EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju univ

poruka: 60
|
čitano: 7.442
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju univ".
11 godina
offline
EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju univ
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju

 
Pa i ti si bogatiji od 6 milijardi ljudi sigurno. Svaki prosječni Hrvat je u 10% najbogatijih stanovnika svijeta.
Bogatiji si od većine Azije, većine Afrike, većine Srednje i Južne Amerike. Samo jedna Indija ima 1,3 mlrd. stanovnika, a ti si bogatiji od barem 1,25 mlrd. stanovnika Indije.

 

Ne znam zašto ne počneš dijeliti ono što si jamio ?


Apsurdno je da se nekog tko je na zapadu bogat, uspoređuje s nekim u skroz drugoj državi s kim taj bogataš nema nikakve veze. Ukoliko su ti već simpatični takvi naslovi, počni slati novce u Indiju, nije fer da si u top 1% ako gledamo populaciju Indije.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.1.2017 22:01 (Kobe24).
16 godina
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
Kobe24 kaže...

Temeljni dohodak nažalost već postoji, hranimo ljude koji su se umirovili s 40 godina, hranimo stotine tisuća uhljeba.

 

Nažalost, takav sustav stvara parazite, a ako ljudi budu mogli živjeti ne stvarajući ništa, postat ćemo društvo balasta i idiota.

Kao u filmu idiocracy, čovjek koji živi od danas do sutra, bez cilja, bez samonapretka, mentalni lutalica.

Bit će više droge, primjer slavnih koji imaju sve i ne moraju više raditi. Manje morala, učenja, truda, snova. Onaj koji želi bit će zakinut jer će morati hraniti besposličare, a ostali će čovjek pobjesnjeti od vlastitog nerada. Valjda ćemo se baviti samo kavama, selfijima, itd. Temeljni dohodak i život bez rada dovest će do destrukcije društva i temeljne svrhe čovjeka, da se bori za svoj opstanak na ovoj planeti.

 

Čovjek koji se ne mora ujutro ustati da bi si osigurao bolje sutra, već mu dođe gotova hrana na stol bit će poslušnik na antidepresivima i tko zna kakvim drogama. Jedina sreća čovjeka je u samonapretku i ostvarenju. Čovjek bez toga je ništa, obični lutalica, koji nije na nijednoj stazi do bilo kojeg cilja.

Temeljni dohodak bi trebao postojati, ali uz uvjet nekog posla koji ima korist u društvenoj zajednici... Kako je netko prije rekao, zašto bi jedan čovjek radio 8h, ako takav posao mogu obavljati 2 čovjeka svaki po 4 sata, a to se sve da zakonski regulirati da bude isplativo. Dakle dati ljudima neki smisao, svakom po mogućnostima i željama, ali dati im da rade, da imaju mogućnost napredovanja i da društvo prosperira na taj način... Kao što si i rekao, život bez rada odvest će čovjeka do destrukcije. Dati ljudima manje radno vrijeme, više novca tako da ljudi budu sretniji i ispunjeniji, a ne radit od ljudi ljenčine i idiote. Ja bih ukinuo i socijalnu pomoć i sve te gluparije, socijalnu pomoć trebaju dobivati ljudi koji se ne mogu brinuti o sebi, zbog bolesti ili starosti, a nemaju dovoljno za život... Ovo sve ostalo ukinuti, ali zato omogućiti ljudima da imaju posao.

 

A možemo mi o tome raspravljati do sutra, i dosta inteligentnih ljudi ima isto takvo razmišljanje, a zašto nas onda u suprotnom smjeru? Zašto to dozvoljavamo?

 

A što se tiče uhljeba, parazita i takvih, ne znam što bih rekao... Žalosno, sramotno i to vodi u propast svaki dan sve više... Takva nam je država i ne vidim da će se išta promijeniti tu...

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.1.2017 22:02 (lllnuclearlll).
15 godina
neaktivan
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju

Ja primjerice radim 10-12 h dnevno, i volim to. Ne želim raditi 4h dnevno. Pogotovo ne želim dobiti ništa besplatno jer znam koje su posljedice toga "besplatno".

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.1.2017 22:02 (Kobe24).
16 godina
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
Kobe24 kaže...

Ja primjerice radim 10-12 h dnevno, i volim to. Ne želim raditi 4h dnevno. Pogotovo ne želim dobiti ništa besplatno jer znam koje su posljedice toga "besplatno".

Naravno... Poanta onog što sam rekao je da svakom čovjeku treba omogućiti posao, a definitivno vjerujem da posla ima za svakog čovjeka na ovom planetu, neovisno o tome koliko nas ima. Svi mi trebamo nešto jesti, obući, piti, zabaviti se, putovati... Dakle ono što ne valja je sustav koji preferira materijalno umjesto ljudskog i duhovnog (pod ovo ne mislim da religije, nego čovjeka kao duhovno/emocionalno biće).

 

Vjerujem da bi blagajnica u trgovačkom centru rado radila 4h i onda otišla doma obitelji... Netko bi možda radio 10-12h kao ti i naravno takav rad bi se vrednovao više i imao bi veća primanja. Samo kažem da bi bilo puno bolje da ljudi rade i da doprinose i za to dobiju primanja, nego da stvaramo ljenčine i parazite.

 

Nismo još na toj tehnološkoj razini da bi mogli pričati o ovom sustavu koji spominjemo, ali kroz 100tinjak godina bi mogli biti... Samo teško da će svjetski moćnici to dopustit... Ne znam, ali meni ne miriše na dobro. Pohlepa je gadna stvar.

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.1.2017 22:09 (lllnuclearlll).
16 godina
neaktivan
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
Kobe24 kaže...

Ja primjerice radim 10-12 h dnevno, i volim to. Ne želim raditi 4h dnevno. Pogotovo ne želim dobiti ništa besplatno jer znam koje su posljedice toga "besplatno".

 A ja volim potrošiti 10-12 kubika vode dnevno na tuširanje. Ali ako vode i posla nema dovoljno za sve, morat ćemo se zadovoljiti s manje. Ako je rad roba potrebna svima, onda je logično da osiguramo nekavu raspodjelu, ne po principu 'tebi toliko', nego da se postave nekakva pravila i granice, koji će regulirati tržište rada u smjeru u kojem želimo.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
neaktivan
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju

Slažem se da svakom treba omogućiti i radi, ali se također i svaki pojedinac treba truditi da ima znanja i vještine koje su zapošljive.

Generalno se slažem s tobom, ali stvarno me strah društva u kojem će robot i AI sve proizvoditi i nadzirati, a čovjek će biti samo konzument, i neće imati nikakvog motiva da se ujutro digne iz kreveta, jer će mu kvaliteta života biti jednaka trudio se ili ne trudio.

Mislim da će to dovesti do propasti ljudske psihe, AI će raditi sve bolje od nas, jednog dana zasigurno, samo je pitanje hoće li to biti za 50, 200 ili 500 godina. Ali jednog dana robot i AI će u svakoj sferi života biti bolji od čovjeka.

A onda smo mi balast, i ne vidim što ćemo mi više moći pružiti tome naprednome AI-u. Mislim da je skynet skroz izgledna budućnost, jer jednog dana, opći AI će biti kudikamo inteligentniji od nas, a moći će obaviti nevjerojatan broj operacija u sekundi.

15 godina
neaktivan
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
Visak kaže...
Kobe24 kaže...

Ja primjerice radim 10-12 h dnevno, i volim to. Ne želim raditi 4h dnevno. Pogotovo ne želim dobiti ništa besplatno jer znam koje su posljedice toga "besplatno".

 A ja volim potrošiti 10-12 kubika vode dnevno na tuširanje. Ali ako vode i posla nema dovoljno za sve, morat ćemo se zadovoljiti s manje. Ako je rad roba potrebna svima, onda je logično da osiguramo nekavu raspodjelu, ne po principu 'tebi toliko', nego da se postave nekakva pravila i granice, koji će regulirati tržište rada u smjeru u kojem želimo.

Kad prirodnih resura ne bude dovoljno za sve onda ćemo ograničiti rast populacije, Kina je dugo vremena npr. imala politiku jednog djeteta. Rad nije ograničen resurs, nemoj miješati rad i ograničeni prirodni resurs.

Čovjek koji uči i radi na sebi može stvoriti novu vrijednost. Čovjek koji završi filozofiju i pametuje po forumima, malo što može, osim tražiti da ga netko drugi hrani. Čovjek mora biti svrsihodan i ostvarivati se u životu, inače ne može imati osjećaj zadovoljstva i samopostignuća.

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.1.2017 22:19 (Kobe24).
16 godina
neaktivan
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
Kobe24 kaže...
Visak kaže...

Kad prirodnih resura ne bude dovoljno za sve onda ćemo ograničiti rast populacije, Kina je dugo vremena npr. imala politiku jednog djeteta. Rad nije ograničen resurs, nemoj miješati rad i ograničeni prirodni resurs.

Čovjek koji uči i radi na sebi može stvoriti novu vrijednost. Čovjek koji završi filozofiju i pametuje po forumima, malo što može, osim tražiti da ga netko drugi hrani. Čovjek mora biti svrsihodan i ostvarivati se u životu, inače ne može imati osjećaj zadovoljstva i samopostignuća.

 Kad nestane prirodnih resursa (poput vode) onda ćemo se time baviti? Kako, nećemo nekima dati vode? Valjda bi o tome trebalo razmišljati unaprijed.

 

Upravo pričamo o situaciji kada rad jest ograničeni resurs. U visoko robotiziranom društvu koje se odlučilo na zajamčeni dohodak nije predviđeno da posla ima za sve i ljudi se od malih nogu tako odgajaju. Pogledaj Američka geta, male su ti šanse da iz njih izađeš, iako ti nitko ne brani da se školuješ, budeš vrijedan i nađeš dobar posao. A uskoro bi se takva politika, gdje se samo bogati uspiju kvalitetno školovati mogla i ovdje primjeniti. Nakon toga stvari će se kroz par generacija posložiti same od sebe.

 

Bogati će trošiti vodu koliko žele, a oni sa zajamčenim dohotkom koliko si mogu priuštiti, što se dizanjem cijena uvijek može regulirati, pa smo i taj problem riješili.

 

Ta priča o zajamčenom dohotku je čisti trojanski konj, zvuči dobro, ali većinu baca u bijedu i nemoć. Bez posla i škole (tko će se školovati, kad posla ionako nema) ne možeš ni štrajkati, ni nešto suvislo poduzeti za svoja prava.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
neaktivan
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju

Zašto ne bi bilo škole dostupne svima ?

Ja sam u školi učio o djeci napuhnutih trbuha u Africi, a dan danas svjetska glad i neimaština nije nikad manja bila. Tehnologija je dramatično pomogla kvaliteti siromašnih i bogatih. Primjerice, danas siromašan čovjek bolje živi nego je Luj XV. nekoć živio. Pogledaj primjerice koliko je njemu trebalo za preći 500 km, a mi to danas pređemo automobilom, ili siromašni autobusom za 200 kn i nekoliko sati. On bi recimo mogao umrijeti od najobičnije bakterije, a mi imamo antibiotike, čak i jako siromašni.

 

Praktički svaki siromašni čovjek danas ima pristup internetu, neograničenom vrelu informacija. Školstvo na Harvardu je možda nedostižno za svakog, ali danas svatko može naučiti sve i pristupiti bilo kojoj informaciji. Olimpijski prvak u bacanju koplja tvrdi da je s youtubea naučio bacati koplje. Nekoć je to bilo nemoguće. Postoji ogroman broj besplatnih pisanih i videomaterijala s raznih sveučilišta razine Stanforda koji su besplatno stavljeni na stranice tih sveučilišta. Nesumnjivo svi na svijetu žive bolje nego ikad, i siromašni i bogati, i ne sumnjam da jednog dana uopće neće biti gladi.

 

Naravno, razlike će postojati, i dobro je da postoje. Ali da je ovo najbolja generacija u kojoj smo se mogli roditi, i to je nesumnjivo.

Ljudski problem je što onog "koji nešto nema" zapravo izjeda zavist i ljubomora naspram onoga tko to ima. Recimo, onaj s mobitelom od 500 kn biva ljubomoran kad vidi onog s Iphoneom 7, onaj s Puntom je ljubomoran na onog s Mercedesom. Ali pravog siromaštva više praktički pa da i nema, barem onog što sam ja učio u školi.

 

P.S. Iz siromašnog geta je naprimjer izašao Dr.Dre, danas milijarder. Velika je moć kapitalizma, ljudskog rada i snalažljivosti ;)

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.1.2017 22:57 (Kobe24).
9 godina
neaktivan
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
Kobe24 kaže...

Zašto ne bi bilo škole dostupne svima ?

Ja sam u školi učio o djeci napuhnutih trbuha u Africi, a dan danas svjetska glad i neimaština nije nikad manja bila. Tehnologija je dramatično pomogla kvaliteti siromašnih i bogatih. Primjerice, danas siromašan čovjek bolje živi nego je Luj XV. nekoć živio. Pogledaj primjerice koliko je njemu trebalo za preći 500 km, a mi to danas pređemo automobilom, ili siromašni autobusom za 200 kn i nekoliko sati. On bi recimo mogao umrijeti od najobičnije bakterije, a mi imamo antibiotike, čak i jako siromašni.

 

Praktički svaki siromašni čovjek danas ima pristup internetu, neograničenom vrelu informacija. Školstvo na Harvardu je možda nedostižno za svakog, ali danas svatko može naučiti sve i pristupiti bilo kojoj informaciji. Olimpijski prvak u bacanju koplja tvrdi da je s youtubea naučio bacati koplje. Nekoć je to bilo nemoguće. Postoji ogroman broj besplatnih pisanih i videomaterijala s raznih sveučilišta razine Stanforda koji su besplatno stavljeni na stranice tih sveučilišta. Nesumnjivo svi na svijetu žive bolje nego ikad, i siromašni i bogati, i ne sumnjam da jednog dana uopće neće biti gladi.

 

Naravno, razlike će postojati, i dobro je da postoje. Ali da je ovo najbolja generacija u kojoj smo se mogli roditi, i to je nesumnjivo.

Ljudski problem je što onog "koji nešto nema" zapravo izjeda zavist i ljubomora naspram onoga tko to ima. Recimo, onaj s mobitelom od 500 kn biva ljubomoran kad vidi onog s Iphoneom 7, onaj s Puntom je ljubomoran na onog s Mercedesom. Ali pravog siromaštva više praktički pa da i nema, barem onog što sam ja učio u školi.

 

P.S. Iz siromašnog geta je naprimjer izašao Dr.Dre, danas milijarder. Velika je moć kapitalizma, ljudskog rada i snalažljivosti ;)

 Citao sam nekoliko puta i jednostavno ne razumijem. Koja škola? Ja to u školi nisam učio. Prvo kažeš da nema većeg siromaštva pa onda kažeš da ga nit nema. (where is the point?)

Vjerujem da je u Africi bilo gore prije a i danas je isto samo što imamo internet i to vidimo,imamo informacije. Vjerujem da starija ekipa nije imala pojma što se događa izvan balkana. 

Uspoređuješ 18. i 21. st.? On je u to vrijeme živio isto,čak i bolje kao današnji predsjednici država. 

 

PS.

Dr Dre je bio već poznat koliko toliko kad je ušao u "geto"(Comton) . 

16 godina
neaktivan
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
Kobe24 kaže...

Zašto ne bi bilo škole dostupne svima ?

Ja sam u školi učio o djeci napuhnutih trbuha u Africi, a dan danas svjetska glad i neimaština nije nikad manja bila. Tehnologija je dramatično pomogla kvaliteti siromašnih i bogatih. Primjerice, danas siromašan čovjek bolje živi nego je Luj XV. nekoć živio. Pogledaj primjerice koliko je njemu trebalo za preći 500 km, a mi to danas pređemo automobilom, ili siromašni autobusom za 200 kn i nekoliko sati. On bi recimo mogao umrijeti od najobičnije bakterije, a mi imamo antibiotike, čak i jako siromašni.

 

Praktički svaki siromašni čovjek danas ima pristup internetu, neograničenom vrelu informacija. Školstvo na Harvardu je možda nedostižno za svakog, ali danas svatko može naučiti sve i pristupiti bilo kojoj informaciji. Olimpijski prvak u bacanju koplja tvrdi da je s youtubea naučio bacati koplje. Nekoć je to bilo nemoguće. Postoji ogroman broj besplatnih pisanih i videomaterijala s raznih sveučilišta razine Stanforda koji su besplatno stavljeni na stranice tih sveučilišta. Nesumnjivo svi na svijetu žive bolje nego ikad, i siromašni i bogati, i ne sumnjam da jednog dana uopće neće biti gladi.

 

Naravno, razlike će postojati, i dobro je da postoje. Ali da je ovo najbolja generacija u kojoj smo se mogli roditi, i to je nesumnjivo.

Ljudski problem je što onog "koji nešto nema" zapravo izjeda zavist i ljubomora naspram onoga tko to ima. Recimo, onaj s mobitelom od 500 kn biva ljubomoran kad vidi onog s Iphoneom 7, onaj s Puntom je ljubomoran na onog s Mercedesom. Ali pravog siromaštva više praktički pa da i nema, barem onog što sam ja učio u školi.

 

P.S. Iz siromašnog geta je naprimjer izašao Dr.Dre, danas milijarder. Velika je moć kapitalizma, ljudskog rada i snalažljivosti ;)

 Pa i u getu su škole dostupne svima, ali one koje tamo završiš te neće odvesti dalje od McDonaldsa, a te poslove će preuzeti roboti. Dakle, džaba si krečio.

 

Da, živi se bolje i da, ljudi bi željeli imati ono što postoji i što je dostupno i nisu sretni živjeti u getu, makar imali toplo vodu iz pipe, što ni u Versaillesu kraljevi nisu imali, a Punto vozi brže od kraljevske kočije. To je ljudska priroda i zato velike klasne razlike čine ljude nesretnima. Sad možemo ljudima ispirati mozak da je dobro biti siromašan, jer te čeka divan vječni život, što je nekoć bila praksa u takvim društvima, ili možemo smanjiti klasne razlike. I paziti da ne odemo u drugu krajnost ispiranja mozga kako svi trebamo imati jednako.

 

Pojedinac može izaći iz geta, kao što svatko može dobiti na lutriji, ali ne mogu milijuni izaći iz geta niti dobiti na lutriji.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
Kobe24 kaže...

Temeljni dohodak nažalost već postoji, hranimo ljude koji su se umirovili s 40 godina, hranimo stotine tisuća uhljeba.

 

Nažalost, takav sustav stvara parazite, a ako ljudi budu mogli živjeti ne stvarajući ništa, postat ćemo društvo balasta i idiota.

Kao u filmu idiocracy, čovjek koji živi od danas do sutra, bez cilja, bez samonapretka, mentalni lutalica.

Bit će više droge, primjer slavnih koji imaju sve i ne moraju više raditi. Manje morala, učenja, truda, snova. Onaj koji želi bit će zakinut jer će morati hraniti besposličare, a ostali će čovjek pobjesnjeti od vlastitog nerada. Valjda ćemo se baviti samo kavama, selfijima, itd. Temeljni dohodak i život bez rada dovest će do destrukcije društva i temeljne svrhe čovjeka, da se bori za svoj opstanak na ovoj planeti.

 

Čovjek koji se ne mora ujutro ustati da bi si osigurao bolje sutra, već mu dođe gotova hrana na stol bit će poslušnik na antidepresivima i tko zna kakvim drogama. Jedina sreća čovjeka je u samonapretku i ostvarenju. Čovjek bez toga je ništa, obični lutalica, koji nije na nijednoj stazi do bilo kojeg cilja.

E, ovo je jedna od klasičnih grešaka protivnika temeljnog dohotka. Mnogi od onih koje gore navodiš, a koji su balast društva, su to upravo zato što je njihov dohodak uvjetovan. Znam nekoliko slučajeva branitelja koji su u invalidskoj mirovini i rade na crno na način da doslovno obavljaju tuđi, legalni, posao za naknadu koja je tek nešto veća od troškova koje pri tom imaju. Kažu da bi rado radili, ali zbog invaliditeta su im poslovne mogućnosti ograničene, zarada bi im bila manja od mirovine koju u tom slučaju gube. 

 

Da takav prima temeljni dohodak koji je bezuvjetan + naknadu za invalidnost proporcionalno troškovima koje zbog invalidnosti ima i umanjenju moguće zarade, taj bi radio legalno, a ovako će raditi ilegalno dok ga strah od inspekcije ne otjera u kladionicu.

 

Temeljni dohodak nije socijala, već se najlakše da usporediti s perilicom rublja - dio posla kojeg smo radili smo prebacili na strojeve da nam bude lakše, pa sad stignemo pročitati knjigu, otići u planinu ili voziti biciklu i slično. Međutim, za razliku od kućanskih aparata koje kupiš i imaš korist od njih, automatizacija i robotizacija poslova je ipak nešto što nije toliko jednostavno, ali će dovesti dugoročno do šireg društvenog problema ako se ne nađe alternativno rješenje.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
Kobe24 kaže...

Zašto ne bi bilo škole dostupne svima ?

Ja sam u školi učio o djeci napuhnutih trbuha u Africi, a dan danas svjetska glad i neimaština nije nikad manja bila. Tehnologija je dramatično pomogla kvaliteti siromašnih i bogatih. Primjerice, danas siromašan čovjek bolje živi nego je Luj XV. nekoć živio. Pogledaj primjerice koliko je njemu trebalo za preći 500 km, a mi to danas pređemo automobilom, ili siromašni autobusom za 200 kn i nekoliko sati. On bi recimo mogao umrijeti od najobičnije bakterije, a mi imamo antibiotike, čak i jako siromašni.

 

Praktički svaki siromašni čovjek danas ima pristup internetu, neograničenom vrelu informacija. Školstvo na Harvardu je možda nedostižno za svakog, ali danas svatko može naučiti sve i pristupiti bilo kojoj informaciji. Olimpijski prvak u bacanju koplja tvrdi da je s youtubea naučio bacati koplje. Nekoć je to bilo nemoguće. Postoji ogroman broj besplatnih pisanih i videomaterijala s raznih sveučilišta razine Stanforda koji su besplatno stavljeni na stranice tih sveučilišta. Nesumnjivo svi na svijetu žive bolje nego ikad, i siromašni i bogati, i ne sumnjam da jednog dana uopće neće biti gladi.

 

Naravno, razlike će postojati, i dobro je da postoje. Ali da je ovo najbolja generacija u kojoj smo se mogli roditi, i to je nesumnjivo.

Ljudski problem je što onog "koji nešto nema" zapravo izjeda zavist i ljubomora naspram onoga tko to ima. Recimo, onaj s mobitelom od 500 kn biva ljubomoran kad vidi onog s Iphoneom 7, onaj s Puntom je ljubomoran na onog s Mercedesom. Ali pravog siromaštva više praktički pa da i nema, barem onog što sam ja učio u školi.

 

P.S. Iz siromašnog geta je naprimjer izašao Dr.Dre, danas milijarder. Velika je moć kapitalizma, ljudskog rada i snalažljivosti ;)

Na kojem planetu ti živiš??? Pravog siromaštva praktički nema? Daj odi u Indiju, Centralnu Afriku... Jako siromašni nemaju antibiotike, pa djeca umiru od malarije i gladi dan danas, i to ne par njih nego stotine tisuća... Je da je stanje bolje nego prije, ali daleko je to od dobrog stanja. Mentalitet u nekim afričkim i azijskim državama je užas, ali to je sve posljedica izrabljivanja i uništavanja tih država od zapada...

 

A što se tiče da imamo svi pristup Internetu? Sad se već stvarno pitam gdje živiš... Pa stotine tisuća ljudi nemaju pristup pitkoj vodi, kakav Internet... 

13 godina
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
Kobe24 kaže...
DanijelX kaže...
kowach kaže...
Moći ćeš kupit sve osnovno i solidno živjeti, a s druge strane će biti bogataši koji će trošiti pare na luksuz. Još veća razlika između bogatih i siromašnih.

 

Ne ako se i veliko nasljedstvo pocne agresivnije oporezivati, sto bi trebao biti iduci logican korak...

 

Veliki ljudi rade i stvaraju radi svojih potomaka, a ne radi sebe. To je ono što ovce teško mogu shvatiti, ali svaki razuman obiteljski čovjek može.
Oduzmi čovjeku mogućnost stvaranja za svoju djecu, i taj čovjek neće više raditi ništa.

 

Na zapadu možda, u nerazvijenijim zemljama i prije kapitalizma si stvarao što više potomaka u nadi da će te u starosti moći uzdržavati (a što je i jedan od razloga zašto u siromašnim muslimanskim zemljama natalitet tako visok). U kojem smjeru nam mirovinski sustav ide, čini se da ćemo se vratiti na to.

 

Enivej, skroz promašena rasprava. Vidim ljudi to nazivaju i uspoređuju sa socijalnom pomoći. Ne, ako kao socijalni slučaj nađeš posao i poboljšaš si uvjete gubiš pravo na socijalnu pomoć. Univerzalni dohodak dobivaš bez obzira kakvi su ti uvijeti života. To bi u teoriji trebalo omogućiti da se ne držiš grčevito posla na kojem nisi zadovoljan jer se brineš o preživljavanju i plaćanju računa, i da se usmjeriš prema onome što te zbilja zanima. Takva ekonomija gdje ljudi rade ono što zbilja želje bi mogla donijeti neviđeni prosperitet i napredak, koliko i kaos. Ideja i njen utjecaj na cijelokupno društvo je intrigatna. Mislim da se uvođenjem toga na prvu ne bi puno promjenilo, bar dok ljudi ne osvijeste što to znači za njih. Ljenčine i dalje ne bi radile, radoholičari bi se i dalje ubijali od posla... Ali svatko bi bio što je.

9 godina
neaktivan
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
Kobe24 kaže...

Temeljni dohodak nažalost već postoji, hranimo ljude koji su se umirovili s 40 godina, hranimo stotine tisuća uhljeba.

 

Nažalost, takav sustav stvara parazite, a ako ljudi budu mogli živjeti ne stvarajući ništa, postat ćemo društvo balasta i idiota.

Kao u filmu idiocracy, čovjek koji živi od danas do sutra, bez cilja, bez samonapretka, mentalni lutalica.

Bit će više droge, primjer slavnih koji imaju sve i ne moraju više raditi. Manje morala, učenja, truda, snova. Onaj koji želi bit će zakinut jer će morati hraniti besposličare, a ostali će čovjek pobjesnjeti od vlastitog nerada. Valjda ćemo se baviti samo kavama, selfijima, itd. Temeljni dohodak i život bez rada dovest će do destrukcije društva i temeljne svrhe čovjeka, da se bori za svoj opstanak na ovoj planeti.

 

Čovjek koji se ne mora ujutro ustati da bi si osigurao bolje sutra, već mu dođe gotova hrana na stol bit će poslušnik na antidepresivima i tko zna kakvim drogama. Jedina sreća čovjeka je u samonapretku i ostvarenju. Čovjek bez toga je ništa, obični lutalica, koji nije na nijednoj stazi do bilo kojeg cilja.

 

Kako ce si kupiti drugu i mobitel ako ce imat samo dovoljno novca za puko prezivljavanje i nista vise?

 

Jer kao sto si reko, jedini prihod ce im bit samo osnovna pomoc za prezivjeti mjesec, tj. zagarantirani prihod. Zasto bi ti pobogu drzava dala novca za ista vise od toga??

 

Kobe24 kaže...
DanijelX kaže...

 Ne ako se i veliko nasljedstvo pocne agresivnije oporezivati, sto bi trebao biti iduci logican korak...

 

Veliki ljudi rade i stvaraju radi svojih potomaka, a ne radi sebe. To je ono što ovce teško mogu shvatiti, ali svaki razuman obiteljski čovjek može.
Oduzmi čovjeku mogućnost stvaranja za svoju djecu, i taj čovjek neće više raditi ništa.

 

Koliko miljarda je premalo za osiguranje svojih potomaka?? Jedna, dvije.. pet?

 

Jel vec nakon 10 miljarda mozes prestat brinut za buducnost svojih potomaka? Ipak ce vec onda imat dovoljno da ne moraju nista radit i za drogirat se cijeli zivot. Mada po mom skromnom misljenju mislim da je vec par desetaka miljuna nasljedstva dovoljno za imat sve cetiri u zraku cijeli zivot i samo se rokat drogama i kurvama (i pucat selfije naravno)

 

Zar nebi bilo fer da te jadne potomke probamo spasiti od te uzasne sudbine i uzasnog zivota? U kojem "imaju sve i ne moraju nista radit. Manje morala, učenja, truda, snova." Jadnici ce se baviti samo "kavama, selfijima", a sto je najgore "Čovjek koji se ne mora ujutro ustati da bi si osigurao bolje sutra, već mu dođe gotova hrana na stol bit će poslušnik na antidepresivima i tko zna kakvim drogama."

 

Tvoj argument ide u oba smjera, nemoj to smetnut sa uma kad ga apliciras na jednoj strani.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.1.2017 10:18 (DanijelX).
12 godina
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
Chronosus kaže...
 Mislim da se uvođenjem toga na prvu ne bi puno promjenilo, bar dok ljudi ne osvijeste što to znači za njih. Ljenčine i dalje ne bi radile, radoholičari bi se i dalje ubijali od posla... Ali svatko bi bio što je.

Da, u tome i je problem - radoholicari bi se i dalje ubijali od posla, ljencine bi samo jos vise sjele na drzavni zdravstveni sustav, a oni koji su po prirodi ljijencije, ali ih zivotne potrebe prisiljavaju da nesto i rade (a takvih je velika vecina) vise ne bi imali razloga da ista pridonose drustvu. Vrlo brzo bi se vecina drustva usmjerila ka parazitskoj idiokraciji. Kao sto je vec ranije receno, trebalo bi prestati seruckati o socijali 2.0 i smanjiti radno vrijeme na 6h (za pocetak) uz zadrzavanje iste place. Onome tko zeli raditi vise, nitko to ne brani, a ostatak bi doprinosio koliko mora, a u isto vrijeme imao dostojanstven zivot (nesto sto u danasnjem kapitalizmu postaje sve veci problem).

9 godina
neaktivan
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
Kobe24 kaže...

Rad nije ograničen resurs, nemoj miješati rad i ograničeni prirodni resurs.

 

Ako je rad neogranicen resurs zasto u hrvatskoj par stotina tisuca ljudi ne radi nista iako vecina njih ipak zeli radit? Zasto se sutra ujutro ne probude i jednostavno "uzmu" taj neogranicen resurs i eto krenu radit?

Da im mozda ne fali kapitala za to? Kako da dodu do tog kapitala??

9 godina
neaktivan
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
kerum kaže...

Da, u tome i je problem - radoholicari bi se i dalje ubijali od posla, ljencine bi samo jos vise sjele na drzavni zdravstveni sustav, a oni koji su po prirodi ljijencije, ali ih zivotne potrebe prisiljavaju da nesto i rade (a takvih je velika vecina) vise ne bi imali razloga da ista pridonose drustvu.

 

Takvima kojima je u zivotu dovoljno samo prespavat negdje i pojest nesto (max. sto bi drzava dala), takvi vec i sad nista ne pridonose drustvu, odnosno ne rade.

Probude se kod mame u 11h, i onda cekaju da im mama skuha rucak i opere gace.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.1.2017 10:47 (DanijelX).
12 godina
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
DanijelX kaže...
kerum kaže...

Da, u tome i je problem - radoholicari bi se i dalje ubijali od posla, ljencine bi samo jos vise sjele na drzavni zdravstveni sustav, a oni koji su po prirodi ljijencije, ali ih zivotne potrebe prisiljavaju da nesto i rade (a takvih je velika vecina) vise ne bi imali razloga da ista pridonose drustvu.

 

Takvima kojima je u zivotu dovoljno samo prespavat negdje i pojest nesto (max. sto bi drzava dala), takvi vec i sad nista ne pridonose drustvu, odnosno ne rade.

Probude se kod mame u 11h, i onda cekaju da im mama skuha rucak i opere gace.

 

Samo sto ce ih ovako biti puno vise, a mamu ce zamijeniti drzava.

9 godina
neaktivan
offline
EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju univ

Ali zasto puno vise? Odnosno zasto ce tim svim novim ljudima kojima do sada samo stan+hrana nisu bili dovoljni za zivotno ispunjenje, uvodenjem univerzalnog dohotka to postat dovoljno?

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.1.2017 11:21 (DanijelX).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju univ

znaci neces umrijeti od gladi imaces dovoljno za krov nad glavom ali neces moci zaraditi za luksuz i hedonizam sto ce biti ekskluziva za elitu tajkuna,medijskih zvijezda  i poslodavaca  ,opet ce ostati klasne razlike 

Ja bih radije da nastavim raditi i borim se za ekzistenciju jer imam sansu  zaraditi viska novca za stvari koje me usrecuju , nije zivot samo jedi pij,hebi,spavaj !

waaagh
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
warhammer kaže...

znaci neces umrijeti od gladi imaces dovoljno za krov nad glavom ali neces moci zaraditi za luksuz i hedonizam sto ce biti ekskluziva za elitu tajkuna,medijskih zvijezda  i poslodavaca  ,opet ce ostati klasne razlike 

Ja bih radije da nastavim raditi i borim se za ekzistenciju jer imam sansu  zaraditi viska novca za stvari koje me usrecuju , nije zivot samo jedi pij,hebi,spavaj !

 ma nemoš danas više ni hebat bez para 

9 godina
neaktivan
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
warhammer kaže...

znaci neces umrijeti od gladi imaces dovoljno za krov nad glavom ali neces moci zaraditi za luksuz i hedonizam

 

Zasto vise nebi mogao zaradivati nakon uvodenja univerzalnog dohotka? O.o

16 godina
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
Kobe24 kaže...

Pa i ti si bogatiji od 6 milijardi ljudi sigurno. Svaki prosječni Hrvat je u 10% najbogatijih stanovnika svijeta.
Bogatiji si od većine Azije, većine Afrike, većine Srednje i Južne Amerike. Samo jedna Indija ima 1,3 mlrd. stanovnika, a ti si bogatiji od barem 1,25 mlrd. stanovnika Indije.

 

Ne znam zašto ne počneš dijeliti ono što si jamio ?


Apsurdno je da se nekog tko je na zapadu bogat, uspoređuje s nekim u skroz drugoj državi s kim taj bogataš nema nikakve veze. Ukoliko su ti već simpatični takvi naslovi, počni slati novce u Indiju, nije fer da si u top 1% ako gledamo populaciju Indije.

 

 Bila je neka web stranica gdje uneseš godišnju plaću i kaže ti u koji postotak spadaš. Ispalo je da ako imaš plaću od oko 12.000 kn da spada u 1% najbogatijih u svijetu :D

I'm silicon-based life-form
8 godina
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
DanijelX kaže...
warhammer kaže...

znaci neces umrijeti od gladi imaces dovoljno za krov nad glavom ali neces moci zaraditi za luksuz i hedonizam

 

Zasto vise nebi mogao zaradivati nakon uvodenja univerzalnog dohotka? O.o

 pa dobivas taj dohodak jer nemozes imati posao i zaradjivati, na trzistu rada si zamjenjen robotima i softwareom 

waaagh
9 godina
neaktivan
offline
EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju univ

Onda si nesto pobrkao. Bezuvjetni dohodak bi dobivali svi, ne samo oni bez posla. A posla ce jos jako dugo biti, samo ce se struktura promjeniti. Svaki puta kada je pojavom neceg revolucionarnog najavljivana propast jer je ogroman broj poslova nestao, pokazalo se da je samo doslo do pomjeravanja u strukturi poslova, sa svakom novom automizacijom ljudi su dobili vise vremena raditi neke druge stvari.

Prvo se dogodio masovni prijelaz iz poljoprivrede u industriju, pa iz industrije u usluzene djelatnosti, a sada ce se dogoditi masovni prijelaz iz industrije i usluznih djelatnosti u kreativne djelatnosti. Ako bude srece mozda se i obujam znanstvenih djelatnosti osjetno poveca :)
A takoder ce i tjedne satnice padati, o tome vec sada ozbiljno razmislja nekoliko drzava, a prije ili kasnije ce svi biti primorani to ucinit.

Ono sto je problem sada, i sto je bio prilikom svake od tih tranzicija u strukturi poslova, je sto nitko nije bio pripremljen. Gomila poslova je odjednom nestala, a novi nisu tako brzo nastali, niti su hrpe ljudi bili imalo pripremljeni za ostale ili nove poslove na trzistu rada. Recimo samo uvodenjem flota autonomnih kamiona, sto se prognozira u iducih 5-10 godina, nekoliko miljuna kamiondzija u USA ce ostati bez posla, brojka za EU je vjerojatno dupla veca. To ce se dogoditi za 5-10 god., ali ni jedna drzava ne pripravlja te ljude kako i sto dalje.

Poanta bezuvjetnog dohotka nije dati pare tim ljudima da ih ne moramo gledati na ulici, nego u tim vremenima omoguciti ljudima sigurnost. Omogucit ljudima dovoljan osjecaj sigurnosti da se upuste u rizike re-edukacije, promjenu profesionalne orijentacije ili samozaposljavanja.

Takoder, nesto jako neintuitivno, ali kapitalizam moze potencijalno postati mnogo efikasniji u kombinaciji sa bezuvjetnim dohotkom. Sama srz kapitalizma je "preuzimanje rizika" pojedinaca pokretanjem nekog biznisa. Bezuvjetni dohodak bi zbog pruzene sigurnosti jako povecao motivaciju za preuzimanje rizika pojedinca, samozaposljavanjem i otvaranjem poduzeca. Zbog toga taj pojam nije u biti nesto novo nego se za njega vec dugo zalazu neki istaknuti kapitalisti i dobitnici nobelove nagrade iz ekonomije.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
DanijelX kaže...

Takoder, nesto jako neintuitivno, ali kapitalizam moze potencijalno postati mnogo efikasniji u kombinaciji sa bezuvjetnim dohotkom. Sama srz kapitalizma je "preuzimanje rizika" pojedinaca pokretanjem nekog biznisa. Bezuvjetni dohodak bi zbog pruzene sigurnosti jako povecao motivaciju za preuzimanje rizika pojedinca, samozaposljavanjem i otvaranjem poduzeca. Zbog toga taj pojam nije u biti nesto novo nego se za njega vec dugo zalazu neki istaknuti kapitalisti i dobitnici nobelove nagrade iz ekonomije.

Ne samo to, već je tu i jedan efekt koji smo nedavno iskusili na svojoj koži. Kombinacija Sanaderove najave krize i dizanja PDV-a je imala takav efekt preko osobne potrošnje da bi i bez globalne krize bila dovoljna za kod nas uzrokuje krizu. Nakon toga su došli problemi s bankama i kreditima koji su dodatno srozali osobnu potrošnju i produbili krizu. 

 

Ako živiš u ekonomiji u kojoj bi ti bez posla ušteđevina otišla na par tjedana života, tada ti bilo kakva kupovina predstavlja rizik - promijeniti TV, urediti kuhinju ili obnoviti fasadu ti predstavlja uteg nad glavom koji bi te u slučaju otkaza ili propadanja firme mogao odvesti na ulicu. Uz nepovjerenje prema bankama (bilo zbog ovršnih zakona, niskih kamata ili općenito dojma neodgovornog poslovanja), onaj tko može nešto uštedjeti, to drži doma i novac više ne kola. Uz temeljni dohodak držanje love doma nema smisla, pa je ta lova u optjecaju i tako pomaže gospodarstvo.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
neaktivan
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
DanijelX kaže...

Onda si nesto pobrkao. Bezuvjetni dohodak bi dobivali svi, ne samo oni bez posla. A posla ce jos jako dugo biti, samo ce se struktura promjeniti. Svaki puta kada je pojavom neceg revolucionarnog najavljivana propast jer je ogroman broj poslova nestao, pokazalo se da je samo doslo do pomjeravanja u strukturi poslova, sa svakom novom automizacijom ljudi su dobili vise vremena raditi neke druge stvari.

Prvo se dogodio masovni prijelaz iz poljoprivrede u industriju, pa iz industrije u usluzene djelatnosti, a sada ce se dogoditi masovni prijelaz iz industrije i usluznih djelatnosti u kreativne djelatnosti. Ako bude srece mozda se i obujam znanstvenih djelatnosti osjetno poveca :)
A takoder ce i tjedne satnice padati, o tome vec sada ozbiljno razmislja nekoliko drzava, a prije ili kasnije ce svi biti primorani to ucinit.

Ono sto je problem sada, i sto je bio prilikom svake od tih tranzicija u strukturi poslova, je sto nitko nije bio pripremljen. Gomila poslova je odjednom nestala, a novi nisu tako brzo nastali, niti su hrpe ljudi bili imalo pripremljeni za ostale ili nove poslove na trzistu rada. Recimo samo uvodenjem flota autonomnih kamiona, sto se prognozira u iducih 5-10 godina, nekoliko miljuna kamiondzija u USA ce ostati bez posla, brojka za EU je vjerojatno dupla veca. To ce se dogoditi za 5-10 god., ali ni jedna drzava ne pripravlja te ljude kako i sto dalje.

Poanta bezuvjetnog dohotka nije dati pare tim ljudima da ih ne moramo gledati na ulici, nego u tim vremenima omoguciti ljudima sigurnost. Omogucit ljudima dovoljan osjecaj sigurnosti da se upuste u rizike re-edukacije, promjenu profesionalne orijentacije ili samozaposljavanja.

Takoder, nesto jako neintuitivno, ali kapitalizam moze potencijalno postati mnogo efikasniji u kombinaciji sa bezuvjetnim dohotkom. Sama srz kapitalizma je "preuzimanje rizika" pojedinaca pokretanjem nekog biznisa. Bezuvjetni dohodak bi zbog pruzene sigurnosti jako povecao motivaciju za preuzimanje rizika pojedinca, samozaposljavanjem i otvaranjem poduzeca. Zbog toga taj pojam nije u biti nesto novo nego se za njega vec dugo zalazu neki istaknuti kapitalisti i dobitnici nobelove nagrade iz ekonomije.

 Baš me zanima koliko milijuna kamiondžija će se okrenuti umjetnosti, a koliko znanosti. 

 

U prijašnjim tranzicijama gasila se jedna vrsta poslova, a nastajala je nova, no ovdje govorimo o robotima koji pokako preuzimaju sve poslove, dakle konstantno smanjenje potrebe za radnom snagom. Dugoročno tu nema prostora za samozapošljavanje, a vremenom će stasati generacije koje neće imati ni znanja, ni vještine za ikakav posao.

 

 Univerzalni dohodak i nije neka sigurnost, jer ovisi isključivo o politici, nitko nema stvarnu potrebu dati taj novac, za razliku od plaće gdje je to poslodavcu u interesu. 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: EU savjetuje članicama da razmisle o uvođenju
Visak kaže...

Baš me zanima koliko milijuna kamiondžija će se okrenuti umjetnosti, a koliko znanosti. 

Ovo mi ipak zvuči kao stereotipno razmišljanje. Vozač kamiona je zanimanje koje mogu raditi razni ljudski ološi, ali to ne znači da ga samo oni i rade. Percepcija javnosti je dosta modificirana i filmovima i medijski eksponiranim slučajevima poput Paravinje, koji su možda u toj struci nešto češći nego u generalnoj populaciji jer se u takvom poslu mogu lakše sakriti (najviše zbog mobilnosti). S druge strane, imaš ljudi koje koji kad ne voze, uživaju u svom hobiju, obrađuju vrt ili pomažu zajednici.

 

Visak kaže...

U prijašnjim tranzicijama gasila se jedna vrsta poslova, a nastajala je nova, no ovdje govorimo o robotima koji pokako preuzimaju sve poslove, dakle konstantno smanjenje potrebe za radnom snagom. Dugoročno tu nema prostora za samozapošljavanje, a vremenom će stasati generacije koje neće imati ni znanja, ni vještine za ikakav posao.

Prijašnje tranzicije su se odigrale relativno naglo, a tu se ipak očekuje jedan prijelazni period u kojem će biti niže zahtjevnih poslova na održavanju i opsluživanju automatike. Problem je što tih poslova neće biti za svih uz 40 satni tjedan, ali ako destimuliraš rad preko 20 sati tjedno, onda će posla biti, a razliku nadoknađuješ temeljnim dohotkom.

 

Visak kaže...

Univerzalni dohodak i nije neka sigurnost, jer ovisi isključivo o politici, nitko nema stvarnu potrebu dati taj novac, za razliku od plaće gdje je to poslodavcu u interesu. 

Ta ti stoji, ali političar koji bi se, nakon što temeljni dohodak postane nužan, usudio u istog taknuti, počinio bi političko samoubojstvo. Možda i pravo, ako ga se razjarena rulja dočepa.

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice