardi godina.

 

13.8 milijardi $, "logično" :-)

12 godina
protjeran
offline
Re: Diskovi koji podatke pohranjuju – zauvijek
Lewis kaže...

Imam nekoliko komada (4-5) Kodak GOLD CD-a snimljenih na 1x snimacu na Amigi tamo 1996-7me i jos rade :).

https://www.preservationequipment.com/Store/Products/Archival-Storage/CD-$4-Digital-Storage/Kodak-Gold-CD-

One Traxdate silver i black su krepali nakon 4-5 godina :(.

 taj silver je bio katastrofa, mislim da se onaj srebreno plavi dio gulio, black je bio jos gori! strasno nesto!

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice