Do 2020. godine Ultra HD televizori činit će 60 po

poruka: 215
|
čitano: 19.674
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Do 2020. godine Ultra HD televizori činit će 60 po".
8 godina
offline
Re: Do 2020. godine Ultra HD televizori činit će 6
Visak kaže...
70" je neka početna dijagonala di to ima smisla za normalnu sobu. 120" nećeš naći po prihvatljivoj cijeni u tako skoroj budućnosti, a 50" je premalo, pa je 70"(-80") ono na što treba ciljati.

Mobitele gledaš s manje udaljenosti, pa je usporedba potpuno promašena. HD na njima je više nego dovoljan za normalan rad, ali ni 4k nije dovoljan za VR, gdje ga držiš na nosu.

Ppi sam po sebi ništa ne znači bez podatka o udaljenosti. Bitna je jedino kutna rezolucija, tj. Broj piksela za određeni kut vidnog polja, recimo za jednu lučnu minutu. Na manjoj udaljenosti to će tražiti veći ppi da bi se dobio isti efekt kao i na većoj.

Za dobar ugođaj pri gledanju bitniji je kut pod kojim vidimo ekran, znači ne njegova fizička veličina, nego površina vidnog polja koju pokriva, dok je rezolucija bitna kao zavisni element da pikseli ne postanu preveliki, za veći kut treba veća rezolucija. Rezolucija dakle nije primarni faktor, nego se računa iz vidnog polja koji ekran pokriva, što pak ovisi o veličini ekrana i udaljenosti.

Odluka o kupnji trebala bi ići ovako: prvo utvrdimo udaljenost do ekrana (koja je obično fiksna), zatim procjenimo koji najveći ekran si možemo priuštiti i onda iz toga vidimo ima li 4k smisla ili nema.

Kad već maštamo, maštajmo kako spada. Neka početna dijagonala bude jedan zid kino sobe za 20-tak ljudi. Za početak.

 

Ako ćemo o propisnom kino doživljaju, to je kad ekran zauzima 30 stupnjeva vidnog polja. U tim uvjetima se 50" gleda s 2,2 metra udaljenosti, pri čemu je, uz prosječan vid, FHD na knap pa 4k ima itekako smisla. E sad, treba imati i budžet za veći TV pa je to stvar svakog pojedinog kupca koliko daleko će otići. ja sam, u cijelom tom kolopletu kompromisa, pristalica dobre, kvalitetne marke i manjeg uređaja s dobrim jamstvom nego ekrana na kile pa tko živ tko mrtav kad istekne jamstvo, a prodavač pobjegne...

 

Uglavnom, jesmo li se koliko-toliko usuglasili pa da skočimo na neku drugu temu? :)

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Do 2020. godine Ultra HD televizori činit će 6
Hyperion kaže...

Kako izgleda 720p materijal razvučen na 4k TV-u/monitoru, zna li netko iz iskustva?

 To je pitanje već bilo u temi, ovisi o uređaju. Ja bih iz iskustva s panasonicom rekao da izgleda jako dobro.

Ja rekoh
16 godina
neaktivan
offline
Re: Do 2020. godine Ultra HD televizori činit će 6
Pa ako je zaključak da 50" 4k nema smisla na udaljenosti preko 2.2 metra, onda se slažemo.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Re: Do 2020. godine Ultra HD televizori činit će 6
Visak kaže...
Pa ako je zaključak da 50" 4k nema smisla na udaljenosti preko 2.2 metra, onda se slažemo.

Sve OK, idemo dalje.

Ja rekoh
9 godina
neaktivan
offline
Re: Do 2020. godine Ultra HD televizori činit će 6
Visak kaže...
Pa ako je zaključak da 50" 4k nema smisla na udaljenosti preko 2.2 metra, onda se slažemo.

 Meni je nevjerojatno kakve ti fantazije imaš. 120" ekran? Pa to je projektor jebote. To nikada neće postat klasa za veliku prodaju, neznam ni dal postoje takve ekrani. Da si gledao nešto uživo na 4K ekranu znao bi da se na 50" svakako isplati 4K na udaljenost i od tri metra. To s tvojim usporedbama gustoća pixela je čista glupost, tako se nemože uspoređivati ništa. Razliku čine već same matrice panela, a kako ne bi ogromne rezolucije.

 

Uostalom, upitno je kako ti vidiš. Ja na svojem 1080P ekranu od 49" mogu primjetit već nedostatak rezolucije s 3.5m.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice