Glup, gluplji

poruka: 49
|
čitano: 8.985
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Glup, gluplji".
15 godina
odjavljen
offline
Glup, gluplji

Ovo potvrdjuje da nam je skolstvo u banani. Previse se zasniva na strebanju, premalo na praksi. Cim se sjetim srednje skole poludim jer se sjetim profe iz hrvatskog. Tolko je trazila da sad na kraju ne znam ku***. Sve sto naglo udje naglo i izadje.

http://isvijet.com.hr
 
42 2 hvala 0
16 godina
online
Glup, gluplji

Može li mi neko potvrditi da se ovde zaista nalazi reprezentativni uzorak zadataka kakvi dolaze na testu?! Jer, osim što su u tom slučaju naši rezultati tragični (srpski još gori od hrvatskih), nije mi jasan oštar pad koji se desi između 4. i 5. nivoa, kao i da u svetu, van Šangaja, nigde čak ni 20% učenika nije u stanju rešiti kompletan onakav test (Japan odličan 6. sa 8%, iliti dvoje po odeljenju?!).

Moj PC  
10 0 hvala 0
12 godina
offline
Glup, gluplji

Totalni fejk.

 

Mi smo valjda jedini na svijetu kojima kad kazes Minsk, Kiev, itd..da znamo ciji je glavni grad.

 

Nez nam bome koje su koreance to ispitivali ali poprilicno su dumb, barem ovi koji mi sluze kao support za laser. Support my ass..

ja
 
2 17 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Glup, gluplji
Da, "važno se je truditi u školi" - što kod nas znači da naštrebaš par definicija, napraviš jednu zadaću i več imaš dobru ocjenu, nitko te ne pita dali si razumio ili ne...
Evo primjer iz jednog predmeta, imaš x pitanja, sve su definicije i sve moraju biti naštrebane od riječi do riječi,sve što nije tako napisano je - krivo....
Listen, this is no set of rules. I'm not tellin' you what to do, all I'm saying is I'm bringing up of three things that are like, so important to the world, I don't have to find as much importance in.
 
31 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Glup, gluplji

Obrazovanje i školovanje po meni nisu ni približno jednaki pojmovi.

Thing or two about hackers: http://www.smbc-comics.com/comics/20120220.gif
 
24 1 hvala 2
16 godina
neaktivan
offline
Glup, gluplji

Sudjelovao sam na tom PISA projektu, 2006. godine, tada sam bio cini mi se 2. r. srednje skole, zadaci zaista nisu predstavljali nekakav problem, tako da je ovo jednostavno odraz naseg loseg obrazovnog sustava.

 

"Čak 98% ih je odgovorilo da je “važno truditi se u školi“, a isti postotak je odgovorio i da  „uživa dobiti dobre ocjene“ i po tome smo svjetski prvaci,  za razliku od samo 58% Japanaca kojima je to bitno."

Da, vazno je truditi se u skoli, ali drugi dio pokazuje da je mladima veci uzitak dobiti dobru ocjenu nego dobiti znanje, tako bih ja to interpretirao. I to je los stav. Hebes peticu ako znas samo za taj test ili ako minimalno znas pa ti je poklonjeno i slicni slucajevi. Daje ti uzitak, ali on je isprazan i kratkog trajanja jer ustvari nisi dobio ono bitno, znanje.

 

"Osobito su ambiciozni hrvatski roditelji, nas 60% očekuje da će im djeca biti na nekom menadžerskom položaju do svoje 30 godine, a 45% nas očekuje da će djeca steći sveučilišnu naobrazbu."

Strasno. Jer menadzeri inace pokrecu svijet i donose inovacije. {#} Eh, dragi roditelji, a da ocekujete da vam djeca budu znanstvenici, inzinjeri, umjetnici, glazbenici i sl. te da ih na to poticete? I onda se cudimo strasnim rezultatima, a svi bi bili menadzercici i namakali brzu lovu.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.12.2013 18:37 (1domagoj1).
 
41 0 hvala 8
14 godina
offline
Re: Glup, gluplji
Ivan(4) kaže...

Može li mi neko potvrditi da se ovde zaista nalazi reprezentativni uzorak zadataka kakvi dolaze na testu?! Jer, osim što su u tom slučaju naši rezultati tragični (srpski još gori od hrvatskih), nije mi jasan oštar pad koji se desi između 4. i 5. nivoa, kao i da u svetu, van Šangaja, nigde čak ni 20% učenika nije u stanju rešiti kompletan onakav test (Japan odličan 6. sa 8%, iliti dvoje po odeljenju?!).

ja to ne razumijem! ako je ovakav tip pitanja primjenjen na testu, onda ili je cijelo testiranje fake, ili su nam mlade generacije stvarno otisle u vrazju mater.

16 godina
offline
Glup, gluplji

Suprotno od slabašnih rezultata, mladi Hrvati su pokazali najveći interes za školovanje. Čak 98% ih je odgovorilo da je “važno truditi se u školi
Nene mladi Hrvati su pokazali najveći talent za isprazne izjave i parole. Političarsko laganje sebe i drugih je u krvi.

Slično kao što smo na neki dan održanom referendumu pokazali kako smo
lažni moralisti, vjernici i puritanci. Privatno doduše, rado spominjemo Boga, ali u psovkama.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
29 2 hvala 2
16 godina
online
Glup, gluplji

@Domagoj: Hvala na odgovoru.   {#} A kako tačno stvar funkcioniše, koliko je zadataka, kakvo je vremensko ograničenje? Ako znaš kako se pregleda, je l' pri prvoj grešci padaš taj nivo i dalje se ne gleda?

 

Inače, koliko god mi "biti menadžer" kao životna ambicija besmisleno, ne osuđujem roditelje što im je više stalo do toga da im deca rade ugodne i dobro plaćene poslove, nego da pomere čovečanstvo napred (i imaju prazne džepove, s obzirom na to kako se živi od nauke).

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.12.2013 18:45 (Ivan(4)).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Glup, gluplji

Pardon na moj sturi post :), htjedoh samo reci, skolovanje prije i danas nije isto.

 

Ne zbog samog skolovanja, nego zbog novih generacija.

 

Mi smo u skoli ucili latinicu, cirilicu, ekavicu, ijekavicu.

 

Kad sam dosao u RH, zacudio sam se da se u 4tom razredu uci ono sto smo u skoli ucili u 2gom razredu.

 

Kasnije sam dosao u Njemacku, opet cudjenje, u sebi sam mislio: "a jesu glupi", pocevsi od toga sto su na diktatima imali najlosije rezultate, pa preko engleskog jezika pa..itd itd..

 

No, nisu glupi itd, samo su usmjereniji. Kod nas se doslovno buba sve i svasta.

 

Nije se prije smjelo kec donijeti kuci.

 

A sad je: "hahaha, ko $%$% staru(staroga), hahaha, kako su glupi"

 

Opet pardonisem..ali danasnja generacija / generacije nemaju zrna postovanja prema ikome a kamoli prema svojim roditeljima.

Smisao za odgovornost je jednak nuli.

 

Hvala :), sad moze thumbs down

ja
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.12.2013 18:51 (bender_007).
 
17 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Glup, gluplji
Ivan(4) kaže...

@Domagoj: Hvala na odgovoru.  {#} A kako tačno stvar funkcioniše, koliko je zadataka, kakvo je vremensko ograničenje? Ako znaš kako se pregleda, je l' pri prvoj grešci padaš taj nivo i dalje se ne gleda?

 

Inače, koliko god mi "biti menadžer" kao životna ambicija besmisleno, ne osuđujem roditelje što im je više stalo do toga da im deca rade ugodne i dobro plaćene poslove, nego da pomere čovečanstvo napred (i imaju prazne džepove, s obzirom na to kako se živi od nauke).

Joj, davno je to bilo, stvarno se ne sjecam. U sjecanju mi je ostalo jedino to da zadaci nisu bili teski, vec logicni, ne znam kako da bolje objasnim, vidi se da ti je potrebno znanje koje primjenjujes na rjesavanje konkretnog problema. Nisu to nekakvi tipski zadaci, kakvi su uobicajeni u skoli, vec bas problemski. Bar sto se matematike tice. Sto se citalacke pismenosti tice, dobijes neki tekst i zatim odgovaras na neka pitanja, a prirodoslovlja se ne sjecam bas najbolje nazalost.

 

A cuj, to je nazalost tako kod nas na brdovitom Balkanu, vrijednosti su pomalo izvrnute i jbg, ljudi bjeze van zato.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
12 godina
offline
Glup, gluplji

Prosječni rezultat naše državne mature na nižoj razini matematike apsolutno sve govori kakve su nam generacije.

 

I shvaćam da netko nije rođen za matematiku, kao što ja recimo nisam za hrvatski.. Al opet se znam bar donekle pismeno izražavat da znam razliku između kuče, cvječa, đipa i ne znam čega sve ne. Osnove su osnove i mislim da bi postotak onih koji ih ne mogu savladati trebao biti minimalan, a ne ovakav kakav je danas.

 

Stvarno zadatci su tipa što je veće 3/4 ili 5/6...

Android zablude, RAM, Task Killeri, grebanje Gorilla Glassa - http://www.bug.hr/forum/topic/mobilni-os-ovi-softver/android-zablude/185626.aspx
 
6 1 hvala 0
16 godina
offline
Glup, gluplji

Izjava ministra govori sve. Dvije godine biti ministar i izjaviti ovo je kao da se posro i rekao da ne smrdi. Ne radi ništa kako bi poboljšao uvjete školovanja već izmišljanje tople vode poput forsiranja odgoja, znam da se nećete složiti, ali prioriteti su mu malo zbrčkani. Da ne kažem da je odnos učenik/učitelj/profesor izuzetno loš i iz godine je sle lošiji, ali za to je sve kriv hdz, a vjerovatno i crkva i mamić, da mamić mu je zapravo za sve kriv...

http://www.zvonimirbuzanic.com/ - http://www.doom.com.hr/ - http://www.weboteka.net/
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.12.2013 20:19 (zbuzanic).
Moj PC  
4 3 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Glup, gluplji

"RTL Hrvatska  prenosi izjavu ministra Jovanovića da su rezultati ispodprosječni i krajnje razočaravajući, ali i očekivani jer se u obrazovnom sistemu ništa nije promijenilo od 2006. godine, kada je Hrvatska prvi puta sudjelovala u istraživanju."... 

a sto je konkretno poduzeto da se nesto promijeni? u ladicama stoje gotovi novi programi, spremni za upotrebu, a po informacijama koje su mi dostupne, ceka se da pojedine skole dovrse eksperimentalnu provedbu tih programa da bi ih se uvelo u redovitu nastavu. u medjuvremenu, navodno, nece dopustat dodatnim skolama koristenje eksperimentalnih programa, vec ko je jamia, jamia... a nakon 4 godine, jednostavno je prekasno, konkretno u racunalstvu ce taj "novi" program opet bit zastaria... sad, ili ministar ne zna sto mu se dogadja u ministarstvu, ili se pravi lud, ili oboje... cinjenica je da vec dvi godine program stoji prakticki u ladici, a vrime ide... btw, pojedini programi su iz 90tih godina proslog stoljeca, i to za struke u kojima i godina dana znaci puno... 

 

sto se pak tice ucenika, strasno mi je vidit slobodni pad u razini znanja i inteligencije, a to je vidljivo i po epic failu zvanom drzavna matura. uzet cu samo dva primjera - matematiku i fiziku. to su dva predmeta kod kojih je (od godine do godine) potrebno kakvih 20tak % rjesenosti za prolaz, a sami zadaci su komedija... s druge pak strane, isti ti ucenici trebaju 50% rjesenosti na ispitima za dobit 2, i to bez svih formula na dlanu, bez svih uputa i ponudjenih rjesenja. danas prakticki svaki ucenik nije u stanju ni izvrtit tablicu mnozenja do 100 bez kalkulatora, vade ga za bilo kakvu matematicku operaciju. i onda uza sve to, nisu u stanju rijesit drzavnu maturu u nekom respektabilnom postotku. 

roditelji bi da su im dica lumeni, da imaju super ocjene, a zapravo ne vide realnost, dica su im LINA, razmazena, i u nekom manjem postotku nedovoljno inteligentna za rjesavanje i najjedostavnijih zadataka. upisani su na raznorazne dodatne bodove tamo gdje realno nemaju sanse i nekome su uzeli mjesto. onda jos imaji i obraza bit bahati, skupa s roditeljima, bezobrazni, i mogu samo rec, LOSE nam se pise... 

 

sto se tice profesora, tu doista ima svega, ali recu samo ovo - koliko para, toliko muzike. zbog cega bi se netko uopce trudia u atmosferi gdje zasticeni licki medvidi, i to nekolicina, je u stanju unistit citavu radnu atmosferu u razredu, gdje ce taj isti, uz pritisak roditelja izvuc ocjenu... nazalost, tu najvise gube doista pametna dica koja su zeljna znanja, a koja jednostavno nemaju priliku dobit sto zele, i tako se sustavno iz godine u godinu tone u skolstvu, sve do stanja apatije... zanimljivo je kako nam u vladi uvijek nadju para za menadjere i savjetnike koje placaju milijunskim ciframa, jer "ne zele da oni otidju iz drzave", a s druge pak strane, za skolstvo, i to kvalitetno, nisu u stanju izdvojit lovu, tu se spara... ali smisljeno je to, glupom nacijom lakse je vladat, glupe ovce su uvijek spremne za sisanje, a to je (uz iznimke) realni izlazni proizvod naseg skolstva... 

 

 
18 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Glup, gluplji
zbuzanic kaže...

Izjava ministra govori sve. Dvije godine biti ministar i izjaviti ovo je kao da se posro i rekao da ne smrdi. Ne radi ništa kako bi poboljšao uvjete školovanja već izmišljanje tople vode poput forsiranja odgoja, znam da se nećete složiti, ali prioriteti su mu malo zbrčkani. Da ne kažem da je odnos učenik/učitelj/profesor izuzetno loš i iz godine je sle lošiji, ali za to je sve kriv hdz, a vjerovatno i crkva.

Da se ministar malo više brine o školstvu umjesto o sportu, crkvi, pederima i ostalim manjinama, vjerojatno bi rezultati bili malo bolji.

Android zablude, RAM, Task Killeri, grebanje Gorilla Glassa - http://www.bug.hr/forum/topic/mobilni-os-ovi-softver/android-zablude/185626.aspx
13 godina
offline
Glup, gluplji
Pa brine se ministar. Sad im je ukinuo prevoz, čisto da ih potakne na bolji angažman. Stara je poslovica: Kako siješ, tako ćeš i žnjati. Ispod prosječnost je danas na cijeni.
Stručnjak za odmaganje...
 
14 0 hvala 0
16 godina
offline
Glup, gluplji

Finska ima skoro pa idealni model školstva i tome trebamo težiti.

 

Zaboravite na 'male žute mrave', jer oni tek navečer dođu doma da malo ubiju oko prije nastave.

 

 

Glory Glory Man United
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.12.2013 20:54 (memulica).
Moj PC  
8 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Glup, gluplji
mario.L_hr kaže...
Pa brine se ministar. Sad im je ukinuo prevoz, čisto da ih potakne na bolji angažman. Stara je poslovica: Kako siješ, tako ćeš i žnjati. Ispod prosječnost je danas na cijeni.

Baš sam čekal da taj dio netko spomene. 5 godina studija, pedagoško do-školovanje, stručni ispit gdje te razni pedagozi i ostali bez dana radnog staža cjede do kraja i nemilice ruše, godina dana rada za 1600 kn, neplaćeni putni troškovi, i još na sve to djeca kojima ne smiješ prst pokazati, a da već njihovi roditelji ne dolaze u školu, prijete fizički i tužbama?

 

I onda se netko čudi lošim rezultatima? Za taj novac i torturu tijekom školovanja, mogu doći na sat i tih 45 minuta provesti otprilike ovak: {#}

16 godina
neaktivan
offline
Glup, gluplji

Naše osnovno i srednjoškolsko obrazovanje je sasvim ok. Ono što se meni čini da fali je praksa i prakticni rad na višim godinama srednjoškolskog obrazovanja i na fakultetu. Ono što bi ja uveo da su privatnici i drzavne sluzbe obavezne uzimati ucenike studente na praksu po principu da ako imas firmu s 2-3 vodoinstalater majistora da moras uzet 1 pripravnika koji zavrsava srednju za to zvanje, ako imas informaticku firmu s 3-5 informaticara moras uzet pripravnika informaticara, 2-3 ing građevine moras imat pripravnika ing. građevine...na svakih 2-3 radnika nekog smjera i obrazovanja moras imat 1 pripravnika istog smijera.

 

S tim da bi barem poduplao obaveznu praksu tokom skolovanja u visim razredima srednje (ali ovakvu praksu kroz rad, gdje bi 2 dana imao predavanja u skoli, a 3 dana bi radio kod nekog majistora.) i na svim fakultetima i razinama dodao jedan semestar ove prakse (znaci na 2+3 studiju bi imao nakon druge i pete godine po 6mj rada u firmi). Osim toga na istom principu nakon zavrsetka srednje i faksa godinu dana si prirpavnik, radis za minimalac (2800kn bruto), ali kad bi firme bile obavezne uzimat pripravnike nasao bi posao odmah i imao bi u startu godinu dana iskustva. Ne bi se dogadjalo kao danas da nakon faksa na burzu pa onda nakon 3 godine nemas ni dana staza u struci i vise blage veze nemas sta si na faxu radio i kako to primjeniti kad nakon 5 godina napokon ubodes neki posao.

 
4 1 hvala 0
11 godina
offline
Glup, gluplji

A nitko se nije dotakao ne isplatu naknada za prijevoz profesorima jučer,glavno da smo na referendum potrajbali 45milja,mislim da je i to dosta važno jer se svodi na ono "kol'ko para tol'ko muzike".Iskreno čudi me da nisu gori rezultati.

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.12.2013 9:34 (evang).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Glup, gluplji

za zabavu čitateljima, evo nekoliko dragulja iz mojih (hvalatibože) bivših prosvjetnih dana: francuska revolucija dogodila se u Americi u 13. stoljeću, peti korijen iz b na kvadrat = a, svemir je nastao iz kometičkog jajeta, vođa ilirskog pokreta bio je Nikola Tesla, Jadransko more je u Africi... (sve s matura). imam li tu kolega, slobodno neka nadopišu dosege vrle omladine čije je odgojno i obrazovno sustavno upopaštavanje započelo (uglavnom kod kuće i u javnim institucijama, jer je školi oduzeta ikakva mogućnost utjecaja) u devedesetima. i još traje. kapitalizmu trebaju nepismeni, neobrazovani i neodgojeni koje se brzo potroši za sitnu lovu i izbaci na ulicu. {#}

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.12.2013 10:22 (Ajar).
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Glup, gluplji

Ovo je

, dodes na sat i samo rad rad i rad. Sad sam 4ti srednje i imao sam ga u prvom i 3em razredu. Dan danas se sjecam pjesmica iz prvog razreda kakav je rezim rada imao na satu. Inace ako ga netko zna, samo za informaciju, otisao je u penziju jer ima kemoterapije ( bolestan je ) tako da ode jedan od motiviranih profesora u 13oj gimznaziji.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.12.2013 10:18 (Fake_Alert).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Glup, gluplji
BlackDog22 kaže...

Naše osnovno i srednjoškolsko obrazovanje je sasvim ok. Ono što se meni čini da fali je praksa i prakticni rad na višim godinama srednjoškolskog obrazovanja i na fakultetu. Ono što bi ja uveo da su privatnici i drzavne sluzbe obavezne uzimati ucenike studente na praksu po principu da ako imas firmu s 2-3 vodoinstalater majistora da moras uzet 1 pripravnika koji zavrsava srednju za to zvanje, ako imas informaticku firmu s 3-5 informaticara moras uzet pripravnika informaticara, 2-3 ing građevine moras imat pripravnika ing. građevine...na svakih 2-3 radnika nekog smjera i obrazovanja moras imat 1 pripravnika istog smijera.

 

S tim da bi barem poduplao obaveznu praksu tokom skolovanja u visim razredima srednje (ali ovakvu praksu kroz rad, gdje bi 2 dana imao predavanja u skoli, a 3 dana bi radio kod nekog majistora.) i na svim fakultetima i razinama dodao jedan semestar ove prakse (znaci na 2+3 studiju bi imao nakon druge i pete godine po 6mj rada u firmi). Osim toga na istom principu nakon zavrsetka srednje i faksa godinu dana si prirpavnik, radis za minimalac (2800kn bruto), ali kad bi firme bile obavezne uzimat pripravnike nasao bi posao odmah i imao bi u startu godinu dana iskustva. Ne bi se dogadjalo kao danas da nakon faksa na burzu pa onda nakon 3 godine nemas ni dana staza u struci i vise blage veze nemas sta si na faxu radio i kako to primjeniti kad nakon 5 godina napokon ubodes neki posao.

po cemu je ok? nas je citavi obrazovni sustav u totalnom kolapsu, i samo je pitanje vrimena kad ce nestat razlog njegovog postojanja i sve ce se privatizirat. 

kreni od osnovne skole - kme, kme, kme, dici su knjige preteske, dici je gradivo pretesko, jadna dica ovo, jadna dica ono... naucimo "jadnu" dicu od malena kako glumit zrtve. dico draga, imate plavi telefon koji je vise dice unistia nego je stvarnim problemima pomoga, dica ih zovu kad im roditelji zatraze da pospreme sobu, kad im ne daju lovu za gluposti, kad ih pokusaju skinit s kompa. a ovo javne pravobraniteljice za dicu, valjda nemaju pametnijeg posla nego roditelje koji doista i odgajaju dicu "proganjat" sa svojim modernim metodama odgoja... takni dite, zlostavljas ga, zavikni, zlostavljas ga, krivo ga pogledaj, zlostavljas ga... od svega su mi najdrazi stvarni slucajevi gdje je dite, uvridjeno zvalo plavi telefon, koji je pak posla socijalnu sluzbu i onda kad su dosli, roditelji rekli otvoreno "Skupite ga/je sa sobom!". Ne odgovara mu tu di je, ne moze postivat pravila koja su mu postavljena - tu su ti vrata! 

 

u srednjoj skoli, pubertet, sto drugih stvari na pameti osim ucenja. barabe, moraju se pokazivat i na satu, a tada samo znaju za svoja prava! a obveze? ma ko sljivi obveze! do 4. srednje pojedinci vec imaju dosje u policiji, teroriziraju svoje skolske kolege, i onda kad netko kaze kako se njima treba "pomoc", pljunia bi ga! za takve je sivi dom, pa nek tamo zavrsavaju skolu kad se ne mogu socijalizirat. najbizarnije u svemu je sto te iste ne mozes istirat sa sata, ne mozes mu prakticki nista vec se s njim natezat uzduz i popriko. i takav sustav mi zelimo? i netko da kaze kako je to u redu? da jedna budaletina moze bez ikakvih realnih posljedica (jer odgojne mjere su mrtvo slovo na papiru) terorizirat citavi razred i to je opce poznato, javna tajna, i takve spodobe trebaju "pomoc"? jedino ako je pomoc noga u guzicu kroz vrata, pa da drugi mogu normalno ucit. 

 

rjesenje za gornje probleme postojalo je davnih dana, pa nek se ljudi malo zapitaju zasto se prije 20-30 godina u skolu islo s postovanjem, zbog cega je jedinica nesto znacila, i kakvi su to roditelji koji danas imaju obraza doc u skolu nakon sto ih citavu godinu nema, trazeci "pravdu". 

 

a sto se tice samog sustava - on je jednostavno prespor. lako je 30 godina vrtit istu matematiku, istu fiziku, iste predmete koji se minimalno mijenjaju. problem nastaje s programima poput racunalstva, elektronike, medicine, farmaceutskih smjerova, itd. gdje se iz godine u godinu nesto novo mijenja i saznaje. drzati isti program po 20 i vise godina notorna je glupost. program racunalstva je iz 90tih godina i temelji se na win95!!! racunalne mreze formalno i dalje sadrze modeme (ne adsl) vec dobri stari analogni modem, AT naredbe, itd. sad, kad bi se netko doslovce drza propisanog programa, tada bi bili osudjeni na propast. mikroracunala temeljit na mikrokontrolerima koje ne mozes vise nigdi kupit ni vidit, osim mozda u muzeju. 

 

jadno i zalosno da se u isti kos stavljaju svi profesori i svi predmeti. ne zelim nikoga podcjenjivat, ali neki predmeti se realno ne mijenjaju prakticki nikako, dok s drugima prakticki svakodnevno imas nesto novo. angazman koji je potreban u ta dva slucaja je dijametralno suprotan, znanje jednako tako, ali naknada za navedeno u najboljem slucaju identicna. i cemu onda sav trud osim neke osobne satisfakcije? jer dobro je netko napisa, isto ti se pise, radia pozrtvovno ili {#} na satu. 

 

sto se tice same prakse, mislim da velika vecina ucenika jednostavno niti ima volje, niti zelje nesto radit ni naucit. praksa je 8 sati koje triba odradit, od cega se u najboljem slucaju odradi metla u ruke sat-dva, ili jos bolje potpis, i to je to. firme ne zele ucenike jer su im samo trosak - netko tog ucenika bi treba nesto naucit, a za isto vrime moze nesto korisno radit. drzava to sigurno nece platit. osim toga, za bilo koji ozbiljniji posao firma nece ni primit ucenika ako isti nije osiguran, sto btw skole osiguravaju, izdvajaju od svojih sredstava, i onda se naravno roditelji bune na "upisninu" ili kako se vec zove. to sto ako im dite slucajno nastrada ono je osigurano, to nema veze. stvar je jos komicnija kad se zna da bi firma zapravo trebala placati ucenike na praksi, sto niti jedna nece ucinit, pa odma u startu ucenici potpisuju odricanje od takve naknade. bez toga, nemaju nikakve sanse da ih itko primi na praksu. 

 

cinjenica ostaje da se sve uci na samom poslu, prvom poslu, upravo onom kojeg je najteze nac. nakon toga se iskustvo gradi i moze se napredovat. skola u bilo kojem obliku postala je means to an end, komad papira koji je "nuzan", ali realno bi ih netko tko je 4+5 godina u struci umisto u srednjoj i na faksu pomea bez pardona u znanju i sposobnostima...

16 godina
offline
Re: Glup, gluplji
wifi kaže...

 

rjesenje za gornje probleme postojalo je davnih dana, pa nek se ljudi malo zapitaju zasto se prije 20-30 godina u skolu islo s postovanjem, zbog cega je jedinica nesto znacila, i kakvi su to roditelji koji danas imaju obraza doc u skolu nakon sto ih citavu godinu nema, trazeci "pravdu". 

 

 

Otkako znam za sebe u nas nikad nismo imali dobro školstvo.

 

Prije 30tak godina imali smo druga Šuvara AKA Republički sekretar za prosvjetu i kulturu.

 

Ukratko izazvao je kataklizmu školstva u tadašnjoj Socijalističkoj Republici Hrvatskoj i koju osjećamo i dan danas.

Glory Glory Man United
11 godina
offline
Re: Glup, gluplji
memulica kaže...
wifi kaže...

 

rjesenje za gornje probleme postojalo je davnih dana, pa nek se ljudi malo zapitaju zasto se prije 20-30 godina u skolu islo s postovanjem, zbog cega je jedinica nesto znacila, i kakvi su to roditelji koji danas imaju obraza doc u skolu nakon sto ih citavu godinu nema, trazeci "pravdu". 

 

 

Otkako znam za sebe u nas nikad nismo imali dobro školstvo.

 

Prije 30tak godina imali smo druga Šuvara AKA Republički sekretar za prosvjetu i kulturu.

 

Ukratko izazvao je kataklizmu školstva u tadašnjoj Socijalističkoj Republici Hrvatskoj i koju osjećamo i dan danas.

Slažem se,uvijek je bio neki mit kako mi imamo dobro školstvo,mislim da svatko ima primjer barem nekoliko profesore iz svojih školskih dana koji su bili luđaci u negativnom smislu,ja se konkretno sjećam lika iz zemljopisa iz osnovne škole (koju sam završio prije 17 godina) koji je bio kronični alkoholičar,doslovno se rušio na satu,ležao u svojoj bljuvotini ispred birtije pokraj škole i slično,ali taj tip još uvijek predaje na toj školi,bio po novinama jer se prijetio klincima ali još uvijek predaje.

 

Sječam se prije nekog vremena na Reporterima su imali dokumentarac o srednjim strukovnim školama u Njemačkoj,cijela emisija je bila zapravo o njihovom gospodarstvu i planu kako konkurirati jeftinoj proizvodnji sa istoka,uglavnom poanta priče je bila da su se sa kvantitete prebacili na kvalitetu,za primjer su uzeli  tvornicu koja proizvodi nekakve antene, tvornica koja je smještena u manjem gradu i koja sa lokalnom vlasti ima deal da sufinancira klince koji se odluče ići u tu strukovnu školu pa tako i one koji se odluče na daljne školovanje za inžinjere,kad završe tu školu oni su školovan kadar koji direktno ima posao u toj tvornici,znači većina tog gradića radi u toj tvornici ili u nekom segmentu koji je vezan za tu tvornicu.

 

Ne želim nikoga omalovažavati,ali u moje dobba u strukovnu školu je išao onaj koji nije mogao upasti nigdje drugdje(osobno sam išao u gimnaziju i iskreno iz ove perspektive mi je žao).  

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.12.2013 12:33 (evang).
16 godina
neaktivan
offline
Glup, gluplji

svi u svom pljuckanju po školstvu previđaju onaj daleko bitniji i "opipljiviji problem - odgoj i društvo. 

 

Jer, i prije 20 godina i danas se uče iste osnove, uz daleko različitije rezultate. 

kakvo društvo - takav odgoj, kakav odgoj - takvo školstvo.

Silence! I Kill You...
 
3 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Glup, gluplji
memulica kaže...

Otkako znam za sebe u nas nikad nismo imali dobro školstvo.

 

Prije 30tak godina imali smo druga Šuvara AKA Republički sekretar za prosvjetu i kulturu.

 

Ukratko izazvao je kataklizmu školstva u tadašnjoj Socijalističkoj Republici Hrvatskoj i koju osjećamo i dan danas.

Nije izazvao nikakvu kataklizmu, dapače, bio je bitno bolji sustav nego danas.

16 godina
offline
Re: Glup, gluplji
evang kaže...

... ja se konkretno sječam lika iz zemljopisa iz osnovne škole (koju sam završio prije 17 godina) koji je bio kronični alkoholičar ...

Siguran si da to nije bio profesor iz hrvatskog? Mislim, ipak je to bilo prije 17 godina...

Gledam te!
11 godina
offline
Glup, gluplji
Evo ispravljeno ako te toliko bode u oko moja nepismenost,da ne bi još bio referendum "U ime pravopisa".
 
1 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Glup, gluplji
memulica kaže...

Otkako znam za sebe u nas nikad nismo imali dobro školstvo.

 

Prije 30tak godina imali smo druga Šuvara AKA Republički sekretar za prosvjetu i kulturu.

 

Ukratko izazvao je kataklizmu školstva u tadašnjoj Socijalističkoj Republici Hrvatskoj i koju osjećamo i dan danas.

mislim da jedinu kataklizmu skolstva dozivljavamo upravo posljednjih godina. tonemo sve dublje i dublje. rezultati to i pokazuju.

premotaj film 20 godina unazad i reci, zar je doista napredak kad jedan srednjoskolac ne zna najobicniju tablicu mnozenja bez koristenja kalkulatora. jel napredak kad taj ucenik baca smece po razredu, pa ima obraza odgovorit kako za to postoje cistacice. nekoc bi samo zbog takvih stvari zavrsia kod ravnatelja, uz poziv roditeljima, i tjedan "odmora". sad reci sto tocno tom i takvom debilcicu napravit? daj mu metlu u ruke, i mozes jedino dobit poziv roditelja. ma to je sramota! ne zna se ko je gori, dica ili njihovi roditelji. takvo sto, 20 godina unazad, bilo je nezamislivo. dici nebi palo napamet roditeljima uopce rec da su napravili piz..ju, a ako bi oni saznali, jos bi i doma nastradali. danas je situacija tragedija, em ti ucenici nemaju nikakvog odgoja ni respekta prema ustanovi koju pohadjaju, em se roditelji u punom sjaju pokazu kao izvor njihovog velebnog odgoja. 

danas trebaju strahovat zrtve nasilnih ucenika, njima se sugerira da napuste skolu, dok je nasilnik zasticen. kakav je to napredak u drustvu i skolstvu? sad se ne "zlostavlja" zlostavljaca, sad taj zlostavljac terorizira sve oko sebe, i nitko mu nista ne moze. o radnoj atmosferi u takvim uvjetima uopce nema price, moze se jedino sanjat. i sto biseri odluce, ajde, dajmo mu i dalje priliku da se "iskaze", pratimo malo kako je "dobar". ma komedija... 

moze govorit ko sta god oce ali prije je rezultat odgoja i cvrste ruke u skoli bia daleko pozitivniji, vise se postovalo, vise radilo, sada je dolce vita za neradnike i nasilnike... 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice