Do vodika bez štetnih emisija

poruka: 61
|
čitano: 7.625
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Do vodika bez štetnih emisija".
12 godina
offline
Do vodika bez štetnih emisija

"Vodik, kojega mnogi vide kao savršeni energent budućnosti, ima tu nezgodnu osobinu na Zemlji da je uglavnom sav vezan uz dvije molekule kisika i tvori vodu." 

 

H2O  - dva atoma vodika i jedan kisika koliko ja znam, a nisam neki kemičar {#}  Možda sam nešto krivo shvatio.

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.4.2012 0:56 (pr0n_addict).
Moj PC  
33 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Do vodika bez štetnih emisija

Sad će za tjedan dva osvanut tužna vijest da je taj znanstvenik nažalost poginuo u nezgodi u laboratoriju.... ubio ga plin iz upaljača{#}

Trust me, I'm a Jedi!
Moj PC  
12 1 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Do vodika bez štetnih emisija

Ovo je tehnološki gledano možda i najbolja vijest u jako dugo vremena...

Freak Show Inc.
 
27 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Do vodika bez štetnih emisija

A koje su štetne emisije kod standardnog procesa?

 
0 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
Cadza kaže...

A koje su štetne emisije kod standardnog procesa?

Pa za industrijske potrebe (osim tamo gdje je potrebna ekstremno velika cistoca vodika - onda ide elektroliza) vodik se dobiva iz fosilnih goriva, a tu se kao necistoca pojavljuje ugljikov monoksid.

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
Cadza kaže...

A koje su štetne emisije kod standardnog procesa?

Pa jel si procito cijeli clanak?!
- statisticki se najvise elektricne energije koja je potrebna za elektrolizu dobiva iz ugljena i nafte koji izmedu ostalog proizvode CO2 i time zagaduju okolis!

Pravi programeri programiraju binarno!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
Pentium100 kaže...
Cadza kaže...

A koje su štetne emisije kod standardnog procesa?

Pa jel si procito cijeli clanak?!
- statisticki se najvise elektricne energije koja je potrebna za elektrolizu dobiva iz ugljena i nafte koji izmedu ostalog proizvode CO2 i time zagaduju okolis!

  Mislim da si se zeznuo - CO2 ne zagađuje okoliš. Ne bi se u staklenike dodavao CO2 da CO2 zagađuje okoliš. Bez CO2 nema fotosinteze. Bez fotosinteze nema ničega.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
Cadza kaže...

Mislim da si se zeznuo - CO2 ne zagađuje okoliš. Ne bi se u staklenike dodavao CO2 da CO2 zagađuje okoliš. Bez CO2 nema fotosinteze. Bez fotosinteze nema ničega.

"Zagadenje" je relativan pojam...

To sto biljke CO2 pretvaraju u secer ne cini emisije CO2 u atmoferu nista pozeljnijima... ;)

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
15 godina
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
Cadza kaže...
Pentium100 kaže...
Cadza kaže...

A koje su štetne emisije kod standardnog procesa?

Pa jel si procito cijeli clanak?!
- statisticki se najvise elektricne energije koja je potrebna za elektrolizu dobiva iz ugljena i nafte koji izmedu ostalog proizvode CO2 i time zagaduju okolis!

  Mislim da si se zeznuo - CO2 ne zagađuje okoliš. Ne bi se u staklenike dodavao CO2 da CO2 zagađuje okoliš. Bez CO2 nema fotosinteze. Bez fotosinteze nema ničega.

Pa jesi li možda čuo za efekt staklenika?

Zbog prevelike količine CO2 u atmosferi toplina koja dolazi od sunca ne može otići sa zemlje pa dolazi do prevelikog zagrijavanja - globalno zatopljenje, topljenje leda itd.

CO2 je poželjan u staklenicima, ali ne želimo od cijelog planeta napraviti staklenik zar ne?

Software is like sex... it's better when it's free (Linus Torvalds)
12 godina
neaktivan
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
xxxxx kaže...
Cadza kaže...
Pentium100 kaže...
Cadza kaže...

A koje su štetne emisije kod standardnog procesa?

Pa jel si procito cijeli clanak?!
- statisticki se najvise elektricne energije koja je potrebna za elektrolizu dobiva iz ugljena i nafte koji izmedu ostalog proizvode CO2 i time zagaduju okolis!

  Mislim da si se zeznuo - CO2 ne zagađuje okoliš. Ne bi se u staklenike dodavao CO2 da CO2 zagađuje okoliš. Bez CO2 nema fotosinteze. Bez fotosinteze nema ničega.

Pa jesi li možda čuo za efekt staklenika?

Zbog prevelike količine CO2 u atmosferi toplina koja dolazi od sunca ne može otići sa zemlje pa dolazi do prevelikog zagrijavanja - globalno zatopljenje, topljenje leda itd.

CO2 je poželjan u staklenicima, ali ne želimo od cijelog planeta napraviti staklenik zar ne?

  Nisi shvatio. Emisije CO2 iz proizvodnje vodika su dio stakleničkih plinova kao što je tvoj prdež dio zraka u tvome naselju. Zanemariv.

 

Pogotovo je naivno misliti da će se proizvodnjom vodika znatno promjeniti omjer stakleničkih plinova.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
Cadza kaže...
Pogotovo je naivno misliti da će se proizvodnjom vodika znatno promjeniti omjer stakleničkih plinova.

To se sve nadodaje...

Zasto doprinositi pogorsanju situacije ako ne moras.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
15 godina
neaktivan
offline
Do vodika bez štetnih emisija

Naftna industrija se i previše obogatila i sad ima moć da osujeti svaki napredak. Tako da možemo govoriti o pronalascima, ali nisam optimist da će ikad zaživjeti, bar dok ovaj sistem napokon ne doživi svoj slom. Kao npr. kad ljudi previše osiromaše da bi plaćali fosilno gorivo ili jednostavno odluče da ovako više ne može.

 
4 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
rustweaver kaže...
Cadza kaže...
Pogotovo je naivno misliti da će se proizvodnjom vodika znatno promjeniti omjer stakleničkih plinova.

To se sve nadodaje...

Zasto doprinositi pogorsanju situacije ako ne moras.

  Po tvojoj definiciji, doprinosimo pogoršanju situacije svakim novorođenčetom koje donesemo na ovaj svijet, jer pazi - svakim izdahom u atmosferu ispuštamo CO2. A malo po malo CO2 je puno CO2. Zašto doprinostiti pogoršanju situacije ako ne moramo. Nemojte imati djecu.  {#}

 

Koliki je uopće radiative forcing  za CO2? Koji je udio CO2 u atmosferi? Malo informiranja prije pisanja ne bi škodilo. Ovako ispada da smo na razini žutila. "Auto ide brm, brm i onda CO2 i onda je vruće!" (mislim na neke komentare, ne na članak).

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.4.2012 0:41 (Cadza).
15 godina
offline
Do vodika bez štetnih emisija

Ništa pretjerano novo. Od komercijalizacije ovog rješenja nema ništa. Trenutno taj vodik koji se proizvodi iz fosilnih goriva ne služi kao zamjena za trenutno najzastupljenije gorivo, već pretežno u druge svrhe. Tako da u samom startu nema toliko interesa za "čistom" proizvodnjom. A u ostalom, industrijski CO2 je skupa roba, služi u organskoj proizvodnji gdje je potrebno istisnuti O2. Sa modernim pogonima za elektrolizu prilično je kontrolisano izdvajanje CO2. Ovo je doktorska teza gdje je uprostio dobijanje vodika na već poznat način. Takvih primjera ima mnogo. Ono na što bi ovaj članak trebao da skrene pažnju jesu uslovi u kojima se radi praktični dio doktorske teze. U međuvremenu naši studenti imaju štap i kanap pa nek' se igraju...

 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
Cadza kaže...

Po tvojoj definiciji, doprinosimo pogoršanju situacije svakim novorođenčetom koje donesemo na ovaj svijet, jer pazi - svakim izdahom u atmosferu ispuštamo CO2. A malo po malo CO2 je puno CO2. Zašto doprinostiti pogoršanju situacije ako ne moramo. Nemojte imati djecu. {#}

Nemojmo mjesati jednu termoelektranu sa jednim novorodencem. Ali da, ako ces se bas hvatati za semantiku, da, svaki dodatni homo sapiens na Zemlji dodatno povecava emisije CO2. To nije nista cemu bi se trebalo smijati, pogotovo kada uzmemo u obzir koliko se je ljudska populacija uvecala samo u poslijednjih 20-ak godina.

 

Cadza kaže...

Koliki je uopće radiative forcing  za CO2? Koji je udio CO2 u atmosferi? Malo informiranja prije pisanja ne bi škodilo. Ovako ispada da smo na razini žutila. "Auto ide brm, brm i onda CO2 i onda je vruće!" (mislim na neke komentare, ne na članak).

Udio CO2 u atmosferi prema poslijednjim procjenama je oko 387 ppm, dok je radiative forcing za CO2 u atmosferi trenutno oko 1.6 w/m2, sto ga stavlja na prvo mjesto staklenickih plinova u Zemljinoj atmosferi unatoc cinjenici da postoje i snazniji staklenicki plinovi, te drugo mjesto totalnih uzrocnika efekta staklenika na Zemlji tj. odmah poslije vodene pare. No ono sto vise zabrinjava od ovih brojki (koje bez prave strucnosti malo kome nesto znace), jest krivulja rasta emisija CO2 od industrijske revolucije do danas, koja pokazuje ogromnu stopu rasta, bez tendencija pada ili barem usporavanja.

 

Takoder, kada si vec spomenuo biljke i fotosintezu, onda bi trebao znati i da nam lagano ponestaje istih. Brojne sume i prasume naocigled nestaju sto posrednim a sto neposrednim utjecajem covjeka, dok se novi izvori CO2 konstantno pojavljuju. To je neodrzivi trend. Mi ljudi kao vrsta smo u biti paraziti.

 

Iako nije posve jasna veza izmedu razine CO2 i klimatskih promjena kroz povijest, posve je neupitno da veza postoji. Cinjenica je da je trenutni udio CO2 u atmosferi od ~387 ppm najvisi u poslijednjih 650 tisuca godina, s time da je porastao za gotovo 100 ppm u samo ~200 godina te i dalje ubrzano raste. Nikada prije covjek nije imao toliki utjecaj na planet te je istrazivanje proslih ciklusa ugljika u prirodi, kako bi se pronasle korelacije sa sadasnjim stanjem, zapravo ocajnicko hvatanje za slamke. Sama cinjenica da smo morali kopati cak 15m godina u proslost, kako bi nasli usporedivu situaciju, bi trebala svakome biti dovoljna da shvati koliko smo usrali planet.

 

Ako sve to i zanemarimo, te u svrhu argumenta dodjelimo ugljicnom dioksidu minimalan utjecaj na globalnu klimu, svejedno postoje elementi poput permafrosta i polarnog leda kojima bi i minimalan porast temperature uzrokovan ugljicnim dioksidom mogao biti okidac za promjenu trenutnog stanja te time uzrokovati znacajnije klimatske promjene.

 

Cak niti argumenti da Zemlja redovno prolazi kroz glacijalna razdoblja i bez covjekova utjecaja, nikoga ne opradavaju. Jer ce ovolike razine CO2 samo povecati temperaturne krajnosti, i potencijalno ubrzati neke od ovih procesa.

 

http://www.sciencedaily.com/releases/2009/10/091008152242.htm
http://www.sciencedaily.com/releases/2011/10/111025090351.htm
http://www.sciencedaily.com/releases/2009/07/090714124956.htm
http://www.sciencedaily.com/releases/2009/06/090610154453.htm
http://www.sciencedaily.com/releases/2010/08/100802110827.htm

 

Citajuci neke od ovih vijesti sam shvatio kako raspolazem starim informacijama te da je situacija cak i nesto gora od onog sto sam mislio...

 

EDIT: u nedostatku argumenta - TD. Krasno. Ali glavno da si tude komentare okarakterizirao zutilom.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.4.2012 5:23 (rustweaver).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
Cadza kaže...

A koje su štetne emisije kod standardnog procesa?

http://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_issues_with_petroleum

http://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_impact_of_the_coal_industry

eto pa čitaj da ne objašnjavamo tu previše...

 

13 godina
neaktivan
offline
Do vodika bez štetnih emisija

ono što mene zanima je kolko se energije proizvede iz dobiveneg vodika naspram energije koja bi se dobila termalnim putem termalnog generiranja energije na 1650°C. Koliko znam većina današnjih solar thermal power radi radi na oko 500°C uz efikasnost od 40%. 1650° je 3 puta više a time bi i efikasnost termalne tehnologije prešla 60%....

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
Trickortreat kaže...

ono što mene zanima je kolko se energije proizvede iz dobiveneg vodika naspram energije koja bi se dobila termalnim putem termalnog generiranja energije na 1650°C. Koliko znam većina današnjih solar thermal power radi radi na oko 500°C uz efikasnost od 40%. 1650° je 3 puta više a time bi i efikasnost termalne tehnologije prešla 60%....

i ovih 40% je već previše šta si napisa, al i mene baš to zanima..

FJAKA =psihofizicko stanje prilikom teznje ni za cime. Ucestala je greska zamijeniti fjaku s lijenoscu. Za razliku od ove potonje, fjaka je uzviseno stanje uma i tijela kojem tezi cijelo covjecanstvo
13 godina
neaktivan
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
Makić kaže...
Trickortreat kaže...

ono što mene zanima je kolko se energije proizvede iz dobiveneg vodika naspram energije koja bi se dobila termalnim putem termalnog generiranja energije na 1650°C. Koliko znam većina današnjih solar thermal power radi radi na oko 500°C uz efikasnost od 40%. 1650° je 3 puta više a time bi i efikasnost termalne tehnologije prešla 60%....

i ovih 40% je već previše šta si napisa, al i mene baš to zanima..

As the temperature increases, different forms of conversion become practical. Up to 600 °C, steam turbines, standard technology, have an efficiency up to 41%. Above 600 °C, gas turbines can be more efficient. Higher temperatures are problematic because different materials and techniques are needed. One proposal for very high temperatures is to use liquid fluoride salts operating between 700 °C to 800 °C, using multi-stage turbine systems to achieve 50% or more thermal efficiencies.

Ovdje piše i nešto više o tome...

http://www.ornl.gov/sci/scale/pubs/SOL-05-1048_1.pdf

14 godina
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
Trickortreat kaže...

ono što mene zanima je kolko se energije proizvede iz dobiveneg vodika naspram energije koja bi se dobila termalnim putem termalnog generiranja energije na 1650°C. Koliko znam većina današnjih solar thermal power radi radi na oko 500°C uz efikasnost od 40%. 1650° je 3 puta više a time bi i efikasnost termalne tehnologije prešla 60%....

Pa u tome je caka...vjerojatno. Čitavi proces će biti totalno neisplativ, upravo zbog toga što će količina uložene energije biti znatno viša od dobivene.

Napominjem da nagađam, nigdje nisam vidio konkretne brojke, ali budite sigurni, da bilo što što može ugroziti naftnu industriju, neće izaći u javnost i neće doći u komercijalnu primjenu. Da nije bilo njih, davno bi mi naftu zamijenili električnom energijom, vodikom ili nekim sličnim energentom...

www.damagehigh.com // Don't fix what ain't broken!
16 godina
offline
Do vodika bez štetnih emisija

Inače ima puno kritika na račun korištenja vodika za pogon vozila (http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_vehicle#Criticism),

ali uglavnom se sve može svesti na elektrolizu/fosilna goriva, tako da bi ovakav sustav ako se pokaže praktičnim i isplativim bio pun pogodak.

 

Ali to tek treba vidjeti.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
Drago, nisu "emisije" nego "imisije".
14 godina
neaktivan
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
TomCat kaže...
Drago, nisu "emisije" nego "imisije".

Emisije su otpustanja tvari u okolis, imisije su koncentracije tvari na nekom podrucju.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
IMISIJE su štetni utjecaji koji dolaze sa susjedne nekretnine u obliku dima, neugodnih mirisa, čađe, otpadnih voda, buke i sl. Vlasnik nekretnine s koje dolaze dužan je otklanjati njihove uzroke a vlasnici nekretnina na koje one dolaze dužni su ih trpjeti do određene mjere.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
TomCat kaže...
IMISIJE su štetni utjecaji koji dolaze sa susjedne nekretnine u obliku dima, neugodnih mirisa, čađe, otpadnih voda, buke i sl. Vlasnik nekretnine s koje dolaze dužan je otklanjati njihove uzroke a vlasnici nekretnina na koje one dolaze dužni su ih trpjeti do određene mjere.

Ne znam odakle ti ta definicija, ali netocna je. Tj. po svemu sudeci u pitanju je tipfeler, netko je zamijenio 'E' sa 'I'..

 

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/329475.html

Clanak 3. - pojasnjenje pojmova.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.4.2012 17:12 (rustweaver).
15 godina
offline
Do vodika bez štetnih emisija

Ja glasam za nuklearnu fuziju kao izvor energije budućnosti, i to po mogućnosti hladnu fuziju.

Današnje nuklearne koriste nuklearnu fisiju - kreću od teških atoma (u jezgri imaju puno protona i neutrona, i zbog svoje veličine su nestabilni tj. radioaktivni), rastave im jezgru i tako iz jednog velikog stvore više manjih/lakših atoma.

Za razliku od fisije, fuzija se u prirodi dešava u zvijezdama, npr. na Suncu. Kreće od lakih i relativno bezopasnih atoma (vodik, helij, itd - sve lakše od željeza) i spaja im jezgre tvoreći teži atom.

Fuziju su uspjeli napraviti i u laboratoriju, i postoje već fuzijski reaktori. Problem je što je potrebna vrlo visoka temperatura, i struja za magnete koji odvajaju vruću smjesu od stijenke reaktora da se ne rastopi.

Tako se postojeći fuzijski reaktori neisplativi jer troše više energije nego što proizvode.

Zato mislim da ako itko ikad proizvede hladnu fuziju (fuziju na sobnoj temperaturi) to biti rješenje.

Ima neke paralele otkriću supravodiča na sobnoj temperaturi, umjesto blizu apsolutne nule (-273.15 celzijusa).

 

Glede stakleničkih plinova, bilo ih je i više prije nekoliko desetaka tisuća godina, kada nije bilo ni tvornica niti automobila. Jednostavno, izmjenjuju se ciklusi sa ledenim dobima, to je prirodna pojava. Čovjek to može malo ubrzati, ali to su neminovni ciklusi. Tada se ljudi sele u Afriku, a kad ledeno doba prođe, raštrkaju se opet po planeti.

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.4.2012 3:03 (Keso).
 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
Keso kaže...

 

Glede stakleničkih plinova, bilo ih je i više prije nekoliko desetaka tisuća godina, kada nije bilo ni tvornica niti automobila. Jednostavno, izmjenjuju se ciklusi sa ledenim dobima, to je prirodna pojava.

Zna se koliko covjek (tvornice) izlucuju CO2, zna se kolika je koncentracija CO2, a zna se i povrsina zemlje/volumen atmosfere. Ne vidim zasto bi pricali o nekakvim ciklusima niti sto je bilo ili nije bilo prije 500 tisuca godna, nego treba upotrijebiti elementarnu matematiku. {#}

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
12 godina
protjeran
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
rustweaver kaže...

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
@Rustweaver
Ja drzim da je moja definicija tocna jer proizlazi iz teorije Gradjanskog prava (koju znam jako dobro jer sam to po struci). Takodjer, isti se pojam koristi i u Pravu zastite okolisa kao posebnoj pravnoj grani ili cak doktrini. Al kako pravo i pravda nisu nuzno na istoj strani, predlazem da zakljucimo status quo jer idemo u offtopic.
16 godina
offline
Re: Do vodika bez štetnih emisija
Keso kaže...

Ja glasam za nuklearnu fuziju kao izvor energije budućnosti, i to po mogućnosti hladnu fuziju.

Današnje nuklearne koriste nuklearnu fisiju - kreću od teških atoma (u jezgri imaju puno protona i neutrona, i zbog svoje veličine su nestabilni tj. radioaktivni), rastave im jezgru i tako iz jednog velikog stvore više manjih/lakših atoma.

Za razliku od fisije, fuzija se u prirodi dešava u zvijezdama, npr. na Suncu. Kreće od lakih i relativno bezopasnih atoma (vodik, helij, itd - sve lakše od željeza) i spaja im jezgre tvoreći teži atom.

Fuziju su uspjeli napraviti i u laboratoriju, i postoje već fuzijski reaktori. Problem je što je potrebna vrlo visoka temperatura, i struja za magnete koji odvajaju vruću smjesu od stijenke reaktora da se ne rastopi.

Tako se postojeći fuzijski reaktori neisplativi jer troše više energije nego što proizvode.

Zato mislim da ako itko ikad proizvede hladnu fuziju (fuziju na sobnoj temperaturi) to biti rješenje.

Ima neke paralele otkriću supravodiča na sobnoj temperaturi, umjesto blizu apsolutne nule (-273.15 celzijusa).

 

Hladna fuzija bi bila super da nije mit.

Ja svoje nade polažem u aneutronsku fuziju, tzv. fokusiranu fuziju (eng. focus fusion, DPF - Dense Plasma Focus) gdje se struja dobiva direktno (bez turbina),

čista i 'najzelenija' energija i bez radioaktivnih produkata.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice