Hlađenje zvukom

poruka: 24
|
čitano: 4.595
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hlađenje zvukom".
15 godina
neaktivan
offline
Hlađenje zvukom

Otkrice godine *clap clap*. Bravo.

Set condition one throughout the forum
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hlađenje zvukom

još smo jedan korak naprijed...

Dompa
15 godina
offline
Hlađenje zvukom

ako sam ja razumio dvije čiste od ovog svega... :) osim naslova ostalo nista ne razumijem...

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Hlađenje zvukom

Sta ce tek bit nagodinu................

The quieter you become, the more you are able to hear...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Hlađenje zvukom

Još jedna zanimljivost je i da bi se fononi, umjesto elektrona, putem grafenskih niti mogli koristiti i kao nosioci informacije.

 

meni ovo zvuči zanimljivije. prijenos podataka brzinom zvuka

There's no SAVE GAME in real life!!!
Moj PC  
1 3 hvala 0
15 godina
online
RE: Hlađenje zvukom
dark_wizz kaže...

Još jedna zanimljivost je i da bi se fononi, umjesto elektrona, putem grafenskih niti mogli koristiti i kao nosioci informacije.

 

meni ovo zvuči zanimljivije. prijenos podataka brzinom zvuka

 -trenutno je prijenos brži od zvuka, tj skoro brzina svjetlosti (minus elektronička logika...)

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
RE: Hlađenje zvukom
ihush kaže...
dark_wizz kaže...

Još jedna zanimljivost je i da bi se fononi, umjesto elektrona, putem grafenskih niti mogli koristiti i kao nosioci informacije.

 

meni ovo zvuči zanimljivije. prijenos podataka brzinom zvuka

 -trenutno je prijenos brži od zvuka, tj skoro brzina svjetlosti (minus elektronička logika...)

 

nisam se mogao sjetit tocno za struju ali eto wiki uvijek pomogne... zvuk 331,5 m/s, a struja u vodiču 200.000.000,0 m/s...

15 godina
neaktivan
offline
Hlađenje zvukom

Mislim da ako bi vec nesto htjeli sa zvukom onda su vece sanse da ce to grijat nego hladit.

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Hlađenje zvukom

Ludilo... obožavam vijesti ovakvog tipa... još jedna tehnologija koju nećemo vidjet izvan teoretske primjene u laboratorijima u narednih 20 godina... ako i onda.

Kad se sjetim da su ljudi na sva zvona objavljivali "kvantna računala do 2010" svaki ovakav članak me na to podsjeti.

 

Fora vijest za pročitat, ali beskorisna za krajnjeg korisnika.

If It's Not Broke, It Doesn't Have Enough Features
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Hlađenje zvukom

Zadnji paragraf je malo u komi:

"Energetska gustoća trenutne mikroelektronike na makro razini dovoljna je da zagrije čajnik do vrenja u nekoliko sekundi pa je ključno toplinu odvesti u zrak što prije."

Energetska gustoća ne može napraviti ništa. Energija može zagrijati čajnik, ali da bi u tu informaciju ubacili i vrijeme, treba nam snaga. Ova rečenica ne znaći ništa, a mogla bi značiti svašta. Vjerojatno loš prijevod.

 

"Znanstvenici trenutno barataju s vrlo visokim temperaturama i do kilowata po kvadratnom centrimetru,"

Znanstvenici ne barataju ničim. Elektroničke komponente ne rade na vrlo visokim temperaturama, već generiraju veliku količinu topline u jedinici vremena (snaga, odnosno disipacija u ovom slučaju, veličina koja je u (kilo)vatima) po kvadratnom centimetru

 

"pa je smanjivanje topline ključno da bi se održao Mooreov zakon o dvostrukom povećanju broja tranzistora svake dvije godine."

Kako samo povečanje broja tranzistora automatski dovodi do povečanja stvaranja topline, bilo bi točnije reći da je ključno poboljšanje odvođenja topline.

 

 

 

Što se tiće fonena kao nosioca informacije, brzina zvuka u grafenu je veća nego u zraku. Nitko nije rekao da bi se to koristilo za udaljenu komunikaciju, ali ako je moguće napraviti fonenski tranzistor s puno manjim dimenzijama onda sama brzina putovanja vala možda i neće imati tolik utjecaj.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
 
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Hlađenje zvukom

Ne da ista mijenja na stvari, ali kilowat nije mjera ni za sto Izlanuo se ... a kilowatt je mjera za snagu, a ne za temperaturu.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Hlađenje zvukom

Zgodno, ali za krajnjeg korisnika neupotrebljivo još 10ak godina.

 

S druge strane, hlađenje OCanog Celerona u ritmu Irom Maidena ili Mile Kitića? Što mislite, tko bi bolje ohladio proc Osmijeh?

 

</sarcasm>

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: Hlađenje zvukom

Isprike za malo komatozan članak, ali pokušao sam pojednostavniti da bude razumljivo, jer vijest je uistinu nešto jako zanimljivo.

Ako bismo, korištenjem zvučnih valova, grafenske niti mogli upotrijebiti kao toplinske cijevi, dobili bismo 10 puta bolju toplinsku vodljivost od bakra ili zlata. To znači, da bismo upotrebom grafena (jedan oblik ugljikovog spoja, smatrajte ga kao "bratom" grafita radi jednostavnosti) na razini nano cijevi u izgradnji tranzistora, mogli dobiti puno manje zagrijavanje, što u situaciji u kojoj jesmo, puno znači, jer se bližimo teoretskoj granici od 10nm i toplina postaje problem.

16 godina
offline
RE: Hlađenje zvukom
DigiMagic kaže...

Ne da ista mijenja na stvari, ali kilowat nije mjera ni za sto Izlanuo se ... a kilowatt je mjera za snagu, a ne za temperaturu.

 

watt je jedinica kojom se mjeri prelazak energije iz jednog oblika u drugi.

znaci moze se koristiti i za mjerenje proizvodnje topline

tzk:termalni watt

What is the difference between Windows xp and Windows vista? A:Approximate 7 years
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.4.2010 23:54 (crozoki).
15 godina
odjavljen
offline
RE: Hlađenje zvukom
Tonči kaže...

To znači, da bismo upotrebom grafena (jedan oblik ugljikovog spoja, smatrajte ga kao "bratom" grafita radi jednostavnosti) na razini nano cijevi u izgradnji tranzistora, mogli dobiti puno manje zagrijavanje, što u situaciji u kojoj jesmo, puno znači, jer se bližimo teoretskoj granici od 10nm i toplina postaje problem.

Zapravo bi dobili brže prenošenje topline na površinu čipa, s tim da imamo i dalje problem odvođenja topline s čipa. Vjerojatno će ova tehnologija omogučiti rađenje višeslojnih čipova jer će se toplina moći grafenom odvoditi iz nižih slojeva. Još kad bi se usavršili grafenski tranzistori bili bi na konju.

 

crozoki kaže...

watt je jedinica kojom se mjeri prelazak energije iz jednog oblika u drugi.

znaci moze se koristiti i za mjerenje proizvodnje topline

  watt je jedinica kojom se mjeri BRZINA prelaska energije iz jednog oblika u drugi

znaci može se koristiti i za mjerenje proizvodnje topline U JEDINICI VREMENA

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
16 godina
offline
RE: Hlađenje zvukom
MrBlc kaže...
Tonči kaže...

To znači, da bismo upotrebom grafena (jedan oblik ugljikovog spoja, smatrajte ga kao "bratom" grafita radi jednostavnosti) na razini nano cijevi u izgradnji tranzistora, mogli dobiti puno manje zagrijavanje, što u situaciji u kojoj jesmo, puno znači, jer se bližimo teoretskoj granici od 10nm i toplina postaje problem.

Zapravo bi dobili brže prenošenje topline na površinu čipa, s tim da imamo i dalje problem odvođenja topline s čipa. Vjerojatno će ova tehnologija omogučiti rađenje višeslojnih čipova jer će se toplina moći grafenom odvoditi iz nižih slojeva. Još kad bi se usavršili grafenski tranzistori bili bi na konju.

 

crozoki kaže...

watt je jedinica kojom se mjeri prelazak energije iz jednog oblika u drugi.

znaci moze se koristiti i za mjerenje proizvodnje topline

  watt je jedinica kojom se mjeri BRZINA prelaska energije iz jednog oblika u drugi

znaci može se koristiti i za mjerenje proizvodnje topline U JEDINICI VREMENA

:)

tocnije si reko

jedinica vremena se podrazumijeva :)

What is the difference between Windows xp and Windows vista? A:Approximate 7 years
14 godina
neaktivan
offline
RE: Hlađenje zvukom

Pa ovo je stara vijest. Prije 10 godina u jednom domacem casopisu je pisalo kako se toplina ugljicnim nanocjevcicama moze pretvarati u zvuk, jos se netko bio nasalio kako ce celerone 300 moci dici na 2 GHz time :D

 

15 godina
offline
RE: Hlađenje zvukom
rustweaver kaže...

Pa ovo je stara vijest. Prije 10 godina u jednom domacem casopisu je pisalo kako se toplina ugljicnim nanocjevcicama moze pretvarati u zvuk, jos se netko bio nasalio kako ce celerone 300 moci dici na 2 GHz time :D

 

Onda je sve jasno.

 

Netko je bio zaboravio na to, pa se ponovo sjetio. Tko to lansira te "vijesti" pitam se samo...

15 godina
neaktivan
offline
RE: Hlađenje zvukom
rustweaver kaže...

Pa ovo je stara vijest. Prije 10 godina u jednom domacem casopisu je pisalo kako se toplina ugljicnim nanocjevcicama moze pretvarati u zvuk, jos se netko bio nasalio kako ce celerone 300 moci dici na 2 GHz time :D

 

U Bug-u i ako se sjećam, otprilike je pisalo:"Doslovno ćete moći čuti kako neuništivi Celeron 300A vrišti"!

Sako cera bolje, sako jutre huje!
15 godina
odjavljen
offline
Hlađenje zvukom

Nisam baš siguran da se radi o istoj stvari, jer osim što ovo jest novo, da vam se grafen nađe u uhu, ne biste čuli baš ništa zbog njegovih svojstava.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hlađenje zvukom

Zasto to, dovoljno je cvrst i krut za napraviti svemirski lift, a da to nije dovoljno cvrsto da (kao nepozeljna nuz-posljedica) funkcionira i kao membrana zvucnika?

 

15 godina
neaktivan
offline
RE: Hlađenje zvukom
Ja vam preporucam svima da se ostavite teoretiziranja ako baš niste strucni za to... a koliko vidim... vamo nikoga strucnog (barem po komentarima)... ja ponajmanje...
In Control
14 godina
neaktivan
offline
Hlađenje zvukom

Gledao sam tak nešta slično na Disc. Channel-u (ne znam sad ime emisije...ima veze sa nekim future gradom tzv. Ecopolis), samo što se hladi plin, konkretno helij, koji se pomoću vibracija zvučnih valova hladi....na principu niski-visoki tlak i te gluposti.....u biti čak su prikazali prvi prototip i demonstrirali kako radi. Uređaj proizvodi vrlo visoku frekvenciju i vrlo veliku jačinu zvuka da bi doveo molekule plina u stanje titranja,pošto se komora za hlađenje nalazi u čelično-titanijskom oklopu zvuk se uopće ne čuje...ni a ni b...a troši barem duplo manje od običnog "frižidera"...inače ovo je jedna od tehnologija za koju ja mislim da će imat jako dobru primjenu u medicini,prirodnim znanostima i naravno 'lađenju piva....heheCool

Um caruje, snaga dobro dođe :P
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Hlađenje zvukom
dark_wizz kaže...

Još jedna zanimljivost je i da bi se fononi, umjesto elektrona, putem grafenskih niti mogli koristiti i kao nosioci informacije.

 

meni ovo zvuči zanimljivije. prijenos podataka brzinom zvuka

ne kontam +-zahvale, čovjek se očito zeza...

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice