Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om

poruka: 40
|
čitano: 10.260
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om".
15 godina
offline
Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om

A mozda jednostavno ne zele imati veze sa Oracleom.

 

kako se ono kaze....Google sad i na jogurt puse.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
 
7 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om

Beskrajna disperzija i raslojavanje Open Source alata čini iste jako problematičnima u poslovnom smislu. Jedan Google moguće vidi svoj interes u tome jer je dovoljno velik, a i sam se bavi razvojem tih istih alata, ali većina kompanija koje su prvenstveno korisnički orijetirane stvarno ne trebaju takvu zbrku. Umjesto toga će se okrenuti IBM-u, Microsoftu, Oracle-u, SAP-u i sl...

 

 
2 6 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om
Cognitor kaže...

Beskrajna disperzija i raslojavanje Open Source alata čini iste jako problematičnima u poslovnom smislu. Jedan Google moguće vidi svoj interes u tome jer je dovoljno velik, a i sam se bavi razvojem tih istih alata, ali većina kompanija koje su prvenstveno korisnički orijetirane stvarno ne trebaju takvu zbrku. Umjesto toga će se okrenuti IBM-u, Microsoftu, Oracle-u, SAP-u i sl...

 

Apsolutno se slažem. Rekao bi čovjek da kad nešto postoji u Open Source obliku da ne treba tu tražiti lovu (tko će kupiti tvoj proizvod kad je konkurentski besplatan), ali se pokazalo tisuću puta da ljudi više vole platiti i imati sigurnost nego dobiti nešto besplatno (Linux - Windows, Open Office/Office Libre - MS Office, GIMP - Photoshop, da ne nabrajam dalje).

13 godina
protjeran
offline
Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om

Dva telca su se našla komentirati nešto što ne razumiju. Očito da ste pametniji od Google-a.

 

{#}

Ad astra peronospora
 
34 4 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om
syncmaster245b kaže...

A mozda jednostavno ne zele imati veze sa Oracleom.

 

kako se ono kaze....Google sad i na jogurt puse.

Nitko ne želi više imati veze s Oracle-om. Što su napravili s mysql-om nije ni čudo da idu na MariaDb. Fedora je prešla na mariu, Ubuntu će isto tako, bježe od mysql-a kao vrag od tamijana.

Ad astra peronospora
11 godina
neaktivan
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om
Bypass kaže...

Dva telca su se našla komentirati nešto što ne razumiju. Očito da ste pametniji od Google-a.

 

{#}

Pa ja stvarno ne znam ima li smisla nešto dodatno govoriti kada se netko ne potrudi niti pročitati napisano. Zar nije dovoljno jasno napisano da za Google to ima smisla i zašto ima smisla??? Prema tome usporedba pameti sa Google-om je izraz čega to?? Teliće ću u svom slučaju shvatiti kao kompliment jer je bolje biti telić nego stara volina (što bi prije odgovaralo činjenicama u mom slučaju).

Drugo, Java je godimama bila božanstvo OS zajednice, ali eto što se je desilo. Ova situacija sa bazama je već viđeno. Ljudi su razvijali na nekoj bazi jer je bila OS i Free, a onda ju je preuzeo veći igrač i više nije bilo tako. Pa hajde preštrikavaj sve na novu bazu i to prije 12 godina....

Tako će se prije ili poslije desiti i sa ovime. Ako nešto vrijedi kapital će prije ili kasnije preuzeti, a ako ne vrijedi onda ne vrijedi....

Prema tome daj se skuliraj malo i čitaj što je napisano...

15 godina
neaktivan
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om
Cognitor kaže...
....

Tako će se prije ili poslije desiti i sa ovime. Ako nešto vrijedi kapital će prije ili kasnije preuzeti, a ako ne vrijedi onda ne vrijedi....

Prema tome daj se skuliraj malo i čitaj što je napisano...

Ne znam kako to misliš? Ako govorimo o kompletnom preuzimanju proizvoda od strane neke tvrtke, znaš i sam da ima puno projekta koji veselo žive bez da su pod kapom tvrtke. U bazama mi pada na pamet PostgerSQL. Priča oko MySQL ima puno više s time kako se Oracle odnosi prema dotičnoj (kao što je i rečeno). Ma Oracle je i inače jedna baš divna tvrtka.

 

Da, tvrtke korisnici vole imati neki oblik supporta, pa i za proizvode pod GPL-om. Ako im treba, to i mogu dobiti. Ima dovoljno tvrtki koji pružaju support za GPL proizvode, pa čak i velikih igrača tipa IBM-a. Ne vidim u čemu je problem.

10 godina
protjeran
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om
zoki.zlikowski kaže...
Cognitor kaže...

Beskrajna disperzija i raslojavanje Open Source alata čini iste jako problematičnima u poslovnom smislu. Jedan Google moguće vidi svoj interes u tome jer je dovoljno velik, a i sam se bavi razvojem tih istih alata, ali većina kompanija koje su prvenstveno korisnički orijetirane stvarno ne trebaju takvu zbrku. Umjesto toga će se okrenuti IBM-u, Microsoftu, Oracle-u, SAP-u i sl...

 

Apsolutno se slažem. Rekao bi čovjek da kad nešto postoji u Open Source obliku da ne treba tu tražiti lovu (tko će kupiti tvoj proizvod kad je konkurentski besplatan), ali se pokazalo tisuću puta da ljudi više vole platiti i imati sigurnost nego dobiti nešto besplatno (Linux - Windows, Open Office/Office Libre - MS Office, GIMP - Photoshop, da ne nabrajam dalje).

Dinosauri, propo vam biznis, samo se tješite ko dva brata uboga...

Zoki i agent Čvorović ko Statler & Waldorf

Closed source je prošlost (osim u spec.aspektima), a potpuno nerazumijevanje teme ide na ovu glupost "ljudi više voliti platiti i imati sigurnost"... zato ćemo platiti provjerenim M-Sanovima 3 milijuna za sistem glasanja u Saboru, zato vlada plaća milijune Microsoftu a nema ni poštenu AV zaštitu... Što misliš da Munchen ne plaća održavanje i razvoj Linuxa (a tog sam se prvog sjetio a i nije neki primjer)... ili RedHat milijarde okreće na "besplatnoj konkurenciji"?

Open Source je prvenstveno bussines model, a tek onda sve ostalo što poželiš. Dinosauri to ne mogu prihvatiti, i izumiru.

is.gd/filipvk1000 : -Da bar NEBUDE,bilo bi super VIDIT ali imam tako jak OSJEČAJ da će ovo LIČIT strašno na Android- is.gd/VelikiBrat -Ne znam, meni ovo očajno izgleda (VIZUALNO).-
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2013 13:49 (C0rto).
14 godina
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om

očekujem probleme u narednom vremnskom razdoblju

11 godina
neaktivan
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om
C0rto kaže...
zoki.zlikowski kaže...
Cognitor kaže...

Beskrajna disperzija i raslojavanje Open Source alata čini iste jako problematičnima u poslovnom smislu. Jedan Google moguće vidi svoj interes u tome jer je dovoljno velik, a i sam se bavi razvojem tih istih alata, ali većina kompanija koje su prvenstveno korisnički orijetirane stvarno ne trebaju takvu zbrku. Umjesto toga će se okrenuti IBM-u, Microsoftu, Oracle-u, SAP-u i sl...

 

Apsolutno se slažem. Rekao bi čovjek da kad nešto postoji u Open Source obliku da ne treba tu tražiti lovu (tko će kupiti tvoj proizvod kad je konkurentski besplatan), ali se pokazalo tisuću puta da ljudi više vole platiti i imati sigurnost nego dobiti nešto besplatno (Linux - Windows, Open Office/Office Libre - MS Office, GIMP - Photoshop, da ne nabrajam dalje).

Dinosauri, propo vam biznis, samo se tješite ko dva brata uboga...

Zoki i agent Čvorović ko Statler & Waldorf
Closed source je prošlost (osim u spec.aspektima), a potpuno nerazumijevanje teme ide na ovu glupost "ljudi više voliti platiti i imati sigurnost"... zato ćemo platiti provjerenim M-Sanovima 3 milijuna za sistem glasanja u Saboru, zato vlada plaća milijune Microsoftu a nema ni poštenu AV zaštitu... Što misliš da Munchen ne plaća održavanje i razvoj Linuxa (a tog sam se prvog sjetio a i nije neki primjer)... ili RedHat milijarde okreće na "besplatnoj konkurenciji"?

Open Source je prvenstveno bussines model, a tek onda sve ostalo što poželiš. Dinosauri to ne mogu prihvatiti, i izumiru.

 

Prije svega odmah da te demantiram. "Open Source" u većini glava NIJE business model nego je cijelo ovo vrijeme reklamiran (i sljeđen) kao punokrvni ideološki pokret. Pogledaj likove koji se skupljaju oko istoga, sukobe, sektašenje i slično pa mi reci mi koliko isti izgledom, ponašanjem i higijenom prije podsjećaju na rane boljševike nego na čisto tehnološko-poslovne ljude. Kada je takva ideologija neslavno propala jer nešto naravno treba i jesti, tada si ti i takvi kao ti lukavo promijenili priču i proglasili to - poslovnim modelom. Ma ozbiljno? Ha, ha, ha... Daj se sakrij ispod tog svog Linux kamena ispod kojega si ispuzao. A tu prašinu u oči stvarno možeš bacati samo kumicama na placu. Ti si u stvari u ideološkom smislu nešto kao Trockista za OpenSource. Međutim tvoj je problem što revolucija jede svoju djecu, i u tvojem krdu (pardon zajednici) čući puno malih Staljina koji samo čekaju da ti zapapre. A o smrti nas "Dinosaurusa" možeš samo sanjati u svojoj pomaknutoj stvarnosti. I od nadalje te zovem "Trockista" (da ne koristim više Maltezera jer si rekao da te to jako smeta). Zadovoljan?

11 godina
neaktivan
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om
Memphis kaže...

očekujem probleme u narednom vremnskom razdoblju

 {#}

15 godina
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om
Cognitor kaže...

 

Prije svega odmah da te demantiram. "Open Source" u većini glava NIJE business model nego je cijelo ovo vrijeme reklamiran (i sljeđen) kao punokrvni ideološki pokret. Pogledaj likove koji se skupljaju oko istoga, sukobe, sektašenje i slično pa mi reci mi koliko isti izgledom, ponašanjem i higijenom prije podsjećaju na rane boljševike nego na čisto tehnološko-poslovne ljude. Kada je takva ideologija neslavno propala jer nešto naravno treba i jesti, tada si ti i takvi kao ti lukavo promijenili priču i proglasili to - poslovnim modelom. Ma ozbiljno? Ha, ha, ha... Daj se sakrij ispod tog svog Linux kamena ispod kojega si ispuzao. A tu prašinu u oči stvarno možeš bacati samo kumicama na placu. Ti si u stvari u ideološkom smislu nešto kao Trockista za OpenSource. Međutim tvoj je problem što revolucija jede svoju djecu, i u tvojem krdu (pardon zajednici) čući puno malih Staljina koji samo čekaju da ti zapapre. A o smrti nas "Dinosaurusa" možeš samo sanjati u svojoj pomaknutoj stvarnosti. I od nadalje te zovem "Trockista" (da ne koristim više Maltezera jer si rekao da te to jako smeta). Zadovoljan?

 

Ajme kako si ti odlijepio, kolega forumas. Toliko teksta i nista nisi rekao.

A da ne spominjem argumente tipa higijena Trockiste, Staljine?!.......u temi o bazama podataka!!!

 

Cim se ti ovoliko ritas, znaci da ti je posve jasno da je Corto u pravu.

 

Sad ce meteor, samo sto nije...

 

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
11 godina
neaktivan
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om
syncmaster245b kaže...
Cognitor kaže...

 

Prije svega odmah da te demantiram. "Open Source" u većini glava NIJE business model nego je cijelo ovo vrijeme reklamiran (i sljeđen) kao punokrvni ideološki pokret. Pogledaj likove koji se skupljaju oko istoga, sukobe, sektašenje i slično pa mi reci mi koliko isti izgledom, ponašanjem i higijenom prije podsjećaju na rane boljševike nego na čisto tehnološko-poslovne ljude. Kada je takva ideologija neslavno propala jer nešto naravno treba i jesti, tada si ti i takvi kao ti lukavo promijenili priču i proglasili to - poslovnim modelom. Ma ozbiljno? Ha, ha, ha... Daj se sakrij ispod tog svog Linux kamena ispod kojega si ispuzao. A tu prašinu u oči stvarno možeš bacati samo kumicama na placu. Ti si u stvari u ideološkom smislu nešto kao Trockista za OpenSource. Međutim tvoj je problem što revolucija jede svoju djecu, i u tvojem krdu (pardon zajednici) čući puno malih Staljina koji samo čekaju da ti zapapre. A o smrti nas "Dinosaurusa" možeš samo sanjati u svojoj pomaknutoj stvarnosti. I od nadalje te zovem "Trockista" (da ne koristim više Maltezera jer si rekao da te to jako smeta). Zadovoljan?

 

Ajme kako si ti odlijepio, kolega forumas. Toliko teksta i nista nisi rekao.

A da ne spominjem argumente tipa higijena Trockiste, Staljine?!.......u temi o bazama podataka!!!

 

Cim se ti ovoliko ritas, znaci da ti je posve jasno da je Corto u pravu.

 

Sad ce meteor, samo sto nije...

 

 

 

Pa da si fer mogao bi malo oplesti i po Trockome (C0rtu), ipak je on prvi spominjao muppete i dinosauruse - i to (vidi čuda) u temi o bazama podataka. Baš čudno kako ti to tada nije zasmetalo i da nisi nikako reagirao. Da li se tu može primjeniti ona - vrana vrani ne grize oči? A kada je Trocki u pitanju, i njegov dijalektički materijalizam sakriven pod kapom "argumenata" itekako se ritam. Jer se stvari kreću u obrnutom smjeru nego što isti tvrdi. On u pravu? Dajte-najte.... Ustvari taj moj (osebujan) stil je ipak prvenstveno, ako ne i isključivo namjenjen njemu i klonovima... {#}.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om
Cognitor kaže...

Prije svega odmah da te demantiram. "Open Source" u većini glava NIJE business model nego je cijelo ovo vrijeme reklamiran (i sljeđen) kao punokrvni ideološki pokret. Pogledaj likove koji se skupljaju oko istoga, sukobe, sektašenje i slično pa mi reci mi koliko isti izgledom, ponašanjem i higijenom prije podsjećaju na rane boljševike nego na čisto tehnološko-poslovne ljude. Kada je takva ideologija neslavno propala jer nešto naravno treba i jesti, tada si ti i takvi kao ti lukavo promijenili priču i proglasili to - poslovnim modelom. Ma ozbiljno? Ha, ha, ha... Daj se sakrij ispod tog svog Linux kamena ispod kojega si ispuzao. A tu prašinu u oči stvarno možeš bacati samo kumicama na placu. Ti si u stvari u ideološkom smislu nešto kao Trockista za OpenSource. Međutim tvoj je problem što revolucija jede svoju djecu, i u tvojem krdu (pardon zajednici) čući puno malih Staljina koji samo čekaju da ti zapapre. A o smrti nas "Dinosaurusa" možeš samo sanjati u svojoj pomaknutoj stvarnosti. I od nadalje te zovem "Trockista" (da ne koristim više Maltezera jer si rekao da te to jako smeta). Zadovoljan?

 

Znači Mozilla svjesno posluje sa gubitkom? RedHat? Canonical? Ova tri giganta kada je open source u pitanju namjerno posluju sa gubitcima? Zašto većina web servera vrti neku distribuciju baziranu na Linux kernelu a ne Windows? Zato što kada je sigurnost u pitanju zatvoreni kod se nikada, ama baš nikada ne može porediti sa otvorenim. Zato je za gotovo svaki program ili igricu napravljen crack. Za Windows sisteme ne moram ni da govorim. Zato su GNU/Linux distribucije stabilnije od Windowsa. Zato je TrueCrypt najpoznatiji alat za enkripciju. Ima otvoren kod (većinom). Zato je softver za korišćenje Tor mreže slobodan da se pregleda od strane korisnika. Primjera ima bezbroj, a ne mogu da se sjetim niti jednog primjera da je zatvoreni kod bolji od otvorenog.

 

Kada su u pitanju specijalizovani programi (tipa video editovanje, audio produkcija, igrice i ostalo) u pitanju, zatvoren kod će još dugo vremena biti daleko ispred otvorenog. Ali kada je sigurnost u pitanju, otvoreni kod će uvijek biti ispred zatvorenog. Niti jedan od ta dva sistema neće nestati još dugo vremena, bar još 50 godina će da žive sigurno.

 

P.S. prije nego što mi neko spomene Android, pušten je otvoreni kod za samo mali dio Android sistema. Zato danas imamo samo Googleovu verziju Androida, a ne stotine verzija kao sa GNU/Linux sistemom. Dakle ranjivost Androida je isključivo Googleova krivica.

10 godina
protjeran
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om

@Cognitor: "Zovi" si psića ili se odazivaj svojim gazdama. Zovi, samo zovi... :zijev:

Koji dio u konstataciji RED HAT JE KORPORACIJA A NE IDEOLOGIJA ne razumiješ?

Red Hat, Inc. is an American multinational software company that is engaged in providing open-source software products to the enterprise community....Founded in 1993 (wiki)

 

Ideologija je samo u tvojoj učmalosti, i nesposobnosti prihvatiti nove poslovne modele.

Win-Win kombinacija (bez ikakvih asocijacija na Windows) znači da otvorenim kodom dobiva i zajednica (društvo, poslovna zajednica...) kao i firma koja gura projekt.

Imaš "Cathedral and Bazaar" legalno besplatno (wiki, htm, pdf) od E. S. Raymonda, esej je sad star valjda 15 godina pa da znaš koliko kasniš.

Primjeri Apache servera, Mozille/Firefoxa, Perla... pokazuju / ukazuju koliko je dugo taj poslovni model provjeren i pouzdan.

 

Konstantno brkanje FOSS (Free, Open Source) sa FSF (Free Software Foundation) i GNU/GPL govori o nedostatku opće informatičke kulture.

Bruce Perens, ESR... (OSS) i R. Stallman (FSF) su dijametralno suprotno, ideološki i filozofski. već bar 15+ godina. Linus Torvald je kapitalist. Google nije komunistička partija. Toliko o "ideologiji".

Te FUD poluistine s MS oltara simptomatične su za vas "certificirane" VB skriptičare. Uostalom, sad i Microsoft proizvodi Open Source Software.

http://www.microsoft.com/opensource/directory.aspx

Hoćeš li i Ballmera i Microsoft nazvati Trockistima???

Moguće je povući paralelu sa općom informatičkom (ne)kulturom kao i elementarnom pismenosti. Samo, nije mi jasno kako netko gramatički nepismen može pretpostaviti da će mu editor/debugger uvijek ispraviti LOGIČKE pogreške u njegovom sourceu? Postoji poveznica između gramatički nepismenih postova ovdje i "developers, developers" fancluba koji caruje ovim forumom.

Jasno mi je i zašto se "tečaj" developeri boje otvoriti svoj kod: musaka koji bi bila javno vidljiva pokazala bi old school (ne)efikasnost "developers, developers" pristupa.

is.gd/filipvk1000 : -Da bar NEBUDE,bilo bi super VIDIT ali imam tako jak OSJEČAJ da će ovo LIČIT strašno na Android- is.gd/VelikiBrat -Ne znam, meni ovo očajno izgleda (VIZUALNO).-
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2013 17:15 (C0rto).
11 godina
neaktivan
offline
Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om

Moram priznati da si duhovit. I da ti dobro ide gramatika. Jedino ti je logika zajedno sa smislom za realitet odumrla do kraja, naravno ako si isto ikada i imao. Stoga nećeš zamjeriti ako ti mi "VB skriptičari" ukažemo na neke činjenice koje ti slijedom stvari nisu shvatljive. Prvo VB Script se u praksi danas jako slabo, da ne kažem gotovo nikako ne koristi. U prošlosti sam ja putem VB scripta napravio takve aplikacije, za rješavanje takvih problema i za takve korisnike o kojim ti ne možeš niti sanjati. I sav kod je bio otvoren (pod uvjetima opisanim dalje u tekstu). Tako da tvoja posprdnost ustvari ukazuje na nedostatak poznavanja mogućnosti tehnologija. Danas je kod razvoja ciljanih poslovnih rješenja (namjerno nisam napisao aplikacija) na Microsoft tehnologijama, programiranje je zadnji korak i to tek ako zakaže sve ostalo. Tako su to moćni alati. I ima razloga zašto je tome tako. U tvojem poslovnom okruženju i tvojim alatima ako želiš riješiti i najmanji problem moraš hard kodirati. A ti pričaš o dinosaurima. Pogledajmo "činjenice" ala trocki-C0rto dolje:

 

IBM - Odumro

Microsoft - Odumro

Oracle - Odumro

SAP - Odumro

XXX - Odumro

 

I posljedično svi klijenti masovno bježe nekamo drugamo.....  To je ono što ti ovdje pred svima tvrdiš?

Moram te pitati da li ti možda imaš akutno trovanje olovom ili si umjesto vrganja ubrao nešto drugo još opasnije? Tvoji vlažni snovi nisu realnost.

Koliko ja vidim poslovi idu nikada bolje (osim u Hrvatskoj). Naravno kako je recesija, ne rastu kako bi trebali. I kamo bi molim te svi klijenti trebali pobjeći. Malo na jednu distribuciju, onda na drugu verziju Office-a, onda druge godine opet mjenjati, već kako vjetar puše. I onda ti jado "govoriš o nekakvom poslovnom modelu". A kakvom to? Postolarske radionice u haustoru lijevo? Neću Balmera i Microsoft nazvati trockistima nego tebe. I za to ima debelih razloga. Tvrdiš da nema nikakve ideologije u OS zajednici? Ma nemoj. 50%+ likova je uvjereno u nekakvo svoje poslanje protiv zla (u IT domeni). A nečastivi je naravno Microsoft. Ti si prvi među takvima. Ali zapamti što ti kažem, da im se pruži prilika 99.9% bi prodalo sve svoje "ideale" i to ne za ozbiljan novac nego za jadni bakšiš. To je činjenica. I onda bi netko trebao graditi ne kuću nego neboder na takvim temeljima. Kako da ne. I za tvoju informaciju programski kod se u enterprise okruženju često ne zatvara nego se kuvertira temeljem ugovora kod (ozbiljnih) korisnika. U slučaju više sile kod izvršitelja korisnik ima pravo pristupiti kodu za svoje potrebe. Tako da i taj tvoj "argument" ne stoji. A što se Jave tiče, pa baš to je dokaz slabosti tog tvog "modela". I na kraju mi nisi  odgovorio da li si konačno zadovoljan novim nadimkom?

 

 
0 3 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om

C0rto - zato ćemo platiti provjerenim M-Sanovima 3 milijuna za sistem glasanja u Saboru, zato vlada plaća milijune Microsoftu a nema ni poštenu AV zaštitu

Kakve to (korupcija, neznanje i nesposobnot) veze ima s open/free (open source i free software nije isto) i proprietary software-om? Nije valjda da Microsoft prisiljava ljude na korištenje svojeg software-a?

Cognitor - Međutim tvoj je problem što revolucija jede svoju djecu, i u tvojem krdu (pardon zajednici) čući puno malih Staljina koji samo čekaju da ti zapapre. A o smrti nas "Dinosaurusa" možeš samo sanjati u svojoj pomaknutoj stvarnosti. I od nadalje te zovem "Trockista" (da ne koristim više Maltezera jer si rekao da te to jako smeta). Zadovoljan?



On ide u jedan ekstrem a ti drugi a obojica pomalo idete u trolerske vode.
Bez obzira na izgled (ad hominem) pojedinih "evangelista" slobodnog softvera, svi oni itekako preziru boljševizam i komunizam tako da ti ta usporedba ne stoji i u rangu je "monkeboyevih" FUD gluparija. Linus Torvalds, otac (linux) kernela za GNU OS je pragmatičan čovjek i uopće se ne zanosi toliko open/free software filozofijom poput drugih developerskih figura zaslužnih za uspjeh GNU/Linuxa, niti se ne slaže previše sa Stallmanom.

U nekim slučajevima je open/free razvojni model bolji od proprietary pristupa a u drugima je totalni nered gdje razvijatelji na ego tripu svako malo izmišljaju nove frameworke, standarde i unose nered u GNU/Linux svijet. Otac GNOME desktop environmenta Miquel de Icaza ima nešto reči na ovu temu:

http://tirania.org/blog/archive/2013/Mar-05.html

To me, the fragmentation of Linux as a platform, the multiple incompatible distros, and the incompatibilities across versions of the same distro were my Three Mile Island/Chernobyl.

Without noticing, I stopped turning on the screen for my Linux machine during 2012. By the time I moved to a new apartment in October of 2012, I did not even bother plugging the machine back and to this date, I have yet to turn it on.

Even during all of my dogfooding and Linux advocacy days, whenever I had to recommend a computer to a single new user, I recommended a Mac. And whenever I gave away computer gifts to friends and family, it was always a Mac. Linux just never managed to cross the desktop chasm.

royalhero
Oracle ima najbolju bazu na svijetu, bolju od SQL Servera, a vi pričajte i drižite portale na MySQL-u. Zna se šta se u biznisu korsiti.
Inače, MySQL-u želim brzu smrt, bržu nego samom Google-u. Naravno, za MySQL govorim o biznisu, ok je za neke mini stvari.

Je li ovo nekakav "rant" ili trolanje? MySQL odnosno MariaDB ne će nestati. Zaboravio si na PostgreSQL

 
1 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om

Po cemu je MariaDB toliko bolja nego MySQL da je vrijedno ovolike migracije? Ne vjerujem da ce MySQL ikada izumrijeti kao sto i PHP nece. Svi pljuju po jeziku a nalazi se na cijelom internetu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2013 20:58 (Arxi).
 
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om
Cognitor kaže...

Ok, vidim da znaš upalit spell checker, pa ti je post ovaj put (uglavnom) bez gramatičkih grešaka. Nema šamse da bi to činijo toliko savršeno sam od sebe, spell checker tute dobro radi. I da ne kažeš da ti ne činim dobro: eto evoluirao si. Jbg, nekom treba mrkva, nekom batina. Ne moraš mi zahvaljivati.

Ne da mi se dokazivati na principu "moj tata je jači, moj xxx je veći" pa neću ići u flame. Tek ću ti spomenuti da ti vjerojatno znaškoje je pravo stanje glede prodaje Azure-a, Office365, Windowsa 8, Navisiona, Surface RT / Pro-a, aQuantive + Bing oglašavanja... itd Enterprise sektoru, ne moram ništa pisati ni ubjeđivati.

 

Danas je kod razvoja ciljanih poslovnih rješenja (namjerno nisam napisao aplikacija) na Microsoft tehnologijama, programiranje je zadnji korak i to tek ako zakaže sve ostalo.

Ovo što si napisao je upravo ono što i tvrdim. Klikovi na "Are you sure?" ne mogu supstituirati znanje, a "lego kocke" nisu zamijena čak ni za VB scripting. Panika s prodajom Azurea i oblačnih riješenja govori u prilog toga što tvrdim, i ovdje ni dampinško rušenje cijena ne može odvratiti odljev klijenata Amazonu i Googletu.

 

Inače, na IBM se šlepaš kao i Microsoft nekad - guraš ga u dinosaure ali oni su za razliku od većine koje si nabrojao naučili lekciju. IBM ima svoj open source office kompatibilan s Libre Office, Eclipse itd razvojnu okolinu, i da sad ne nabrajam - čak otkupljuju patente i dijele ih javno kako bi onemogućili sramotni patentno licencni napad koji je Microsoft pokušao skrivajući se iza SCO Unixa (kojeg je pritom uništio).

IBM je pravi, a ne deklarativni promicatelj open source poslovnog modela. Naravno da to nema veze s altruizmom.

Oracle-u drastično pada dobit, tope se brže od ledenjaka i to u domeni gdje gotovo da i nisu imali konkurencije. To je lako provjerljivo stoga... možeš se vaditi na recesiju, svi su u banani i troše svoje svoje resurse maznute iz zlatnih vremena.

I za tvoju informaciju programski kod se u enterprise okruženju često ne zatvara nego se kuvertira temeljem ugovora kod (ozbiljnih) korisnika.

Da, na adresu NSA & CIA.

Što je bilo bilo je, tko ne evoluira odumire.

Glede nadimka, Bakunjin mi je puno draži od Trockog. Ali ne preferiram anarhiste, to je sooo XX century :-)

is.gd/filipvk1000 : -Da bar NEBUDE,bilo bi super VIDIT ali imam tako jak OSJEČAJ da će ovo LIČIT strašno na Android- is.gd/VelikiBrat -Ne znam, meni ovo očajno izgleda (VIZUALNO).-
11 godina
neaktivan
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om
C0rto kaže...
C0rto - Trocki kaže

Ok, vidim da znaš upalit spell checker...

Danas je kod razvoja ciljanih poslovnih rješenja (namjerno nisam napisao aplikacija) na Microsoft tehnologijama, programiranje je zadnji korak i to tek ako zakaže sve ostalo.

Ovo što si napisao je upravo ono što i tvrdim. Klikovi na "Are you sure?" ne mogu supstituirati znanje, a "lego kocke" nisu zamijena čak ni za VB scripting...

 

IBM je pravi, a ne deklarativni promicatelj open source poslovnog modela. Naravno da to nema veze s altruizmom.

 

Oracle-u drastično pada dobit, tope se brže od ledenjaka i to u domeni gdje gotovo da i nisu imali konkurencije. To je lako provjerljivo stoga... možeš se vaditi na recesiju, svi su u banani i troše svoje svoje resurse maznute iz zlatnih vremena.

I za tvoju informaciju programski kod se u enterprise okruženju često ne zatvara nego se kuvertira temeljem ugovora kod (ozbiljnih) korisnika.

Da, na adresu NSA & CIA.

 

Što je bilo bilo je, tko ne evoluira odumire.

Glede nadimka, Bakunjin mi je puno draži od Trockog. Ali ne preferiram anarhiste, to je sooo XX century :-)

 

1. Hvala na pohvali ali nisam koristio speller...

2. Danas je za poslovne korisnike najveći problem implementirati postojeće alate. Radi nedostatka znanja, loše organizacije ili tko zna čega se pribjegava krpanju (programiranju pomoćnih aplikacija). Nemam ništa protiv istih, dapače sam sam dugo živio od istih, ali kada je netko platio sve moguće servere i alate, krajnje je glupo i neproduktivno da ih ne koristi. I šta ti imaš protiv lego kockica? Cijelo programiranje se ustvari svodi na slaganje istih, osim ako ne programiraš izrazito blizu hardware-a...

3. Oracle? Loše posluje? Ti stvarno živiš u nekoj pararelnoj realnosti. Evo ti pa gledaj: http://www.nasdaq.com/symbol/orcl/revenue-eps

4. Ne surađujem sa navedenim agencijama za razliku od mnogih tvojih svetaca otvorenog koda koji su se odavno prodali...

5. IBM svoj prihod zahvaljuje starom dobrom kapitalističkom korporativnom okruženju, a ne otvorenom kodu. A politika kupovanja drugih firmi i svođenja istih pod svoj poslovni model je u potpunoj suprotnosti sa ovime što ti govoriš. Preko 100 većih IT firmi je IBM kupio u zadnjem desetljeću...

6. Pa i meni je Bakunjin draži i to 100% (ali ja bi Anarhizam svrstao izvorno u XIX stoljeće, a XX bi ipak nešto drugačije opisao). Stoga si ti - Trocki...

 

10 godina
protjeran
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om
user2013 kaže...

C0rto - zato ćemo platiti provjerenim M-Sanovima 3 milijuna za sistem glasanja u Saboru, zato vlada plaća milijune Microsoftu a nema ni poštenu AV zaštitu

Kakve to (korupcija, neznanje i nesposobnot) veze ima s open/free (open source i free software nije isto) i proprietary software-om? Nije valjda da Microsoft prisiljava ljude na korištenje svojeg software-a?

Pa odgovarao sam na konstataciju od zoki.zlikowskog "pokazalo tisuću puta da ljudi više vole platiti i imati sigurnost nego dobiti nešto besplatno"
Platili smo i preplatili, sigurnost nemamo jer vlada navodno više nema novaca za AV program (!!!), a što se tiče načina kako MS obrađuje vlade trećeg svijeta i banana država izlišno je pričati. Ova vlada je pokušala promijeniti đavolski ugovor s Microsoftom, i ispostavilo se da je ugovor toliko "fantastično" napravljen da bi nas to trenutno više koštalo nego li da INU otkupimo natrag od MOLa (karikiram).

Btw a kad sam ja tvrdio da je OSS / free software isto?

 

U nekim slučajevima je open/free razvojni model bolji od proprietary pristupa a u drugima je totalni nered gdje razvijatelji na ego tripu svako malo izmišljaju nove frameworke, standarde i unose nered u GNU/Linux svijet. Otac GNOME desktop environmenta Miquel de Icaza ima nešto reči na ovu temu:

Načelno se slažem, ali Miguel de Icaza je IZUZETNO loš primjer - on je toliko nereda unio tako da sadašnje teorije zavjere idu toliko daleko da je već pri izradi Gnome-a bio plaćenik Microsofta kako bi KDE opstruirao :-)

Činjenica je da je autor predivnog MC-a, kasnije Gnome-a, ali... njegovo "portanje" passporta, .NET-a, guranje Silverlighta Moonlighta ...i dugogodišnje uvjeravanje da ionako OSS nema alternativu, da se svi moramo pokoriti proprietary NET/ C# standardu... je BS kakvog dugo nije bilo. Čovjek je doslovno pokakao sve što je radio i postao prezreni plaćenik MS-a, Xamarin je firma bez budućnosti.

Zadnjim prtljanjem po Novelu i Suseu se zakopao do kraja.

 

Zaboravio si na PostgreSQL

PostgreSQL FTW!

is.gd/filipvk1000 : -Da bar NEBUDE,bilo bi super VIDIT ali imam tako jak OSJEČAJ da će ovo LIČIT strašno na Android- is.gd/VelikiBrat -Ne znam, meni ovo očajno izgleda (VIZUALNO).-
10 godina
protjeran
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om
Cognitor kaže...
1. Hvala na pohvali ali nisam koristio speller...

2. Danas je za poslovne korisnike najveći problem implementirati postojeće alate. Radi nedostatka znanja, loše organizacije ili tko zna čega se pribjegava krpanju (programiranju pomoćnih aplikacija). Nemam ništa protiv istih, dapače sam sam dugo živio od istih, ali kada je netko platio sve moguće servere i alate, krajnje je glupo i neproduktivno da ih ne koristi. I šta ti imaš protiv lego kockica? Cijelo programiranje se ustvari svodi na slaganje istih, osim ako ne programiraš izrazito blizu hardware-a...

3. Oracle? Loše posluje? Ti stvarno živiš u nekoj pararelnoj realnosti. Evo ti pa gledaj: http://www.nasdaq.com/symbol/orcl/revenue-eps

4. Ne surađujem sa navedenim agencijama za razliku od mnogih tvojih svetaca otvorenog koda koji su se odavno prodali...

5. IBM svoj prihod zahvaljuje starom dobrom kapitalističkom korporativnom okruženju, a ne otvorenom kodu. A politika kupovanja drugih firmi i svođenja istih pod svoj poslovni model je u potpunoj suprotnosti sa ovime što ti govoriš. Preko 100 većih IT firmi je IBM kupio u zadnjem desetljeću...

6. Pa i meni je Bakunjin draži i to 100% (ali ja bi Anarhizam svrstao izvorno u XIX stoljeće, a XX bi ipak nešto drugačije opisao). Stoga si ti - Trocki...

1. Ok, batina pomaže, morat ćemo naučiti koristiti i mrkvu.

2. Lego je ok, ali nije za zahtijevnije/kompleksne poslove. Ti tvrdiš gotovo dijametralno suprotno.

3. Ako gledaš bukvalno , ti si u pravu. po tome i Microsoftu cvjetaju ruže kontinuirano, zar ne? Međutim očekivani prihodi su manji od očekivanih i nemaju sjajnu budućnost (ovdje mislim na Oracle prvenstveno)

http://www.pcworld.com/article/2042580/oracle-q4-profits-up-10-percent-but-revenue-flat.html
"Since buying Sun Microsystems, Oracle has continually emphasized that it is focused on higher-margin systems like Exadata, and not interested in competing with other companies in the commodity server market."

http://www.zdnet.com/oracles-q4-and-beyond-five-big-issues-7000016917/

On the database side, enterprises are moving to open source rivals such as PostgreSQL. On applications, Oracle has the likes of Salesforce and Workday, two companies bulking up their sales teams, along with SAP. As for maintenance, Rimini Street continues to be a threat. "We continue to believe that virtually every product line at Oracle is under increasing competitive pressure and heading into fiscal 14, many historically smaller threats will continue to grow and have an increasingly negative impact on Oracle," said Cowen & Co. analyst Peter Goldmacher.

"The problem: Hardware revenue has been trending down since Oracle bought Sun."

4. zato jer te neće, ti bi se odmah prodao da te netko hoće :-) Podsjećaš me na James Barrisa iz A Scanner Darkly, Čvoroviću.

5. Sve je to istina, samo ... ne zadnjih 10 godina. Kupovina i neprijateljsko preuzimanje nije isto. Nađi pandan tome što je MS učinio Nokiji pa možemo dalje o tome.

6. - - -

is.gd/filipvk1000 : -Da bar NEBUDE,bilo bi super VIDIT ali imam tako jak OSJEČAJ da će ovo LIČIT strašno na Android- is.gd/VelikiBrat -Ne znam, meni ovo očajno izgleda (VIZUALNO).-
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2013 22:02 (C0rto).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om
C0rto kaže...
2. Lego je ok, ali nije za zahtijevnije/kompleksne poslove. Ti tvrdiš gotovo dijametralno suprotno.

 

 

Upravo to, i točno to ti uporno tvrdim. Problem je što ti nisi dovoljno upoznat koji su danas glavni problemi u poslovanju složenih sistema, niti si dovoljno upoznat sa mogućnostima koje se nude. Ukratko, sve se svodi na integraciju poslovnih procesa. Cilj je naravno povećanje produktivnosti. Ta integracija uključuje unificirani pristup raznim aplikacijama (koje su nastajale kako koja za parcijalno rješavanje problema), po mogućnosti putem internet sučelja sa korištenjem zajedničkih sigurnosnih postavki. Objedinjeno izvještavanje, objedinjeno upravljanje dokumentima i taskovima, razmjena dokumenata i taskova i objedinjeni repozitoriji podataka (baze i file sistemi). Za to Microsoft ima niz alata i tehnologija kojima rješava takve potrebe. To uključuje OS (servere i klijente), SQL baze i servise, Exchange, Office, SharePoint, te razvojne alate. Te su alate programirale tisuće vrhunskih programera godinama. I sada bi ti prvo programirao??? Bravo. Prava je umjetnost iskoristiti te alate na način da se postigne integracija i dodaju funkcionalnosti kojih nema. Programiranje je samo tek jedan mali dio u cijeloj toj priči. Samo programiranje je ustvari za red veličine jednostavniji zadatak nego ovo prvo (u konkretnom slučaju korporativnog okruženja). To je ono što tebi nikako nije jasno. Običnih (pa i dobrih) kodera ima mnogo više nego je ljudi koji su u stanju dobro složiti ove "lego kockice" o kojima ti pričam.

.....

15 godina
neaktivan
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om
Cognitor kaže...

5. IBM svoj prihod zahvaljuje starom dobrom kapitalističkom korporativnom okruženju, a ne otvorenom kodu.

IBM i te kako zarađuje na implementacijama i supportu proizvoda otvorenog koda. Naravno, kao što je rečeno, ne iz ljubavi, već zato što imaju korist.

10 godina
protjeran
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om

U pravu si što se tiče navedenog, ali veliki ali:  slaganje kompleksnih sustava na kompleksnim programima je kompleksan posao. Za iskompleksirane i one koji će to tek postati. :-)
Svaka firma u kojoj su programeri plaćeni gotovo isključivo na sat a ne po učinku, dovodi do špageti koda kojeg se mora krpati, aplikacija koje postaju trome i pregoleme, itd.

Nažalost, vidio sam rušenja velikih sistema zbog gluposti u okolnostima kad toga nije smjelo biti, nemogućih situacija kad su stvari trebale raditi a nisu itd.

Postavljanje lego-kocaka u smislu kojeg navodiš je... takvo.

Amazon pak, koako su mi rekli, preuzima kompletnu brigu oko toga, "oblačno", po sistemu ključ u ruke, a na tebi je da odabereš koje servise želiš a koje ne. Kako to oni rade interno, ne znam / ne želim znati ali sigurno nije puko slaganje kocaka.

Ono što si vjerojatno htio reći  je kontrolirana standardizacija i to apsolutno pozdravljam. To uvjetuje stabilnost sustava. Kako se čini (a ako nije puki Google PR), Oracle je pri MySql nauštrb fićra upravo kompromitirao stabilnost sustava.

is.gd/filipvk1000 : -Da bar NEBUDE,bilo bi super VIDIT ali imam tako jak OSJEČAJ da će ovo LIČIT strašno na Android- is.gd/VelikiBrat -Ne znam, meni ovo očajno izgleda (VIZUALNO).-
11 godina
neaktivan
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om
TheName07 kaže...
Cognitor kaže...

5. IBM svoj prihod zahvaljuje starom dobrom kapitalističkom korporativnom okruženju, a ne otvorenom kodu.

IBM i te kako zarađuje na implementacijama i supportu proizvoda otvorenog koda. Naravno, kao što je rečeno, ne iz ljubavi, već zato što imaju korist.

Zaista? Koliki to postotak čini od ukupne zarade? Evo ti link dolje pa hajde reci nama neupućenima koji od navedenih proizvoda spadaju u tu kategoriju:

http://www.eweek.com/it-management/ibm-beats-q2-estimates-sees-systems-revenue-fall-2

11 godina
neaktivan
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om
C0rto kaže...

U pravu si što se tiče navedenog, ali veliki ali:  slaganje kompleksnih sustava na kompleksnim programima je kompleksan posao. Za iskompleksirane i one koji će to tek postati. :-)
Svaka firma u kojoj su programeri plaćeni gotovo isključivo na sat a ne po učinku, dovodi do špageti koda kojeg se mora krpati, aplikacija koje postaju trome i pregoleme, itd.

Nažalost, vidio sam rušenja velikih sistema zbog gluposti u okolnostima kad toga nije smjelo biti, nemogućih situacija kad su stvari trebale raditi a nisu itd.

Postavljanje lego-kocaka u smislu kojeg navodiš je... takvo.

Amazon pak, koako su mi rekli, preuzima kompletnu brigu oko toga, "oblačno", po sistemu ključ u ruke, a na tebi je da odabereš koje servise želiš a koje ne. Kako to oni rade interno, ne znam / ne želim znati ali sigurno nije puko slaganje kocaka.

Ono što si vjerojatno htio reći  je kontrolirana standardizacija i to apsolutno pozdravljam. To uvjetuje stabilnost sustava. Kako se čini (a ako nije puki Google PR), Oracle je pri MySql nauštrb fićra upravo kompromitirao stabilnost sustava.

Postavljanje lego kocaka u smislu kojem navodim je jedini mogući način. Druga je stvar da li netko to zna i hoće napraviti kako treba. O tome ja govorim. Microsoft također ima Azure platformu za Cloud usluge. To što se mnoge stvari tu nude out-of-the-box ne znači da nije potrebno i slagati kockice i kodirati baš kao što bi to radio i on-the-premise. Riječ je samo o tome da se infrastruktura nudi kao servis. Moguće su i hibridne kombinacije. Pri tome je Microsoft u mogućnostima međusobnog povezivanja raznih alata u jedan jedinstveni sustav (a bez potrebe da se trajno angažira 20+ konzultanata) apsolutno bez premca pred svima ostalima, pa i ispred IBM-a. Naravno ne treba iz vida izgubiti u kojem kontekstu se neki sustav upotrebljava. IBM ima svoje korisnike sa specifičnim potrebama... Nikakav otvoreni sustav tome nije realno niti blizu.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om

Čisto sumnjam da će IBM ikada prikazati prihode od open sourca. Što bi bilo donekle i nemoguće. S druge strane, zaboravljaš da su open source komponente prožete kroz mnoge proizvode (ne samo IBM-a). Kad bi nekim čarobnim štapićem u ovom trenutku izbrisao sav open source kod koji postoji, podosta proizvoda bi ostalo nefunkcionalno.

10 godina
protjeran
offline
Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om

@Cognitor: nažalost, premalo znam točnih informacija. MS tu ima strašno puno iskustva i kvalitete, ali sa "oblakom" stvari ne idu baš kako bi htjeli. Čitao sam onaj dokument koji je nedavno procurio, gdje je MS CEO gospođa kojoj se ne mogu sjetiti ime prilično panično opisivala kako MS trenutno ne može kvalitetno odgovoriti konkurenciji - mislim da je bilo riječ o Amazone-u i Google-u. Koliko se sjećam, oboje im ruše cijene kojima ne mogu parirati uslugom odn dostatnom reklamom iste. Čini mi se da iz nekog razloga Google (ali i Apple!) tu izbjegava direktan sukob već uspješno kupi "mrvice" - ali gomilu njih. Google pušta glavni fight između Amazona i MS-a, svi kolaboriraju sa svima i nameću svoju varijantu oblaka, a ispod fokusa prodaju chromebookove, google servise, ipade i sl.

Ali modularnost riješenja ("lego kocke") je multiplatformno primjenjiva kod open sourcea, mislim da se čak i MS ubacuje ovdje.

@IBM: uz svoja proprietary riješenja uredno isporučuje vlastite modificirane Linux distribucije, čak bi se usudio reći da im je to softverska okosnica prodaje. IBM je sasvim sigurno napravio tranziciju na open source, nažalost ne pratim što se tamo zbiva ali su uspjeli pridobiti naklonost nezavisne open source zajednice - što je pomalo smiješno jer su bar jednak proprietary igrač kao i "Do Not Evil" Google.

EDIT: ovaj link govori više od trućarija koje sam napisao - http://www.ibm.com/solutions/alliance/us/en/index/redhat.html

is.gd/filipvk1000 : -Da bar NEBUDE,bilo bi super VIDIT ali imam tako jak OSJEČAJ da će ovo LIČIT strašno na Android- is.gd/VelikiBrat -Ne znam, meni ovo očajno izgleda (VIZUALNO).-
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2013 0:10 (C0rto).
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Google će zamijeniti MySQL sa MariaDB-om

Open-source >>>> *anything*

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011. https://www.facebook.com/MandicPhoto
 
3 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice