Gama astronomija zakoračila u novo doba

poruka: 12
|
čitano: 2.488
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Gama astronomija zakoračila u novo doba".
15 godina
offline
Gama astronomija zakoračila u novo doba

mala nadopuna napisa (o Čerenkovu i što je otkrio). pojednostavljeno: to je kao kad se kupate u Savi za niska vodostaja a navečer kad dođete doma, u kmici isijavate plavičasto svjetlo. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Gama astronomija zakoračila u novo doba

Mala dopuna inače odličnom autoru (kad ponedjeljkom popije jutarnju kavu ). FERMI Gamma-ray Space Telescope već od 2008 godine uspješno istražuje dubine svemira. Dio "materijala" za analizu ide i u projekt Einstein@Home čiji su volonteri napravili začajna otkrića na području astrofizike kao što je nekoliko novootkrivenih Gamma-ray pulsara: http://phys.org/news/2015-08-scientists-elusive-gamma-ray-pulsar.html

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Gama astronomija zakoračila u novo doba

Ah, kako je ljepse čitati ovakve tekstove nego Petricove bisere o "rupama" u njemu i oko njega...

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.10.2015 21:32 (BarbaVeli).
 
0 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Gama astronomija zakoračila u novo doba

Čim sam vidio naslov i prije nego što sam kliknuo rekoh u sebi - o evo nova poslastica od Hrupeca... 

Btw jel može meni neko objasnit zašto se ono čim se bavi onaj lik na RTL-u u odjeven kao faraon u kasno noćnim satim (Vidoviti Milan ili tako nešto) zove astroLOGIJA (dakle kao znanost iako nema veze sa istim), dok se znanost o svemiru zove astroNOMIJA (za razliku od skoro svih ostalih znanosti) ?

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Gama astronomija zakoračila u novo doba

Mali OT. Ali ako netko želi može pomoći Višnjanu svojim glasom.

 

http://zajednosmojaci.hr/projekti_2015/2/astronomija_kao_uvod_u_znanost_zvjezdarnica_visnjan-138/

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Moj PC  
2 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Gama astronomija zakoračila u novo doba
Enkidu kaže...

Čim sam vidio naslov i prije nego što sam kliknuo rekoh u sebi - o evo nova poslastica od Hrupeca... 

Btw jel može meni neko objasnit zašto se ono čim se bavi onaj lik na RTL-u u odjeven kao faraon u kasno noćnim satim (Vidoviti Milan ili tako nešto) zove astroLOGIJA (dakle kao znanost iako nema veze sa istim), dok se znanost o svemiru zove astroNOMIJA (za razliku od skoro svih ostalih znanosti) ?

 kompjuteraskim rjecnikom..

LOG u "logija" bi moglo znaciti doslovno - zapis. kroz povijest se vecini pojava na zemlji davalo i neko svemirsko/zvjezdano znacenje i ti dogadjaji/posljedice su se dokumentirali.. kasnije su se javljali gurui koji su te znakove znali "citati" i onda ih preslikavati u predvidjanja dogadjaja na zemlji, citali su "logove".

 

astronomija se pak bavi cistom matematikom.. ne znam jel "nom - nomija" imaju kakvo znacenje u latinskom, skola mi nikad nije isla.

 

a mozda sam i napisao hrpu gluposti.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
14 godina
offline
Re: Gama astronomija zakoračila u novo doba

pa astrologija je prva znanost, pa je zato "pobrala" -logija...

 

kad je to otišlu u ezoterične 3.14zdarije, skopčali su ljudi da treba prava znanstvena disciplina posvećena izučavanju Svemira i nebeskih tijela, pa je nastala astronomija....

Ju je je? Je ju je!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Gama astronomija zakoračila u novo doba
Povijesno gledano, svako proučavanje nečega smatralo se znanošću. Zato imamo astrologiju, numerologiju, teologiju...

Usvajanjem znanstvene metode, što se dogodilo relativno nedavno, postavljeni su novi kriteriji, po kojima to nisu znanosti u današnjem značenju tog pojma.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Gama astronomija zakoračila u novo doba

Registriro sam se na ovom forumu samo da pohvalim tekstove dr. Hrupeca (i drugih autora koji pišu o temama iz popularne znanosti) koji su pravo osvježenje, ne samo na BOL-u, nego općenito na hrvatskim pa i regionalnim internetskim portalima. Svaka čast, čovjek tako pojednostavi komplicirane teme da je pravo zadovoljstvo čitati njegove tekstove.

 
4 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Gama astronomija zakoračila u novo doba

Da ne prepričavam ono što sam o značenju naziva astronomija i astrologija već rekao, kopiram dio svojeg starog članka:

Tehnički govoreći, astronomija je znanost mjerenja položaja i svojstava nebeskih objekata.
Podrijetlo riječi je grčko: ástron znači zvijezda, a nómos zakon. Doslovno, astronomija traži zakone,
red ili pravila ponašanja zvijezda. Ne opaža radi opažanja nego radi razumijevanja. Ona je znanost o
zvijezdama ili zvjezdoznanstvo.
Drevnu astronomiju ne treba miješati s astrologijom. Premda oba područja imaju isto ishodište,
ciljevi im se razlikuju od početka. Riječ astrologija također ima grčko podrijetlo: lógos znači govor.
Astrologija je nadriučenje o “govoru zvijezda” odnosno o “proricanju sudbine” čovjeka prema položaju
zvijezda. Iako astrologija ima dugu tradiciju, dulju nego moderna znanost, ona je tipičan primjer
sustava znanja koji NIJE ZNANOST. Astrologija se ne temelji na znanstvenim metodama nego, poput
religije, na vjerovanju. Astrologija je mistična pseudoznanost koju bismo mogli zvati zvjezdogatnja.
U današnjem smislu astronomija je znanstveno istraživanje nebeskih objekata. To je
znanost koja istražuje kozmos. Kozmos je sve što je bilo i što će biti. Na grčkom kósmos znači red u
svemiru, a suprotnost mu je kaos. Naći red u svemiru zapravo znači spoznati svijet. Zato astronomija
nije samo najstarija znanost. Ona je u svakom smislu prva znanost.

 

Cijeli članak može se naći na http://lapp.irb.hr/~dhrupec/writing/Od%20astronomije%20do%20astrofizike.pdf
I još jedan na tu temu: http://lapp.irb.hr/~dhrupec/writing/astrologija.pdf

15 godina
offline
Gama astronomija zakoračila u novo doba

a gama astronomija skraćeno je gastronomija a ne gastrologija 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Gama astronomija zakoračila u novo doba
autor kaže...

Da ne prepričavam ono što sam o značenju naziva astronomija i astrologija već rekao, kopiram dio svojeg starog članka:

Tehnički govoreći, astronomija je znanost mjerenja položaja i svojstava nebeskih objekata.
Podrijetlo riječi je grčko: ástron znači zvijezda, a nómos zakon. Doslovno, astronomija traži zakone,
red ili pravila ponašanja zvijezda. Ne opaža radi opažanja nego radi razumijevanja. Ona je znanost o
zvijezdama ili zvjezdoznanstvo.
Drevnu astronomiju ne treba miješati s astrologijom. Premda oba područja imaju isto ishodište,
ciljevi im se razlikuju od početka. Riječ astrologija također ima grčko podrijetlo: lógos znači govor.
Astrologija je nadriučenje o “govoru zvijezda” odnosno o “proricanju sudbine” čovjeka prema položaju
zvijezda. Iako astrologija ima dugu tradiciju, dulju nego moderna znanost, ona je tipičan primjer
sustava znanja koji NIJE ZNANOST. Astrologija se ne temelji na znanstvenim metodama nego, poput
religije, na vjerovanju. Astrologija je mistična pseudoznanost koju bismo mogli zvati zvjezdogatnja.
U današnjem smislu astronomija je znanstveno istraživanje nebeskih objekata. To je
znanost koja istražuje kozmos. Kozmos je sve što je bilo i što će biti. Na grčkom kósmos znači red u
svemiru, a suprotnost mu je kaos. Naći red u svemiru zapravo znači spoznati svijet. Zato astronomija
nije samo najstarija znanost. Ona je u svakom smislu prva znanost.

 

Cijeli članak može se naći na http://lapp.irb.hr/~dhrupec/writing/Od%20astronomije%20do%20astrofizike.pdf
I još jedan na tu temu: http://lapp.irb.hr/~dhrupec/writing/astrologija.pdf

 

E ovo se zove objašnjenje !

Nixass svaka čast na pokušaju ali samo zadnja rečenica ti je istinita...  Poradi na svom latinskom i grčkom...

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice