Čestice koje idu prema svjetlu

poruka: 11
|
čitano: 2.190
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Čestice koje idu prema svjetlu".
15 godina
offline
Čestice koje idu prema svjetlu

Iznimno zanimljiv tekst.

 

Moram priznati da u zadnje vrijeme, prilikom otvranja BOL-a, sve cesce prvo trazim tekst sa naslovom u narancastoj boji pa tek onda, ako ga ne nadjem, pregledavam ostale naslove.

 

Bravo Nenade, bravo BUG.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
 
22 0 hvala 2
16 godina
neaktivan
offline
Čestice koje idu prema svjetlu

"Na to je pitanje lako odgovoriti. Jače osvjetljena strana čestice proizvodi više iona, što znači da će s te strane oni jače strujati, pa će se s česticom dogoditi isto što i sa čamcem ako jače veslamo s jedne strane. Praćenje putanje čestice pokazalo je da će se ona, bez obzira u kojem se položaju u početku nalazila, na kraju uputiti prema izvoru svjetlosti."

 

Ja ovo nisam najbolje skuzio. Ako jace osvjetljena strana cestice (to je, logicno, ona okrenuta prema izvoru svjetlosti) proizvodi vise iona i s te strane oni jace struje, zar ne bi ta cestica trebala odlaziti od izvora svjetlosti prema ovoj analogiji s camcem? Kad se vesla jace na desnoj strani camca, camac skrece lijevo, pa bi tom logikom i cestica trebala odlaziti od svjetlosti, zar ne? Ili sam nesto tu pobrkao, ipak je dosta kasno.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Čestice koje idu prema svjetlu
1domagoj1 kaže...

"Na to je pitanje lako odgovoriti. Jače osvjetljena strana čestice proizvodi više iona, što znači da će s te strane oni jače strujati, pa će se s česticom dogoditi isto što i sa čamcem ako jače veslamo s jedne strane. Praćenje putanje čestice pokazalo je da će se ona, bez obzira u kojem se položaju u početku nalazila, na kraju uputiti prema izvoru svjetlosti."

 

Ja ovo nisam najbolje skuzio. Ako jace osvjetljena strana cestice (to je, logicno, ona okrenuta prema izvoru svjetlosti) proizvodi vise iona i s te strane oni jace struje, zar ne bi ta cestica trebala odlaziti od izvora svjetlosti prema ovoj analogiji s camcem? Kad se vesla jace na desnoj strani camca, camac skrece lijevo, pa bi tom logikom i cestica trebala odlaziti od svjetlosti, zar ne? Ili sam nesto tu pobrkao, ipak je dosta kasno.

 Je kasno je,od pol 6 sam na nogama tek sam sad dosao doma. Fokusiraj se samo na ovu recenicu. 

edit: kasno je fkt pa to je cijeli citat sam oznacio :D 

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.2.2017 23:30 (Kolacic).
8 godina
offline
Čestice koje idu prema svjetlu
Ioni se kreću uzduž čestice jer se uzduž čestice stvara električno polje. S osvjetljene strane stvara se više iona, pa će s te strane i njihova struja biti jača.
 
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Čestice koje idu prema svjetlu

Tractor beam?

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Čestice koje idu prema svjetlu
Možda vam se to čini fantastičnim ("tractor beam"), ali riječ je o pojavi za koju se zna i koja se koriti u znanosti i tehnologiji još od 19. stoljeća. Riječ je o gibanju iona i čestica (elektroforeza) u električnom polju. Naime, gibanje se čestice može i drugačije razumjeti (zakon akcije i reakcije!), naime tako da se njezin pozitivno nabijeni dio nalazi u pozitivno nabijenom ionskom oblaku, a negativno nabijeni u onom negativnom, pa kako oba kraja hoće iz oblaka izići, to izaziva gibanje čestice. Dakle, riječ je o već davno poznatoj i valjano teorijski razrađenoj pojavi, samo je njezina primjena nova.
 
2 0 hvala 3
16 godina
neaktivan
offline
Čestice koje idu prema svjetlu

Bila bi dobra fora kad bi se ona sjenila za sunce u auto sama okretala :)

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Čestice koje idu prema svjetlu

kad bi na meni svjetlom pokazivali put lijeku do odredišta, svijetlio bih k'o las vegas 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Čestice koje idu prema svjetlu
danen kaže...
Ioni se kreću uzduž čestice jer se uzduž čestice stvara električno polje. S osvjetljene strane stvara se više iona, pa će s te strane i njihova struja biti jača.

E upravo je to ono sto mi nije jasno - struja je jaca (analogija, jace veslamo s te strane) pa bi se cestica trebala poceti kretati suprotno od toga gdje je struja jaca (zato i brodovi imaju motore na zadnjem kraju, a ne na prednjem).

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
8 godina
offline
Čestice koje idu prema svjetlu
Možda ova analogija s brodom ne pokriva situaciju do kraja. Ako naime jedan motor radi jače brod će se vrtiti u krugu. Prestat će se vrtjeti kada se snage oba motora izjednače. U slučaju naše čestice to će se dogoditi kada obje strane budu jednako osvjetljene, a to znači da čestica ide prema izvoru svjetlosti.
 
0 0 hvala 3
16 godina
neaktivan
offline
Re: Čestice koje idu prema svjetlu
danen kaže...
Možda ova analogija s brodom ne pokriva situaciju do kraja. Ako naime jedan motor radi jače brod će se vrtiti u krugu. Prestat će se vrtjeti kada se snage oba motora izjednače. U slučaju naše čestice to će se dogoditi kada obje strane budu jednako osvjetljene, a to znači da čestica ide prema izvoru svjetlosti.

To sad vec ima vise smisla, sad je jasnije.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice