Dugovječne LED sijalice

poruka: 21
|
čitano: 8.484
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Dugovječne LED sijalice".
16 godina
offline
Dugovječne LED sijalice

ovo je bolje od štednih žarulja

DirectX is dead! OpenGL+OpenCL forever!
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Dugovječne LED sijalice
Puno bolje. Evo ja vidim sve više ljudi prelazi na štedne žarulje. Polako ali sigurno.
15 godina
neaktivan
offline
Dugovječne LED sijalice

Teško da će ikada te što traju 19 godina pustiti u prodaju, jer što bi onda prodavali sljedećih 19 godina? Skresat će vijek trajanja na 6 mjeseci i takve prodavat.

 
1 5 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Dugovječne LED sijalice
Tom69 kaže...

Teško da će ikada te što traju 19 godina pustiti u prodaju, jer što bi onda prodavali sljedećih 19 godina? Skresat će vijek trajanja na 6 mjeseci i takve prodavat.

To ti je kao da si rekao da su budale oni koji proizvedu traperice koje traju 19 godina ili krevet koji traje 19 godina.

 

Prvo, trziste je toliko ogromno da u 19 godina nece stici proizvesti dovoljno zarulja da svi zamjene, a drugo za 10 godina ce doci neka druga tehnologija, pa ce opet krenuti ispocetka.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Dugovječne LED sijalice
virtualAThome kaže...
Tom69 kaže...

Teško da će ikada te što traju 19 godina pustiti u prodaju, jer što bi onda prodavali sljedećih 19 godina? Skresat će vijek trajanja na 6 mjeseci i takve prodavat.

To ti je kao da si rekao da su budale oni koji proizvedu traperice koje traju 19 godina ili krevet koji traje 19 godina.

 

Prvo, trziste je toliko ogromno da u 19 godina nece stici proizvesti dovoljno zarulja da svi zamjene, a drugo za 10 godina ce doci neka druga tehnologija, pa ce opet krenuti ispocetka.

sjecam se traperica koje sam kupio u 5 osnovne i do 1 srednje su mi samo bile manje, a danasnje traperice puknu za cca 4 mjeseca

potpis :D
16 godina
neaktivan
offline
RE: Dugovječne LED sijalice
Hacker-ri kaže...
virtualAThome kaže...
Tom69 kaže...

Teško da će ikada te što traju 19 godina pustiti u prodaju, jer što bi onda prodavali sljedećih 19 godina? Skresat će vijek trajanja na 6 mjeseci i takve prodavat.

To ti je kao da si rekao da su budale oni koji proizvedu traperice koje traju 19 godina ili krevet koji traje 19 godina.

 

Prvo, trziste je toliko ogromno da u 19 godina nece stici proizvesti dovoljno zarulja da svi zamjene, a drugo za 10 godina ce doci neka druga tehnologija, pa ce opet krenuti ispocetka.

sjecam se traperica koje sam kupio u 5 osnovne i do 1 srednje su mi samo bile manje, a danasnje traperice puknu za cca 4 mjeseca

I jos uvijek nosis te traperice koje nisu pukle?

16 godina
neaktivan
offline
RE: Dugovječne LED sijalice
virtualAThome kaže...
Hacker-ri kaže...
virtualAThome kaže...
Tom69 kaže...

Teško da će ikada te što traju 19 godina pustiti u prodaju, jer što bi onda prodavali sljedećih 19 godina? Skresat će vijek trajanja na 6 mjeseci i takve prodavat.

To ti je kao da si rekao da su budale oni koji proizvedu traperice koje traju 19 godina ili krevet koji traje 19 godina.

 

Prvo, trziste je toliko ogromno da u 19 godina nece stici proizvesti dovoljno zarulja da svi zamjene, a drugo za 10 godina ce doci neka druga tehnologija, pa ce opet krenuti ispocetka.

sjecam se traperica koje sam kupio u 5 osnovne i do 1 srednje su mi samo bile manje, a danasnje traperice puknu za cca 4 mjeseca

I jos uvijek nosis te traperice koje nisu pukle?

naravno da sam ih prerastao, ali su i dalje citave

potpis :D
16 godina
offline
Dugovječne LED sijalice

Investicija u LED tehnologiju rasvjete je uvijek dugorocna, no, BUGovci ipak malo pretjeruju s podatkom o "relativno visokoj cijeni".

Primjerice, vanjska rasvjeta koja kao izvor svjetlosti koristi LED tehnologiju u prosjeku je oko 20% skuplja od halogene rasvjete ekvivalente snage svjetlosnog snopa. Govorim iz osobnog iskustva obzirom da sam nedavno instalirao LED rasvjetu i jedino mogu trljati dlanovima... umjesto 40W po rasvjetnom tijelu trosim 2x2W (dvije LEDice po 2W), pa sam se poceo razmisljati i o "perverziji" instaliranja programatora koji ce vanjsku rasvjetu paliti cim padne noc.

 

Kako sam trenutno doista u LED-filmu i u unutarnjoj rasvjeti, nekako se jako veselim ovoj Panasonicovoj novosti. U Evropi Panasonic nije prisutan s tom tehnologijom, ali zato njemacki Osram je, i prema informacijama kojima ja raspolazem, pitanje je samo trenutka kada ce predstaviti ekvivalentno rjesenje koje nece zahtijevati infrastrukturne izmjene (citaj - izmjenu instalacija) da bi klasicnu i/ili stednu zarulju zamijenili LED-om. Rjesenje za zamjenu halogene rasvjete vec postoji u komercijalnoj primjeni.

 

No, ono sto jest problem LED-a nije cijena tehnologije. Dva daleko veca problema s kojima se trenutno proizvodjaci bore su vrsta (toplina) svjetlosti koju LED stvara (ledena, hladna, vrlo intenzivna) a koja se na relativno los nacin moze jedino kompenzirati filterima u raznim bojama, i nemogucnost kvalitetnog "dimanja" LED svjetla (podesavanja intenziteta kao kod klasicnih i halogenih zarulja) putem dimmera (potenciometra). Iako ovaj drugi problem nije toliko izrazen, za kvalitetno rjesavanje je ipak potrebno jos ponesto godina.

 

Eto, toliko od mene. :)

Moj PC  
3 0 hvala 3
14 godina
neaktivan
offline
RE: Dugovječne LED sijalice
Xanzzu kaže...
Puno bolje. Evo ja vidim sve više ljudi prelazi na štedne žarulje. Polako ali sigurno.

Tko je pametan odavna je prešao na štedne žarulje.

Press any key to continue or any other key to quit.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Dugovječne LED sijalice
andy0101 kaže...
Xanzzu kaže...
Puno bolje. Evo ja vidim sve više ljudi prelazi na štedne žarulje. Polako ali sigurno.

Tko je pametan odavna je prešao na štedne žarulje.

ista jacina svjetlosti, za grijanje mi sluzi kompjuter :D, dugotrajnije i ne bole oci ako samo nju imas upaljenu

potpis :D
15 godina
neaktivan
offline
RE: Dugovječne LED sijalice
Hacker-ri kaže...
andy0101 kaže...
Xanzzu kaže...
Puno bolje. Evo ja vidim sve više ljudi prelazi na štedne žarulje. Polako ali sigurno.

Tko je pametan odavna je prešao na štedne žarulje.

ista jacina svjetlosti, za grijanje mi sluzi kompjuter :D, dugotrajnije i ne bole oci ako samo nju imas upaljenu

Jedini im je nedostatak, u odnosu na obične žarulje, što su hladne, pa ljeti ne ubijaju kukce koji slete na njih.Belji se

15 godina
odjavljen
offline
RE: Dugovječne LED sijalice
andy0101 kaže...

Tko je pametan odavna je prešao na štedne žarulje.

Ma nisu te stedne zarulje nista osim jednog velikog sranja, kao prvo otrovne su ukoliko se razbiju, jer sadrze zive. Ako razbijes stednu zarulju moras obuc rukavice da bi je smio prikupljat i nesmijes je sam tak bacit u kantu za smece (al to ce vecina opet radit). Onda one uopce nisu takve kakve ih na reklama predstavljaje da su neke slabije ekvivalentne onim jacim sa zarnom niti. A jos uz to sve im i nije vijek trajanja toliko duzi koliko naveden, da ne prirodnoj boji svjetla i negovorim, al doduse to su vec manje vise ispravili...

 

Al svakako bih ja uzeo prije te LED zarulje vec ove stedne

When life gives you lemons throw them at the mean people and hope it gets them in the eyes.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Dugovječne LED sijalice

Ne shvaćam baš tu vijest, nekako mi se čini da led žarulje postoje već neko vrijeme..

 

Ja kupio par prije cca 2 g. u Metrou, mislim osramove, i piše vjek trajanja 25.000 h, a to je tu negdje. Malo drukčiji dizajn, grlo e47, ista priča..

 

?

15 godina
odjavljen
offline
RE: Dugovječne LED sijalice
bed kaže...

Ne shvaćam baš tu vijest, nekako mi se čini da led žarulje postoje već neko vrijeme..

 

Ja kupio par prije cca 2 g. u Metrou, mislim osramove, i piše vjek trajanja 25.000 h, a to je tu negdje. Malo drukčiji dizajn, grlo e47, ista priča..

 

?

25 000 sati je manje od 3 godine. Sto bas i nije nesto blizu 19 godina. 19 godina bi bilo 19*365*24 (da sada ne ubacujem prijestupne godine), a to je cca 166 400 sati.

To sto spominjes je vjerojatno 'stedna' zarulja, jer one znaju imati vijek trajanja od 25000 sati.

A sto se tice LED sijalica, jedva cekam. Ove 'stedne' ne vrijede pisljiva boba. Vratio sam se na klasicne.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.9.2009 3:01 (Mrgud Veliki).
16 godina
offline
Dugovječne LED sijalice

Štedne žarulje koristim doma već zadnjih 5,6 godina (kupujem ih u Austriji - Graz) i jako sam zadovoljan. Račun za struju je primjetno manji nego prije, a ne moram se brinuti ako je negdje ostala goriti koja žarulja par sati duže jer se to ni ne primjeti u ukupnoj potrošnji.

Koliko čitam, ove LEDice su dodatno poboljšanih štednih karakteristika, a uz to traju još duže. Ako im cijena ne bude (pre)paprena kada dođu na EU-tržište, kupujem odmah 10tak komada 'za po doma' Belji se

 

Što reči nego - živio napredak!

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: Dugovječne LED sijalice
Dado_ZG78 kaže...

Štedne žarulje koristim doma već zadnjih 5,6 godina (kupujem ih u Austriji - Graz) i jako sam zadovoljan. Račun za struju je primjetno manji nego prije, a ne moram se brinuti ako je negdje ostala goriti koja žarulja par sati duže jer se to ni ne primjeti u ukupnoj potrošnji.

Koliko čitam, ove LEDice su dodatno poboljšanih štednih karakteristika, a uz to traju još duže. Ako im cijena ne bude (pre)paprena kada dođu na EU-tržište, kupujem odmah 10tak komada 'za po doma' Belji se

 

Što reči nego - živio napredak!

 

Nije da su ih samo energetski poboljsali i da traju dulje. Najveca prednost je sto je sama svjetlost najslicnija 'pravoj'. Kod stednih ili treperenje ili prebijelo ili pretamno.

Problem kod 'stednih' je i to sto postoji masa proizvodjaca, pa su dosle na los glas, jer su ih neki pravili navrat-nanos. Kako sam citao najbolje su Osramove i Philipsove. Ovo drugo, pozeljno izbjegavati.

15 godina
neaktivan
offline
Dugovječne LED sijalice

LED ima svijetlu budućnost ali trenutno ima i svojih nedostataka. Najveći je disipacija topline izvora. Led tehnologija je dobro utvrđena, te promjene koje se događaju na tom polju su modifikacije postojeće tehnologije. Povečanjem snage izvora raste i toplina. Ujedno je ta toplina i najveći neprijatelj LED-a jer bez kvalitetnog odvajanja topline od izvora Led biva osuđen na smrt. Tako da LED koji po lumenima odgovara učinkovitosti halogenih žarulja treba imati povečane alu coolere za odvod topline koji su sami po sebi veliki i imaju znatnu ulogu u ukupnoj cijeni LED-a. Druga najveća mana je što su još daleko od halogenih žarulja u usporedbi indeksa uzvrata boje. Ukratko, bitan faktor kod unutarnje rasvjete a možete se sami uvjeriti ako neku "stvar" (može i slika, komad voća) koja je bogata bojama, obasjate svijetlošću LED-a i svijetločću iz halogene žarulje. Jednostavno to voće neće izgledati isto. Dan kad ćete čuti nekog majstora rasvjete da mjenja halogene izvore sa LED-om tad ćete znati da je LED kvalitetom svjetla dorastao halogenoj. Zasad, ima svoju primjenu u štedljivim situacijama.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Dugovječne LED sijalice
Mrgud Veliki kaže...
bed kaže...

Ne shvaćam baš tu vijest, nekako mi se čini da led žarulje postoje već neko vrijeme..

 

Ja kupio par prije cca 2 g. u Metrou, mislim osramove, i piše vjek trajanja 25.000 h, a to je tu negdje. Malo drukčiji dizajn, grlo e47, ista priča..

 

?

25 000 sati je manje od 3 godine. Sto bas i nije nesto blizu 19 godina. 19 godina bi bilo 19*365*24 (da sada ne ubacujem prijestupne godine), a to je cca 166 400 sati.

To sto spominjes je vjerojatno 'stedna' zarulja, jer one znaju imati vijek trajanja od 25000 sati.

A sto se tice LED sijalica, jedva cekam. Ove 'stedne' ne vrijede pisljiva boba. Vratio sam se na klasicne.

 

Panasonic navodi trajanje 19 godina ako se koriste 5.5 sati dnevno, a to je oko 38000 sati

16 godina
neaktivan
offline
Dugovječne LED sijalice

Nedavno sam kupio četiri LED-ice za grlo GU-10 (grlo za halogenke, ono koje se 'zavrne'). Jedna je bila White (malo vuče u plavo i jako je hladna), ostale tri su soft white (malo vuče u žuto, poput klasičnih žarulja, ali još uvijek hladno). Veliki problem je što u odnosu na halogenke od 50W daju osjetno manje svjetla u prostoriji. I dok ona 'plavija' daje više svjetla (kod nje i piše da je 105 lumena i temperatura boje 4800K), ove 'mekane' su prava katastrofa. Naspram halogenki je atmosfera za dobar seks... ;)

 

Jednostavno, treba vam puno više rasvjetnih tijela kako biste dobili istu količinu svjetlosti u prostoriji.

 

Cijena nije mala, 108 kuna komad. Svaka ima 60 ledica u sebi, a lifetime je deklariran samo na onoj što daje više svjetla, 35000 radnih sati. Potrošnja joj je 3,4W, a ovim mekšima 3,5W. U pitanju je isti proizvođač (iz Njemačke su, ne iz Kine), pa pretpostavljam da je sve isto i za ove 'žutkastije'. Svjetlo je toliko slabo da sam na kraju morao vratiti dvije halogenke i ostaviti jednu slabiju i onu jaču u dnevnom boravku. Jednu od slabijih sam premjestio u predsoblje, a jednu u kuhinju/trpezariju, ali sam ju morao okrenuti prema trpezarijskom stolu da si žena i ja ne odrežemo prste prilikom pripreme klope...

 

Evo, nadam se da sam nekome pomogao, moram još sve dojaviti dečkima u trgovini u kojoj sam kupio da znaju i oni...

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.9.2009 13:04 (bocic).
Moj PC  
0 0 hvala 3
15 godina
neaktivan
offline
RE: Dugovječne LED sijalice
Mrgud Veliki kaže...

25 000 sati je manje od 3 godine. Sto bas i nije nesto blizu 19 godina. 19 godina bi bilo 19*365*24 (da sada ne ubacujem prijestupne godine), a to je cca 166 400 sati.

To sto spominjes je vjerojatno 'stedna' zarulja, jer one znaju imati vijek trajanja od 25000 sati.

Šta ti i po danu imaš upaljeno svijetlo?

 

Ovi u vijestima su naveli 5,5 sati dnevno, a vjerojatno je razlika samo kako koji proizvođač mjeri prosječnu dnevnu iskorištenost.

Pretpostavljam da je to neki prosječni rok trajanja led dioda, jer sam kupovao i neke koje se ugrađuju u fugu pločica i isto je pisalo 25.000h.

 

I taman da ne znam o čemu se radi, pisalo je led..

A sastoji se od 15-20 ledica jedne do druge, dizajnom nalik na halogenke, jedino je u bojama, i ima neku logiku pa mjenja boje, pa je više za ugođaj nego za rasvjetu. Pa ne mogu baš komentirati je u usporedbi s običnim ili štednim žaruljama.

 

Otprilike ovako nešto, malo su promjenili dizajn.

16 godina
offline
Dugovječne LED sijalice

Ako pogledate prateću sliku (ambalaža žarulje), jasno se vidi da je deklarirano vrijeme trajanja 40.000 h. Povećanje s dosad standardnih 25.000 h je osjetno, ali nije totalna revolucija. Najviše problema s tehnologijom imaju u dobivanju (svjetlosno) jačih žarulja i ugodne boje svjetla. Nadam se da mogu riješiti i te nedostatke. Time will tell...

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice