Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...

poruka: 38
|
čitano: 7.813
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...".
16 godina
offline
Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...

Ova Lockheedova izjava samo govori u prilog tome da su mnoge tehnologije nadohvat ruke.. no ako su kompanije sa pristupom takvim tehnologijama pod kontrolom ili u suradnji sa visim poslovnim sferama (americka vlada), onda je jasno da to nece tako skoro na trziste.. zvuci malo zavjeraski al vjerojatno nije daleko od istine.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put uto 30.12.2014 19:36 (nixass).
Moj PC  
10 7 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...

Malo off topic ali jedno pitanje za fizičare...

Kolika je minimalna potrebna masa nekog tijela da bi ono imalo neku mjerljivu gravitaciju?Pa makar ona npr. bila manja od mjesečeve gravitacije... 

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
offline
Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...

Šteta. Da ljudi prestanu ratovati i taj novac preusmjere u ovakve projekte napredovali bi puno brže. Na žalost, tak je kak je...

Moj PC  
14 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...
g12356 kaže...

Malo off topic ali jedno pitanje za fizičare...

Kolika je minimalna potrebna masa nekog tijela da bi ono imalo neku mjerljivu gravitaciju?Pa makar ona npr. bila manja od mjesečeve gravitacije... 

Nisam fizičar, al znam da ako u svemirski vakum staviš 2 zrnca prašine da će se ta 2 zrnca spojit zbog gravitacijske sile... Sad što po tebi znači mjerljivo ne znam... Svako tijelo s masom ima gravitaciju, za ona bez mase tipa foton ne znam...

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.12.2014 19:51 (lllnuclearlll).
15 godina
offline
Re: Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...
g12356 kaže...

Malo off topic ali jedno pitanje za fizičare...

Kolika je minimalna potrebna masa nekog tijela da bi ono imalo neku mjerljivu gravitaciju?Pa makar ona npr. bila manja od mjesečeve gravitacije... 

Pa ovisi što točno misliš s "mjerljivo". Jer inače, koliko god malu masu (i/ili energiju) ima tijelo, tu je i gravitacija.

Koliko znam, nemamo uređaj ili način na koji možemo "izmjeriti" gravitaciju protona, elektrona ili fotona.

15 godina
offline
Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...

Eh, kada bi se samo polovica novca za oružje i ostale nepotrebne stvari preusmjerilo u projekte kao što je ovaj.....

Daj mi svoj mozak na dva sata i više nikad nećeš biti isti
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...
g12356 kaže...

Malo off topic ali jedno pitanje za fizičare...

Kolika je minimalna potrebna masa nekog tijela da bi ono imalo neku mjerljivu gravitaciju?Pa makar ona npr. bila manja od mjesečeve gravitacije... 

Planckovu masu.

My name is Legion... For we are many!
11 godina
protjeran
offline
Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...

Ma bitno da su Vodikove bombe na bazi fuzije, za elektrane nema potrebe, ipak je nama ljudima draže samouništenje(sarkazam)... Kako god, nećemo tako brzo dobit zamjenu za fiziju, bar ne dok još pokoja nuklearka ne ode u zrak...

Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...
lllnuclearlll kaže...

Šteta. Da ljudi prestanu ratovati i taj novac preusmjere u ovakve projekte napredovali bi puno brže. Na žalost, tak je kak je...

 Zaboravio si da rat donosi najveće napretke u tehnologiji. Sve što danas imamo možemo zahvaliti 2 svjetskom ratu. Znanstvenici koji rade za vojsku imaju najbolje rezultate na svijetu jer postiji red, rad , disciplina i neograničen buđet ali traže se rezultati i neuspjeh se kažnjava.

15 godina
offline
Re: Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...
zeroname kaže...
lllnuclearlll kaže...

Šteta. Da ljudi prestanu ratovati i taj novac preusmjere u ovakve projekte napredovali bi puno brže. Na žalost, tak je kak je...

 Zaboravio si da rat donosi najveće napretke u tehnologiji. Sve što danas imamo možemo zahvaliti 2 svjetskom ratu. Znanstvenici koji rade za vojsku imaju najbolje rezultate na svijetu jer postiji red, rad , disciplina i neograničen buđet ali traže se rezultati i neuspjeh se kažnjava.

 

Sam von Braun je rekao da je finalni proizvod rezultat uloženog novca. Samo to je rat koji je zahtijevao brz razvoj svega, jer i suprotna strana je bila sposobna razviti protumjere i drpiti proizvod. 

Daj mi svoj mozak na dva sata i više nikad nećeš biti isti
14 godina
protjeran
offline
Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...

Kad god ja pročitam ovakve napise o "tehnologijama budućnosti" zapitam se samo jedno: "cui bono?", iliti po naški: šte ima koristi od toga da to i ostane samo "tehnologija budućnosti". Zanemarimo teorije zavjere, ali zamislite se na trenutak o tome kak danas imamo barem 10 puta (i to minimalno) bolje uvjete za "pravi" revolucionarni skok i napredak u tehnologiji i znanosti, pristup informacijama i alatima za odradit posel sam tak, a opet nekog "značajnijeg" napretka ni za lijek (figurativno govoreći), jel to zato kaj smo gluplji nego prije ili zato kaj nam fali genijalnih umova??... aj don't tink so! Nakon toliko vremena još uvijek smo robovi fosilnim gorivima, i opet cui bono?

Gledal sam pred dve godine neki dokumentarac baš o tehnologijama budućnosti i neki tamo znanstvenik (nemrem se setit imena da ga j***š) je kratko i jasno odgovoril novinaru nekaj u smislu: "sve kaj si možete zamisliti u znanosti već odavno znamo kako napraviti i dokumentacija već skuplja prašinu negdje u "arhivi"".

Sve je o'šlo u k***c onog dana kad je J. P. Morgan, nakon kaj je uložil milijone u naftu, saznal koja je Teslina namjera sa Wardenclyffe tower-om pa je rekel: "e ne'š kolega" i zrušil ga.

Trust me, I'm a Jedi!
Poruka je uređivana zadnji put uto 30.12.2014 23:44 (ITman).
Moj PC  
7 10 hvala 0
16 godina
offline
Re: Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...
zeroname kaže...

 Zaboravio si da rat donosi najveće napretke u tehnologiji. Sve što danas imamo možemo zahvaliti 2 svjetskom ratu. Znanstvenici koji rade za vojsku imaju najbolje rezultate na svijetu jer postiji red, rad , disciplina i neograničen buđet ali traže se rezultati i neuspjeh se kažnjava.

 Nisam zaboravio, znam to... Al onda `ebeš i razvoj i civilizaciju i sve...

13 godina
neaktivan
offline
Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...

Lockheed ( Lockheed Martin) a ne Lockhead.

 
1 1 hvala 0
14 godina
offline
Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...

Fuzija je iza ugla. U Francuskoj se gradi prvi samoodrživi reaktor kao dio međunarodnog projekta ITER. http://www.iter.org/

Moj PC  
1 5 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...

Izvrstan članak iz pera stručnjaka!

Moram priznati sa sam malo zbunjen komentarima čitalaca, kada je čovjek sve jasno napisao. Bit je u uloženoj energiji i sredstvima koja se trebju višestruko isplatiti u distribuciji za krajnjeg korisnika.

 
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...

Fuzija i budućnost su se već sreli, samo što interesi država odnosno pojedinaca drastično onemogućavaju takve stvari, sjetimo se jp morgana i Nikole Tesle, a nedavno je bio i Tsunami u Japanu jer Japan je bio radio fuzijske reaktore koji bi značilo samodovoljnost energije, odbacili bi ugljen, naftu i plin i imali bi energiju. Expo 2004. u Parizu par ruskih inovatora izlažu auto s fuzijskim reaktorom, 2 sata nakon postavljanja sve im je uklonjeno, jedva su spasili živu glavu a u medijima niti riječi o tome.

Poruka je uređivana zadnji put sri 31.12.2014 10:10 (jobi123).
Moj PC  
1 14 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...
Teorije zavjera su super stvar, ne moraš ništa znati o temi, a opet možeš iznositi svoje mišljenje s pozicije autoritera. I to o bilo čemu.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...
jobi123 kaže...

Fuzija i budućnost su se već sreli, samo što interesi država odnosno pojedinaca drastično onemogućavaju takve stvari, sjetimo se jp morgana i Nikole Tesle, a nedavno je bio i Tsunami u Japanu jer Japan je bio radio fuzijske reaktore koji bi značilo samodovoljnost energije, odbacili bi ugljen, naftu i plin i imali bi energiju. Expo 2004. u Parizu par ruskih inovatora izlažu auto s fuzijskim reaktorom, 2 sata nakon postavljanja sve im je uklonjeno, jedva su spasili živu glavu a u medijima niti riječi o tome.

 A pretpostavljam da iza svega toga stoje vanzemaljci gušteri sa engleskom kraljicom na čelu.

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...

Teorija zavjere postoji, jer planovi su kuju samo treba pogledati tok novca, i što čini, treba dosta vremena da se pohvata istina ali kada se pohvataju svi djelovi vidi se istina, stvarno je sramota da ljudi imaju oči a ne vide što se radi.....

 

Evo npr. Foster Gamble njegov predak je osnovao PG multikorporaciju, mogao je u ovome svijetu biti onaj koji uživa, ali odabrao je put koji je prepun trnja i otkrivanja istine, pa i ono što ljudi koji su na povlaštenim pozicijama rade da onemoguće ljudima da Žive u punini, search at youtube thrive gamble....

Poruka je uređivana zadnji put sri 31.12.2014 11:31 (jobi123).
13 godina
neaktivan
offline
Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...

Ako zavjera postoji onda više nije "teorija zavjere",onda se to zove "zavjera".

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
2 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...

svakome s imalo mozga i znanja o fizici je jasno da auto s fuzijskim reaktorom zasad postoji samo u back to the future (mr. fusion :P). prejaki su mi teoreticari zavjere. procitaju na nekom ruskom blogu kak je lik u svojoj garazi napravio fuzijski reaktor i odjednom je to dogma za njih (a u stvarnosti su i 3 newtonova zakona science fiction za njih). vremena tesle, kada su pojedinci s jako ogranicemin budjetom jos uvijek otkrivali tehnologije i fenomene, koji su nam bili na dohvat ruke, su proslost. 

 

btw ovaj kaj pita za minimalnu mjerljivu gravitaciju - to je trenutno "hot topic" u eksperimentalnoj fizici - pokusavaju vidjeti dal se gravitacija mijenja na jako malim udaljenostima izmedju jako malih cestica (tj. dal odstupa od opcepoznatog zakona gravitacije izmedju masivnih tijela). ne znam koja je minimalna udaljenost na kojoj su je mjerili, ali mogla bi biti negdje oko milimetra/mikrometra. problem je kaj je gravitacija mnogo slabija od ostalih fundamentalnih sila.

let's put a smile on that face
Poruka je uređivana zadnji put sri 31.12.2014 11:52 (whysoserious).
Moj PC  
1 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...
g12356 kaže...

Ako zavjera postoji onda više nije "teorija zavjere",onda se to zove "zavjera".

 Teorija je  hipoteza koja se potvrdila, ona i dalje postoji jer zavjera traje i pokazuje poveznice dakle funkcioniranje na globalnom planu, a zavjera je tajni plan više osoba da se počini zločin ili napravi šteta; urota, inače kako si rekao izgleda da su teorija i zavjera sinonimi, a u stvari kompleksni pojmovi.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...
jobi123 kaže...

 Teorija je  hipoteza koja se potvrdila, ona i dalje postoji jer zavjera traje i pokazuje poveznice dakle funkcioniranje na globalnom planu, a zavjera je tajni plan više osoba da se počini zločin ili napravi šteta; urota, inače kako si rekao izgleda da su teorija i zavjera sinonimi, a u stvari kompleksni pojmovi.

 Ova definicija teorije odnosi se na prirodne znanosti i kao što si sam naveo zahtjeva potvrdu hipoteze. Teoretičari zavjere barataju uglavnom samo hipotezama, a najviše od argumenata što imaju su 'čudne' podudarnosti i primjeri koji s konkretnim slučajem nemaju nikakve veze. Dakle pojam teorije zavjere očito ne spada pod tu definiciju.

 

Teorijiom se narodski naziva objašnjenje nepotkrijepljeno činjenicama, npr. kad u birtiji netko kaže: 'Moja teorija je da Mamića zapravo plaća CIA' ili 'Teoretski ako uložiš u lanac sreće ne možeš izgubiti', i iz tog konteksta dolazi sintagma 'teorija zavjere'.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
9 godina
protjeran
offline
Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...

Mislim da bi bilo bolje da se sva energija i novac utroši u istraživanje skalarnih valova.A ovu glupost koja ima radnu temperaturu istu kao ekplozija nuklarne bombe, ostaviti u ladicu i zaboraviti na nju.

Ako ništa sa skalarnim valovima možemo uništavati meteore i asteroide koji nam prijete ili one koji ne žele da prihvate demokraciju.

 
1 4 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...

Oprostite, ali pricate gluposti.
Mi kao civilizacija se kladimo na nuklearnu fuziju, da cemo mozda ako uz male sanse uspijet do 2035. napravit demo verziju i to mozda ako.

Bas kad sam na FERu sluso predavnje o fuziji i procitao koliko stiva o tome, zaboravite.

Ovo stoljece je najvaznije za covjecanstvo, a mi se sljepo kladimo na eksperiment.

Jedini izlaz je fisija, ili nastavak sa uranijem, ili da konacno ponovno naprave prokleti reaktor sa tekucim solima koji radi na atmosferskom pritisku i sto je najtuznije 100% je siguran, otpad koji je minimalan je opasan samo 300g.
I torija ima za vrtit svijet kolko god zelite, i to 5x vise u zemljinoj kori nego uranija.

A vidi nas, sa solarnim panelima i vjetroelektranama, glupi smo ko ne znam sto. Mazanje ociju te ne radi apsolutno nista,ugljen je odvratno jeftin, Kina i Indija ce ga pocet kurit abnormalno i naprosto nema izlaza.

Ili nuklearna fisija danas i micanje od fosilnih goriva, ili nam je ovo mozda zadnje, eventualno predzadnje stoljece na ovoj kugli.

Fuzija lol, mi ko da imamo izbora pricamo. A tehnologija koja nas moze spasit kroz 10g je vec debelo bila ziva u 60tima, ali ameri rekli ne, posto takav reaktor nije proizvodio uranij i plutonij za nuklearna oruzja.

Urnebes. I ne mogu vjerovati da netko drugi moze vjerovati da postoji ikakva alternativa osim nuklearne energije.

Poruka je uređivana zadnji put sri 31.12.2014 18:22 (BMK).
Moj PC  
2 3 hvala 0
16 godina
offline
Re: Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...
BMK kaže...

Oprostite, ali pricate gluposti.
Mi kao civilizacija se kladimo na nuklearnu fuziju, da cemo mozda ako uz male sanse uspijet do 2035. napravit demo verziju i to mozda ako.

Bas kad sam na FERu sluso predavnje o fuziji i procitao koliko stiva o tome, zaboravite.

Ovo stoljece je najvaznije za covjecanstvo, a mi se sljepo kladimo na eksperiment.

Jedini izlaz je fisija, ili nastavak sa uranijem, ili da konacno ponovno naprave prokleti reaktor sa tekucim solima koji radi na atmosferskom pritisku i sto je najtuznije 100% je siguran, otpad koji je minimalan je opasan samo 300g.
I torija ima za vrtit svijet kolko god zelite, i to 5x vise u zemljinoj kori nego uranija.

A vidi nas, sa solarnim panelima i vjetroelektranama, glupi smo ko ne znam sto. Mazanje ociju te ne radi apsolutno nista,ugljen je odvratno jeftin, Kina i Indija ce ga pocet kurit abnormalno i naprosto nema izlaza.

Ili nuklearna fisija danas i micanje od fosilnih goriva, ili nam je ovo mozda zadnje, eventualno predzadnje stoljece na ovoj kugli.

Fuzija lol, mi ko da imamo izbora pricamo. A tehnologija koja nas moze spasit kroz 10g je vec debelo bila ziva u 60tima, ali ameri rekli ne, posto takav reaktor nije proizvodio uranij i plutonij za nuklearna oruzja.

Urnebes. I ne mogu vjerovati da netko drugi moze vjerovati da postoji ikakva alternativa osim nuklearne energije.

 

Antimaterija? :D

15 godina
offline
Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...

Interesantno je da u planovima za buducnost nigdje se ne spominju geotermalni izvori.

Imamo prakticki ispod nogu ogromne kolicine iskoristive energije.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...
syncmaster245b kaže...

Interesantno je da u planovima za buducnost nigdje se ne spominju geotermalni izvori.

Imamo prakticki ispod nogu ogromne kolicine iskoristive energije.

 Na žalost, nemremo se dokopat te energije još.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...
Nista osim nuklearne energije nas ne moze spasiti.

Mozes ti za par bogatih kuca napravit full soalrnu, geotermalnu, ali za 99% svijeta?

Tko si to ovdje moze priustiti? Da ne pricamo o zemljama u razvoju, Kina, Indija? Nja treba jeftina energija, JEFTINA je kljuc.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Fuzija i budućnost nikako da se sretnu...
BMK kaže...

Jedini izlaz je fisija, ili nastavak sa uranijem, ili da konacno ponovno naprave prokleti reaktor sa tekucim solima koji radi na atmosferskom pritisku i sto je najtuznije 100% je siguran, otpad koji je minimalan je opasan samo 300g. I torija ima za vrtit svijet kolko god zelite, i to 5x vise u zemljinoj kori nego uranija.

 

Ovo s torijem i ja već jedno vrijeme pratim (ima na YT filmića koliko hoćeš, neki više, neki manje kvalitetni a i drugim materijala na netu) i nije mi jasno - ako se zna da mogu biti rješenje (bez obzira sad za plutonij; ionako kao smanjuju broj nuklearnog oružja - recimo da vjerujemo da je tako :)) čemu onda čekamo po tom pitanju? S druge strane, negdje sam čitao da u Norveškoj (ili gdje već) rade na testnom torijskom reaktoru koji čak koristi i malo plutonija te ga uništava - dakle dupla korist - uništavamo materijal za nuklearne bombe i dobijamo jeftinu energiju i to na siguran način. Nisam fizičar i ne znam kako to u praksi radi - ali zvuči prokleto dobro :D

 

Koji pak interes može biti, osim vrlo kratkoročnog financijskog, da ostajemo na nafti i pomalo glumimo pajace sa vjetroelektranama, solarkama, plimom i slično (sve to ima svoje dobre strane ali je očito da "to nije to").

Znamo da nafta nije samo za energiju već nam je cijela civilizacija bazirana na petrokemiji ali svejedno - jeftina energija nam je najpotrebnija - barem se meni, laiku, tako čini.

 

Fuzija kao takva će teško u skoro vrijeme donijeti koristi koja se očekuje, a opet neće biti jeftina, barem ne na početku, osim ako netko zaista ne napravit tzv. hladnu fuziju ali to već polako spada u mitove.

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.1.2015 9:19 (NaniteBoy).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice