Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u, pa

poruka: 29
|
čitano: 10.794
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u, pa".
16 godina
odjavljen
offline
Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u, pa

Koja nakupina kretena...

Freak Show Inc.
 
34 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u, pa

Nedavno smo odvrtili mali "test" u našoj firmi (nakon onih problema sa ransomwareom)... Email od system@domena.hr, u subjectu "Antivirus update notification", u sadržaju link na testni interni web i nalijepljen logo od ESETa. Web se sastojao od formice za user/pwd i logotipa.

 

Zabrinjavajuća količina ljudi je kliknula na link u mailu a par genijalaca je upisalo domenski password i username (neki i više puta). Zaključak - hackeri uopće ne moraju tražiti nikakve rupe u sustavu. Ljudi su najveća rupa, kao i u ovom slučaju sa francuzima...

My name is Legion... For we are many!
Moj PC  
49 0 hvala 4
16 godina
odjavljen
offline
Re: Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u
Sum_of_all_fears kaže...

Nedavno smo odvrtili mali "test" u našoj firmi (nakon onih problema sa ransomwareom)... Email od system@domena.hr, u subjectu "Antivirus update notification", u sadržaju link na testni interni web i nalijepljen logo od ESETa. Web se sastojao od formice za user/pwd i logotipa.

 

Zabrinjavajuća količina ljudi je kliknula na link u mailu a par genijalaca je upisalo domenski password i username (neki i više puta). Zaključak - hackeri uopće ne moraju tražiti nikakve rupe u sustavu. Ljudi su najveća rupa, kao i u ovom slučaju sa francuzima...

 

Iskreno se nadam da je otišao postotak sa plaće tim osobama!

Freak Show Inc.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u

Dobili su upozorenje od managera odjela + upozorenje od managera za IT sigurnost. Idući takav prekršaj (koji krši IT sigurnost) će rezultirati ili minusom na plaći ili pedalom (ovisno o težini incidenta i nastaloj šteti). Nismo ih mogli odmah kazniti, jer nije bilo IT edukacije već jako, jako dugo...

 

Još uz to, bit će primjeri na edukaciji o IT sigurnosti, pa nek svih 150+ zaposlenika vidi tko radi gluposti...

 

[edit] - eto, ako se nekome da to izvesti u svojoj firmi, slobodno odradite/predložite. Rezultati će biti zapanjujući, u svakom slučaju. Može biti fake antivirus update, windows update, neki upgrade softvera koji koristi cijela firma... Budite kreativni).

My name is Legion... For we are many!
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.4.2015 15:50 (Sum_of_all_fears).
15 godina
offline
Re: Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u
Friday kaže...

Koja nakupina kretena...

 

Prije par godina neka profesorica s pulskog faksa je kliknula na mail iz Nigerije i nastalo je sranje. A kad probaš doktorima znanosti objasniti da se takve stvari doslovce prokuže nakon par redaka pažljivog čitanja, onda naravno te gledaju s visoke noge. I onda si postavim pitanje (po tko zna koji put) "Koji kurac uopće pokušavam nekome glupljem od sebe objasniti banalne stvari?".

Daj mi svoj mozak na dva sata i više nikad nećeš biti isti
12 godina
neaktivan
offline
Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u, pa

Mogu li se ovi likovi uopće nazvati hakerima? Pa oni su samo pročitali lozinke, najveći trud je bio pročitat lozinke sa papirića?

www.wpnovosti.com || WoT: zemo323
Moj PC  
4 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u
objasni nam ukratko kako ugasiti 11 TV kanala
16 godina
odjavljen
offline
Re: Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u
koza.nostra kaže...
objasni nam ukratko kako ugasiti 11 TV kanala

 

Sa daljinskim upravljačem!

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u
Friday kaže...

Koja nakupina kretena...

- ja bi upotrijebio blaži izraz, juzer. (i naravno, daljinski.. )

 

@ Sum.. ako ti je potrebna sigurnost, tad se postit i jednostavne šifre ne dozvoljavaju (nigdje, vrlo jednostavno kroz AD-GPO s kriterijem složenosti), koristi keepass, tudum nakon demonstracije od 48sec. zna (i koristi, upravo onako kako sam im pokazao, link na web, paste passa... to im postane čak i zgodnije ...). Tad je jedina briga pass keepasa.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u
ihush kaže...
@ Sum.. ako ti je potrebna sigurnost, tad se postit i jednostavne šifre ne dozvoljavaju (nigdje, vrlo jednostavno kroz AD-GPO s kriterijem složenosti), koristi keepass, tudum nakon demonstracije od 48sec. zna (i koristi, upravo onako kako sam im pokazao, link na web, paste passa... to im postane čak i zgodnije ...). Tad je jedina briga pass keepasa.

Nije stvar u dužini niti kompleksnosti šifre, problem je u tome što su (ab)useri to što jesu i klikaju na sve živo, sve "Yes" i "Confirm security exception" i upisat će password bilo gdje. Tu samo edukacija pomaže (+ kazne ako nešto uhebu).

My name is Legion... For we are many!
15 godina
offline
Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u, pa

uz ovakve idiote skeniranje šarenice ili papka ili gujce ili jetre ili čegaveć uopće ne izgleda kao loša zamisao. lozinke su ipak za više oblike života. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u

beskorisno... Jer bi sve bilo na fb i twityju pogotovo ako bi se shupak-guz koristio. Paradox sifra je tad pouzdanija jer im je tesko tipkati...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u, pa
Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u, pa

Da im sustav ima provjeru u dva koraka (2-step verification), čitanje zaporke ne bi hakeru otvorilo vrata.

Da bi otvorio vrata moraš imati:

- nešto što znaš (lozinka)

- nešto što imaš (npr. telefon ili token)

Ukucaš lozinku, ako je ispravna, na mobitel ti stiže jedna manja šifra koju također ukucaš i unutra si.

Sustav može zapamtiti IP adresu s koje si uspješno pristupio pa te više ne pita 2 lozinke nego jednu.

 

Napadač:

Vidi lozinku na postit-u (), ukuca, manja šifra stiže na mobitel zaposlenika. Ups. "Haker" ne zna koja je lozinka br 2,

a svaki novi pokušaj zatrpava djelatnika porukama i tako diže alarm čak i da pravi alarmi sustav ne postoji.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u
Keso kaže...

Da im sustav ima provjeru u dva koraka (2-step verification), čitanje zaporke ne bi hakeru otvorilo vrata.

Da bi otvorio vrata moraš imati:

- nešto što znaš (lozinka)

- nešto što imaš (npr. telefon ili token)

Ukucaš lozinku, ako je ispravna, na mobitel ti stiže jedna manja šifra koju također ukucaš i unutra si.

Sustav može zapamtiti IP adresu s koje si uspješno pristupio pa te više ne pita 2 lozinke nego jednu.

 

Napadač:

Vidi lozinku na postit-u (), ukuca, manja šifra stiže na mobitel zaposlenika. Ups. "Haker" ne zna koja je lozinka br 2,

a svaki novi pokušaj zatrpava djelatnika porukama i tako diže alarm čak i da pravi alarmi sustav ne postoji.

 Djelatnik:

 

Zbunjeno gleda u sve to i zove IT-lika. Žali se kako je prije bilo sve bolje. Firma stoji na mjestu.

9 godina
protjeran
offline
Re: Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u
kakav opis 2step verifikacije :)))
15 godina
offline
Re: Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u
koza.nostra kaže...
kakav opis 2step verifikacije :)))

 i biser (dragulj?), IP.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u, pa

Ajd malo proučite materiju prije nego počnete pljuvati.
Korisnik neće reći "ne mogu raditi" jer je za njega sve isto kao i u single-step verifikaciji, osim jednom tjedno kad će unositi dodatnu šifru poslanu na mobitel. Utiipka 4 znamenke jednom  svakih par dana ili tjedana i to je sve. Ako zbog toga ne može raditi, onda ni ne treba raditi.
IP adresa unutar firme koju DHCP dodijeli (obično je samo serverima fiksna) obično traje barem 1 dan (konfigurabilno je), pa toliko vremena neće morati ponovno ukucavati onu drugu loziku. Za to vrijeme proces izgleda identično kao i prije, ukucava samo jednu lozinku.
I mene živcira kad dodatna sigurnost oduzima vrijeme u radu i čini trošak radnog vremena i time financijsku štetu po firmu veću nego virus od kojeg štiti, ali ovdje to nije slučaj. Zbilja je efikasno, gotovo bez ikakvog dodatnog truda za korisnika odnosno on je minimalan. A sigurnost diže na posve novu razinu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.4.2015 15:21 (Keso).
 
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u
Kakva 2sv i virus imaju veze jedno s drugim?
15 godina
offline
Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u, pa

Svakom malware-u, pa tako i virusu, olakšan je prljavi "posao" ako se može ulogirati kao admin u neki sustav. Ako koristiš slabu šifru ili 1-step verifikaciju, daleko je lakše upasti.

U slučaju ovih "postit" nazovi hakera, bio bi također spriječen upad u sustav da su koristili 2-step verifikaciju.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u

Keso care kakav crni multifaktor authentication, pa vidiš da ekipa drži passworde na sticki papirićima i panou gdje svatko sa pola mozga moze pročitati i koristiti. Dalje, skužiš kakvi su passwordi korišteni i onda zaključiš ovo što je čovjek par postova iznad napisao; svizci vole da je sve baš tamo gdje su naučili, bilo kakva varijacija ili neko novo učenje je ravno treniranju divljih čimpanzi da uspješno odsviraju Moonlight Sonatu u koncertnoj dvorani. Vrati im pastele i bilježnice, nahrani majmune i nediraj ništa.

 

Tek sad diljem svijeta u vrlo malom broju poslovnih okruženja su malo počeli brinuti o sigurnosti i  backupima kako treba, nakon što je Cryptolocker pokazao čari cyber kriminala i udario ih tamo gdje ih najviše boli, na pare i podatke.

 

Imas okruženja gdje možeš posložiti neke stvari, ali puno više ima onih gdje nakon jedno mjesec dana skužiš gdje radiš i koliki su kapaciteti svizaca i jazavaca da usvoje bilo kakve novitete.

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
9 godina
protjeran
offline
Re: Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u
Keso, bez uvrede, ti pojma nemas o cemu govoris.
15 godina
offline
Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u, pa

Nije problem u vrijeđanju. Ako sam u zabludi, objasni mi, nauči me. Bit foruma je nešto naučiti, ne pljuvati bez argumenata. Sa "nemaš pojma" ne doprinosš ničemu, nema nikakvu vrijednost.

Objasni što sam krivo rekao, ispravi me i nauči.

A da znaš s kim pričaš, mislim da bi bio puno ponizniji ;)

 
1 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u
Ne razlikujes osnovne pojmove kao sto su 2sv i virus.
Google zna dovoljno, ne trebam te ja uciti.
Btw., ne zanima me tko si.
15 godina
offline
Re: Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u
Keso kaže...

..
IP adresa unutar firme koju DHCP dodijeli ..

- priznaj, nemaš blage veze o sigurnosti i mrežama. npr kako će (banka) kroz fw pročitati tvoj lokalni ip? istovremeno, ako je to omogućeno, tad to može i 'hacker'... umjesto tvrdnji, razmisli i nauči (to ne znači da sutra nećeš biti 'the majstor' i autoritet.. danas još nisi).

 

Keso kaže...

Svakom malware-u, pa tako i virusu, olakšan je prljavi "posao" ako se može ulogirati kao admin u neki sustav. Ako koristiš slabu šifru ili 1-step verifikaciju, daleko je lakše upasti.

U slučaju ovih "postit" nazovi hakera, bio bi također spriječen upad u sustav da su koristili 2-step verifikaciju.

 - ne. Hacker (naovimo ga 'pravi hacker'), ako može proči jednu 'bravu', može i dvije... brava/sef/portir/beton.. tad služe samo 'usporavanju' dok policija ili netko drugi odgovori na upad, dal u banku ili mrežu, isti 'mehanizam'. Postit papiriči pak nemaju veze s hackiranjem nego s ljudskim navikama, gluposti itd. Kao što ti iza odgovara Colossus7, npr može 'Pero' sjesti na PC 'Štefice' i napraviti štetu, jer je pass na papiriću. Kad je potrebna sigurnost, to ne smije biti. (i točka). npr banalno, vidi kase u trgovinama kao DM, djelatnica dođe sa svojom, spoji se, odspoji... i nema problema tko je bio, tko je odgovoran.. ali to ne rade 'obične' male trgovine, nit imaju sredstva nit znanja.

 

Colossus7 kaže...

Keso care kakav crni multifaktor authentication, pa vidiš da ekipa drži passworde na sticki papirićima i panou gdje svatko sa pola mozga moze pročitati i koristiti. Dalje, skužiš kakvi su passwordi korišteni i onda zaključiš ovo što je čovjek par postova iznad napisao; svizci vole da je sve baš tamo gdje su naučili, bilo kakva varijacija ili neko novo učenje je ravno treniranju divljih čimpanzi da uspješno odsviraju Moonlight Sonatu u koncertnoj dvorani. Vrati im pastele i bilježnice, nahrani majmune i nediraj ništa.

 

Tek sad diljem svijeta u vrlo malom broju poslovnih okruženja su malo počeli brinuti o sigurnosti i  backupima kako treba, nakon što je Cryptolocker pokazao čari cyber kriminala i udario ih tamo gdje ih najviše boli, na pare i podatke.

 

Imas okruženja gdje možeš posložiti neke stvari, ali puno više ima onih gdje nakon jedno mjesec dana skužiš gdje radiš i koliki su kapaciteti svizaca i jazavaca da usvoje bilo kakve novitete.

 

 

+ čak ovi postitovi nebi bili problem ako je interno osigurana sigurnost, npr nema neovlađtenih osoba koje bi to zloupotrijebile, ali snimana reportaža je 'propust'.. idući put kad tako nešto snime 'cenzura' može pročešljati snimku prije nego je objave na 'aljazeera' i incidenta nema..

+ za cryptlocker sam čak i 'zahvalan', napokon domaći direktorćići počinju ozbiljnije shvaćati svrhu backupa.. i onog što im netko trkelja, upozorava itd. Svatko uči na svojim greškama, tek kad se opeče.. izgleda da drugačije ne ide.

 

koza.nostra kaže...
Keso, bez uvrede, ti pojma nemas o cemu govoris.

 -naučit će... (možda). Bar imamo sugovornika za tipkanje.

Keso kaže...

Nije problem u vrijeđanju. Ako sam u zabludi, objasni mi, nauči me. Bit foruma je nešto naučiti, ne pljuvati bez argumenata. Sa "nemaš pojma" ne doprinosš ničemu, nema nikakvu vrijednost.

Objasni što sam krivo rekao, ispravi me i nauči.

A da znaš s kim pričaš, mislim da bi bio puno ponizniji ;)

 -vrijeđanje? (prijavi sve što je izvan granica) To nije smisao teme/foruma i našeg 'trkeljanja'.

- Krivo si rekao sve, imaš pogrešnu (TV-CSI/hacker/kućni juzer) predodžbu kako stvari funkcioniraju. Npr ovaj propust je TV kuće, zbog njihove snimke. Isti propust bi mogao biti npr banke, nuklearne centrale, CERN, policija itd. ali nije, jer oni ne snimaju kamerom reportaže... isto ponašanje tad nije isti rizik. Iluzorno je vjerovati da je u drugim institucijama sigurnost 'bolja'.. samo da je manje ovakvih 'curenja', kao i činjenice da je većina provala u neki sistem povezana s internom ekipom. Jedina razlika je što oni koji moraju imaju spreman odgovor na ovakvu/bilo koju situaciju, npr promjena passworda. To je banalna stvar, ali firma ne može raditi ako djelatnik nema pass, ako to admin promijeni u ovakvoj situaciji imaš problem. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u, pa

"Usporavanje" napadača mislim da je dobro. Jer svaka zaštita je probojna i zapravo je samo usporavanje. A čak i ona najgluplja zaštita oduzeti će nešto vremena napadaču.

To je kao u ratu kad imaš utvrdu oko nje rovovi, minsko polje, bodljičava žica, strojnice itd. Svaka od tih stvari može se probiti i s vremenom se probije. Ali kad napadač polomi zube na svakoj od prepreka, na kraju biva poražen jer mu ponestane ljudi, vremena, energije i on ne uspije ući.

Primjer najgluplje zaštite bio bi promjena username-a "Admin" u nešto totalno drugačije i promjena default porta. Glupo, ali ne bi vjerovao koliko napada takva sitnica uništi ili uspori tisuću puta.

 

2-phase autentikacija je općeniti koncept. Može se koristiti interno u mreži firme, ali i izvana. Kako to točno rade dropbox, google i drugi, možeš pročitati na njihovim stranicama. Neki koriste IP, neki nešto drugo (cookie). U svakom slučaju moraju imati mehanizam da zapamte računalo (klijent) i ne pitaju ga dva pwd svaki put, nego samo prvi puta (i nakon nekog perioda), da ga ne gnjave previše pri ulogiravanju.

Ono što sam htio reći je da ova firma ne bi popušila napad da je to koristila, čak i da objave sve passworde u novinama.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u, pa

@ihush- stavili su na pano gdje svaki zaposlenik, čistatiča, domar ili povremeni posjetitelj moze pročitati passworde i iste koristiti ili zloupotrebljavati namjerno ili nenamjerno.

 

Kamera je već priča za sebe :D

 

 

Ali ako se priča o bilo kakvim osnovama sigurnosti krenemo li od fizičke pa nadalje, francuzi u ovoj reportazi ( a i debela većina firmi) definitivno nisu znali što je Least Privilege princip. Poslje ovakvog gafa da sam ja direktor prvo bi sebe šutnuo u bulju pa krenuo sa pucanjem otkaza samo tako. I to redom od Svizaca do IT osoblja.

 

Tijekom prošlog i ovog mjeseca vezano za Cryptolocker... priče i iskustva iz prve ruke sa borbenih pozicija kazu da ekipa koja nije imala dobre backupe, osigurane na sve načine, od redundancije, schedula, lokacije na drugom subnetu, offsite backupa, do dozvola tko smije pristupiti istome mogla je poslje cryptolockera samo platiti randsom ili napustiti sahranu.

 

@Keso-

 

 

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.4.2015 21:27 (Colossus7).
Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u, pa

Dobra ;) Zato mislim da "obični" korisnici u redovnom radu ne bi smjeli biti ulogirani sa accountom koji ima admin prava.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Francuska veza: hakeri vidjeli lozinke na TV-u
Keso kaže...

Dobra ;) Zato mislim da "obični" korisnici u redovnom radu ne bi smjeli biti ulogirani sa accountom koji ima admin prava.

-kakve veze s temom ima ovaj argument? Po čemu si iz konkretnog članka došao do te tvrdnje? btw, firme, mreža, 'prava mreža', naravno da juzer nije admin, naravno da nema admin prava, naravno da to nema baš nikakve veze s problemom, tj pass na papiriću.

-preformulirat ću, od kud ti info da su bili logirani kao admini i zašto taj argument? User ima pravo/owna podatke, ne admin. Admin može 'samo' preuzeti, ali user je 'šef' kad su u pitanju podaci, owna ih.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice