Europski sustav navigacije Galileo započeo s radom

poruka: 16
|
čitano: 2.977
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Europski sustav navigacije Galileo započeo s radom".
8 godina
offline
Europski sustav navigacije Galileo započeo s radom
"Njegovih (za sada) 18 satelita pozicionirani su na visini od 23 kilometra" jel to nije malo prenisko??
 
4 0 hvala 2
16 godina
offline
Re: Europski sustav navigacije Galileo započeo s r

je, trebalo bi biti na ~20000km, slicno ko i GPS

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.12.2016 16:49 (nixass).
16 godina
moderator
offline
Europski sustav navigacije Galileo započeo s radom

Ispravljeno.

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.12.2016 17:07 (Drago).
 
0 0 hvala 2
16 godina
neaktivan
offline
Re: Europski sustav navigacije Galileo započeo s r
Zar taj projekt još živi? Ako netko želi dokazati nesposobnost Evrope da nešto zajednički napravi, ne treba tražiti dalje od Galilea.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
4 2 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Europski sustav navigacije Galileo započeo s r
Visak kaže...
Zar taj projekt još živi? Ako netko želi dokazati nesposobnost Evrope da nešto zajednički napravi, ne treba tražiti dalje od Galilea.

 

Hmm. Znači Airbus je propali projekt?  Ovo je posao koji se je provodio dekretom bez krajnjeg cilja da taj projekt bude profitabilan. Slično imaš u Americi gdje se proračuni za propale vojne projekte broje ne u milijardama nego u bilijunima.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.12.2016 17:49 (Mayo).
16 godina
offline
Europski sustav navigacije Galileo započeo s radom

"18 satelita pozicionirani su na visini od 23.000 kilometara"

Mozda mala ispravka ovdje? Distanca je 23.222 KM ;-)

I kompatibilan (interoperable) je sa Ruskim Glonassom

Eventualno svaki supak dobije hemoroid.
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.12.2016 21:54 (borgware).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Europski sustav navigacije Galileo započeo s r
Mayo kaže...
Visak kaže...
Zar taj projekt još živi? Ako netko želi dokazati nesposobnost Evrope da nešto zajednički napravi, ne treba tražiti dalje od Galilea.

 

Hmm. Znači Airbus je propali projekt?  Ovo je posao koji se je provodio dekretom bez krajnjeg cilja da taj projekt bude profitabilan. Slično imaš u Americi gdje se proračuni za propale vojne projekte broje ne u milijardama nego u bilijunima.

 Ne govorim o profitabilnosti, nego o probijanju rokova za preko 10 godina! Kad sam prije petnaestak godina kupovao prvi GPS prijemnik pratio sam tu priču, baš su bili oko lansiranja prvih satelita, pa sam mislio da li malo pričekati s kupnjom. Srećom nisam. U međuvremenu su Ameri ukinuli SA i povećali preciznost, prijemnici su prilično napredovali i u svakom su mobitelu, uglavnom cijela vječnost je prošla u toj tehnologiji. Ovoliko ni Microsoft nije zakasnio sa svojim mobilnim OS-om nakon iphonea.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Re: Europski sustav navigacije Galileo započeo s r
Visak kaže...

 Ne govorim o profitabilnosti, nego o probijanju rokova za preko 10 godina! Kad sam prije petnaestak godina kupovao prvi GPS prijemnik pratio sam tu priču, baš su bili oko lansiranja prvih satelita, pa sam mislio da li malo pričekati s kupnjom. Srećom nisam. U međuvremenu su Ameri ukinuli SA i povećali preciznost, prijemnici su prilično napredovali i u svakom su mobitelu, uglavnom cijela vječnost je prošla u toj tehnologiji. Ovoliko ni Microsoft nije zakasnio sa svojim mobilnim OS-om nakon iphonea.

 Puno je zanimljivije da je program proguran do ove faze. Globalni sustav pozicioniranja je prije svega vojna tehnologija; sve ostalo su priče za djecu, pranje mozga ili marketing. Ili sve to skupa. Obzirom na ovisnost EU o SAD-u, ovo je stvarno zanimljiva vijest. Volio bih jednog dana pročitati knjigu o pozadinskim igrama koje su glede&unatoč dovele do ostvarenja ovog projekta.

Ja rekoh
7 godina
offline
Re: Europski sustav navigacije Galileo započeo s r
Feudalac kaže...

 Puno je zanimljivije da je program proguran do ove faze. Globalni sustav pozicioniranja je prije svega vojna tehnologija; sve ostalo su priče za djecu, pranje mozga ili marketing. Ili sve to skupa. Obzirom na ovisnost EU o SAD-u, ovo je stvarno zanimljiva vijest. Volio bih jednog dana pročitati knjigu o pozadinskim igrama koje su glede&unatoč dovele do ostvarenja ovog projekta.

 Evo opet, ljudi-gmazovi, itd.

Kolega, bar od vas nisam očekivao ovakvu glupost.

GPS sustav (onaj američki) ima maksimalnu preciznost od 30 cm u jednoj osi.

Ta preciznost se može dodatno poboljšati upotrebom dodatne sinkronizacije (kriptirane) na 3 mm, tu ste u pravu.

I, na kraju krajeva, sve se svodi na uvrštavanje par brojeva u determinantu (cca. 50 b/s) i računanje po najbržoj metodi (obično Gaussova).

Usrednjivanjem vrijednosti se preciznost povećava, zbog geografskog položaja u odnosu na prijamnik, koji je uvijek fiksan.

(modificirao sam firmware na par GPS modula za jednu firmu)

Ne postoji ni jedan način za kovanje urota pomoću GPS sustava.

I točka.

To je samo nakupina random brojeva za obradu.

Bez kriptiranja i komplikacija.

Dovoljno velika aluminijska kapa i čuli budete te valove u mozgu (2,4 GHz).

Kruha i igala...
16 godina
offline
Re: Europski sustav navigacije Galileo započeo s r

Mislim da se kolega samo referirao na to da je GPS nastao kao vojni projekt koji je nasao primjenu i medju civilima i da je interesantno da ameri vise nece imati kontrolu nad eu po tom pitanju (sada mogu kompletno ugasiti podrsku za odredjenu geografsku lokaciju ako im se sprdne).

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
8 godina
offline
Re: Europski sustav navigacije Galileo započeo s r
fer-de-lance kaže...

 Evo opet, ljudi-gmazovi, itd.

Kolega, bar od vas nisam očekivao ovakvu glupost.

GPS sustav (onaj američki) ima maksimalnu preciznost od 30 cm u jednoj osi.

Ta preciznost se može dodatno poboljšati upotrebom dodatne sinkronizacije (kriptirane) na 3 mm, tu ste u pravu.

I, na kraju krajeva, sve se svodi na uvrštavanje par brojeva u determinantu (cca. 50 b/s) i računanje po najbržoj metodi (obično Gaussova).

Usrednjivanjem vrijednosti se preciznost povećava, zbog geografskog položaja u odnosu na prijamnik, koji je uvijek fiksan.

(modificirao sam firmware na par GPS modula za jednu firmu)

Ne postoji ni jedan način za kovanje urota pomoću GPS sustava.

I točka.

To je samo nakupina random brojeva za obradu.

Bez kriptiranja i komplikacija.

Dovoljno velika aluminijska kapa i čuli budete te valove u mozgu (2,4 GHz).

 Pusti tehnikalije, one su za geekove.

 

Da bi se ti imao čime igrati, politika je morala dati lovu. A kad je lova u pitanju nema gmazova već samo interesa. Tko to ne vidi, zbilja bi trebao skinuti naočale ili što mu već zamagljuje vid. Obzirom na potpunu ovisnost modernog društva i ekonomije o GPS-u koji je pod kontrolom (tuđe) vojske, EU je trebala svoj sustav. Misliš da su ostali, prvenstveno mislim na SAD, na to gledali blagonaklono? Zbilja to misliš?

Ja rekoh
16 godina
neaktivan
offline
Re: Europski sustav navigacije Galileo započeo s r
Ovo je malo teži slučaj paranoje ako misliš da EU mora tražiti odobrenje od SAD za takav projekt. Rusi imaju svoj sustav, Indijci i Kinezi rade na svom, nisu Ameri baš tako svemoćni.

GPS je dizajniran kao vojni sustav, pa je vremenom prešao u civilnu uporabu, dok je Galileo otpočetka zamišljen i kao civilni sustav.

I Internet je počeo kao vojni projekt.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Europski sustav navigacije Galileo započeo s r
Visak kaže...
Ovo je malo teži slučaj paranoje ako misliš da EU mora tražiti odobrenje od SAD za takav projekt. Rusi imaju svoj sustav, Indijci i Kinezi rade na svom, nisu Ameri baš tako svemoćni.

GPS je dizajniran kao vojni sustav, pa je vremenom prešao u civilnu uporabu, dok je Galileo otpočetka zamišljen i kao civilni sustav.

I Internet je počeo kao vojni projekt.

 Europa odavno gmize pod Americkom cizmom, barem vodeci politicari. I da Trump je covjek-guster.

7 godina
offline
Re: Europski sustav navigacije Galileo započeo s r
Feudalac kaže...

 Pusti tehnikalije, one su za geekove.

 

Da bi se ti imao čime igrati, politika je morala dati lovu. A kad je lova u pitanju nema gmazova već samo interesa. Tko to ne vidi, zbilja bi trebao skinuti naočale ili što mu već zamagljuje vid. Obzirom na potpunu ovisnost modernog društva i ekonomije o GPS-u koji je pod kontrolom (tuđe) vojske, EU je trebala svoj sustav. Misliš da su ostali, prvenstveno mislim na SAD, na to gledali blagonaklono? Zbilja to misliš?

 

Naravno, ali tehnička strana daje neke odgovore koji daju naslutiti da nije baš tak.

Jedini interes u svomu tome je imati neovisan sustav.

Kao prvo, GPS koriste i Ameri, a sustav odašilje nekriptirane podatke.

Ameri na taj način gube prednost, jer svi mogu koristiti te podatke.

Sad, da bi spriječio korištenje tog sustava drugima, postoji par metoda.

Kao prvo: blokiranje satelita koji su nad određenim teritorijem na kojemu želiš onemogućiti GPS uslugu, a to je dvosjekli mač, jer onda ni tvoja vojska ne može koristiti taj sustav na tom prostoru, što se da ipak iskombinirati na način da je  npr. sustav aktivan samo dok njihovi projektili lete nad tim prostorom, ili dok njihova vojska ratuje na tom prostoru, itd.

Drugi očiti način bi bio promijeniti software na GPS satelitima da odašilju drugačiji niz podataka, kriptirani, čiji je algoritam za dekodiranje poznat samo njima.

Uglavnom, iz svega toga proizlazi da je jedini razlog za stvaranje vlastitog sustava za globalno pozicioniranje isključivo to da u slučaju rata imaš funkcionalni sustav, neovisan o neprijateljskom.

A to nas uopće ne treba brinuti, jer u slučaju globalnog rata ionak najmanji problem bude to kaj normalni puk nema GPS uslugu na raspolaganju.

A ionak će pola Europe prijeći na stranu SAD-a, a pola na stranu Rusije u slučaju masovnog ratovanja, tak da u oba slučaja imaju već funkcionalni sustav.

U doba kad globalnog rata nema, novi sustav za za globalno pozicioniranje ne donosi nikome nikakvu konkretnu novu korist, jer ionak GPS dovoljno dobro funkcionira, a unosi još bezbroj komplikacija u cijelu priču.

Zato i kažem da takvo razmišljanje vodi samo prema ljudi-gušteri scenariju, a ovaj novi sustav je samo lijepa gesta koja vrlome puku ulijeva nadu da i europska vojska  "kao" ima šanse u ratu protiv svjetskih sila

A i k tome, kak ti se uopće da razmišljati na takav način o takvim glupostima, meni je osobno jedino zanimljiva tehnička strana projekta, a u ovom slučaju ne radi se o nekoj revolucionarnoj tehnologiji, premda bude korisna kad se uređaji koji ju podržavaju pojave na tržištu.

Trla baba lan da joj prođe dan....

Kruha i igala...
8 godina
offline
Re: Europski sustav navigacije Galileo započeo s r
fer-de-lance kaže...

Zato i kažem da takvo razmišljanje vodi samo prema ljudi-gušteri scenariju, a ovaj novi sustav je samo lijepa gesta koja vrlome puku ulijeva nadu da i europska vojska  "kao" ima šanse u ratu protiv svjetskih sila

A i k tome, kak ti se uopće da razmišljati na takav način o takvim glupostima, meni je osobno jedino zanimljiva tehnička strana projekta, a u ovom slučaju ne radi se o nekoj revolucionarnoj tehnologiji, premda bude korisna kad se uređaji koji ju podržavaju pojave na tržištu.

 Zanima i mene tehnika, ali kao što si rekao nema tu ništa specijalno novo osim, eventualno, znatno veće preciznosti.

Jednom sam ti u PP napisao s godinama starosti više me zanimaju ljudi koji stvaraju nove stvari te okolnosti u kojima se to događa. Vinčeko, hrana, društvo :)

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Europski sustav navigacije Galileo započeo s r
Visak kaže...
Ovo je malo teži slučaj paranoje ako misliš da EU mora tražiti odobrenje od SAD za takav projekt. Rusi imaju svoj sustav, Indijci i Kinezi rade na svom, nisu Ameri baš tako svemoćni.

GPS je dizajniran kao vojni sustav, pa je vremenom prešao u civilnu uporabu, dok je Galileo otpočetka zamišljen i kao civilni sustav.

I Internet je počeo kao vojni projekt.

Eu ne mora nikoga ništa pitati, naravno. Oni koji trebaju nešto, uvijek nađu načina podmetnuti klipove ako im tako u nekom trenutku odgovara. Sjeti se samo priče o takmičenju između Boeinga i Airbusa te što su sve Amerikanci bili spremni napraviti kako bi svojima osigurali prednost. Vrijedi i obrnuto. Krajnje je naivno misliti da se velike stvari, od strateške važnosti događaju u miru i suradnji, tralalala držimo se za rukice i pjevamo jurop junajtid, suza mi kanu. Također, ponekad se, u pravim okolnostima, napravi ponešto za zajedničku korist. Evo ti nas i Slovenije, arbitražni postupak - jedni podmićuju suca, drugi ga prisluškuju i tako naokrug. Borba prijatelju moj, samo borba. Plodove toga ubireš i ti i ne moraš imati pojma o tome, postoje ljudi koji su plaćeni da misle i rade. To ne znači da sam ja paranoičan već da si ti nezainteresiran za svijet oko sebe u nekim aspektima, govorim bez ikakve primisli uvrede ili spuštanja ti.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.12.2016 17:33 (Feudalac).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice